Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Pentru Sangerari Si Dureri In Sarcina E Suficient Utrogestan?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
lilBB
Hola mamici,
mi-a fost pus diagnosticul de iminenta avort spontan in sapt. 6 si recomandat tratament cu urtrogestan si no-spa pt 3 sapt.
avem 13 sapt., am schimbat medicul insa durerile si sangerarile nu au incetat si noul medic a prescris tot utrogestan
mi-e f rau de el si ametesc cumplit, sa nu mai vorbim de condus masina...
am senzatia ca acest medicament nu este ceea ce am nevoie
ma puteti ajuta cu niste raspunsuri, sugestii, orice...
multumesc floare2.gif
giulia_0319
QUOTE(lilBB @ Oct 9 2008, 02:08 PM) *
Hola mamici,
mi-a fost pus diagnosticul de iminenta avort spontan in sapt. 6 si recomandat tratament cu urtrogestan si no-spa pt 3 sapt.
avem 13 sapt., am schimbat medicul insa durerile si sangerarile nu au incetat si noul medic a prescris tot utrogestan
multumesc floare2.gif

hola, lil! oFloare.gif
am avut si eu iminenta de avort si mi-au prescris tot utrogestan...insa din cauza ca nu le puteam inghiti pt ca vomam orice dr mi-a recomandat sa mi le introduc in vagin...ca ovulele...intreaba si tu dr tau vezi ce parere are...
iti doresc sarcina usoara! oFloare.gif
lilBB
multumesc giulia
am intrebat si ultimul medic (am fost la vreo 6 deja) mi-a zis sa mi le administrez asa, pt. ca pe cale orala au prea mic efect
insa le iau asa de 10 zile si aproape in fiecare noapte ma trezesc in dureri. le-am zis si la medici si mi-au zis sa ma linistesc pt. ca colul este inchis
dar, stim si noi cum e cu medici astia, te trimit acasa cand nu mai au chef de fata ta, chiar daca esti bine sau nu sad.gif
eh, ma stresez eu prea mult, nu-i asa?! totul va fi ok...
giulia_0319
daca ai fost la mai multi medici si toti au zis ca e ok, atunci nu ar trebui sa iti mai faci griji...nospa calmeaza durerile din cate stiu eu...incearca sa eviti statul mult in picioare, chestii obositoare, stai mai mult in pat...macar pana se fixeaza sarcina ca lumea...parerea mea! oFloare1.gif
anca M
QUOTE(lilBB @ Oct 9 2008, 04:08 PM) *
Hola mamici,
multumesc floare2.gif

draga mea..utragestanul e f bun....cumnata mea a pierdut 2 sarcini..acum de cand ia utrogestan...a ajuns si cu ajut lui D-zeu in luna a 6-a..asa ca ia-le ca sunt eficiente..si daca te doare burta mareste doza de nos pa..pe mine ma durea...in timpul sarcinii...si laum cam 3-4 pe zi.....si-mi trecea...despre ametit nu-s daca de la pastile sau de la sarcina...asa pateam si eu....si ma lua soomnul pe oriunde!!!!sanatate mult aiti doresc
lilBB
multumesc anca
multa sanatate si fericire carinei!
anca M
QUOTE(lilBB @ Oct 10 2008, 10:20 AM) *
multumesc anca
multa sanatate si fericire carinei!

cu mare placere!!!sanatate si voua..sarcina usoara,,...si nastere usoara..si un bebe sanatos!!!
ari05
mie dr rezident la care ajunsesem la urgente mi-a dat utrogestan, dar dr meu mi-a dat apoi duphaston... si eu am avut sangerari pana in 4 luni jumate... daca nu 5... oFloare1.gif
anca M
QUOTE(ari05 @ Oct 11 2008, 06:07 PM) *
mie dr rezident la care ajunsesem la urgente mi-a dat utrogestan, dar dr meu mi-a dat apoi duphaston... si eu am avut sangerari pana in 4 luni jumate... daca nu 5... oFloare1.gif

pai cam astea sunt pt astfel de cazuri!!!!
ari05
QUOTE(anca M @ Oct 11 2008, 10:13 PM) *
pai cam astea sunt pt astfel de cazuri!!!!

da... am inteles ca duphastonul e mai ... puternic... ceva de genu...
anca M
QUOTE(ari05 @ Oct 11 2008, 10:16 PM) *
da... am inteles ca duphastonul e mai ... puternic... ceva de genu...

da????eu care credean ca utrogestanul e mai puternic..Doamne mult duphaston si nos-pa am mai bagat...si apoi si gynipral..ala era aiurea..ma lua cu tremmurici!!era f puternic....
ari05
QUOTE(anca M @ Oct 11 2008, 10:19 PM) *
da????eu care credean ca utrogestanul e mai puternic..Doamne mult duphaston si nos-pa am mai bagat...si apoi si gynipral..ala era aiurea..ma lua cu tremmurici!!era f puternic....

da??? no... nush .... habar nu am... oricum... si eu am luat pumnu de medicamente atunci... ca asa e la moda in Romania... sa bagam medicamente si vitamine, ca trebe ca nu ...
anca M
QUOTE(ari05 @ Oct 11 2008, 10:21 PM) *
da??? no... nush .... habar nu am... oricum... si eu am luat pumnu de medicamente atunci... ca asa e la moda in Romania... sa bagam medicamente si vitamine, ca trebe ca nu ...

liwlol.gif
pile
QUOTE(anca M @ Oct 11 2008, 03:06 PM) *
liwlol.gif

si mie mi-a dat utrogestan..mi-e foarte ameteala de la el...unul dim si unul seara si nospa in caz ca ma doare..dar eu nu am mai luat nospa ..
madasasa
Buna tuturor...

Si eu trec prin tratament cu UTROGESTAN si NO-SPA. Sunt insarcinata in 4-5 saptamani si am o sangerare maronie de cateva zile(este mica cantitativ). Va rog, spuneti-mi, cine a trecut prin asta, cat poate dura? Ce trebuie sa fac in afara de tratament; exista vreun tratament homeopat? Orice informatie mi-ar fi de mare ajutor. Mi-este foarte teama ca as putea pierde sarcina.
Va rog, ajutati-ma....
danieelaa
buna fetelor
si eu iau Utrogestan 2 dimineata, 2 seara, si Nospa 3-4 pe zi(eu iau doza mare de Utrogestan) .....Utrogestanu provoaca ameteli si somnolenta asa ca daca aveti simtomele astea nu va faceti grija e de la medicament mie mi-a zis dr cand mi-a prescris Utrogestanu despre simtomele care le are sa nu ma speriu....ce va pot spune eu e ce mi-a zis mie dr daca vreau sa fie bine si sa duc sarcina cel putin pana la 37 de saptamani sa fac exact ce zice el :efort 0; oboseala 0; si pat cat mai mult...iar pana acum totul e bine ....asa ca repaus total daca puteti ca Utrogestanu face treaba buna...
pupici la toate partners.gif
lavinia.chitu
Pt. madasasa: spune-mi te rog caci vad ca si la tine sarcina este f mica. Ai fost la dr. si ti-a depistat-o? A mea ar tb sa aibe pana in 4 sapt, am fost la un control si nu s-a vazut nimic la ecografie, ba chiar dr. mi-a zis ca el crede ca nu sunt, insa simptome am destule..
Mi-a spus sa revin peste o sapt. sa facem alta eco sa vedem dc e sau nu, insa tratament nu mi-a dat deloc. Poate ca era k dc imi dadea ca dc e sa fie sa n-o pierd? Eu am mai pierdut o sarcina asa ca tb sa am mare grija. Deabia astept caci acu duminica ar tb sa-mi vina si sper tare mult sa nu mai vina sa am si eu un bebe. jucaus.gif
giulia_0319
QUOTE(madasasa @ Nov 9 2008, 02:58 PM) *
Buna tuturor...

Si eu trec prin tratament cu UTROGESTAN si NO-SPA. Sunt insarcinata in 4-5 saptamani si am o sangerare maronie de cateva zile(este mica cantitativ). Va rog, spuneti-mi, cine a trecut prin asta, cat poate dura? Ce trebuie sa fac in afara de tratament; exista vreun tratament homeopat? Orice informatie mi-ar fi de mare ajutor. Mi-este foarte teama ca as putea pierde sarcina.
Va rog, ajutati-ma....

madasasa, cum te simti acum?e mai bine? oFloare1.gif probabil se fixa sarcina, atunci apar petele maronii...sper sa fii bine acum! oFloare.gif
madasasa
QUOTE(lavinia.chitu @ Dec 17 2008, 03:36 PM) *
Pt. madasasa: spune-mi te rog caci vad ca si la tine sarcina este f mica. Ai fost la dr. si ti-a depistat-o? A mea ar tb sa aibe pana in 4 sapt, am fost la un control si nu s-a vazut nimic la ecografie, ba chiar dr. mi-a zis ca el crede ca nu sunt, insa simptome am destule..
Mi-a spus sa revin peste o sapt. sa facem alta eco sa vedem dc e sau nu, insa tratament nu mi-a dat deloc. Poate ca era k dc imi dadea ca dc e sa fie sa n-o pierd? Eu am mai pierdut o sarcina asa ca tb sa am mare grija. Deabia astept caci acu duminica ar tb sa-mi vina si sper tare mult sa nu mai vina sa am si eu un bebe. jucaus.gif

Buna Lavinia...sper din inima la tine sa fie totul asa cum iti doresti...
La mine s-a dovedit a fi o sarcina extrauterina....acum e totul bine, m-am refacut complet...astept sa pot incerca din nou...
Mesajul meu a fost postat pe 9 noiembrie....de atunci s-au intamplat multe...
Astept vesti de la tine ca totul este in regula...iti tin pumnii stransi...
Pupici, oFloare1.gif
madasasa
QUOTE(giulia_0319 @ Dec 17 2008, 07:03 PM) *
madasasa, cum te simti acum?e mai bine? oFloare1.gif probabil se fixa sarcina, atunci apar petele maronii...sper sa fii bine acum! oFloare.gif

Sunt bine acum giulia....
Cu Dumnezeu inainte.... oFloare1.gif
lavinia.chitu
PT. MADASASA:
la eco nu s-a vazut nimic, insa eu l-am facut cand deabia aveam 3 sapt. De atunci am mai facut doua teste, ambele slab +.
Luni ma duc a fac si analize la sange, ca apoi cu rezultatul sa ma duc la dr. sa-mi dea ceva de sustine sa nu fie iar prb. Eu am mai pierdut o sarcina si mie teama. Apoi la eco dupa 6 sapt sa fie bebe mai mare, sa-l vedem.
Sper sa fie totul bine.
mimi_82
CITAT(ari05 @ Oct 11 2008, 03:07 PM) *

Buna ari05,
Am 6 sapt si iau Utrogestan, acid folic, nospa si aspenter.
Sangerez de la 4 saptamani si uneori e destul de tare si rosu. Nu cred ca e de bine.
La tine cat de intensa a fost sangerarea?
Medicul ce a zis, de ce ai sangerat desi luai tratament?
Ai reusit sa duci sarcina pana la capat? Copilul e sanatos?
Multumesc mult.

Mimi.
Georgiana29
CITAT(mimi_82 @ May 10 2012, 05:51 AM) *
Buna ari05,
Am 6 sapt si iau Utrogestan, acid folic, nospa si aspenter.
Sangerez de la 4 saptamani si uneori e destul de tare si rosu. Nu cred ca e de bine.
La tine cat de intensa a fost sangerarea?
Medicul ce a zis, de ce ai sangerat desi luai tratament?
Ai reusit sa duci sarcina pana la capat? Copilul e sanatos?
Multumesc mult.

Mimi.

Buna Mimi,

Analize de trombofilie ai facut? Eu la prima sarcina am patit la fel si nestiind medicul de atunci ce analize sa-mi dea si sa-mi puna un diagnostic nu am reusit sa tin sarcina (bine nu e caz de panica - pe mine m-a trimis medicul acasa si la munca, 12 ore pe zi, in stres, si n-a dat decat 2 utrogestan pe zi si no spa si nu mi-a facut analize de urgenta, nu m-a internat, absolut nimik).
Acum, la a 2-a sarcina am fost din prima clipa la alt dr gineco si mi-a facut analize din cap pana-n picioare, inclusiv cele de trombofilie - asa a banuit acest gineco dupa ce i-am povestit (care au fost foarteeeeeeeee scumpe, cam 16 milioane) si preventiv, pana a iesit rezultatul am luat si eu 1 aspenter de 75 mg/zi, 2 utrogestan de 200 mg/zi, acid folic, no spa de 80 mg 3/zi (sunt inalta si d-aia iau de 80 mg si acum) si surpiza - am iesit pozitiva la trombofilie, moment in care m-a bagat urgent pe clexane 1 fiola de 0.4 mg/zi. Intr-adevar eu nu am sangerat deloc de data asta, dar m-am dus din prima la gineco, de la 3-4 sapt de la ultimul ciclu, cand nu se vedea decat sacul embrionar. Trebuie sa stai in pat cat mai mult si sa nu te stresezi. Intreaba doctorul de aceste analize, poate nu e cazul si e doar pana se fixeaza sarcina. Astept vesti de la tine! Sanatate multa si sarcina usoara! Pupici pe burtica!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.