Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Jocurile Olimpice De Vara Beijing 2008
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Clubul barbatilor
Pagini: 1, 2
Matei
Delegatia Romaniei a plecat duminica seara la Beijing, dupa ce sportivii care participa la Olimpiada au depus, sambata, juramantul, la Izvorani.


Delegatia are in componenta 104 sportivi din 15 sporturi. Initial, COSR a anuntat ca 105 sportivi vor reprezenta Romania la Jocurile Olimpice, dar dupa ce Liliana Popescu a devenit suspecta de dopaj, iar Mircea Bogdan s-a accidentat, delegatia numara 103 concurenti. Ultima admisa in echipa olimpica a Romaniei pentru Olimpiada de la Beijing este atleta Viorica Tigau. Pe langa cei 104 sportivi, delegatia Romaniei va mai avea in componenta 61 de oficiali.



Juramantul atletilor pentru Olimpiada din China a fost depus de componenta lotului olimpic de canotaj Doina Ignat, in timp ce in numele oficialilor a jurat antrenorul lotului olimpic de caiac-canoe, Ivan Patzaichin.


Portdrapelul Romaniei la ultimele doua editii ale Jocurilor Olimpice si participanta la sase editii ale Olimpiadei, Elisabeta Lipa a declarat: "De fiecare data a aparut o supriza de unde nu te asteptai, sper sa apara si acum. Sper ca sportivii care sunt deja medaliati la Jocurile Olimpice sa isi reconfirme valoarea".



Imbracati in tinuta oficiala, sportivii romani care vor concura la Jocurile Olimpice de la Beijing au fost prezentati de presedintele COSR, Octavian Morariu. La eveniment au mai fost prezenti presedintele Romaniei, Traian Basescu, presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, Consilierul de stat pentru promovarea sportului, Mariana Bitang, presedintele fondator al COSR, Ion Tiriac, dar si presedintele Agentiei Nationale pentru Sport, Octavian Belu.



Presedintele Romaniei, Traian Basescu, le-a vorbit, sambata, la Izvorani, sportivilor romani din echipa olimpica despre palmaresul tarii, pe care spera ca acestia sa il faca mai bogat dupa participarea la Jocurile Olimpice de la Beijing.

"Aveti 82 de medalii de aur, 88 de medalii de argint si 114 medalii de bronz. Este zestrea de perfectiune si rezistenta a olimpismului romanesc din 1952 si pana acum. E o istorie care ne onoreaza pe toti. Am convingerea ca, dupa Olimpiada, zestrea de medalii se va imbogati prin efortul dumneavoastra. Am convingerea ca aceste jocuri va vor acoperi de respect si glorie", a afirmat presedintele Romaniei, Traian Basescu.



Romania va fi reprezentata la Jocurile Olimpice de la Beijing la 15 ramuri sportive: atletism (19), box (2), canotaj (13), gimnastica (12), haltere (5), handbal (14), judo (2), kaiac-canoe (5), lupte (8), natatie (8), scrima (5), tenis (2), tenis de masa (4), tir (4), tir cu arcul (1).

Jocurile Olimpice de la Beijing sunt programate in perioada 8-24 august.

ZIUA ONLINE
Eena
QUOTE(Matei @ Jul 29 2008, 01:05 PM) *
Delegatia Romaniei a plecat duminica seara la Beijing, dupa ce sportivii care participa la Olimpiada au depus, sambata, juramantul, la Izvorani.


Delegatia are in componenta 104 sportivi din 15 sporturi. Initial, COSR a anuntat ca 105 sportivi vor reprezenta Romania la Jocurile Olimpice, dar dupa ce Liliana Popescu a devenit suspecta de dopaj, iar Mircea Bogdan s-a accidentat, delegatia numara 103 concurenti. Ultima admisa in echipa olimpica a Romaniei pentru Olimpiada de la Beijing este atleta Viorica Tigau. Pe langa cei 104 sportivi, delegatia Romaniei va mai avea in componenta 61 de oficiali.
Juramantul atletilor pentru Olimpiada din China a fost depus de componenta lotului olimpic de canotaj Doina Ignat, in timp ce in numele oficialilor a jurat antrenorul lotului olimpic de caiac-canoe, Ivan Patzaichin.


Portdrapelul Romaniei la ultimele doua editii ale Jocurilor Olimpice si participanta la sase editii ale Olimpiadei, Elisabeta Lipa a declarat: "De fiecare data a aparut o supriza de unde nu te asteptai, sper sa apara si acum. Sper ca sportivii care sunt deja medaliati la Jocurile Olimpice sa isi reconfirme valoarea".
Imbracati in tinuta oficiala, sportivii romani care vor concura la Jocurile Olimpice de la Beijing au fost prezentati de presedintele COSR, Octavian Morariu. La eveniment au mai fost prezenti presedintele Romaniei, Traian Basescu, presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, Consilierul de stat pentru promovarea sportului, Mariana Bitang, presedintele fondator al COSR, Ion Tiriac, dar si presedintele Agentiei Nationale pentru Sport, Octavian Belu.
Presedintele Romaniei, Traian Basescu, le-a vorbit, sambata, la Izvorani, sportivilor romani din echipa olimpica despre palmaresul tarii, pe care spera ca acestia sa il faca mai bogat dupa participarea la Jocurile Olimpice de la Beijing.

"Aveti 82 de medalii de aur, 88 de medalii de argint si 114 medalii de bronz. Este zestrea de perfectiune si rezistenta a olimpismului romanesc din 1952 si pana acum. E o istorie care ne onoreaza pe toti. Am convingerea ca, dupa Olimpiada, zestrea de medalii se va imbogati prin efortul dumneavoastra. Am convingerea ca aceste jocuri va vor acoperi de respect si glorie", a afirmat presedintele Romaniei, Traian Basescu.
Romania va fi reprezentata la Jocurile Olimpice de la Beijing la 15 ramuri sportive: atletism (19), box (2), canotaj (13), gimnastica (12), haltere (5), handbal (14), judo (2), kaiac-canoe (5), lupte (8), natatie (8), scrima (5), tenis (2), tenis de masa (4), tir (4), tir cu arcul (1).

Jocurile Olimpice de la Beijing sunt programate in perioada 8-24 august.

ZIUA ONLINE

MULTA BAFTA ROMANILOR!HAI ROMANIA!!!!!!!!!!!!
Alondra
Da!Hai Romania, mai ales echipa feminina de gimnaste! eusa_clap.gif
Matei
Flacara Olimpica a ajuns la Beijing si si-a inceput traseul prin capitala chineza unde va fi transportata de 841 de persoane, pana la deschiderea Jocurilor Olimpice, vineri, 8 august. Pe durata ceremoniei torta va fi purtata de personalitati chineze precum astronautul Yang Liwei, regizorul Zhang Zimou si baschetbalistul Yao Ming, scrie BBC.News.

Matei
Incep Jocurile Olimpice de la Beijing
Vineri, 8 august 2008,

Deschiderea Jocurilor Olimpice din China se va desfasura sub semnul cifrei "8". Competitia are loc in a opta zi, din luna a opta a anului 2008. Spectacolul grandios de debut, asteptat cu sufletul la gura de intreaga lume, va incepe la ora 20 si 8 minute (14:08, ora Romaniei).

Organizatorii chinezi au promis ca ceremonia de deschidere va fi un adevarat regal - ea va fi urmarita de sute de milioane de oameni din intreaga lume si va angrena peste 15.000 de persoane.

La cea de-a 29-a editie a Jocurilor Olimpice participa peste 10.000 de sportivi din 205 tari. Romania este reprezentata de o delegatie formata din 102 sportivi si 61 de oficiali.

HotNews
Matei
Sper ca sunteti pe TVR1 la grandioasa si extraordinara DESCHIDERE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maryhynt
da ! superba ceremonie grandioasa!....si cand te gandesti ca si noi nainte de'89 faceam asa ceva!!! mie sincer numi placea!
Matei
Spectacol incredibil!
O lume, un vis!
Orice comparatie e fara rost!
Matei
Acest spectacol vorbind despre marile descoperiri ale acestui popor creator si pacifist va fi reluat asta seara la ora 20 si 20 minute (ora Romaniei) tot pe TVR1!
lia maria71
QUOTE(Matei @ Aug 8 2008, 05:45 PM) *
Acest spectacol vorbind despre marile descoperiri ale acestui popor creator si pacifist va fi reluat asta seara la ora 20 si 20 minute (ora Romaniei) tot pe TVR1!

ma voi uita caci la ora 15 nu am vazut!
Matei
JO, programul zilei de sambata 9 august
Zi plina pentru sportivii nostri angrenati la Olimpiada. Incepand cu ora 7:00, vor intra in concurs Alina Dumitru la Judo si Iulian Raicea, cotati cu sanse mari la o medalie atat de oficialii Romaniei, cat si de organizatori.

Dar iata programul zilei si orele la care incep transmisiunile TVR:

07:00 - 11:30
Se vor desfasura preliminariile concursurilor de tir si de judo unde vor participa Alina Dumitru si Iulian Raicea

09:00 - 10:30
Handbal: Romania - Kazahstan

10:50 - 13:00
Canotaj: intra in scena sportivii romani

13:00 - 14:30
Judo: finale

13:30 - 16:30
Natatie

15:00 - 17:06
Gimnastica masculina: Romania
Matei
QUOTE(Matei @ Aug 9 2008, 08:51 AM) *
JO, programul zilei de sambata 9 august
Zi plina pentru sportivii nostri angrenati la Olimpiada. Incepand cu ora 7:00, vor intra in concurs Alina Dumitru la Judo si Iulian Raicea, cotati cu sanse mari la o medalie atat de oficialii Romaniei, cat si de organizatori.

Dar iata programul zilei si orele la care incep transmisiunile TVR:

07:00 - 11:30
Se vor desfasura preliminariile concursurilor de tir si de judo unde vor participa Alina Dumitru si Iulian Raicea

09:00 - 10:30
Handbal: Romania - Kazahstan

10:50 - 13:00
Canotaj: intra in scena sportivii romani

13:00 - 14:30
Judo: finale

13:30 - 16:30
Natatie

15:00 - 17:06
Gimnastica masculina: Romania



Alina Dumitru la Judo - calificata in semifinale!
iubita_tiana
scuzati ca ma bag in discutii de barbati, dar nu maa pot abtine sa nu afirm: UN SPECTACOL ABSOLUT SENZATIONAL DESCHIDEREA OLIMPIADEI!!FELICITARI CHINEI
Matei
QUOTE(iubita_tiana @ Aug 9 2008, 09:53 AM) *
scuzati ca ma bag in discutii de barbati, dar nu maa pot abtine sa nu afirm: UN SPECTACOL ABSOLUT SENZATIONAL DESCHIDEREA OLIMPIADEI!!FELICITARI CHINEI


Si eu zic tot asa! eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Matei
Canotaj:
Andrunache si Susanu calificate direct in finale!!!
aurelia_hadarau
Matei multumim pentru informatii! oFloare.gif
Matei
QUOTE(aurelia_hadarau @ Aug 9 2008, 11:31 AM) *
Matei multumim pentru informatii! oFloare.gif

ma bucura multumirile voastre!!!!
Luka
Frumos inceput !
Matei , multmesc ca ne informezi , chiar ma bucur deoarece sunt foarte ocupata si nu pot fi "pe faza" , iar mie imi place sportul mult de tot ! notworthy.gif bouncy.gif hi.gif
Matei
Alina Dumitru la Judo - calificata in finala!
Speram la aur!!!!

Sa nu uit:
Echipa noastra de handbal feminin, victorie in primul meci!
Matei
Avem AUR la judo!!!!
Bravo ALINA DUMITRU!!!
aurelia_hadarau
Felicitari ALINA ALEXANDRA DUMITRU!!!!!!!! eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif Tocmai am urmarit ceremonia de premiere!!!! bananab.gif bananab.gif bananab.gif
maryhynt
BRAVO ALINA DUMITRU, BRAVO SPORTIVILOR ROMANI! HAI ROMANIA!
Alondra
Matei, iti multumesc si eu ca ne tii la curent cu aceste info, ca eu de aici nu apuc sa le vad... oFloare1.gif
Felicitari sportivilor romani!Wow!Deja am luat medalii!Ce frumos! eusa_clap.gif
La gimnastica au inceput concursurile? oFloare1.gif
cristina321711
QUOTE(Matei @ Aug 9 2008, 01:02 PM) *
Avem AUR la judo!!!!
Bravo ALINA DUMITRU!!!

Da, multumim Matei pt ca ne tii la curent!
Bravo Alinei si sa o tinem tot asa!
Matei
QUOTE(alondramona @ Aug 9 2008, 05:24 PM) *
La gimnastica au inceput concursurile? oFloare1.gif


Da, astazi au fost baietii! Cu greu ne-am calificat pe echipe!
Maine dimineata, de la ora 5 (ora ROMANIEI) incep si fetele!
Alondra
QUOTE(Matei @ Aug 9 2008, 05:52 PM) *
Da, astazi au fost baietii! Cu greu ne-am calificat pe echipe!
Maine dimineata, de la ora 5 (ora ROMANIEI) incep si fetele!

Ok, multumesc!Incerc sa caut un program pe aici care sa transmita ...gimnastica as vrea sa o vad.. crybaby.gif
Matei
Concursul de gimnastica, fete, pentru calificari, este in desfasurare.
Ne aflam pe locul 2, dupa China, la circa 10 puncte.
Alondra
QUOTE(Matei @ Aug 10 2008, 07:21 AM) *
Concursul de gimnastica, fete, pentru calificari, este in desfasurare.
Ne aflam pe locul 2, dupa China, la circa 10 puncte.

Uff...nu reusesc sa le vad si eu pe fete... crybaby.gif
Matei
Jocurile Olimpice / Programul zilei de duminica
Calificarile la gimnastica feminina vor deschide ziua de duminica, ce se va incheia cu meciurile de tenis ale Soranei Carstea si Victor Hanescu. Camelia Potec si echipa de canotaj vor intra si ele in concurs, dupa urmatorul program.

TVR 1:
08:30 - 11:30: Box
11:20 - 11:40: Canotaj, echipajul 8+1
15:00 - 16:00: Natatie, Razvan Florea si Camelia Potec

TVR 2:
05:30 - 09:30: Victor Hanescu si Sorana Carstea disputa primul meci la Olimpiada
Matei
JOCURILE OLIMPICE
Gimnastica feminina, calificari / Romania s-a clasat a doua, dupa China, in prima subdiviziune
Calificarile la gimnastica feminina au inceput de la ora 5:00 (ora Romaniei) si s-au terminat la ora 6:40. Romania ocupa locul doi in prima subdiviziune, dupa China, acumuland 238,425 de puncte, in timp ce gazdele avand 248,275 de puncte.

Sandra Izbasa la sol si sarituri, Gabriela Dragoi la barna si Steliana Nistor la paralele au acumulat cele mai multe puncte si au cele mai mari sanse sa se califice in finala la aceste aparate.



6:40 concurentele Romaniei au terminat si proba de la sol. Aici s-au obtinut 59,300 de puncte, dupa cum urmeaza:

Gabriela Dragoi 14:250
Anamaria Acatrinei 14:775
Steliana Nistor 14:440
Anamaria Tamarjan 14:500
Sandra Izbasa 15:475



6:20 gimnastele noastre au terminat proba la barna, acumuland un punctaj de 60,550 de puncte. Iata punctajele concurentelor noastre:

Anamaria Tamarjan 15:200
Andreea Acatrinei 14:175
Gabriela Dragoi 15:450
Steliana Nistor 15:075
Sandra Izbasa 15:225



5:46 gimnastele Romaniei au terminat proba la paralele, acumuland un punctaj de 58,725 de puncte (118:175 in total). Iata punctajele concurentelor noastre:

Gabriela Dragoi 14:225
Ana Grigore 13:975
Anamaria Tamarjan 14:275

Imagini si pentru Alondramona: http://sport.hotnews.ro/stiri-jocurile_oli...ei-duminica.htm
Alondra
Matei, multumesc pt. link si pt. info! notworthy.gif
Chiar daca nu reusesc sa le vad LIVE pe fete, sper sa faca o figura buna...in ciuda faptului ca tara gazda e chiar rivala noastra, China.. unsure.gif
cristina321711
QUOTE(Matei @ Aug 10 2008, 07:39 AM) *

Multumesc pt info oFloare.gif
Matei
Noutati de la Jocurile Olimpice, Beijing 2008:

Inotatoarea Camelia Potec a reusit sa se califice pentru proba finala de 400 metri liber, sportiva romanca impunandu-se in fata frantuzoaicei Laure Manadou, timpul sau de 4:04.55 fiind un nou record national.

Boxerul roman Ionut Gheorghe a obtinut calificarea in turul al doilea al categoriei 64 de kilograme din cadrul Jocurilor Olimpice dupa ce l-a depasit la puncte pe Jonathan Gonzalez Ortiz, din Puerto Rico.

maryhynt
bv si succes la toti!
Matei
Camelia Potec, locul 6 in finala de 400 m liber!...
Matei
Jocurile Olimpice - Beijing
Programul zilei de marti:

4:30 - Lupte greco-romane: Eusebiu Diaconu - categoria 60 kg)
4:30 - Lupte greco-romane: Virgil Munteanu - categoria 55 kg)
5:00 - Gimnastica: Concursul masculin pe echipe (finala)
5:03 - Natatie: Camelia Potec (200 m liber - semifinala)
6:00 - Scrima: Mihai Covaliu (sabie)
6:04 - Natatie: Ioan Gherghel (200 m fluture - semifinala)
7:00 - Scrima: Rares Dumitrescu (sabie)
10:30 - Haltere: Alexandru Rosu si Razvan Martin (categoria 69 kg, finala
13:33 - Natatie: Norbert Trandafir - 100 m liber - preliminarii
14:22 - Natatie: Valentin Preda - 200 m bras - preliminarii.
Alondra
Matei, ce m-as face eu fara tine.... oFloare1.gif
Fetele gimnaste vad ca nu presteaza maine...sa ma tii la curent, teee roooog! notworthy.gif
meaw_ela
Si pe mine. am facut si eu gimnastica de performantza -eram foooarte buna pana mi-am rupt mana dreapta destul de nasol...a trebuit sa ma opresc.... crybaby.gif acum ma uit cu mare dragoste la gimnastele noastre!
Matei
Echipa masculina de gimnastica a Romaniei a terminat pe locul al saptelea, cu un total de 274.175 de puncte, finala concursului contand pentru Olimpiada de la Beijing, intr-o competitie in care China a obtinut medaliile de aur dupa un parcurs impresionant.
Matei
Camelia Potec calificata in finala de 200 m liber
Eena
QUOTE(Matei @ Aug 12 2008, 12:54 PM) *
Camelia Potec calificata in finala de 200 m liber

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Matei
Covaliu bronz scrima eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif

Alondra
QUOTE(Matei @ Aug 12 2008, 09:19 AM) *
Echipa masculina de gimnastica a Romaniei a terminat pe locul al saptelea, cu un total de 274.175 de puncte, finala concursului contand pentru Olimpiada de la Beijing, intr-o competitie in care China a obtinut medaliile de aur dupa un parcurs impresionant.

Bravo baietilor!Ati facut o figura buna!La urmatoarea olimpiada sper sa fiti pe podium!

QUOTE(Matei @ Aug 12 2008, 11:54 AM) *
Camelia Potec calificata in finala de 200 m liber

Bravo ei!

QUOTE(Matei @ Aug 12 2008, 04:38 PM) *
Covaliu bronz scrima eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif


Felicitari, deci mai avem o medalie! bananab.gif
Matei
JO Beijing: Romania ia medalie de bronz la gimnastica
Miercuri, 13 august 2008
Romania s-a clasat pe locul al treilea la concursul de gimnastica feminina din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Medalia de aur a fost castigata de gimnastele din China, iar cea de argint de catre Statele Unite.



JOCURILE OLIMPICE, Handbal feminin
Romania - Franta 34-26 / Suntem in sferturi Romania a incantat si in meciul cu Franta pe care l-a castigat la pas. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici s-au calificat in sferturi, avand deja trei victorii si sase puncte. Ramona Maier a fost cea mai buna de pe teren.

Camelia Potec, locul 5 in finala de la 200 metri Camelia Potec s-a clasat a cincea in finala de 200 de metri liber. Aurul a fost castigat de Pellegrini Frederica care a inregistrat un timp de 1:54:82 de sutimi.
maryhynt
QUOTE(Matei @ Aug 13 2008, 08:27 AM) *
JO Beijing: Romania ia medalie de bronz la gimnastica
Miercuri, 13 august 2008
Romania s-a clasat pe locul al treilea la concursul de gimnastica feminina din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Medalia de aur a fost castigata de gimnastele din China, iar cea de argint de catre Statele Unite.
JOCURILE OLIMPICE, Handbal feminin
Romania - Franta 34-26 / Suntem in sferturi Romania a incantat si in meciul cu Franta pe care l-a castigat la pas. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici s-au calificat in sferturi, avand deja trei victorii si sase puncte. Ramona Maier a fost cea mai buna de pe teren.

Camelia Potec, locul 5 in finala de la 200 metri Camelia Potec s-a clasat a cincea in finala de 200 de metri liber. Aurul a fost castigat de Pellegrini Frederica care a inregistrat un timp de 1:54:82 de sutimi.

BRAVO! INCA O MEDALIE! FELICITARI ECHIPELOR ROMANESTI !
Alondra
QUOTE(Matei @ Aug 13 2008, 08:27 AM) *
JO Beijing: Romania ia medalie de bronz la gimnastica
Miercuri, 13 august 2008
Romania s-a clasat pe locul al treilea la concursul de gimnastica feminina din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Offfffffffffffff......eu speram la AUR, dar se vede ca nu mai e aceeasi echipa, acelasi antrenor Belu............ crybaby.gif
Matei
Ana Maria Branza a castigat medalia de argint in proba de spada, contand pentru Jocurile Olimpice de la Beijing, dupa ce a fost invinsa cu 15-11, in marea finala, de germanca Britta Heidemann, campioana mondiala en-titre.

Dupa aurul obtinut de Alina Dumitru si cele doua medalii de bronz cucerite de Mihai Covaliu si de catre echipa femimina de gimnastica a Romaniei, Ana Maria a adus delegatiei Romaniei prima medalie de argint de la competitia asiatica.

simina
Flaviu Koczi a terminat pe locul 18 la gimnastica , individual compus.
Matei
Jocurile Olimpice/ Programul zilei de vineri

Ziua olimpica de 15 august va debuta pentru sportivii romani cu partidele nationalei feminine de tenis de masa, de la ora 4, si se va incheia cu triplusalt, acolo unde Adelina Gavrila va evolua in calificari, de la ora 16.40.

Iata programul complet al sportivilor romani in ziua de maine, 15 august:

04:00 - Tenis de masa: Echipa feminina a Romaniei (turneul pentru medaliile de bronz)
04:00 - Tir: Ioan Toman (skeet - preliminarii)
05:19 - Natatie: Razvan Florea (200 m spate - finala)
06:15 - Gimnastica artistica: Sandra Izbasa, Steliana Nistor (individual compus - finala)
06:42 - Atletism: Mihaela Neacsu (800 metri - serii)
08:00 - Tir: Iulian Raicea (pistol viteza 25 metri - preliminarii)
10:45 - Box: Georgian Popescu - Francisco Javier Vargas (optimi)
10:45 - Handbal: Romania - Angola (partida din grupa C)
14:16 - Natatie: Dragos Coman (1.500 m - preliminarii)
15:25 - Atletism: Cristina Casandra (3.000 metri obstacole - calificari)
15:37 - Atletism: Ancuta Bobocel (3.000 metri obstacole - calificari)
15:44 - Natatie: Stafeta masculina de 4x100 m mixt - (preliminarii)
16:20 - Atletism: Nicoleta Grasu (aruncarea discului - calificari)
16:40 - Atletism: Adelina Gavrila (triplusalt - calificari).
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.