Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Colul Scurt La Femeile Insarcinate
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
oktavia
Sunt o viitoare mamica, care la un control efectuat in urma cu 3 zile mi s-a spus ca am colul scurt(nu poate fi masurat), dar din fericire este inca inchis.Mi s-a dat tratament cu No-Spa 4/zi, Scobusal 2/zi, Magneziu200 mg, Gynapril 1/2 tableta la 12 ore, deasemenea mi s-a recomandat si Diazepam, dar eu nu-l iau, dorm foarte bine si chiar mi-am impus sa fiu cat mai calma.Nu am contractii dureroase, doar mi se intareste burta cand si cand, in special seara, daca stau intinsa in pat este ok, simt ca nu mai este asa de tare.
La serviciu nu mai merg, asa ca o sa stau toata ziua in pat si o sa urmez tratamentul recomandat.
As vrea daca mai sunt mamici care au trecut prin asa ceva, sa ne povestim din experientele noastre si poate sa ne incurajam reciproc.
Va pup!
scortisoara
QUOTE(oktavia @ May 26 2008, 11:25 AM) *
Sunt o viitoare mamica, care la un control efectuat in urma cu 3 zile mi s-a spus ca am colul scurt(nu poate fi masurat), dar din fericire este inca inchis.Mi s-a dat tratament cu No-Spa 4/zi, Scobusal 2/zi, Magneziu200 mg, Gynapril 1/2 tableta la 12 ore, deasemenea mi s-a recomandat si Diazepam, dar eu nu-l iau, dorm foarte bine si chiar mi-am impus sa fiu cat mai calma.Nu am contractii dureroase, doar mi se intareste burta cand si cand, in special seara, daca stau intinsa in pat este ok, simt ca nu mai este asa de tare.
La serviciu nu mai merg, asa ca o sa stau toata ziua in pat si o sa urmez tratamentul recomandat.
As vrea daca mai sunt mamici care au trecut prin asa ceva, sa ne povestim din experientele noastre si poate sa ne incurajam reciproc.
Va pup!

Buna din nou Oktavia..
Vroiam sa te intreb ce inseamna sau cum se manifesta contractiile..sa continui sa iau no spa??
oktavia
Draga mea, sunt 2 feluri de contractii:contractii nedureroase, cand burtica doar se intareste si o simti tare, dar nu te doare nimic, este doar un ushor disconfort, si bineinteles ctr.dureroase, cand ai dureri, in zona pelviana .Dar exista si contractiile Braxton-Hicks, care sunt normale, sunt putin dureroase, cand uterul creste si se pregateste pentru nashtere, dar aceste ctr. nu dureaza mult.Asta din ce stiu eu, s-ar putea sa nu fie adevarat 100%, cel mai in masura sa-ti spuna este dr. tau care te poate lamuri pe deplin, pentru ca fiecare sarcina este diferita.No Spa este un antispastic, care nu are contraindicatii pentru femeile insarcinate, si este bun....Sfatul meu este sa mergi la doctor, sa-ti faca si o eco ptr linistea ta. In rest ffffff mult repaus la pat, limitarea efortului fizic si contact sexul nu.
liliana2u
OKtavia, sa stii ca Diazepam-ul nu este pt tine, e tot pt bebe, sa nu mai provoace contractii.. e bine sa respecti indicatiile medicului curant si sa fii cat mai calma, sa profiti de aceste saptamani de odihna, sa fii pregatita pt marea incercare: nasterea. Eu am avut o sarcina cu probleme si am stat pe tratament litic de la sapt 18, colul a fost tot asa, scurt .. la mine, se intredeschisese datorita inserarii mult prea jos a placentei, de-asta am fost nevoita sa imi petrec restul sarcinii in spital si acasa, cu repaus cat cuprinde.. sa iti controlezi respiratia cand apar contractiile.. or sa apara si false travalii, dar totul e sa treci peste ele si sa duci sarcina la bun sfarsit, satisfactia e maxima atunci cand ti se va aseza mandretea de pui la piept, in primele momente...
sarcina lina si nastere usoara!
oktavia
Totusi, diazepamul nu da dependenta?, eu nu am luat niciodata asa ceva si nu stiu.....si efectul lui asupra unui bb? Bb meu este chiar foarte cuminte, il simt si nu ma deranjeaza, are ore fixe cu aproximatie, cand incepe sa se miste, iar noaptea nu il simt desi am un somn ushor.
Multumesc
liliana2u
QUOTE(oktavia @ May 26 2008, 08:55 AM) *
Totusi, diazepamul nu da dependenta?, eu nu am luat niciodata asa ceva si nu stiu.....si efectul lui asupra unui bb? Bb meu este chiar foarte cuminte, il simt si nu ma deranjeaza, are ore fixe cu aproximatie, cand incepe sa se miste, iar noaptea nu il simt desi am un somn ushor.
Multumesc


Diazepamul nu se recomanda asa oricum, doar cand burtica este f. reactiva.. nici mie nu mi-a fost administrat toata perioada, doar atunci cand erau contractiile mai puternice si cand se grabea minunea mea sa iasa afara rolleyes.gif .. fetita mea a fost f. activa, in special, noaptea.. dar a facut ceva cu activitatea ei: mi-a ridicat placenta si a ajutat la evitarea cezarienei.. daca ai un medic bun, el stie cel mai bine ce, cand si cat iti trebuie, iti recomand sa tii legatura strans.. bebele e cel ce conteaza cel mai mult!
flori de camp
QUOTE(oktavia @ May 26 2008, 04:55 PM) *
Totusi, diazepamul nu da dependenta?, eu nu am luat niciodata asa ceva si nu stiu.....

nici eu nu luasem pana la sarcina. dar cand a fost cazul, am luat. mie doctorita mi-a recomandat sa iau cand simt eu ca e burtica prea mult timp contractata. si luam cate jumatate de pastila. si mie tot asa mi-a spus, ca mi se scurtase colul. eu era cat pe ce sa nasc la 7 luni, ca am avut contractii la jumatate de ora. cu chiu cu vai am trecut mai departe si am nascut cu 3 saptamani mai devreme. asa ca cel mai bun lucru e sa respectam indicatiile medicilor pentru a aduce bebeii pe lume cat mai la termen. conteaza enorm.
cred (nu sunt sigura) ca acest col este vinovat de nasterile timpurii si/sau premature. o prietena de a mea, avea colul scurt, atrebuit sa stea numai la pat si a nascut la 8 luni in 2 minute. abia au avut timp sa o urce pe masa de nastere. asa ca e bine sa ai grija si sa respecti medicatia. floare2.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.