Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cum Fac Sa Inregistrez Bb?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
pavoneitza
buna!
am si eu o nelamurire!
intr-o sapt ar trebuii sa nasc...nu o sa nasc in orasul meu...o sa nasc in buc!stiu ca trebuie sa ma duk la primaria de care apartine sp sau la starea civila,nu?
dar ce acte imi trebuie?eu nu sunt casatorita cu tatal copilului.noi suntem impreuna dar nu am facut nici makar cununia din "n" motive. am inteles ca atunci cand se duce sa inregistreze copilul trebuie o declaratie de recunoasterea paternitatii semnata de ambii parinti in prezenta ofiterului de stare civila???
va rog ajutati-ma!!!chiar trebuie sa ma duk si eu obligatoriu???
dyana
daca nu esti casatorita cu tatal copilului, dupa ce nasti, va trebui sa ai la tine in spital, pentru eliberarea certificatului constatator al nasterii si actele tatalui (CI si cred ca si certificatul lui de nastere). Apoi, cu certificatul eliberat in spital si cu actele voastre (+ copii) mergi la primaria sectorului de care tine spitalul. Asa ca, daca numele tatalui apare deja in certificatul constatator, nu mai ai nevoie de declaratie de recunoastere a paternitatii. Doar ca cine merge sa declare copilul il va avea in custodie si ii va purta si numele (asta se aranjeaza insa cu o cerere tot acolo ca copilul sa poarte ce nume vreti voi) pentru ca este automat primul parinte care a recunoscut copilul.
Daca recunoasterea nu are loc inainte de externare, atunci va trebui sa mergi si tu impreuna cu tatal ori in acelasi loc la primarie -la ofiterul de stare civila ori la notar pentru o declaratie in care tatal solicita recunoasterea paternitatii.
Sper sa nu se mai fi schimbat prea multe si nici sa fi uitat ceva. laugh.gif
pavoneitza
QUOTE(dyana @ Sep 30 2008, 07:37 PM) *
daca nu esti casatorita cu tatal copilului, dupa ce nasti, va trebui sa ai la tine in spital, pentru eliberarea certificatului constatator al nasterii si actele tatalui (CI si cred ca si certificatul lui de nastere). Apoi, cu certificatul eliberat in spital si cu actele voastre (+ copii) mergi la primaria sectorului de care tine spitalul. Asa ca, daca numele tatalui apare deja in certificatul constatator, nu mai ai nevoie de declaratie de recunoastere a paternitatii. Doar ca cine merge sa declare copilul il va avea in custodie si ii va purta si numele (asta se aranjeaza insa cu o cerere tot acolo ca copilul sa poarte ce nume vreti voi) pentru ca este automat primul parinte care a recunoscut copilul.
Daca recunoasterea nu are loc inainte de externare, atunci va trebui sa mergi si tu impreuna cu tatal ori in acelasi loc la primarie -la ofiterul de stare civila ori la notar pentru o declaratie in care tatal solicita recunoasterea paternitatii.
Sper sa nu se mai fi schimbat prea multe si nici sa fi uitat ceva. laugh.gif

ms mult dyana!taticu o sa fie cu noi...daca bb il mai ast o sapt...ca el e plekat akum biggrin.gif
multumesc inca odata! hug.gif
adrianaO
buna fetelor. am sie u o intrebarica scurta legata de acest topic..sunt deja in sapt 36 si stau cu frica in san, cum ar veni. intrebarea mea este: pana la urma copilul se inregistreaza la sectorul de care apartine spitalul (in cazul meu sect.1) sau la sectorul de care apartine familia (sect.3)? eu si ssotul meu suntm deja casatoriti de 4 luni, deci suntem amandoi arondati la sect.3 dar spitalul unde voi naste eu (elias) tine de sect.1. deci ma puteti ajuta va rog cu un raspuns sigur? multumesc anticipat!
Danutza_rge
QUOTE(adrianaO @ Oct 22 2008, 01:49 PM) *
buna fetelor. am sie u o intrebarica scurta legata de acest topic..sunt deja in sapt 36 si stau cu frica in san, cum ar veni. intrebarea mea este: pana la urma copilul se inregistreaza la sectorul de care apartine spitalul (in cazul meu sect.1) sau la sectorul de care apartine familia (sect.3)? eu si ssotul meu suntm deja casatoriti de 4 luni, deci suntem amandoi arondati la sect.3 dar spitalul unde voi naste eu (elias) tine de sect.1. deci ma puteti ajuta va rog cu un raspuns sigur? multumesc anticipat!



si eu stau in 3 si am nascut in 1 , l-a declarat pe bebe in sect 1
floare2.gif
adrianaO
QUOTE(Danutza_rge @ Oct 22 2008, 01:53 PM) *
si eu stau in 3 si am nascut in 1 , l-a declarat pe bebe in sect 1
floare2.gif

tu vorbesti serios? asta e cea mai tare faza pe care o aud!!!! si unde naiba este locatia asta din sect. 1?
pavoneitza
QUOTE(adrianaO @ Oct 23 2008, 03:25 PM) *
tu vorbesti serios? asta e cea mai tare faza pe care o aud!!!! si unde naiba este locatia asta din sect. 1?

la ce sp nasti?eu tot la sec 1 l-am inregistrat....taty nostru s-a dus pe undeva pe langa arcul de triumf
dyana
QUOTE(adrianaO @ Oct 23 2008, 04:25 PM) *
tu vorbesti serios? asta e cea mai tare faza pe care o aud!!!! si unde naiba este locatia asta din sect. 1?

dar de ce pare un lucru atat de ciudat? in certificatele nostre de nastere, nu apare locul unde ne-am nascut, nu unde domiciliau parintii la vremea respectiva? laugh.gif

Primaria sect 1 este pe Banu Manta, (destul de aproape de Spitalul Filantropia, pt cine va naste acolo) iar pe Maresal Averescu, chiar in spatele manastirii Casin se elibereaza negatia, se schimba certificatele se recunoaste si se tagaduieste paternitatea, se schimba numele...si cate si mai cate tongue.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.