Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cand Le Punem La Fetite Cercei?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2
mihaela25
fetita mea are un an si doua luni si aman intodeauna sa-i fac gauri si sa-i pun cercei.sotul meu nu este de acord si spune ca este prea devreme,sa mai astept...dar si eu nu sunt prea incantata ca mi-e frica sa nu-i traga sau sa-i cada si dupa aia sa-i bage in gura...voi mamici de fetite cu cercelusi ati avut probleme de astea pana sau invatat maimuticile cu cercelusi? rolleyes.gif
giulia_0319
la finutza mea i-ampus cerceiii inainte de botez si de atunci ii are...verisoara mea la fel i-a pus fetitei cerceii inainte debotez, deci la vreo 6-7 sapt...am inteles ca e mai usor pt bb oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif
aqua80
verisoara mea a pus fetitei din spital,imediat dupa nastere.fara ata rosie...cum se punea odata...ci direct cerceii de aur.nu s-a infectat locul ci din contra s-a vindecat repede.
ligiamos
Eu i-am pus fetitei mele cercei cind avea 4zile .In ziua externarii din maternitate i-a pus asistenta din tura respectiva si nu am avut nici o problema cu ei.Acum e asa mindra de ei si mai tot timpul i-mi arata ce "cecei" frumosi are ea.
mihaela25
fetelor eu am o curiozitate?dar cu timpul gaura nu se largeste,ce stiu eu pe la 20 de ani ,poate se trezeste ca are o gaura mai mare si urata.eu va intreb ca nu stiu ,eu am gaura in urechi de cand eram in clasa a noua...care aveti cercei de micute?
puka
Cu cat ii pui mai devreme , cu atat mai bine. Se fac gauri inca din maternitate pt ca bb sa fie cat mai mica si sa nu simta. La varsta fetitei tale este cam dificil (este prea mare si se poate speria... si nu destul de mare ca sa inteleaga ce i se intampla) Eu cred ca ar trebui sa mai astepti pana mai creste si exista centre de bijuterii unde te poti duce cu ea sa-i faca pe loc , cu un aparat special si se foloseste pe lobul urechii (unde urmeaza s-i faca gaurica) un spray anestezic. Daca gasesti asemenea loc ar trebui sa intrebi de la ce varsta te primeste cu ea.
Succes si pupici!
Lorikay
Si noi am pus cercelusii inainte de a pleca din spital. Bebe nu a plans deloc si s-a vindecat foarte repede. Cu cat amani mai mult cu atat va constientiza mai bine durerea.
Doraminodora
QUOTE(mihaela25 @ Nov 12 2008, 03:15 PM) *
fetita mea are un an si doua luni si aman intodeauna sa-i fac gauri si sa-i pun cercei.sotul meu nu este de acord si spune ca este prea devreme,sa mai astept...dar si eu nu sunt prea incantata ca mi-e frica sa nu-i traga sau sa-i cada si dupa aia sa-i bage in gura...voi mamici de fetite cu cercelusi ati avut probleme de astea pana sau invatat maimuticile cu cercelusi? rolleyes.gif

Draga mea eu iam pus cercei la fetita mea de cind avea 4 luni si nu pot sa spun ca se prindea de ei sau ca ia facur rau, dar tot atunci iam pus la baiat cecelus si pot spune ca eram nevoita sa il scot ca i sa imfectat urechiusa, deci porerea mea este ca nu toti copii suporta, deci sfatul meu este ca poti sai pui cercei si te tot uiti la fetita daca o deranjeaza oFloare.gif
Alynna
Eu i-am pus cercei de la 6 luni.Am fost la o bijuterie si i-a pus prin impuscare cu pistol.Se pune cercelul in pistol si se impusca in ureche.Nici macar nu a plans doar a ramas putin uimita de ce se intampla.Cerceii erau de la bijuterie si erau sterili.I-am tinut in urechi 1 luna dupa care i-am pus pe cei de aur.Nu a puroiat , nu i-a curs nimic si s-a vindecat fara prea multe probleme.Cerceii erau stil bilutza si erau tare frumusei.Gaura nu a fost mare.Eu cred ca cu cat ii pui mai tarziu cu atat o sa simta mai tare durerea.Cred ca prin impuscare e cea mai buna metoda .Nu a durat mai mult de 2 sec.O sa caut poza sa pun cu ei.Pupici.
Alynna
Aici sunt cercelusii medicinali:
dyana
QUOTE(mihaela25 @ Nov 12 2008, 02:02 PM) *
fetelor eu am o curiozitate?dar cu timpul gaura nu se largeste,ce stiu eu pe la 20 de ani ,poate se trezeste ca are o gaura mai mare si urata.eu va intreb ca nu stiu ,eu am gaura in urechi de cand eram in clasa a noua...care aveti cercei de micute?

pai se largeste, pentru ca noi ne-am obisnuit sa ne 'jucam' cu cerceii si tragem de urechi...cat putem; wink.gif mai mult, cerceii nostrii de obicei au si o greutate...condiderabila laugh.gif
chichineata
eu i-am pus fetitei mele cercei, chiar in ziua cand am iesit din maternitate. am considerat ca este mai usor acum si mai bine, ca vb cuiva sde obijnuieste cu ea, si nu va fii tentata sa traga de ureche. si in plus, am zis ca acum ar suporta mai bine durerea unei gauri, decat cand va fii mai maricica. nici macar nu a mai durut-o pe urma si s-a vindecat si repede.
ana80
QUOTE(mihaela25 @ Nov 12 2008, 04:02 PM) *
fetelor eu am o curiozitate?dar cu timpul gaura nu se largeste,ce stiu eu pe la 20 de ani ,poate se trezeste ca are o gaura mai mare si urata.eu va intreb ca nu stiu ,eu am gaura in urechi de cand eram in clasa a noua...care aveti cercei de micute?

eu am cerceii in urechi de la cateva sapt si nu mi s-au largit gaurile,poate si pt ca nu avut cercei grei si nici nu am tras de urechi.am si eu o fetita de 10 luni la care as vrea sa-i pun cercei dar imi este frica pt ca ea are obiceiul de a se trage de urechi ,asa ca am decis sa astept sa creasca si sa poata intelege si apoi nu este nici o graba ca are timp toata viata sa-i poarte
USA
Babys a primit cerceii la 4 luni, dupa ce mamy si-a pus intai, al doilea rand, sa vada daca doare si dupa ce a facut Babys vaccinul antitetanus....aici nu iti face nimeni fara dovada ca are vaccinul facut..noua ne-a pus cerceii pedeiatra..tot asa cerceii sterili, cu pistolul...apoi la 6 luni i-am schimbat cu tortitele de la nasi...gaura nu se mareste..eu am cercei de la nastere...si uneori chiar am problemr la schimbatul cerceilor ptr ca e gaura mica...si eu tot asa cred..de ce ii pui mai de mica cercei, de aceea nu e foarte marcant ptr copil ptr ca dureros nu este!....
andaro
Sara are cercelusii din maternitate...am rugat o asistenta sa i puna....asta dupa ce 24 de h i-a tinut intr-un recipient inchis cu spirt sanitar in el...
Nu s-au inflamat urechiushele...
mihaela25
pai trebuia si eu sa-i pun din maternitate,cand era inca bebelusa mica,dar aici in italia se uita astia asa stramb la tine cand vrei sa faci lucrul asta...ca ce ii puneam cercelusi mitittei si nu aveau cum sa o incurce.acum nu stiu vom vedea la vara cand o sa mergem acasa poate o sa gasesc si eu pe cineva sa-i faca cu pistolul...
EMY2000
EU I-AM PUS LUI ALEX IN ZIUA CAND AM IESIT CU EA DIN MATERNITATE. SI A FOST TOTUL OK.SA VINDECAT FOARTE REPEDE, IN CATEVA ZILE.ACUM NU STIU CE SA ZIC, DAR EU SUNT DE PARERE CA, CU CAT ASTEPTI MAI MULT CU ATAT E MAI GREU APOI SA AI PUI.VA CONSTIENTIZA CA O DOARE SI INSTINCTIV VA DUCE MANUTZA.EU ZIC CA DACA NU I-AI PUS PANA ACUM MAI BINE O LASI SA MAI CREASCA.ACUM VOI FACETI CUM CREDETI.MULTA SANATATE.
oanad23
Si fetitei mele Sara i-a pus cerceii in maternitate asistenta de la neo-nato, dupa ce i-am tinut 30 de min in spirt. Nu a facut scandal si s-a vindecat repede.La cealalta fetita mai mare i-am pus acasa, tot direct cerceii, cand a venit asistenta la vizita. Cu cat astepti mai mult cu atat v-a fi mai constienta de durere. Iar in privinta largiri gaurii, sa fim seriosi ca doar nu ii pui cercei grei sau o tot dragi de ei. Si mie mi-au pus cerceii la cateva zile, cu medota veche (ata si apoi cercei), si tot nu s-au largit gaurile de 28 de ani wink.gif biggrin.gif
andrada01
:trandafiSALUT.eu cind i-am pus cerceii din maternitate am asistat si m-ia fost f mila dar nu a plins decit un pic.Mai bine era daca i-i puneai din maternitate ptr ca acum este mai maricica si stie cit de cit de durere.TIMP DE O SAPTAMINA I-AM INVIRTIT IN URECHIUSE CU SPIRT SI CREMA DE GALBENELE DE 4-5 ORI PE ZI SI NU A FACUT NIMIC SUCCES. floare2.gif
katya_ro
QUOTE(Alynna @ Nov 13 2008, 09:59 AM) *
Eu i-am pus cercei de la 6 luni.Am fost la o bijuterie si i-a pus prin impuscare cu pistol.Se pune cercelul in pistol si se impusca in ureche.Nici macar nu a plans doar a ramas putin uimita de ce se intampla.Cerceii erau de la bijuterie si erau sterili.I-am tinut in urechi 1 luna dupa care i-am pus pe cei de aur.Nu a puroiat , nu i-a curs nimic si s-a vindecat fara prea multe probleme.Cerceii erau stil bilutza si erau tare frumusei.Gaura nu a fost mare.Eu cred ca cu cat ii pui mai tarziu cu atat o sa simta mai tare durerea.Cred ca prin impuscare e cea mai buna metoda .Nu a durat mai mult de 2 sec.O sa caut poza sa pun cu ei.Pupici.



Exact asa i-am pus si eu fetitei mele cercelusi, si desigur, tot medicinali pentru inceput.
Micuta mea are 2 luni, si cu toate ca poate parea micuta pentru cercelusi, avand lobul urechii bine dezvoltat, ne-a avantajat si nici nu a plans.

Am si eu o intrebare insa. Ar trebui sa-i masez usor urechiusa cu un unguent antiinflamator sau ceva?
luky
Noi i-am pus tot din ziua cand am plecat acasa din maternitate, dar din pacate una din gauri e putin mai in spate decat cealalta, asa ca probabil o sa-i mai facem inca una, daca o sa vrea si ea, cand va fi mai mare. Tocmai i-am schimbat si cercelusii, avea unii care au inceput sa se desfaca foarte usor si mereu era cu cate unul in mana, invatase sa-i desfaca. Acum i-am pus niste tortite care intra unul intr-altul, deocamdata nu mai trage de ei...sa vedem cat rezista si cu astia biggrin.gif


Oanaaa
QUOTE(mihaela25 @ Nov 12 2008, 04:02 PM) *
fetelor eu am o curiozitate?dar cu timpul gaura nu se largeste,ce stiu eu pe la 20 de ani ,poate se trezeste ca are o gaura mai mare si urata.eu va intreb ca nu stiu ,eu am gaura in urechi de cand eram in clasa a noua...care aveti cercei de micute?


eu am cercei de cand m-a adus mama de la maternitate...shi is perfect normale gaurile
nici eu nu i-am facut inca fetitei mele gauri inca...pe la 6 luni cred ca ii voi face
CristinaS
si eu tot aman... oFloare1.gif
cgaby
eu i-am pus cercei piticutzei la iesirea din maternitate.deocamdata n-are treaba cu ei.
pupici.
ancatarala
Eu i-am pus cercelusi in maternitate, cand avea 5 zile. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine pt ea. si pune-i direct cercelusi de aur. Dureros,e oricum dar daca e mica , uita repede si trece repede. Iti recomand sa le faci la un cabinet unde ai incredere in asistenta. Pup
ams
si eu am pus cerceii fetitei tot in maternitate, o doua zi de la nastere. i-am pus direct cerceii din aur (niste tortite f mici pe care le poarta si acum - are 1an si 5 luni) gaurile nu s-au largit si nici nu trage de ei. mie parintii mi i-au pus tot in maternitate (acum 33 de ani - mai intai cu ata rosie, apoi cerceii, asa era atunci)
lia maria71
mie mi-a pus mama cercei la o zi.....spunea mama ca erau cerceii mai mari ca mine!!!!
marimaria
eu i-am pus la 3 luni cercei din aia medicinali.
in schimb cand eram eu mica m-a dus bunica la 6 luni sa-mi puie cercei si....inchipuiti-va ca acel cineva era un medic veterinar..... wacko.gif ...din fericire nu am avut probleme ca era obisnuit sa puie belciuge...hahahahaha
chira
eu i-am pus cerceii la 2 luni de la nastere...nu am stiut ca trebuie sa avem cerceii la noi, cand iesim din spital...ca altfel ii puneam atunci...
Mikaell
EU IAM PUS CERCEII DIN SPITAL AVEA 3 ZILE SI IAM PUS CERCEI DE AUR SI NU SE SCOT ASA USOR.AM ZIS SA-I PUN ATUNCI IN PRIMUL RAND CA ERA MICA SI DUREREA TRECE MAI REPEDE SI I-A PUS SI O ASISTENTA FOARTE PRICEPUTA.
camelia80
noi avem cercei de cand am venit acasa din spital cercei de aur care ii are si acum ,nu am avut nici un fel de probleme
anays
parerea mea este ca cel mai bine este sa ii p-ui cercei din maternitate
parosama
e tarziu deja
va simti tot
trebuia pana intr o luna
amalia-carmen
eu i-am pus cerceii din spital! am rugat o asistenta si i-a facut gauri cand avea 5 zile si de atunci nu i-am mai dat jos!nici macar n-a plans si e tarte mandra de cercelusii ei!
cristelc
eu i-am pus cerceii la 3 luni si se mai trage uneori de ei dar au inchizatorile bune si nu se desfac
maria2008
Eu i-am pus cercei din maternitate dar nu ii suporta deloc.Nu stiu cum reuseste dar tot timpul scoate cate unul doh.gif .
cezar
la 3 zile de la nastere
geodeny
Eu i-am pus la 2 luni.
melindabede
este mult mai bine cand are fetita 3-4 zile
Sorsha
foarte devreme, la cateva zile
Blood
cand e f mititica
gia_25
la materniate
ameliaflorea
buna
eu am o fetita de 1 an si 5 luni si iam pus cercei in ziua in care am parasit spitalul, adica la trei zile dupa naster. si suntem bine nu am avut nici o problema cu ea. e o dulceata
VULCAN
Eu i am facut fetitei mele gauri la 1 saptamana.Si nu am avut nici o problema
laura83
si eu le-am pus ambelor fetite cercei la iesirea din spital. parerea mea ca e cel mai indicat deoarece sunt prea mici ca sa inteleaga durerea.
tzuc.gif
Mikadaria
Dariei i-am pus cercei la iesirea din maternitate, a avut o tentativa de a trage de ei cand si-a descoperit urechiusele dar nu s-a intamplat nimic. Nu cred ca se largesc gaurile in timp poate doar daca ii pui unii ceva mai grei, oricum eu[url=http://www.glitterfy.com/][/ cred ca atunci cand sunt mai mici e mai usor.
http://www.utilecopii.ro/copilul-anului/pa...ia2.asp?id=1152
andreeitza
eu i-am pu a doua zi dupa ce sa nascut
nu a plans deloc
miha-ela
Cu 5 minute inainte de a iesi din maternitate a venit asistenta si fata de mine i-a facut gauri in urechi. Cerceii i-am dat cu o zi inainte ca sa ii tina in spirt. Mult sange si multe tipete dar a trecut repede. In 10 minute dormea deja.
critina
si noi i-am pus la maternitate micutei cerceii si a fost foarte bine asa
ruby
QUOTE(miha-ela @ Mar 11 2009, 04:25 PM) *
Cu 5 minute inainte de a iesi din maternitate a venit asistenta si fata de mine i-a facut gauri in urechi. Cerceii i-am dat cu o zi inainte ca sa ii tina in spirt. Mult sange si multe tipete dar a trecut repede. In 10 minute dormea deja.



sinteti cinice
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.