Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bucuresti...
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Divertisment
ruxy
Pentru ca am trecut prin centru sa vad luminile orasului in nopti de sarbatoare...m-am gandit si la voi cele ce nu aveti cum sa o faceti...si am surprins ceea ce o sa vedeti...nu sunt cele mai reusite fotografii, sunt facute din mers in masina si pe ploaie dar sper sa va placa... smile.gif ...si cine mai are ...mai poate adauga smile.gif ...asteptam si profesionistii smile.gif


Zona Unirii




Intercontinental









Romana





Ana Ipatescu




Kisselef



Piata Presei( Casa Scanteii)



Andrei
rux, parca in alti ani nu erau atatia brazi la Romana ohmy.gif smile.gif
Frumoase pozele. Frumos se vede ploaia in poza. Eu insa acum vin de la cumparaturi si e asa de urat afara sad.gif
ruxy
QUOTE(Andrei @ Dec 13 2008, 07:57 PM) *
rux, parca in alti ani nu erau atatia brazi la Romana ohmy.gif smile.gif
Frumoase pozele. Frumos se vede ploaia in poza. Eu insa acum vin de la cumparaturi si e asa de urat afara sad.gif

Da e fff urat...brrr sad.gif ...dar... in casa e cald...ceaiul e fierbinte...si-n inimile noastre arde smile.gif rolleyes.gif smile.gif

Si da...multi braduti...e splendid noaptea in centru smile.gif
Andrei
e superb. asa e. luminile si bradutii iti dau o stare de frumos.
adevarul e ca nimic nu se compara cu starea pe care o ai cand vii de la frig, intri in casa si dai de caldura. vrei nu vrei... iti aprinzi o tigara laugh.gif am dat cu bata-n balta smile.gif
ninina
Rux draga merci de poze...daca nu ajung sa vad Bucurestiul in straie de saprbatoare...ma bucur ca l-am vazut in poze.... laugh.gif ..S-ar putea sa ajung doar pana la Ploiesti....mai jos nu cred ca cobor liwlol.gif ca pe urma o sa am prea mult de urcat pe harta in sus......
dyana
rux, mi-ai amintit ca am un traseu incarcat deja, pe care am uitat sa il postez ohmy.gif
sa va arat cate ceva...sunt din parcul IOR:











lia maria71
foarte frumos............si mie mi-ar placea sa stau in oras doar pentru aceasta minunata peioada!!s ma bucur de ea si apoi sa merg iar la tara...........
Andrei
voi chiar ati fost toti deja. Eu nu am ajuns sa vad sad.gif
lia maria71, eu as da 1000 de orase pe o ulita plina de zapada, intr-un sat indepartat, plina de copii la sanius smile.gif
unde stai? din ce zona esti? smile.gif
ninina
QUOTE(Andrei @ Dec 13 2008, 10:54 PM) *
voi chiar ati fost toti deja. Eu nu am ajuns sa vad sad.gif
lia maria71, eu as da 1000 de orase pe o ulita plina de zapada, intr-un sat indepartat, plina de copii la sanius smile.gif
unde stai? din ce zona esti? smile.gif

Andrei si eu am sat, am ulite, sunt copii pe aici, dar nu am zapada crybaby.gif ...dar lasa ca vine ia....nu are nici un farmec Craciunul fara zapada....dar merg la Poiana de Craciun...tot nu stau fara zapada... laugh.gif si pe urma de Anul nou...la colinadat...asa e obiceiul aici...toata lumea la colindat pana dimineata pe data de 1
AdeDia
ffff frumos...multumim...chiar eram curioasa cum este la Bucuresti rolleyes.gif
...anul asta si la noi pe centru predomina beculetele albastre...anul trecut erau albe rolleyes.gif

QUOTE(lia maria71 @ Dec 13 2008, 08:44 PM) *
foarte frumos............si mie mi-ar placea sa stau in oras doar pentru aceasta minunata peioada!!s ma bucur de ea si apoi sa merg iar la tara...........

Lia te astept la Arad sa ne plimbam pe bulevard....anul trecut erau pusi pe centru braduleti in ghivece,imbracati in plasa de beculete...poate sunt si acum...dar inca nu am reusit sa vizitez centrul doh.gif ....asa ocupata ca anul asta nu-mi amintesc sa mai fi fost doh.gif
dyana
abia astept sa fotografiez si eu centrul, desi mi se pare ca lunimile sunt albastre si nu o sas se vada mare lucru sad.gif
ruxy
QUOTE(dyana @ Dec 13 2008, 08:43 PM) *
rux, mi-ai amintit ca am un traseu incarcat deja, pe care am uitat sa il postez ohmy.gif
sa va arat cate ceva...sunt din parcul IOR:



Splendid Dyana...ffff frumos rolleyes.gif smile.gif
ninina
QUOTE(dyana @ Dec 13 2008, 11:15 PM) *
abia astept sa fotografiez si eu centrul, desi mi se pare ca lunimile sunt albastre si nu o sas se vada mare lucru sad.gif

Dyana o sa se vada...noi o sa vedem sigur...doar sa ne pui poze floare2.gif hug.gif
ruxy
QUOTE(dyana @ Dec 13 2008, 09:15 PM) *
abia astept sa fotografiez si eu centrul, desi mi se pare ca lunimile sunt albastre si nu o sas se vada mare lucru sad.gif

Si eu astept laugh.gif te rog sa fotografiezi si tortul si carnatul...anul acesta primaria...vrea sa intre in cartea recordurilor cu sarbatorile de iarna laugh.gif ...cel mai mare tort si cel mai lung carnat doh.gif de la unirea la romana doh.gif
ruxy
Oprescu vrea sa bage Bucurestiul in Cartea Recordurilor, de sarbatori

Cei mai multi Mosi Craciun pe strada, cel mai lung carnat si cel mai mare tort din lume sunt cele trei recorduri de Guinness Book pe care Bucurestiul va incerca sa le doboare, in aceasta iarna, a declarat primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu
Potrivit programului de sarbatori pregatit de edili, pe 21 decembrie, 4.000 de Mosi Craciun vor colinda strazile Capitalei si vor imparti copiilor jucarii si dulciuri. Recordul actual, consemnat de Cartea Recordurilor, este de 3.300 de Mosi.

Pe 27 decembrie, va fi preparat cel mai mare carnat din lume, iar o zi mai tarziu, cel mai mare tort. Oprescu nu a precizat dimensiunile acestora, insa, promite el, carnatul si tortul vor avea cativa centimetri in plus fata de recordurile la zi.

Costurile doborarii recordurilor vor fi acoperite de sponsori, in timp ce primaria va cheltui cinci milioane de lei din bugetele institutiilor subordonate, pentru sarbatorile de iarna.

Sambata, 6 decembrie, in prima zi a sarbatorilor de iarna din Bucuresti, va fi instalat si iluminat, in Piata Unirii, un brad natural inalt de 17 de metri, a mai anuntat edilul-sef al Capitalei. Alti cinci brazi vor fi instalati tot in zone centrale.

Bulevardele Capitalei vor fi luminate de 520.000 de becuri tip led si de 168.000 de globuri luminoase. In Parcul Unirii va fi amenajat Orasul lui Mos Craciun, unde va fi instalata si o scena pe care vor canta atat artisti cunoscuti, cat si copii. O astfel de scena va fi si in Parcul Tineretului.

Oprescu a mai promis ca, tot de sarbatori, cei mici vor fi plimbati prin Capitala de sanii cu roti trase de cai lipitani.

Sarbatorile organizate in Capitala vor aduce, insa, si restrictii in trafic. In intervalul 6 decembrie, ora 16.00 - 4 ianuarie, ora 16.00, traficul va fi restrictionat, tot in zona Bulevardului Unirii, intre Bulevardul I. C. Bratianu si Bulevardul Libertatii.

De asemenea, in perioada 31 decembrie, ora 21.00 - 1 ianuarie, ora 10.00, nu se va circula in zona Bulevardului Libertatii, intre Calea 13 Septembrie si Bulevardul Natiunilor Unite. Intre 1 decembrie, ora 15.00 - 5 ianuarie, ora 7.00, traficul va fi restrictionat pe strada Edgar Quinet.

Evenimentele de iarna vor fi organizate de Primaria Capitala, prin institutiile de cultura subordonate - Centrul de Conservare si Valorificare a Traditiei si Creatiei Populare si Centrul de proiecte culturale ArCuB.
9 AM
Andrei
QUOTE(rux25 @ Dec 13 2008, 09:23 PM) *
Oprescu vrea sa bage Bucurestiul in Cartea Recordurilor, de sarbatori


le aveau bucurestenii pe toate. le lipsea cartea recordurilor liwlol.gif
ruxy
QUOTE(Andrei @ Dec 13 2008, 09:27 PM) *
le aveau bucurestenii pe toate. le lipsea cartea recordurilor liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif pay la asta ma gandeam si eu laugh.gif doh.gif doh.gif doh.gif
ninina
QUOTE(rux25 @ Dec 13 2008, 11:23 PM) *
Oprescu vrea sa bage Bucurestiul in Cartea Recordurilor, de sarbatori

Cei mai multi Mosi Craciun pe strada, cel mai lung carnat si cel mai mare tort din lume sunt cele trei recorduri de Guinness Book pe care Bucurestiul va incerca sa le doboare, in aceasta iarna, a declarat primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu
Potrivit programului de sarbatori pregatit de edili, pe 21 decembrie, 4.000 de Mosi Craciun vor colinda strazile Capitalei si vor imparti copiilor jucarii si dulciuri. Recordul actual, consemnat de Cartea Recordurilor, este de 3.300 de Mosi.

Pe 27 decembrie, va fi preparat cel mai mare carnat din lume, iar o zi mai tarziu, cel mai mare tort. Oprescu nu a precizat dimensiunile acestora, insa, promite el, carnatul si tortul vor avea cativa centimetri in plus fata de recordurile la zi.

Costurile doborarii recordurilor vor fi acoperite de sponsori, in timp ce primaria va cheltui cinci milioane de lei din bugetele institutiilor subordonate, pentru sarbatorile de iarna.

Sambata, 6 decembrie, in prima zi a sarbatorilor de iarna din Bucuresti, va fi instalat si iluminat, in Piata Unirii, un brad natural inalt de 17 de metri, a mai anuntat edilul-sef al Capitalei. Alti cinci brazi vor fi instalati tot in zone centrale.

Bulevardele Capitalei vor fi luminate de 520.000 de becuri tip led si de 168.000 de globuri luminoase. In Parcul Unirii va fi amenajat Orasul lui Mos Craciun, unde va fi instalata si o scena pe care vor canta atat artisti cunoscuti, cat si copii. O astfel de scena va fi si in Parcul Tineretului.

Oprescu a mai promis ca, tot de sarbatori, cei mici vor fi plimbati prin Capitala de sanii cu roti trase de cai lipitani.

Sarbatorile organizate in Capitala vor aduce, insa, si restrictii in trafic. In intervalul 6 decembrie, ora 16.00 - 4 ianuarie, ora 16.00, traficul va fi restrictionat, tot in zona Bulevardului Unirii, intre Bulevardul I. C. Bratianu si Bulevardul Libertatii.

De asemenea, in perioada 31 decembrie, ora 21.00 - 1 ianuarie, ora 10.00, nu se va circula in zona Bulevardului Libertatii, intre Calea 13 Septembrie si Bulevardul Natiunilor Unite. Intre 1 decembrie, ora 15.00 - 5 ianuarie, ora 7.00, traficul va fi restrictionat pe strada Edgar Quinet.

Evenimentele de iarna vor fi organizate de Primaria Capitala, prin institutiile de cultura subordonate - Centrul de Conservare si Valorificare a Traditiei si Creatiei Populare si Centrul de proiecte culturale ArCuB.
9 AM

HHHHMMMMMMMMM Rux...tu chiar vrei sa -mi schimb programul si sa trag o fuga sa mananc tort de la Basescu liwlol.gif ..sa sti ca de la Ploiesti nu mai este mult pana la Bucuresti...asa ca nu se stie daca nu ne vedem la tort.... floare2.gif
ruxy
QUOTE(ninina @ Dec 13 2008, 09:28 PM) *
HHHHMMMMMMMMM Rux...tu chiar vrei sa -mi schimb programul si sa trag o fuga sa mananc tort de la Basescu liwlol.gif ..sa sti ca de la Ploiesti nu mai este mult pana la Bucuresti...asa ca nu se stie daca nu ne vedem la tort.... floare2.gif

Te astept Ninina...dar sa stii ca ingrasa laugh.gif laugh.gif laugh.gif hug.gif
ninina
QUOTE(rux25 @ Dec 13 2008, 11:31 PM) *
Te astept Ninina...dar sa stii ca ingrasa laugh.gif laugh.gif laugh.gif hug.gif

hmmm eu nu cred ca ma ingras nici daca il mananc pe tot liwlol.gif decand...tot vreau sa mai pun un kg sau doua..dar nimic...dar daca vin la tort poate reusesc liwlol.gif
ruxy
QUOTE(ninina @ Dec 13 2008, 09:34 PM) *
hmmm eu nu cred ca ma ingras nici daca il mananc pe tot liwlol.gif decand...tot vreau sa mai pun un kg sau doua..dar nimic...dar daca vin la tort poate reusesc liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif atunci te astept...am avea nevoie de niste furculitze...dar cum Ramonik nu-i aici doh.gif
dyana
Partie de ski si patinoar in Parcul Tineretului

Bucurestenii se vor putea distra, incepand cu acest sfarsit de saptamana, in Parcul Tineretului din Capitala, avand posibilitatea sa practice sporturi de iarna pe partia de ski si patinoarul artificial amenajate de Primaria sectorului 4. Startul distractiilor specifice sezonului rece il va da chiar edilul sectorului 4, primarul Cristian Popescu Piedone, sambata, cand ii va invita pe cetateni sa participe cu mic, cu mare, la seria manifestarilor dedicate Sarbatorilor de Iarna si intitulate generic "Acasa la Mos Craciun".

Toti cei care doresc sa il viziteze pe Mos, il vor putea gasi pe platoul din spatele Palatului Copiilor, unde va avea un loc rezervat din oficiu. Acolo, in perioada 13 decembrie 2008 - 31 martie 2009, autoritatea locala va pregati, pentru vizitatorii Mosului, concerte, concursuri si distractii de tot felul. Practicantii sporturilor de iarna vor putea aluneca pe cei 200 metri de partie, dar si pe gheata patinoarului ce va avea o suprafata de 1.800 m.p. Nu vor lipsi focurile de artificii si nici melodiile formatiilor Bere Gratis, Directia 5, Fly Project, Iris, Simplu, Andreea Balan si Alex. Atat partia, cat si patinoarul vor fi deschise pana in jurul datei de 31 martie 2009, iar accesul va fi gratuit pentru persoanele care detin echipament adecvat.

Pentru a asigura conditii optime de schi, pe toata perioada functionarii, partia va fi dotata cu doua tunuri de zapada artificiala si instalatie nocturna. Cei care nu detin schiuri, patine sau sanie vor putea inchiria echipamentul necesar de la un stand cu produse specializate, amplasat in zona. De asemenea, pe perioada sarbatorilor, va fi amenajat in Parcul Tineretului cel mai mare targ de brazi din sectorul 4, precum si un targ de Craciun, care va avea 30 de standuri, unde se vor comercializa produse specifice Sarbatorilor de iarna.

rompress
dyana
ninina, te ajut si eu cu tortul ala, deci sanse sa te ingrasi tot nu vei avea tongue.gif

Andrei, nu mai fi suparat; poate o sa fie si bere laugh.gif
Andrei
QUOTE(dyana @ Dec 13 2008, 09:38 PM) *
Andrei, nu mai fi suparat; poate o sa fie si bere laugh.gif


accept si vin, ce sa fac pe frigurile astea smile.gif
ninina
QUOTE(dyana @ Dec 13 2008, 11:38 PM) *
ninina, te ajut si eu cu tortul ala, deci sanse sa te ingrasi tot nu vei avea tongue.gif

De unde sti Diana...daca mi-l da domnul presedinte...poate ma ingras liwlol.gif de bucurie liwlol.gif ..oricum poti sa ma ajuti linistita..ca tot mai ramane....si pentru ceilati membri UTILECOPII, nu?
dyana
QUOTE(ninina @ Dec 13 2008, 09:57 PM) *
De unde sti Diana...daca mi-l da domnul presedinte...poate ma ingras liwlol.gif de bucurie liwlol.gif ..oricum poti sa ma ajuti linistita..ca tot mai ramane....si pentru ceilati membri UTILECOPII, nu?

la cati amatori par a fi, nu cred ca o sa intampinam probleme laugh.gif
Alondra
QUOTE(rux25 @ Dec 13 2008, 09:35 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif atunci te astept...am avea nevoie de niste furculitze...dar cum Ramonik nu-i aici doh.gif

wub.gif wub.gif wub.gif Ce topic frumos! wub.gif wub.gif wub.gif
Multumesc Rux! tzuc.gif
Multumesc dyana! tzuc.gif
..si tuturor celor care vor mai posta fotografii aici cu Bucurestiul in straie de sarbatoare! floare2.gif
(Ar fi frumos sa fie cate un asa topic pt fiecare oras din tara de unde sunt fetele de pe UtileCopii..asa am vedea toata Romania! wub.gif )
dyana
inca vreo cateva luminite, de prin centru...

bradul de la Universitate





detaliu tongue.gif





Intercontinentalul






si spre Piata Unirii



cam atat deocamdata smile.gif
Luka
QUOTE(ninina @ Dec 13 2008, 09:28 PM) *
HHHHMMMMMMMMM Rux...tu chiar vrei sa -mi schimb programul si sa trag o fuga sa mananc tort de la Basescu liwlol.gif ..sa sti ca de la Ploiesti nu mai este mult pana la Bucuresti...asa ca nu se stie daca nu ne vedem la tort.... floare2.gif




Pardon , tortul + carnatul vor fii al primariei , nu ale presedentiei .... liwlol.gif eating.gif bere.gif liwlol.gif bouncy.gif
damielenusa
ce poze frumoase.
Multumim frumos.
ruxy
QUOTE(dyana @ Dec 18 2008, 02:14 AM) *
inca vreo cateva luminite, de prin centru...

bradul de la Universitate





detaliu tongue.gif





Intercontinentalul




si spre Piata Unirii



cam atat deocamdata smile.gif

Superbe Dyana...adevarate nu ca cele facute din masina pe ploaie doh.gif profi laugh.gif hug.gif multumesc hug.gif
dyana
QUOTE(afrodita-elena @ Dec 18 2008, 10:29 AM) *
ce poze frumoase.
Multumim frumos.

vorba cuiva...mai facem daca cererea e mare tongue.gif

QUOTE(rux25 @ Dec 18 2008, 10:29 AM) *
Superbe Dyana...adevarate nu ca cele facute din masina pe ploaie doh.gif profi laugh.gif hug.gif multumesc hug.gif

dar tu ai prins si picaturi de ploaie luminate smile.gif Daca ploua, eu nici nu ieseam din casa doh.gif
USA
QUOTE(dyana @ Dec 18 2008, 03:14 AM) *
inca vreo cateva luminite, de prin centru...

bradul de la Universitate





detaliu tongue.gif





Intercontinentalul




si spre Piata Unirii



cam atat deocamdata smile.gif

crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif floare2.gif floare2.gif ce frumos eeeee..... rolleyes.gif
dyana
QUOTE(USA @ Dec 30 2008, 08:38 PM) *
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif floare2.gif floare2.gif ce frumos eeeee..... rolleyes.gif

tocmai mi-ai amintit ca am mai facut dar am uitat complet de ele biggrin.gif doh.gif
USA
QUOTE(dyana @ Dec 30 2008, 11:02 PM) *
tocmai mi-ai amintit ca am mai facut dar am uitat complet de ele biggrin.gif doh.gif

bananab.gif bananab.gif bananab.gif
dyana
QUOTE(USA @ Dec 30 2008, 10:26 PM) *
bananab.gif bananab.gif bananab.gif

da...am cu bradutii aia de la Piata Romana...fir-ar ei tongue.gif
dyana
Piata Romana

inspre Universitate...






ASE








inspre coloane...




inspre Arcul de Triumf



tot inspre Magheru






si bradutii mei din fata geamului rolleyes.gif




Alondra
Foarte faini bradutii cum se vad albastri! wub.gif
USA
Thank you!
partners.gif partners.gif
Elena_Costel
FOTOGRAFIILE SUNT SUPER
CE REZOLUTIE ARE APARATUL FOTO?
AAAAAAAAAAAA SI SCUZE LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TUTUROR
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.