Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Nu Va Fie Frica De Nasterea Naturala!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere
Pagini: 1, 2
pavaluc_felicia
ttt[font="Times New Roman"][/font][size="2"][/size][color="#FF0000"][/color] jucaus.gif

Scriu pentru prima data pe acest forum dar cat am fost insarcinata am citit multe pareri si povesti chiar daca eram deja la a doua sarcina!
Am citit mai ales despre nasterea naturala care ma interesa si m-am ingrozit de unele povesti, nu spun ca nu sunt adevarate, cred ca sunt dar cred ca mamicile trebuie sa auda si pareri afirmative, optimiste.
Prima data am nascut la Elena Doamna in Iasi doar cu moasa pentru ca doctorul nu a venit la nastere fiindca nu solicitasem cezariana, asta se intampla foarte frecvent, peste tot dar nici cu moasa nu e cumplit daca esti atenta cu ea va fi si ea cu tine si in acele momente nu cred ca trebuia sa ne mai preocupe etica si moralitatea personalului si binele nostru si al copilului. Si fiindca e moasa nici nu te costa o avere.Dai cat poti eu atunci in 2005 am dat 700.000, emult?????????? nu cred........Mi s-a rupt apa acasa la ora 9 seara sii la 1 si 20 nascusem deja,dar am asculatat cu sfintenia ce mi-a zis moasa adica am stat pe partea stanga si am respirat tot timpul si a fost bine
Anul acesta am nascut pe 11 februarie la Cuza Voda si nu a putut veni doctorita mea dar a m-a lasat in grija alteia care a fost super draguta si o recomand cu toata caldura dr.Pacurariu Lacramioara, eu eram la dr. Cojocaru Camelia tot o draguta si un medic foarte bun.Am avut o sarcina foarte dificila, fiind diagnosticata cu rinichi polichistic credeam ca nu ma va lasa sa nasc natural dar am primit acordul. De data asta nu s-a mai rupt apa ci au inceput contractiile tot la 9 seara si findca am stat in pat pe partea stanga si aveam din 10 in zece minute daca ma ridicam erau mult mai dese deci am preferat sa stau si mai ales cand incepea o contactie incercam sa ma relaxez cat pot de mult.Faptul ca erau mai rare cand stateam in pat si mai ales ca am fost calma m-au ajutat enorm pt ca nu m-am extenuat si deodata mi-a venit sa imping iar cand m-au urcat pe masa in 5 minute am si nascut de data asta la 1 fara 20. M-au taiat de fiecare data si m-au cusut dar de fiecare data s-a prins bine.
La doua ore dupa ce am nascut eram in pat cu cel de-al doilea baietel si ii dadeam sa suga.
Curaj tuturor si mai ales priviti cu bucurie aceasta minune ce ne este data noua femeilor si anume de a da viata!
va pup
Theo
Felicitari pt.cele doua minunatii care ti-au umplut viata de fericire ! trandafir.gif
Nici eu nu am frica de nasterea naturala,chiar daca voi fi la primul meu copilas sunt foarte curajoasa si optimista,sincera sa fiu nici nu vreau sa aud clipele groaznice prin care au trecut unele femei la nasterea naturala,nu vreau sa vad,nu vreau sa aud,nu vreau sa ascult mai ales pt.ca nu vreau sa-mi fac mie rau auzind tot felul de povesti care mai de care mai halucinante,nu zic ca nu cred dar nici nu vreau sa stiu.
Ce rost are sa ma ingrozesc de pe acum cu tot felul de povesti adevarate sau mai putin adevarate?!
Ma uit si in jurul meu si fiecare incearca sa-mi povesteasca niste chestii pe care eu nu le cred si nici nu le concep ca fiind reale,multa lume din rautate incearca sa te inspaimante si nu inteleg de ce,mai ales cand noi trebuie sa avem o sarcina serena si linistita,lipsita de griji si complicatii dar eu le tai imediat craca spunandu-le sa ma usureze de astefel de experiente ca nu ma intereseaza.Nu zic ca nu e dureros,sunt foarte constienta de aspectul asta,dar ce poate fi mai frumos decat prima imbratisare cu bebelusul nostru,primul zambet,primul sarut,prima mangaiere,prima atingere...nimic nu se compara cu toate aceste lucruri,nici macar durerea nu ne va putea lua fericirea de a tine la pieptul nostru minunatia pe care am creat-o din dragoste si pasiune.
Imi place sa citesc toate experientele frumoase pe care le-au avut mamicile la nastere,asa reusesc si eu sa ma incurajez,sa ma imbarbatez si sa cred ca daca ele au facut-o atunci voi putea si eu s-o fac !
Te pup Felicia si felicitarile mele ! tzuc.gif
anka-iasi
nici eu nu am vrut sa aud dinainte povestiri despre cum va fi si nu m-am gandit deloc la nastere.nu spun ca a fost usor,dar eram inca pe masa la cusut si david era pe o masuta unde il puteam vedea,il cantareau si i-au facut un vaccin rolleyes.gif parca uitasem de orice durere si eram parca in al 9lea cer numai vazand minunea aia mica wub.gif oricat de dureros a fost,tot nastere naturala voi alege la urmatorul jucaus.gif
nalya
Eu am fost foarte speriata(ingrozita) de nasterea naturala,sunt insarcinataa in 16 saptamani si 4zile,dar,nu stiu,parca din ce in ce se apropie momentul,frica dispare,chiar imi doresc sa vina mai repede si sa nasc normal,daca e nevoie,chiar fara nici un calmant.Aceea durere este doar pe moment,totul se uita repede cand ai minunea mica langa tine!
pavaluc_felicia
[quote name='pavaluc_felicia' date='May 6 2008, 02:08 PM' post='177511']
ttt[font="Times New Roman"][/font][size="2"][/size][color="#FF0000"][/color] jucaus.gif

Iti multumesc si mai ales te felicit eu pentru ingerasul ce-l porti si pentru ca ai ales sa nasti natural. Ma bucur ca esti otimista si te rog sa traiesti aceste clipe si sa te bucuri de ele pentru ca sunt minunate si pentru ca sunt temelia relatiei tale cu copilasul tau.Te pup draga Theo si pentru orice nelamurire scrie si-ti raspund. Si inca ceva important sa ai un doctor in care sa ai incredere si cu care sa stabilesti din timp daca te asista sau nu la nastere si in cazul in care este posibilitatea sa fie plecat cui te lasa.
Mai vb.Te pup smile.gif
pogos
buna mamici si viitoare mamici,
si eu am nascut tot natural, dar cu anestezie epidurala. cu toate ca mi-a fost frica, am ales sa nasc natural, oarecum si fortata de imprejurari...medicul cu care am nascut recomanda nasterea naturala si cezariana doar cand este cazul. mi s-a rupt apa pe la 9 seara si am nascut la ora 3, iar anestezia mi-au facut-o in 2 reprize: pe la 23 si pe la 1. am fost taiata, cusuta...tot tacamul. dar la al doilea copil tot nastere naturala voi alege, mai ales ca acuma stiu la ce sa ma astept...oare mai stiu?!... sincer nu-mi mai aduc bine aminte laugh.gif ...cert este ca nu a fost usor dar ma asteptam sa fie mai rau.
asa ca dragi viitoare mamici, va recomand sa nasteti natural si va pup pe toate tzuc.gif
Alondra
QUOTE(pogos @ May 14 2008, 12:47 AM) *
buna mamici si viitoare mamici,
si eu am nascut tot natural, dar cu anestezie epidurala. cu toate ca mi-a fost frica, am ales sa nasc natural, oarecum si fortata de imprejurari...medicul cu care am nascut recomanda nasterea naturala si cezariana doar cand este cazul. mi s-a rupt apa pe la 9 seara si am nascut la ora 3, iar anestezia mi-au facut-o in 2 reprize: pe la 23 si pe la 1. am fost taiata, cusuta...tot tacamul. dar la al doilea copil tot nastere naturala voi alege, mai ales ca acuma stiu la ce sa ma astept...oare mai stiu?!... sincer nu-mi mai aduc bine aminte laugh.gif ...cert este ca nu a fost usor dar ma asteptam sa fie mai rau.
asa ca dragi viitoare mamici, va recomand sa nasteti natural si va pup pe toate tzuc.gif


Pai daca ai nascut cu epidurala, inseamna ca nu ai simtit nimic...si atunci nu e chiar nastere naturala 100%, ca nu ai simtit durerile nasterii efective, nu? Sa nu te superi pe mine ca te intreb, dar eu asa am auzit aici de la o tipa ca ea juca table in timp ce nastea! doh.gif Si nu e gluma! oFloare1.gif
nalya
QUOTE(alondramona @ May 14 2008, 05:33 AM) *
Pai daca ai nascut cu epidurala, inseamna ca nu ai simtit nimic...si atunci nu e chiar nastere naturala 100%, ca nu ai simtit durerile nasterii efective, nu? Sa nu te superi pe mine ca te intreb, dar eu asa am auzit aici de la o tipa ca ea juca table in timp ce nastea! doh.gif Si nu e gluma! oFloare1.gif

Si eu am auzit tot asa,ca nu ai nici o durere,insa dr.meu mi-a spus ca depinde foarte mult de persoana,de organismul fiecareia,(am inteles ca nu isu face efectul in toate cazurile)si totusi,durerile l-e simti.Nu stiu cum este eu sunt la prima sarcina,dar poate vreo mamica ce a nascut cu epidurala,ne va spune mai multe biggrin.gif
Alondra
QUOTE(nalya @ May 14 2008, 08:02 PM) *
Si eu am auzit tot asa,ca nu ai nici o durere,insa dr.meu mi-a spus ca depinde foarte mult de persoana,de organismul fiecareia,(am inteles ca nu isu face efectul in toate cazurile)si totusi,durerile l-e simti.Nu stiu cum este eu sunt la prima sarcina,dar poate vreo mamica ce a nascut cu epidurala,ne va spune mai multe biggrin.gif


Nu am stiut ca se poate simti ca nasti, daca iti face respectiva epidurala..eu stiu doar de tipa asta de aici, de care ziceam ca juca table in timp ce nastea.... doh.gif Asa ca...tot ce-i posibil, nimic nu e exclus!Dar nu-ti fa griji, tu nu o sa ai niciun fel de probleme! wink.gif Vrei sa nasti cu epidurala sau normal?
meaw_ela
Dragele mele .. viitoare mamici...fiecare nastere este unica ... asa cum si noi suntem unice... si bebicii nostrii... si vietzile noastre....
Fiecare are o parere si daca este ceruta poate fii impartasita asa ca iata si parere mea:
Nasterea este un miracol in sine si de obicei se intampla normal pentru multe dintre noi... unora le este dat o nastere ushoara altora mai grea.. si cateodata este nevoie de interventzie/ ajutor chirurgical-cezariana... Sunt de parere ca in ziua de azi si cu posibilitatzile existente fiecare are dreptul sa aleaga cum naste. fie normal- fie cezariana dar inainte sa faca alegera sa cantareasca bine benefiicile fiecareia. Corpul este adaptat nasterii naturale si se reface mult mai bine dupa. este benefica si copilului. Cazariana ajuta in cazuri exceptionale, cand fatul este mult prea mare sau apar complicatzii. pentru prima sarcina sa alegem cezariana doar ptr ca ne este teama cred ca este iratzional....Sa nu uitam ca este o operatzie .... o cicatrice.. o rana ... un loc sensibil .... O urmatoare sarcina poate primejdui viatza mamei... Daca teama de durere va impinge la alegerea cezarianei exista optiunea epidurala ...... nastere fara durerea cea mare... in multe cazuri executata la timp ajuta . uneori este prea tarziu sau starea fatului nu permite administrarea epiduralei... sa nu uitam ca totusi fatul este afectat intr-o oarecare masura de orice medicament care este administrat mamei... fie la cezariana - anestezie locala sau totala.. fie epidurala... Sper ca v-am ajutat putzin in luarea deciziei...
Este alegerea voastra cum doritzi sa primitzi pe lume puiul vostru...
Eu pe Maja am vazut-o in oglinda....tot timpul... Am fost confuza la inceput .. Doream sa simt durerile facerii si totusi ma gandeam de ce sa sufar cand in secolul asta exista alinare....prima contractzie a inceput pe la ora 17...Cand am ajuns la spital la ora 20 eram 3 cm... contractzii suportabile....Am cerut epidurala de la inceput ...dar anestezistul era intr-o operatzie si am indurat contractziile alaturi de iubitul meu sotz tzipand si injurand pe toate limbile ca unde *%*&*& e Doctorul cu epidurala!...am stat chiar si in cada cu apa speciala....saracul mai stia ce sa-mi faca.. masajul puternic pe spate a ajutat foarte mult... la ora 23:30 surprinzator ptr toate asistentele ajunsesem la 10 cm si incepusem sa imping involuntar.. corpul preluase comnda,,,, asistentele imi ziceau sa nu imping sa ashtept Dr.. dar nu mai puteam . era asa de bine cand impingeam... era ceva de nedescris.. ceva natural... primal... animalic... intr-un final a aparut si anestezistul....nu am zis nu.. m-a intors pe o parte si mi-a administrat in coloana injectzia/tubul. nici nu am simtzit de atata durere... apoi asa odata... m-a cuprins o amortzeala in picioare... contractiile le mai simtzeam dar nu puternice ca inainte... dar nu mai ma durea nimic.. imi ardea si de glume. ... Asistenta mi-a zis sa ma relaxez o ora ...ca apoi trebuie sa imping si o sa am nevioie de energie... Asa amortzita de la talie in jos nu mai controlezi bine impinsul dar contractiile sunt monitorizate si ma ghidau cand e timpul sa imping iar... in plus le simtzeam totusi ...Si dupa o ora de impins,numarat pana la zece, respirat...la ora 12:54...am nascut-o pe Maja .. ..direct in bratzele mele a venit. cu guritza la tzatza..tata i-a taiat cordonul ombilical...in acelasi timp s-a rupt si apa....Doctorul a fost prezent cu mult timp inainte spre surprindera mea.. a stat cu mine ...foarte de treaba... m-a "reparat" extraordinar de bine . .. si Maja a fost 10 apgar. 3-640kg. jucaus.gif
Si asa pot spune ca am simtzit nasterea asa cum mi-am dorit-o ...si cu bune si cu rele...LOL.... bananab.gif rolleyes.gif
S-am incalecat pe-o sha....si v-am spus povestea mea!
Alondra
QUOTE(meaw_ela @ May 14 2008, 09:15 PM) *
Dragele mele .. viitoare mamici...fiecare nastere este unica ... asa cum si noi suntem unice... si bebicii nostrii... si vietzile noastre....
Fiecare are o parere si daca este ceruta poate fii impartasita asa ca iata si parere mea:
Nasterea este un miracol in sine si de obicei se intampla normal pentru multe dintre noi... unora le este dat o nastere ushoara altora mai grea.. si cateodata este nevoie de interventzie/ ajutor chirurgical-cezariana... Sunt de parere ca in ziua de azi si cu posibilitatzile existente fiecare are dreptul sa aleaga cum naste. fie normal- fie cezariana dar inainte sa faca alegera sa cantareasca bine benefiicile fiecareia. Corpul este adaptat nasterii naturale si se reface mult mai bine dupa. este benefica si copilului. Cazariana ajuta in cazuri exceptionale, cand fatul este mult prea mare sau apar complicatzii. pentru prima sarcina sa alegem cezariana doar ptr ca ne este teama cred ca este iratzional....Sa nu uitam ca este o operatzie .... o cicatrice.. o rana ... un loc sensibil .... O urmatoare sarcina poate primejdui viatza mamei... Daca teama de durere va impinge la alegerea cezarianei exista optiunea epidurala ...... nastere fara durerea cea mare... in multe cazuri executata la timp ajuta . uneori este prea tarziu sau starea fatului nu permite administrarea epiduralei... sa nu uitam ca totusi fatul este afectat intr-o oarecare masura de orice medicament care este administrat mamei... fie la cezariana - anestezie locala sau totala.. fie epidurala... Sper ca v-am ajutat putzin in luarea deciziei...
Este alegerea voastra cum doritzi sa primitzi pe lume puiul vostru...
Eu pe Maja am vazut-o in oglinda....tot timpul... Am fost confuza la inceput .. Doream sa simt durerile facerii si totusi ma gandeam de ce sa sufar cand in secolul asta exista alinare....prima contractzie a inceput pe la ora 17...Cand am ajuns la spital la ora 20 eram 3 cm... contractzii suportabile....Am cerut epidurala de la inceput ...dar anestezistul era intr-o operatzie si am indurat contractziile alaturi de iubitul meu sotz tzipand si injurand pe toate limbile ca unde *%*&*& e Doctorul cu epidurala!...am stat chiar si in cada cu apa speciala....saracul mai stia ce sa-mi faca.. masajul puternic pe spate a ajutat foarte mult... la ora 23:30 surprinzator ptr toate asistentele ajunsesem la 10 cm si incepusem sa imping involuntar.. corpul preluase comnda,,,, asistentele imi ziceau sa nu imping sa ashtept Dr.. dar nu mai puteam . era asa de bine cand impingeam... era ceva de nedescris.. ceva natural... primal... animalic... intr-un final a aparut si anestezistul....nu am zis nu.. m-a intors pe o parte si mi-a administrat in coloana injectzia/tubul. nici nu am simtzit de atata durere... apoi asa odata... m-a cuprins o amortzeala in picioare... contractiile le mai simtzeam dar nu puternice ca inainte... dar nu mai ma durea nimic.. imi ardea si de glume. ... Asistenta mi-a zis sa ma relaxez o ora ...ca apoi trebuie sa imping si o sa am nevioie de energie... Asa amortzita de la talie in jos nu mai controlezi bine impinsul dar contractiile sunt monitorizate si ma ghidau cand e timpul sa imping iar... in plus le simtzeam totusi ...Si dupa o ora de impins,numarat pana la zece, respirat...la ora 12:54...am nascut-o pe Maja .. ..direct in bratzele mele a venit. cu guritza la tzatza..tata i-a taiat cordonul ombilical...in acelasi timp s-a rupt si apa....Doctorul a fost prezent cu mult timp inainte spre surprindera mea.. a stat cu mine ...foarte de treaba... m-a "reparat" extraordinar de bine . .. si Maja a fost 10 apgar. 3-640kg. jucaus.gif
Si asa pot spune ca am simtzit nasterea asa cum mi-am dorit-o ...si cu bune si cu rele...LOL.... bananab.gif rolleyes.gif
S-am incalecat pe-o sha....si v-am spus povestea mea!


Draga meaw_ela, eu iti foarte multumesc pt. postarea ta!A fost si haioasa, dar in acelasi timp detaliata si foarte informativa, pt. mine personal! wink.gif M-ai lamurit de unele chestii..Si mie mi-ar fi super frica de nasterea naturala si cred ca as alege epidurala.. unsure.gif Dar depinde si de organism, de cirumstante si de doctor!Dar mi-as dori o nastere cel putin asa cum a fost a ta! floare2.gif
ancaop
Hey Meaw Ela !

Am citit povestea ta si seamana mult si cu a mea!!!!

felicitari pt Maya e o fetita superba ca si mami al ei. Citesc forumul regulat, dar nu am asa mult timp de petrecut in fata calculatorului.....stau in umbra......

Oricum, nasterea naturala e cea mai indicata atat pentru refacerea mamei cat si pentru copil. Un bebe nascut normal respira mai repede si fara prea multe complicatii decat un bebe nascut prin cezariana.

Eu am nascut normal, nici nu am vrut sa aud de cezariana, am fost asa speriata ca ar putea sa mi se intampla, ca intrebam mereu asistenta "da' e bine , nu?nu o sa imi faca cezariana" . Nu am vrut sa aud de taietura nici in ruptul capului. Refacerea e mai de lunga durata, ramai cu cicatrice si afara si inauntru pe uter. Unele mamici zic ca nici nu se vede, ca una ca alta, dar taiat e si gata. Ca si o operatie de apendicita, nu? Plus ca burtica e mai greu de lucrat la gym daca ai cezariana....
Am nascut normal, cu epidurala in 6 ore . La 9 seara aveam contractiile mai puternice cu 4 cm dilatatie, am luat epidurala, la 11 pm aveam 5 cm, la 2 noaptea earm deja 10 cm. Nu am simtit contractiile pentru ca eram amortita, dar am simtit presiunea cu care capul bebelui ma impingea si eu nu voiam decat sa imping, o senzatie unica..... de cate ori aveam o contractie simteam o presiune in pelvis si eu impingeam....1,2,3....9,10 si ......inca o data.....
in 30 min Alex a fost afara si gata! Nu am fost taiata, dar m-am rupt putin pe dinafara, reparat rapid si gata. In 2 sapt am fost ca "noua".... - nu chiar, glumesc..smile.gif)

Asa ca nu va fie frica si nu alegeti cezariana ca si optiune. Durerea se uita imediat cum puiul e afara. O saptamana te simti cum ai facut sport la maxim si toti muschii au febra, dar atat. La 6 saptamani am fost inapoi la munca si m-am refacut ff repede. Acum, dupa 1 an , retraiesc aceea zi minunata ca si cum a fost ieri si sunt mandra de ceea ce am facut:))..... pe 18 mai e ziua prichindelului meu.

Va pup pe toate!
flori de camp
nu pot decat sa va felicit pe voi cele care ati nascut normal. e mult mai bine sa nasti normal atata timp cat se poate. orice operatie, fie ea si cezariana, lasa urme asupra organismului. si nu ma refer la cele estetice. eu ambele nasteri le-am facut cu cezariana, din motive medicale si in prezent nu pot sa fac nici cel mai mic exercitiu de intretinere si pe masura ce bebe a crescut mi-a fost si imi este tot mai greu sa o duc/tin in brate. cu atat mai mult ca cat eram si trecuta de 30 de ani la a 2-a nastere. la prima nastere nu-mi aduc aminte sa ma fi resimtit atat de mult fizic, dupa cezariana. si mi-am revenit bine si cu greutatea, la prima nastere. dar a 2-a nastere mi-a cam dat si imi da in continuare de furca.
asa ca , fetelor, incercati sa nasteti normal, cat se poate. tipati, urlati, injurati dar o sa va fie mai bine mai tarziu. floare2.gif
flori de camp
QUOTE(ancaop @ May 15 2008, 08:00 AM) *
Acum, dupa 1 an , retraiesc aceea zi minunata ca si cum a fost ieri si sunt mandra de ceea ce am facut:))..... pe 18 mai e ziua prichindelului meu.

Va pup pe toate!

La multi ani bananab.gif
geani1981
QUOTE(pavaluc_felicia @ May 6 2008, 02:08 PM) *
ttt[font="Times New Roman"][/font][size="2"][/size][color="#FF0000"][/color] jucaus.gif

Scriu pentru prima data pe acest forum dar cat am fost insarcinata am citit multe pareri si povesti chiar daca eram deja la a doua sarcina!
Am citit mai ales despre nasterea naturala care ma interesa si m-am ingrozit de unele povesti, nu spun ca nu sunt adevarate, cred ca sunt dar cred ca mamicile trebuie sa auda si pareri afirmative, optimiste.
Prima data am nascut la Elena Doamna in Iasi doar cu moasa pentru ca doctorul nu a venit la nastere fiindca nu solicitasem cezariana, asta se intampla foarte frecvent, peste tot dar nici cu moasa nu e cumplit daca esti atenta cu ea va fi si ea cu tine si in acele momente nu cred ca trebuia sa ne mai preocupe etica si moralitatea personalului si binele nostru si al copilului. Si fiindca e moasa nici nu te costa o avere.Dai cat poti eu atunci in 2005 am dat 700.000, emult?????????? nu cred........Mi s-a rupt apa acasa la ora 9 seara sii la 1 si 20 nascusem deja,dar am asculatat cu sfintenia ce mi-a zis moasa adica am stat pe partea stanga si am respirat tot timpul si a fost bine
Anul acesta am nascut pe 11 februarie la Cuza Voda si nu a putut veni doctorita mea dar a m-a lasat in grija alteia care a fost super draguta si o recomand cu toata caldura dr.Pacurariu Lacramioara, eu eram la dr. Cojocaru Camelia tot o draguta si un medic foarte bun.Am avut o sarcina foarte dificila, fiind diagnosticata cu rinichi polichistic credeam ca nu ma va lasa sa nasc natural dar am primit acordul. De data asta nu s-a mai rupt apa ci au inceput contractiile tot la 9 seara si findca am stat in pat pe partea stanga si aveam din 10 in zece minute daca ma ridicam erau mult mai dese deci am preferat sa stau si mai ales cand incepea o contactie incercam sa ma relaxez cat pot de mult.Faptul ca erau mai rare cand stateam in pat si mai ales ca am fost calma m-au ajutat enorm pt ca nu m-am extenuat si deodata mi-a venit sa imping iar cand m-au urcat pe masa in 5 minute am si nascut de data asta la 1 fara 20. M-au taiat de fiecare data si m-au cusut dar de fiecare data s-a prins bine.
La doua ore dupa ce am nascut eram in pat cu cel de-al doilea baietel si ii dadeam sa suga.
Curaj tuturor si mai ales priviti cu bucurie aceasta minune ce ne este data noua femeilor si anume de a da viata!
va pup

geani1981
QUOTE(flori de camp @ May 15 2008, 08:08 AM) *
La multi ani bananab.gif

PENTRU VIITOARELE MAMICII!!!NU ASCULTATI DRAGILE MELE POVESTILE INFIORATOARE DESPRE NASTERE CA VA INGROZITI!!

EU am nascut natural,in apa pentru mine a fost o sarcina usoara si o nastere la fel.a durat insa cam mult pentru ca am nascut cu moasa si m a lasat sa ma dilatez singura,nu m am rupt deloc.singurele dureri avute au fost in ultimele 2 saptamanii de sarcina cand ma rugam sa nasc o data.Insa nasterea propriu zisa nu e asa grea,oricum fiecare femeie suporta durerile in felul ei.Credeti ma de ar fi dupa mine as mai face 20 de copii,ca doar am timp..am doar 26 ani barza.gif ,Asa ca viitoarelor mamici nu intrati in panica,naste ti normal,nu ascultati povestile celorlalti/celorlalte care de obicei povestesc cu putina invidie si rautate sau sa arate cat de viteze au fost ele.Durerea se percepe diferit.
Recomandarea mea ar fi sa incercati sa nasteti in apa,unde exista posibilitatea.Eu am nascut la londra ca aici locuiesc,si am o fetita sanatoasa,cuminte desi are doar 5 luni si 2 sapt ma pot lauda ca nu stiu ca am bebel mic si credeti ma o cresc singura.
va pupam pe toate si fiti barbate!!! floare2.gif
meaw_ela
QUOTE(alondramona @ May 14 2008, 09:35 PM) *
Draga meaw_ela, eu iti foarte multumesc pt. postarea ta!A fost si haioasa, dar in acelasi timp detaliata si foarte informativa, pt. mine personal! wink.gif M-ai lamurit de unele chestii..Si mie mi-ar fi super frica de nasterea naturala si cred ca as alege epidurala.. unsure.gif Dar depinde si de organism, de cirumstante si de doctor!Dar mi-as dori o nastere cel putin asa cum a fost a ta! floare2.gif

Iti doresc mult succes in "proiectare" si de-a lungul sarcinii si nu in ultimul rand sa ramai pozitiva pana la nastere si beyond! partners.gif
La al doilea bebic sper sa indur cat de mult posibil ... si daca nu.. vine si epidurala ..... LOL...
meaw_ela
QUOTE(ancaop @ May 15 2008, 01:00 AM) *
Hey Meaw Ela !

Am citit povestea ta si seamana mult si cu a mea!!!!

felicitari pt Maya e o fetita superba ca si mami al ei. Citesc forumul regulat, dar nu am asa mult timp de petrecut in fata calculatorului.....stau in umbra......

Oricum, nasterea naturala e cea mai indicata atat pentru refacerea mamei cat si pentru copil. Un bebe nascut normal respira mai repede si fara prea multe complicatii decat un bebe nascut prin cezariana.

Eu am nascut normal, nici nu am vrut sa aud de cezariana, am fost asa speriata ca ar putea sa mi se intampla, ca intrebam mereu asistenta "da' e bine , nu?nu o sa imi faca cezariana" . Nu am vrut sa aud de taietura nici in ruptul capului. Refacerea e mai de lunga durata, ramai cu cicatrice si afara si inauntru pe uter. Unele mamici zic ca nici nu se vede, ca una ca alta, dar taiat e si gata. Ca si o operatie de apendicita, nu? Plus ca burtica e mai greu de lucrat la gym daca ai cezariana....
Am nascut normal, cu epidurala in 6 ore . La 9 seara aveam contractiile mai puternice cu 4 cm dilatatie, am luat epidurala, la 11 pm aveam 5 cm, la 2 noaptea earm deja 10 cm. Nu am simtit contractiile pentru ca eram amortita, dar am simtit presiunea cu care capul bebelui ma impingea si eu nu voiam decat sa imping, o senzatie unica..... de cate ori aveam o contractie simteam o presiune in pelvis si eu impingeam....1,2,3....9,10 si ......inca o data.....
in 30 min Alex a fost afara si gata! Nu am fost taiata, dar m-am rupt putin pe dinafara, reparat rapid si gata. In 2 sapt am fost ca "noua".... - nu chiar, glumesc..smile.gif)

Asa ca nu va fie frica si nu alegeti cezariana ca si optiune. Durerea se uita imediat cum puiul e afara. O saptamana te simti cum ai facut sport la maxim si toti muschii au febra, dar atat. La 6 saptamani am fost inapoi la munca si m-am refacut ff repede. Acum, dupa 1 an , retraiesc aceea zi minunata ca si cum a fost ieri si sunt mandra de ceea ce am facut:))..... pe 18 mai e ziua prichindelului meu.

Va pup pe toate!

Multzumesc Anca!
Ai absoluta dreptate!
PS: Sa-ti traiasca ingerashul si sa fie sanatos si fericit!
Alondra
QUOTE(meaw_ela @ May 15 2008, 05:33 PM) *
Iti doresc mult succes in "proiectare" si de-a lungul sarcinii si nu in ultimul rand sa ramai pozitiva pana la nastere si beyond! partners.gif
La al doilea bebic sper sa indur cat de mult posibil ... si daca nu.. vine si epidurala ..... LOL...


LOL!Multumesc draga mea pt. incurajari!Nici nu stii ce bine prind! hug.gif
nalya
QUOTE(alondramona @ May 14 2008, 07:16 PM) *
Nu am stiut ca se poate simti ca nasti, daca iti face respectiva epidurala..eu stiu doar de tipa asta de aici, de care ziceam ca juca table in timp ce nastea.... doh.gif Asa ca...tot ce-i posibil, nimic nu e exclus!Dar nu-ti fa griji, tu nu o sa ai niciun fel de probleme! wink.gif Vrei sa nasti cu epidurala sau normal?

Nici nu vreau sa aud de cezariana!!!!Vreau sa nasc normal,si asta datorita incurajarilor fetelor de pe forum,caci sincer,eu eram ingrozita de ce auzisem despre nasterile naturale,dar cum toate mamicile spun ca durerea se uita cand vezi pt.prima data minunea,uiti de tot,si ai o bucurie si un sentiment de nedescris,nu vreau sa ratez ocazia de a cunoaste sentimentul.Deocamdata e bine,sper sa nu fie nevoie de cezariana in ultimul moment.Meaw_Ela,foarte imformativa nasterea ta,a picat super pentru mine,caci nu stiam cum e cu epidurala,as vrea sa am si eu o nastere usoara ca a soacrei mele,4300gr,fara nici o ruptura sau durere,si asta la primul copil,insa m-as multumi si cu o sarcina ca a ta.Despre epidurala,ce sa zic,nu as vrea,dar poate ca in ultimul moment o sa ma razgandesc.
Alondra
QUOTE(nalya @ May 15 2008, 11:31 PM) *
Nici nu vreau sa aud de cezariana!!!!Vreau sa nasc normal,si asta datorita incurajarilor fetelor de pe forum,caci sincer,eu eram ingrozita de ce auzisem despre nasterile naturale,dar cum toate mamicile spun ca durerea se uita cand vezi pt.prima data minunea,uiti de tot,si ai o bucurie si un sentiment de nedescris,nu vreau sa ratez ocazia de a cunoaste sentimentul.Deocamdata e bine,sper sa nu fie nevoie de cezariana in ultimul moment.Meaw_Ela,foarte imformativa nasterea ta,a picat super pentru mine,caci nu stiam cum e cu epidurala,as vrea sa am si eu o nastere usoara ca a soacrei mele,4300gr,fara nici o ruptura sau durere,si asta la primul copil,insa m-as multumi si cu o sarcina ca a ta.Despre epidurala,ce sa zic,nu as vrea,dar poate ca in ultimul moment o sa ma razgandesc.


Foarte bine faci!Sanatate, sarcina usoara si mult curaj! eusa_clap.gif floare2.gif
meaw_ela
QUOTE(nalya @ May 15 2008, 04:31 PM) *
Nici nu vreau sa aud de cezariana!!!!Vreau sa nasc normal,si asta datorita incurajarilor fetelor de pe forum,caci sincer,eu eram ingrozita de ce auzisem despre nasterile naturale,dar cum toate mamicile spun ca durerea se uita cand vezi pt.prima data minunea,uiti de tot,si ai o bucurie si un sentiment de nedescris,nu vreau sa ratez ocazia de a cunoaste sentimentul.Deocamdata e bine,sper sa nu fie nevoie de cezariana in ultimul moment.Meaw_Ela,foarte imformativa nasterea ta,a picat super pentru mine,caci nu stiam cum e cu epidurala,as vrea sa am si eu o nastere usoara ca a soacrei mele,4300gr,fara nici o ruptura sau durere,si asta la primul copil,insa m-as multumi si cu o sarcina ca a ta.Despre epidurala,ce sa zic,nu as vrea,dar poate ca in ultimul moment o sa ma razgandesc.

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor... cu cat esti mai informata cu atat mai bine. Nu vrea nimeni sa te sperie .O sa faci alegerea potrivita cred eu la momentul respectiv. trebuie insa sa stii de cum ajungi la spital daca anestezistul o sa fie "la indemana" . altfel.. vei avea surprize ca mine. Daca este disponibil tot timpul eu zic sa incerci fara epidural....poate esti mai puternica decat mine la durere. Este comic dar sotzul meu a insistat mai mult cu epidurala doar ca sa nu ma vada pe mine suferind asa de rau....depinde si cum este pozitionat bebicul... Si mai stiu ca daca nu ai contractiile puternice SAU rare si tot procesul se lungeste se recomanda perfuzii cu PITOCIN - ( produce contractii uterine si controleaza sangerearea de dupa nastere.)La mine nu a fost cazul.E bine sa nasti cat mai repede....LOL - Oricum, Mult succes!Abia astept detalii dupa nashtere! trandafir.gif rolleyes.gif
nalya
QUOTE(meaw_ela @ May 16 2008, 12:27 AM) *
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor... cu cat esti mai informata cu atat mai bine. Nu vrea nimeni sa te sperie .O sa faci alegerea potrivita cred eu la momentul respectiv. trebuie insa sa stii de cum ajungi la spital daca anestezistul o sa fie "la indemana" . altfel.. vei avea surprize ca mine. Daca este disponibil tot timpul eu zic sa incerci fara epidural....poate esti mai puternica decat mine la durere. Este comic dar sotzul meu a insistat mai mult cu epidurala doar ca sa nu ma vada pe mine suferind asa de rau....depinde si cum este pozitionat bebicul... Si mai stiu ca daca nu ai contractiile puternice SAU rare si tot procesul se lungeste se recomanda perfuzii cu PITOCIN - ( produce contractii uterine si controleaza sangerearea de dupa nastere.)La mine nu a fost cazul.E bine sa nasti cat mai repede....LOL - Oricum, Mult succes!Abia astept detalii dupa nashtere! trandafir.gif rolleyes.gif

Multumesc mult pentru incurajari,e bine sa sti din timp tot ce o sa fie,sa fii imformata.BB ar trebui sa vina pe17 octombrie,ieri am fost la ecograf cu viitorul tatic,sa vedem ce este,dar smecherul/a,nu vrea sa ne dezvaluie marele secret,se ascunde nu vrea sa ne arate doh.gif .Iti multzumesc inca o data pentru incurajari,si multi pupici tie,si printesei tale tzuc.gif
kamy_bm
trandafir.gif Eu am nascut natural, fara epidurala (e drept ca am avut si doctorul langa mine- o persoana deosebita care m-a ajutat mult de tot) si pot spune ca mi-am facut degeaba probleme in privinta nasterii. E drept ca mi-a facut epiziotomie ca sa iasa mai usor bebe, insa dupa trei saptamani eram vindecata. Conteaza mult igiena, ajta si grabeste vindecarea impreuna cu rivanol pus zilnic pe cusatura. Dupa patru saptamani m-am urcat la volan, fara a simti vreo durere. Am o prietena care a nascut in urma cu 11 luni prin cezariana( din motive medicale) si inca o mai doare operatia. In plus, nu a avut voie sa faca exercitii pana dupa 7 luni, ca sa-i fie bine vindecata operatia. Doctorul i-a spus ca i-a cusut 5 straturi, asa ca este evident de ce dureaza atat de mult sa fii complet vindecata dupa o cezariana...

Faptul ca fiecare organism percepe diferit durerea este foarte adevarat, insa ajuta foarte mult si respiratia. In ceea ce ma priveste, eu am inspirat de doua ori si am expirat de trei ori si a functionat, adica nu am mai simtit contractiile la fel de dureroase. In plus, sa stii ca durerea este ceva peste ce se trece, asa cum mi s-a spus si mie este o zi din viata ta pe care ti-o vei aminti mereu pentru este ziua in care iti vei tine in brate puiul pentru prima oara. Si nu vei mai tine cont de durere ci doar de senzatia pe care o vei avea ca proaspata mamica. Este o senzatie unica, sa-l vezi pe bebe imediat ce s-a nascut, sa-i auzi pentru prima oara strigatul.... Si acum o aud parca de fetita mea, desi a trecut ceva timp...

Iti urez sa ai parte de o nastere usoara, macar ca si a mea (am mers la 9:30 la spital si am nascut la 12:30- acasa am inceput sa ma dureri dimineata, pe la 6 - si a fost prima nastere!) si o sarcina fara probleme.
pogos
QUOTE(alondramona @ May 14 2008, 06:33 AM) *
Pai daca ai nascut cu epidurala, inseamna ca nu ai simtit nimic...si atunci nu e chiar nastere naturala 100%, ca nu ai simtit durerile nasterii efective, nu? Sa nu te superi pe mine ca te intreb, dar eu asa am auzit aici de la o tipa ca ea juca table in timp ce nastea! doh.gif Si nu e gluma! oFloare1.gif

pana sa-mi faca epidurala am simtit din plin durerile contractiilor. ca epidurala ti-o face cand ai dilatatie 4. si apoi se dozeaza ca in momentul in care sa fie nevoie sa impingi copilul sa nu mai fii sub efectul anesteziei. deci nu m-am chinuit cu contractiile de la dilatatie 4 la 10. apoi crede-ma ca am simtit durerile nasterii efective. dar asta nu a durat foarte mult. cam 15-20 de min. epidurala la noi se face pentru a nu suferi pe durata contractiilor. acum depinde si de anestezist. daca iti nimereste epidurala, daca ti-o dozeaza corect (ca poate sa te tina anestezia si in momentul nasterii si atunci e posibil sa fie nevoie de forceps daca nu poti impinge copilul cum trebuie). oFloare.gif
cat despre chestia cu tablele...nu stiu ce sa-ti spun. rolleyes.gif
Theo
O intrebare:cine este alergica la anumite analgezice(xilina) oare poate face epidurala?!
Oricum voi intreba si medicul .
mimiluca
In sfarsit mai aud mamici care nu vad nasterea ca pe greu calvar. Eu inca nu am trecut prin asa ceva, dar o sa trec cel tarziu maine, am fost ieri la control si mi-a zis medicul ca daca nu se intampla pana in 4 iunie, se va intampla obligat ca am cam trecut de termen. Deci, astept in orice moment contractii si dureri, inca nu au aparut, dar nici nu mi-e frica de ele.Cred ca pentru o mamica este un moment experienta unica in viata, nasterea unei vieti, marea minune cu care ne-a inzestrat Dumnezeu sa o putem realiza: Sa dam viata. Si eu am auzit multe experiente, dar sincer abia astept momentul in care voi plange de fericire la primul tipat al bebitei mele si la prima atingere. Sper sa fie sanatoasa si sa trec cu bine peste momentele nasterii sa pot incuraja la randul meu si alte viitoare mamici.Va pup
annamaria
am nascut natural si am avut parte de o nastere foarte usoara. 4 ore a durat totul iar durerile nu au fost asa de ingrozitoare. Pot sa spun ca in privinta asta am fost o norocoasa! Daca voi mai face un copil voi alege sa nasc tot natural.
diana1318
[quote name='mimiluca' date='Jun 3 2008, 03:00 PM' post='197016']
In sfarsit mai aud mamici care nu vad nasterea ca pe greu calvar. Eu inca nu am trecut prin asa ceva, dar o sa trec cel tarziu maine,}

Eu am 37 de ani si am nascut natural 2 fetite: prima la 32 de ani (a avut 2 kg 800)si pe a doua acum 3 luni, la 37 ani ( 3 kg 300) Am nascut doar cu moasa. Prima data m-am dus pur si simplu la maternitate la 4 dimineata, dupa ce incepusera contractiile la 12 noaptea fara sa mi se rupa apa(asta s-a intamplat abia la maternitate,provocat de moasa); la 6 dimineata mi-am vazut fetita: atat de micuta ca nu-ti vine sa crezi, dar atat de "mare" prin sentimentul care te cuprinde.
A doua oara am vorbit dinainte cu o moasa si am stat mai linistita, conteaza putin sa nu fii inconjurat de straini, sa vezi langa tine o persoana cu care ai mai vorbit si care o sa aiba grija sa fie totul bine. S-a intamplat cam asemanator cu prima nastere : contractii pe la 1 noaptea, la 6 dimineata am fost la maternitate. La camera de garda mi s-a spus ca nu am dilatatie si vroiau sa ma trimita inapoi, dar am insistat sa vorbesc cu moasa; da, aveam contractii dar dilatarea se lasa asteptata. Dar nu prea mult timp, fiindca la 9 AM a venit pe lume a doua mea fetita. Nu pot spune ca a fost usor, sau ca nu doare, dar , in momentul in care iti auzi si iti tii copilul in brate iti spui in sinea ta ca ai fi putut suporta mult mai mult pentru a avea acea minune. Puisorul acela mic si neajutorat te face sa uiti toata durerea si iti lasa in suflet doar o bucurie fara margini pe care nu o sa o mai simti pentru nici o alta reusita din viata ta. Succes tuturor viitoarelor mamici la nastere, indiferent de metoda pe care o aleg sa nasca. Nasterea naturala e ... naturala, dar fiecare femeie e libera sa faca cum crede ca e mai bine pentru ea si bebelus. Va pup.
pavaluc_felicia
banuiesc ca ai nascut deja, ma bucur si eu sa vad ca acest subiect subiect este de ajutor viitoarelor mamici pentru a invinge teama de ceva care practic este natural! Sper ca ai trcut cu bine peste acel moment si ca acum esti fericita cu fetita ta in brate, daca te-au taiat putin te simti mai rau un pic, vreo 3 saptamani dar singura chestie mai nasoala e ca tre sa stai pe o parte si nu chiar pe fund dar asta nu cred ca e asa o mare problema!
sa va dea dumnezeu sanatate la amandoua!
va pup
pavaluc_felicia
Felicitari pentru cea mai mare reusita a vietii tale, dar de acum abia incepe greul crybaby.gif sa speram ca va fi un puiut cuminte si asa vei fi si tu linistita sa va bucurati cu totii, va doresc asta din tot sufletul!
sa auzim de primul gangurit, de primii dintisori...etc
lia maria71
Sfatul meu este ca ar fi cel mai bine sa nasti pe cale naturala!Asta daca nu exista pericol pentru copil sau pentru tine.!Important este si ca medicul sa te cunoasca si sa stie totul despre evolutia sarcinii,atunci poti avea incredere ca va face ceea ce trebuie.Eu am doi copilasi,baieti,i-am nascut pe cale naturala pe amandoi si chiar daca a fost greu,nu-mi pare rau.Durerile au fost,dar au trecut imediat dupa ce am vazut copilasul.Medicul mi-a recomandat la ambele sarcini sa fac cezariana,avand in vedere ca primul l-am nascut la 30 de ani, eu sunt mica de inaltime,eram slabuta inainte de sarcina(aveam 35kg)si cand am nascut aveam 50kg,dar eu am preferat sa nasc natural si medicul mi-a respectat dorinta.Dar cum spuneam e important sa stie totul despre evolutia sarcinii,Eu am avut acelasi medic si la primul copil si la al doilea.Am facut controale periodic si am luat toate tratamentele specifice sarcinii,nu m-am abatut de la recomandarile medicului.La al doilea copil doctorul era hotarat sa-mi faca cezarina pentru ca intarziase deja 2 saptamani-bebele,dar eu nu am fost de acord,simteam parca venirea lui.In ziua programata pentru cezariana puiutul meu a spus...acuma vin,nu o operati pe mama!....si a venit,deci tot natural am nascut.Acum cel mare are 7 ani,iar cel mic 1 an si9 luni.sunt mandra de ei!Iti urez sa ai o nastere usoara si..... mai vorbim noi!Sa ne tii la curent!pupici partners.gif !si mult curaj!
alexandra81
Si eu am nascut normal...fara epidurala. Am ajuns la spital noaptea la 23.30 si am nascut a doua zi la 10.00. In orele astea m-am cam chinuit putin pt ca aveam contractii, iar bebe Stefan avea si cordonul in jurul gatului o data.
Medicul m-a dezamagit in privinta asta, desi ea m-a monitorizat de la inceput. Eu am stiut ca bebe are cordonul infasurat pt ca am fost la eco 4d, dar ei nu i-am zis...Am intrebat-o insa subtil daca bebe are cordonul ok. A dat insa sa se supere ca o intreb asa ceva...A zis ca nu-l are insa nu a fost asa. Cu toate astea Stefi s-a nascut usor, dupa doar 15 minute de impins...minute care nu stiu cand au trecut...A luat nota 9 la nastere, dar este un baiat sanatos si frumos...si cuminte foc...
trandafir.gif
marylena
Buna mamicilor si viitoarelor mamici,
sunt cam noua pe forum, dar pana acum am preferat sa citesc.
Sunt insarcinata in 36 de saptamani iar acum 4 zile au inceput contractiile. Am crezut ca e normal sa am din cand in cand asa ca am asteptat sa treaca, dar m-am chinuit incontinuu timp de 14 ore si nu au trecut. intr-un final m-am dus la doctor care m-a internat de urgenta si m-a luat la rost ca puteam naste acasa daca mai stateam putin. Mi-au facut tratament pentru a mai tine sarcina in astea 4 zile cu intrerupere de o ora in care ma apucasera iar contractiile, iar astazi mi-au dat drumul acasa ca eram mai bine. Fetita mea e bine, e destul de grasa zice doctorul pentru varsta ei si jucausa guitar.gif pe deasupra ca nu se opreste mai mult de 20 de minute din a da din picioruse, dar am ales sa mai astept sa nu fie probleme.
Acum, seara m-au cam luat iar durerile, cam aiurea, nu sunt contractii regulate, dar destul de intense, ca sar de pe scaun.Mi-au recomandat sa nu fac nici un fel de efort, nici macar nu mai am voie sa-mi fac plimbarea de seara, iau tratament, Rilaten, si sper sa fie bine.
Din experienta voastra as duce sarcina pana la capat? Eu nu am avut deloc probleme cu sarcina pana acum, astea 8 luni au trecut ca si cum nu as fi fost insarcinata, chiar am muncit pana in ultima zi...
Dupa socotelile doctorului fetita mea ar trebui sa aiba la termen 4 kilograme, acum raman un pic dezamagita ca durerile sunt cateodata insuportabile desi de felul meu sunt un caracter puternic si nu ma las, pot numara pe degetele de la o mana cate pastile am luat in viata mea...
Si parca nu ar fi fost de ajuns, acum cand ma duc cu treaba mare, ma ia niste dureri de nu pot sa stau pe tron:))
Nu mi-e frica de nastere, am ales deja ca va fi naturala, dar ma intreb, luna asta toata va trebui sa suport durerile astea?Pt ca nu ma simt in stare...
Va pup pe toate si va doresc Nastere Usoara si sa va dea Dumnezeu cat mai putine contractii...
katya_ro
Numai bine iti doresc, marylena, atat tie, cat si bebelusei tale...iti doresc sa-ti dea DD puterea sa treci cu usurinta peste toate momentele dificile si sa vina pe lume fetita ta atunci cand o vrea si va fi mai bine... multa sanatate!
lia maria71
QUOTE(marylena @ Jun 26 2008, 12:08 AM) *
Buna mamicilor si viitoarelor mamici,
sunt cam noua pe forum, dar pana acum am preferat sa citesc.
Sunt insarcinata in 36 de saptamani iar acum 4 zile au inceput contractiile. Am crezut ca e normal sa am din cand in cand asa ca am asteptat sa treaca, dar m-am chinuit incontinuu timp de 14 ore si nu au trecut. intr-un final m-am dus la doctor care m-a internat de urgenta si m-a luat la rost ca puteam naste acasa daca mai stateam putin. Mi-au facut tratament pentru a mai tine sarcina in astea 4 zile cu intrerupere de o ora in care ma apucasera iar contractiile, iar astazi mi-au dat drumul acasa ca eram mai bine. Fetita mea e bine, e destul de grasa zice doctorul pentru varsta ei si jucausa guitar.gif pe deasupra ca nu se opreste mai mult de 20 de minute din a da din picioruse, dar am ales sa mai astept sa nu fie probleme.
Acum, seara m-au cam luat iar durerile, cam aiurea, nu sunt contractii regulate, dar destul de intense, ca sar de pe scaun.Mi-au recomandat sa nu fac nici un fel de efort, nici macar nu mai am voie sa-mi fac plimbarea de seara, iau tratament, Rilaten, si sper sa fie bine.
Din experienta voastra as duce sarcina pana la capat? Eu nu am avut deloc probleme cu sarcina pana acum, astea 8 luni au trecut ca si cum nu as fi fost insarcinata, chiar am muncit pana in ultima zi...
Dupa socotelile doctorului fetita mea ar trebui sa aiba la termen 4 kilograme, acum raman un pic dezamagita ca durerile sunt cateodata insuportabile desi de felul meu sunt un caracter puternic si nu ma las, pot numara pe degetele de la o mana cate pastile am luat in viata mea...
Si parca nu ar fi fost de ajuns, acum cand ma duc cu treaba mare, ma ia niste dureri de nu pot sa stau pe tron:))
Nu mi-e frica de nastere, am ales deja ca va fi naturala, dar ma intreb, luna asta toata va trebui sa suport durerile astea?Pt ca nu ma simt in stare...
Va pup pe toate si va doresc Nastere Usoara si sa va dea Dumnezeu cat mai putine contractii...

Neaparat sa ne anunti cand si cum ai nascut!!!!!te asteptam pe forum!!!!nastere usoara!!!!
cris210580
buna ziua mamici si pitici

eu am nacut acum 3 sapt o fetita de 3.350 care a primit la nastere nota 10.
pot spune ca am experimentat si nastere naturala si cezariana,ca dupa 2 zile si o noapte de travaliu am nascut prin cezariana cu toate ca aveam dilatatia 10 dar bebita mea nu a vrut sa iasa.dupa 2 ore de impins doct sa hotarat sa foloseasca aspiratorul si forcepsul dupa,dar bianca era prea incapatanata rolleyes.gif ii placea in burtica la mamica bananab.gif
intrun tarziu,dupa 3 ore de chin miau facut cezariana.acuma dpa 3 sapt ma simt super.si operatia si epiziotomia mi sau vindecat super bine.ma pot considera o norocoasa ca la 5 ore dupa operatie stateam in fund simi alaptam bebita
acum,cand stau si ma gandesc in urma ajung la concluzia ca nasterea naturala nu e asa de rea,as fi preferat sa nu ajung la cutit dar daca nu sa putut..........asta e
dupa parerea mea depinde mult de organismul fiecaruia.de ex nasa mea cand a nascut(prin cezariana)o luna nu sa putut misca bine si na putut tine bebita in brate,si eu...........noatea de dupa operatie ma plimbam cu bebita in brate prin salon
asa ca nu va speriati fetelor,nasterea nu e atat de grea cum se pare si depinde si de organismul si doctorul care se ocupa de voi
va pup si multa sanatate oFloare1.gif
aly98
As vrea si eu sa va povestec cum a fost la mine cu nasterea dar vedeti ca eu va dau toate detalile sa nu patiti ca mine ca , de prima nastere , copil prostut ce mai . Si cum multe mamici spusesera ca ai dureri de spate si ca cind nasti simti de parcati sar rupe coloana in doua eu am tot asteptat ca prostu sa simt durerile alea terifiante. Cum a fost eeee cam asa?
Ma trezesc pe la ora 3,30 dimineata si simt un jungi in burta , unul usor ca abia iti dadeai seama ca se intimpla ceva , si nevoia de a merge la lipsa mare , merg la toaleta nimic in timp ce fac pisu simt ca vine sacadat , imi parea suspecta treaba asa ca am mers in camera si am asteptat sa vad ce se intimpla, dupa 15 minute acelasi junghi si simt ca-mi curge licid , dar a curs putin orcum am dat desteptarea si cind sa o intreb pe soacra daca mi-se rupsese apa sau ce se intimpla mi-am dat seama si singura ca a inceput sa curga siroaie , Mergem la spital mi-se face clisma , si ma postez intr-un salon in asteptare , ascult sfatul asistentei , stau pe partea stinga , incepem cu sotul sa conometram la cit timp aveam dureri , erau din cinci in cinci minute , dar nu erau dureri insuportabile , respirind cum mi-a spus moasa ,durerile erau suportabile , dar nimeni , absolut nimeni nu mi-a spus ca atunci cind simt ca trebuie sa fac lipsa mare de fapt trebuie sa inping ca atunci vine copilul , moasa ma tot intreba nu te doare numa in fata eu da, Eram dilatata de 10 cm si eu nu tipam , nici nu se stia ca e cineva pregatit sa nasca , cind aveam contracti ma relaxam de soacramea saraca ma tot intreba alina dormi, eu nimic ,abia dupa ce-mi trecea ii spuneam ca nu dorm , intrun final vine moasa si ma intreaba ma dar tu nu simti ca trebuie sa mergi la lipsa mare , incep sa rid si zic ba de mai bine de o ora pai si de ce nu zici ca trebuie sa impingi sa iasa copilul , Si sa vedeti voi soul de pe lume moasa zicea impinge eu nu ca eiese alceva nu , copilul si murdaresc patul ,inchipuitiva ce griji aveam eu , ea ba ca nu ca iese copilul eu ba iese alceva , intrun final ma lamurit sa mergem in sala de naster , si sa imping , am fost la fel de cuminte nu am zbierat ,bagam barbia in piept si inpingeam fara sa scot strigate aiurea .NU am simtit dureri f mari , durerile au fost suportabile sau creerul meu a fost pregatit pt acele dureri .Gravidutele din saloane m-au felicitat ca am fost asa cuminte, au zis ca nici nu au stiut ca e cineva in sala de nasteri ,cica au ramas trasnite cind au auzit plinsetul , nu-si dadeau seama cum de se aude un copil cind nu sa auzit nici un zgomot .AMm nascut cu moasa pt ca doctorul meu a avut o cezareana de urgenta si a venit doar sa ma coase , ca din nerabdarea de a o aduce pe lume , si din frica de a nu pati ceva am impins cam tare si m-am ales cu trei membrane rupte,asta a fost vina mea ca aici nu am mai ascultat de moasa .
Cam asta e povestea mea sper ca nu vam plictisit
ananick
Nasterea naturala este lasata de Dumnezeu! as apela la o nastere prin cezariana doar in cazul unei coplicatii
cezar
garantat cezariana
Tania_25
As alege si eu nasterea naturala dar nu imi permite sanatatea....Asa ca tot cezariana ramane solutia. unsure.gif
shorty
Buna fetelor,
Eu nici macar nu sunt insarcinata inca, dar ma gandesc de pe acum cum voi naste.
Initial, ma gandeam la cezariana ptr ca nu dureaza foarte mult pana il vezi pe bebe. Apoi, m-am gandit ca ar fi mai bine sa nasc natural si costa mai putin decat cezariana. Noi locuim in SUA si avem asigurare, dar nu acopera toata nasterea.
Tot urmaresc show-uri la televizor cu nasteri si vad cum unele femei nasc foarte usor, altele se chinuie foarte tare. Ma cam apuca panica, dar stiu ca fiecare femeie e diferita si la fel fiecare nastere.
Cand va veni momentul, voi alege.
Tania_25
QUOTE(shorty @ Mar 10 2009, 12:03 AM) *
Buna fetelor,
Eu nici macar nu sunt insarcinata inca, dar ma gandesc de pe acum cum voi naste.
Initial, ma gandeam la cezariana ptr ca nu dureaza foarte mult pana il vezi pe bebe. Apoi, m-am gandit ca ar fi mai bine sa nasc natural si costa mai putin decat cezariana. Noi locuim in SUA si avem asigurare, dar nu acopera toata nasterea.
Tot urmaresc show-uri la televizor cu nasteri si vad cum unele femei nasc foarte usor, altele se chinuie foarte tare. Ma cam apuca panica, dar stiu ca fiecare femeie e diferita si la fel fiecare nastere.
Cand va veni momentul, voi alege.

Nici eu nu sunt inca insarcinata dar ma gandesc in viitorul apropiat cum v-a fi. tongue.gif
mirela_gl
Eu doresc la toata lumea sa aiba copii sanatosi si frumosi, indiferent de modul in care ii va naste!
Eu am incercat sa nasc natural, dar nu am reusit. Dupa un travaliu epuizant de 17 ore, mi-au facut ceraziana la urgenta intrucat lichidul era modificat, iar bb nu se angajase pentru nastere.
Am o dulceata de fetita!
Am suferit f mult dupa oeratie. Mi-a lua cam 3 luni sa ma refac. Nici astazi nu pot sa spun ca sunt ca inainte.
Parerea mea este ca la nasterea naturala organismul se reface mai repede.
Oricum asta este o parere, fiecare face cum crede ca este mai bine pentru el.
Nastere usoara! floare2.gif
beaa
jucaus.gif eusa_clap.gif
mada.angel
QUOTE(pogos @ May 14 2008, 01:47 AM) *
buna mamici si viitoare mamici,
si eu am nascut tot natural, dar cu anestezie epidurala. cu toate ca mi-a fost frica, am ales sa nasc natural, oarecum si fortata de imprejurari...medicul cu care am nascut recomanda nasterea naturala si cezariana doar cand este cazul. mi s-a rupt apa pe la 9 seara si am nascut la ora 3, iar anestezia mi-au facut-o in 2 reprize: pe la 23 si pe la 1. am fost taiata, cusuta...tot tacamul. dar la al doilea copil tot nastere naturala voi alege, mai ales ca acuma stiu la ce sa ma astept...oare mai stiu?!... sincer nu-mi mai aduc bine aminte laugh.gif ...cert este ca nu a fost usor dar ma asteptam sa fie mai rau.
asa ca dragi viitoare mamici, va recomand sa nasteti natural si va pup pe toate tzuc.gif

pogos cu epidurala ai simtit durerile la fel de intens sau au fost suportabile?
ilinca
QUOTE(nalya @ May 6 2008, 06:39 PM) *
Eu am fost foarte speriata(ingrozita) de nasterea naturala,sunt insarcinataa in 16 saptamani si 4zile,dar,nu stiu,parca din ce in ce se apropie momentul,frica dispare,chiar imi doresc sa vina mai repede si sa nasc normal,daca e nevoie,chiar fara nici un calmant.Aceea durere este doar pe moment,totul se uita repede cand ai minunea mica langa tine!

clar ca nimeni nu poate spune ca e usor, dar pt mine odata ce a inceput, nu m-am mai concentrat decat asupra copilului si sa scap cat mai repede. smile.gif
cristal
Buna,fetelor eu locuiesc in Londra si aici nu se face cezariana la cerere asa ca am optat pt nastere naturala,cum alfel?Dar am cerut epidural si bine am facut ca nu mai simti absolut nimic.Pana la epidural am avut contractii de aproape ca halucinam de durere iar apoi absolut nimic.Ba chiar radeam cu sotul meu despre cum am sa imping copilul afara cand eu nu simt nimic.Pana la urma dupa 20 de ore de asteptare mi-au facut cezariana de urgenta pt ca nu ma dilatam .M-am dilatat doar 4 cm si bebe era in pericol de sufocaresi a mai facut si kk inauntru.Bebita mea era de 4360kg si nu putea sa iasa saracuta.Si pana la urma a fost bine si azi Emma mea implineste6 lunite occasion.gif Sfatul meu e sa folositi epiduralul ca nu mai simtiti absolut nimic
USA
Eu, nastere naturala!....aici cezariana se accepta numai la nevoie...dar si personal am vrut nasterea naturala...ptr ca se spune clar stiintific, ca este diferenta intre copii nascuti natural si cei prin cezariana....nasterea naturala ajuta enorm(asa cum de fapt toate au un rost pe lumea asta) la dezvoltarea instinctelor copilului.....
Am avut si eu epidurala....dar nu pot spune ca nu am simtit durere....orice epidurala este ptr a suporta durerile, doar....so....cantitatea care e normal sa se foloseasca este doar ptr a ajuta mama sa suporte durerile si sa poata impinge bine.....so..doctorii care dau mai mult anestezic prin epidurala..pana acolo incat sa nu simti nimik, mi se pare eroare medicala....pe mine ma intrebau mereu cam cum e, cum ma simt....asa ca epidurala sa fie la nivelul de suportare a durerilor...si nu de altceva.....apoi, ca efect secundar.....cu cat anestezicul epidural este mai mult in corpul mamei...cu atat durerile de cap si de spate de dupa nastere vor fii mai puternice si mai persistente...pana cand organismul se va curata complet de aceasta substanta...
pogos
am avut si eu epidurala facuta la prima nastere. si nu am simtit deloc durerile contractiilor dupa ce mi-a facut-o. si am si mers pe picioarele mele ca m-au tot plimbat din sala de nastere in sala de travaliu de vreo 3 ori. iar cand a fost sa imping copilul probabil ca nu a mai fost anestezic, ca am simtit ultimele contractii cat sa imping copilul afara. iar dupa...nu am avut nici un efect advers. nici dureri de cap, nici de spate. ma durea doar locul unde fusese intepatura, asa ca la o mica vanataie. sigur voi opta si acum la epidurala.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.