Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mesaj.
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Religie si spiritualitate
oktavia
MESAJ DE LA DUMNEZEU.
Te rog sa fii atent pentru ca sunt schimbari pe care TU trebuie sa le faci in viata TA.
Acestea sunt schimbari pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a putea sa-mi tin promisiunea de a-ti asigura pacea, bucuria si fericirea in viata.
Imi cer scuze pentru orice neintelegere, dar tot ceea ce-ti spun nu-ti cere prea mult timp.
Stiu, ti-am dat deja cele 10 porunci. Pastreaza-le. Dar urmeaza si aceste sfaturi.

* Nu te mai ingrijora!

Viata te-a invatat sa-ti faci griji. Ai uitat ca Eu sunt aici pentru a-ti lua greutatile si a le purta in locul tau? Sau iti face placere sa te necajesti pentru fiecare lucru mic care-ti iese in cale?

* Fa o lista!

Ceva trebuie facut, sau de ceva trebuie avut grija? Fa o lista. Nu, nu lista TA. Pune-te pe lista MEA. Lasa-ma pe mine sa am grija de problemele tale.

Nu pot sa te ajut, pana nu te intorci la MINE. Si, cu toate ca lista MEA este lunga, Eu sunt totusi... Dumnezeu. Pot avea grija de tot ceea ce pui in mainile MELE. De fapt, ca sa spunem adevarul, Eu pot avea grija de mai multe lucruri pentru tine decat ai putea vreodata sa-ti imaginezi.

Odata ce mi-ai dat MIE greutatile tale, nu mai incerca sa le iei inapoi. Ai incredere in MINE. Ai incredere ca voi avea grija de tot ceea ce-ti trebuie, de problemele tale, de incercarile prin care treci.

Ai probleme cu copiii? Pune-i pe lista MEA.
Ai probleme cu BANII? Pune-i pe lista MEA.
Ai probleme emotionale? Pune-le pe lista MEA.

De dragul MEU, pune-le pe lista MEA.Vreau sa te ajut. Trebuie doar sa ceri.

* Lasa-le in pace!

Nu te scula dimineata spunand: "Ei bine, ma simt mult mai puternic acum, cred ca pot prelua controlul de aici incolo."

De ce crezi ca te simti mai puternic acum? Este simplu. Pentru ca mi-ai dat MIE greutatile tale si eu am grija de ele. De asemenea eu reinnoiesc puterea ta si te acopar cu pacea mea.Nu stii ca daca iti dau inapoi problemele, tu vei reveni acolo de unde ai plecat?

Lasa-le cu MINE si uita de ele. Lasa-ma numai sa-mi fac treaba.

* Vorbeste cu mine!

Vreau sa uiti multe lucruri. Uita ce te scoate din minti. Uita ingrijorarea si necazurile, pentru ca stii ca am preluat controlul.

Dar este un lucru pe care te rog sa nu-l uiti niciodata. Te rog sa nu uiti sa vorbesti cu MINE DESEORI! Te iubesc! Vreau sa-ti aud vocea. Vreau sa MA incluzi in lucrurile care se petrec in viata ta. Vreau sa te aud vorbind despre prieteni si despre familia ta.

Rugaciunea este pur si simplu conversatia cu MINE. Vreau sa-ti fiu cel mai drag prieten.

* Ai credinta!

De aici, de sus, vad o multime de lucruri pe care nu le poti vedea ce acolo, de jos. Ai incredere in MINE, caci nu ai dori sa vezi cu chii MEI. Voi continua sa am grija de tine, sa te veghez si sa-ti acopar nevoile.Trebuie numai sa ai incredere in MINE.

Chiar daca am o sarcina mai mare decat tine, se pare ca ai mari probleme numai cu partea simpla care-ti revine. Cat de greu poate fi, doar sa ai incredere?

* Imparte!

Ai fost invatat sa imparti lucrurile cu altii inca de cand aveai 2 ani. Cand ai uitat asta? Regula se aplica in continuare.

Imparte cu cei care sunt mai putin norocosi ca tine.
Imparte bucuria ta celor care au nevoie de incurajare.
Imparte rasul tau cu aceia care nu au auzit nimic de el de mult timp.Imparte lacrimile tale cu aceia care au uitat sa planga.
Imparte credinta ta cu aceia care nu au deloc.

* Fii rabdator!

Am condus lucrurile asfel incat, numai intr-o viata, sa ai mai multe experimente diverse. Tu cresti de la copil la adult, ai copii, schimbi multe slujbe, inveti multe, calatoresti in multe locuri, intalnesti mii de oameni si experimentezi atat de multe. Cum poti fi atat de nerabdator, cand MIE imi ia un pic mai mult decat ai crezut ca sa indeplinesc ceva din lista?

Ai incredere in cronometrarea MEA, pentru ca ea este perfecta.

Numai pentru ca am creat universul in numai sase zile, toti cred ca trebuie sa ma grabesc mereu, sa fie totul repede, repede.

* Fii bun!

Fii bun cu toti, pentru ca EU ii iubesc tot atat de mult ca pe tine. Ei s-ar putea sa nu se imbrace ca tine, sau sa vorbeasca la fel ca tine, sau sa traiasca la fel ca tine, dar EU tot va iubesc pe toti. Te rog sa intelegi asta, pentru binele MEU.

V-am creat pe fiecare dintre voi, astfel incat sa fiti diferiti. Ar fi mult prea plictisitor daca ati fi fost identici.Te rog sa intelegi ca EU iubesc fiecare din aspectele care va diferentiaza.

Iubeste-te pe tine insuti! Cand EU te iubesc atat de mult, cum e posibil ca tu sa nu te iubesti? Ai fost creat de MINE numai pentru un singur scop - sa fii iubit si sa iubesti, la randul tau.

Eu sunt Dumnezeul Iubirii. Iubeste-ma. Iubeste-ti vecinii. Dar iubeste-te si pe tine insuti.

Inima mea se intristeaza in durere cand te vad ca te superi, atunci cand lucrurile ies prost.

Imi esti foarte drag! Nu uita asta niciodata!

Sursa: Newsletterul editurii For You
oktavia
10 reguli pentru a trai experienta umana.

Regula nr. 1 – Vei primi un corp

Chiar daca iti iubesti corpul sau nu, este al tau pentru toata viata, asa ca accepta-l. Ceea ce conteaza este inauntrul tau.

Regula nr. 2 – Vei primi lectii

Viata reprezinta o experienta continua de invatare, fiecare zi aducand oportunitati de a invata mai mult. Invatarea acestor lectii reprezinta cheia catre descoperirea si implinirea propriei tale vieti.

Regula nr. 3 – Nu exista greseli, exista doar lectii

Evolutia ta catre intelepciune este un proces de experimentare, incercare si greseala, asadar inevitabil lucrurile nu vor merge intotdeauna conform planului sau vor iesi exact asa cum vrei tu.

Compasiunea este remediul pentru judecata aspra – a noastra si a celorlalti. Iertarea nu este doar divina – ea reprezinta “comportamentul prin care se sterge un gol emotional”. A te comporta etic, pastrandu-ti integritatea si cu umor – in special capacitatea de a rade de tine si de propriile tale greseli – confirma faptul ca “greselile” sunt doar lectii pe care trebuie sa le invatam.

Regula nr. 4 - Lectia se repeta pana cand este invatata

Lectiile se repeta pana cand sunt invatate. Ceea ce se manifesta ca probleme si provocari, neplaceri si frustrari sunt lectii – acestea se vor repeta pana cand le vei accepta si invata. Constientizarea si abilitatea ta de a face schimbari sunt elemente necesare pentru invatarea acestei reguli.

Fundamentala este de asemenea acceptarea faptului ca nu esti o victima a circumstantelor sau a sortii – “cauzele” trebuie recunoscute; altfel zis: totul se intampla raportat la modul tau de a fi si la comportamentul tau. A invinovati pe altcineva pentru propriile tale probleme este un mod de a scapa si de a nega; tu singur esti responsabil pentru tine si pentru ceea ce ti se intampla. Rabdarea este necesara – schimbarea nu vine peste noapte, asa ca acorda timp schimbarii.

Regula nr. 5 – Invatarea este un proces continuu

Cat traim invatam. Intra in “ritmul vietii”, nu i te impotrivi. Asuma-ti angajamentul de a invata si de a schimba – fii suficient de umil pentru a-ti recunoaste propriile slabiciuni, si indeajuns de flexibil pentru a te adapta, pentru ca rigiditatea va nega libertatea noilor posibilitati.

Regula nr. 6 – “Acolo” nu inseamna mai bine decat “aici”

Celalta parte a dealului s-ar putea sa fie mai verde decat a ta, dar existenta ta acolo nu garanteaza fericirea eterna. Fii recunoscator si bucura-te de ceea ce ai si de calatoria ta. Apreciaza mai bine ceea ce este bun in viata ta, decat sa acumulezi lucruri care nu te vor conduce catre fericire. Trairea in prezent te ajuta sa obtii pacea.

Regula nr. 7 – Ceilalti sunt oglinzi ce te reflecta pe tine

Iubesti sau urasti ceva la o persoana raportat la ceea ce iubesti sau urasti la tine. Fii tolerant; accepta-i pe ceilalti asa cum sunt si straduieste-te sa constientizezi; straduieste-te sa te intelegi si sa percepi obiectiv propria ta persoana, gandurile si sentimentele tale. Experientele negative sunt oportunitati de a vindeca ranile pe care le ai. Ajuta-i pe ceilalti, si astfel te vei ajuta pe tine. Unde ai fost incapabil sa-i ajuti pe ceilalti este un semn ca nu raspunzi corespunzator propriilor tale nevoi.

Regula nr. 8 – Ce se intampla cu viata ta este alegerea ta

Detii toate uneltele si resursele de care ai nevoie. Ceea ce faci cu ele depinde de tine. Asuma-ti responsabilitatea asupra ta. Invata sa renunti atunci cand nu poti schimba lucrurile. Nu te enerva – gandurile amare iti intuneca mintea. Curajul este in fiecare dintre noi – foloseste-l atunci cand trebuie sa faci ceva bun pentru tine. Cu totii avem o putere innascuta si un spirit aventuros, pe care ar trebui sa le folosim pentru a imbratisa ceea ce urmeaza.

Regula nr. 9 – Raspunsurile sunt la tine

Ai incredere in instinctele tale si in sentimentele tale, chiar daca le auzi ca o voce slaba sau daca apar ca o sclipire de moment. Asculta-ti sentimentele ca si cum ar fi sunete. Vezi, auzi si ai incredere. Foloseste inspiratia innascuta.

Regula nr. 10 – Vei uita toate acestea la nastere

Toti ne nastem cu aceste capacitati – primele noastre experiente ne conduc intr-o lume fizica, departe de sentimentele noastre, acestea devenind nehotarate, cinice si lipsite de credinta si incredere. Cele 10 reguli nu sunt porunci, ele sunt adevaruri universale care se aplica tuturor. Cand te ratacesti, apeleaza la ele. Ai incredere in puterea spiritului. Aspira catre intelepciune – aceasta este ultima incercare a vietii si nu cunoaste limite inafara acelora impuse de tine.
oktavia
Este intre tine si Dumnezeu.

* Oamenii sunt adesea neintelegatori, irationali si egoisti...
* Iarta-i, oricum!
* Daca esti bun, oamenii te pot acuza de egoism si intentii ascunse...
* Fii bun, oricum!
* Daca ai succes, poti castiga prieteni falsi si dusmani adevarati...
* Cauta succesul, oricum!
* Daca esti cinstit si sincer, oamenii te pot insela...
* Fii cinstit si sincer, oricum!
* Ceea ce construiesti in ani, altii pot darama intr-o zi...
* Construieste... oricum!
* Daca gasesti linistea si fericirea, oamenii pot fi gelosi...
* Fii fericit, oricum!
* Binele pe care il faci azi, oamenii il vor uita maine...
* Fa bine, oricum!
* Da-i lumii tot ce ai mai bun si poate nu va fi niciodata de ajuns...
* Da-i lumii tot ce ai mai bun, oricum!
* La urma urmei este intre tine si Dumnezeu.
* N-a fost niciodata intre tine si ei, oricum...
loredana03
QUOTE(oktavia @ Dec 13 2008, 07:56 PM) *
MESAJ DE LA DUMNEZEU.
Te rog sa fii atent pentru ca sunt schimbari pe care TU trebuie sa le faci in viata TA.
Acestea sunt schimbari pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a putea sa-mi tin promisiunea de a-ti asigura pacea, bucuria si fericirea in viata.
Imi cer scuze pentru orice neintelegere, dar tot ceea ce-ti spun nu-ti cere prea mult timp.
Stiu, ti-am dat deja cele 10 porunci. Pastreaza-le. Dar urmeaza si aceste sfaturi.

* Nu te mai ingrijora!

Viata te-a invatat sa-ti faci griji. Ai uitat ca Eu sunt aici pentru a-ti lua greutatile si a le purta in locul tau? Sau iti face placere sa te necajesti pentru fiecare lucru mic care-ti iese in cale?

* Fa o lista!

Ceva trebuie facut, sau de ceva trebuie avut grija? Fa o lista. Nu, nu lista TA. Pune-te pe lista MEA. Lasa-ma pe mine sa am grija de problemele tale.

Nu pot sa te ajut, pana nu te intorci la MINE. Si, cu toate ca lista MEA este lunga, Eu sunt totusi... Dumnezeu. Pot avea grija de tot ceea ce pui in mainile MELE. De fapt, ca sa spunem adevarul, Eu pot avea grija de mai multe lucruri pentru tine decat ai putea vreodata sa-ti imaginezi.

Odata ce mi-ai dat MIE greutatile tale, nu mai incerca sa le iei inapoi. Ai incredere in MINE. Ai incredere ca voi avea grija de tot ceea ce-ti trebuie, de problemele tale, de incercarile prin care treci.

Ai probleme cu copiii? Pune-i pe lista MEA.
Ai probleme cu BANII? Pune-i pe lista MEA.
Ai probleme emotionale? Pune-le pe lista MEA.

De dragul MEU, pune-le pe lista MEA.Vreau sa te ajut. Trebuie doar sa ceri.

* Lasa-le in pace!

Nu te scula dimineata spunand: "Ei bine, ma simt mult mai puternic acum, cred ca pot prelua controlul de aici incolo."

De ce crezi ca te simti mai puternic acum? Este simplu. Pentru ca mi-ai dat MIE greutatile tale si eu am grija de ele. De asemenea eu reinnoiesc puterea ta si te acopar cu pacea mea.Nu stii ca daca iti dau inapoi problemele, tu vei reveni acolo de unde ai plecat?

Lasa-le cu MINE si uita de ele. Lasa-ma numai sa-mi fac treaba.

* Vorbeste cu mine!

Vreau sa uiti multe lucruri. Uita ce te scoate din minti. Uita ingrijorarea si necazurile, pentru ca stii ca am preluat controlul.

Dar este un lucru pe care te rog sa nu-l uiti niciodata. Te rog sa nu uiti sa vorbesti cu MINE DESEORI! Te iubesc! Vreau sa-ti aud vocea. Vreau sa MA incluzi in lucrurile care se petrec in viata ta. Vreau sa te aud vorbind despre prieteni si despre familia ta.

Rugaciunea este pur si simplu conversatia cu MINE. Vreau sa-ti fiu cel mai drag prieten.

* Ai credinta!

De aici, de sus, vad o multime de lucruri pe care nu le poti vedea ce acolo, de jos. Ai incredere in MINE, caci nu ai dori sa vezi cu chii MEI. Voi continua sa am grija de tine, sa te veghez si sa-ti acopar nevoile.Trebuie numai sa ai incredere in MINE.

Chiar daca am o sarcina mai mare decat tine, se pare ca ai mari probleme numai cu partea simpla care-ti revine. Cat de greu poate fi, doar sa ai incredere?

* Imparte!

Ai fost invatat sa imparti lucrurile cu altii inca de cand aveai 2 ani. Cand ai uitat asta? Regula se aplica in continuare.

Imparte cu cei care sunt mai putin norocosi ca tine.
Imparte bucuria ta celor care au nevoie de incurajare.
Imparte rasul tau cu aceia care nu au auzit nimic de el de mult timp.Imparte lacrimile tale cu aceia care au uitat sa planga.
Imparte credinta ta cu aceia care nu au deloc.

* Fii rabdator!

Am condus lucrurile asfel incat, numai intr-o viata, sa ai mai multe experimente diverse. Tu cresti de la copil la adult, ai copii, schimbi multe slujbe, inveti multe, calatoresti in multe locuri, intalnesti mii de oameni si experimentezi atat de multe. Cum poti fi atat de nerabdator, cand MIE imi ia un pic mai mult decat ai crezut ca sa indeplinesc ceva din lista?

Ai incredere in cronometrarea MEA, pentru ca ea este perfecta.

Numai pentru ca am creat universul in numai sase zile, toti cred ca trebuie sa ma grabesc mereu, sa fie totul repede, repede.

* Fii bun!

Fii bun cu toti, pentru ca EU ii iubesc tot atat de mult ca pe tine. Ei s-ar putea sa nu se imbrace ca tine, sau sa vorbeasca la fel ca tine, sau sa traiasca la fel ca tine, dar EU tot va iubesc pe toti. Te rog sa intelegi asta, pentru binele MEU.

V-am creat pe fiecare dintre voi, astfel incat sa fiti diferiti. Ar fi mult prea plictisitor daca ati fi fost identici.Te rog sa intelegi ca EU iubesc fiecare din aspectele care va diferentiaza.

Iubeste-te pe tine insuti! Cand EU te iubesc atat de mult, cum e posibil ca tu sa nu te iubesti? Ai fost creat de MINE numai pentru un singur scop - sa fii iubit si sa iubesti, la randul tau.

Eu sunt Dumnezeul Iubirii. Iubeste-ma. Iubeste-ti vecinii. Dar iubeste-te si pe tine insuti.

Inima mea se intristeaza in durere cand te vad ca te superi, atunci cand lucrurile ies prost.

Imi esti foarte drag! Nu uita asta niciodata!

Sursa: Newsletterul editurii For You


cat adevar................
ce multa nevoie aveam in momentele astea de aceste cuvinte.
iti multumesc mult.

oktavia
QUOTE(loredana03 @ Dec 13 2008, 09:31 PM) *
cat adevar................
ce multa nevoie aveam in momentele astea de aceste cuvinte.
iti multumesc mult.

Cu mult drag. oFloare1.gif
gabrielle2003
oktavia prin ceea ce ai scris am primit in sufeltul meu raspunsuri la intrebari care ..................nu stiam ce sa fac
multumesc trandafir.gif
loredana03
QUOTE(oktavia @ Dec 13 2008, 11:29 PM) *
Cu mult drag. oFloare1.gif


nu-ti dai seama ce efact a avut asupra mea aceste mesaje dc pot sa le zic asa.
si eu care credeam ca sunt o persoana credincioasa, dar grijile de zi cu zi ne coplesesc si uitam chiar sa cerem ajutor. tzuc.gif
oktavia
QUOTE(gabrielle2003 @ Dec 13 2008, 11:39 PM) *
oktavia prin ceea ce ai scris am primit in sufeltul meu raspunsuri la intrebari care ..................nu stiam ce sa fac
multumesc trandafir.gif

oFloare1.gif tzuc.gif
oktavia
QUOTE(loredana03 @ Dec 13 2008, 11:46 PM) *
nu-ti dai seama ce efact a avut asupra mea aceste mesaje dc pot sa le zic asa.
si eu care credeam ca sunt o persoana credincioasa, dar grijile de zi cu zi ne coplesesc si uitam chiar sa cerem ajutor. tzuc.gif

Nu esti singura, ma alatur si eu.
Imi dau seama de efect, candva am trecut si eu prin asta...
Daca postarile mele si-au gasit ecou, inseamna ca ziua asta a fost cu folos pentru mine.
La randul meu va multumesc amandurora. oFloare1.gif
kamelutza4u
iti multumesc oktavia pt cele scrise.............mai ajutat sa-mi rezolv o problema care ma necajea de mult timp si parca cele scrise de tine au venit in momentul potrivit pt ca altfel trebuia sa port o discutie cu sotul meu si sunt convinsa ca nu m-ar fi inteles.........iti multumesc din suflet. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
giulia_0319
intr-adevar, uneori uitam toate astea...grijile si stresul zilnic ne fac sa uitam de tot ce este important... oFloare1.gif


* Daca esti cinstit si sincer, oamenii te pot insela...
* Fii cinstit si sincer, oricum!


cam greu de pus in practica...cel putin pt mine, sincer oFloare1.gif
oktavia
QUOTE(kamelutza4u @ Dec 14 2008, 12:58 AM) *
iti multumesc oktavia pt cele scrise.............mai ajutat sa-mi rezolv o problema care ma necajea de mult timp si parca cele scrise de tine au venit in momentul potrivit pt ca altfel trebuia sa port o discutie cu sotul meu si sunt convinsa ca nu m-ar fi inteles.........iti multumesc din suflet. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif

tzuc.gif DD sa te ajute.
oktavia
QUOTE(giulia_0319 @ Dec 15 2008, 04:47 PM) *
intr-adevar, uneori uitam toate astea...grijile si stresul zilnic ne fac sa uitam de tot ce este important... oFloare1.gif
* Daca esti cinstit si sincer, oamenii te pot insela...
* Fii cinstit si sincer, oricum!


cam greu de pus in practica...cel putin pt mine, sincer oFloare1.gif

Da este greu, dar nu imposibil..... oFloare1.gif
floare_albastra
Oktavia, multumesc tare mult. Le-am gasit acum cand aveam mare nevoie. trandafir.gif partners.gif
oktavia
QUOTE(floare_albastra @ Apr 22 2009, 10:32 PM) *
Oktavia, multumesc tare mult. Le-am gasit acum cand aveam mare nevoie. trandafir.gif partners.gif

Draga mea draga, sa te ajute DD, si nu uita cand iti este greu, ridica privirea spre cer si spune-i tot ce ai pe suflet, ca unui prieten bun, si ai sa simti imediat o alinare. Te imbratisez cu mult drag hug.gif DD ajuta!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.