Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Spirt Medicinal. Oare Dauneaza?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
dani68
buna viitoare mamici!

eu sunt in 5 luni jumatate si ma gandeam ca de fiecare data cand ma epilez,sau daca imi apar cosuri(acum,mai des ca niciodata)folosesc spirt medicinal pentru dezinfectarea zonei.Acum maintreb daca nu cumva dauneaza spirtul bebelusului.Nici nu m-am gandit pana acum,parca m-a ''trasnit''deodata.Voi ce stiti?
diana1318
QUOTE(dani68 @ Jun 13 2008, 02:39 PM) *
buna viitoare mamici!

eu sunt in 5 luni jumatate si ma gandeam ca de fiecare data cand ma epilez,sau daca imi apar cosuri(acum,mai des ca niciodata)folosesc spirt medicinal pentru dezinfectarea zonei.Acum maintreb daca nu cumva dauneaza spirtul bebelusului.Nici nu m-am gandit pana acum,parca m-a ''trasnit''deodata.Voi ce stiti?

Da, la fel m-am intrebat si eu, dar pe atunci nu aveam forumul si internetul la indemana. Eu nu l-am mai folosit pe spirt cand am fost insarcinata- fiind alcool, iar pielea absoarbe multe... Desi parerea mea e ca nu ii face rau lui bb, cat poate sa ajunga la el !? Eu am folosit doar sapunul dupa epilare pe tot parcursul sarcinii. trandafir.gif
alexandra20
QUOTE(dani68 @ Jun 13 2008, 01:39 PM) *
buna viitoare mamici!

eu sunt in 5 luni jumatate si ma gandeam ca de fiecare data cand ma epilez,sau daca imi apar cosuri(acum,mai des ca niciodata)folosesc spirt medicinal pentru dezinfectarea zonei.Acum maintreb daca nu cumva dauneaza spirtul bebelusului.Nici nu m-am gandit pana acum,parca m-a ''trasnit''deodata.Voi ce stiti?

nu stiu sincer..si eu ma mai dau,plus ca atunci cand mergi la analize te face cu spirt pe mana,deci ma gandesc ca nu are nimic.Eu de exemplu dupa ce ma epilez,ma fac cu spirt ce nu ustura,nush cum se numeste..sau daca nu incearca cu ulei de bebe,daca nu vrei sa folosesti spirt...desi eu nu cred ca este vreo problema!
pupici trandafir.gif
ruxy
Parerea mea sincera este ca nu are cum sa dauneze...ca doar nu-l bei rolleyes.gif trandafir.gif cineva folosea pentru iritatiile de dupa ras...lady speed stick...si nu se mai irita...incearca si tu rolleyes.gif mai poti folosi o crema pe baza de miere, sau de galbenele de la plafar....poate ajuta...tot la fel de bun dezinfectant este ceaiul de musetel in combinatie cu galbenele...
dani68
Va multumesc pentru raspunsuri,si eu ma gandesc ca spirtul se si evapora foarte repede,o sa intreb medicul cand mai merg la el.Acum ma preocupa altceva,dar am sa deschid un topic nou,poate imi raspundeti acolo...
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.