Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Uleiul
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
tereza
Stiti unde se arunca uleiul din tigaie dupa o friptura facuta acasa ? Chiar daca nu facem foarte des friptura, cand o facem, aruncam uleiul folosit in
chiuveta, nu-i asa? Aceasta e una dintre cele mai mari greseli pe care le putem face. De ce o facem? Pur si simplu pentru ca nu e nimeni care sa ne explice cum se face corect. Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa asteptam sa se raceasca si sa il punem in sticle de plastic, sau de sticla, sa punem dopuri la sticle si sa le aruncam la gunoi. UN LITRU DE ULEI FACE APROXIMATIV UN MILION DE LITRI DE APA NON POTABILA, CANTITATE SUFICIENTA PENTRU O PERSOANA PENTRU 14 ANI.
giulia_0319
eu de obicei il arunc in wc blush.gif
oktavia
Sincera sa fiu, nici eu nu m-am gandit la lucrul asta, nu-mi dadeam seama, pana sa vad destul de recent un documentar facut parca in Anglia.
roxanne

Nu m-am gandit la lucrul asta, de obicei il arunc in wc.
giulia_0319
bun si dupa ce il pun in sticla ce fac cu sticla?o arunc la gunoi, si??? oFloare1.gif
oktavia
Ideea pe care am prins-o eu din documentar(l-am urmarit printre picaturi), este ca uleiul s-ar depune pe tevile de canalizare...de aceea nu trebuie aruncat in chiuveta.Eu la asta m-am referit.
Din mesajul asta s-ar zice ca uleiul ars ar contamina apa potabila, dar exista statii de epurare, nu ? Si cat oare din uleiul aruncat contamineaza panza freatica ? Daca stam sa ne gandim si vasele din bucatarie in care gatim contin ulei, si farfuriile, tacamurile, putin e adevarat, dar strans de la atatea persoane...asa ca nu prea inteleg mesajul.Si sticlele din plastic nu se recicleaza ?, fiind pline cu ulei unde ajung?
Chiar nu stiu sa raspund...
anamarianegrii
Eu reciclez uleiul. Il strecor si il folosesc apoi ca sa ard candela in zilele de sarbatoare.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.