Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Ce Cartzi Ati Citit In Ultima Vreme?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Intrebari si raspunsuri. Scurt si la obiect! :)
Pagini: 1, 2
meaw_ela
Dragele mele,
Este intr-adevar destul de dificil sa mai gasim timp si pentru noi cand avem prichindei si casa... si serviciu... oare mai ramane timp si pentru lectura? Daca da, va invit sa impartasiti ultimile titluri, ultimile impresii : Ce carte ati citit de curand? ce carte v-a impresionat ?Ce carte recomandatzi? rolleyes.gif
cristina321711
Buna idee,eu acum citesc "O lume fara sfarsit" (sper ca am tradus bine) de Ken Follett
cristina321711
Va recomand "los pilares de la tierra" (coloanele/stalpii de sustinere ai pamantului) acelasi Ken Follett
meaw_ela
Am recitit de curand "De veghe in lanul de secara" J.D.Salinger. Superba !O recomand !
Alondra
Stiti cumva adrese de site-uri unde se pot citi carti online, in limba romana? oFloare1.gif
dyana
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 09:00 PM) *
Stiti cumva adrese de site-uri unde se pot citi carti online, in limba romana? oFloare1.gif

tu vrei sa citesti online sau vrei carti in format electronic? Am...giga rolleyes.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Sep 24 2008, 09:48 PM) *
tu vrei sa citesti online sau vrei carti in format electronic? Am...giga rolleyes.gif

Pai ma gandeam la carti in format electronic, se gasesc online, pe site-uri, nu?Ma gandeam la site-uri cu liste de carti, sa le descarc, sa am ce alege, ca practic nu stiu ce vreau sa citesc... doh.gif
Tu cam ce carti ai? biggrin.gif

Uite ceva de genul asta http://carti.x6.ro/
gogosica
Bazar bizar - Radu Paraschivescu
Super! Eu il consider un mic Caragiale!

Tot el a scris si "Ghidul nesimtitului" si "Racani, pifani si veterani"
ruxy
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 10:02 PM) *
Pai ma gandeam la carti in format electronic, se gasesc online, pe site-uri, nu?Ma gandeam la site-uri cu liste de carti, sa le descarc, sa am ce alege, ca practic nu stiu ce vreau sa citesc... doh.gif
Tu cam ce carti ai? biggrin.gif

Uite ceva de genul asta http://carti.x6.ro/

Esti grozava Ramonik tzuc.gif smile.gif
Alondra
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 10:08 PM) *
Esti grozava Ramonik tzuc.gif smile.gif

Adica? unsure.gif
Luka
QUOTE(gogosica @ Sep 24 2008, 10:03 PM) *
Bazar bizar - Radu Paraschivescu
Super! Eu il consider un mic Caragiale!

Tot el a scris si "Ghidul nesimtitului" si "Racani, pifani si veterani"


Si mie imi place ! oFloare.gif
dyana
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 10:02 PM) *
Pai ma gandeam la carti in format electronic, se gasesc online, pe site-uri, nu?Ma gandeam la site-uri cu liste de carti, sa le descarc, sa am ce alege, ca practic nu stiu ce vreau sa citesc... doh.gif
Tu cam ce carti ai? biggrin.gif

Uite ceva de genul asta http://carti.x6.ro/

am inteles....iti pot face o lista consistenta de site-uri cu carti online, in toate limbile. Dar, dupa cum spuneam, pe unele le poti descarca, pe altele nu (nici chiar cu copy/paste). In plus, daca te alaturi diferitor grupuri de cititori si ai nevoie de o carte anume, atunci oamenii te mai pot ajuta.
Alondra
QUOTE(dyana @ Sep 24 2008, 10:20 PM) *
am inteles....iti pot face o lista consistenta de site-uri cu carti online, in toate limbile. Dar, dupa cum spuneam, pe unele le poti descarca, pe altele nu (nici chiar cu copy/paste). In plus, daca te alaturi diferitor grupuri de cititori si ai nevoie de o carte anume, atunci oamenii te mai pot ajuta.

Pai 1 site 2 e de ajuns cred.. si in romana vreau ..biggrin.gif
ruxy
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 10:09 PM) *
Adica? unsure.gif

Adica asa esti partners.gif tzuc.gif
Alondra
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 10:25 PM) *
Adica asa esti partners.gif tzuc.gif

Pai da, dar de ce?Ca poate fi cu 2 sensuri...Ca vreau sa citesc online? unsure.gif
ruxy
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 10:27 PM) *
Pai da, dar de ce?Ca poate fi cu 2 sensuri...Ca vreau sa citesc online? unsure.gif

Nu iubita mea...la mine e cu un singur sens...imi esti tare draga...iti multumesc pentru site-ul de mai sus partners.gif tzuc.gif si eu mai citesc asa... tzuc.gif
Alondra
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 10:28 PM) *
Nu iubita mea...la mine e cu un singur sens...imi esti tare draga...iti multumesc pentru site-ul de mai sus partners.gif tzuc.gif si eu mai citesc asa... tzuc.gif

Aha, ok..nu intelegeam..la sot in zona se mai foloseste cuvantul asta si cu alt sens.. rolleyes.gif
Si de pe ce site-uri citesti?
ruxy
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 10:30 PM) *
Aha, ok..nu intelegeam..la sot in zona se mai foloseste cuvantul asta si cu alt sens.. rolleyes.gif
Si de pe ce site-uri citesti?

De la mine Ramonik...niciodata nu ai sa intalnesti....un alt sens...poate ai reusit sa ma cunosti pana acum...ma gandesc wub.gif
Alondra
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 10:37 PM) *
De la mine Ramonik...niciodata nu ai sa intalnesti....un alt sens...poate ai reusit sa ma cunosti pana acum...ma gandesc wub.gif

Stiu Rux, nu este un sens rau..ci ceva de genul: ce idee traznita sa citesti online, ca si mirare..ceva de genul asta..adica asa am "ajuns" intr-adevar..stiu ca nu e acelasi lucru sa citesti cartea fizic, dar aici nu prea am alta posibilitate de a citi in romaneste..la asta ma refer..
Deci si tu stii vreun site cu carti de descarcat, sau de citit direct online? oFloare1.gif
dyana
Ramo, inscrie-te in yahoo group-ul 'o_biblioteca_virtuala' si o sa dai de o lume care nici nu iti imaginai ca poate exista rolleyes.gif . Nu pot sa pun linkurile pentru ca sunt site-urile lor si trebuie sa fii membru.
Alondra
QUOTE(dyana @ Sep 24 2008, 10:44 PM) *
Ramo, inscrie-te in yahoo group-ul 'o_biblioteca_virtuala' si o sa dai de o lume care nici nu iti imaginai ca poate exista rolleyes.gif . Nu pot sa pun linkurile pentru ca sunt site-urile lor si trebuie sa fii membru.

notworthy.gif Mersi!
ruxy
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 10:40 PM) *
Stiu Rux, nu este un sens rau..ci ceva de genul: ce idee traznita sa citesti online, ca si mirare..ceva de genul asta..adica asa am "ajuns" intr-adevar..stiu ca nu e acelasi lucru sa citesti cartea fizic, dar aici nu prea am alta posibilitate de a citi in romaneste..la asta ma refer..
Deci si tu stii vreun site cu carti de descarcat, sau de citit direct online? oFloare1.gif

Eu...pe aici...intru...

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=

User: digibook
Pass: cartionline
Alondra
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 10:48 PM) *
Eu...pe aici...intru...

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=

User: digibook
Pass: cartionline

notworthy.gif Multumesc!
anku
eu am lucrat pana acum 2 luni la libraria polsib din sibiu.m-am mutat in germania ,nu cunosc lb astfel incat sa pot citi romane si imi vine sa mor.m-am obisnuit sa citesc!!!mult!!!sunt cateva carti care m-au socat:indragostita de un masai 3 vol.,arsa de vie(carte document care ilustreaza viata mahomedana a femeilor),aventurile intime ale unei prostituate de lux bucurestene!nu stiu dc este si stilul vostru dar mie mi-au placut.altceva...carti de psihologie de ed.trei,feng shui cat incape!cartile politiste nu imi plac dar merita sa incercati agatha christie!ca si carti sf sau ceva in genul ,incercati ed rao!daca mai cunoasteti si alte adrese unde se gasesc carti online electronice imi spuneti si mie va rog?
ruxy
QUOTE(anku @ Sep 24 2008, 10:51 PM) *
eu am lucrat pana acum 2 luni la libraria polsib din sibiu.m-am mutat in germania ,nu cunosc lb astfel incat sa pot citi romane si imi vine sa mor.m-am obisnuit sa citesc!!!mult!!!sunt cateva carti care m-au socat:indragostita de un masai 3 vol.,arsa de vie(carte document care ilustreaza viata mahomedana a femeilor),aventurile intime ale unei prostituate de lux bucurestene!nu stiu dc este si stilul vostru dar mie mi-au placut.altceva...carti de psihologie de ed.trei,feng shui cat incape!cartile politiste nu imi plac dar merita sa incercati agatha christie!ca si carti sf sau ceva in genul ,incercati ed rao!daca mai cunoasteti si alte adrese unde se gasesc carti online electronice imi spuneti si mie va rog?

Uite-te putin mai sus...si gaseti siteurile cu carti rolleyes.gif smile.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Sep 24 2008, 10:51 PM) *
eu am lucrat pana acum 2 luni la libraria polsib din sibiu.m-am mutat in germania ,nu cunosc lb astfel incat sa pot citi romane si imi vine sa mor.m-am obisnuit sa citesc!!!mult!!!sunt cateva carti care m-au socat:indragostita de un masai 3 vol.,arsa de vie(carte document care ilustreaza viata mahomedana a femeilor),aventurile intime ale unei prostituate de lux bucurestene!nu stiu dc este si stilul vostru dar mie mi-au placut.altceva...carti de psihologie de ed.trei,feng shui cat incape!cartile politiste nu imi plac dar merita sa incercati agatha christie!ca si carti sf sau ceva in genul ,incercati ed rao!daca mai cunoasteti si alte adrese unde se gasesc carti online electronice imi spuneti si mie va rog?

Ai lucrat la Polsib? ohmy.gif Esti sibianca? oFloare1.gif wub.gif
Mih@ela
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 09:48 PM) *
Eu...pe aici...intru...

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=

User: digibook
Pass: cartionline

Multumesc! notworthy.gif
Luka
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 10:48 PM) *
Eu...pe aici...intru...

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=

User: digibook
Pass: cartionline



Merci! oFloare.gif floare2.gif bouncy.gif
anku
rux 25 te rog zi si mie in ce prog.deschid ?ca mie nu mi se deschide !tu cum faci?mersi mullt!
ruxy
QUOTE(anku @ Sep 24 2008, 11:07 PM) *
rux 25 te rog zi si mie in ce prog.deschid ?ca mie nu mi se deschide !tu cum faci?mersi mullt!

Nu stiu cum sa zic...eu intru din google si merge...imi pare rau... oFloare1.gif
anku
QUOTE(alondramona @ Sep 24 2008, 11:56 PM) *
Ai lucrat la Polsib? ohmy.gif Esti sibianca? oFloare1.gif wub.gif

nu chiar sunt din cisnadie !da am lucrat aproape tei ani la polsib!tu esti din sibiu?
anku
QUOTE(rux25 @ Sep 25 2008, 12:08 AM) *
Nu stiu cum sa zic...eu intru din google si merge...imi pare rau... oFloare1.gif

no bun lasa ca i dau eu de cap.mersi mult esti o draguta!
ruxy
QUOTE(anku @ Sep 24 2008, 11:12 PM) *
no bun lasa ca i dau eu de cap.mersi mult esti o draguta!

imi pare rau as fi vrut sa te ajut...insa nu stiu cum... wub.gif
anku
QUOTE(rux25 @ Sep 25 2008, 12:13 AM) *
imi pare rau as fi vrut sa te ajut...insa nu stiu cum... wub.gif

stai linistita!scuze ca te intreb poate gresesc...nu esti o mamica de decembrie?nu stiu unde am mai vazut usernameul tau!
ruxy
QUOTE(anku @ Sep 24 2008, 11:17 PM) *
stai linistita!scuze ca te intreb poate gresesc...nu esti o mamica de decembrie?nu stiu unde am mai vazut usernameul tau!

Nu poate ca am mai intrat pe acolo...sunt o mamica de doi copii mari rolleyes.gif smile.gif
Luka
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 11:18 PM) *
Nu poate ca am mai intrat pe acolo...sunt o mamica de doi copii mari rolleyes.gif smile.gif



Sigur nu esti o mamica de decembrie? gravida.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ruxy
QUOTE(Luka @ Sep 24 2008, 11:20 PM) *
Sigur nu esti o mamica de decembrie? gravida.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif

doh.gif Doamne Fereste LUKa....iti las tie aceasta placere hug.gif tzuc.gif Sa te faca DD mamica de decembrie biggrin.gif tzuc.gif
Luka
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 11:22 PM) *
doh.gif Doamne Fereste LUKa....iti las tie aceasta placere hug.gif tzuc.gif Sa te faca DD mamica de decembrie biggrin.gif tzuc.gif



Sa te auda Dumnezeu ! partners.gif
ruxy
QUOTE(Luka @ Sep 24 2008, 11:23 PM) *
Sa te auda Dumnezeu ! partners.gif

Amin! partners.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Sep 24 2008, 11:10 PM) *
nu chiar sunt din cisnadie !da am lucrat aproape tei ani la polsib!tu esti din sibiu?

Da, eu sunt din Sibiu, dar sunt in SUA momentan..ma intorc la anul acasa.... oFloare.gif wub.gif
anku
QUOTE(alondramona @ Sep 25 2008, 12:39 AM) *
Da, eu sunt din Sibiu, dar sunt in SUA momentan..ma intorc la anul acasa.... oFloare.gif wub.gif

super!!!am vazut pozele tale!!!esti draguta!!!poate mai vb!tu ce zici? 1_3ani.gif
Alondra
QUOTE(anku @ Sep 24 2008, 11:44 PM) *
super!!!am vazut pozele tale!!!esti draguta!!!poate mai vb!tu ce zici? 1_3ani.gif

Multumesc de compliment!Esti draguta Anca, mamica de decembrie! wink.gif Sunt cam peste tot prin forum, asa ca o sa te urmaresc... biggrin.gif Sarcina usoara in continuare! gravida.gif

Deci site-uri cu carti pana acum:
http://carti.x6.ro/
http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=
gogosica
QUOTE(rux25 @ Sep 24 2008, 10:48 PM) *
Eu...pe aici...intru...

http://80.69.83.61/digibook/index.php?dir=

User: digibook
Pass: cartionline


floare2.gif floare2.gif floare2.gif
bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif
bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif
wub.gif wub.gif wub.gif
cristina321711
Acum citesc Barbatii care nu iubeau femeile-Stieg Larsson
oktavia
Nu este cea mai recenta carte citita, am citit-o demult, sper sa nu fiu off topic

Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, cele trei volume. De fapt, despre toate cartile lui am auzit lucruri bune, iar daca sunt scrise in acelasi stil, sunt convinsa ca merita citite.

Iata un pasaj din carte, poate va va placea stilul:
''Dialogul incepe...Am auzit plansul inimii voastre. Am vazut cautarea sufletului vostru. Stiu cat de tare tanjiti dupa Adevar. L-ati cautat in durere si in bucurie. Mi l-ati cerut cu insistenta, la nesfarsit. Sa Ma arat. Sa Ma explic. Sa Ma relevez.
Aceasta si fac aici, cu cuvinte atat de clare, incat nu se poate sa nu intelegeti. Intr-un limbaj atat de simplu, incat nu se poate sa faceti confuzii. Cu un vocabular atat de obisnuit, incat sa nu va pierdeti in vorbarie.
Continua. Intreaba-Ma orice. Orice. Ma voi stradui sa-ti aduc raspunsul. Voi folosi intregul univers sa o fac. Asa ca, fii atent; aceasta carte nu e nici pe departe singura Mea unealta. Poti sa pui o intrebare, apoi pune cartea jos. Dar fii atent.
Asculta.
Asculta cuvintele primului cantec pe care-l auzi. Urmareste informatia din primul articol pe care il citesti. Povestea urmatorului film pe care-l vezi. Fraza intamplatoare rostita de prima persoana pe care o intalnesti. Sau soapta raului, oceanului, vantului care-ti mangaie urechea- toate aceste instrumente sunt ale Mele; toate aceste drumuri sunt deschise spre Mine. Iti voi vorbi, daca vrei sa asculti. Voi veni la tine, daca Ma inviti. Iti voi arata atunci ca am fost intotdeauna cu tine.
In toate modurile, pe toate caile, in toate felurile.''
gabrielle2003
QUOTE(oktavia @ Sep 25 2008, 11:33 AM) *
Nu este cea mai recenta carte citita, am citit-o demult, sper sa nu fiu off top

Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, cele trei volume. De fapt, despre toate cartile lui am auzit lucruri bune, iar daca sunt scrise in acelasi stil, sunt convinsa ca merita citite.

Iata un pasaj din carte, poate va va placea stilul:
''Dialogul incepe...Am auzit plansul inimii voastre. Am vazut cautarea sufletului vostru. Stiu cat de tare tanjiti dupa Adevar. L-ati cautat in durere si in bucurie. Mi l-ati cerut cu insistenta, la nesfarsit. Sa Ma arat. Sa Ma explic. Sa Ma relevez.
Aceasta si fac aici, cu cuvinte atat de clare, incat nu se poate sa nu intelegeti. Intr-un limbaj atat de simplu, incat nu se poate sa faceti confuzii. Cu un vocabular atat de obisnuit, incat sa nu va pierdeti in vorbarie.
Continua. Intreaba-Ma orice. Orice. Ma voi stradui sa-ti aduc raspunsul. Voi folosi intregul univers sa o fac. Asa ca, fii atent; aceasta carte nu e nici pe departe singura Mea unealta. Poti sa pui o intrebare, apoi pune cartea jos. Dar fii atent.
Asculta.
Asculta cuvintele primului cantec pe care-l auzi. Urmareste informatia din primul articol pe care il citesti. Povestea urmatorului film pe care-l vezi. Fraza intamplatoare rostita de prima persoana pe care o intalnesti. Sau soapta raului, oceanului, vantului care-ti mangaie urechea- toate aceste instrumente sunt ale Mele; toate aceste drumuri sunt deschise spre Mine. Iti voi vorbi, daca vrei sa asculti. Voi veni la tine, daca Ma inviti. Iti voi arata atunci ca am fost intotdeauna cu tine.
In toate modurile, pe toate caile, in toate felurile.''



buna oktavia
si eu am citit ''conversatii cu dumnezeu'' si sa sti k merita citite toate volumele
ai gasit o carte buna partners.gif
oktavia
QUOTE(gabrielle2003 @ Sep 25 2008, 11:43 AM) *
buna oktavia
si eu am citit ''conversatii cu dumnezeu'' si sa sti k merita citite toate volumele
ai gasit o carte buna partners.gif

hug.gif Da, mie mi-a placut, acum depinde si de gustul fiacaruia....sau de starea de spirit in care este cititorul.Eu zic ca merita.l
giulia_0319
eu recitesc "Cartea despre copii" a lui Osho oFloare1.gif
lia maria71
spre rusinea mea eu nu am mai citit de foarte mult o carte pentru mine.....sa-mi placa...........eu sunt mai mereu "obligata"sa citesc carti de specialitate,adica metodici,psihologie,pedagogie asa ca la capitolul carti citite stau ffff prost................poate cand vor mai creste copiii mei voi citi ce n-am apucat acum...................
Luka
QUOTE(oktavia @ Sep 25 2008, 11:33 AM) *
Nu este cea mai recenta carte citita, am citit-o demult, sper sa nu fiu off topic

Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, cele trei volume. De fapt, despre toate cartile lui am auzit lucruri bune, iar daca sunt scrise in acelasi stil, sunt convinsa ca merita citite.

Iata un pasaj din carte, poate va va placea stilul:
''Dialogul incepe...Am auzit plansul inimii voastre. Am vazut cautarea sufletului vostru. Stiu cat de tare tanjiti dupa Adevar. L-ati cautat in durere si in bucurie. Mi l-ati cerut cu insistenta, la nesfarsit. Sa Ma arat. Sa Ma explic. Sa Ma relevez.
Aceasta si fac aici, cu cuvinte atat de clare, incat nu se poate sa nu intelegeti. Intr-un limbaj atat de simplu, incat nu se poate sa faceti confuzii. Cu un vocabular atat de obisnuit, incat sa nu va pierdeti in vorbarie.
Continua. Intreaba-Ma orice. Orice. Ma voi stradui sa-ti aduc raspunsul. Voi folosi intregul univers sa o fac. Asa ca, fii atent; aceasta carte nu e nici pe departe singura Mea unealta. Poti sa pui o intrebare, apoi pune cartea jos. Dar fii atent.
Asculta.
Asculta cuvintele primului cantec pe care-l auzi. Urmareste informatia din primul articol pe care il citesti. Povestea urmatorului film pe care-l vezi. Fraza intamplatoare rostita de prima persoana pe care o intalnesti. Sau soapta raului, oceanului, vantului care-ti mangaie urechea- toate aceste instrumente sunt ale Mele; toate aceste drumuri sunt deschise spre Mine. Iti voi vorbi, daca vrei sa asculti. Voi veni la tine, daca Ma inviti. Iti voi arata atunci ca am fost intotdeauna cu tine.
In toate modurile, pe toate caile, in toate felurile.''



Multumesc ca mi-ai amintit de aceasta carte , am citit-o si mi-a placut ! floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.