Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Indemnizatia Pentru Cresterea Copilului Si Concediul Aferent
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Legislatie
katya_ro
Buna!
Imi doresc sa ma lamureasca si pe mine cineva care a treut recent prin asa ceva sau care e mai bine pus in tema in legatura cu stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Am inteles ca s-au schimbat de curand legile si ca incearca oarecum sa ne favorizeze, in sensul ca nu suntem obligate in timpul de 2 ani cat se sta in concediu de crestere a copilului sa luam doar alea 6 milioane plus alocatia copilului de 2 milioane, ci ca ar fi la alegere cu varianta de 75% din salariul brut trecut pe cartea de munca.
Pentru mine e o mare enigma momentan si rog pe cineva care este in cunostinta de cauza sa imi dea si mie mai multe amanunte.
Andymar
QUOTE(katya_ro @ Jun 3 2008, 08:24 PM) *
Buna!
Imi doresc sa ma lamureasca si pe mine cineva care a treut recent prin asa ceva sau care e mai bine pus in tema in legatura cu stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Am inteles ca s-au schimbat de curand legile si ca incearca oarecum sa ne favorizeze, in sensul ca nu suntem obligate in timpul de 2 ani cat se sta in concediu de crestere a copilului sa luam doar alea 6 milioane plus alocatia copilului de 2 milioane, ci ca ar fi la alegere cu varianta de 75% din salariul brut trecut pe cartea de munca.
Pentru mine e o mare enigma momentan si rog pe cineva care este in cunostinta de cauza sa imi dea si mie mai multe amanunte.


Eu am auzit ca din martie s-a schimbat legea si o sa ne dea 13 milioane in total (indemnizatia + alocatia copilului) dar nu stiu fiecare in parte cat este... si nici nu pot garanta ca este adevarat... mi-a spus o mamica care in iulie termina cei 2 ani de CIC
liliana2u
O sa incerc eu sa sun pe cineva de la Directie maine si daca aflu ceva, va anunt!
Cred ca daca s-ar fi schimbat ceva, ma anuntau de la serviciu!
liliana2u
Nu exista nicio lege, pot fi doar discutii, proiecte.. ca tot au dat multe persoane statul in judecata pt acea indemnizatie de rahat.. dar nu s-a adoptat nimic.. asa ca avem parte numai de baloane de sapun!
katya_ro
Mi-am amintit ca doream sa va mai intreb cave. Avand in vedere ca ma simt bine si intentionez sa merg la serviciu in continuare pana pe la 8 luni, cum ramane cu concediul prenatal? As mai putea beneficia de el chiar daca am nascut, ca dupa aceea sa intru in aia 2 ani de cresterea copilului, sau cine ma poate lamuri cum e si cu treaba asta?
puppe
Buna!
Ati mai aflat ceva noutati in legatura cu indemnizatia de copil? Eu am salar momentan mai mult decat 600-800 lei, o sa iau doar banii ce-mi da statul sau o sa iau salariul normal timp de 2 ani?
katya_ro
QUOTE(puppe @ Jun 17 2008, 10:00 PM) *
Buna!
Ati mai aflat ceva noutati in legatura cu indemnizatia de copil? Eu am salar momentan mai mult decat 600-800 lei, o sa iau doar banii ce-mi da statul sau o sa iau salariul normal timp de 2 ani?




Buna! Si pe mine ma interesa exact acelasi lucru pt ca sunt in aceeasi situatie. Nu am aflat inca nimic sigur, insa intentionez sa sun la Directia Muncii sa ma lamureasca, insa un lucru e cert, ca oricum nu poti lua decat 75-80& din salariu, nicidecum nu-ti da pe perioada de 2 ani salariul pe care-l luai...din pacate! Si cu toate ca nu stiu cu siguranta, din cate am auzit, tot nu reusim sa depasim alea 6 milioane, dar daca aflu ceva nou, revin si fac cunoscut.
Sarcina usoara!
Milic@
La cat timp dupa depunerea dosarului vine aceasta indemnizatie? Dar prima alocatie?
alexandra81
Prima alocatie vine mai repede...Cam intr-o luna...Indemnizatia vine retroactiv...Mie mi-a venit pe 3 luni...Si vin dupa data de 10 a lunii oFloare1.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.