Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Mamici Care Ati Nascut Prin Cezariana
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere
Pagini: 1, 2, 3
tina71
mamici care ati nascut prin cezariana si ati avut anestezie locala, cat timp v-a trebuit sa va dezmortiti complet?eu cand am nascut am avut nevoie de cam 10 ore.dar asta era acum 7ani. acum ma gandesc ca s-au mai schimbat lucrurile si metodele.am citit pe forum ca o mamica care a nascut in italia si-a revenit dupa 2 ore. se poate si asa?
giulia_0319
buna!
eu am nascut acum 6 ani, am fost anesteziata de la picioare in jos si mi-au trebuit vreo 10 ore sa imi revin.am nascut la 11 dimineata si abia la noapte am inceput sa imi simt picioarele.
ari05
mie mi s-a facut anestezie totala si nu mi-am revenit nici acum liwlol.gif glumesc.... eu am nascut ziua la 12.25 si am devenit constienta spre seara... eram eu treaza, vorbeam cu cine era la mine, vorbeam la telefon, dar nu imi amintesc nici in ziua de azi exact ce si cum... ciudat...
danna68
eu am nascut cu cezariana de 2 ori ultima data acum 2 ani si am avut anestezie totala, insa am vazut momentul cand au scos fata eram ingrozita ca m-am trezit din operatie si aia nu stiau, am aflat abea dupa ca se face o doza mica pana scot copilul si restul dupa... la sosirea in salon m-au trezit si mi-au adus fata si stiu tot ce s-a intamplat cu mine ... a doua zi dimineata jos din pat si gata am circulat pe toate holurile si toate scarile si in curte cu vizitatorii ... eram super fresh oFloare1.gif insa durerile le-am simtit ca oricare om care are operatie, ca nu pot sa neg ca nu m-a durut operatia chiar si 3 saptamani dupa oFloare1.gif
Vera_An
Si eu am nascut prin cezariana acum 6 saptamani. Mi s-a facut anestezie locala si m-au tinut exact 2 ore sub supraveghere sa vada cum ma dezmortesc.Si, da, in nici 2 ore mi s-au dezmortit piciorele si nu aveam nici o problema, iar acum dupa 6 saptamani zici ca nu am fost operata niciodata, in sensul ca nu simt, nu se vede operatia ...doar burtica ce a ramas, dar mi s-a spus ca ii trebuie timp sa se retraga , cam 5 luni, asa........Cam mult:(((
giulia_0319
QUOTE(ari05 @ Sep 25 2008, 08:55 PM) *
mie mi s-a facut anestezie totala si nu mi-am revenit nici acum liwlol.gif glumesc.... eu am nascut ziua la 12.25 si am devenit constienta spre seara... eram eu treaza, vorbeam cu cine era la mine, vorbeam la telefon, dar nu imi amintesc nici in ziua de azi exact ce si cum... ciudat...

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif nebunatica mica ce esti! tzuc.gif
CLAU_DITZA23
EU ACUM DOI ANI SI PATRU LUNI SI M-AM DEZAMORTIT DUPA VREO DOUA ORE SI CEVA rolleyes.gif
izuci
si eu mi-am revenit dupa 2 ore doar de la sani in jos am fost amortita in coloana mi-au dat injectie dar de multe ori si acum ma doare locul pupici
bebita09
buna ziua,eu am fost operata acum 1 luna si dupa cite tin minte mi-a trecut efectul anesteziei dupa vreo 3 ore.am avut anestezie locala caci asa mi-a recomandat doctora cu care am nascut,zice ca e mai bine locala sa-ti vezi bebelu. Dar de bucurie ca am baietel si fiind primul copil ,am uitat ca sunt operata am uitat si de durerile care le aveam mai ales imi aducea jucaus.gif ingerasul linga mine. Va urez bafta tuturor mamicilor si sanatate multa
ari05
QUOTE(Vera_An @ Sep 26 2008, 09:32 AM) *
Si eu am nascut prin cezariana acum 6 saptamani. Mi s-a facut anestezie locala si m-au tinut exact 2 ore sub supraveghere sa vada cum ma dezmortesc.Si, da, in nici 2 ore mi s-au dezmortit piciorele si nu aveam nici o problema, iar acum dupa 6 saptamani zici ca nu am fost operata niciodata, in sensul ca nu simt, nu se vede operatia ...doar burtica ce a ramas, dar mi s-a spus ca ii trebuie timp sa se retraga , cam 5 luni, asa........Cam mult:(((

verqa. eu am nascut acum 4 luni, si inca mai am burta de zici ca-s gravida inca... si am slabit totusi destul de mult, am facut si masaje... degeaba... burta tot acolo e... nu mai e asa mare. dar oricum...si mie mi s-a spus ca se retrage in 9 luni- 1 an... crybaby.gif
ari05
QUOTE(giulia_0319 @ Sep 26 2008, 11:35 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif nebunatica mica ce esti! tzuc.gif

liwlol.gif ma bucur ca pot glumi acum pe seama cezarienei... la ce traumatizant a fost pt mine... pfuuuu.... notworthy.gif
miniraton
QUOTE(ari05 @ Sep 27 2008, 12:11 AM) *
verqa. eu am nascut acum 4 luni, si inca mai am burta de zici ca-s gravida inca... si am slabit totusi destul de mult, am facut si masaje... degeaba... burta tot acolo e... nu mai e asa mare. dar oricum...si mie mi s-a spus ca se retrage in 9 luni- 1 an... crybaby.gif

fato...stai linistita .. si eu al fel sunt. Se retrage ea . Cik in decurs de 1 an ne revenim la normal. Eu nici la picior nu mai port acelasi numar. Cate-odata ma apuca si pe mine disperarea dar... suport. tzuc.gif
ari05
QUOTE(miniraton @ Sep 26 2008, 04:30 PM) *
fato...stai linistita .. si eu al fel sunt. Se retrage ea . Cik in decurs de 1 an ne revenim la normal. Eu nici la picior nu mai port acelasi numar. Cate-odata ma apuca si pe mine disperarea dar... suport. tzuc.gif

ooooooooooo... si eu mi-am schimbat toate incaltarile liwlol.gif mi-a crescut piciorul cu un numar crybaby.gif dar numai dupa nastere... curios....
USA
QUOTE(ari05 @ Sep 26 2008, 08:27 PM) *
ooooooooooo... si eu mi-am schimbat toate incaltarile liwlol.gif mi-a crescut piciorul cu un numar crybaby.gif dar numai dupa nastere... curios....

schimbat.....mie, nu la picior, nimic..a fost in sarcina cu pana la 2 numere mai mare.....in schimb la busttttt..hmmm...nasol....yo.... bananab.gif bananab.gif sotul..a crescut si el, dar a ramas asa... unsure.gif
ari05
QUOTE(USA @ Sep 26 2008, 08:29 PM) *
schimbat.....mie, nu la picior, nimic..a fost in sarcina cu pana la 2 numere mai mare.....in schimb la busttttt..hmmm...nasol....yo.... bananab.gif bananab.gif sotul..a crescut si el, dar a ramas asa... unsure.gif

biggrin.gif
USA
QUOTE(ari05 @ Sep 26 2008, 08:36 PM) *
biggrin.gif

serios ca e stresant.....mai ales ca lucrez cu majoritatea barbati in jur.....hmmm...si mi-a placut mereu sa fiu in umbra..sa trec nevazuta....acum..ma chinui dar "ceva din mine" lasa urmeee se pare...hmmm
ari05
QUOTE(USA @ Sep 26 2008, 08:39 PM) *
serios ca e stresant.....mai ales ca lucrez cu majoritatea barbati in jur.....hmmm...si mi-a placut mereu sa fiu in umbra..sa trec nevazuta....acum..ma chinui dar "ceva din mine" lasa urmeee se pare...hmmm

pai tre sa te obisnuiesti at sa iesi in evidenta, nu? biggrin.gif tzuc.gif
simina
QUOTE(miniraton @ Sep 26 2008, 04:30 PM) *
fato...stai linistita .. si eu al fel sunt. Se retrage ea . Cik in decurs de 1 an ne revenim la normal. Eu nici la picior nu mai port acelasi numar.

Dupa prima sarcina,refacerea e intr-un an...dupa a doua,mai adaugi juma de an...dupa a treia ajungi la 2 ani. rolleyes.gif Iar la picior... bananab.gif eu am ajuns de la 38,5 inainte de primul bebe,la 41,dupa al treilea. bananab.gif
ari05
QUOTE(simina @ Oct 1 2008, 09:04 AM) *
Dupa prima sarcina,refacerea e intr-un an...dupa a doua,mai adaugi juma de an...dupa a treia ajungi la 2 ani. rolleyes.gif Iar la picior... bananab.gif eu am ajuns de la 38,5 inainte de primul bebe,la 41,dupa al treilea. bananab.gif

ceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee??? dar nu isi revine piciorul ??? crybaby.gif ca eu asa am inteles crybaby.gif
simina
QUOTE(ari05 @ Oct 1 2008, 10:26 AM) *
ceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee??? dar nu isi revine piciorul ??? crybaby.gif ca eu asa am inteles crybaby.gif

Nu prea cred...sunt peste 2 ani de la ultima nastere si nimic-nimic...
Speranta moare ultima! oFloare1.gif

In completare...se lateste si bazinul un pic...adio 90-60-90... bananab.gif
ari05
QUOTE(simina @ Oct 1 2008, 11:38 AM) *
Nu prea cred...sunt peste 2 ani de la ultima nastere si nimic-nimic...
Speranta moare ultima! oFloare1.gif

In completare...se lateste si bazinul un pic...adio 90-60-90... bananab.gif

hai mai simina sad.gif tu vb serios ??? pai at degeaba astept sa mai intru in vechii pantaloni? ... desi am nascut cu ceza? ... oooffff.... dar nu conteaza... tot mai fac unul, asta e... si daca nu o sa mai revin ever la dimensiunile de domnisoara...
simina
QUOTE(ari05 @ Oct 1 2008, 01:12 PM) *
hai mai simina sad.gif tu vb serios ??? pai at degeaba astept sa mai intru in vechii pantaloni? ... desi am nascut cu ceza? ... oooffff.... dar nu conteaza... tot mai fac unul, asta e... si daca nu o sa mai revin ever la dimensiunile de domnisoara...

oFloare1.gif Nu glumesc... sa stii ca ai mai multa stabilitate pe picior mare...Cu pantalonii...nu cred...dar bucura-te ca ai ocazia sa-ti innoiesti garderoba... tzuc.gif

Si eu am niste fuste tare dragi...dar care nu-mi mai vin ,desi am aceeasi greutate acum...
ari05
QUOTE(simina @ Oct 1 2008, 02:40 PM) *
oFloare1.gif Nu glumesc... sa stii ca ai mai multa stabilitate pe picior mare...Cu pantalonii...nu cred...dar bucura-te ca ai ocazia sa-ti innoiesti garderoba... tzuc.gif

Si eu am niste fuste tare dragi...dar care nu-mi mai vin ,desi am aceeasi greutate acum...

liwlol.gif iuhuuuuu !!! Viena, here we come !!! sa stii ca zici tu bine... vaaaiiii si ce dor mi-e de o tura de shopping prin Austria bananab.gif bananab.gif bananab.gif
melissa26
QUOTE(ari05 @ Sep 26 2008, 02:26 PM) *

asa este burtica se retrage in 9 luni 1 an.stiti cum se zice ne trebuie 9 luni sa devenim mame...si alte 9 luni sa redevenim femei rolleyes.gif
ari05
QUOTE(melissa26 @ Oct 3 2008, 01:13 AM) *
asa este burtica se retrage in 9 luni 1 an.stiti cum se zice ne trebuie 9 luni sa devenim mame...si alte 9 luni sa redevenim femei rolleyes.gif

da stiu zicala asta... dar totusi dc unele femei isi revin fff repede? de ex sora mea, la 2 sapt dupa nasterea celui de al doilea copil, era ca noua , nici nu ziceai ca nascuse nu cu mult timp in urma... vai si asa ciuda mi-e pe ea !!! liwlol.gif
anamaria.dogaru
Eu am nascut in decembrie 2007 si am facut anestezie locala,mi-au trebuit 6 ore sa ma dezmortesc. Inca duc o batalie spada.gif cu , kilogramele acumulate in timpul sarcinii si au fost destule pentru ca am avut probleme in timpul sarcinii si a trebuit sa stau la pat 7 luni fara pic de miscare crybaby.gif . Dupa 3 luni am inceput serviciul si dupa 6 am facut si un pic de aerobic usor si tot degeaba; acum 2 luni si jumatate am inceput un tratament medicamentos si am reusit sa mai scap de 12 kg bananab.gif. Burtica tot mai am si dupa 10 luni dar ma ingrijoreaza mai mult faptul ca o simt inca amortita putin si nu stiu da asa trebuie sa fie!?
cristina lita
QUOTE(tina71 @ Sep 24 2008, 10:45 PM) *
mamici care ati nascut prin cezariana si ati avut anestezie locala, cat timp v-a trebuit sa va dezmortiti complet?eu cand am nascut am avut nevoie de cam 10 ore.dar asta era acum 7ani. acum ma gandesc ca s-au mai schimbat lucrurile si metodele.am citit pe forum ca o mamica care a nascut in italia si-a revenit dupa 2 ore. se poate si asa?

Draga mea,

am nascut in 2006 cu anestezie totala dupa 20 de minute de la iesirea din sala de operatie m-am trezit si nu am adormit pana a 2-a zi la 10 dupa ce mi-am alaptat fecioresul , nu am fost molesita m-a durut evident insa mi-a fost ok suportabil e drept am refuzat calmantele pentru ca stiam ca daca le accept ma vor molesi si va prelungi o satre care daca o accept eu cu mine nu va dura foarte mult si asa a fost sincer da mi-a fost rau ca m-a durut taietura insa la 14,30 am iesit din operatie si la 8.00 ziua urmatoare dupa ce am iesit din reanimare am urcat 2 etaje pe scari si m-am dus la galusca mica ca nu mai puteam si am stat pana la 10 cand gata m-a doborat somnul am coborat la rezerva mea si m-am culcat pana la 12 si apoi am alapatat si nani tot asa pana am iesit din spital. o Singura problema am eu fac depresie de spital eu nu suport sa stau in spital orice conditii ar avea mie rau fizi si prin urmare eu fac tot ce pot sa ies cat mai repede Multumesc domnului bebe a fost ok si eu la fel si la trei zile am venit acasa....
Va pupic si curaj nu se moare se da viata
a am o usoara amortela pe cicatrice dar cui ii mai pasa cand sar cu fimiu l saltea si ma gandesc serios la urmatorul fratior surioara ce ne va da Domnul/.
hellena09
Am nascut pe 13 octombrie cu anestezie locala....
Mi-a facut anestezia pe la 8.45 si pe la 11 am inceput sa ma dezmortesc... Pe la 12 deja simteam toooot.... dar a fost super ok....
Tania_25
Sunt casatorita de 2 ani si as dori sa fac un copil curand dar ma sperie gandul k trebuie sa nasc prin cezariana. Din cauza k am problme de sanatate nu am voie sa nasc natural...Ma informez mereu pe net cum e nasterea prin cezariana, cum e dupa operatie cat de repede o sa ma refac si daca o sa pot sa-mi strang burta sa nu ramana pielea lasata, am vazut la multe femei dupa ce au nascut k nu au scapat de burta, le sta pielea lasata dupa nastere si au si vergeturi...Vreau sa-mi raspunda cineva cat de greu este sa te refci dupa operatia de cezariana..mamicile care au tecut deja prin asa ceva
giulia_0319
Buna, Tania, bine ai venit in famila utilecopii!:oFloare:
eu am nascut cu cezariana in 2002.mi-au facut cezariana de urgenta pt ca era sa pierim amandoi, si eu si copilul....
dupa cezariana mi s-a infectat rana si mi-am revenit abia dupa vreo 2 luni...de strans nu m-am putut strange pt ca era dureros...intr-adevar scapi mai greu de burtica daca ai nascut cu cezariana deoarece se sectioneaza si muschii abdomenului.insa, au fost cu mine in salon 2 fete care dupa 3 zile de la cezariana erau gata sa plece acasa, nu aveau nici o treaba.
succes la bb, sarcina usoara si un bb sanatos! oFloare.gif
lia maria71
eu am nascut natural,dar am o verisoara care are 28 de ani si a nascut de doua ori prin cezariana............si s-a refacut destul de repede,si cu taieturile nu s-a plans ca i-ar fi ramas urme urate,si nici burtica sau piele lasata,dar stiu ca dupa vreo 3 luni de la cezariana a inceput sa faca exercitii pentru refacere.............nu cine stie ce,acasa, nu la sala...si pot spune ca ararta destul de bine....cerd ca depinde si de organismul fiecaruia!!!succes la facut bb!!! vreauBB.gif
Mih@ela
QUOTE(Tania_25 @ Nov 1 2008, 12:34 AM) *
Sunt casatorita de 2 ani si as dori sa fac un copil curand dar ma sperie gandul k trebuie sa nasc prin cezariana. Din cauza k am problme de sanatate nu am voie sa nasc natural...Ma informez mereu pe net cum e nasterea prin cezariana, cum e dupa operatie cat de repede o sa ma refac si daca o sa pot sa-mi strang burta sa nu ramana pielea lasata, am vazut la multe femei dupa ce au nascut k nu au scapat de burta, le sta pielea lasata dupa nastere si au si vergeturi...Vreau sa-mi raspunda cineva cat de greu este sa te refci dupa operatia de cezariana..mamicile care au tecut deja prin asa ceva

Daca totul decurge normaL in timpul operatiei si dupa operatie timp de 1 luna doua,o sa arati la fel ca inainte... wink.gif

Desi nu se vede prea bine,se observa ca nu imi curge burta,nu? laugh.gif hug.gif Sanatate multa si un bb sanatos,ca e tot ce conteaza! floare2.gif
Aaa..abdominale am facut ,daca imi amintesc bine la jumatate de an de la operatie...apoi,treptat m-am dat si pe jogging,si pe fitness mai serios,iar de la 1 an si 2 luni m-am reintors la serviciu..
Ps.La 1 saptamana de la operatie ma plimbam prin oras sa rezolv actele copilului,certificat de nastere..si altele. wink.gif
alina_am
QUOTE(Tania_25 @ Oct 31 2008, 11:34 PM) *

am doua operatii cezariene..prima ptr ca era necesar iar a doua ptr ca la noi in tara e logic ai una o faci si pe a doua.

dupa primul baiat mi-am revenit complet intr-un an sa zic ,nu mai aveam nici un pic de burtica(fara exercitii ,imi place sportul dar sa nu il fac eu).

acum a trecut un an de cand am nascut al doilea baietel.adevarul e ca ma lupt inca cu burta .dar ma gandesc ca sunt putin plinuta inca (mai am vreo 20 de kg de dat jos)si de aceea am burtica inca maricica..sunt inalta si nu se vad kg foarte rau.
ideea e ca la
mine alaptatul a functionat invers.adica nu am pierdut nici macar un kg.
trandafir.gif acum fiecare persona se manifesta altfel eu una nu am avut probleme insa exista mamici care au avut.
curaj gandeste-te ca totul va fi bine si chiar va fi.sanatate oFloare1.gif
ikarinusa
E clar ca totul depinde de fiecare organism in parte.Si eu m-am simtit f bine,dupa nastere am avut chiar cu 2 kg mai putin decit am acum,eu m-am mai ingrasat intre timp(de,virsta rolleyes.gif ),m-am recuperat f bine,operatia arata bine,vergeturi nu am avut deloc,desi luasem 20kg in greutate,dar la o luna dupa nastere aveam greutata mea normala.Eu intotdeauna am fost slaba,chiar si acum unii ma considera slaba,desi eu zic ca sunt numai bine,nu m-am strins cu nimic,nici sport nu am facut in adevaratul sens al cuvintului,dar am facut destul sport cu fetita prin oras,ca nu ma prea prindea nimeni pe acasa,hoinaream toata ziua.Asa ca se poate ca totul sa fie f bine ,depinde de constitutia fiecareia.
Tania_25
Arati foarte bine si nici burta nu ai deloc, dar vezi k fiecare fiecare om in parte este diferit rolleyes.gif Eu de exemplu nu am avut niciodata burta, sunt foarte subtirica la talie, sper sa nu raman cu burtica mare dupa nastere rolleyes.gif Vreau doar sa am un jucaus.gif sanatos partners.gif
dyanp
QUOTE(Tania_25 @ Oct 31 2008, 02:34 PM) *

Buna sunt Diana, am nascut in iulie 2008 prin cezariana, mult mai usor decat prima nastere normala care s-a lasat cucoaste rupte, si mi-am revenit mult mai repede si bine. La 9 dimineata am avut operatia de la seara de la 10 m-am ocupat singura de bebe, pe cand la prima nastere normala de abia a doua zi am putut sta in picioare. Nu stiu daca mai e valabila intrebarea, eu sunt noua pe forum.
Tania_25
QUOTE(dyanp @ Dec 24 2008, 09:04 AM) *
Buna sunt Diana, am nascut in iulie 2008 prin cezariana, mult mai usor decat prima nastere normala care s-a lasat cucoaste rupte, si mi-am revenit mult mai repede si bine. La 9 dimineata am avut operatia de la seara de la 10 m-am ocupat singura de bebe, pe cand la prima nastere normala de abia a doua zi am putut sta in picioare. Nu stiu daca mai e valabila intrebarea, eu sunt noua pe forum.

Buna Diana! Bine ai venit pe site .oFloare.gif Ma bucur ca ai raspuns la intrebarea mea smile.gif . Am deschis acest topic acum doua luni ca sa informez despre operatia de cezariana. unsure.gif
lig09
Buna fetelor,

sunt si eu noua pe forum, dar am ceva experienta in privinta op cezariene. Am doua asemenea operatii la activ si de fiecare data mi-am revenit foarte rapid si totul e in regula. Cred ca depinde de organismul fiecareia. Intr-adevar am avut ceva de luptat cu burtica, dar cu aerobic de trei ori pe sapt am scapat de ea!!! In schimb am scapat de durerile facerii care de foarte multe ori sunt greu de suportat!
Cred ca fiecare femeia are o experienta proprie si diferita de a celorlalte asa ca vei auzi pareri diverse. e greu de decis, dar instinctul nu prea da gres!

O zi buna tuturor!
liliana_25
Buna, sunt proaspata mamica si am nascut prin cezariana, nu ca as fi vrut de prima data,dar dupa 12 ore de travaliu am hotarat ca ar fi mai bine asa. Si bine am facut pt ca am nascut un baiat de 4,400 kg.....
Cred ca depinde de fiecare in parte dar eu mi-am revenit foarte repede, dupa o luna am intrat in hainele vechi, si burta nu am mai avut. Important e sa nu iei prea mult in greutate, pt ca daca nu ai grija la ce mananci si te ingrasi prea mult sigur o sa ramai cu kg in plus oricum ai naste.
Cat despre efort fizic cel putin 2 sapt, nu poti sa faci mare lucru, dar cand iti vezi copilul langa tine, uiti de orice tongue.gif
Sanatate multa si spor la facut copii vreauBB.gif
anku
fara nici o teama...depinde si de organism dar depinde si de cine te opereaza precum si de vointa ta de a te face bine!eu am facut exact acum 3 sapt o cezariana si nu ma doare deloc,am uitat ca sunt operata si am ridicat aspiratorul p dulap si mi-a venit mult sange si ma tot gandeam ce am facut de m-a luat asa de tare deci fara dureri!in schimb am mai avut o operatie exact in locul ala acum 3 ani de chist si si dupa o jumatate de an p mine ma durea si ma asteptam sa ma doara ingrozitor de data aceasta dar surpriza!m-au operat in 23 dec la 18.00 si prin 26 ma plimbam cu bebe dar fara dureri!calmante am luat numai noaptea de 23-24 dec!cat despre burta ,eu am ramas cu burta de la prima operatie ca m-au cusut ca p un animal ca de nua a avut cine le da spaga dar aici, in germania au facut cusatura elastica si ma astept sa pot face si eu abdomene ,sa intind haine p sarma...poate scap de burta!oricum eu am pus cam multisor p mine dar astept...40 sapt ca cum nu am voie regimuri ca alaptez!cat despre legatul abdomenului?eu am intrebat la spital p asistente si mi-au spus ca nu e nevoie ca ce se trage se trage si fara sa fortam noi...oricum sincer de maine ma leg si eu un pic...deci fara teama ca e perfect si mie imi era teama ca nu o sa pot fi in stare sa am grija de bebe ca sunt singura aici dar ...surpriza! floare2.gif
paula c
notworthy.gif buna fetelor. sper sa ma primiti si pe mine alaturi de voi rolleyes.gif . e aproape un an de cand nu am mai intrat pe forum. . . eu am nascut acum 5luni si 3 saptamani la ora 10 seara prin cezariana de urgenta bb.gif . am primit anestezie de la sani in jos (desi eram pregatita in caz de nastere naturala pt anestezie locala ce m-ar fi costat 1000 de euro prin contract) si tin sa va spun ca mi-am revenit foarte repede. cred ca putin peste o ora a durat totul. stiu doar ca dr erau ingrijorati ca dupa interventie si-au dat seama ca aveam piciorul drept jos de pe masa. si pt asta le era frica ca nu imi va dezmorti.
am avut 10 capse, operatia e lunga de 10 cm sub linia de la slip, kg am avut 25,5 peste si am dat jos 5 cand am nascut( jucaus.gif 4,100kg) si alte 5 in prima saptamana. iar de atunci tot 15 kg in plus am. burta daca sunt relaxata e destul de mare si moale,m iar dim cand ma trezesc pare dreapta.
baietelul meu creste acum, are 7,900kg, papa lapte de la mami, un mar la pranz si pasata la 5 cu faina de orez si omogenizate din comert.
am uitat; eu am nascut in italia
pupici la mamici si pitici carut.gif
mela81
Eu am nascut tot prin cezariana cu anestezie locala si am fost amortita 3 ore.
Claudia Elena
QUOTE(simina @ Oct 1 2008, 01:40 PM) *

Si eu am aceasi greutate de dinainte de a ramane insarcinata, insa tot nu ma incap pantalonii...mi s-a latit bazinul...
cat despre amorteala...jumatate din locul in care am fost taiata nu-l simt...
mela81
eu m-am ingrasat 5kg dupa operatie
puppe
Buna!
Si eu am nascut prin cezariana, in 2 ianuarie 2009, cu anestezie totala (n-am vrut sa aud de injectii in coloana). Cand m-am trezit n-am putut sa respir si m-am speriat ca "ma innec la mal", anestezistul tot zicea sa nu ma mai agit si sa respir (usor de zis)...pana la urma m-am linistit cumva cu oxigenul la nas. Ca sa nu stau prea mult prin spital m-am tot miscat de pe o parte pe alta in pat, apoi cand am scapat din reanimare si m-au dus langa baietel, n-am mai avut nici pe dracu. Mai greu era de urcat si coborat din patul ala inalt din spital. A 5. zi am fost deja acasa si a 7. zi cand mi-au scos firele, operatia era deja vindecata.
Cu toate ca m-am dezumflat dupa opratie, verigheta tot nu-mi incape pe deget sad.gif Mai am vreo sansa oare s-o pot purta vreodata?
Tania_25
QUOTE(anku @ Jan 13 2009, 03:20 PM) *
fara nici o teama...depinde si de organism dar depinde si de cine te opereaza precum si de vointa ta de a te face bine!eu am facut exact acum 3 sapt o cezariana si nu ma doare deloc,am uitat ca sunt operata si am ridicat aspiratorul p dulap si mi-a venit mult sange si ma tot gandeam ce am facut de m-a luat asa de tare deci fara dureri!in schimb am mai avut o operatie exact in locul ala acum 3 ani de chist si si dupa o jumatate de an p mine ma durea si ma asteptam sa ma doara ingrozitor de data aceasta dar surpriza!m-au operat in 23 dec la 18.00 si prin 26 ma plimbam cu bebe dar fara dureri!calmante am luat numai noaptea de 23-24 dec!cat despre burta ,eu am ramas cu burta de la prima operatie ca m-au cusut ca p un animal ca de nua a avut cine le da spaga dar aici, in germania au facut cusatura elastica si ma astept sa pot face si eu abdomene ,sa intind haine p sarma...poate scap de burta!oricum eu am pus cam multisor p mine dar astept...40 sapt ca cum nu am voie regimuri ca alaptez!cat despre legatul abdomenului?eu am intrebat la spital p asistente si mi-au spus ca nu e nevoie ca ce se trage se trage si fara sa fortam noi...oricum sincer de maine ma leg si eu un pic...deci fara teama ca e perfect si mie imi era teama ca nu o sa pot fi in stare sa am grija de bebe ca sunt singura aici dar ...surpriza! floare2.gif

Tu esti in Germania din cate am citit mai sus, cum a fost la nastere cum s-au comportat cu tine? sunt curioasa smile.gif .
VALERIA OANA
Eu am nascut si natural si prin cezariana. Recomand cu mana pe inima nasterea naturala
dyanp
Si eu am nascut prima oara natural si a doua oara cezariana la cerere. Acum depinde de organismul si constructia fiecareia, eu una nu sunt "construita " pt nastere naturala, oricum refacerea ingrozitoare, lunga si foarte dureroasa. La cezariana a fost super ok, si ma felicit si pt ca bb a avut circulara de cordon de la gat pana la talpi care, culmea nu s-a vazut la eco, cica. Refacerea super usoara. Operatia la 9.20 dimineata de urgenta ca se declansase travaliul si seara la ora 10, in aceeasi zi ma ocupam singura de bb, ridicat in brate, schimbat , mers si alaptat pe scaun in care am stat ca un om normal, nu ca vai de capul meu la nasterea normala, si nici medicamente nu am prea luat desi am fost avertizata sa nu mai sar dozele. Sincer pentru mine personal, o nastere naturala este o ruleta, este foarte mult mers la noroc, dar este doar parerea mea. Prietene de-ale mele care au nascut natural nu concep o cezariana asa cum eu, daca as mai fi avut voie sa mai fac copii, nu as alegere decat cezariana in primul rand pt siguranta copilului.
josephine
Si eu am nascut prin cezariana in iulie 2008, si spre surprinderea mea mi-am revenit foarte repede. Dupa o saptamana conduceam masina cool.gif . Ajunsa acasa m-am ocupat singura de bebe ca n-a avut cine sa ma ajute (in afara de sotul meu) dar m-am descurcat foarte bine. Succes! barza2.gif
alina_am
si eu sunt pentru nastere normala,desi am 2 cezariene
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.