Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: La Ce Varsta Apar Dintisorii
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Liza24
Buna fetelor. Spuneti-mi cam care sun perioadele sau de la ce varsta trebuie sa apara dintisorii la bebelusi?
Fetita mea are 8 luni
Dia19
uite aici liza25 un articol unde se explica: aparitia dintilor la bebelusi
Liza24
merci dia19 smile.gif
roxana2005_pl
QUOTE(Liza24 @ Jul 26 2006, 12:10 PM) *
Buna fetelor. Spuneti-mi cam care sun perioadele sau de la ce varsta trebuie sa apara dintisorii la bebelusi?
Fetita mea are 8 luni

Robert face pe 9 noua luni si de pe 20 octombrie a inceput sa-i dea dintisorii.Acum i-au iesit 3 jos.Depinde de copil la cat o sa-i iasa dintii la unii le ies de pe la 4-5 lunii la altii mai grau dar nu este nici o problema,fiecare copil este diferit si are propriul ritm de dezvoltare
rova29
QUOTE(roxana2005_pl @ Oct 6 2006, 10:42 AM) *
Depinde de copil la cat o sa-i iasa dintii la unii le ies de pe la 4-5 lunii la altii mai grau dar nu este nici o problema


De acord. Ritmul de dezvoltare este diferit de la copil la copil
ely83
cred ca depinde de fiecare bebel.eu am o fetita de 6 luni si jumatate si o mananca gingiile de numa dar nu-i mai ies dintisorii odata,pe cand o prietena de a mea,care a nascut cu 5 zile inaintea mea,fetei ei i-au iesit 2 dintisori de o luna si ceva.deci noi cred ca ne mai chinuim putin. sad.gif
ely83
am inteles ca,cu cat ii ies mai tarziu cu atat este mai bine. rolleyes.gif
Ligia
QUOTE(ely83 @ Oct 8 2006, 02:06 AM) *
am inteles ca,cu cat ii ies mai tarziu cu atat este mai bine. rolleyes.gif


care sa fie explicatia? ohmy.gif
ely83
chiar nu stiu. noi si acum ne chinuim de numa.este foarte agitata si nu stiu ce sa-i mai fac.acum am descoperit nurofen siropel care este foarte bun.mai bun decat calgel,care la noi nu are nici un efect.
lelisor
eu am inteles ca dentinox-ul e mai bun decat calgel; si, cred ca raspunsul la intrebarea de ce e mai bine daca ies mai tarziu e ca la cei mai mici e mai greu sa-i "speli" pe dintisori dupa papa pe cand la un copil mai marisor e mai usor; e important sa-i obisnuim sa le frecam usor dintii si gingiile dupa fiecare masa cu un deget pe care infasuram o compresa sterila; in felul asta se invata si copilul sa se spele dupa fiecare masa si cand mai creste un pic se va invata repede si cu periuta de dinti
carmen79
QUOTE(ely83 @ Oct 28 2006, 07:05 AM) *
chiar nu stiu. noi si acum ne chinuim de numa.este foarte agitata si nu stiu ce sa-i mai fac.acum am descoperit nurofen siropel care este foarte bun.mai bun decat calgel,care la noi nu are nici un efect.

nurofenul este foarte bun dar din cate am auzit nu trebuie dat mai mult de 3 zile. se face o pauza de cateva zile si apoi se da din nou. andrei are 7 luni jum. si de cateva sapt ne spune doctorita ca-i ies dintisorii dar...
simina
Calgelul este un fel de ,,anestezic''care calmeaza durerea si mincarimile,pe cind nurofenul trateaza numai durerea.Noi am folosi calgel si colacelul de plastic umplut cu apa de la farmacie.Ii mai dadeam sa rontaie morcov intreg cu acelasi efect.
ely83
da lelisor,o idee foarte buna.ms.
Anca74
Puiutului meu i-au dat primii dintisori la 8 luni, la diferenta de 3 zile intre ei. Intervalul s-a mentinut la toate perechile de dintisori, asa ca iesau in gasca, numai cate doi. A recuperat insa repede, acum are la doi ani toti dintisorii. Pentru durere am folosit Calgel si Nurofen. Inelele gingivale nu i-au placut, desi baga in gurita absolut totul la acea varsta. Chestie de gust!
carmen iordache
Baiatul meu are 5 luni si jumatate si este extrem de agitat.Si noaptea si ziua,nici macar cind doarme nu sta linistit.Il dau si eu cu calgel dar nu se vede nimic.I-am dat si nurofen,degeaba.Medicul mi-a recomandat vitamine si Fe Hausmann si mi-a spus ca se mai linistete,dar parca e si mai agitat.Aproape toata noaptea trebuie sa stau cu el in brate ca sa apuce sa doarma si el putin linistit.Asa va fi pina ii ies toti dintii sau o fi de la altceva?
simina
Si baietii mei mari au fost agitati,dar nu asa.Cred ca s-a obisnuit in brate la tine.Am avut si nioi o perioada asa,si ca sa-i treaca,il puneam pe Mihai langa mine,lipit si se linistea.Asta pana s-a obisnuit cu faptul ca nu-l mai iau in brate imediat ce scanceste.
Anca74
Asa e Carmen,unii sunt mai cumintei, atii sunt super agitati. Cunosc un baietel care pana la 5 luni a fost ingeras de cuminte. Cand au inceput sa-i iasa dintisorii nu numai ca era agitat si nervos tot timpul dar facea adevarate crize de nervi. Mamica lui era KO. Acum are deja doi ani si e un super baiat. Isi arata dintisorii tuturor!
carmen iordache
Si al meu a fost cuminte.Dormea singur in patut,era OK.Dar de cind e asa de agitat l-am luat in pat linga mine ,dar nu si-a schimbat comportamentul.Trebuie sa-l pazesc toata noaptea ca se rasuceste in pat si poate ramine cu fata in jos.Se zvircoleste pina oboseste si apoi incepe sa plinga si trebuie sa-l iau in brate sa-l linistesc.Si asa ne petrecem toata noaptea.E un cosmar!
roxy07
Fetitei mele au inceput sa-i dea dintisori la 3 luni jumatate si de la 2 luni isi rodea manutele si ce sa mai zic de balute. Acum are 1 an si o luna si are 8 dinti si 4 masele smile.gif. Pe ea o linistea jucarelele aceleea cu apa si puse la frigider, nurofen sau calgel.
CORALIA
la bebei le pot iesi dintii intre 2 si 9 luni uneoir si mai tarziu.am citit undeva ca e o chestie genetica ,daca noua ne-au iesit tarziu si lor le ies la fel.nu conteaza cand iasa. e important sa ii pastram ingrijiti si sa ii spalam macar dimineata si seara. la cei mici e bine cu un tifon inmuiat in apa si mai tarziu cand pot scuipa se poate da periuta si pasta.
cei marisori ne imita pe n oi asa ca daca noi le dam un exemplu bun si ei vor invata de la noi sa isi ingrijeasca dintii
Beatrice
Noua ne-au iesit la 11 luni primii doi de jos. La 1 an cei de sus... Acuma la 1 an si 7 lunia e terminat. Ca-i ies toti deodata!
domnitza
QUOTE(Liza24 @ Jul 26 2006, 12:40 PM) *
Buna fetelor. Spuneti-mi cam care sun perioadele sau de la ce varsta trebuie sa apara dintisorii la bebelusi?
Fetita mea are 8 luni



Buna! Am ales la intamplare, data e cam veche, dar problema va fi mereu de actualitate. Darius face 2 luni peste doua zile si deja avem probleme cu el din cauza unui incisiv care sa incapataneaza sa-si faca aparitia. doh.gif De-abia scapasem de colici (cu un preparat facut la farmacie, adaptat pentru fiecare luna a lui bebe + Baby Drink) si uite ca alta belea a dat peste noi. Unele zile sunt un chin, dormit putin ziua, cel mult 60 minute (noaptea nu avem probleme), crize de plans, disoerararea de a roade, plus ca nici suzeta nu o mai vrea. Doctora ne-a recomandat glicerina cu anestezina, dar astept si sfaturi de la voi, ca saracutul bebe plange de nu mai poate. Pupici! smile.gif
mumu74
QUOTE(domnitza @ Jun 8 2007, 02:43 PM) *
Buna! Am ales la intamplare, data e cam veche, dar problema va fi mereu de actualitate. Darius face 2 luni peste doua zile si deja avem probleme cu el din cauza unui incisiv care sa incapataneaza sa-si faca aparitia. doh.gif De-abia scapasem de colici (cu un preparat facut la farmacie, adaptat pentru fiecare luna a lui bebe + Baby Drink) si uite ca alta belea a dat peste noi. Unele zile sunt un chin, dormit putin ziua, cel mult 60 minute (noaptea nu avem probleme), crize de plans, disoerararea de a roade, plus ca nici suzeta nu o mai vrea. Doctora ne-a recomandat glicerina cu anestezina, dar astept si sfaturi de la voi, ca saracutul bebe plange de nu mai poate. Pupici! smile.gif

Bine ai venit Domnitza! Sa-ti traiasca mandretea.
Avem si noi probleme cu gingiile inca de pe la 3 luni dar tot n-a aparut niciunul. Roade tot ce prinde si vad ca nu-i mai place inelul gingival si prefera jucariile care sunt mai tari, dar se poate rani... insa nu stiu... Azi i-am dat un morcov sa-l roada si saliva de placerea cu care se freca la gingii. Ma mai lasa sa o frec dar putin.
Uite aici au mai discutat mamicile despre dinti:
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1084
Succes! biggrin.gif
ioy
QUOTE(domnitza @ Jun 8 2007, 02:43 PM) *
Buna! Am ales la intamplare, data e cam veche, dar problema va fi mereu de actualitate. Darius face 2 luni peste doua zile si deja avem probleme cu el din cauza unui incisiv care sa incapataneaza sa-si faca aparitia. doh.gif De-abia scapasem de colici (cu un preparat facut la farmacie, adaptat pentru fiecare luna a lui bebe + Baby Drink) si uite ca alta belea a dat peste noi. Unele zile sunt un chin, dormit putin ziua, cel mult 60 minute (noaptea nu avem probleme), crize de plans, disoerararea de a roade, plus ca nici suzeta nu o mai vrea. Doctora ne-a recomandat glicerina cu anestezina, dar astept si sfaturi de la voi, ca saracutul bebe plange de nu mai poate. Pupici! smile.gif

bun venit!
Si noi avem dureri de gingii, tot ca Mumu, roadem jucarii, dar azi a plans f tare si l-am dat cu Calgel...nu stiu cum vom face in viitor, vom vedea. Am auzit si de Nurofen, dar daca ii dam de pe acum, ce facem cand apar dintisorii si durerea e mai mare?
Succes!
dana82
La noi au aparut dintii la 9 luni, cei de jos, doi deodata, diferenta de 2 zile. Acum avem 11 luni si deocamdata nimic. De bagat, baga si ea in gurita tot ce prinde, in afara de jucariile pentru dinti. De plans nu plange cum c-ar durea-o, nici la primii nu a plans deloc, i-am vazut din intamplare ca au iesit. Mai asteptam sa vedem cat mai dureaza pana ne ies urmatorii. biggrin.gif
danna68
sad.gif Noi avem 8 luni si nici un dinte ...desi se chinuie de la 4 luni cu gingiutele si sta tot timpul cu mana in gurita...a avut 2 zile tare grele dar tot nu au iesit... sad.gif
ioy
QUOTE(danna68 @ Jun 9 2007, 12:50 AM) *
sad.gif Noi avem 8 luni si nici un dinte ...desi se chinuie de la 4 luni cu gingiutele si sta tot timpul cu mana in gurita...a avut 2 zile tare grele dar tot nu au iesit... sad.gif

sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
Mih@ela
QUOTE(domnitza @ Jun 8 2007, 02:43 PM) *
Buna! Am ales la intamplare, data e cam veche, dar problema va fi mereu de actualitate. Darius face 2 luni peste doua zile si deja avem probleme cu el din cauza unui incisiv care sa incapataneaza sa-si faca aparitia. doh.gif De-abia scapasem de colici (cu un preparat facut la farmacie, adaptat pentru fiecare luna a lui bebe + Baby Drink) si uite ca alta belea a dat peste noi. Unele zile sunt un chin, dormit putin ziua, cel mult 60 minute (noaptea nu avem probleme), crize de plans, disoerararea de a roade, plus ca nici suzeta nu o mai vrea. Doctora ne-a recomandat glicerina cu anestezina, dar astept si sfaturi de la voi, ca saracutul bebe plange de nu mai poate. Pupici! smile.gif

Bun venit,iubita!Stii,eu am o nelamurire:sigur face mofturi de la un incisiv?Chiar de la 2 luni...nu cred ca am auzit,insa tot ce e posibil...
Al meu puiut a inceput cu salivare din abundenta si dureri pe la 4-5 luni,la care a iesit primu' incisiv la 7 luni fix,si apoi din juma' in juma' de luna restul pana la 8,pana la 11 luni.Acum asteptam maselutele de vreo cateva luni sad.gif Sanatate la bebic si pupici!
liana
buna la toate mamicile. si eu am un baietel de un an si cateva zile si are doar 4 dintisori acum se vede ca vrea sa iasa si al 5-lea. primii doi dintisori i-au aparut pe la 8 luni cand bineinteles ca mi-a facut o bronsita pe cinste. febra mare si cateva zile ff grele. dupa ce i-a trecut febra si bronsita am vazut si dintisorii. se zice ca cu cat apar mai tarziu dintisorii cu atat sunt mai rezistenti. acum daca e adevarat.....
loredanaghera
...Deian are si el 8 luni si inca nu are nici un dintisor, dar de mancat il mananca de cateva luni, rontaie tot ce prinde....la bebele unei colege de salon, care nascuse cu o zi inaintea mea i-a iesit primul dinte de pe la 4 luni....si noi mai asteptam....
AdeDia
QUOTE(liana @ Jun 10 2007, 07:20 PM) *
buna la toate mamicile. si eu am un baietel de un an si cateva zile si are doar 4 dintisori acum se vede ca vrea sa iasa si al 5-lea. primii doi dintisori i-au aparut pe la 8 luni cand bineinteles ca mi-a facut o bronsita pe cinste. febra mare si cateva zile ff grele. dupa ce i-a trecut febra si bronsita am vazut si dintisorii. se zice ca cu cat apar mai tarziu dintisorii cu atat sunt mai rezistenti. acum daca e adevarat.....


Liana ,mai este un topic :Dintii micron cu micron la: copii 1-3 ani.Poate gasesti acolo mai multe raspunsuri tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
simina
George mai are un dinte...soseste incet-incet,dar tare a mai fost asteptat...de 2 luni il studiez,si abia de ieri a inceput sa plesneasca gingia.
claudia
mamici,spuneti-mi si mie,va rog,care sunt simptomele la aparitia dintilor?fetita mea are doar 3 luni jumate dar de cateva zile tot isi baga pumnutul(ar vrea ea pe amandoi dar nu incap) in gurita si plange incontinuu
ioy
QUOTE(claudia @ Jun 22 2007, 10:22 PM) *
mamici,spuneti-mi si mie,va rog,care sunt simptomele la aparitia dintilor?fetita mea are doar 3 luni jumate dar de cateva zile tot isi baga pumnutul(ar vrea ea pe amandoi dar nu incap) in gurita si plange incontinuu

Nu sunt eu cea mai in masura sa dau sfaturi...dar...ceea ce spuneai tu, saliva multa, agitatie,roade tot ce prinde, se freaca la gingiute cu orice ii dai, poate stare subfebrila, pana la 38 de grade, poate caca mai des...si bb meu nu doarme nici noaptea prea bine dincauza asta
AlinaL
QUOTE(claudia @ Jun 22 2007, 09:22 PM) *
mamici,spuneti-mi si mie,va rog,care sunt simptomele la aparitia dintilor?fetita mea are doar 3 luni jumate dar de cateva zile tot isi baga pumnutul(ar vrea ea pe amandoi dar nu incap) in gurita si plange incontinuu

Dintii de lapte


Copilul dumneavoastra in varsta de sase luni va trezeste noaptea cu plansetele ce insotesc de obicei eruptia dintilor de lapte? Il puteti ajuta folosind metode simple, nesofisticate...

Sunteti mamica? Felicitari! Trebuie sa stiti ca alaptarea la san, pe langa avantajele cunoscute, presupune si o mobilizare a muschilor buzelor, obrajilor, limbii nou-nascutului, absolut necesara pentru cresterea armonioasa a aparatului dento-maxilar.

Specia umana are 2 serii de dinti: temporari sau de lapte (cate 10 pe fiecare arcada) si permanenti. Eruptia dentara este acel proces prin care dintii migreaza din osul alveolar, strabat gingia si ajung in contact cu dintii de pe arcada opusa. Ordinea si momentul in care apar dintii de lapte este determinata genetic, dar depinde si de multi alti factori: dezvoltarea somatica generala a copilului, hormonii de crestere, aportul de vitamine A, C, D.

In mod normal, eruptia incepe la varsta de 6 luni si se incheie la 2 ani si jumatate in urmatoarea ordine: incisivi, primii molari, canini, molari 2. Eruptia prematura (la 4-5 luni) apare daca greutatea la nastere este mare sau mama este foarte tanara, iar eruptia tardiva apare daca numarul de nasteri al mamei este mare sau daca copilul s-a nascut prematur. O situatie exceptionala, foarte rar intalnita, este prezenta la nastere a unuia sau a mai multor dinti de lapte (dinti natali) sau in prima luna de viata (dinti neonatali).

In jurul varstei de 6 luni copilul incepe sa planga noaptea? Are gingiile rosii si umflate? Ii dau dintii, va va spune pediatrul, e normal! Bine, bine, dar ce puteti face? Cu degetul infasurat intr-o compresa sterila, masati usor gingiile de cateva ori pe zi si lasati copilul sa roada (exista chiar si jucarii special concepute)! Daca fenomenele locale nu dispar si, in plus, apar febra si tulburarile digestive, orice stomatolog va poate prescrie si reteta unei paste care contine substante anestezice locale si antiseptice cu care sa badijonati mucoasa gingivala inflamata (e preferabil sa aveti si acordul pediatrului).

Ati depasit cu bine si aceasta perioada, dar copilul incepe sa-si suga degetul mare in somn. Cosecintele acestui obicei vicios, in special daca el se prelungeste si dupa varsta de 3 ani, sunt ingustarea arcadei maxilare, bolta palatina adanca si aparitia unei anomalii numite compresie de maxilar. Cauza pentru care copilul suge degetul? Psihologii v-ar spune ca vrea sa evadeze dintr-o realitate ostila intr-una lipsita de constrangeri si obligatii (perioada imediat postnatala). Rezolvarea? Doar "inlocuiti" degetul cu suzeta, iar daca acest obicei vicios continua si dupa varsta de 5 ani, adresati-va medicului ortodont, care va deconditiona sugerea degetului prin aparate dentare.

Periajul dintilor de lapte este bine sa se faca zilnic de catre mama incepand cu varsta de 1 an pana la 3-4 ani, cand copilul poate incepe sa-l efectueze singur.

Nici dintii de lapte nu sunt "scutiti" de carii; o forma speciala de afectare a tuturor incisivilor poate aparea in jurul varstei de 2-3 ani, cand ei incep sa se carieze si sa se distruga rapid (asa numita carie de biberon). In acest caz, este bine sa consultati un medic stomatolog, deoarece pierderea precoce a dintilor temporari poate avea consecinte nefaste asupra dintilor permanenti:
1) dintii permanenti apar mai devreme si vor fi mai putin rezistenti la carie;
2) se micsoreaza spatiul necesar pentru inlocuitorul permanent, acesta aparand intr-o pozitie anormala ce va necesita eventuala corectare prin aparate ortodontice;
3) se perturba rapoartele de ocluzie (relatiile care se stabilesc intre dintii celor doua arcade: maxilara si mandibulara).

La 5-6 ani copilul nu are nici o carie, dintii de lapte sunt aranjati "ca la soricel", cu spatii intre incisivi? Sunteti o mamica fericita!
mumu74
QUOTE(AlinaL @ Jun 28 2007, 06:15 AM) *
...
Nici dintii de lapte nu sunt "scutiti" de carii; o forma speciala de afectare a tuturor incisivilor poate aparea in jurul varstei de 2-3 ani, cand ei incep sa se carieze si sa se distruga rapid (asa numita carie de biberon). In acest caz, este bine sa consultati un medic stomatolog, deoarece pierderea precoce a dintilor temporari poate avea consecinte nefaste asupra dintilor permanenti:
1) dintii permanenti apar mai devreme si vor fi mai putin rezistenti la carie;
2) se micsoreaza spatiul necesar pentru inlocuitorul permanent, acesta aparand intr-o pozitie anormala ce va necesita eventuala corectare prin aparate ortodontice;
3) se perturba rapoartele de ocluzie (relatiile care se stabilesc intre dintii celor doua arcade: maxilara si mandibulara).

La 5-6 ani copilul nu are nici o carie, dintii de lapte sunt aranjati "ca la soricel", cu spatii intre incisivi? Sunteti o mamica fericita!

Parca Georgeta se plangea de carii la micutul Edy... Oare ce a facut? A mers la stomatolog?
AdeDia
A fost la dentist.Cauta aici:
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=1594
mumu74
QUOTE(AdeDia @ Jun 28 2007, 11:25 PM) *

tzuc.gif Multumesc!
Cred ca e destul de greu sa-l dezvete de biberon...
ioy
QUOTE(AdeDia @ Jun 28 2007, 11:25 PM) *

Abia acum am citit! Saraca Georgeta. Cum mai esti cu Edy?Am invatat lucruri f utile! Dintisorilor, va asteptam asa de mult si unii sunteti rai de la inceput cu bbii nostri! sad.gif
Violeta B
Buna mamici!
Am o fetita de 3 luni jumate si de la un timp e foarte maraita. A inceput sa-si suga manutele, sa faca balute si sa muste cam tot ce apuca. Mama spunea in gluma ca-i dau dintisorii, dar cand am verificat gingiile am descoperit ca sunt rosii si umflate.
Ati mai auzit de cazuri in care apar dintishorii mai devreme de 4 luni?
max
da, am auzit. tot de pe la 4 luni i-am vazut si fiului meu umflate gingiile si dintzicii n-au iesit decat la 6 luni. ii chinuie tare rau. ajuta-l cu jucarii bune de ros, ca mai mult nu poti face. tzuc.gif si sa iasa dintisorii fara durere
ioy
QUOTE(max @ Aug 2 2007, 01:02 PM) *
da, am auzit. tot de pe la 4 luni i-am vazut si fiului meu umflate gingiile si dintzicii n-au iesit decat la 6 luni. ii chinuie tare rau. ajuta-l cu jucarii bune de ros, ca mai mult nu poti face. tzuc.gif si sa iasa dintisorii fara durere

Subscriu, la ce a spus Max. Doar ca la noi au iesit 2 dintisori la 6 luni, jumate. Mai incolo, poti sa o dai cu Calgel. Deocamdata, evita!
ioana adriana
va salut mamici
eu am un bebe pe nume andrei...face 5 luni pe 9 ...primii dintisori au aparut la 4 luni si jumatate...iar al doilea la 3 zile...e drept ca e maricel baiatu biggrin.gif avea acum o saptamana 8,32 kg si acum 2 saptamani 71 cm...e dezvoltat armonios.
textul acela despre dintisori e adevarat asa ceva am invatat si eu in scoala...(ca-s medic stomatolog)...dar studiile respective is de vreo 30 de ani iar realitatea din zilele noastre nu mai corespunde cu acele studii...este frecventa aparitia dintisorilor inainte de 6 luni si nu se mai considera anomalie sau mai stiu eu cum.. exista si o componenta genetica in aparitia dentara dar conteaza si alimentatia mamei in timpu sarcinii pt ca atunci se formeaza dintii...bineinteles si evolutia copilului dupa nastere.
cat despre' cu cat apar mai tarziu cu atat sunt mai rezistenti si e mai bine'...fals...nu are a face...atata timp cat nu e fortata eruptia..lucru posiil doar la dentatia permanenta...cand intradevar o extractie precoce...forteaza aparitia precoce a unui dinte insuficient mineralizat.
Pupici la bebici
liliana2u
La Ilinca, gingiile s-au spart de pe la 3 luni si au aparut micron cu micron doar mugurasi. Astazi, am descoperit primul incisiv inferior, obisnuiesc sa ii verific gingiile des, dar acum se pare ca a erupt efectiv, e asa taios, ma deranjeaza un pic la supt, dar ce nu fac eu pt mandra mea... care va implini 8 luni pe 10.
Dana81
QUOTE(mallina2u @ Aug 8 2007, 04:51 PM) *
La Ilinca, gingiile s-au spart de pe la 3 luni si au aparut micron cu micron doar mugurasi. Astazi, am descoperit primul incisiv inferior, obisnuiesc sa ii verific gingiile des, dar acum se pare ca a erupt efectiv, e asa taios, ma deranjeaza un pic la supt, dar ce nu fac eu pt mandra mea... care va implini 8 luni pe 10.

la multzi ani cu sanatate!!! Darius are 5 luni si jum si candva in partea de jos se vedea un pic alb dar nik...in schimb ne curg balutzele intr-o veselie de pe la 2 luni!!! in 5 min trebuie schimbata barbitza k o putem stoarce! e ceva de facut ???
Andrei
iata un nou articol in site UtileCopii legat de acest subiect:

Fiecare mama, fara exceptie, traverseaza alaturi de bebelusul ei, perioada extrem de dificila a aparitiei primilor dinti.

Sa fie mereu dintii de vina?

Eruptia dentara se manifesta in jurul varstei de 5-6 luni. Abia de acum incolo apar primii dinti. De aceea, avertizam ca unele stari de indispozitie ale copilului sunt in mod eronat puse pe seama acestui fenomen, inainte de varsta respectiva.

Agitatia, plansul sau iritabilitatea, atribuite momentului eruptiei...

citeste continuarea:

Aparitia dintisorilor, un moment problematic
miha17
Buna fetelor,sint noua pe acest forum si sper sa ma primiti si pe mine printre voi.Legat de acest subiect vreau sa va spun ca am un baietel de 6 luni si la 4 luni ia aparut primul dintisor si anume caninul si ieri am observat ca ii iese si al doilea canin ,nu stiu de ce ies in ordinea asta sper sa nu fie nimic rau.Mai este cineva caruia i-au aparut dintisori in alta ordine decit cea normala?
cp_ciprian
e bine de stiut ca nu conteaza cand apar primii dintisori, adica nu o sa aibe probleme cand o sa fie mare. Baietelului meu i-au iesit primi dintisori la 4 luni si jum., apoi la 6 luni alti doi, apoi 7 luni si jum., 8 luni si jum. si molarii au inceput la 11 luni si apoi iar la 1 an alt molar si apoi au inceput caninii la 1 an si 2 luni. Si de atunci asteptam ultimii 4 molari. Uitandu-ma pe o carte cum ar trebui sa-i iasa , ma refer la ordinea lor, la el e ca la carte. Eu am folosit CALGEL. biggrin.gif
adelastefaroi
da nu este adevarat.Se mai spune ca este si genetica treaba cu aparitia dintisorilor dar eu nu cred.mie mi-au iesit la 7 luni si am avut niste dinti cariati sotului meu la fel iau iesit la 8 luni si tot rau sta cu dantura iar puiului meu iau iesit la 3luni si jumatate tongue.gif asa ca nu mai stiu ce sa cred.acum are 8 luni si are doi dinti sus si doi jos iar acum ai mai ies trei o data.ideea aste ca daca aveti probleme in familie cu dintii trebuie dat la bebe cate o pastiluta in fiecare zi de zimaflor cica previne aparitia cariilor.Dar nu intercalat cu vigantolul sau cu alt medicament.
adelastefaroi
Nu iti fa griji niciodata nu va fi ca la carte. wink.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.