Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cat Costa Trusa De Epidurala?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere
Danutza_rge
Dragi mamici stie cineva cat costa trusa de epidurala? Cea care se poate folosii si in cazul nasterii normale si in cazul nasterii prin cezariana.
AndrEEyaa
Nu stiu exact ce sa-ti spun dar am vazut la vanzari ca era cineva care vindea o trusa epidurala pt nasteri normale,cu 50 ron.
Danutza_rge
QUOTE(AndrEEyaa @ Apr 12 2008, 10:46 AM) *
Nu stiu exact ce sa-ti spun dar am vazut la vanzari ca era cineva care vindea o trusa epidurala pt nasteri normale,cu 50 ron.



mersi dar imi trebuie pt nasterea in ambele variante .Tre sa fie aceeasi trusa
Danutza_rge
Fetelor am aflat............trusa de nastere normala costa 100 ron si cealalta 220 ron.
Va pup gravida.gif
Milic@
Mie mi-a cerut 300 ron.Am nascut normal , joi 17 - 04 - 2008 , la Giulesti. Mi-a cerut anestezista direct 300 ron.
Danutza_rge
QUOTE(Milic@ @ Apr 21 2008, 06:29 PM) *
Mie mi-a cerut 300 ron.Am nascut normal , joi 17 - 04 - 2008 , la Giulesti. Mi-a cerut anestezista direct 300 ron.

Ce idiotenie sa-ti ceara banii asa cu tupeu. Mi-e mi-a spus doctorasul meu sa ma duc sa mi-o cumpar singurica ca e mai bine si mai ieftin. Ramane sa dau spaga la anestezist. partners.gif
crisstina_radu
Buna, eu am cumparat trusa pt epidurala Braun cu 140 ron de la farmacia Sensi Blu. Am inteles ca exista o farmacie (Farmacia Academiei)pe la intersectia dintre Cal. Victoriei si Splaiul Independentei si acolo costa cam 50 ron. Aceasta stiu ca este pt nasterea normala. Pentru cezariana e bine sa discuti cu medicul tau. Majoritatea medicilor lucreaza cu un anumit tip sau mai bine zis o anumita firma. Eu nu cred ca exista un tip de anestezie care sa se poata utiliza in ambele situatii. Oricum, la nasterea normala te pot lasa fara anestezie, insa la cezariana, stai linistita.
Danutza_rge
QUOTE(crisstina_radu @ Apr 24 2008, 07:17 PM) *
Buna, eu am cumparat trusa pt epidurala Braun cu 140 ron de la farmacia Sensi Blu. Am inteles ca exista o farmacie (Farmacia Academiei)pe la intersectia dintre Cal. Victoriei si Splaiul Independentei si acolo costa cam 50 ron. Aceasta stiu ca este pt nasterea normala. Pentru cezariana e bine sa discuti cu medicul tau. Majoritatea medicilor lucreaza cu un anumit tip sau mai bine zis o anumita firma. Eu nu cred ca exista un tip de anestezie care sa se poata utiliza in ambele situatii. Oricum, la nasterea normala te pot lasa fara anestezie, insa la cezariana, stai linistita.



pai doctorul m-a trimis acolo sa cumpar anestezia ( sp Universitar).stia ce trebuie sa cumpar si m-a trimis la sigur. notworthy.gif
Anca74
QUOTE(crisstina_radu @ Apr 24 2008, 07:17 PM) *
Buna, eu am cumparat trusa pt epidurala Braun cu 140 ron de la farmacia Sensi Blu. Am inteles ca exista o farmacie (Farmacia Academiei)pe la intersectia dintre Cal. Victoriei si Splaiul Independentei si acolo costa cam 50 ron. Aceasta stiu ca este pt nasterea normala. Pentru cezariana e bine sa discuti cu medicul tau. Majoritatea medicilor lucreaza cu un anumit tip sau mai bine zis o anumita firma. Eu nu cred ca exista un tip de anestezie care sa se poata utiliza in ambele situatii. Oricum, la nasterea normala te pot lasa fara anestezie, insa la cezariana, stai linistita.


Ai linistit-o! rolleyes.gif
norelass
In Constanta gasiti trusa pentru anestezie la farmacia de langa policlinica cu plata (la Antoniadis) cu 50 ron!
Plata anestezistului este 100 eur! dar trusa o iei tu!
Danutza_rge
100 euro???????????????? vai mi-e rau . ma simt ca la nunta cand se da darul doh.gif
USA
QUOTE(norelass @ Jul 3 2008, 12:24 AM) *
In Constanta gasiti trusa pentru anestezie la farmacia de langa policlinica cu plata (la Antoniadis) cu 50 ron!
Plata anestezistului este 100 eur! dar trusa o iei tu!


Mama miaaaa.......sincer nu aveam nici o idee.....

Aici platesti asigurarea medicala lunara.....iar nasterea...nu te costa mai nimic.....asta daca ai asigurare buna.....ceva genul 100$ ptr spitalizare.....sau ceva genul..dar asta depinde de la un plan la altul......am vazut factura initiala ptr alea 3 zile pe perioada de nastere............ 30 000.00$ in full..UAU...pe care o suporta asigurarea ..doar de aia o platesti, nu?.....la mine de ex. platesc in jur de 280$ contributie pe luna la asigurare medicala....ptr toata familia....la care mi se mai adauga alte costuri adiacente..care nu sunt suportate de asigurare...gen: office co-pay.....sau deductibile....mmm..dar astea sunt alte povesti....

Eu am ales Epid. la sfatul medicului ......ceea ce recomand la toata lumea.....doare cand o face, putin...dar apoi esti ok in timpul nasterii....
silvesterlore
eu am nascut la filantropia..In orice spital...anestezia epidurala este pusa la dispozitia pacientei in acord cu doctorul gratuit....exista un program pt gravide ...doar daca spitalul nu dispune in acel moment de anestezie trebuie cumparata ...si daca nu exista trebuie sa te anunte medicul sa ti-o cumperi......doar daca doctorul nu e multumit de "tratatie " sau daca chiar nu exista trebuie sa ti-o cumperi..Oricum exista posibilitatea a ajungi cu dilatatie la care nu o mai poti folosi , adica dilatatie mai mare de 4 ....., sau sa nu iti permita situaia sa o flosesti desi situatia a fost normala pana atunci...spun asta pt ca atunci cu mine a mai nascut o tipa careia nu vroia sa ii coboare copilul ....desi avea dilatatie suficienta...si a nascut normal dar foarte greu ....Acum depinde cat de norocoase sunteti ...smile.gif.....Va pup si va doresc o nastere ca un stranut .....iar ideea ca nu simti contractiile ...nu o cred ....eu imteam contractiile dar nu simteam durere ....si puil meu carea acum e un nazdravan de aproape 9 luni a iesit imediat ...
Roxxynela
Am nascut acum 5 luni si jumatate si mi-am cumparat trusa epidurala..la farmacii costa intre 75 lei si 100 lei....dar mai bine nu ti-o cumpara pt ca mai mult ca sigur in maternitate se va gasi trusa epidurala si am vazut ca se platea pt ea 50 lei.Poate fi folosita si in cazut nasterii cu cezariana,desi in acest caz nu simti nimic chiar si cu anestezie normala.Eu am dar banii degeaba pe anestezia epidurala pt ca nu am folosit-o,am nascut sambata si nu era medic epiduralist de garda in acea zi,asa ca mi s-a facut anestezia obisnuita si nu am simtit nimic...Am nascut la CFR2 si am fost foarte multumita de conditile de acolo...
julie_julie
QUOTE(USA @ Jul 7 2008, 10:16 PM) *
Mama miaaaa.......sincer nu aveam nici o idee.....

Aici platesti asigurarea medicala lunara.....iar nasterea...nu te costa mai nimic.....asta daca ai asigurare buna.....ceva genul 100$ ptr spitalizare.....sau ceva genul..dar asta depinde de la un plan la altul......am vazut factura initiala ptr alea 3 zile pe perioada de nastere............ 30 000.00$ in full..UAU...pe care o suporta asigurarea ..doar de aia o platesti, nu?.....la mine de ex. platesc in jur de 280$ contributie pe luna la asigurare medicala....ptr toata familia....la care mi se mai adauga alte costuri adiacente..care nu sunt suportate de asigurare...gen: office co-pay.....sau deductibile....mmm..dar astea sunt alte povesti....

Eu am ales Epid. la sfatul medicului ......ceea ce recomand la toata lumea.....doare cand o face, putin...dar apoi esti ok in timpul nasterii....



Depinde USA...si in USA nu-s asa mici preturile la nastere, desi eu am o asigurare buna in jur de 250$..mi-a spus din primele 2 luni ca nasterea va costa 800$ iar restu plateste asigurarea...iar fiecare vizita lunara am platit 25-30$ cu asigurare cu tot.
Dar paote depinde de la clinica la clinica....stiu si eu...
oktavia
Si eu cand am nascut, mi-am cumparat trusa de epidurala, desi nasteam in Maternitatea Cantacuzino (care au aparatura buna), auzisem de la unele mamici, ca poate am surpriza sa-mi spuna ca nu au. Si bine am facut, ptr. ca nu aveau truse de epidurala, am auzit cum au refuzat-o pe o mamica, pe motivul acesta.
Cred ca paza buna, trece primejdia rea, vorba aceea romaneasca.....
miniraton
QUOTE(oktavia @ Jul 31 2008, 05:55 PM) *
Si eu cand am nascut, mi-am cumparat trusa de epidurala, desi nasteam in Maternitatea Cantacuzino (care au aparatura buna), auzisem de la unele mamici, ca poate am surpriza sa-mi spuna ca nu au. Si bine am facut, ptr. ca nu aveau truse de epidurala, am auzit cum au refuzat-o pe o mamica, pe motivul acesta.
Cred ca paza buna, trece primejdia rea, vorba aceea romaneasca.....

vaaai, ma mir cum de o maternitate nu dispune de asa ceva !!
kris
QUOTE(Roxxynela @ Jul 15 2008, 11:44 PM) *
Am nascut acum 5 luni si jumatate si mi-am cumparat trusa epidurala..la farmacii costa intre 75 lei si 100 lei....dar mai bine nu ti-o cumpara pt ca mai mult ca sigur in maternitate se va gasi trusa epidurala si am vazut ca se platea pt ea 50 lei.Poate fi folosita si in cazut nasterii cu cezariana,desi in acest caz nu simti nimic chiar si cu anestezie normala.Eu am dar banii degeaba pe anestezia epidurala pt ca nu am folosit-o,am nascut sambata si nu era medic epiduralist de garda in acea zi,asa ca mi s-a facut anestezia obisnuita si nu am simtit nimic...Am nascut la CFR2 si am fost foarte multumita de conditile de acolo...


buna, te rog spune-mi ce insemna anestezia obisnuita, si daca poti da-mi mai multe detalii legat de cat ai dat la doctori asistente, cat te-a costat nasterea. eu sunt la prima sarcina si voi naste tot la CFR cu dr. Margaritescu Mihaela si mi-e foarte frica, daca trebuie sa nasc noaptea sau in week-end si nu e anestezist...
Multumesc
zulfy
QUOTE(Milic@ @ Apr 21 2008, 06:29 PM) *
Mie mi-a cerut 300 ron.Am nascut normal , joi 17 - 04 - 2008 , la Giulesti. Mi-a cerut anestezista direct 300 ron.

exact si mie mi-a cerut atat,300 ron....am nascut pe 16.08.2008 ,la Giulesti....si era cam nesuferita anestezista,una bruneta...
cristina321711
Aici NIMIC la stat,dar daca vrei la o clinica particulara trebuie sa sa platesti lunar 50-60 euro.
AngiC
QUOTE(oktavia @ Jul 31 2008, 08:10 AM) *
Si eu cand am nascut, mi-am cumparat trusa de epidurala, desi nasteam in Maternitatea Cantacuzino (care au aparatura buna), auzisem de la unele mamici, ca poate am surpriza sa-mi spuna ca nu au. Si bine am facut, ptr. ca nu aveau truse de epidurala, am auzit cum au refuzat-o pe o mamica, pe motivul acesta.
Cred ca paza buna, trece primejdia rea, vorba aceea romaneasca.....



Buna Octavia! Sa-ti traiasca printisorii!

Am si eu o rugaminte. Imi povestesti si mie cum mai e la Cantacuzino. Cu ce medic ai nascut? Ce spagi mai asteapta? Cum tii s-a parut spitalul?

Sunt gravida.gif Pe Alexandra acolo am nascut-o in 2004 si ma intrebam ce-o mai fii acum la Cantacuzino
CristinaS
Ce aiurea! Eu am nascut la Polizu si nu mi-a cerut nimeni bani de anestezie sau sa-mi spuna ca nu au. Ar fi fost culmea! Asta trebuie sa o asigure spitalul, ca orice tratament. Intra in asigurarea medicala. Eu va sfatuiesc sa cereti maternitatii anestezia.
Ce tara de hoti ordinari!!!
maryhynt
QUOTE(CristinaS @ Dec 4 2008, 03:16 PM) *
Ce aiurea! Eu am nascut la Polizu si nu mi-a cerut nimeni bani de anestezie sau sa-mi spuna ca nu au. Ar fi fost culmea! Asta trebuie sa o asigure spitalul, ca orice tratament. Intra in asigurarea medicala. Eu va sfatuiesc sa cereti maternitatii anestezia.
Ce tara de hoti ordinari!!!


da ai dreptate cris!

dar doctora mea ginec ma trimis la municipal sa cumpar trusa de epi pt k a zis k e completa ! am dat anul trecut pe ea 1 mil de lei vechi!
adrianaO
buna fetelor! eu mi-amluat trusa cu 90 de RON de la farmacie si se numea BRAUN. Treaba este ca mie nu mi-a prins si am nascut natural smile.gif Am simtit TOTUL!
CristinaS
QUOTE(maryhynt @ Dec 4 2008, 05:19 PM) *
da ai dreptate cris!

dar doctora mea ginec ma trimis la municipal sa cumpar trusa de epi pt k a zis k e completa ! am dat anul trecut pe ea 1 mil de lei vechi!



ce inseamna completa? ca doar nu e masina cu full options!!!

CristinaS
QUOTE(adrianaO @ Dec 18 2008, 05:51 PM) *
buna fetelor! eu mi-amluat trusa cu 90 de RON de la farmacie si se numea BRAUN. Treaba este ca mie nu mi-a prins si am nascut natural smile.gif Am simtit TOTUL!


vedeti de ce e o tampenie sa-ti iei singur trusa? O aspirina stim noi sa luam, dar la anestezii chiar e aiurea sa iei dupa ureche!!! De ce dracu mai exista medic anestezist? Asta e treaba lui...sa-ti aleaga anestezia potrivita!! Tara de kk!!

adrianaO
QUOTE(CristinaS @ Dec 18 2008, 10:07 PM) *
vedeti de ce e o tampenie sa-ti iei singur trusa? O aspirina stim noi sa luam, dar la anestezii chiar e aiurea sa iei dupa ureche!!! De ce dracu mai exista medic anestezist? Asta e treaba lui...sa-ti aleaga anestezia potrivita!! Tara de kk!!

neatza! trusa mi-a fost ceruta de dr gineco si este cea mai buna. trusa nu contine anestezic deci nu prea conteaza daca o iei tu sau o ai de la spital...este un simplu kit cu ace si seringi smile.gif mie nu mi-a prins pentru ca bausem o bere cu o seara inainte si se pare ca alcoolul nu se impaca cu anestezicul smile.gif anestezistul este cel mai bun din spital dar pur si simplu nu mi-a prins mie sad.gif iar banii nu-mi pare rau ca i-am dat absolut deloc!
roxanne
Fetelor, explicati-mi si mie mai amanuntit, care-i diferenta intre peridurala si anestezia normala? Si cum a fost cand ati nascut si vi s-a facut peridurala? Chiar nu ati simtit deloc durere?
marmota_flo
QUOTE(roxana30 @ Dec 29 2008, 05:10 PM) *
Fetelor, explicati-mi si mie mai amanuntit, care-i diferenta intre peridurala si anestezia normala? Si cum a fost cand ati nascut si vi s-a facut peridurala? Chiar nu ati simtit deloc durere?


Buna!
Eu am nascut natural cu anestezie peridurala. Nu m-a durut de loc dupa ce mi-a facut anestezia, n-am mai simtit contractiile de pana atunci. De simtit tot mai simti cate ceva dar nu mai ai durerile date de contractii.
Banuiesc ca intrebarea legata de diferenta dintre anestezia totala si peridurala se refera la nasterea prin cezariana. Din cate stiu eu la anestezia totala nu sti nimic din ce se intampla in timpul operatiei (esti adormita si te trezesti dupa) iar la peridurala te anesteziaza de la mijloc in jos dar esti constienta si iti poti vedea bebelul cand este scos.
Sper ca nu am fost prea alambicata in explicatii.
Sarbatori Fericite!
roxanne
QUOTE(marmota_flo @ Dec 29 2008, 08:09 PM) *
Buna!
Eu am nascut natural cu anestezie peridurala. Nu m-a durut de loc dupa ce mi-a facut anestezia, n-am mai simtit contractiile de pana atunci. De simtit tot mai simti cate ceva dar nu mai ai durerile date de contractii.
Banuiesc ca intrebarea legata de diferenta dintre anestezia totala si peridurala se refera la nasterea prin cezariana. Din cate stiu eu la anestezia totala nu sti nimic din ce se intampla in timpul operatiei (esti adormita si te trezesti dupa) iar la peridurala te anesteziaza de la mijloc in jos dar esti constienta si iti poti vedea bebelul cand este scos.
Sper ca nu am fost prea alambicata in explicatii.
Sarbatori Fericite!


Multam fain! notworthy.gif notworthy.gif
dolly3
QUOTE(roxana30 @ Dec 29 2008, 03:10 PM) *
Fetelor, explicati-mi si mie mai amanuntit, care-i diferenta intre peridurala si anestezia normala? Si cum a fost cand ati nascut si vi s-a facut peridurala? Chiar nu ati simtit deloc durere?



eu am facut cezariana cu anestezie epidurala - nu simti nimic, dar dupa doare, ca orice taietura pe muschi; avantajul e ca-ti lasa cateterul in coloana pina a doua zi si-ti pompeaza anestezic, nu te gaureste intramuscular cu tot soiul de analgezice dureroase la injectare oFloare1.gif
iar anestezia propriu zisa nici n-o simti, intepatura e foarte fina; doar trebuie sa te stii stapina pe tine ca auzi tot si, mai nasol, iti face anestezia cu cca 1/2 ora inainte de-a merge la sala pe picioarele tale, si apoi mai astepti pe masa pina-si face efectul, iar ei iti testeaza gradat zonele pina unde ar trebui sa se instaleze
marele avantaj este ca n-ai durerea de cap de dupa rahianestezie (injectia direct in coloana cu efect imediat si scurt) si ca spre deosebire de cea totala, daca doamne fereste ceva merge prost si e nevoie de operatie mai lunga nu risti sa te trezesti din anestezie cind nu trebuie...
per total, a fost bine - ceea ce va doresc si voua, fetelor ! trandafir.gif
maryhynt
QUOTE(CristinaS @ Dec 18 2008, 08:05 PM) *
ce inseamna completa? ca doar nu e masina cu full options!!!


dr a zis k e completa adik contine si serul anestezic ! cica unele truse nu au serul aneztezic!! yo spun ce a zis dr.dak minte ea mint si yo! laugh.gif
oanac_76
QUOTE(dolly3 @ Dec 30 2008, 08:52 PM) *
eu am facut cezariana cu anestezie epidurala - nu simti nimic, dar dupa doare, ca orice taietura pe muschi; avantajul e ca-ti lasa cateterul in coloana pina a doua zi si-ti pompeaza anestezic, nu te gaureste intramuscular cu tot soiul de analgezice dureroase la injectare oFloare1.gif
iar anestezia propriu zisa nici n-o simti, intepatura e foarte fina; doar trebuie sa te stii stapina pe tine ca auzi tot si, mai nasol, iti face anestezia cu cca 1/2 ora inainte de-a merge la sala pe picioarele tale, si apoi mai astepti pe masa pina-si face efectul, iar ei iti testeaza gradat zonele pina unde ar trebui sa se instaleze
marele avantaj este ca n-ai durerea de cap de dupa rahianestezie (injectia direct in coloana cu efect imediat si scurt) si ca spre deosebire de cea totala, daca doamne fereste ceva merge prost si e nevoie de operatie mai lunga nu risti sa te trezesti din anestezie cind nu trebuie...
per total, a fost bine - ceea ce va doresc si voua, fetelor ! trandafir.gif



Multumim frumos pt explicatii. Urmeaza sa nasc poimaine prin cezariana. si pana acum nu a reusit nimeni sa-mi explice treaba cu anestezia. Chiar nu stiam cum e cu durerea de cap de dupa... ca am auzit ca daca iti misti capul ramai cu dureri.

notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif
alexandrad
Anestezistul a venit cu trusa..si ne-a costat 100 de euro ...
adriangrigore
buna seara dragi mamici!!!
raspund si eu la acest topic pentru ca lucrez la o companie ce importa astfel de truse de anestezie(simpla sau combinata) din Germania.la momentul la care va scriu poate stii,preturile au scazut pt aceste truse fata de 2008!!va stau la dispozitie cu informatii despre trusele comercializate de noi.
Adrian Grigore
Director Regional
Estima Medical Group
tel.0733.681.571
anku
QUOTE(adrianaO @ Dec 18 2008, 03:51 PM) *
buna fetelor! eu mi-amluat trusa cu 90 de RON de la farmacie si se numea BRAUN. Treaba este ca mie nu mi-a prins si am nascut natural smile.gif Am simtit TOTUL!

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
ce nume i-au mai dat si anesteziei ca sa-i creeze credibilitate!!!!vrajala marii....vedeti ca am obs ca sunt zeci de astfel de prod care nu au nici in clin nici in maneca cu Germania dar poarta astfel de nume care suna cumva nemtesc!!!
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.