Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Constipatia La Mamicile Care Abia Au Nascut
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Terapii si tratamente naturiste
emanuela(emm)
Am nascut acum patru luni si de cand am nascut am foarte mari probleme cu iesitul afara.Sunt foarte constipata. Am nascut natural si pana la nastere nu am avut probleme.Medicul mi-a recomandat sa beau multe lichide pentru ca alaptez si asta poate fi o cauza. Incerc si cu fructe dar se pare ca nu functioneaza .Mi-a mai recomandat medicul sa iau Dulcolax dar in prospect am vazut ca sunt reactii adverse pentru mamicile care alapteaza. As vrea daca se poate ceva naturist sau ceva care sa nu afecteze laptele. Multumesc.
alexandra81
Eu am avut mare succes cu prunele uscate...Daca ai avea de unde sa faci rost...Este un remediu sigur contra constipatiei... trandafir.gif
liliana2u
Din pacate, medicamente nu poti lua atata timp cat alaptezi.. incearca cu apa incalzita si un pic indulcita pe stomacul gol, imediat dupa ce ai alaptat dimineata, ar trebui sa ajute.. si mananca sanatos, mai multe lactate.. iaurturile mai ajuta, daca pui niste fructe in ele, nu banana ca aia constipa..
sanatate si succes!
Danutza_rge
cum a zis si alexandra 81 cu prunele uscate a mers si la mine si le cumparam din piata
adrenaline
cel mai bine foloseste supozitoare cu glicerina.eu am avut o mare problema..cad am nascut eram deja constipata si apoi dupa ce m-a cusut asistenta a zis sa fiu atenta cand ies afara...sa nu se rupa cusatura..ei bine si mie mi-a fost frica si am stat asa 2 saptamani!!!! a fost groaznic pana la urma a venit salvarea si mi-a facut un calmant, apoi am pus supozitor cu glicerina si asa am avut curajul sa ies afara...numa puteam lupta cu forta" supozitorului ...hihihi..deci e chiar bun, si nu afecteaza cu nimic alaptatul..in nici un caz sa nu iei dulcolax sau alte laxative pt ca iti slabesti laptele si nu mai e hranitor..in afara de prune mai poti sa mananci miere dimineata
pogos
Lactuloza este foarte buna. Asta mi-a recomandat si mie medicul ginecolog si nu influenteaza in nici un fel daca alaptezi.
ana80
incearca cerealele integrale 26%(sunt mai mult tarate)dar au efect-la mine a mers
emanuela(emm)
Va multumesc oFloare1.gif eram chiar disperata. Si eu am fost cusuta si am sangerat mult pana s-a vindecat...daca s-ar rezolva prblema nu ar mai fi probleme pentru ca nu s-ar mai face presiune...Chiar azi merg sa vad de prune si restul....va pup pe toate...
simina_ana
dimineata pe stomacul gol se ia o lingurita de miere si se bea un pahar de apa plata....
efectele se vad dupa o saptamana cel tarziu .....
ca sa nu mai ai probleme cura aceasta e bine sa se tina 1 an.....
eu am avut probleme cu constipatia in sarcina si a fost groaznic....plangeam de durere de fiecare data....nu am putut tine cura decat 4 luni dar cand ma duceam la baie ma duceam cu placere

o alta varianta ar fi cu smochine uscate. 3-4 smochine uscate se lasa peste noapte intr-o cana cu apa. dimineata pe stomacul gol se bea apa de la smochine si se mananca smochinele....mie una nu mi-a placut gustul... wacko.gif
tina71
si pe mine m-au ajutat f mult prunele uscate si afumate, sau mai gaseam aici prune in sirop,f bune si astea.si iar m-a ajutat mult borsul de putina.eu mi-l faceam singura ca sa fiu sigura ca e de calitate.sper sa iti rezolvi problema inr-un fel sau altul oFloare1.gif
katy85
compot de prune, sau mar copt sau prune uscate imbibate apoi in apa si mancate asa umflate sau tarate cu apa sau lapte,pupici
seomind
so happy to find good place to many here in the post, the writing is just great, thanks for the post. Selling On Audible Review
seomind
Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates. Selling On Audible Review
seomind
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Selling On Audible Review
seomind
Actually I read it yesterday but I had some thoughts about it and today I wanted to read it again because it is very well written. Selling On Audible Review
seomind
I’m happy I located this blog! From time to time, students want to cognitive the keys of productive literary essays composing. Your first-class knowledge about this good post can become a proper basis for such people. nice one Selling On Audible Review
seomind
You re in point of fact a just right webmaster. The website loading speed is amazing. It kind of feels that you're doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a fantastic activity on this subject! Selling On Audible Review
seomind
You have done a amazing job with you website Selling On Audible Review
seomind
Just pure brilliance from you here. I have never expected something less than this from you and you have not disappointed me at all. I suppose you will keep the quality work going on. Selling On Audible Review
seomind
This is very educational content and written well for a change. It's nice to see that some people still understand how to write a quality post! financial freedom
seomind
This post is good enough to make somebody understand this amazing thing, and I’m sure everyone will appreciate this interesting things. financial freedom
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.