Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Retete De Prajituri Pt Craciun
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
neli
retete de prajituri pt Craciun,va rog sa imi trimiteti retete ,vreau sa incerc ceva nou
AdeDia
QUOTE(neli @ Dec 1 2008, 08:41 PM) *
retete de prajituri pt Craciun,va rog sa imi trimiteti retete ,vreau sa incerc ceva nou

uite aici un topic intreg cu idei ptr craciun si revelion

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=2404
CristinaS
Ce topic apetisant!!!! Vai de silueta noastra! oFloare1.gif
hanuk26
buna fetelor...vreau sa adaug si eu o reteta super pt sarbatori...nu veti da gres in fata musafirilor sau chiar a familiei...eu nu am patit-o niciodata...bafta...
PRAJITURA SNIKERS



Blat:
- 200 gr zahar
- 5 albusuri
- 200 gr nuca macinata
- 3 lg faina
- 1 praf copt / stins otet

-5 albusuri se bat spuma tare cu zaharul apoi se mai bat inca 5 min deasupra la aburi ( pe aragaz se pune la fiert o oala cu apa ), se adauga 200 gr nuca macinata si 3 lg faina amestecand usor, se stinge si 1 praf de copt. Se baga la cuptor max 30 min la foc mic.


Crema:
o 5 lg zahar
o 5 galbenusuri
o 2 lg faina

- cele 5 galb se freaca cu cele 5 lg zahar pana se ingroasa si fac spuma apoi se adauga cele 2 lg faina.

o 8 lg zahar
o 1 pachet margarina RAMA
o 200 gr nuca prajita taiata marunt

- cele 8 lg zahar se fac caramel ( culoarea maronie…nu se arde…atat pana se topeste tot ) cand s-a caramelizat se adauga 1 pct RAMA si se amesteca pana se topeste si ea apoi punem si cele 200 gr nuca prajita.

- Se amesteca apoi caramelul si crema de galbenus si se mai da in clocot 5 min. Se pune la rece.


Glazura:
- 6 lg apa
- 6 bucati ciocolata menaj
- putin ulei

= toate astea se topesc la foc mic


*** Cand s-a racit blatul se pune deasupra crema tot rece iar peste ea glazura cand se ia de pe foc.

**** succes garantat si gust delicios.





AdeDia
Hanuk,multumesc mult ptr reteta floare2.gif

...am mancat la 1 Dec de la o prietena si intr-adevar e delicioasa eating.gif eating.gif eating.gif
anku
poate ma ajuta cineva dc stie...
sunt niste cornulete mici care se umple cu rahat sau nuca...se gasesc si in comert...stie cineva reteta?nu o gasesc...
mama stia sa fac dar a uitat... doh.gif ...va rog! hug.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.