Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Despre Suzeta
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
anamaria&stefanel
buna!am un baietel de 3 luni si e innebunit dupa suzeta.si noaptea dak o scapa se ridica de capusor si o cauta.ma trezeste de vreo 6 ori pe noapte pt suzeta!ati avut probleme de astea?stiti vreo metoda sa se mai dezvete de ea?
anamarianegrii
Buna, Bebelusul tau este inca micut iar sa suga suzeta ii da o stare reconfortanta si de siguranta! De aceea manifesta dorinta pentru ea! Al meu facea la fel si a renuntat singur la suzeta pe la 4 luni cand a inceput sa o "scuipe". Am mai incercat sa i-o dau sa vad daca o mai vrea dar acum nici mcar nu stie ce sa faca cu ea. Se joaca pur si simplu cu ea. smile.gif) Asa ca rabdare mami si lasa-l cu suzeta ca se simte bine. Numai ca e drept nu trebuie sa se faca abuz si nu e ok sa tocaie toata ziua ci doar atuni cand e nelinistit. Eu ii scoteam suzeta seara dupa ce adormea!
anamaria&stefanel
ms pt sfat.o sa am rabdare si poate nu va mai avea asa mare nevoie de ea mai incolo
aryana
QUOTE(anamaria&stefanel @ Nov 10 2008, 01:51 PM) *
ms pt sfat.o sa am rabdare si poate nu va mai avea asa mare nevoie de ea mai incolo

Anamaria e posibil sa nu o mai vrea mai tarziu dar la fel de bine e posibil sa devina dependent de ea. Asa a fost robert, a fost un chin cand i-am scos-o. Dar pana la urma daca asa se simte el bine ar trebui sa il lasi in pace si sa nu iti faci atatea griji. Stiu ca e greu sa te trezesti toata noaptea sa i-o dai dar mai e un pic. Dupa ce mai creste o ia singur si o baga in gurita si ai scapat de grija asta. Oricum ar fi mai greu pt tine sa incerci sa ii scoti suzeta la varsta asta, ar plange toata noaptea si exista riscul ca apoi sa inceapa sa suga degetul.
alina_am
EU una as fi vrut sa tina suzeta piticul meu dar nu am reusit sa il conving sa o ia.e adevarat asa cum o alta mamica a zis ca suzeta il calmeaza fooarte mult .
eu una am avut noroc cu ambii baieti.alex a renuntat la ea la 9 luni cand i-au aparut primii dintisori.mi-a fost foarte greu dupa aceea ptr ca era nervos si plangea mai mult ca inainte.
rolleyes.gif iar matei a tinut-o o luna sa zic apoi asa din senin nu a mai vrut sa o ia, in schimb sunt eu pe post de suzeta noaptea.tu te trezesti sa io dai iar eu ma trezesc ca sa suga si el cateva minute.
Maria-Carla

Eu ce sa mai zic???Ma chinui(inca)sa-l invat cu suzeta,dar nici un rezultat.La inceput o scuipa cat colo...acum se joaca cu ea,e o placere sa-l vezi.De supt,insa..isi suge degetele...ce sa fac??Nu reusesc sa-l dezbar nicicum.
dyana
QUOTE(Maria-Carla @ Nov 10 2008, 11:55 PM) *
Eu ce sa mai zic???Ma chinui(inca)sa-l invat cu suzeta,dar nici un rezultat.La inceput o scuipa cat colo...acum se joaca cu ea,e o placere sa-l vezi.De supt,insa..isi suge degetele...ce sa fac??Nu reusesc sa-l dezbar nicicum.

Cat are ghemotocul tau?
Pe la 3 luni, cand a inceput sa o supere gingiile si fetita mea isi tot sugea degetelul. Toata lumea mi-a sarit in cap ca sa ii indes in gurita suzeta, care nu a vrut-o niciodata, ca altfel o sa suga degetul pana la 7 ani. laugh.gif Bine-nteles ca am lasat copilul in pace si dupa vreo luna-doua a renuntat sa mai suga si degetelul. Iar suzeta nu a rontait niciodata, dupa cum spuneam.
dekko_flori
fetita mea e o jucause cind e vb de suzeta;acum o vrea, acum o scoate afara cu limbuta; se joaca cu mami asa ca mie nu mia dat de inteles ca este disperata dupa suzi; si nu insist laugh.gif
Maria-Carla
QUOTE(dyana @ Nov 11 2008, 01:45 AM) *
Cat are ghemotocul tau?
Pe la 3 luni, cand a inceput sa o supere gingiile si fetita mea isi tot sugea degetelul. Toata lumea mi-a sarit in cap ca sa ii indes in gurita suzeta, care nu a vrut-o niciodata, ca altfel o sa suga degetul pana la 7 ani. laugh.gif Bine-nteles ca am lasat copilul in pace si dupa vreo luna-doua a renuntat sa mai suga si degetelul. Iar suzeta nu a rontait niciodata, dupa cum spuneam.

Are 4 luni si jumatate bb.gif ,dar problema cu degetelele o are de la vreo 2 luni,cred.Nu am ce sa-i fac...fetita cea mare(care are 10 ani acum) nu se mai dezbara de suzeta!!!Doamne cat sunt de diferiti!!!Va pup!
mihalusa
Si eu am un bebelus de 4 luni jumatate care nu vrea suzeta, suge degetzelul mare de la mana si ma ingrijoreaza....sper sa renuntze cand va mai creste un picutz. El e foarte smecher si insistent, nu renuntza usor chiar daca ii scot manutza din guritza, sper doar ca sa nu devina obisnuintza.
Un lucru e foarte important....SA AVEM RABDARE CU EI si vor renuntza la degetzel/suzeta sau alte obiceiuri care ne nemultzumesc pe noi
Maria-Carla
QUOTE(mihalusa @ Nov 12 2008, 12:26 AM) *
Si eu am un bebelus de 4 luni jumatate care nu vrea suzeta, suge degetzelul mare de la mana si ma ingrijoreaza....sper sa renuntze cand va mai creste un picutz. El e foarte smecher si insistent, nu renuntza usor chiar daca ii scot manutza din guritza, sper doar ca sa nu devina obisnuintza.
Un lucru e foarte important....SA AVEM RABDARE CU EI si vor renuntza la degetzel/suzeta sau alte obiceiuri care ne nemultzumesc pe noi

L-ai pus in fundulet?
TESYMO
QUOTE(mihalusa @ Nov 12 2008, 01:26 AM) *

Si bebelusul meu are 4 luni jumate si ziua ii scot nonstop mana din gurita. Ziua nu vrea nici cum suzeta, doar noaptea pana adorme. biberon.gif

anku
dar se pune susezeta la bebe de cand se naste?
din a cata sapt?eu vreau sa-l invat cu susezeta si nu stiu cum... floare2.gif
ana80
QUOTE(anku @ Nov 14 2008, 02:37 AM) *

eu i-am dat suzeta cand era nelinistita pt ca se calma,avea o sapt si trebuia sa o tin cu mana la inceput altfel o lasa sa cada.daca vezi ca nu simte nevoia sa o tina lasa-l si fara ca nu este nimic rau,mai ales daca nu-si suge degetelul,sunt multi copiii care nu vor suzeta si nici degetelul....o problema in minus mai tarziu cand vrei sa-l dezveti de ea
mihalusa
QUOTE(Maria-Carla @ Nov 12 2008, 01:11 PM) *
L-ai pus in fundulet?

Da sta bine in funduletz dar incerc sa nu-l tzin prea mult. Am un scaunel special pentru copii si il tzin acolo, sta inclinat la 45grade.
mihalusa
QUOTE(anku @ Nov 14 2008, 01:37 AM) *

Si eu i-am dat suzeta din primele saptamani dar Aidan o impingea cu bilbutza afara si dadea sa vomite uneori.
Maria-Carla
QUOTE(anku @ Nov 13 2008, 11:37 PM) *

La fetita (care are acum 10 ani bananab.gif ) i-am dat suzeta din prima saptamana caci voia sa suga 24 de ore din 24! Cu chiu cu vai a lasat-o la un an si jumatate.Baietelul(4 luni si jumatate) nici nu vrea sa o vada...oricat de mult -am straduit sa i-o dau.Isi suge manuta,in schimb...Nu e o regula,dupa cum vezi!Sanatate!
anku
multumesc pt raspunsuri!
ati folosit de la o anumita marca susezete?sau din anumit plastic?ma refer la cele chinezesti care bineinteles ca sunt nocive pt bebe la cate prostii au scos p piata!sau chiar si la alte firme!exista riscul sa foloseasca o tehnologie neadecvata...ca doar nu-i controleaza nimeni!
folositi de la o anumita firma suzete si biberoane?
sticlele pt bebe tb sa fie din plastic sau din sticla?
intreb ca eu nu am incredere in plastic! floare2.gif
Oanaaa
eu folosesc suzete, tetine shi sticlute de la nuk...mi se par cele mai ok.... chiar dak is pootin mai scumpute
anku
QUOTE(Oanaaa @ Nov 17 2008, 02:11 AM) *
eu folosesc suzete, tetine shi sticlute de la nuk...mi se par cele mai ok.... chiar dak is pootin mai scumpute

da am tot auzit de firma asta!nu conteaza ca sunt mai scumpe macar de prostiile astea sa ne scapam babelusii ca am vazut un documentar cu sticle de bebe si tetine din plastic rau si spunea ca provoaca alergii si multe alte lucruri secundare...
ok...deci oanaaa foloseste de la nuk!merci! hug.gif
oktavia
QUOTE(anku @ Nov 17 2008, 12:06 AM) *
multumesc pt raspunsuri!
ati folosit de la o anumita marca susezete?sau din anumit plastic?ma refer la cele chinezesti care bineinteles ca sunt nocive pt bebe la cate prostii au scos p piata!sau chiar si la alte firme!exista riscul sa foloseasca o tehnologie neadecvata...ca doar nu-i controleaza nimeni!
folositi de la o anumita firma suzete si biberoane?
sticlele pt bebe tb sa fie din plastic sau din sticla?
intreb ca eu nu am incredere in plastic! floare2.gif

Eu am folosit la Alex, tetine din silicon si biberoane doar din sticla.La fel iti recomand si eu firma NUk.
andaro
Eu pt Sara atat suzetele cat si biberoanele, ( pompa de muls ) ....le am folosit de la Avent sunt din silicon si mai speciale...La tetine am ajuns la nr.4, deja....
mihalusa
Si eu folosesc tot Avent acum si sunt multumita de ele. Le sterilizez cu aburi si nu am avut nici o problema pana acum cu ele.
Eu folosesc suzetele de la Avent pentru ca au capacul de plastic si le protejeaza un pic.....nu ca ar folosi el suzeta prea mult....doar sa se joace cu ea.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.