Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Secretia De Colostru
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
dani68
Buna tuturor mamicilor,

doresc sa intreb mamicile trecute de 6 luni,daca le-a aparut secretia de colostru.Eu sunt in 28 de saptamani trecute si nici un strop nu mi-a curs,ceea ce ma face sa cred ca am canalele infundate.E musai sa ai aceasta secretie in timpul sarcinii,sau nu e o conditie ca sa ai lapte dupa nastere?Ma ingrijoreaza acest aspect,poate mamicile care au nascut stiu si mai bine si-mi pot raspunde...Multumesc! oFloare1.gif
dyana
buna dani, eu nu am avut canalele infundate, laptic am avut ...cat pentru doi...si inca mai am blush.gif ; iar prima picatura care mi-a curs din san a fost direct la bebe in gurita, la cateva ore dupa nastere. Imi amintesc ca si eu imi examinam sanii curioasa inainte de nastere..."oare cand o iesi lapte...?!", dar totul s-a rezolvat cu ajutorul asistentei de la bebei, la primul nostru alaptat partners.gif
dani68
Ce bine !!!!M-am mai linistit,caci si eu imi examinez sanii si vad vinisoarele acelea mai pronuntate,sfarcurile si aureola maro inchis,dar nici o durere sau sensibilitate la atingere,si,evident,nici o picatura de colostru.Si acum,port sutienul meu obisnuit,ce-i drept ca parca s-au ''umplut ''mai bine cupele....Cred ca cel mai teama imi e dupa nastere de alaptat(din cate am mai citit pe net,poate fi o problema pentru unele mame).Multumesc de raspuns. oFloare.gif
dyana
cu multa placere! sper sa nu ai probleme; intr-adevar, la mine a fost foarte usor: asistenta a stiut exact cum sa imi stoarca o picatura de lapte pe care a pus-o pe buzita fetitei mele care, i-a dat de gust imediat si s-a lipit ca o ventuza...si cum am mai spus: inca nu s-a dezlipit tongue.gif .

Si o faza care m-a impresionat tare mult pe mine: m-am dus la al doilea alaptat si mi-am gasit bebele plangand de foame. Am luat-o repede (! biggrin.gif ) in brate, am pus-o la san si, inainte sa apuc sa i-l pun eu in gurita, ea mi-a prins sanul cu amandoua manutele incercand sa si-l duca singurica; mi-au dat lacrimile de emotie... wub.gif Asa ca asteapta-te la ce e mai frumos! smile.gif
dani68
QUOTE(dyana @ Aug 1 2008, 03:10 PM) *
cu multa placere! sper sa nu ai probleme; intr-adevar, la mine a fost foarte usor: asistenta a stiut exact cum sa imi stoarca o picatura de lapte pe care a pus-o pe buzita fetitei mele care, i-a dat de gust imediat si s-a lipit ca o ventuza...si cum am mai spus: inca nu s-a dezlipit tongue.gif .

Si o faza care m-a impresionat tare mult pe mine: m-am dus la al doilea alaptat si mi-am gasit bebele plangand de foame. Am luat-o repede (! biggrin.gif ) in brate, am pus-o la san si, inainte sa apuc sa i-l pun eu in gurita, ea mi-a prins sanul cu amandoua manutele incercand sa si-l duca singurica; mi-au dat lacrimile de emotie... wub.gif Asa ca asteapta-te la ce e mai frumos! smile.gif


Minunat!Si eu astept o fetita(primul copil) doh.gif ,care sper sa fie mancacioasa,daca e sa ma iau dupa starile mele de foame continua.Oricat as manca,dupa 2 ore mi-e foame,nu am patit asa ceva niciodata inainte de a fi insarcinata.
dani68
Pictograma trebuia asezata la sfarsit,nu stiu cum de s-a dus acolo...
dyana
QUOTE(dani68 @ Aug 1 2008, 03:29 PM) *
...starile mele de foame continua.Oricat as manca,dupa 2 ore mi-e foame,nu am patit asa ceva niciodata inainte de a fi insarcinata.

imagineaza-ti ca eu inca nu am scapat de starile de foame! ba mai rau mi se pare ca s-au accentuat! doh.gif
dani68
Vai de mine, si eu care-mi zic mereu:las'ca trece !Eu pana acum am acumulat 16 kg si fac eforturi sa nu mananc dulciuri,pizza si alte chestii din astea.In plus,mai simt si eu nevoia sa ma gandesc si la altceva decat ce mai mananc,dar efectiv nu pot controla foamea.Si apropo de asta,abia astept sa ajung acasa si sa fac niste ardei copti cu piept la gratar(asata ca tot veni vorba!) sad.gif
cris210580
QUOTE(dani68 @ Aug 1 2008, 12:17 PM) *
Buna tuturor mamicilor,

doresc sa intreb mamicile trecute de 6 luni,daca le-a aparut secretia de colostru.Eu sunt in 28 de saptamani trecute si nici un strop nu mi-a curs,ceea ce ma face sa cred ca am canalele infundate.E musai sa ai aceasta secretie in timpul sarcinii,sau nu e o conditie ca sa ai lapte dupa nastere?Ma ingrijoreaza acest aspect,poate mamicile care au nascut stiu si mai bine si-mi pot raspunde...Multumesc! oFloare1.gif


buna dani.eu nua ma avut colostru decat din ziua in care am nascut
nu e neaparat nevoie sa ai inainte de nastere,depinde de organism
si oricum lapticul o sati vina dupa cteva zile de la nastere
pupici
dani68
QUOTE(cris210580 @ Aug 3 2008, 04:09 PM) *
buna dani.eu nua ma avut colostru decat din ziua in care am nascut
nu e neaparat nevoie sa ai inainte de nastere,depinde de organism
si oricum lapticul o sati vina dupa cteva zile de la nastere
pupici


Cred ca sunt eu prea stresata,fiind la prima sarcina,dar ma bucur sa aud ca lipsa de colostru in timpul sarcinii nu inseamna ceva rau pentu viitorul alaptat.Multumesc pentru raspuns rolleyes.gif
inaeds
[quote name='dani68' date='Aug 4 2008, 08:31 AM' post='248188']
Cred ca sunt eu prea stresata,fiind la prima sarcina,dar ma bucur sa aud ca lipsa de colostru in timpul sarcinii nu inseamna ceva rau pentu viitorul alaptat.Multumesc pentru raspuns rolleyes.gif


nu te mai stresa din pricina colostrului.mie mi-a aparut in ultima luna de nastere,am nascut prin cezariana si nu i-am putut da lui paul san decat dupa ce am iesit din maternitate desi aveam lapte insa aveam sanii mari si sfarcurile mici si copilul nu putea sa prinda mamelonul.mi-am cumparat tot felul de prostii dar degeaba.m-am chinuit f mult sa-l alaptez la san,aveam rani pe mameloane si ma durea f tare cand manca puiul,dar am suportat durerea de dragul lui,insa la 3 luni jumate am pierdut laptele asa ca a meritat sa ma chinui sa-i dau cat am avut.
cunosc mamici care nu au avut colostru decat dupa nastere si au avut lapte din belsug bananab.gif pt puiuti jucaus.gif
iar cu kg in plus nu te speria,eu am pus 21-22 kg pe mine si sunt mica de inaltime si aratam ca un gogosar gravida.gif iar la nastere nu am dat jos decat 5 kg,insa acum au trecut aproape 6 luni si mai am 4 kg de dat jos.singura problema a ingrasatului a fost k am ramas cu f multe vergeturi pe care le am inca.iti sugerez sa te dai de 2-3 ori pe zi cu creme,cele cu vitamina A sunt mai eficiente.
si nu mai fii stresata k ii faci rau bebelusului jucaus.gif succes oFloare1.gif
dani68
Ai si tu dreptate,dar nu-ti inchipui ca am stari rele ce se pot transmite fetitei mele.Doar ma mai gandesc din cand in cand,as vrea sa fie totul perfect(referitor la ce voi putea eu sa-i ofer ei si nu invers...).Sper sa am si eu lapte din belsug sa creasca mare si sanatoasa bananab.gif
gabrielle2003
QUOTE(dani68 @ Aug 5 2008, 09:15 AM) *
Ai si tu dreptate,dar nu-ti inchipui ca am stari rele ce se pot transmite fetitei mele.Doar ma mai gandesc din cand in cand,as vrea sa fie totul perfect(referitor la ce voi putea eu sa-i ofer ei si nu invers...).Sper sa am si eu lapte din belsug sa creasca mare si sanatoasa bananab.gif

Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.