Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Jurnalul Gandurilor Mele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog dyana
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
dyana
Oare bebelusii nostri chiar nu pot vorbi? tongue.gif

Azi dupa masa m-am intors sa o adorm la loc pe Lara, (trezita de catre un mascul feroce care nenorocea un trotuar cu pickamerul) si...am adormit si eu langa ea. blush.gif Prima dintre noi care s-a trezit a fost ea, normal, si ce un chef de joaca! jucaus.gif Cum eu eram cea mai apropiata jucarie, a demarat operatiunea de trezire. Primul pas a fost o karata in ochiul meu; eu, am strans din dinti si din ochi cool.gif si m-am prefacut ca dorm mai departe. S-a apucat apoi sa imi deschida pleoapele cu degetelele ( cine se uita la Tom & Jerry, cunoaste exact gestul); eu deja incepusem sa mustacesc un zambet, dar rezistam cu stoicism, lucru pe care ea l-a speculat imediat si, pe un ton foarte grav a inceput "Maaamiii!..." Eu nimic. Atunci a inceput sa vorbeasca mai departe. Ce mi-au auzit insa mie urechile....a fost cu adevarat socant: "Vad ce faci acolo!" Ramasesem blocata, nu puteam deschide nici ochii, nici gura, nici nimic altceva (stadiul I); cand m-am dezmeticit, imi era frica sa dechid ochii ca nu cumva sa imi apara o figura amuzata de Einstein mic care sa imi spuna: "Te-am facut un an si trei luni! bananab.gif " (stadiul II) Lara a continuat cu o alta balmajeala de-a ei, cu ceva mai multe parti de vorbire de data asta tongue.gif , din care am tradus eu cam aceleasi 'cuvinte': " Sa stii ca te vad ce faci tu acolo..." (nu am mai retinut-o si pe asta). Nu imi venea sa cred cat de aproae de limba noastra sunau "cuvintele" ei si prin ce coincidenta le asezase in "propozitia" ei, tot ca noi.
Mereu ma amuz vorbind cu ea si ascultand ce imi raspunde, uneori intamplandu-se ca unele 'raspunsuri' sa se potriveasca unuia adecvat intrebarii mele. In general balmajelile ei se aseamana cu "ba da", "asa e", "ba nu", "haide", "unde acolo", "ce faci", "mergem"...poate sa pronunte destule litere.

Ma intreb, comediile alea pe care le fac americanii, cu bebelusi care vorbesc intre ei si se amuza pe seama parintilor...oare cine le-o fi inventat? tongue.gif
Alondra
Super!Si eu m-am mai gandit la faza asta..la fel ca in filme, sau in desene animate..Oare ei cum gandesc si ne transmit noua...si noi ne uitam la ei si interpretam cum interpretam.................E o chestie ciudata rau...... rolleyes.gif cool.gif
dyana
oare care o fi raportul cat gandesc/ cat se pot exprima tongue.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Jun 28 2008, 07:14 AM) *
oare care o fi raportul cat gandesc/ cat se pot exprima tongue.gif

Himm...70/30?! oFloare1.gif
Tu cat crezi?
dyana
nu prea stiu ce sa cred dar sunt tare inteligenti daca in 2 ani deja sunt (pui de ) oameni, reusind sa invete functiile de baza...
incerc acuma sa ma pun si in pielea unui bebelus: stiu ce vreau, unde e, cum arata, pot sa 'deschid si gura' si cu toate astea nu pricep de ce cand i-l cer altcuiva (pt ca eu nu ajung acolo sus) nu pricepe nimeni ce spun!! si isi mai zic si 'oameni mari'! hai sa fim seriosi! tongue.gif
Alondra
Corect!Cred ca la fel as "analiza" puiul de om daca as avea unul..toata ziua m-as intreba eu, ca un copil mic, de ce aia e asa, si cealalta asa?!
Si de ce, "oamenii mari" cand vorbesc cu copiii mici, se pitigaie la ei, isi schimba tonalitatea vocii...poate daca am vorbi normal cu ei, ar invata mai repede sa vorbeasca......Nu stiu... unsure.gif
dyana
foarte serios am fost sfatuita de catre cadre de specialitate sa nu ma pitigaiesc la copil, sa vorbesc normal cu el; daca tin neaparat sa fac asta, sa o fac cu tati...in absenta lui! blush.gif tongue.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Jun 28 2008, 07:35 AM) *
foarte serios am fost sfatuita de catre cadre de specialitate sa nu ma pitigaiesc la copil, sa vorbesc normal cu el; daca tin neaparat sa fac asta, sa o fac cu tati...in absenta lui! blush.gif tongue.gif

liwlol.gif Asa asa! bananab.gif
dyana
din pacate o sa ma rezum doar la teorie liwlol.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Jun 28 2008, 07:42 AM) *
din pacate o sa ma rezum doar la teorie liwlol.gif


LOL! liwlol.gif
dyana
ee, or sa vina si vremuri mai bune rolleyes.gif
poate chiar foarte bune vreauBB.gif
sau cu adevarat bune gravida.gif
Alondra
Inotdeauna vin vremuri ...om vedea si de care! rolleyes.gif
Intrebare intrebatoare: poze faine cu Lara cand ne mai arati? oFloare1.gif
dyana
pai........cat de curand. Vreau sa deschid 'jurnalul ilustrat al Larei', doar ca imi mai trebuiesc niste poze pe care inainte de 1 iulie nu am cum sa le incarc pt ca am depasit upload limitul...si pt ca inca ma gandesc la cum verau sa imi iasa; tre' sa il fac frumos, nu, ca orice album cool.gif
Alondra
Asa asa, stiu ca o sa faci treaba buna!Asa ca ..astept cu nerabdare! bananab.gif
dyana
eu cam am emotii cand ma apuc de o treaba...k imi iese uneori un pic diferit si pt ca nu prea sunt multumita de rezultate...mai niciodata oFloare1.gif
Alondra
Asta e un stimulent zic eu, ca data viitoare sa faci MAI BINE! bananab.gif
dyana
pt mine nu e, pt ca imi vine sa reiau totul de la inceput, asta dupa ce am terminat irevocabil si eventual am mai aratat si altora biggrin.gif
cred ca de asta mai las lucrurile neternimate tongue.gif . chiar ma gandeam sa imi deschid topic "handmade by mami" doar ca....toate lucrurile dragute pe care m-am apucat sa le fac pt Lara...au ramas cam neternimate biggrin.gif
Alondra
Si mie mi se mai intampla chestii din astea...facem stanga imprejur, nu ne mai gandim, si o luam de la capat cu alte proiecte.... bere.gifrolleyes.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Jun 28 2008, 08:34 AM) *
asta vroiam sa zic! (imi place de tine ca te prinzi instant, fara multe apropouri, ca un barbat veritabil tongue.gif)

Chiar nu m-ai nimerit!Eu sunt din categoria carora le pica mai greu fisa!Sa-l vezi pe sot ce rade de mine mereu! doh.gif
dyana
pai asta e momentul perfect sa ii demonstrezi k nu e chiar asa (pe mine m-ai mai impresionat si cat de repede te-ai miscat)
Alondra
Nu stiu, eu doar incerc...
floare2.gif
Cred ca ma duc si eu la somn!Ca e aproape 2 noaptea! doh.gif
Mi-a facut placere si sper sa ne mai conversam!Weekend placut! floare2.gif
dyana
dara mie! somn usor smile.gif
dyana
all
comes
back
to
you
to
back
comes
all


(era un spot la mtv asa, pe vremuri, care imi placea tare mult)

sau....zambeste si ti se va zambi (in varianta originala "cere si ti se va da" tongue.gif)

Veneam azi de la cumparaturi si un lucru amuzant nu imi iesea din cap asa ca mai ca radeam cu gura pana la urechi mergand pe strada. Si ca sa nu creada lumea ca imi lipseste vreo doaga, m-am apucat sa dau impresia ca sunt o mamica taaaare fericita si Lara e un copil absolut minunat. Bine-nteles ca oamenii se uitau admirativ si aprobator la mine, ba ii mai adresau si Larei cate un cuvintel (" Stai bine acolo, mmh, nu vrei sa facem schimb?!"). Am realizat destul de repede ca lumea pe langa care treceam...zambea! Atunci mi-am dat jos ochelarii de 'tanti fitoasa' si am inceput sa merg cu zambetul pe buze si sa ma uit chiar si la persoanele care nu zambeau si...normal ca se uitau si aia amuzati la noi! Era ceva mai penibil, intr-adevar, daca mi se intampla sa ma surprinda zambindu-i un reprezentat al sexului tare, asa ca do not try this at home tongue.gif !
Oricum, am ajuns acasa f bine dispusa stiind ca am facut doua lucruri bune pe ziua de azi: vreo suta de bucuresteni sa zambeasca si bine-nteles -cumparaturi de femeie frumoasa si desteapta: decoratiuni absolut inutile si nepotrivite, rochite si pantofi tongue.gif .
Asa ca eu zic ca sa nu ne sfiim sa zambim, sa ne purtam cum ne vine, natural, chiar sa ne mai dam si in petec ca cine stie...poate o data in viata ni se poate intampla si noua sa ne trezim ca un strain ne spune: "Smile, you are on CANDID CAMERA liwlol.gif !"

Si ca sa revin pe meleagurile forumului, abia acum il inteleg si eu pe Andrei de ce abuzeaza de capetele alea galbene si chelioase, si uneori ambigue (astea: smile.gif adica): se fac cel mai usor din tastatura!!! (glumesc!! si mersi pt blog, imi stimuleaza imaginatia...la prostii tongue.gif )
dyana
Am uitat sa spun ce era cel mai important:
smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif

dyana
blue night...blue thoughts...BLUE CAFE (Chris Rea) - cea mai frumoasa melodie partners.gif


Alondra
Daruieste un zambet si ti se va zambi!
Dar cand esti "daramat", cum sa faci sa zambesti...?
Super melodia, si mie imi place! wink.gif
dyana
QUOTE(alondramona @ Jun 30 2008, 11:58 PM) *
Dar cand esti "daramat", cum sa faci sa zambesti?

te uiti la filmulete amuzante pe youtube! liwlol.gif
dar mai ales la comentariile de la filmulete!!!!!
Alondra
QUOTE(dyana @ Jul 1 2008, 12:08 AM) *
te uiti la filmulete amuzante pe youtube! liwlol.gif
dar mai ales la comentariile de la filmulete!!!!!

Da, e o solutie...!
Eu stau pe net..asa ca, tot cam aia e! rolleyes.gif
danna68
QUOTE(dyana @ Jun 28 2008, 07:42 AM) *
din pacate o sa ma rezum doar la teorie liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif si eu la fel... doh.gif super tare ideea ta wink.gif
dyana
QUOTE(alondramona @ Jul 1 2008, 12:29 AM) *
Eu stau pe net..asa ca, tot cam aia e! rolleyes.gif

daca stai pe net si tot aia e, atunci astea sunt special pt tine:



Alondra
Multumesc! floare2.gif
Cea cu scutecul mi-a placut cel mai mult! liwlol.gif
dyana
QUOTE(alondramona @ Jul 1 2008, 04:13 AM) *
Multumesc! floare2.gif
Cea cu scutecul mi-a placut cel mai mult! liwlol.gif

da da da si mie tot aia; si aia care cad cu tribuna liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
liliana2u
demential filmuletul cu bebicii.. mai vazusem unele faze, dar tot mi-au starnit rasul, nu mai spun de mandra ca a privit f. atenta si s-a distrat..
dyana
Toata ziua de azi mi-a persistat in minte dorinta de a revedea un film care mi-a placut tare mult: "EVERYTHING IS ILLUMINATED". Dar, desigur ca dvd-ul era imprumutat si riscul de a scoate o varianta de pe net care sa se vada prost mi-a indreptat gandurile catre parc, muzica, iarasi parc...iarasi muzica. Asa ca o sa ma rezum doar la o mostra din el, pe care o impartasesc, normal, si la recomandarea de a-l vedea! O sa descreteasca fruntile majoritatii categoriilor de cinefili.

Alondra
Mi-am pus sotul sa descarce filmul asta de pe net..Vad ca e destul de bine cotat si pe Imdb, si daca daca mai e si comedie....sa vedem... rolleyes.gif
dyana
da, este si comedie si se realizeaza prin contrastul dintre balcanici si americani, dar e altceva decat Kustuica; o sa ti se faca dor de tara cand o sa il vezi rolleyes.gif partners.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Jul 3 2008, 04:43 AM) *
da, este si comedie si se realizeaza prin contrastul dintre balcanici si americani, dar e altceva decat Kustuica; o sa ti se faca dor de tara cand o sa il vezi rolleyes.gif partners.gif

Am vazut ieri filmul..cam ciudatel pt. gusturile mele...da, seamana putin si cu filmele romanesti, dar dor de casa nu mi s-a facut... doh.gif
Cel mai mult mi-a placut insa faza cu cartoful! liwlol.gif
dyana
QUOTE(alondramona @ Jul 6 2008, 06:08 AM) *
Am vazut ieri filmul..cam ciudatel pt. gusturile mele...da, seamana putin si cu filmele romanesti, dar dor de casa nu mi s-a facut... doh.gif
Cel mai mult mi-a placut insa faza cu cartoful! liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif
mie mi-a placut mult de tot
si ma gandeam sa te intreb tot pe tine ca de'........stii unde e un topic despre filme? oFloare1.gif filme filme, adica; sa vad si eu la ce se mai uita lumea biggrin.gif
dyana
Am vazut pe aici un topic "Sunt mai desteapta decat el, ce ma fac?" si am inceput sa ma gandesc la diferenta asta dintre parteneri; de ce exista totusi si unde o sa duca o astfel de relatie? De ce o femeie desteapta ar alege pe cineva mai putin destept? Pentru ca acum, sincer vorbind, noi femeile in primul rand simtim nevoia de a comunica non-stop, de a spune cam tot ce ne trece prin cap, tot ce avem pe suflet, de a cere un sfat, de a impartasi bucuriile, necazurile, problemele de zi cu zi, de a ne lauda, de a polemiza, de a ne da cu parerea fie stand de vorba cu fetele la o cafea sau vorbind la telefon, sau scriind in jurnal (sau in blog pe forum tongue.gif ), avand cate o prietena pentru majoritatea activitatilor, socializand in toate mediile, imblanzind soacrele si bine-nteles, stand de vorba cu EL. Daca EL insa nu intelege ceea ce spunem noi atunci nici nu va putea da niste raspunsuri pe masura asteptarilor noastre.
Toate relatiile de genul acesta pe care le-am intalnit, s-au sfarsit cu mult inainte de 'pana la adanci batraneti'...
De partea cealalta a baricadei insa, lucrurile imi pare ca stau un pic diferit: un barbat destept chiar are intotdeauna un motiv pentru care convietuieste cu o EA mai putin desteapta, nu conteaza daca ii place la EA doar cum isi perie parul, cum uda florile, cum isi probeaza rochiile in oglina, cum gateste, cum rade sau cum ii creste copii sau cum arata, atat timp cat acel motiv persita, pentru el nu va exista vreun altul de despartire. Cu cine vorbeste el? Cu prietenii la bere, cu cea mai buna prietena, sau vorbeste mai putin si stim ca multi dintre ei simt nevoia sa aiba cateva ore pe zi in care sa se inchida in birou, in atelier, in biblioteca si sa mestereasca ei ceva acolo, sa lucreze la calculator sau pur si simplu sa se gandeasca la nemurirea sufletului (nu as putea spune mai multe pentru ca eu nu-i deranjez in orele astea tongue.gif ). Oricum nu cred ca ar trebui deranjati cand lucreaza pentru ca, am observat ca multi detin mai putin decat noi abilitatea de a face mai multe lucruri odata si, fie nu o sa ne bage in seama si ne enervam noi, fie le distragem atentia si o sa se enerveze ei unsure.gif si nici chestionati "ce ai facut acolo atatea ore?!", pentru ca la urma urmei, ce ar putea sa faca? wink.gif Iar dupa momentul de relaxare, probabil ca i se va fi facut deja dor de femeia lui (sau de motivul pentru care ea exista acolo, langa el tongue.gif ), fie ea mai saraca sau mai dotata tongue.gif . Am intalnit si astfel de relatii, dupa ani si ani si daca am intrebat "de ce ai ramas cu ea?" intotdeauna am primit un raspuns de genul "Pentru ca este/face...." In schimb, daca am intrebat o femeie "de ce stai soro' cu el?" am primit niste raspunsuri destul de evazive de genul "pai....nu stiu...ca nu am pe altul..." biggrin.gif
Oare barbatii destepti sunt mai destepti decat femeile destepte? blush.gif tongue.gif
sper ca nu am suparat pe nimeni partners.gif
Alondra
QUOTE(dyana @ Jul 6 2008, 08:58 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif
mie mi-a placut mult de tot
si ma gandeam sa te intreb tot pe tine ca de'........stii unde e un topic despre filme? oFloare1.gif filme filme, adica; sa vad si eu la ce se mai uita lumea biggrin.gif

Topic despre filme nu am gasit pe site, asa ca am deschis eu unul mai demult la mine in blog... rolleyes.gif
Scrie aici, daca vrei....
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...ic=3693&hl=
QUOTE(dyana @ Jul 6 2008, 12:32 PM) *
De partea cealalta a baricadei insa, lucrurile imi pare ca stau un pic diferit: un barbat destept chiar are intotdeauna un motiv pentru care convietuieste cu o EA mai putin desteapta, nu conteaza daca ii place la EA doar cum isi perie parul, cum uda florile, cum isi probeaza rochiile in oglina, cum gateste, cum rade sau cum ii creste copii sau cum arata, atat timp cat acel motiv persita, pentru el nu va exista vreun altul de despartire.
Oare barbatii destepti sunt mai destepti decat femeile destepte? blush.gif tongue.gif
sper ca nu am suparat pe nimeni partners.gif

Barbatii sunt pur si simplu diferiti de noi, femeile!
Barbatii destepti sunt mai destepti decat femeile destepte, tocmai pt. ca ei nu-si fac atatea probleme ca noi, de ce si pt. ce, framantari pe care le au mereu femeile... noi intoarcem toate pe toate partile, si atata analizam si gandim, despicam firul in 4....cred ca ne pierdem un sfert din viata facand asta! rolleyes.gif
dyana
QUOTE(alondramona @ Jul 7 2008, 05:11 AM) *
Barbatii destepti sunt mai destepti decat femeile destepte,
...............tocmai pt. ca ei nu-si fac atatea probleme ca noi, de ce si pt. ce, framantari pe care le au mereu femeile... noi intoarcem toate pe toate partile, si atata analizam si gandim, despicam firul in 4....cred ca ne pierdem un sfert din viata facand asta! rolleyes.gif

oare doar de asta? ar insemna sa ii consideram si un pic mai insensibili decat noi, ceea ce mie mi se pare tocmai pe dos; daca noi despicam firul in 4 si ei nu, atunci ei gandesc mai putin cantitativ si mult mai mult calitativ, ca sa compeseseze.
Si ultima intrebare: ei ce fac cu sfertul lor de viata nefolosit? tongue.gif
ruxy
Pentru filme...iti ofer o invitatie la mine pe blog rolleyes.gif tzuc.gif

iar pentru subiectul de mai sus...am si eu o intrebare...ce parere ai despre un barbat proaspat casatorit...care aduce cu sine( zestre) si o buna prietena din copilarie rolleyes.gif

dyana
pai depinde ce prostii au facut ei in copilarie tongue.gif
glumeam....dar conteaza ce relatie e intre cei doi prieteni, nu? cei mai buni prieteni ai mei sunt baieti si speram cu totii sa ne si casatorim intr-o zi fara ca prietenia noastra sa fie afectata (si sincer eu chiar nu-mi pot imagina cum ar fi sa fiu maritata cu cel mai bun prieten ohmy.gif ); si am avut si 'prieteni' cu 'zestre' prietene f bune si sincera sa fiu nu m-a deranjat pt ca era o diferenta clara intre mine si ea si eram destul de sigura ca vor ramane la stadiul de prieteni biggrin.gif .
Si mai e o treaba cu copilaria asta: daca un barbat a copilarit cu tine si te cunoaste perfect, crezi ca va fi atras mai mult de tine decat de 'nou'? Am auzit ca exista nistre triburi de africani, unde parintii aranjeaza casatoriile copiilor inca de mici; astfel ca o familie cu un baiat si o fata da la schimb altei familii care are si un baiat -fata, si iau o alta fata de la o alta familie sa o creasca ei, asa cum o doresc, pt baiatul ramas. Din pacate majoritatea casatoriilor esueaza tocmai pt ca cei doi copii, crescand impreuna, se cunosc mult prea bine si nu mai exista atractie...sunt doar prieteni din copilarie oFloare1.gif
Cred totusi ca suntem si noi destul de destepte sa intuim daca il putem lasa cu o anumita 'zestre' sau tre' sa ne descotorosim urgent de ea biggrin.gif
dyana
am aruncat un ochi si pe blogul tau: nu ai gusturi rele! wub.gif
ruxy
Interesanta opinie...eu insa nu am dat toate detaliile...scuze...ce te faci cand sotul...aduce cu el in casatorie si prietena...de suflet cum ii zice el...nu e cazul meu Doamne fereste....dar exista...ce face sotia...cand vrea nu vrea...petrecerile se tin in trei rolleyes.gif ...cand prietena e mai importanta ca sotia...cand la orice ora din zi si in noapte....trebuie sa-i spuna prietenei prezent, sa fie umarul ei, pentru varsat lacrimi din pricina iubirilor esuate rolleyes.gif ...cand e ziua celui mic....si el in loc sa stea acasa...merge urgent sa o duca...pe "prietena "la doctor...ca ea nu poate lua un taxi....cand soata nu poate fi luata de la servici, caci e prioritara intalnirea cu ea...care a suna rolleyes.gif t...chestiii de gen...sa ne fereasca Sfantul...ca l-as arunca pachet...in gradina ei....si nu mi-ar mai trebui in veci...spele-se cu ea pe cap....si din nefericire exista atat de multe sotii in acest caz....si nu au voie sa deschida gura...ca deh...e mostenire oFloare1.gif
dyana
mai rux, sotia pe care o descrii tu acolo, fara suparare, dar eu o incadrez la situatia 2: el destept, ea proasta oFloare1.gif ; mai mult decat atat, nu prea stiu ce sa iti spun. Sa inteleg ca tu imi spui despre un caz concret. Dar oare ce ii lipseste sotiei atat de mult incat ea nu poate fi nici confidenta, nici prietena, nici amic de bere... oFloare1.gif Pentru ca intr-adevar, cele mai frumoase si sincere prietenii sunt intre un baiat si o fata, dar in momentul in care se implica intr-o relatie e cam ciudat sa ii povestesti tot prietenei/ului eventual si ce faci cu sotia/ul biggrin.gif ; o relatie ar trebui sa se bazeze pe o gramada de chestii incluzand prietenia. Asa ca cea mai buna prietena decade automat, o idee-doua...
Oricum, eu incerc din rasputeri sa vad lucrurile cat mai obiectiv, si sa le diferentiez cat mai clar: pt mine PRIETENII sunt PRIETENI, IUBITII sunt IUBITI, SOTII sunt SOTI, si DUSMANII sunt DUSMANI tongue.gif ; TRECUTUL e TRECUT, PREZENTUL e PREZENT, din care motiv, daca lucrurile nu au mers in trecut, nu are rost sa le reiau in prezent, asa cum nici trecutul cuiva cu altcineva nu ma afecteaza pe mine atat timp cat eu nu am facut parte din acel trecut al lui; e treaba lui ce a facut in TRECUT. Eu mi-l aleg in PREZENT, pentru VIITOR, desigur rolleyes.gif tongue.gif De asta daca o prietena e doar o prietena incerc sa nu fiu paranoica si sa interzic prietenia. Asa vad eu lucrurile acum, ca sunt mai tanara, poate o sa devin mai inteleapta cand o sa fiu mai mare si o sa pot spune la fel de multe vorbe de duh, asa ca tine partners.gif
ruxy
QUOTE(dyana @ Jul 7 2008, 04:14 PM) *
mai rux, sotia pe care o descrii tu acolo, fara suparare, dar eu o incadrez la situatia 2: el destept, ea proasta oFloare1.gif ; mai mult decat atat, nu prea stiu ce sa iti spun. Sa inteleg ca tu imi spui despre un caz concret. Dar oare ce ii lipseste sotiei atat de mult incat ea nu poate fi nici confidenta, nici prietena, nici amic de bere... oFloare1.gif Pentru ca intr-adevar, cele mai frumoase si sincere prietenii sunt intre un baiat si o fata, dar in momentul in care se implica intr-o relatie e cam ciudat sa ii povestesti tot prietenei/ului eventual si ce faci cu sotia/ul biggrin.gif ; o relatie ar trebui sa se bazeze pe o gramada de chestii incluzand prietenia. Asa ca cea mai buna prietena decade automat, o idee-doua...
Oricum, eu incerc din rasputeri sa vad lucrurile cat mai obiectiv, si sa le diferentiez cat mai clar: pt mine PRIETENII sunt PRIETENI, IUBITII sunt IUBITI, SOTII sunt SOTI, si DUSMANII sunt DUSMANI tongue.gif ; TRECUTUL e TRECUT, PREZENTUL e PREZENT, din care motiv, daca lucrurile nu au mers in trecut, nu are rost sa le reiau in prezent, asa cum nici trecutul cuiva cu altcineva nu ma afecteaza pe mine atat timp cat eu nu am facut parte din acel trecut al lui; e treaba lui ce a facut in TRECUT. Eu mi-l aleg in PREZENT, pentru VIITOR, desigur rolleyes.gif tongue.gif De asta daca o prietena e doar o prietena incerc sa nu fiu paranoica si sa interzic prietenia. Asa vad eu lucrurile acum, ca sunt mai tanara, poate o sa devin mai inteleapta cand o sa fiu mai mare si o sa pot spune la fel de multe vorbe de duh, asa ca tine partners.gif

Sotia pe care am descris-o eu dyana...e doar o sotie, prototip al femeii...dependente cumva de sot..cu un copil...cu un servici normal si cam atat...problema mare e ca-l iubeste prea mult si poate inchide ochii desi sufera...si se destainuie rar ce-i drept...unor suflete apropiate dispuse sa o asculte...e greu sa-i dai un sfat...sincer....si e greu deasemenea sa o judeci...tot ce poti face este sa-ti para rau, sa o asculti si sa cauti sa nu o ranesti...ca si asa sufera destul...se intampla asta in multe cupluri, nu numai in ceea ce stiu eu...si e trist...

Tu gandesti frumos...si asta e bine...chiar foarte bine dyana partners.gif asta inseamna ca stii sa-ti alegi prietenii lucru foarte important tzuc.gif
dyana
si daca sotia ar pune piciorul in prag, crezi ca el s-ar desparti de ea...irevocabil? crezi ca el nu a devenit dependent de familia lui?
sa stai cu cineva care nu te respecta doar pt ca il iubesti f mult, nu mi se pare o dovada de dragoste...mai mult de lasitate, de egoism
cat despre prietenii mei, da, pun destul de mult accentul pe prietenie si mai bine mai putini si buni decat multi si fara sa ma pot baza pe ei; eu mai stiu si o vorba, si in casnicie, si in prietenie: cum iti asterni, asa dormi! Cu toate astea mi-ar fi placut si mie sa fac alegeri mai bune....mult mai bune. Poate nu as fi in situatia asta acum. biggrin.gif
Ar trebui sa fim mult mai puternice!
Alondra
QUOTE(dyana @ Jul 7 2008, 12:32 PM) *
oare doar de asta? ar insemna sa ii consideram si un pic mai insensibili decat noi, ceea ce mie mi se pare tocmai pe dos; daca noi despicam firul in 4 si ei nu, atunci ei gandesc mai putin cantitativ si mult mai mult calitativ, ca sa compeseseze.
Si ultima intrebare: ei ce fac cu sfertul lor de viata nefolosit? tongue.gif

Il traiesc pur si simplu! doh.gif
lia maria71
QUOTE(rux25 @ Jul 7 2008, 12:38 PM) *
Pentru filme...iti ofer o invitatie la mine pe blog rolleyes.gif tzuc.gif

iar pentru subiectul de mai sus...am si eu o intrebare...ce parere ai despre un barbat proaspat casatorit...care aduce cu sine( zestre) si o buna prietena din copilarie rolleyes.gif

unde?in casnicie?sau ce nu inteleg eu?cum sa fie casnicia in trei?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.