Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Tiroida
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Sanatate - sfaturi si experiente
Pagini: 1, 2
Alondra
Cine are probleme cu glanda tiroida si ce influente are ea asupra corpului?
S-a confruntat cineva cu aceasta problema si daca da, ce ati facut ca sa o tratati?

Eu am gasit urmatoarele chestii despre tiroida:

Articol 1

Probleme cu tiroida?


De multe ori punem starile de rau pe care le experimentam pe seama vremii, pe schimbarile bruste de temperatura ori de presiune, pe seama asteniei de primavara, a sindromului premenstrual si foarte rar ne gandim ca toate aceste mici “dereglari” pot veni de la o glanda ce cantareste in jur de 30 de grame, in forma de fluture ce se afla la baza gatului si poarta numele de tiroida.

Tiroida este responsabila de buna functionare a organismului uman si secreta doi hormoni principali: Tiroxina (T4) si Triiodotironina (T3).

Atunci cand ne facem analizele de rutina, trebuie sa cerem si nivelul de hormoni T3 si T4 ori TSH (Thyroid Stimulating Hormone) care este secretat de catre glanda pituitara. Cand suferim de afectiuni ale glandei endocrine au loc in organismul nostru variatii ale nivelului energetic, probleme cu greutatea corporala, intoleranta la frig sau caldura, labilitate emotinala, variatii ale tonusului muscular.

Afectiuni ale glandei tiroide

Exista doua tipuri de afectiuni ale glandei tiroide: cea mai intalnita afectiune este hipotiroidismul, atunci cand tiroida nu produce o cantitate de hormoni suficienta si are ca simptome:

# Crestere in greutate
# Apetit scazut
# Oboseala
# Dificultate la inghitit
# Tulburari de atentie, de memorie, de concentrare
# Intoleranta la frig (frilozitate)
# Voce ingrosata, ragusita
# Depresie
# Tulburari de tranzit de tip constipatie
# Piele uscata
# Scaderea ritmului cardiac (bradicardie)


O afectiune mai putin frecventa este hipertiroidismul, (tiroida hiperactiva) care apare atunci cand glanda tiroida produce mai multi hormoni decat este necesar si are ca simptomatologie:

# Nervozitate, iritabilitate, anxietate
# Palpitatii
# Intoleranta la caldura. Transpiratie
# Tremur fin al extremitatilor
# Pierdere in greutate
# Lipsa de energie, pacientii se simt extenuati, obositi, lipsiti de vlaga
# Diaree
# Oboseala, stare de slabiciune generala
# Modificari ale pielii, mai calda, transpirata, foarte fina
# Dificultati la inghitire

Vestea buna este ca pacientii suferind de afectiuni tiroidiene pot duce o viata normala, activa, urmand o conduita medicamentoasa stricta. Vestea mai putin buna este ca, netratata la timp boala tiroidiana poate afecta sistemul cardiovascular, sistemul de reproducere, psihicul.

Asa ca, ori de cate ori mergeti sa faceti analizele de rutina, cereti si un T3, T4 si un TSH pentru a depista din timp eventualele variatii hormonale si pentru interveni eficient in tratarea disfunctiei, in cazul in care aceasta exista.

Articol 2


Tiroida dicteaza ritmul organismului

e ingrasi aparent fara motiv sau nu reusesti sa slabesti oricat te-ai stradui? Te simti trist si deprimat? Racesti des? Te concentrezi greu si te simti aproape tot timpul obosit? Toate aceste simptome pot indica existenta unei hipotiroidii


Din moment ce hormonii tiroidieni afecteaza toate celulele organismului, o deficienta in activitatea acestei glande se manifesta printr-o paleta larga de semne si simptome. Hipotiroidia este o afectiune foarte frecventa, estimandu-se ca aproape 20% din femei si 10% din barbati sufera de aceasta boala. Vorbim despre hipotiroidie atunci cand glanda nu produce suficienti hormoni. Cauzele pot fi o tulburare a hipofizei, boala Hashimoto, indepartarea chirurgicala a gusei, unele medicamente, alimentatia saraca in iod. Consecinta hipofunctiei tiroidei nu ramane neobservata: energia este folosita intr-un ritm mai lent decat este normal, astfel ca multe dintre functiile organismului sunt incetinite.

Cele mai importante simptome care pot sugera ca tiroida secreta prea putini hormoni:
1. stare de somnolenta, desi dormi suficient;
2. tulburari de memorie, dificultati de concentrare si de atentie;
3. ritm cardiac rarit;
4. sensibilitate marita la frig;
5. senzatia de furnicaturi in maini;
6. piele aspra si uscata;
7. par uscat si lipsit de stralucire;
8. unghii fragile, subtiri si casante;
9. miscari si reactii lente (bradikinezie);
10. constipatie frecventa;
11. crampe musculare;
12. edeme la nivelul fetei (fata are forma de “luna plina”);
13. scaderea libidoului;
14. tulburari menstruale.

Diagnosticul - pe baza de analize hormonale
Diagnosticul se pune pe baza analizelor de sange, care masoara nivelul hormonilor tiroidieni, mai precis cantitatea hormonilor T3 si T4 , precum si a TSH (tirostimulina), secretata de hipofiza. Nivelul scazut de hormoni tiroidieni, alaturi de valori crescute ale TSH indica hipotiroidismul. Totusi, in situatia unei deficiente mici a hormonilor tiroidieni, analizele pot indica valori normale ale acestor hormoni, chiar daca persoana in cauza prezinta simptomele specifice bolii. De asemenea, medicul poate recomanda efectuarea unor investigatii suplimentare, precum ecografie tiroidiana sau scintigrafie.

Un test la indemana: masurarea temperaturii
Exista un test destul de simplu si de precis pentru a depista deficienta de hormoni tiroidieni: temperatura bazala. Persoanele care sufera de hipotiroidie tind sa aiba o temperatura a corpului mai scazuta decat ar fi normal. Temperatura reflecta rata metabolica, o rata care este in mare parte determinata de activitatea hormonilor tiroidieni. Atunci cand tiroida nu functioneaza la parametri normali, temperatura corpului este scazuta. Ai nevoie doar de un termometru.
Cum procedezi? Dimineata, imediat ce te-ai trezit, inainte sa te ridici din pat, masoara-ti temperatura (ai grija sa-l pui la indemana de seara). Daca folosesti un termometru clasic, tine termometrul la subrat timp de 10 minute. Noteaza valoarea pe care o indica termometrul. Procedeaza la fel si in urmatoarele 3-4 zile, preferabil la aceeasi ora. O valoare intre 36,4º si 36,7º C este normala. O valoare mai mica de 36,4º C indica hipotiroidism. De retinut: femeile aflate la varsta procrearii trebuie sa-si faca testul in a doua, a treia si a patra zi a menstruatiei. Barbatii si femeile aflate la menopauza pot face testul in orice zi.

Cum se trateaza?
Cu cat mai repede este inceput tratamentul, cu atat mai bine. Neglijata, o tulburare in activitatea tiroidei poate atrage dupa sine boli grave ale tiroidei, anemie, boli de inima, tulburari ale ciclului menstrual, slabirea oaselor. In majoritatea cazurilor, tulburarile tiroidei nu pot fi pe deplin vindecate, insa boala poate fi tinuta sub control daca sunt respectate indicatiile medicului. Tratamentul hipotiroidiei consta in administrarea unor medicamente care inlocuiesc hormonii lipsa, pe care le va prescrie doar medicul endocrinolog, in functie de rezultatele analizelor hormonale. De asemenea, trebuie aduse unele modificari in alimentatie. Este recomandabil sa se evite alimentele cu continut ridicat de grasimi (unt, carne grasa, produse de patiserie si cofetarie), precum si varza, piersicile, ridichile, alunele, spanacul, care pot afecta secretia de hormoni tiroidieni. Preferabil este ca dieta sa se bazeze in special pe carne de peste si de pui (fara piele), legume, fructe si fructe de mare (care sunt o sursa importanta de iod). Cele mai eficiente produse care pot ajuta la imbunatatirea activitatii glandei tiroide sunt algele brune, spirulina, argila, uleiul de catina, sanzienele, salvie, cretisoara, coada calului, urzica.
Atentie! Hipotiroidismul netratat la femeile insarcinate poate dauna copilului (duce la aparitia cretinismului, adica stoparea cresterii si dezvoltarii mintale).
Alondra
Nu are nimeni probleme cu tiroida? oFloare1.gif
La mine se manifesta ca un nod in gat mai ales cand sunt suparata, zici ca ma sugruma cineva...cred ca despre glanda asta e vorba... unsure.gif
ruxy
QUOTE(alondramona @ May 25 2008, 06:30 PM) *
Nu are nimeni probleme cu tiroida? oFloare1.gif
La mine se manifesta ca un nod in gat mai ales cand sunt suparata, zici ca ma sugruma cineva...cred ca despre glanda asta e vorba... unsure.gif

Eu nu cred ca ai probleme cu tiroida...faptul ca ai nod cand te enervezi...este de fapt un simptom, al starii de nervi...e normal si sa stii ca nu esti singura....toata lumea cand se enerveaza simte la fel...rolleyes.gif
AdeDia
QUOTE(alondramona @ May 25 2008, 06:30 PM) *
Nu are nimeni probleme cu tiroida? oFloare1.gif
La mine se manifesta ca un nod in gat mai ales cand sunt suparata, zici ca ma sugruma cineva...cred ca despre glanda asta e vorba... unsure.gif

Ramona,dar ti-ai facut analize,din care rezulta ca ai probleme cu tiroida???Eu mi-am facut si am probleme...tendinta de hipotiroidie sad.gif Este genetic....iar ceea ce simti tu in timp poate duce la probleme ale tiroidei,mai ales daca esti predispusa.
Multa sanatate iti doresc tzuc.gif hug.gif
mioarabraila
EU AM PROBLEME CU TIROIDA,DE ACEEA M AM INGRASAT F MULT IN ULTIMUL TIMP,AM O STARE DE OBOSEALA,SI MA SUFOC CAND MA SUPAR
Alondra
rux25 Nodul acela in gat il am cand sunt suparata, stresata, nervoasa, dar nu numai ..de pe la 16 ani incoace se manifesta in diverse perioade si tine de la cateva zile pana la 2-3 saptamani..Este ca si cum cineva te-ar strange de gat, sau ar apasa pe Marul lui Adam, dar putin mai jos...e sufocant asa...deci nu cred ca toata lumea are acest nod cand e nervoasa.. unsure.gif
AdeDia Analize nu mi-am facut de curand, sau investigatii la tiroida..dar la 16 ani cand s-a manifestat prima data am fost dusa la endocrinolog si mi s-a spus ca traversez o perioada a adolescentei mai grea...nu mai tin minte daca mi s-a dat vreun tratament sau ceva...Dar vreau sa fac in curand investigatii sa vad despre ce e vorba, daca se va putea aici... doh.gif
mioarabraila si eu am fost de cand ma stiu predispusa spre ingrasare, si am oscilat la kilograme, dar niciodata foarte mult, mai mult de 5 kg, sa zicem..deci cred totusi ca la mine este in limitele normalului..tu ti-ai facut investigatii si ti s-a spus ca de la tiroida te-ai ingrasat? oFloare1.gif
liliana2u
Ramona, eu am fost diagnosticata in urma cu vreo 16 ani cu hipertiroidism frust (aveam aceeasi senzatie de gheara in gat care strange, de fapt era un nodul tiroidian ascuns), eu pierdeam in greutate f. mult.. si cate 2-3kg/zi si asta pt cea mai mica suparare .. am stat in spital vreo 2 luni pana mi-au dat de cap, ca nu stiau nici medicii ce diagnostic sa puna ... de operat nu se putea, ca era localizat undeva pe langa corzile vocale si era riscant.. nodulul tot crestea ... dar, ulterior, am ajuns la un medic f. bun, prof. Coculescu, care a incercat niste tratamente noi, revolutionare .. pe durata medicatiei, eram f. iritata, chiar vroiam sa renunt .. dar am rabdat acele 3 luni si am inceput sa imi revin.. de la 39kg am ajuns la 43, apoi la 45.. ma oprisem undeva la 47.. iar prin 2000, am facut un tratament hormonal care m-a dat un pic peste cap, luand in greutate vreo 6kg.. dupa ce l-am oprit, am ajuns undeva la 50kg, ramanand constanta pana la sarcina.. valorile tiroidiene sunt bune, la limita, semn ca m-am reglat.. de niste kg mai trebuie sa scap, desi medicii spun ca am greutate normala pt inaltimea/varsta mea.. dar mereu exista o optiune mai buna..
Mie, profesorul mi-a recomandat multa nesimtire, ca totul se manifesta pe fond nervos, de stress.. din pacate, nu pot fi imuna la ceea ce ma inconjoara si ma mai afecteaza uneori, dar am grija sa ma pastrez sanatoasa pt copilul meu..
pt inceput, iti recomand sa iti faci niste analize, macar valorile T3, T4 si vezi dupa aceea ce mai stabilesc medicii..
nu trata cu nepasare, daca vrei sa fii o mamica sanatoasa!
ruxy
QUOTE(alondramona @ May 27 2008, 11:10 PM) *
rux25 Nodul acela in gat il am cand sunt suparata, stresata, nervoasa, dar nu numai ..de pe la 16 ani incoace se manifesta in diverse perioade si tine de la cateva zile pana la 2-3 saptamani..Este ca si cum cineva te-ar strange de gat, sau ar apasa pe Marul lui Adam, dar putin mai jos...e sufocant asa...deci nu cred ca toata lumea are acest nod cand e nervoasa.. unsure.gif

Da, nu aveam de unde sa stiu...trebuie sa ai grija de tine...si sa te urmaresti in acest caz...sanatate multa....
Alondra
QUOTE(mallina2u @ May 28 2008, 10:14 AM) *
Ramona, eu am fost diagnosticata in urma cu vreo 16 ani cu hipertiroidism frust (aveam aceeasi senzatie de gheara in gat care strange, de fapt era un nodul tiroidian ascuns), eu pierdeam in greutate f. mult.. si cate 2-3kg/zi si asta pt cea mai mica suparare .. am stat in spital vreo 2 luni pana mi-au dat de cap, ca nu stiau nici medicii ce diagnostic sa puna ... de operat nu se putea, ca era localizat undeva pe langa corzile vocale si era riscant.. nodulul tot crestea ... dar, ulterior, am ajuns la un medic f. bun, prof. Coculescu, care a incercat niste tratamente noi, revolutionare .. pe durata medicatiei, eram f. iritata, chiar vroiam sa renunt .. dar am rabdat acele 3 luni si am inceput sa imi revin.. de la 39kg am ajuns la 43, apoi la 45.. ma oprisem undeva la 47.. iar prin 2000, am facut un tratament hormonal care m-a dat un pic peste cap, luand in greutate vreo 6kg.. dupa ce l-am oprit, am ajuns undeva la 50kg, ramanand constanta pana la sarcina.. valorile tiroidiene sunt bune, la limita, semn ca m-am reglat.. de niste kg mai trebuie sa scap, desi medicii spun ca am greutate normala pt inaltimea/varsta mea.. dar mereu exista o optiune mai buna..
Mie, profesorul mi-a recomandat multa nesimtire, ca totul se manifesta pe fond nervos, de stress.. din pacate, nu pot fi imuna la ceea ce ma inconjoara si ma mai afecteaza uneori, dar am grija sa ma pastrez sanatoasa pt copilul meu..
pt inceput, iti recomand sa iti faci niste analize, macar valorile T3, T4 si vezi dupa aceea ce mai stabilesc medicii..
nu trata cu nepasare, daca vrei sa fii o mamica sanatoasa!


Multumesc ca mi-ai impartasit din experienta ta! floare2.gif Intr-adevar, trebuie sa fac niste analize sa vad mai exact despre ce e vorba...
Si tu aveai nodul acela in gat tot timpul, sau aparea si disparea?De ex., eu l-am avut acum vreo 2 saptamani cand eram mai suparata, acum iar a disparut..cand nu mai sunt asa trista...deci da, pe fond nervos e..offf.. unsure.gif

QUOTE(rux25 @ May 28 2008, 10:16 AM) *
Da, nu aveam de unde sa stiu...trebuie sa ai grija de tine...si sa te urmaresti in acest caz...sanatate multa....


Multumesc pt. gandurile bune! tzuc.gif Sa dea Dumnezeu sa nu fie ceva grav..
mioarabraila
DA,ALONDRAMONA,EU AM INCERCAT SA TIN O CURA DE SLABIRE ,DAR DESI NU MANAN C MAI NIMIC ZIUA,DE O LUNA JUMATE MANAC FARA PAINE SI F PUTIN ,SALATE SI CATE 2 3 FELII DE BRANZA PE ZI,CATE UN OU FIERT(ASTA E MANCAREA PE TOATA ZIUA,SI NU AM SLABIT NICI UN GRAM,M AM DUS LA ENDOCRINOLOG,SI MIA SPUS K AM TIROIDA,ACUM IAU TRATAMENT,EUTIROX100
ruxy
Fetelor cu probleme de tiroida...va mai recomand masajul ( taoist) pe gat, in zona de tiroida, asa in parti, cu degetul mare si cel aratator...e deosebit de eficient... rolleyes.gif se apasa si-n acelasi timp se maseaza zona, in cerc, de cateva ori pe zi, deasemenea, este foarte eficiena, ungerea cu iod(cam murdareste), a zonei dintre omoplat si piept, mai ales in crize de nod in gat...sanatate multa
m.dana43
trandafir.gif A-TI DESCHIS UN SUBIECT,CARE MA PRIVESTE IN MOD DIRECT SI PE MINE,AFECTIUNEA NUMITA HIPOTIROIDISM ESTE DIN PACATE UNA SERIOASA,SI EU SUFAR DE ACEASTA BOALA SAU DEREGLARE A GLANDEI TIROIDE,LA MINE ESTE O MOSTENIRE DIN FAMILIE ,ARE SI MAMA MEA SI A AVUT SI BUNICA MEA,DIN PACATE TREBUIE LUATA FOARTE IN SERIOS SI TREBUE TINUT UN TRATAMENT CU SERIOZITATE,EU DIN PACATE INAINTE DE SARCINA AM FOST LA UN CONTROL SI M-I S-A SPUS CA AM SA AM PROBLEME CU GLANDA TIROIDA DAR LA MOMENTUL ACELA NU M-I S-A DAT NICI UN TRATAMENT ,SI MAI APOI RAMANAND INSARCINATA MI-A FOST TEAMA CA MEDICAMENTELE SA NU-I FACA RAU COPILULUI,ASA CA PROBLEMA MEA S-A AGRAVAT ,AVAND DEREGLARI SERIOASE ,LEGATE ATAT DE STAREA MEA PSIHICA CAT SI FIZICA,IMEDIAT CE MA SUPAR SIMT CA MA SUFOC SI INTRU IN PANICA,IAR DE ENERVAT ,NU MAI SPUN ,IMEDIAT IMI SARE ''tandara''.ASA CA NU E DE LUAT IN GLUMA ACEASTA BOALA ,EA AFECTEAZA ATAT VIATA NOASTRA CAT SI VIATA CELOR DE LANGA NOI ,DEVENIND NISTE PERSOANE IRASCIBILE ....MULTA SANATATE. floare2.gif
Alondra
QUOTE(rux25 @ May 28 2008, 11:29 PM) *
Fetelor cu probleme de tiroida...va mai recomand masajul ( taoist) pe gat, in zona de tiroida, asa in parti, cu degetul mare si cel aratator...e deosebit de eficient... rolleyes.gif se apasa si-n acelasi timp se maseaza zona, in cerc, de cateva ori pe zi, deasemenea, este foarte eficiena, ungerea cu iod(cam murdareste), a zonei dintre omoplat si piept, mai ales in crize de nod in gat...sanatate multa


Stiam de iod sub forma de pastile...am luat si aici..in Romania se gaseste si ca unguent?
ruxy
QUOTE(alondramona @ May 29 2008, 04:58 AM) *
Stiam de iod sub forma de pastile...am luat si aici..in Romania se gaseste si ca unguent?

E vorba despre tinctura de iod tzuc.gif
liliana2u
QUOTE(alondramona @ May 28 2008, 11:15 AM) *
Multumesc ca mi-ai impartasit din experienta ta! floare2.gif Intr-adevar, trebuie sa fac niste analize sa vad mai exact despre ce e vorba...
Si tu aveai nodul acela in gat tot timpul, sau aparea si disparea?De ex., eu l-am avut acum vreo 2 saptamani cand eram mai suparata, acum iar a disparut..cand nu mai sunt asa trista...deci da, pe fond nervos e..offf.. unsure.gif


acel nod imi aparea ori de cate ori aveam suparari, solicitare maxima la serviciu/facultate.. eu sunt un om daruit, perfectionist, pun suflet in tot ce fac, altfel simt ca nu sunt eu, ca nu las nimic in urma.. de-asta sufar cand nu-mi iese ceva bine .. si de-aici, incepea suferinta, pierderea in greutate, rapid.. se spune ca suferinzii de tiroida au chemare spre depresie, suicid, daca nu se grabesc sa faca un tratament adecvat si la momentul potrivit.. totul e sa reusesti sa iti educi comportamentul, cand simti ca o poti lua pe aratura (ma exprim plastic acum), sa ai puterea de autocontrol.. mie mi-au trebuit ani de zile sa ajung la performanta.. iar tratamentul facut, a fost la timpul potrivit, reusind sa ma incadrez in valorile normale tiroidiene.. e drept ca nu am mai facut markerii de mult, dar am ajuns la capacitatea de a putea singura sa trec peste momentele grele, de stress prin f. multa rugaciune.. si ajuta mult.. totul depinde si de noi.
multa sanatate!
Alondra
QUOTE(rux25 @ May 29 2008, 09:29 AM) *
E vorba despre tinctura de iod tzuc.gif


Aha!Ok, e bine de tinut minte!Multumesc! tzuc.gif

QUOTE(mallina2u @ May 29 2008, 10:46 AM) *
acel nod imi aparea ori de cate ori aveam suparari, solicitare maxima la serviciu/facultate.. eu sunt un om daruit, perfectionist, pun suflet in tot ce fac, altfel simt ca nu sunt eu, ca nu las nimic in urma.. de-asta sufar cand nu-mi iese ceva bine .. si de-aici, incepea suferinta, pierderea in greutate, rapid.. se spune ca suferinzii de tiroida au chemare spre depresie, suicid, daca nu se grabesc sa faca un tratament adecvat si la momentul potrivit.. totul e sa reusesti sa iti educi comportamentul, cand simti ca o poti lua pe aratura (ma exprim plastic acum), sa ai puterea de autocontrol.. mie mi-au trebuit ani de zile sa ajung la performanta.. iar tratamentul facut, a fost la timpul potrivit, reusind sa ma incadrez in valorile normale tiroidiene.. e drept ca nu am mai facut markerii de mult, dar am ajuns la capacitatea de a putea singura sa trec peste momentele grele, de stress prin f. multa rugaciune.. si ajuta mult.. totul depinde si de noi.
multa sanatate!


Se vede ca esti un om daruit in tot ceea ce faci, si chiar daca nu ti-ai mai urmarit markerii, eu cred ca venirea pe lume a Ilincai ti-a dat puterea sa mergi mai departe, sa faci totul pt. ea si asta nu cred ca influenteaza negativ tiroida la tine...
Si da, cred ca totul tine de psihicul nostru...dupa caracteristici, eu vad ca m-as incadra in opusul tau, la hipotiroidism....eu sunt o fire mai pesimista din pacate, dar tot asa, sunt cateodata suparata de zici ca dau in depresie...
USA
Si eu sunt in aceasta problema......e greu e foarte greu..si multi nu ne pot intelege.....asa cum sa mai spus..ne sare tandara foarte repede......avem schimbari de comportament destul de brusc...de la multumire de sine...la furie...la suparare..la singuratate...la implinire..etc....sotul meu e unul din cei care face fata, pana acum cel putin, cu brio la asta.....

Pe mine una ma tine in frau faptul ca ma gasesc mereu ocupata cu ceva....asa cum spune si sotul meu...am foarte multa energei....de fapt ....adevarul este ca....prefer sa nu las garda jos...ca sa nu am timp de mine prea mult....si merge...sunt asa de aniiii buni...plus rugaciunile de seara ma ajuta sa ma adun si sa imi dau branci in a doua zii....ce ma agita uneori si apara ghiara aceea urata in gat e cand cei de langa mine nu sunt la fel de promti si de vigilenti....dar, incerc tare de tot sa ignor...e greu...dar, incerc...

Si eu iau tratament...de foarte mult timp ptr asta....dar multumesc lui Dumnezeu am putut avea pe Babys...chiar daca toata lumea imi spunea ca e foarte riscant...si a fost....dar Dumnezeu a fost cu noi si acum suntem bine....sunt cu mult mai calita acum dupa sarcina decat innainte...

Nu e de gluma...e o buba care poate afecta enorm..atat viata noastra cat si realizarile noastre....pe noi..psihic si fizic...pe cei din jur....dar controlata e ok....

Sanatate muulta la toata lumea..... partners.gif

Alondra
QUOTE(USA @ May 29 2008, 08:25 PM) *
Si eu sunt in aceasta problema......e greu e foarte greu..si multi nu ne pot intelege.....asa cum sa mai spus..ne sare tandara foarte repede......avem schimbari de comportament destul de brusc...de la multumire de sine...la furie...la suparare..la singuratate...la implinire..etc....sotul meu e unul din cei care face fata, pana acum cel putin, cu brio la asta.....

Pe mine una ma tine in frau faptul ca ma gasesc mereu ocupata cu ceva....asa cum spune si sotul meu...am foarte multa energei....de fapt ....adevarul este ca....prefer sa nu las garda jos...ca sa nu am timp de mine prea mult....si merge...sunt asa de aniiii buni...plus rugaciunile de seara ma ajuta sa ma adun si sa imi dau branci in a doua zii....ce ma agita uneori si apara ghiara aceea urata in gat e cand cei de langa mine nu sunt la fel de promti si de vigilenti....dar, incerc tare de tot sa ignor...e greu...dar, incerc...

Si eu iau tratament...de foarte mult timp ptr asta....dar multumesc lui Dumnezeu am putut avea pe Babys...chiar daca toata lumea imi spunea ca e foarte riscant...si a fost....dar Dumnezeu a fost cu noi si acum suntem bine....sunt cu mult mai calita acum dupa sarcina decat innainte...

Nu e de gluma...e o buba care poate afecta enorm..atat viata noastra cat si realizarile noastre....pe noi..psihic si fizic...pe cei din jur....dar controlata e ok....

Sanatate muulta la toata lumea..... partners.gif


Imi pare rau sa aud ca si tu te confrunti cu chestia asta...ce ai, hipo sau hiper?Si ce tratament faci de la americani?Ma intereseaza ca si eu vreau sa ma duc la control, si sa stiu cam la ce sa ma astept... oFloare1.gif
liliana2u
Ramona, grabeste-te sa faci un bebe si vei lasa pesimismul in urma, iti spun din experienta.. zambetul smecher cand face cate o gafa, gurita tuguiata sa te pupe si multe astfel de ipostaze te fac sa uiti de depresie, de pesimism.. cand simti ca te apuca raul, gandeste-te la ceva, cineva frumos din viata ta si vei trece peste durere, suferinta.. eu, nu o tin in frau tot timpul, dar are grija cineva sa imi umple viata de bucurie!
toate bune tuturor! floare2.gif
Alondra
QUOTE(mallina2u @ May 29 2008, 08:46 PM) *
Ramona, grabeste-te sa faci un bebe si vei lasa pesimismul in urma, iti spun din experienta.. zambetul smecher cand face cate o gafa, gurita tuguiata sa te pupe si multe astfel de ipostaze te fac sa uiti de depresie, de pesimism.. cand simti ca te apuca raul, gandeste-te la ceva, cineva frumos din viata ta si vei trece peste durere, suferinta.. eu, nu o tin in frau tot timpul, dar are grija cineva sa imi umple viata de bucurie!
toate bune tuturor! floare2.gif


Da asa e, cred...iti umple viata un bebe!
Ma grabesc eu dar ce sa fac daca nu se prinde...mamaliga lui de ciclu neregulat! crybaby.gif
Uite asa ma apuca deznadejdea....cand vad ca nu se implinesc visele care ni le dorim...Si altii ar spune, lasa ca nu vine bebe cand vrei tu, ci cand vrea el, sau DD...asa ca ..astept..
Iti multumesc pt. sfat si pt. gandurile bune!
partners.gif tzuc.gif
liliana2u
QUOTE(alondramona @ May 29 2008, 12:56 PM) *
Da asa e, cred...iti umple viata un bebe!
Ma grabesc eu dar ce sa fac daca nu se prinde...mamaliga lui de ciclu neregulat! crybaby.gif
Uite asa ma apuca deznadejdea....cand vad ca nu se implinesc visele care ni le dorim...Si altii ar spune, lasa ca nu vine bebe cand vrei tu, ci cand vrea el, sau DD...asa ca ..astept..
Iti multumesc pt. sfat si pt. gandurile bune!
partners.gif tzuc.gif


si eu am avut ciclu neregulat si multe alte dereglari hormonale.. m-am reglat cu niste pastile contraceptive Yasmin, facute de Schering.. luate cateva luni, asa mi-au mai disparut si din chisturile de pe ovare.. si am reusit sa raman si gravida luandu-le rolleyes.gif (asta ca spui ca vine bebele cand ti-l da Dumnezeu.. la mine asa a fost, o mare minune a vietii mele ... si Ii multumesc pt asta!)
Sper sa iti ajute Domnul si sa devii mamica.. dar incercati sa va cununati religios inainte, o sa vezi ca la scurt timp vei striga pe aici ca vei fi mama .. e bine ca bebele sa va gaseasca uniti si in fata Domnului! (scuze ca mi-am permis acest sfat!) oFloare1.gif
Alondra
QUOTE(mallina2u @ May 29 2008, 09:18 PM) *
si eu am avut ciclu neregulat si multe alte dereglari hormonale.. m-am reglat cu niste pastile contraceptive Yasmin, facute de Schering.. luate cateva luni, asa mi-au mai disparut si din chisturile de pe ovare.. si am reusit sa raman si gravida luandu-le rolleyes.gif (asta ca spui ca vine bebele cand ti-l da Dumnezeu.. la mine asa a fost, o mare minune a vietii mele ... si Ii multumesc pt asta!)
Sper sa iti ajute Domnul si sa devii mamica.. dar incercati sa va cununati religios inainte, o sa vezi ca la scurt timp vei striga pe aici ca vei fi mama .. e bine ca bebele sa va gaseasca uniti si in fata Domnului! (scuze ca mi-am permis acest sfat!) oFloare1.gif


Stai linistita, ca si eu m-am gandit la asta...si mama mea la fel mi-a spus, sa nu facem bebe fara sa fim cununati si religios...Noi am facut cununia in graba, sa pot sa-mi insotesc sotul la post, sa vin si eu aici, sa nu stam 3 ani separati...si nu am apucat sa facem si nunta...si-mi pare tare rau si pt. asta....si poate fi intr-adevar un motiv al frustrarii mele, inca unul de dezamagire...Si poate ca e chiar asa: nu o sa-mi dea DD bebe pana nu ma cunun............. crybaby.gif
AndreeaWB
Buna,

Ma numesc Andreea si sunt noua aici in forum. Am dat peste acest topic cautand solutii si raspunsuri pentru problemele pe care le am de vreo 3 saptamani.
Totul a inceput cu un fel de jena in gat atunci cand inghiteam. Nu ma doare deloc, simt doar ca si cum marul lui adam ar freca ceva la inghitire si se aude un sunet ciudat, de parca ar pacani ceva in gat. Jena asta nu o simt tot timpul, doar in anumite pozitii ale capului, de exemplu daca tin capul drept pot inghiti "lin", fara nici o problema. Tot timpul imi vine sa imi dreg vocea deoarece am impresia ca am ceva in gat.
Nu m-a deranjat foarte tare la inceput insa acum simptomele s-au inmultit in sensul ca simt si un nod in gat, ma simt ametita si fara puteri. Tot timpul imi vine sa imi dreg vocea deoarece am impresia ca am ceva in gat. In plus, simt ca si cum as avea limba marita.
Am si cativa ganglioni inflamati (nu foarte tare si nu sunt durerosi) sub maxilar, pe gat si in spatele urechii.
Sunt aproape convinsa, din cate am mai si citit pe net, ca simptomele se agraveaza si datorita faptului ca ma tot gandesc neincetat la asta si nu am liniste deloc. Am tot felul de ganduri ca am ceva grav si sunt terminata psihic.
As vrea sa va intreb si pe voi, va sunt cunoscute aceste simptome?
Alondra
QUOTE(AndreeaWB @ Jun 9 2008, 05:14 PM) *
Buna,

Ma numesc Andreea si sunt noua aici in forum. Am dat peste acest topic cautand solutii si raspunsuri pentru problemele pe care le am de vreo 3 saptamani.
Totul a inceput cu un fel de jena in gat atunci cand inghiteam. Nu ma doare deloc, simt doar ca si cum marul lui adam ar freca ceva la inghitire si se aude un sunet ciudat, de parca ar pacani ceva in gat. Jena asta nu o simt tot timpul, doar in anumite pozitii ale capului, de exemplu daca tin capul drept pot inghiti "lin", fara nici o problema. Tot timpul imi vine sa imi dreg vocea deoarece am impresia ca am ceva in gat.
Nu m-a deranjat foarte tare la inceput insa acum simptomele s-au inmultit in sensul ca simt si un nod in gat, ma simt ametita si fara puteri. Tot timpul imi vine sa imi dreg vocea deoarece am impresia ca am ceva in gat. In plus, simt ca si cum as avea limba marita.
Am si cativa ganglioni inflamati (nu foarte tare si nu sunt durerosi) sub maxilar, pe gat si in spatele urechii.
Sunt aproape convinsa, din cate am mai si citit pe net, ca simptomele se agraveaza si datorita faptului ca ma tot gandesc neincetat la asta si nu am liniste deloc. Am tot felul de ganduri ca am ceva grav si sunt terminata psihic.
As vrea sa va intreb si pe voi, va sunt cunoscute aceste simptome?


Bine-ai venit pe forum! oFloare.gif
Sincer, la mine nodul in gat nu se manifesta asa, e mai jos de marul lui adam, mai la baza gatului si tocmai ce am aflat ca nu am probleme cu tiroida...dar daca ai ganglioni umflati, de ce nu mergi repede la medic, sa vezi care e cauza..fa-ti niste analize de sange si poate afli raspunsuri...dr. stiu mai bine, oricum! oFloare1.gif
diutza
Dragele mele,

Acum, ca ma aflu si eu in stiuatia neplacuta de a suporta un nod in gat va spun pe scurt ce am aflat eu.
Aceste minunate "noduri" pot aparea in timpul sau dupa o perioada de mare stres, ca reactie alergica la un aliment, in perioada sau dupa perioada in care am avut ganglioni inflamati in zona gatului, din cauza dereglarilor glandei tiroide... si lista continua.
Sfatul pe care l-am primit eu de la medicul de familie a fost urmatorul: inainte de a-mi face un milion de analize sa fac tot posibilul sa nu ma mai enervez/stresez, sa beau ceaiuri calde de tei, sa fac o cura de o saptamana de calciu si magneziu; si daca nu trece intr-o saptamana, atunci sa merg la ORL si in functie de ce iese acolo si la endocrinologie.
Dar in primul si in primul rand sa incerc asta o saptamana, pt ca, zice el, a mai vazut cazuri de pacienti declarati cu hipo- sau hipertiroidie din cauza de stres cumulat cu o raceala cu ganglioni inflamati; si apoi, luand tratament inadecvat si-au dereglat organismul si mai rau.
Sper ca informatiile mele va vor ajuta si pe voi la ceva...
Alondra
QUOTE(diutza @ Dec 15 2008, 04:00 PM) *
Dragele mele,

Acum, ca ma aflu si eu in stiuatia neplacuta de a suporta un nod in gat va spun pe scurt ce am aflat eu.
Aceste minunate "noduri" pot aparea in timpul sau dupa o perioada de mare stres, ca reactie alergica la un aliment, in perioada sau dupa perioada in care am avut ganglioni inflamati in zona gatului, din cauza dereglarilor glandei tiroide... si lista continua.
Sfatul pe care l-am primit eu de la medicul de familie a fost urmatorul: inainte de a-mi face un milion de analize sa fac tot posibilul sa nu ma mai enervez/stresez, sa beau ceaiuri calde de tei, sa fac o cura de o saptamana de calciu si magneziu; si daca nu trece intr-o saptamana, atunci sa merg la ORL si in functie de ce iese acolo si la endocrinologie.
Dar in primul si in primul rand sa incerc asta o saptamana, pt ca, zice el, a mai vazut cazuri de pacienti declarati cu hipo- sau hipertiroidie din cauza de stres cumulat cu o raceala cu ganglioni inflamati; si apoi, luand tratament inadecvat si-au dereglat organismul si mai rau.
Sper ca informatiile mele va vor ajuta si pe voi la ceva...

Multumim pt informatii diutza!Zilele astea, gandindu-ma ca si tu ai nodul, parca a inceput sa ma ia si pe mine iar... doh.gif
diutza
of ramona draga...
uite, aseara am luat un claritine(antialergic), un magneziu cu B6 si un calciu efervescent.
Azi s-a mai diminuat senzatia aia puternica de lipsa de aer.
Poate ca avea dreptate medicul meu de familie cand zicea ca principala cauza e stresul si spasmofilia.
Dar eu, din exces de zel, ma tratez de cate 2 posibile cauze deodata cool.gif
CristinaS
Am vazut ca s-a discutat mai demult despre tiroida, dar eu abia acum am vazut. oFloare1.gif
La mine in familie bunica materna are probleme cu tiroida deoarece in tinerete a locuit cativa ani intr-o zona in care apa era saraca in iod. La ea s-a declansat o criza a tiroidei si aceasta sensibilitate s-a mostenit la mama si apoi la mine. Eu am avut de cand ma stiu o umflatura la baza gatului(nu se observa, nu e vizibila ci doar un specialist isi poate da seama ca ceva nu e in ordine). Nu am putut sa fufar niciodata chestii pe langa gat(pulovare pe gat, bijuterii prinse direct de benzi din alea de stau atasate de gat...etc) si can ma enervez simt ca ma sufoc. Din pacate eu nu pot sa ascult de sfatul: "nu te mai enetva" pt ca asa este firea mea...nu am ce sa fac. Tot la nervi mi se inroseste pielea pe gat si piept.
Acum cativa ani medicul de familie mi-a spus sa fac investigatii deoarece glanda ma poate impiedica sa fac un copil intr-o buna zi (desi la momentul respectiv nu incercasem nicodata sa raman gravida), asa ca am mers si am facut o scintigrafie - este o analiza foarte buna pt. detectarea problemelor glandei tiroide. Nu mi s-a sescoperit nici o problema ci doar o sensiblitate si forma specifica mai marita.
Atunci cand mi-am propus sa raman gravida am ramas, asa ca...nici o problema. Nu am fost nici prea slaba nici prea grasa nicciodata si nici in timpul sarcinii nu m-am ingrasat.
Sper ca am explicat cat de cat cum e la mine.
Tania_25
Am citit pana acum tot ce ati scris despre aceasta boala si ma gandesc ca si la mine sunt anumite simptome la fel ca acestea descrise de voi.
La mine in familie si mama sufera din cauza tiroidei, are momente cand se sufoca, mai ales cand are o suferinta, zice ca o mananca ceva la gat si o doare. La mine de vreo 2 ani parca as avea ceva in gat , aproape de fiecare data cand mananc ma innec, trebuie sa fiu mereu atenta, am senzatia uneori ca imi sta mancarea in gat si beau multa apa ca sa se duca. Atunci cand am o suparare sau ma gandesc la parintii mei care nu sunt langa mine la fel parca mi se pune ceva in gat si nu mai pot sa respir trebuie sa ma linistesc singura ca sa imi revin...Eu mi-am facut analizele de sange acum 7 luni si mi-a zis medicul de familie ca e totul bine ca nu am nimic. Cred ca ar trebui sa merg la endocrinolog ca sa imi fac analize. unsure.gif
maryhynt
QUOTE(Tania_25 @ Dec 16 2008, 02:14 PM) *
Am citit pana acum tot ce ati scris despre aceasta boala si ma gandesc ca si la mine sunt anumite simptome la fel ca acestea descrise de voi.
La mine in familie si mama sufera din cauza tiroidei, are momente cand se sufoca, mai ales cand are o suferinta, zice ca o mananca ceva la gat si o doare. La mine de vreo 2 ani parca as avea ceva in gat , aproape de fiecare data cand mananc ma innec, trebuie sa fiu mereu atenta, am senzatia uneori ca imi sta mancarea in gat si beau multa apa ca sa se duca. Atunci cand am o suparare sau ma gandesc la parintii mei care nu sunt langa mine la fel parca mi se pune ceva in gat si nu mai pot sa respir trebuie sa ma linistesc singura ca sa imi revin...Eu mi-am facut analizele de sange acum 7 luni si mi-a zis medicul de familie ca e totul bine ca nu am nimic. Cred ca ar trebui sa merg la endocrinolog ca sa imi fac analize. unsure.gif


TANIA VEZI K POATE AI AMIGGALELE MARITE! Aceeasi senzatie a aveam si eu si am crezut k am glanda tiroida si miam facut analizele care miau iesit fff bune si pe urma mam dus la un control la orl si mia descoperit k am amigdalele marite si ca trebuie sa le scot! tot asa am si eu aceleasi senzatii! si se accentueaza cand e mai cald afara!
Tania_25
Mersi mult pt sfat floare2.gif
Trebuie sa merg la un medic sa fac un control.
maryhynt
QUOTE(Tania_25 @ Dec 16 2008, 02:44 PM) *
Mersi mult pt sfat floare2.gif
Trebuie sa merg la un medic sa fac un control.


asa sa faci! si sa ne spui ce ai facut! sanatate multa!
Tania_25
Mersi mult pt sfat floare2.gif
Trebuie sa merg la un medic sa fac un control.
Alondra
QUOTE(diutza @ Dec 16 2008, 09:38 AM) *
Poate ca avea dreptate medicul meu de familie cand zicea ca principala cauza e stresul si spasmofilia.

Stresul cred a e cea mai importanta cauza! oFloare1.gif

QUOTE(CristinaS @ Dec 16 2008, 11:14 AM) *
Din pacate eu nu pot sa ascult de sfatul: "nu te mai enetva" pt ca asa este firea mea...nu am ce sa fac. Tot la nervi mi se inroseste pielea pe gat si piept.


Sincer cam asa cva patesc si eu cand ma simt stresata sau nervoasa, imi apar pete pe gat, si ma mananca, eu credeam ca e de la parul care sta pe gat, insa se pare ca nu poate di numai asta...doh.gif
QUOTE(Tania_25 @ Dec 16 2008, 02:14 PM) *
Cred ca ar trebui sa merg la endocrinolog ca sa imi fac analize. unsure.gif

Si eu mi-am facut analize si mi s-a spus ca nu am nimic la tiroida..na, ce sa mai zici...unsure.gif doh.gif
Fa totusi niste investigatii mai amanuntite daca esti in RO!
natsandrea
tocmai am fost si eu diagnosticata cu hipotiroidism....aveam dureri de gat si inainte dar nu le-am asociat cu glanda...
am de tinut regim si tratament cu euthyrox si ceva picaturi homeopate (formla 33 si 34)...
Alondra
QUOTE(natsandrea @ Jun 3 2010, 12:48 PM) *
tocmai am fost si eu diagnosticata cu hipotiroidism....aveam dureri de gat si inainte dar nu le-am asociat cu glanda...
am de tinut regim si tratament cu euthyrox si ceva picaturi homeopate (formla 33 si 34)...

ohmy.gif Offf...nasol, imi pare rau.. oFloare1.gif
Ti-a garantat ca functioneaza tratamentul asta?
Sper sa te faci bine!Multa sanatate si ai grija de tine!
natsandrea
QUOTE(Alondra @ Jun 3 2010, 08:24 PM) *
ohmy.gif Offf...nasol, imi pare rau.. oFloare1.gif
Ti-a garantat ca functioneaza tratamentul asta?
Sper sa te faci bine!Multa sanatate si ai grija de tine!

ms ramo
cine iti mai garanteaza ceva in ziua de azi? mai ales in medicina... oFloare1.gif
sper sa functioneze, desi am citit f multe pe net despre tabletele astea si multa lume se plange de reactii adverse...
mir0108
QUOTE(natsandrea @ Jun 3 2010, 12:48 PM) *
tocmai am fost si eu diagnosticata cu hipotiroidism....aveam dureri de gat si inainte dar nu le-am asociat cu glanda...
am de tinut regim si tratament cu euthyrox si ceva picaturi homeopate (formla 33 si 34)...

imi pare rau ca ai probleme ,andreea!dar cu medicatie corespunzatoare ,o tii tu in frau! partners.gif

saptama viitoare aflu si rezultatele la TSH ,T3,T4!
le-am tot amanat multa vreme...!

sanatate sa aveti...si tratamente benefice ,la nevoie! partners.gif
natsandrea
QUOTE(mir0108 @ Jun 4 2010, 12:19 PM) *
imi pare rau ca ai probleme ,andreea!dar cu medicatie corespunzatoare ,o tii tu in frau! partners.gif

saptama viitoare aflu si rezultatele la TSH ,T3,T4!
le-am tot amanat multa vreme...!

sanatate sa aveti...si tratamente benefice ,la nevoie! partners.gif

ms mir oFloare1.gif
TSH-ul mia fost si mie mai mare, limita superioara e de 4 si eu am avut initial 4,3 si la alt laborator mi-a iesit 6,3...treb sa fac tratam 6 luni si apoi de repetat analizele...
iti tin pumnii sa fie bune analizele
manu1981
Fetelor, eu urmez cu tratament pt tiroida de vreo 3 ani. La primele analize tsh-ul mi-a iesit aproape de 11, de 3 ori mai mare decat limita superioara. Am luat in greutate destul de mult si intr-un timp scurt asa ca am amers sa fac analizele si astea au fost rezultatele. De atunci iau eutirox si fac cotroale regulate la endocrinolog. Mai rau a fost ca, din cauza asta, in timpul sarcinii am luat 30 de kg si mai am multe de dat jos sad.gif. Oricum, dr endocrinolog mi-a spus ca voi lua eutirox toata viata, pt ca astea sunt medicamente crae tin sub control glanda, nu vindeca. Inca nu au un tratament care sa vindece, poate vor descopri intre timp.
natsandrea
QUOTE(manu1981 @ Jun 4 2010, 01:19 PM) *
Fetelor, eu urmez cu tratament pt tiroida de vreo 3 ani. La primele analize tsh-ul mi-a iesit aproape de 11, de 3 ori mai mare decat limita superioara. Am luat in greutate destul de mult si intr-un timp scurt asa ca am amers sa fac analizele si astea au fost rezultatele. De atunci iau eutirox si fac cotroale regulate la endocrinolog. Mai rau a fost ca, din cauza asta, in timpul sarcinii am luat 30 de kg si mai am multe de dat jos sad.gif. Oricum, dr endocrinolog mi-a spus ca voi lua eutirox toata viata, pt ca astea sunt medicamente crae tin sub control glanda, nu vindeca. Inca nu au un tratament care sa vindece, poate vor descopri intre timp.

imi pare rau manu
mie mi-a zis sa tin regim si tratam 6 luni, apoi pauza de tratament vreo 2-3 luni si de repetat analizele....si in functie de ce iese a zis ca vom continua sau nu tratam....ca nu e foarte mare valoarea TSH-ului...
ce doza de eutirox iei?
mie mi-a mai dat doua feluri de picaturi homeopate, formula 33 si 34...nu gasesc nici un fel de informatii despre ele pe net, iar de la farmacie nu se da prospect
natsandrea
mie mi se trage de dupa sarcina...inainte nu am avut probleme, iar pe parcursul sarcinii am slabit, in luna a opta si a noua am luat 3 kg in greutate....dupa ce am nascut am facut o serie de analize si nu aveam nimic la glanda....
iar de vreo luna dr de fam mi-a recomandat un control, ca m-a verificat la gat si i se parea ceva suspect
manu1981
QUOTE(natsandrea @ Jun 4 2010, 01:27 PM) *
imi pare rau manu
mie mi-a zis sa tin regim si tratam 6 luni, apoi pauza de tratament vreo 2-3 luni si de repetat analizele....si in functie de ce iese a zis ca vom continua sau nu tratam....ca nu e foarte mare valoarea TSH-ului...
ce doza de eutirox iei?
mie mi-a mai dat doua feluri de picaturi homeopate, formula 33 si 34...nu gasesc nici un fel de informatii despre ele pe net, iar de la farmacie nu se da prospect

50 mg pe zi si duminia 100 mg
Mie mi se trage dupa nunta. Atunci au fost ceva discutii aprinse cu socrii care voiau sa-si impuna punctul de vedere fara sa tina cont de noi, eu m-am suparat si la o luna si ceva de la nunta aveam deja 15 kg luate in plus sad.gif
natsandrea
QUOTE(manu1981 @ Jun 4 2010, 01:36 PM) *
50 mg pe zi si duminia 100 mg
Mie mi se trage dupa nunta. Atunci au fost ceva discutii aprinse cu socrii care voiau sa-si impuna punctul de vedere fara sa tina cont de noi, eu m-am suparat si la o luna si ceva de la nunta aveam deja 15 kg luate in plus sad.gif

eu incep 1 sapt cu 25mg, urmatoarele 2 sapt 50mg, apoi 2 sapt 75 si tot asa...si cresc progresiv pana la 150mg/zi pt 3 luni anima1.gif
manu1981
QUOTE(natsandrea @ Jun 4 2010, 01:40 PM) *
eu incep 1 sapt cu 25mg, urmatoarele 2 sapt 50mg, apoi 2 sapt 75 si tot asa...si cresc progresiv pana la 150mg/zi pt 3 luni anima1.gif

Wow. Ajungi la o doza destul de mare. Si eu am inceput cu o doza mai mica si mi-a marit-o. Om vedea ce o mai fi pe parcurs.
natsandrea
QUOTE(manu1981 @ Jun 4 2010, 01:46 PM) *
Wow. Ajungi la o doza destul de mare. Si eu am inceput cu o doza mai mica si mi-a marit-o. Om vedea ce o mai fi pe parcurs.

da, mi-a specificat ca e doza dubla decat normal...dar sa iau asa pt accelerarea arderii grasimilor... oFloare1.gif ...ma incred in acest medic, e cel mai bun de la noi din oras, dar totusi inca citesc despre acest medicament si functiile lui...
mir0108
QUOTE(natsandrea @ Jun 4 2010, 12:58 PM) *
ms mir oFloare1.gif
TSH-ul mia fost si mie mai mare, limita superioara e de 4 si eu am avut initial 4,3 si la alt laborator mi-a iesit 6,3...treb sa fac tratam 6 luni si apoi de repetat analizele...
iti tin pumnii sa fie bune analizele

cum aflu rezultatul ,vi-l spun si voua..sper si eu sa fie ok! partners.gif
ms! partners.gif
natsandrea
QUOTE(mir0108 @ Jun 4 2010, 05:26 PM) *
cum aflu rezultatul ,vi-l spun si voua..sper si eu sa fie ok! partners.gif
ms! partners.gif

te asteptam cu vesti bune trandafir.gif
mia22_ro
<H2 class=titlu_h2>glanda renala - Despre auxoni sau fermenti</H2>SANATATE &raquo; Alimentatie &raquo; Despre auxoni sau fermenti[/color]Fitominele ajuta la:

• combaterea virusilor, bacteriilor si ciupercilor;
• apara organismul īmpotriva actiunii nocive a razelor ultraviolete si a deshidratarii;
• determina scaderea nivelului colesterolului din sānge, prevenind ateroscleroza;
• scad puterea de actiune a toxinelor aflate īn organism;
• cresc rezistenta organismului fata de neoplasm;
• īntārzie īmbatrānirea.

Exemple: fitomina din spanac īmpiedica slabirea vederii cauzata de vārsta, iar cea din boabele de soia influenteaza nivelul colesterolului din sānge si actioneaza īmpotriva īmbolnavirii de cancer, precum cancerul mamar.

Fitomine multe gasim īn: soia, usturoi, ceapa, rosii (chiar si ketchup), varza, citrice, pepene galben, mazare, fasole, ceai negru si verde, spanac, morcovi, parza pekineza, mere, struguri, telina, conopida, vin rosu.

Usturoiul trebuie pisat īnainte de consum pentru ca acest lucru activeaza fitominele. Īn locul storcatorului de legume si fructe, folositi mixerul sau blenderul īn vederea obtinerii unei paste sau a unui nectar de fructe (aliment cu cele mai valoroase componente ale legumelor si fructelor, aflate īn pulpa si pielita si cu cantitate maxima de fitomine). Sosul tomat poate fi īmbogatit prin adaugarea de morcov ras sau pulpa de caise. Folositi lapte de soia ca adaos la fulgi de porumb sau soia. Pentru detalii, cititi revista Noi, mai 1997. Tot īn aceasta revista am gasit o descriere a melatoninei.

Melatonina este un hormon natural produs de catre o mica glanda aflata īn partea superioara a scoartei cerebrale. Hormonul este secretat numai īn timpul noptii, deoarece are legatura cu intensitatea luminii. Unii oameni de stiinta īl considera un elixir al tineretii. Producerea de melatonina scade la persoanele care fumeaza, consuma alcool, cofeina, medicamente antidepresive sau dorm cu lumina articiala aprinsa. Melatonina are actiune de protectie asupra celulelor din organism, fiind un antioxidant, ea ajuta la eliminarea din organism a produsilor toxici rezultati din arderi metabolice, īntareste sistemul imunitar al organismului, īntārzie dezvoltarea unor categorii de neoplasme. Deoarece nu se cunosc efectele secundare dupa administrare īndelungata, iar producerea ea scade cu vārsta (dupa 45 de ani este produsa īn cantitati cu 50% mai mici decāt la 20 de ani), se vor consuma doar alimente ce contin melatonina: fulgi de ovaz, porumb, orez, rosii, banane. Este utila si pentru cei care calatoresc si trebuie sa schimbe fusele orare.


[color="#679427"]
mia22_ro
fetele, stie cineva sa-mi spuna cate ceva despre glanda renala?
si eu fac analize, miercuri o sa-mi spuna rezultatele si sunt suspectata de a avea probleme cu glanda renala....
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.