Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: In Vitro Vs. Inseminare Artificiala
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Preconceptie si fertilitate
Pagini: 1, 2
Csilla
am intrbat la polisano cat costa o inseminare si au zis ca 1600 lei iar in vitro intre 6700 si 8900.
Alondra
QUOTE(Csilla @ Oct 14 2009, 11:02 AM) *
am intrbat la polisano cat costa o inseminare si au zis ca 1600 lei iar in vitro intre 6700 si 8900.

Wow! ohmy.gif Da, mari preturi, parerea mea! biggrin.gif
Mersi ca ai scris si aici costurile! floare2.gif
Deliab
In Iasi stiti daca se face undeva?
Va pupic cu drag.

Si daca aveti cateva secunde, acordati un votulet ingerasului meu finut. http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...Andrei-2811.htm

Al pupik
dyanp
QUOTE(Alondra @ Oct 14 2009, 02:55 AM) *
Wow! ohmy.gif Da, mari preturi, parerea mea! biggrin.gif
Mersi ca ai scris si aici costurile! floare2.gif

Apropo de asta, am auzit la stiri ca ei ziceau ca este undeva pe la 3.000 de euro si vor sa faca legea, ca prima inseminare sa se suporte de stat, restul de parinti. Ar fii bine, dar sunt foarte putine cupluri care resuesc din prima. In alte tari, cel ptuin in canada, este considerata o problema de sanatate, ca orice boala si acoperita de asigurari, poate vor reveni la sentimente mai bune si in Romania, va tinem pumnii.
Csilla
Am fost la control azi si a zis dna doctor ca sunt sanatoasa din toate punctele de vedere! Sotului insa nu i-a iesit f bine spermograma. In ianuarie-februarie vrem sa facem o inseminare...sa ne tineti pumnii!!!va pup
Imi30
Csilla, eu am facut doua inseminari aici la Tg.Mures, dar m-a costat decat 300 lei pregatirea spermei care urma a fi introdusa cu un tubulet...si i-am mai dat eu medicului 50 lei, si pe aia cu greu, ca nu vroia sa-i ia...De ce la voi asa preturi?E ceva particular?
Csilla
QUOTE(Imi30 @ Oct 29 2009, 09:25 AM) *
Csilla, eu am facut doua inseminari aici la Tg.Mures, dar m-a costat decat 300 lei pregatirea spermei care urma a fi introdusa cu un tubulet...si i-am mai dat eu medicului 50 lei, si pe aia cu greu, ca nu vroia sa-i ia...De ce la voi asa preturi?E ceva particular?

da...e particulara...dar une ai facut in Tg Mures?? ca poate mai bine ne deplasam pana acolo!! ti ti-a reusit???
Imi30
QUOTE(Csilla @ Nov 17 2009, 05:40 PM) *
da...e particulara...dar une ai facut in Tg Mures?? ca poate mai bine ne deplasam pana acolo!! ti ti-a reusit???

Pai prelevarea probelor si prepararea a avut loc la un cabinet particular, Doramed, singura defapt care se ocupa cu asa ceva in oras...iar inseminarea propriu zisa mi-a facut-o medicul meu la Spitalul Nou! Din pacate la mine nu a reusit, ca aveam trompele infundate si nu le-am verificat inainte...doar dupa...si de atunci nu am mai incercat!
saraioana10
QUOTE(lara2006 @ Nov 28 2008, 02:37 PM) *
Eu am incercat o data in vitro, la Medsana, dar nu a reusit . In vara lu' 2005. Cu analizele, injectiile si procedura am platit in jur de 6000 euro.
Am mai facut inca o data, de data aceasta in strainatate, si din octombrie 2006 sunt si eu mamica. Aa, si a fost si mult mai ieftin, 1300 euro.
Iti urez multa sanatate si rabdare la fel de multa.

Buna
Sunt noua pe aici .....si am aceeasi problema
As dori si eu informatii referitoare la fertilizare in afara ......in ce tara...... si eventual si o persoana de contact
Imi30
Am fost joi seara la medicul de familie si mi-a zis de o fata care are in jur de 40 de ani si se chinuia de ceva ani buni sa ramana gravida, fara rezultate insa.Acum o luna a fost in Ungaria, la Debrecen, unde au consultat-o, i-au dat sa faca anumite analize, pe baza rezultatelor i-au dat ceva tratament cam o saptamana, sub forma de injectii in burta, si apoi i-au facut inseminare artificiala...iar acum e gravida.Am cerut date suplimentare, o sa vrem sa incercam si noi la anul, depinde si cat costa...Revin cu detalii!
mirela_ghindescu
mda...sunt avantaje si dezavantaje!
mary
buna . stiti cumva daca branca ursului e buna si la barbati.pt ca la noi e sotul cu probleme,si de 4 ani incercam si nimic.va doresc sanatate la cei mici.
Imi30
QUOTE(mary @ Jan 4 2011, 12:41 PM) *
buna . stiti cumva daca branca ursului e buna si la barbati.pt ca la noi e sotul cu probleme,si de 4 ani incercam si nimic.va doresc sanatate la cei mici.

Buna.Te asteptam pe topicul Vreau sa fiu mami 2 sa povestim.Sunt multe fete cu problema ta pe acolo.
SI da...branca e buna si la barbati!
ninina
QUOTE(mary @ Jan 4 2011, 12:41 PM) *

Da Mary sigur e buna si pt barbati...uite aici mai multe detalii....aici
mikaia
salutare. eu sunt noua pe acest forum. am un fiv nereusit si acum ma pregatesc de al doilea. as vrea sa stiu daca e cineva pe aici care a facut sau urmeaza sa rolleyes.gif faca fiv? m-ar ajuta sa vb .
dalidelia
QUOTE(AlinaL @ Nov 27 2008, 09:23 AM) *
A incercat careva dintre voi sau stiti pe cineva care a apelat la inseminare artificiala sau in vitro? Care sint rezultatele? Care este mai sigura , in vitro sau i.artificiala? Cit costa si care sint sansele de reusita ?

draga Alina. am o prietena care va face inseminare in vitro. s-a dus la clinica polisano din bucuresti. daca nu esti din bucuresti am inteles ca mai au un centru de fertilitate si in sibiu. ei i-a recomandat-o o colega de munca care avea aceeasi problema iar acum asteapta un bebe. am inteles ca echipa de aici este condusa de un renumit doctor austriac si mai mult de jumatate din femeile care au apelat acolo sunt mamici sau viitoare mamici. a costat-o in jur de 2000 de euro. e mult, dar zic ca merita. sper ca te-au ajutat informatiile. mult succes!!
ramdinca
O prietena de-a mea a facut fertilizare in vitro la clinica Fertilia din Bucuresti. Nu stiu cat a costat, stiu ca e destul de scump, dar era foarte fericita ca a prins din prima si zicea ca sunt si conditii foarte bune acolo si ca medicii si asistentele sunt super profesionisti. Stiu ca ii puteti gasi pe net, poate au si vreo lista de preturi afisata pe undeva, sa aflati mai multe.
moni74
QUOTE(ramdinca @ Nov 12 2011, 11:02 PM) *
O prietena de-a mea a facut fertilizare in vitro la clinica Fertilia din Bucuresti. Nu stiu cat a costat, stiu ca e destul de scump, dar era foarte fericita ca a prins din prima si zicea ca sunt si conditii foarte bune acolo si ca medicii si asistentele sunt super profesionisti. Stiu ca ii puteti gasi pe net, poate au si vreo lista de preturi afisata pe undeva, sa aflati mai multe.

Ramdinca, astea sunt preturile de la Fertilia:

Proceduri infertilitate

IUI cu 1 procedura /luna 980ron
IUI cu 2 proceduri /luna 1100ron
FIV clasic2200euro
ICSI 2700euro
Embriotransfer-1400ron
Decongelare embrioni- 650ron
Protocol stimulare ovariana (include schema de 1900ron tratament si monitorizarea ecografica). au oricum si site, deci pentru cine vrea sa afle mai multe, sa avda eventual si cum arata locul, pot intra pe www.fertilia.ro
Antonia_Marin
Va invitam sa participati la primului seminar al clubului „Imi doresc copii”, care va incepe de marti, 12 noiembrie 2013, in noua locatie a clinicii Fertilia, situata pe Str. Popa Nan 111, sector 3, Bucuresti. Seminarul va fi sustinut de doamna dr. Ruxandra Dumitrescu, iar participarea este gratuita. Pentru a va inscrie la seminarul clubului „Imi doresc copii”, participantii sunt rugati sa acceseze site-ul www.imidoresccopii.ro sau sa trimita o cerere de participare pe adresa imidoresccopii@gmail.com.
Oana99
Buna, Va scriu pentru ca am citit foarte multe postari legate de probleme cu fertilitatea si recunosc ca si eu tristetea unei femei care isi doreste din tot sufletul sa aiba un bebe dar nu reueste. Eu am incercat 6 ani sa raman insarcinata si nu am reusit. Am avut foarte multe chisturi ovariene si toti doctorii la care am fost mi-au spus ca nu am fost tratata corespunzator, iar asta ma va impiedica sa pot avea copii. Am intrat in depresie si eram aproape lipsita de speranta cand am ajuns la clinica Gynera. Cu ajutorul dnei doctor Codreanu am facut stimulare ovariana si apoi am facut FIV. Ca embriolog, am avut-o pe dna doctor Anca Coricovac, un om atat de bland si rabdator. Sa nu mai zis de dna doctor Codreanu, care este un medic exceptional, cauta intotdeauna solutii pentru pacientii sai si mai mult, le este alaturi si ii incurajeaza. Am avut un mare noroc ca le-am intalnit, mai ales in perioada in care eram realmente deprimata. Acum sunt o mamica fericita a unei minuni de 5 luni si mi-am gasit in sfarsit linistea. Va urez numai bine si ganduri bune!
malinatudor
Buna
Am trecut si eu prin situatia voastra si stiu exact cum va simtiti. Asa eram si eu acum 3 ani. Eram foarte trista ca nu pot ramane insarcinata, iar acest lucru ma afecta si din punct de vedere profesional. Nu ma mai puteam concentra si eram instabila emotional. Am mers la clinica Gynera dupa ce am citit niste pareri foarte bune despre aceasta printr-o multime de reviste..si i-am vazut chiar si la televizor. Doamna doctor Genoveva Teleki, doctor psiholog la Gynera m-a ajutat pe partea emotionala si pot spune ca dupa cateva sedinte cu dumneaei eram completa schimbata! Eram mult mai optimista si increzatoare si as vrea sa cred ca si acest lucru m-a ajutat sa raman insarcinata. Am facut un FIV cu doamna doctor Dorina Codreanu si unul dintre cei doi embrioni a prins! Am plans cand mi-am tinut pentru prima data fetita in brate. Ii multumesc din suflet celor doua doamne doctor care m-au ajutat sa-mi schimb viata. O sa le fiu mereu recunoscatoare!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.