Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: ...alte Simtome Ciudate
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
OanaC
Buna ziua mamicilor, am si eu o mica problema si...desi imi e jena sa vorbesc despre asta...am zis ca cel mai bine ar fi va cer sfatul sau...macar sa va spun problema mea. oFloare1.gif
Citeam la inceputul sarcinii ca in organizmul nostru, al mamicilor, se produc tot felul de schimbari si ca e normal sa ai anumite simtome.
Mie mi s-a intamplat urmatorul lucru ( si...nu am citit pe forum despre asta ): sad.gif sunt in saptamana 24 si am o scurgere care la inceput era alba ca laptele si acum este un pic galbuie. M-am interesat si am vorbit si cu doctora care a incercat sa ma linisteasca spunandu-mi ca e normal. Nu trebuie sa fie prea abundenta si sa fie cu firisoare de sange sau...de alta culoare, verzuie. Am inteles ca atunci cand e prea abundenta e bine sa iei niste ovule, ti le recomanda doctorul.
Voi ati patit asa ceva?
Cum se manifesta la voi?
...............
aaaaaaaa, si mai am o intrebare. Am vazut ca la unele mamici de la 23 de saptamani au avut semne cum ca se produce lactatia, le-au curs sanii.... mie nu mi sa intamplat inca, crybaby.gif oare e normal?

Va multumesc din suflet si...va cer iertare daca v-am suparat cu subiectul asta.
Sarcina usoara in continuare si o nastere la fel de usoara.
notworthy.gif floare2.gif
Theo
QUOTE(OanaC @ Jul 4 2008, 11:25 AM) *
Buna ziua mamicilor, am si eu o mica problema si...desi imi e jena sa vorbesc despre asta...am zis ca cel mai bine ar fi va cer sfatul sau...macar sa va spun problema mea. oFloare1.gif
Citeam la inceputul sarcinii ca in organizmul nostru, al mamicilor, se produc tot felul de schimbari si ca e normal sa ai anumite simtome.
Mie mi s-a intamplat urmatorul lucru ( si...nu am citit pe forum despre asta ): sad.gif sunt in saptamana 24 si am o scurgere care la inceput era alba ca laptele si acum este un pic galbuie. M-am interesat si am vorbit si cu doctora care a incercat sa ma linisteasca spunandu-mi ca e normal. Nu trebuie sa fie prea abundenta si sa fie cu firisoare de sange sau...de alta culoare, verzuie. Am inteles ca atunci cand e prea abundenta e bine sa iei niste ovule, ti le recomanda doctorul.
Voi ati patit asa ceva?
Cum se manifesta la voi?
...............
aaaaaaaa, si mai am o intrebare. Am vazut ca la unele mamici de la 23 de saptamani au avut semne cum ca se produce lactatia, le-au curs sanii.... mie nu mi sa intamplat inca, crybaby.gif oare e normal?

Va multumesc din suflet si...va cer iertare daca v-am suparat cu subiectul asta.
Sarcina usoara in continuare si o nastere la fel de usoara.
notworthy.gif floare2.gif

Draga Oana,in primul rand felicitari pt.bebe!
Despre scurgeri eu,nu pot sa-ti zic nimic pentru ca nu am deloc scurgeri sau aproape deloc,am asa ceva foarte-foarte rar.Dar stiu ca scurgerile pe perioada sarcinii sunt noarmale si nu ai de ce sa-ti faci griji,ci numai in cazurile in care ti le-a explicat si doctora ta.Ai facut analize la urina?Daca ti-au iesit bine inseamna ca nu ai nici o infectie,oricum trebuie sa ai o igiena foarte stricta in zona intima,mai ales ca acum esti insarcinata.
Eu sunt in 34-35 saptamani si nici pana acum nu mi s-a produs lactatia,nu e nimic grav ca nici tie nu ti s-a intamplat lucrul acesta,depinde de la femeie la femeie,de organismul fiecareia dintre noi;asta nu inseamna ca daca nu ai lactatie de pe acum,se numeste colostru,va insemna ca nu vei avea lapte pt.bebe,poti avea laptic la fel de bine ca si o persoana careia deja ii curge colostru din sani.
Eu iti zic sa stai linistita si sa nu te ingrijorezi si stresezi din nimic,bebele simte fiecare stare a ta de neliniste sau de bucurie.
Te pup si sarcina usoara in continuare! tzuc.gif
baby_boy
QUOTE(OanaC @ Jul 4 2008, 12:25 PM) *
Buna ziua mamicilor, am si eu o mica problema si...desi imi e jena sa vorbesc despre asta...am zis ca cel mai bine ar fi va cer sfatul sau...macar sa va spun problema mea. oFloare1.gif
Citeam la inceputul sarcinii ca in organizmul nostru, al mamicilor, se produc tot felul de schimbari si ca e normal sa ai anumite simtome.
Mie mi s-a intamplat urmatorul lucru ( si...nu am citit pe forum despre asta ): sad.gif sunt in saptamana 24 si am o scurgere care la inceput era alba ca laptele si acum este un pic galbuie. M-am interesat si am vorbit si cu doctora care a incercat sa ma linisteasca spunandu-mi ca e normal. Nu trebuie sa fie prea abundenta si sa fie cu firisoare de sange sau...de alta culoare, verzuie. Am inteles ca atunci cand e prea abundenta e bine sa iei niste ovule, ti le recomanda doctorul.
Voi ati patit asa ceva?
Cum se manifesta la voi?
...............
aaaaaaaa, si mai am o intrebare. Am vazut ca la unele mamici de la 23 de saptamani au avut semne cum ca se produce lactatia, le-au curs sanii.... mie nu mi sa intamplat inca, crybaby.gif oare e normal?

Va multumesc din suflet si...va cer iertare daca v-am suparat cu subiectul asta.
Sarcina usoara in continuare si o nastere la fel de usoara.
notworthy.gif floare2.gif

Buna Oana. Ceea ce ti-se intimpla e normal...la majoritatea gravidutelor secretia e mai abundenta..numai daca ai usturimi sau isi schimba culoarea cum ai zis si tu trebuie sa-i spui doctorei..si o sa-ti dea niste ovule iar in ceea ce priveste colostrul...stai linistita..la unele apare mai devreme ..la altele mai tarziu..de exemplu la unele gravidute se pateaza tricoul instantaneu, la altele trebuie sa stringi un pic si iese.la fel si la mine. Nu-ti face griji.smile.gif pupici si daca mai ai intrebari..de asta suntem pe aici sa schimbam pareri si sa ne ajutam intre noi oFloare1.gif
gogosica
QUOTE(OanaC @ Jul 4 2008, 12:25 PM) *
Buna ziua mamicilor, am si eu o mica problema si...desi imi e jena sa vorbesc despre asta...am zis ca cel mai bine ar fi va cer sfatul sau...macar sa va spun problema mea. oFloare1.gif
Citeam la inceputul sarcinii ca in organizmul nostru, al mamicilor, se produc tot felul de schimbari si ca e normal sa ai anumite simtome.
Mie mi s-a intamplat urmatorul lucru ( si...nu am citit pe forum despre asta ): sad.gif sunt in saptamana 24 si am o scurgere care la inceput era alba ca laptele si acum este un pic galbuie. M-am interesat si am vorbit si cu doctora care a incercat sa ma linisteasca spunandu-mi ca e normal. Nu trebuie sa fie prea abundenta si sa fie cu firisoare de sange sau...de alta culoare, verzuie. Am inteles ca atunci cand e prea abundenta e bine sa iei niste ovule, ti le recomanda doctorul.
Voi ati patit asa ceva?
Cum se manifesta la voi?
...............
aaaaaaaa, si mai am o intrebare. Am vazut ca la unele mamici de la 23 de saptamani au avut semne cum ca se produce lactatia, le-au curs sanii.... mie nu mi sa intamplat inca, crybaby.gif oare e normal?

Va multumesc din suflet si...va cer iertare daca v-am suparat cu subiectul asta.
Sarcina usoara in continuare si o nastere la fel de usoara.
notworthy.gif floare2.gif


Sal, eu am avut scurgeri abundente... in ultima perioada inchipuie-ti ca am plecat la cosmetica dusata, spalata si pana am ajuns la epilat (15-20 min) imi era deja rusine sa ma dezbrac. Cum spunea Theo daca analizele la urina sunt ok, nu are rost sa iti faci griji smile.gif

Cat priveste laptele eu nu am avut semne de lactatie (sa ude tricoul) pana nu am nascut. In ultima perioada a sarcinii se faceau mici "dopuri" de colostru in timpul noptii.
miniraton
buna Oana. Pe la jumatatea sarcinii secretiile sunt normale. Ma rog... secretia sa nu fie urat mirositoare si, cum ai spus si tu, fara firisoare rosii, sau verzuie. Cat despre lactatie... si mie mi-a curs prea putin colostru cam prin sapt 28-30. Dar asta nu inseamna nimik. Multe pers spun ca daca iti curge o sa ai lapte si ai canalele desfundate. Am o amica careia i-au curs sanii inainte sa nasca si... nu a avut lapte pt bebe. Deci...nu este nicio problema ca nu iti curge colostrul.
Pupici , sarcina usoara si multa sanatate
ruxy
Buna Oana...poate te ajuta informatiile de aici rolleyes.gif trandafir.gif

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3827
OanaC
buna ziua mamici si... scuze pentru intarzierea raspunsului meu. trandafir.gif
Va multumesc din suflet pentru sfaturi, incerc sa ma mai linistesc. rolleyes.gif
Nu vreau sa ma laud dar in ceea ce priveste igiena mea intima este impecabila, inainte sa raman gravida doctorul ginecolog a fost mandru ca ii eram pacienta si ca eram asa de curata. Probabil din acest motiv am intrat si in panica, n-am mai avut astfel de probleme si nici un fel de scurgere, si...; si... cum am citit ca fiecare sarcina difera de la femeie, la femeie... am cautat pe internet sa vad daca mai sunt persoane care se confrunta cu aceasta problema si...
Va spuneam cand am deschis acest subiect ca am vorbit cu doctora si chiar am fost la control dar... chiar mi-am facut un control, o analiza la secretie si a iesit ok, nu mi-a dat nimic. Mi-a spus ca e normal sa se intample asa, dar eu...
Oricum, am vazut ca si voi ati avut sau aveti aceasta ``problema`` asa ca nu ma mai sperii.
Va multumesc inca o data si va urez sarcina usoara in continoare si nastere usoara. notworthy.gif floare2.gif

Cu emotiile cum stati? eu sunt foarte sensibila, plang din ...aproape orice si... mama imi zice sa ma gandesc la copil dar nu ma pot abtine, iar sotul meu spune ca nu ma simt bine pana nu am putine griji.
oFloare1.gif
Va pup si multumesc pentru sfaturi si pentru ca m-ati primit cu caldura si m-ati linistit.
lia maria71
QUOTE(OanaC @ Jul 9 2008, 05:18 PM) *
buna ziua mamici si... scuze pentru intarzierea raspunsului meu. trandafir.gif
Va multumesc din suflet pentru sfaturi, incerc sa ma mai linistesc. rolleyes.gif
Nu vreau sa ma laud dar in ceea ce priveste igiena mea intima este impecabila, inainte sa raman gravida doctorul ginecolog a fost mandru ca ii eram pacienta si ca eram asa de curata. Probabil din acest motiv am intrat si in panica, n-am mai avut astfel de probleme si nici un fel de scurgere, si...; si... cum am citit ca fiecare sarcina difera de la femeie, la femeie... am cautat pe internet sa vad daca mai sunt persoane care se confrunta cu aceasta problema si...
Va spuneam cand am deschis acest subiect ca am vorbit cu doctora si chiar am fost la control dar... chiar mi-am facut un control, o analiza la secretie si a iesit ok, nu mi-a dat nimic. Mi-a spus ca e normal sa se intample asa, dar eu...
Oricum, am vazut ca si voi ati avut sau aveti aceasta ``problema`` asa ca nu ma mai sperii.
Va multumesc inca o data si va urez sarcina usoara in continoare si nastere usoara. notworthy.gif floare2.gif

Cu emotiile cum stati? eu sunt foarte sensibila, plang din ...aproape orice si... mama imi zice sa ma gandesc la copil dar nu ma pot abtine, iar sotul meu spune ca nu ma simt bine pana nu am putine griji.
oFloare1.gif
Va pup si multumesc pentru sfaturi si pentru ca m-ati primit cu caldura si m-ati linistit.

Draga Oana,incearca sa nu te superi prea mult,incearca sa ai o stare cat mai buna in aceasta perioada,toate starile tale le transmiti puiutului tau si nu e bine sa fie negative.Acum el traieste prin tine,tot ce faci tu el simte si-l afecteaza......deci nu e bine sa ai stari negative.stiu ca nu e usor,dar incearca,spre binele copilasului sa fii calma,relaxata,vesela,odihnita,tot ce e bun...nimic rau,ca sa poti avea un copil sanatos.....te pup si numai bine.... trandafir.gif
OanaC
QUOTE(lia maria71 @ Jul 10 2008, 10:46 AM) *
Draga Oana,incearca sa nu te superi prea mult,incearca sa ai o stare cat mai buna in aceasta perioada,toate starile tale le transmiti puiutului tau si nu e bine sa fie negative.Acum el traieste prin tine,tot ce faci tu el simte si-l afecteaza......deci nu e bine sa ai stari negative.stiu ca nu e usor,dar incearca,spre binele copilasului sa fii calma,relaxata,vesela,odihnita,tot ce e bun...nimic rau,ca sa poti avea un copil sanatos.....te pup si numai bine.... trandafir.gif


Buna Lia, mami, multumesc frumos pentru sfat.
Eu incerc sa fiu vesela si sa ma bucur de tot ce e in jur, numai ca am avut niste probleme si...recunosc ca m-am lasat doborata de ele. Sper sa am forta sa trec peste si totul sa fie bine la final.
Am avut unele zile in care nimic nu imi placea si nu ma facea fericita si singurul mod de a ma linisti era sa plang.
Sotul meu e foarte stresat din cauza asta si abia se abtine sa nu se ia de mine, incearca sa ma linisteasca numai ca e cam greu cu un capricorn ca mine. rolleyes.gif
O sa ma linistesc pentru ca nu vreau sa ii fac rau micutei mele.
Te pup si inca o data iti multumesc pentru sfat.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.