Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Gradina De Legume
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Casa si gradina
Pagini: 1, 2
meaw_ela
Dragele mele
Acum ca a sosit primavara este timpul sa trecem la treaba! bananab.gif
Am gradina pregatita pentru roshii, castravetzi,... etc... Nu stiu eu prea multe secrete din gradinarit asa ca va cer sfatul . Daca avetzi gradina de legume si suntetzi experte va rog sa impartziti samantza cunoasterii cu noi! oFloare.gif notworthy.gif
meaw_ela
QUOTE(meaw_ela @ Apr 24 2008, 12:02 PM) *
Dragele mele
Acum ca a sosit primavara este timpul sa trecem la treaba! bananab.gif
Am gradina pregatita pentru roshii, castravetzi,... etc... Nu stiu eu prea multe secrete din gradinarit asa ca va cer sfatul . Daca avetzi gradina de legume si suntetzi experte va rog sa impartziti samantza cunoasterii cu noi! oFloare.gif notworthy.gif

Chiar nimeni nu se incumeta? Nimeni nu are gradina de legume? Haidetzi gospodinelor... numai eu singura cu lopata?
crybaby.gif
ruxy
QUOTE(meaw_ela @ Apr 28 2008, 10:38 PM) *
Chiar nimeni nu se incumeta? Nimeni nu are gradina de legume? Haidetzi gospodinelor... numai eu singura cu lopata?
crybaby.gif

Eu am reusit si am pus trei copacei acum cateva saptamani si deja piersicutul...are piersicute mici...sunt copacei pitici...am pus un mar, un alun, un piersic si un cires....si zmeura rolleyes.gif ...nu am mult spatiu am doar 460 de m....ca as fi pus eu si as fi facut o gradina mare...insa spatiul...nu-mi permite smile.gif ...am mult gazon...cativa buxusi cateva tuya, un bradut si un nuc mare...si cam atat partners.gif pentru legume insa...e nevoie de spatiu si de ingrijire speciala rolleyes.gif
meaw_ela
QUOTE(rux25 @ Apr 28 2008, 03:45 PM) *
Eu am reusit si am pus trei copacei acum cateva saptamani si deja piersicutul...are piersicute mici...sunt copacei pitici...am pus un mar, un alun, un piersic si un cires....si zmeura rolleyes.gif ...nu am mult spatiu am doar 460 de m....ca as fi pus eu si as fi facut o gradina mare...insa spatiul...nu-mi permite smile.gif ...am mult gazon...cativa buxusi cateva tuya, un bradut si un nuc mare...si cam atat partners.gif pentru legume insa...e nevoie de spatiu si de ingrijire speciala rolleyes.gif

Multzumesc Rux. Zmeura si mure am si eu dar pomi fructiferi nu inca... un cires am zis ca o sa plantez si eu, alunele nu o sa tina cu atatea veveritze/// rolleyes.gif
Capshuni am multe. Va invit cand o sa fie gata. bananab.gif Ieri am plantat ridichii, salata de cateva feluri si acum astept sa transplantez si roshiile( inca mititele)... in Mai. Le-am facut o mica sera deocamdata... rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(meaw_ela @ Apr 28 2008, 11:10 PM) *
Multzumesc Rux. Zmeura si mure am si eu dar pomi fructiferi nu inca... un cires am zis ca o sa plantez si eu, alunele nu o sa tina cu atatea veveritze/// rolleyes.gif
Capshuni am multe. Va invit cand o sa fie gata. bananab.gif Ieri am plantat ridichii, salata de cateva feluri si acum astept sa transplantez si roshiile( inca mititele)... in Mai. Le-am facut o mica sera deocamdata... rolleyes.gif

Ce frumos...imi imaginez ca ai si spatiu...si mie mi-ar placea...dar pana atunci cumpar de la piata...desi am zis ca vara asta o sa incerc cateva rosii in jardiniera...si capsuni am sa iau...sa vad de unde rolleyes.gif ....sper sa iti iasa bine tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif e minunat sa le culegi din gradina proprie tzuc.gif
meaw_ela
Ai dreptate Rux. Au alt gust toate. Gust de Romania.. asa zic eu. Roshiile mai ales. De trei ani am gradina . de cand ne-am mutat aici.. Nu este prea mare...dar este destul cat sa-mi dea de lucru. Im place sa am grija de ele... le vorbesc le "jumulesc" si am satisfactia ca au crescut sub grija mea. Am plantat de toate.. si castravetzi... dar dupa toate experimentarile m-am decis sa ma "specializez doar cu roshiile. Castravetzii sunt mult prea sensibili... crybaby.gif
anul trecut
ruxy
QUOTE(meaw_ela @ Apr 28 2008, 11:23 PM) *
Ai dreptate Rux. Au alt gust toate. Gust de Romania.. asa zic eu. Roshiile mai ales. De trei ani am gradina . de cand ne-am mutat aici.. Nu este prea mare...dar este destul cat sa-mi dea de lucru. Im place sa am grija de ele... le vorbesc le "jumulesc" si am satisfactia ca au crescut sub grija mea. Am plantat de toate.. si castravetzi... dar dupa toate experimentarile m-am decis sa ma "specializez doar cu roshiile. Castravetzii sunt mult prea sensibili... crybaby.gif

Chiar voiam sa-ti sugerez sa vorbesti cu ele... dar vad ca stii lectia rolleyes.gif ...bravo...sa vezi ce bunatati o sa iasa partners.gif si lasa nu te necaji...ca o sa ai niste superrosioare rolleyes.gif tzuc.gif
georgeta23
Melaw de ce zici ca sunt sensibili castravetii ce pb ai cu ei.....la mine le merg f bine ,tot ce le trebuie lor e multa apa.sa nu fie niciodata uscati.
meaw_ela
QUOTE(georgeta23 @ Apr 28 2008, 04:30 PM) *
Melaw de ce zici ca sunt sensibili castravetii ce pb ai cu ei.....la mine le merg f bine ,tot ce le trebuie lor e multa apa.sa nu fie niciodata uscati.

anul trecut a fost foaarte cald o perioada si cu toate ca am udat gradina ca inainte castravetzii au murit .... crybaby.gif
Anca74
QUOTE(meaw_ela @ Apr 28 2008, 11:33 PM) *
anul trecut a fost foaarte cald o perioada si cu toate ca am udat gradina ca inainte castravetzii au murit .... crybaby.gif


Banuiesc ca stiii....nu se uda gradina decat dimineata devreme si seara tarziu, cand nu prea e soare....nu se stropesc frunzele!
Daca vrei, te pun in legatura cu tata, ca el e cu gradinaritul! laugh.gif Si spera sa il aiba ajutor pe Raducu!

Oricum, vad ca te descurci destul de bine!
Veveritele daca te supara trimite-le la noi, ca ne sunt tare dragi! partners.gif
meaw_ela
QUOTE(Anca74 @ Apr 28 2008, 06:14 PM) *
Banuiesc ca stiii....nu se uda gradina decat dimineata devreme si seara tarziu, cand nu prea e soare....nu se stropesc frunzele!
Daca vrei, te pun in legatura cu tata, ca el e cu gradinaritul! laugh.gif Si spera sa il aiba ajutor pe Raducu!

Oricum, vad ca te descurci destul de bine!
Veveritele daca te supara trimite-le la noi, ca ne sunt tare dragi! partners.gif

Da iubita doamna.. iti trimit o cutie de veveritze cat de curand. bananab.gif bananab.gif bananab.gif De udat stiu ca trebuie sa ud numai seara dupa asfintzit...si asa am si facut.. dar a fost recolta saraca pe la totzi gradinarii cunoscutzi din vecini din cauza vremii...
Te rog afla cat mai mute secrete de la tatal tau. in special pentru ingrijitul roshiilor. ...Din cate stiu eu trebuiesc rupte frunzele mai mari...din cand in cand legate.. ... restul?????
G.Raluca
QUOTE(meaw_ela @ Apr 24 2008, 06:02 PM) *
Dragele mele
Acum ca a sosit primavara este timpul sa trecem la treaba! bananab.gif
Am gradina pregatita pentru roshii, castravetzi,... etc... Nu stiu eu prea multe secrete din gradinarit asa ca va cer sfatul . Daca avetzi gradina de legume si suntetzi experte va rog sa impartziti samantza cunoasterii cu noi! oFloare.gif notworthy.gif


Draga mea tin sa te felicit pentru gradina ta de legume eusa_clap.gif ...mi-ar fi placut si mie sa am o gradina cat de mica dar din pacate nu am asa ca nici sfaturi nu ma pricep sa dau. In copilarie imi placea tare mult sa-mi ajut bunicii la gradinarit .Te pup si spor la treaba floare2.gif
meaw_ela
QUOTE(G.Raluca @ May 4 2008, 02:00 PM) *
Draga mea tin sa te felicit pentru gradina ta de legume eusa_clap.gif ...mi-ar fi placut si mie sa am o gradina cat de mica dar din pacate nu am asa ca nici sfaturi nu ma pricep sa dau. In copilarie imi placea tare mult sa-mi ajut bunicii la gradinarit .Te pup si spor la treaba floare2.gif

Multzumesc mult frumoasa doamna! Asa am prins si eu drag.. tot ajutand bunicii...atunci mi se parea o corvoada,....dar acum imi prind bine amintirile... rolleyes.gif
USA
QUOTE(meaw_ela @ May 4 2008, 09:38 PM) *
Multzumesc mult frumoasa doamna! Asa am prins si eu drag.. tot ajutand bunicii...atunci mi se parea o corvoada,....dar acum imi prind bine amintirile... rolleyes.gif


In primul rand......multa bafta....in al doilea rand cine te vede greu crede ca iti tii manutele in pamant prea mult ..numai frumosi ...dar, surprize, surprize...

Despre gradina...eu....abia anul acesta am gradina.......acum am doar ceapa verde, salata, patrunjel...si cam atat..restul e poiana.....ce as vrea eu mai mult ar fii pomisori..noi avem multi brazi in jur...dar pe platoul din spate de unde iesim din casa direct din bucatarie e cam chel, sincer...as vrea tare sa pun nise struguri.....in tara, toate neamurile cu casa aveau bolta sub care stateai vara la o bere...asa ca am zis ca trebuie sa avem si noi aici....plus alti cativa fructiferi - un mar, cires....nu stiu inca...am reusit sa pun in primavara aceasta lilic si lacramioare......abia astept sa creasca..sunt topita dupa liliac...

Despre veverite...avem si noi.graaamada...pe post de maidanezi.....
Anca74
QUOTE(USA @ May 7 2008, 07:59 PM) *
Despre veverite...avem si noi.graaamada...pe post de maidanezi.....


liwlol.gif Si sunt periculosi maidanezii vostri?
G.Raluca
QUOTE(Anca74 @ May 8 2008, 12:05 AM) *
liwlol.gif Si sunt periculosi maidanezii vostri?



liwlol.gif liwlol.gif
USA
QUOTE(Anca74 @ May 8 2008, 01:05 AM) *
liwlol.gif Si sunt periculosi maidanezii vostri?


Maaa...ce ma doare pe mine...e ca sunt bagacioase - in pod -roade lemnul...sau aduce tot felul de gunoaie....sau se mai intampla sa muste/zgarie pe cei mici din frica...si iar e aiurea...dar in rest nu imi displac prea tare.....le gasesti peste tot...plus sunt foarte multe ...si multe sunt calcate de masini, aici....ptr ca si se arunca in fata masinilor de parca fac in adins......si asta displac enorm.....si faza ca trebuie sa fii pe faza sa nu dai peste ele, mai ales dimineata...plus, cand le vad pe sosea mor de mila....mmmm unsure.gif
aurelia_hadarau
QUOTE(meaw_ela @ Apr 24 2008, 07:02 PM) *
Dragele mele
Acum ca a sosit primavara este timpul sa trecem la treaba! bananab.gif
Am gradina pregatita pentru roshii, castravetzi,... etc... Nu stiu eu prea multe secrete din gradinarit asa ca va cer sfatul . Daca avetzi gradina de legume si suntetzi experte va rog sa impartziti samantza cunoasterii cu noi! oFloare.gif notworthy.gif

Si la mine a sosit primavara si astazi am plantat rosii,ardei,ceapa.........cartofii au deja cam 30 cm,varza la fel e marisoara,salata verde e numai buna si ridichile.......secrete nu prea sunt.trebuie sa fie un pamant bun,apa suficienta si multa dragoste tzuc.gif
meaw_ela
QUOTE(aurelia_hadarau @ May 14 2008, 04:37 PM) *
Si la mine a sosit primavara si astazi am plantat rosii,ardei,ceapa.........cartofii au deja cam 30 cm,varza la fel e marisoara,salata verde e numai buna si ridichile.......secrete nu prea sunt.trebuie sa fie un pamant bun,apa suficienta si multa dragoste tzuc.gif

Bravo Bravo! eu tot astept cu roshiile ca a fost foarte frig noaptea saptamana trecuta si pana nu se stabilizeaza vremea ... .. dar sambata acum raman singura acasa si o sa le plantez . in rest au incoltzit toate semintzele... salata,ridichile... si morcovii deja sunt marishori... de capshuni nu mai zic.. sunt inflorite toate... rolleyes.gif si alea salbatice...

USA... rolleyes.gif stiu eu ca nu par ceea ce sunt...asa imi place.. surprize surprize... sunt foarte sexy cu sapa in mana..LOL.. al sweaty and stuff... dirty girl.. LOL partners.gif notworthy.gif
USA
QUOTE(meaw_ela @ May 14 2008, 11:49 PM) *
USA... rolleyes.gif stiu eu ca nu par ceea ce sunt...asa imi place.. surprize surprize... sunt foarte sexy cu sapa in mana..LOL.. al sweaty and stuff... dirty girl.. LOL partners.gif notworthy.gif


Imi place de tine...esti "beton"....tine asa....incerc si eu sa vin din urma....am face echipa buna...Frumoasa si yo=Bestia!!! liwlol.gif liwlol.gif

In gradina..ma bag si si eu wekeend-ul acesta mai tare....am primit cadou ceva semintenii..si e pacat....e cam aiurea cu locul..nu stiu unde sa imi fac gradina de leguma...cum spuneam doar ce ne-am mutat in Dec anul trecut....asa ca incerc sa le gasesc loc la toate....plus am lawn peste tot acum...mai putin o mica brazduta cu ceapa verde si marar si patrunjel...LOBODAAAA! din Romania...sunt asa de mandra...am zis ca nici nu o folosesc anul acesta loboda..o las sa imi faca seminte..sa am mai multa la anul..semintelea astea de loboda le adus mama mea incognito' intr-un plic de bors..... notworthy.gif...aaa...si leustean....Doamne e ca aurul aici.....il protejez de pasari zor nevoie.....sper sa reusesca sa iasa ussor usor...
Ce sunt foarte interesata este de Urzici.....inca nu am gasit de unde sa iau seminte sau nu stiu...mi pofta tare de mancare de urzici.... unsure.gif
meaw_ela
QUOTE(USA @ May 15 2008, 09:01 AM) *
Imi place de tine...esti "beton"....tine asa....incerc si eu sa vin din urma....am face echipa buna...Frumoasa si yo=Bestia!!! liwlol.gif liwlol.gif

In gradina..ma bag si si eu wekeend-ul acesta mai tare....am primit cadou ceva semintenii..si e pacat....e cam aiurea cu locul..nu stiu unde sa imi fac gradina de leguma...cum spuneam doar ce ne-am mutat in Dec anul trecut....asa ca incerc sa le gasesc loc la toate....plus am lawn peste tot acum...mai putin o mica brazduta cu ceapa verde si marar si patrunjel...LOBODAAAA! din Romania...sunt asa de mandra...am zis ca nici nu o folosesc anul acesta loboda..o las sa imi faca seminte..sa am mai multa la anul..semintelea astea de loboda le adus mama mea incognito' intr-un plic de bors..... notworthy.gif...aaa...si leustean....Doamne e ca aurul aici.....il protejez de pasari zor nevoie.....sper sa reusesca sa iasa ussor usor...
Ce sunt foarte interesata este de Urzici.....inca nu am gasit de unde sa iau seminte sau nu stiu...mi pofta tare de mancare de urzici.... unsure.gif

Si tu esti o dragutzaaaaa! partners.gif gradina sa o faci unde e soare toata ziua. leushteanul si toate ierburile ,mirodeniile le-am plantat intr-un ghiveci maaaare.. am de toate de la menta la ...taragon...LOL ca nu-ti trebuie prea mult.. decat la gatit cateva frunze...unele trebuiesc replantate fiecare an. altele revin singure. cat de urzici ...nu am vazut decat catnip...LOL.... seamana...
USA
QUOTE(meaw_ela @ May 15 2008, 05:12 PM) *
Si tu esti o dragutzaaaaa! partners.gif gradina sa o faci unde e soare toata ziua. leushteanul si toate ierburile ,mirodeniile le-am plantat intr-un ghiveci maaaare.. am de toate de la menta la ...taragon...LOL ca nu-ti trebuie prea mult.. decat la gatit cateva frunze...unele trebuiesc replantate fiecare an. altele revin singure. cat de urzici ...nu am vazut decat catnip...LOL.... seamana...


partners.gif multam muuult....
mmm...la soare zici?.....singurul loc la care ma gandeam e putin in spaltele casei.......unde e soare cam 3 parti din zii....yo zac ca mere..
USA
mi-au mancat pasarile, cred...LOBODAAAAAAAA....mai am ceva mici lastarasii acum...uffff....ce sa fac sa-i salvez????
meaw_ela
QUOTE(USA @ May 19 2008, 09:38 AM) *
mi-au mancat pasarile, cred...LOBODAAAAAAAA....mai am ceva mici lastarasii acum...uffff....ce sa fac sa-i salvez????

eu m-am invatzat minte cu pasarile si iepurashii... mi-au mancat capshunile anul trecut asa a anul asta le-am ingradit total cu plasa de sarma deasa....asta e singura solutzie...Incearca! daca le trece sezonul s-ar putea sa fie prea tarziu !
aly98
Fetelor nu veniti si pe la mine ca eu am gradina mare dar nu si chef de pus in ea asa ca anul asta am zis ca pe jumatate din ea ii fac lu fimea loc de joaca , nu de alta dar trebuia sa las un metru intre rinduri ca sa ajung sa fie plantata tota. Nu-i mare doar vreo 800mp . Iar eu sunt varza , ca pe mine nu au reusit bunici sa ma puna la treaba. Am multi meri ,pruni iar in curte pe deasupra alei am si vie ,si doi nuci unul in curte ,unul in gradina, un cires, dar de plantat voi planta doar la anul , ca anul asta am tras chilul
USA
QUOTE(aly98 @ Jul 2 2008, 03:59 AM) *
Fetelor nu veniti si pe la mine ca eu am gradina mare dar nu si chef de pus in ea asa ca anul asta am zis ca pe jumatate din ea ii fac lu fimea loc de joaca , nu de alta dar trebuia sa las un metru intre rinduri ca sa ajung sa fie plantata tota. Nu-i mare doar vreo 800mp . Iar eu sunt varza , ca pe mine nu au reusit bunici sa ma puna la treaba. Am multi meri ,pruni iar in curte pe deasupra alei am si vie ,si doi nuci unul in curte ,unul in gradina, un cires, dar de plantat voi planta doar la anul , ca anul asta am tras chilul


daaa...timp trebuie..muuult timp.....si eu imi facusem niste planuri in primavaraaaa.....dar nu am timp.....nu atat de pus cat de intretinut....taiem iarba saptamanal...si avem si noi teren gramada...dar e cu iarba tot....aici e mandrie care are cea mai frumoasa iarba peste vara...asa ca ingrasaminte..udat.....etc....pomi....vreau sa imi mai pun...ceva fructiferi...si vita imi propusesem..dar....maine..maine...pana uite am ajuns in vara acum....sper ca la toamna macar sa prind.....

Plus acum vreau sa amenajez putin gradina.....vrem sa facem zid din piatra..in spatele gradinii....cu gretar din piatra incorp...si imi plac tare de tot mini paraiasele acelea de apa....care se pun in gradina...nu stiu cum sa le zic.... unsure.gif ....ceva imitatie de mini cascadute prefabricate care se instaleaza in yard......imi imaginez unul in coltucul meu de curte.....

Stiti cumva ...vita se poate pune si toamna?....
meaw_ela
Gospodinele mele......Roshiile mele cresc asa de frumos. Capshunile le-am mancat de cateva saptamani dar vad ca iar au rod dupa o pauza. asa ca astept sa se coaca iar. intre timp ma infrupt din mure... am multe tufe pe langa gard.. Maja mananca zilnic cu cereale. smile.gif ridichiile m-au dezamagit. pot sa zic ca numai un sfert din recolta au fost bune.. restul.. nu stiu de ce dar nu au fost bune. au crescut foarte repede .. dar in sus... LOL..Daca stiti de ce va rog sa-mi zicetzi! Intre timp m-am decis ca la anul sa nu mai pun ridichii. ci doar roshii si capshuni. bananab.gif Capshunile deja s-au intins ...smile.gif Asa ca va doresc o recolta cat mai buna! o iarba cat mai verde. a mea este ca un covor. desa si grasa..LOL.. si verdeeeee. floare2.gif notworthy.gif rolleyes.gif
G.Raluca
QUOTE(meaw_ela @ Jul 18 2008, 09:11 PM) *
Gospodinele mele......Roshiile mele cresc asa de frumos. Capshunile le-am mancat de cateva saptamani dar vad ca iar au rod dupa o pauza. asa ca astept sa se coaca iar. intre timp ma infrupt din mure... am multe tufe pe langa gard.. Maja mananca zilnic cu cereale. smile.gif ridichiile m-au dezamagit. pot sa zic ca numai un sfert din recolta au fost bune.. restul.. nu stiu de ce dar nu au fost bune. au crescut foarte repede .. dar in sus... LOL..Daca stiti de ce va rog sa-mi zicetzi! Intre timp m-am decis ca la anul sa nu mai pun ridichii. ci doar roshii si capshuni. bananab.gif Capshunile deja s-au intins ... smile.gif Asa ca va doresc o recolta cat mai buna! o iarba cat mai verde. a mea este ca un covor. desa si grasa..LOL.. si verdeeeee. floare2.gif notworthy.gif rolleyes.gif



...tare mi-ar placea mie sa ma tavalesc pe covorul tau de iarba "deasa si grasa" si sa ma infrupt din murea ta din tufele de pe langa gard rolleyes.gif rolleyes.gif ...ce ma bucur ca papa Maja mure eusa_clap.gif
meaw_ela
QUOTE(G.Raluca @ Jul 18 2008, 03:55 PM) *
...tare mi-ar placea mie sa ma tavalesc pe covorul tau de iarba "deasa si grasa" si sa ma infrupt din murea ta din tufele de pe langa gard rolleyes.gif rolleyes.gif ...ce ma bucur ca papa Maja mure eusa_clap.gif

LOL.. deasa si grasa.. recitind randurile. imi vine sa rad...Ce nebuna mai esti si tu.. LOL partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif
G.Raluca
QUOTE(meaw_ela @ Jul 18 2008, 10:22 PM) *
LOL.. deasa si grasa.. recitind randurile. imi vine sa rad...Ce nebuna mai esti si tu.. LOL partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif



rolleyes.gif liwlol.gif partners.gif
ruxy
Deci...nu numai frumoasa...ci si supergospodina rolleyes.gif ...ce combinatie rolleyes.gif partners.gif tzuc.gif
meaw_ela
QUOTE(rux25 @ Jul 18 2008, 06:05 PM) *
Deci...nu numai frumoasa...ci si supergospodina rolleyes.gif ...ce combinatie rolleyes.gif partners.gif tzuc.gif

De ce vrei sa ma rasfetzi ? partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif partners.gif rolleyes.gif
maryhynt
buna ela! ce vroiam sa-ti spun!! aaa stii k trebuie sa schimbi din an in an locurile de plantatie a legumelor nu? de exemplu dak pe o portiune de gradina ai plantat anul acesta castraveti anul urmator plantezi cartofi sau morcovi! trebuie sa rotesti cultivarea legumelor pe aceeasi parcela k sa se mentina pamantul gras si bun pt legume ! sau in locul legumelor plantezi flori iar in locul unde ai platat flori cultivi legume! trebuie ca sa faci asta k sa mentii nivelul de vitamine din sol si dak ai avea de unde sa faci rost de niste balegar ( k yo nu sunt tocmai de acord cu ingrasamantul chimic) ar fi tocmai bun pt pamant ,sau ar fi bine dak ai vreo cartitza prin gradina so lasi sasi faca treaba k ea in timp ce sapa musuroaiele ea afaneaza solul ,adica scoate la suprafata pamantul bun si gras care va fi de bun augur legumelor! te-as sfatui sa nu folosesti ingrasamant chimic sau afanatori chimici k nu face bine solului il arde pe deasupra si apare in timp sol nearabil sau necultivabil! l!! uite dak vrei si nu stii ceva il intreb eu pt tine pe vecinul meu care este gradinar de meserie orice vrei tu sa stii de gradinarit! iti urez spor la gradinarit!!
feura
poate sa-mi spuna cineva daca se trateaza semintele de rosii obtinute din productia de anul inainte de a fi folosite. si daca trebuie tratate sa-mi spune si cu ce si cum
delioara
QUOTE(meaw_ela @ Apr 24 2008, 08:02 PM) *
Dragele mele
Acum ca a sosit primavara este timpul sa trecem la treaba! bananab.gif
Am gradina pregatita pentru roshii, castravetzi,... etc... Nu stiu eu prea multe secrete din gradinarit asa ca va cer sfatul . Daca avetzi gradina de legume si suntetzi experte va rog sa impartziti samantza cunoasterii cu noi! oFloare.gif notworthy.gif


Nu sunt experta dar si eu am gradina si cultiv legume. Deja se pot pune in rasadnite semintele pt rasaduri: rosii, ardei, vinete.
delioara
QUOTE(feura @ Mar 9 2009, 11:05 PM) *
poate sa-mi spuna cineva daca se trateaza semintele de rosii obtinute din productia de anul inainte de a fi folosite. si daca trebuie tratate sa-mi spune si cu ce si cum



Noi nu le tratam cu nimic si avem rosii f frumoase, din acelea mari si carnoase din soiul Aurora.
ninina
fetelor...o intrebare....cand se pun caspunile...o vecina a zis ca.mi da si mie cateva plante...
....am zis ca sunt incepetaoare...dar totusi as vrea sa mananc capsuni tongue.gif
ssimmona
Buna,dragelor! Interesant topic, Ela! eusa_clap.gif Si noi locuim la casa...dar nu am gradina pt legume....in schimb plantez mereu flori..dar nu seminte...ci cumparate in ghiveci si puse apoi in pamant...as vrea sa incerc si cu seminte....deocamdata jardinierele de la geam arata splendid....si cele din curte sunt minunate....mai am spatiu dar este doar cu iarba...si este cumva pe langa piscina...si n-am cum sa sadesc acolo legume...si la intrare parca tot nu ma indur sa inlocuiesc florile cu legumle...sunt mai decorative florile....dar tare mult mi-ar placea sa pot cultiva si eu legume si zarzavaturi! Daca aveti ceva cunostinte despre plantatul florilor,sau despre tipuri de flori care dureaza mai mult...mi-ar placea sa aflu mai multe....
P.S. Ideea murelor chiar ma incanta...Voi planta si eu...voi cum ati facut? ati plantat lastari?sau?
Va pup!!! tzuc.gif

pimani
QUOTE(rux25 @ Apr 29 2008, 12:12 AM) *
Ce frumos...imi imaginez ca ai si spatiu...si mie mi-ar placea...dar pana atunci cumpar de la piata...desi am zis ca vara asta o sa incerc cateva rosii in jardiniera...si capsuni am sa iau...sa vad de unde rolleyes.gif ....sper sa iti iasa bine tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif e minunat sa le culegi din gradina proprie tzuc.gif

USA
Fetelor azi plantam un Mar, un Par si un Nectarin......ar trebuii sa stiu ceva in mod special despre ei?....ma gandesc mai ales la Nectarin! partners.gif
ssimmona
QUOTE(USA @ Apr 8 2009, 05:24 PM) *
Fetelor azi plantam un Mar, un Par si un Nectarin......ar trebuii sa stiu ceva in mod special despre ei?....ma gandesc mai ales la Nectarin! partners.gif



Rux, are nectarin! Stiu eu ca am vazut biggrin.gif Poate iti spune ea ceva! tzuc.gif Spor la gradinarit! Te ajuta si Babys,nu? rolleyes.gif
andaro
QUOTE(USA @ Apr 8 2009, 06:24 PM) *
Fetelor azi plantam un Mar, un Par si un Nectarin......ar trebuii sa stiu ceva in mod special despre ei?....ma gandesc mai ales la Nectarin! partners.gif

Si socrul meu la ei la gradina a pus un nectarin, anul trecut, de proba si a ramas...anul acesta a mai pus inca 2 buc. Deci nu mi se pare sa fie un copac pretentios...cred ca depinde de clima si sol... Bafta.... smile.gif
USA
QUOTE(ssimmona @ Apr 8 2009, 06:30 PM) *
Rux, are nectarin! Stiu eu ca am vazut biggrin.gif Poate iti spune ea ceva! tzuc.gif Spor la gradinarit! Te ajuta si Babys,nu? rolleyes.gif

O da imi amintesc ca am vazut floare la florii pusa de Rux..thanks' de pont
Eee de ajutor am ales azi sa punem, ispre ca Babys e la Daily..altfel ar fii fost show total...dar sa vezii studiu de caz cand va venii diseara! unsure.gif laugh.gif
USA
QUOTE(aandaaro @ Apr 8 2009, 06:30 PM) *
... Bafta....

Thanks'.....conditiile le indeplinim ca am intrebat la magazin...plus nu prea se vinde aici ceea ce nu prinde(asa au zis si cei de la magazin).... partners.gif partners.gif
Abia astept sa le vad florile...nu stiu de vor face anul acesta ..dar la anul....sa ma vezi!....va arat si voua! partners.gif
ssimmona
QUOTE(USA @ Apr 8 2009, 05:32 PM) *
dar sa vezii studiu de caz cand va venii diseara! unsure.gif laugh.gif



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
mir0108
buna ,fetelor!cum vorbiti despre pomi si sunt cu ochii pe livada imensa din fata casei...m-am gandit sa postez o poza!dar ,nu am baterie la aparat...pun repede la incarcat sa vad daca mai prind ceva....ca e 7 si 20 de minute!pooop pe toate!
mela81
si noi am plantat azi 2 peri! si vie cu struguri albi! sper sa se prinda!
USA
QUOTE(mir0108 @ Apr 8 2009, 07:19 PM) *

anima1.gif anima1.gif anima1.gif super.gif super.gif
USA
QUOTE(mela81 @ Apr 8 2009, 07:22 PM) *
vie cu struguri albi! sper sa se prinda!

Vrem si noi vie...dar nu anul acesta...inca! oFloare1.gif
mela81
QUOTE(USA @ Apr 8 2009, 07:27 PM) *
Vrem si noi vie...dar nu anul acesta...inca! oFloare1.gif

noi avem aproape toata curtea inconjurata de vie si pomi. doar 30 m in fata au ramas liberi ca se cearta vecinii cu noi ca le facem umbra cu toate ca ei au un mar acolo.am pus si noi 4 meri acolo in fata dar s-au uscat 3 .de ce oare?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.