Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cu Un Singur Ovar A Facut Cineva Bebe?!
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Preconceptie si fertilitate
july nicol
Dragi mamici, am nevoie de ajutor: am o prietena care isi doreste f.f.f. mult sa devina mami, dar nu reuseste!! A facut si tratament,dar nimic!
Problema ei, sa spunem asa, este ca are doar un ovar, deci si o singura trompa.Daca este cineva printre voi cu o astfel de problema, dar care a fct bebe, scrieti-mi va rog!
Eu am mai auzit,dr nu din surse oficiale, ca in tara la noi , la Sovata, se fac tratamente ptr a ajuta femeile sa ramana insarcinate!
Stie cineva ceva?!
Astept raspunsurile voastre....
Va multumesc!
liliana2u
eu am cunoscut o mamica cu astfel de probleme, a fost diagnosticata cu cancer, a fost operata si i s-a inlaturat jumatate din aparatul reproducator.. a incercat multe tratamente de fertilizare (chiar si la Sovata), nu a ajutat-o nimic, iar cand doctorii i-au spus sa renunte si sa adopte un copil, a inceput o terapie prin rugaciune, oarecum resemnata.. minunea s-a petrecut si a nascut prin cezariana un baietel, chiar de Sf. Maria, pe 15 august 2006.. istoria ei: a aflat ca e insarcinata pe la vreo 2 luni, a fost mai mult decat fericita, dar a fost nevoita sa stea numai in spital, ca a existat riscul sa piarda, pe la 5 luni vroiau sa ii induca nasterea cei de la Polizu, convinsi ca nu va duce sarcina la bun sfarsit, dar s-a transferat la spit judetean Ilfov (fost Titan) la o doctora pe care o cunostea (se numea Puiu, acum e Predoi, dar cred ca e la un spital particular de ceva timp, impreuna cu sotul ei, fostul sef al compartimentului de medicina materno-fetala) .. a tras mult, dar a meritat efortul .. a pastrat sarcina numai cu tratament litic si a fost monitorizata tot acest rastimp, fiind ajutata sa ajunga pana in sapt 36, parca.. eu am cunoscut-o la spital, cand am avut probleme cu sarcina.. stiu ca avand amandoua probleme, aveam cate o ora de rugaciune, de citit acatiste.. pe noi ne-a ajutat..
prietena ta, daca e romanca, pune-o sa citeasca Acatistul sf parinti Ioachim si Ana, paraclisele Maicii Domnului.. fac adevarate minuni, numai sa creada..
iar o alta prietena, medic, deja peste 40 ani, nu reusea sa ramana insarcinata, avand o trompa infundata si ceva complicatii.. a fost la Hagicadam, o manastire armeneasca din Moldova, cred ca undeva aproape de Suceava.. e un ritual, trebuie sa urci acel deal pana la manastire in genunchi.. pare barbar, dar toti care au fost acolo au reusit.. acea prietena a ramas insarcinata la scurt timp dupa acel drum si acum are o fetita deja mare... minunile Domnului sunt mari pt acei care cred in ele.. sper sa ii fie de folos recomandarea mea..
july nicol
Iti multumesc mult, ii voi da sa citeasca mesajul tau! Eu stiu ca ea e f. credincioasa, tine si postul,sper sa o ajute Dumnezeu!
Dar imi spui te rog ce se face la Sovata?!
mersi mult...
liliana2u
habar nu am ce tratamente se fac la SOvata, nu am fost niciodata.. era un cantec care cred ca spunea mai mult decat stiu eu... pe mamica respectiva nu am cum s-o intrab ca nu am mai vazut-o de cand a nascut, era din Slobozia, deci s-a pierdut legatura.. poate s-o gasi vreo mamica ce poate sa te ajute..
toia
SOVATA
Oras central-nordic al Romaniei (Judetul Mures), aflat pe cursul superior al raului Tarnava Mica, in Depresiunea Praid-Sovata, la poalele dinspre sud-vest ale Muntilor Gurghiu (Carpatii Orientali), altitudine 475-530 m, 60 km est de Municipiul Targu Mures (resedinta Judetului Mures); 12.253 locuitori (la 1 iulie 1991).

Statiunea este indicata in principal pentru tratamentul bolilor ginecologice (insuficienta ovariana, cervicita cronica, metrosalpingita cronica, sterilitate) dar si pentru afectiuni degenerative, inflamatorii si reumatismale (spondiloza cervicala, dorsala si lombara, artroza, poliartroza, dureri articulare, tendinite, tendimiozita, poliartrita scapulohumerala), stari posttraumatismale (dupa operatii vindecate la articulatii, muschi, oase, dupa luxatii si entorse), pentru boli ale sistemului nervos periferic (pareze usoare, sechele ale poliomielitei, polinevrite), tulburari endocrine (hipotiroidie, urmare unui tratament endocrinologic), boli cardiovasculare (ulceratii, acrocianoza).

adelastefaroi
QUOTE(mallina2u @ Apr 4 2008, 03:25 PM) *
eu am cunoscut o mamica cu astfel de probleme, a fost diagnosticata cu cancer, a fost operata si i s-a inlaturat jumatate din aparatul reproducator.. a incercat multe tratamente de fertilizare (chiar si la Sovata), nu a ajutat-o nimic, iar cand doctorii i-au spus sa renunte si sa adopte un copil, a inceput o terapie prin rugaciune, oarecum resemnata.. minunea s-a petrecut si a nascut prin cezariana un baietel, chiar de Sf. Maria, pe 15 august 2006.. istoria ei: a aflat ca e insarcinata pe la vreo 2 luni, a fost mai mult decat fericita, dar a fost nevoita sa stea numai in spital, ca a existat riscul sa piarda, pe la 5 luni vroiau sa ii induca nasterea cei de la Polizu, convinsi ca nu va duce sarcina la bun sfarsit, dar s-a transferat la spit judetean Ilfov (fost Titan) la o doctora pe care o cunostea (se numea Puiu, acum e Predoi, dar cred ca e la un spital particular de ceva timp, impreuna cu sotul ei, fostul sef al compartimentului de medicina materno-fetala) .. a tras mult, dar a meritat efortul .. a pastrat sarcina numai cu tratament litic si a fost monitorizata tot acest rastimp, fiind ajutata sa ajunga pana in sapt 36, parca.. eu am cunoscut-o la spital, cand am avut probleme cu sarcina.. stiu ca avand amandoua probleme, aveam cate o ora de rugaciune, de citit acatiste.. pe noi ne-a ajutat..
prietena ta, daca e romanca, pune-o sa citeasca Acatistul sf parinti Ioachim si Ana, paraclisele Maicii Domnului.. fac adevarate minuni, numai sa creada..
iar o alta prietena, medic, deja peste 40 ani, nu reusea sa ramana insarcinata, avand o trompa infundata si ceva complicatii.. a fost la Hagicadam, o manastire armeneasca din Moldova, cred ca undeva aproape de Suceava.. e un ritual, trebuie sa urci acel deal pana la manastire in genunchi.. pare barbar, dar toti care au fost acolo au reusit.. acea prietena a ramas insarcinata la scurt timp dupa acel drum si acum are o fetita deja mare... minunile Domnului sunt mari pt acei care cred in ele.. sper sa ii fie de folos recomandarea mea..


da este aici la noi manastirea intradevar daca crezi cu adevarat in sf duh si in maica domnului visul ti se indeplineste.nu am reusit sa ajung niciodata acolo dar am auzit lume care spuneau ca in momentul in care iesi din biserica dupa ce se termina slujba toate grijile si necazurile parca nu mai exista.Sa nu ma intelegetzi gresit dar nu am mers acolo din cauza ca am auzit ca preotii de acolo alunga satana din oamenii posedatzi.Iar aici pe la noi circula mitul ca daca nu crezi cu adevarat in Dumnezeu satana te poade poseda.Este pe aici prin zona falticeniului.
iubita_tiana
QUOTE(adelastefaroi @ Apr 5 2008, 09:50 PM) *
da este aici la noi manastirea intradevar daca crezi cu adevarat in sf duh si in maica domnului visul ti se indeplineste.nu am reusit sa ajung niciodata acolo dar am auzit lume care spuneau ca in momentul in care iesi din biserica dupa ce se termina slujba toate grijile si necazurile parca nu mai exista.Sa nu ma intelegetzi gresit dar nu am mers acolo din cauza ca am auzit ca preotii de acolo alunga satana din oamenii posedatzi.Iar aici pe la noi circula mitul ca daca nu crezi cu adevarat in Dumnezeu satana te poade poseda.Este pe aici prin zona falticeniului.

nu ma intelge gresit,la toate manastirile din ardeal preotii, calugarii, fac rugaciuni pt scoaterea duhului rau sa zic asa din oamenii posedati......de ce sa ne fie frica, doar mergem acolo sa ne protejeze....
ela_mami
Nu pot sa spun ca am la propriu un singur ovar,ci mai corect am un singur ovar functional,la unul din ovare am un chist destul de mare.Mi-a fost descoperit acum cativa ani si am tinut niste tratamente,chistul nu a dat inapoi si singura solutie propusa de doctori a fost sa ma operez.N-am vrut.Nici celalat ovar nu era curat,avea si el niste chisturi mai mici dar era functional,adica o data la 2 luni se producea ovulatia(nu menstruatia,asta a fost in fiecare luna ,ci ovulatia)Sau mai bine spus am vrut initial si apoi m-am razgandit.Cineva mi-a spus ca am o problema de gandire,ca intr-un anumit domeniu din viata mea gandesc si actionez gresit,ca de obicei problemele femeilor cu organele genitale au legatura cu relatia dintre ele si barbatul lor,ceva aici nu functioneaza cum ar trebui.N-am stiut ce sa fac si m-am rugat.Cat am putut si cum am putut.Am lasat in voia Domnului daca sa am copii sau nu,mi-am spus ca daca El va vrea ,voi avea si eu copii,cand va vrea El.Nu sant o bisericoasa din fire,dar rugaciunea mi-a dat linistea de a-mi accepta soarta,sant anumite biserici care dau liniste,si anumiti preoti.Nu toate,sau nu pentru mine.Din intamplare,pentru ca sant biserici pe care multa lume le viziteaza ca pe un muzeu,printre care si eu,din intamplare spun,am fost la manastirea Cozia unde m-am rugat la moastele sfintei Filofteia.Am ramas insarcinata anul urmator in primavara,si eu spun ca EA mi l-a trimis,sau ea a facut sa ne intalnim,eu si Raducu.
Iti spun,nu mi se dadeau sanse de a ramane insarcinata fara sa ma operez,mi s-a propus avortul si dupa ce am ramas,dar nu am avut nici un fel de problema in timpul sarcinii,nici macar greata nu mi-a fost.Cam atat.Eu iti doresc liniste,si sa-ti gasesti linistea iar apoi,parerea mea ,visele ti se vor implini.
Bia II
sincera sa fiu stiu un caz . o persoana a purtat sarcina fara un ovar ,, drept ,,si a facut un tratament cu doctorita cu care eu am nascut.
ana87
sunt putin derutata e prima oara cand intru pe forum si putin speriata.sunt mai multe subiecte care se discuta am sa_mi dau si eu cu parerea daca imi permiteti?sper sa comunic cu majoritatea mamelor,deoarece sunt o mama tanara si voi avea multe de invatat de la dvs.si am sa va rog sa_mi explicati cum as putea sa va arat poze cu fica mea.
ana87
am gresit pagina scuze.am o prietena care a operata de chist si odata cu el si ovarul ia fost scos.a fost la mai multi doctori unii iau dat sanse altii nu.are 11 ani de casnicie si isi doreste foarte mult un copil credeti ca sotul ei poate avea probleme?
flori de camp
si eu am o prietena care nu are decat un singur ovar. si totusi a ramas insarcinata. acum are un baiat de 14 ani.
ana, daca sotul este sau nu cel cu probleme, nu se poate afla decat prin investigatii medicale.
eu am auzit cazuri cand desi medical ambii parteneri erau compatibili, nu au reusit sa aiba copii nici dupa zeci de ani de casnicie. unora le este dat sa aiba copii, altora nu. sad.gif
Danutza_rge
si eu am o colega care are un singur ovar si a ramas gravida a doua oara. Diferenta e ca-m mare intre copii dar medicul i-a recomandat sa dea nastere la a doua sarcina, deci se poate ............bafta eusa_clap.gif
miniraton
Salutare fetelor. In octombrie 2006 eram operata de urgenta la Sp la Colentina: chist ovarian de 10cm fisurat, hemoragie interna...dureri insuportabile, greata, varsaturi. Dupa operatie am aflat ca ramasesem fara ovarul drept. Nu ma mai interesa nimik, ii multumeam lui D-zeu ca am scapat cu viata. Apoi au urmat 3 luni de chin, de dureri, frica, mai ales prima luna pana a iesit rezultatul biopsiei care, ii multumesc lui D-zeu, a fost ok. Avand in vedere ca ziua eram singura acasa mi-era teama sa ies pe balcon...aveam niste dureri asa de mari incat nu stiam de ce as fi putut fi in stare. Faceam ture prin casa si cadeam des in genunchi in fata icoanei si vorbeam cu D-zeu. Am inceput sa merg la bioenergetician care m-a ajutat psihic enorm, apoi am combinat cu acupunctura care va spun sincer .. face minuni. Am fost si la o manastire "Ghighiu" pe langa Ploiesti. Si uite asa... dupa atata timp, fel si fel de intampalri, nopti nedormite, stres, panica, teama..etc am reusit sa ma pun pe picioare, sa merg iarasi la sv, sa reintru in lumea mea care imi lipsise atat de mult. Anul trecut in aprilie m-am maritat cu sotul meu cu care ma cunosc de 10 ani. Si... am zis k este cazul sa facem un copil dar ... ma cam chinuia putin gandul k am decat un singur ovar. D-na Doctor la care am mers mi-a dat un tratament (k am/aveam ovare polichistice) pt ca aveam un mic chistulet si pe ovarul ramas si mi-a zis: " Dut e acasa, fa tratamentul, fi linistita, iubste-te cu sotul tau (protejat momentan), ai sa faci copii, cate femei cu un singur ovar nu au nascut cu mine". Si asa am si facut. Am facut tratamentul (anticonceptionale Jasmine) cam 6 luni, apoi am facut pauza 3 luni, mi-am facut toate analizele care erau necesare si au iesit ok si... am primit VERDE sa ne apucam de treaba (in 8 ani de cand mi-am inceput viata sexuala nu ramasesem niciodata gravida, ce-i drept ne-am si protejat) In prima luna nu am ramas....iar in a doua luna mare ne-a fost uimirea sa vedem 2 liniute pe testul de sarcina si am fost super fericiti cand am fost la echo si ne-a confirmat si dr. sarcina. Acum sunt insarcinata in 22 de saptamani , este baietel si imi doresc din tot sufletul sa fie totul bine si sa fie sanatos. Va doresc succes si vointa. si, cred eu, secretul este sa te iubesti muuult cu partenerul.
mamimeaceanespus
QUOTE(july nicol @ Apr 4 2008, 11:04 AM) *
Dragi mamici, am nevoie de ajutor: am o prietena care isi doreste f.f.f. mult sa devina mami, dar nu reuseste!! A facut si tratament,dar nimic!
Problema ei, sa spunem asa, este ca are doar un ovar, deci si o singura trompa.Daca este cineva printre voi cu o astfel de problema, dar care a fct bebe, scrieti-mi va rog!
Eu am mai auzit,dr nu din surse oficiale, ca in tara la noi , la Sovata, se fac tratamente ptr a ajuta femeile sa ramana insarcinate!
Stie cineva ceva?!
Astept raspunsurile voastre....
Va multumesc!


Eu sunt cu "o astfel de problema".
Anul acesta implinesc 39 de ani si am doar o jumatate de ovar.
Am fost operata de o tumoare chistica ovariana septata mare cu un ovar si anexe cu tot .Pe ovarul ramas era un fibrom ce a fost indepartat cu o parte din acesta.
Sunt insarcinata in 7 saptamani si stiu sigur ca acest copil este dar de la Dumnezeu.
Sa se roage fierbinte , sa discute cu Dumnezeu in rugaciune si sa Il roage "SA SE FACA VOIA LUI". Suntem in post .Avem postul rugaciunea spovedania si impartasania.Doamne ajuta!!!
mamimeaceanespus
QUOTE(july nicol @ Apr 4 2008, 11:04 AM) *
Dragi mamici, am nevoie de ajutor: am o prietena care isi doreste f.f.f. mult sa devina mami, dar nu reuseste!! A facut si tratament,dar nimic!
Problema ei, sa spunem asa, este ca are doar un ovar, deci si o singura trompa.Daca este cineva printre voi cu o astfel de problema, dar care a fct bebe, scrieti-mi va rog!
Eu am mai auzit,dr nu din surse oficiale, ca in tara la noi , la Sovata, se fac tratamente ptr a ajuta femeile sa ramana insarcinate!
Stie cineva ceva?!
Astept raspunsurile voastre....
Va multumesc!


Pentru fertilitate si chisturi mai exista un tratament .Sa intre pe www.bowtech.ro. E un tratament noninvaziv de reechilibrare a organismului.Eu sunt viitor practician dar am si beneficiat de el si chisturile care mi se tot faceau nu s-au mai facut si... acum astept un copil cum ti-am spus.
Cum am ajuns sa practic bowtech e o poveste lunga si dureroasa si doar pentru mamele care au trecut prin ce am trecut eu.
miniraton
QUOTE(mamimeaceanespus @ Apr 11 2008, 08:44 PM) *
Pentru fertilitate si chisturi mai exista un tratament .Sa intre pe www.bowtech.ro. E un tratament noninvaziv de reechilibrare a organismului.Eu sunt viitor practician dar am si beneficiat de el si chisturile care mi se tot faceau nu s-au mai facut si... acum astept un copil cum ti-am spus.
Cum am ajuns sa practic bowtech e o poveste lunga si dureroasa si doar pentru mamele care au trecut prin ce am trecut eu.


cu cine ai facut aceste "masaje" ? Ca si eu am fost la Mosneaga.
ruxy
QUOTE(miniraton @ Apr 11 2008, 02:45 PM) *
cu cine ai facut aceste "masaje" ? Ca si eu am fost la Mosneaga.

Spune-mi te rog sincer daca poti...te-a ajutat cu ceva dna Mosneaga? oFloare1.gif
claudiaelite
buna fetelor, si eu cunosc un caz, o tanara are un singur ovar din cauza unui chist ia fost scos, dar eu stiu ca ea ramane insarcinata, ma rog pana acum nu a fost momentul sa pastreze sarcina dar are vreo 4 avorturi la cerere. altceva nu stiu imi pare rau.
miniraton
QUOTE(rux25 @ Apr 12 2008, 12:50 AM) *
Spune-mi te rog sincer daca poti...te-a ajutat cu ceva dna Mosneaga? oFloare1.gif


Am fost o singura data... M-am dus cu niste dureri post operatorii urate rau((ma durea toata partea dreapta a corpului...umar, mana, abdomen, spatele, burta, picior, laba piciorului) in urma excluderii chirurgicale a ovarului. Dansa imi garanta k din prima o sa ma simt mult mai bine, si m-am lasat pe mana dansei cu toata credinta. M-a apasat cu putere in anumite parti ale corpului si ma intreba intr-una daca ma mai doare , dar... tot ma durea. Mi s-a parut o femeie ciudata, cu privirea ciudata, si vorbea aiurea, de ex "stai fa asa"... chipurile in gluma. A mers cu mana pe corpul meu (zicandu-mi ca are capacitatea sa faca tomografie) si mi-a zis k nu am nimik grav si k o sa fie totul ok. Din punctul asta de vedere a avut dreptate, nu contest ca nu ar avea si puterea de a vindeca dar pur si simplu nu am simtit eu ca sunt pe aceeasi lungime de unde cu dansa. Mi-a recomandat si niste medicamente naturiste pe care le-am comandat de la dansa dar nu am mai ajuns sa le iau ca nu am mai fost la sedinte. Asa ca... am fost la o tanti tare draguta bioenergeticiana... care facea si masaje de reflexoterapie si dansa m-a pus pe picioare, apoi am combinat cu acupunctura si ventuze 12 sedinte si apoi masaj... si m-am recuperat . Acum fiind insarcinata au revenit durerile de coloana, picior (pe partea dreapta) dar nu insuportabil. Cica ar fi sciatica. Cred k o sa apelez doar la masaj acum avand in vedere k nu este asa de grav. Te pup. Dar de ce ma intrebi ? Ai probleme, te pot ajuta cu ceva ?
ruxy
Nu nu am probleme, multumesc Slava Domnului, te intreb pentru ca si la mine bioenergia a fost benefica, am prietena de suflet bioenergetician, am auzit lucruri despre dansa si pro si contra si de aceea te-am intrebat...
De curand am gasit un terapeut chinez,( prin recomandare) nu am ajuns inca sa fac programare, dar ma gandeam sa incerc pentru migrene...carora inca nu le-am gasit leacul....despre sciatica ce pot sa-ti spun este ca este suferinta multor femei care au nascut....si eu am mai avut din cand in cand pe dreapta si se lasa durerea pana pe picior...si atunci am luat nurofen si m-am uns cu Ketonal si voltarene, alternativ, si Crema rosie de la Forever(aloe), plus caldura locala si mi-a cedat...
te imbratisez, si-ti multumesc tzuc.gif hug.gif
ai grija de tine tzuc.gif
lisamaria
Buna
Un medic e cel mai bun consilier in cazul tau ....cel mai bine ar fi sa ne ferim de prognosticul dupa ureche sau mai rau din experienta altora , numai o serie completa de analize ar putea sa dea un raspuns intrebarii tale .
ramobogda
Buna.
Vreau sa te incurajez si eu. Matusa mea a avut o asa problema avea numai un ovar functional dar si pe acela chist. A mers aici la noi la Brasov la multi medici la Tg Mures, a facut foarte multe tratamente. Nici un medic nu i-a mai dat nici o sansa sa faca copii. Ei sperau totusi ca o sa fie totusi o minune vreodata.
Meregau in fiecare week-end la SOVATA si la OCNA SIBIULUI (se fac tratamente acolo si este foarte frumos) timp de 8 ani si minunea s-a intamplat, acum are 2 baieti frumosi si sanatosi, mari, unul de 8 ani si unul de 10 ani. A crezut foarte mult in Dumnezeu si au fost ajutati cand se asteptau mai putin.
Iti doresc din suflet sa reusesti sa iti implinesti dorinta.
DUMNEZEU SA VA DEA SANATATE SI RABDARE.
gabriela_degan
spune prietenei tale ca la Dumnezeu orice este cu putinta. Rugaciunea facuta cu credinta primeste raspuns.
piticot_10 iul
QUOTE(july nicol @ Apr 4 2008, 11:04 AM) *
Dragi mamici, am nevoie de ajutor: am o prietena care isi doreste f.f.f. mult sa devina mami, dar nu reuseste!! A facut si tratament,dar nimic!
Problema ei, sa spunem asa, este ca are doar un ovar, deci si o singura trompa.Daca este cineva printre voi cu o astfel de problema, dar care a fct bebe, scrieti-mi va rog!
Eu am mai auzit,dr nu din surse oficiale, ca in tara la noi , la Sovata, se fac tratamente ptr a ajuta femeile sa ramana insarcinate!
Stie cineva ceva?!
Astept raspunsurile voastre....
Va multumesc!


Draga July nicol am intalnit la cabinetul ginecologului la care merg o fata cu un singur ovar si o singura trompa careia, el i-a dat sperante ca poate sa faca un copil. Este vorba de DR. CHAZLI FAWAZ din Cernavoda care are program de consultatii si la Provita in Constanta. Am auzit de la mai multi cunoscuti ca acest dr. are rezultate f. bune pe probleme de fertilitate. Daca prietena ta locuieste pe undeva pe aproape, eu zic ca merita sa mearga la o cosultatie si la niste investigatii la acest dr. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Desigur si credinta in Dumnezeu e f f f importanta!
manea
Buna. Eu nu cunosc cazuri asemanatoare, dar am auzit ca se poate sa ramai gravida si cu un singur ovar. Asta a fost demult si tin minte ca au fost cazuri.
maria82
barza.gif Stiu ca se poate daca un ovar e functional si daca nu sunt alte probleme legate de fertilitatea cuplului adica si de sot.MULT noroc si sporla treaba iar daca nu se intampla nimic in 6luni inseamna ca undeva este o problema care trebuie studiata dev specialist.EU nu am avut probleme din punctul asta de vedere. trandafir.gif
lidialydya
QUOTE(Bia II @ Apr 5 2008, 11:32 PM) *
sincera sa fiu stiu un caz . o persoana a purtat sarcina fara un ovar ,, drept ,,si a facut un tratament cu doctorita cu care eu am nascut.
Si eu am o prietena din cluj care a a fost diagnosticata cu chist pe ovar stang de 12 cm netratabil ,si i-a facut operatie a ramas cu un singur ovar la 23 de ani,peste 2 ani s-a casatorit si la un an de la nunta a avut o fetita fara sa facaniic un fel de tratament,si acum mai vrea un bebe
Mona75
QUOTE(july nicol @ Apr 4 2008, 01:04 AM) *
Dragi mamici, am nevoie de ajutor: am o prietena care isi doreste f.f.f. mult sa devina mami, dar nu reuseste!! A facut si tratament,dar nimic!
Problema ei, sa spunem asa, este ca are doar un ovar, deci si o singura trompa.Daca este cineva printre voi cu o astfel de problema, dar care a fct bebe, scrieti-mi va rog!
Eu am mai auzit,dr nu din surse oficiale, ca in tara la noi , la Sovata, se fac tratamente ptr a ajuta femeile sa ramana insarcinate!
Stie cineva ceva?!
Astept raspunsurile voastre....
Va multumesc!

Cumnata mea are aceeasi problema.A reusit sa ramana insarcinata prin fertilizare in vitro,dupa"n"tratamente.Dar din pacate in Romania nu a reusit,abia cand s-a mutat in Firenze,doctorii de acolo i-au dat de cap.
melavlad
sal all
sunt mirela si am 30 ani...am o fetita de 1 an si 6 luni, nascuta prin cezariana, cu UN SINGUR OVAR SI RH negativ....deci nu va pierdeti increderea..daca iti doresti un lucru foarte mult si ii ceri lui Dumnezeu acel lucru...EL te ajuta, nici un lucru de pe lumea asta nu este prea greu de indeplinit pentru EL....important e SA CERI SI TI SE VA DA....
VA PUP...SI VA DORESC MULTA BAFTA.
poidanela
Povestea mea e asemanatoare , mi s-a extirpat un ovar la cezariana primului copil , din cauza unui chist , prea multe detalii nu mi sau dat , de fapt am aflat dupa 3 ani ca eu functionez cu jumatate din aparatul reproducator . Am aflat ptr . ca mi-am facut analize , ca mai vroiam un bebe si surpriza la eco nu-mi gasea ovarul stang . Dar Doamne-Doamne e bun , si mil a dat si pe Codrut chiar cand nu ma asteptam , eram deja pregatita sufleteste sa ma apuc de tratamente , spre bucuria mea eram gata gravida la controlul ginecologic . Doamnelor cu un singur ovar , va doresc cel mai frumos bebe , ptr ca sigur o sa il aveti , dar va trebuie multa rabdare si foarte multa credinta . Va doresc tot binele din lume . Pupici partners.gif trandafir.gif
ruxy
Eu am doi copii...in urma unei extrauterine operate( grav), fara o trompa si cu un ovar si un sfert...asa ca Dumnezeu e mare rolleyes.gif
monali24
Buna,sa iti spun si eu povestea verisoarei mele,la 17 ani a fost operata de urgenta de un chist care se sparsese,iau extirpat un ovar si nu iau dat sanse de a mai avea un bebe,doctorul ia zis cu jumatate de gura ca POATE,dar cu tratamente si nici atunci nu ii poate spune sigur.Anii au trecut si la 24 de ani a ramas insarcinata fara niciun tratament,dupa nastere a intrebat daca acum ar mai avea sanse sa mai ramana insarcinata si i sa zis ca NU in niciun caz,dar ea inca dinainte de nastere sa opus sa ii lege trompele asa cum ii zicea medicul ca ii mai bine.Dupa 3 ani de la nasterea fetei a nascut un baietel, a uimit medicii si chiar ei au zis ca asta e minune de la dumnezeu.Acum sunt mari asa ca ai incredere in dumnezeu si roagate
stefi
trandafir.gif Buna!In legatura cu subietul mult discutat "sarcina cu un ovar",fetelor va spun ca se poate.In urma cu 2 ani mi sa scos un ovar,iar la 11 luni dupa operetie am ramas insarcinata.Acum am o fetita de 4 luni,grasuta si frumoasa.Tin sa va spun ca nu am urmat nici un tratament.Va pup
miniraton
QUOTE(monali24 @ Apr 14 2008, 08:45 PM) *
Buna,sa iti spun si eu povestea verisoarei mele,la 17 ani a fost operata de urgenta de un chist care se sparsese,iau extirpat un ovar si nu iau dat sanse de a mai avea un bebe,doctorul ia zis cu jumatate de gura ca POATE,dar cu tratamente si nici atunci nu ii poate spune sigur.Anii au trecut si la 24 de ani a ramas insarcinata fara niciun tratament,dupa nastere a intrebat daca acum ar mai avea sanse sa mai ramana insarcinata si i sa zis ca NU in niciun caz,dar ea inca dinainte de nastere sa opus sa ii lege trompele asa cum ii zicea medicul ca ii mai bine.Dupa 3 ani de la nasterea fetei a nascut un baietel, a uimit medicii si chiar ei au zis ca asta e minune de la dumnezeu.Acum sunt mari asa ca ai incredere in dumnezeu si roagate


In cat timp dupa operatia s-a recuperat verisoara ta ? Ca si eu am avut aceeasi problema si m-am recuperat f.f. greu si am ramas cu aderente pe partea cu ovarul extirpat. Am facut tot felul de tratamente ca sa-mi treaca. Acum sunt bine...ma mai jeneaza din cand in cand dar sunt ok...a trecut 1 an si jumatate de la operatie.
Te pup si felicitari verisoarei tale, si eu sunt graviduta in 5 luni. tzuc.gif
mamimeaceanespus
QUOTE(miniraton @ Apr 11 2008, 02:45 PM) *
cu cine ai facut aceste "masaje" ? Ca si eu am fost la Mosneaga.


Nu este masaj .Se fac cursuri de un instructor Andrew din Australia de origine cipriot.Eu sunt din Cluj si mai am de facut modulul7.Daca intri pe site ai persoana de contact si te poti inscrie.Iar tratament mi-au facut colegii mei de bowtech .Sunt inscrisi si medici dar si oameni obisnuiti.
mamimeaceanespus
QUOTE(rux25 @ Apr 11 2008, 03:05 PM) *
Spune-mi te rog sincer daca poti...te-a ajutat cu ceva dna Mosneaga? oFloare1.gif


Nu.Pe Mosneaga am sunat-o anul trecut pentru copilul meu Radu -bolnav de tumoare pe trunchiul cerebral.A zis ca nu ma poate ajuta.Raducu a ..plecat in iunie anul trecut.Si nu am sunat-o pt bowtech.Am inteles ca e bioenergetician si s-a inscris si la cursurile de bowtech.La cursuri se poate inscrie oricine ca sa devina practician.Ai nevoie de dorinta de a ajuta si de bani.Pe mine m-au tratat colegii mei de bowtech si ma trateaza si acum sa nu am greturi de sarcina mai tarziu pt durerile de spate iar la nastere sunt proceduri pentru copilul nou nascut.Bowen technic se practica din 1950 in Australia si este cunoscuta si in Europa.Acolo este decontata de casele de asigurari de sanatate pentru rezultatele f bune pe care le are.Pe Radu l-a ajutat f mult.Era spastic de la pareza capatata in urma tumorii si si-a revenit.Era suparat pe boala si deprimat si in urma tratamentului a fost mai bine.Dar nu imi place sa vorbesc de perioada asta.Cert este ca m-am inscris si eu la cursuri.
Carmyta
Va zic si eu cazul cumnatei mele: pe la 14 ani a fost operata de apendicita dupa ce a dat in peritonita din cauza unor medici care nu si-au dat seama la timp ce are. Intai au zis ca e gravida de aia are varsaturi, apoi au zis ca e sarcina extra uterina, desi era virgina (avea si menstruatia atunci). In fine, dupa o saptamana de stat in perfuzii intr-o maternitate, de ajunsese pialea si osu (si nu exagerez), au operat-o si in urma infectiei i-a fost afectat un ovar si a trebuit sa il scoata. Acum e bine si are si 2 copii, o fetita de 6 ani si un baietel de 2 ani, desi medicii i-au spus ca e mai greu cu un ovar sa ramana insarcinata.
Deci se poate si cu un ovar.
Aveti credinta si nu deznadajduiti. Multa sanatate tuturor floare2.gif
doamna
::Draga mea!Meseria mea este aceea de a educa copii la gradinita:SUNT EDUCATOARE.Am citit anuntul tau si vreau sa-ti impartasesc din ceea ce eu stiu si am vazut .Am o prietena, care de mica fiind, avea probleme cu ovarele.Pe la varsta de 11 ani a fost operata de primul ovar ,care i-a fost extirpat.S-a casatorit acum cativa ani dar nu a reusit sa faca copii.Insa minunea )s-a intamplat acum 4 anisori si are o frumusete de baiat ,cuminte care este lumina ochilor ei.Acum acest baiat este la mine ,la gradinita,si este un copil minunat si foarte sanatos.Asadar minunea se poate intampla oricand.Totul se face cu rabdare.Sincer am ajuns la concluzia ca numai Dumnezeu poate sa faca minunea aceasta.De aceea rugaciunea si dragostea de Dumnezeu te poate ajuta sa primesti ceea ce iti doresti atat de mult.Am raspuns acestui anunt pentru ca stiu ce inseamna sa-ti doresti un copil atat de mult.Si eu imi doresc si sper ca Dumnezeu sa ma vada si pe mine si sa ma binecuvanteze cu un copil cat de curand.Ii doresc prietenei tale cat de curand ..o surpriza mica care sa ii incante sufletul si viata.Mult succes.
mirabela martineli
eu am ramas insarcinata cu bebelusa mea desigur cu un singur ovar dupa ce am avut o sarcina extrauterina. se spune ca ramai mai greu insarcinata dar se poate. azi suntem fericiti cu fetita noastra ....nu e lucru mai bun pe lumea asta decat sa ai un copil si mai ales daca el este f dorit.va urez si voua celorlalte fete care aveti a 9704.gif celeasi probleme sa incercati sa faceti si sa nu va fie frica . va pup pe voi si pe bebelusii vostrii. oFloare.gif
mirabela martineli
ana87 daca ai nevoie de un sfat sau vrei sa vb pe messenger id-ul meu este mirabela_martineli. daca stiu si te pot ajuta cu cea mai mare placere.....te pup
ancutza28
Buna fetelor ma numesc anca si am o poveste de viata foarte ciudata. Acum 5 ani am ramas insarcinata iar la ecografia de 2 luni mi s-a spus ca am un teratom ovarian pe ovarul stang care trebuie extirpat impreuna cu ovarul. Am suportat cu greu avortul dar am trecut peste. Anul trecut in august am renuntat la contraceptive ( mentionez faptul ca am ramas insarcinata acum 5 ani dupa ce am uitat sa iau o pastila) iar in decembrie la sfarsit am ramas insarcinata cu un singur ovar, insa am racit foarte tare si sarcina nu s-a dezvoltat incepand cu sapt.10, si iar am facut un chiuretaj. Iti trebuie multa speranta , credinta si un dram de noroc si minunea se va intampla. Multa bafta tuturor si haideti fetelor ca se poate.
nana196721
QUOTE(july nicol @ Apr 4 2008, 12:04 PM) *
Dragi mamici, am nevoie de ajutor: am o prietena care isi doreste f.f.f. mult sa devina mami, dar nu reuseste!! A facut si tratament,dar nimic!
Problema ei, sa spunem asa, este ca are doar un ovar, deci si o singura trompa.Daca este cineva printre voi cu o astfel de problema, dar care a fct bebe, scrieti-mi va rog!
Eu am mai auzit,dr nu din surse oficiale, ca in tara la noi , la Sovata, se fac tratamente ptr a ajuta femeile sa ramana insarcinate!
Stie cineva ceva?!
Astept raspunsurile voastre....
Va multumesc!

Draga mea, a mea mama a facut pe vremea lu' ceasca 2 baieti cu o singura trompa si fara tratament
azi...adica anul asta unu face 21 si celalalt 27
amindoi sunt facuti la cate 5 ani; unu de sarcina extrauterina si celalalt de frac-su
si avea mama mea 42 de ani la al 2-lea
DECI.....BAFTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jucaus.gif
AlinaL
QUOTE(july nicol @ Apr 4 2008, 12:04 PM) *
Dragi mamici, am nevoie de ajutor: am o prietena care isi doreste f.f.f. mult sa devina mami, dar nu reuseste!! A facut si tratament,dar nimic!
Problema ei, sa spunem asa, este ca are doar un ovar, deci si o singura trompa.Daca este cineva printre voi cu o astfel de problema, dar care a fct bebe, scrieti-mi va rog!
Eu am mai auzit,dr nu din surse oficiale, ca in tara la noi , la Sovata, se fac tratamente ptr a ajuta femeile sa ramana insarcinate!
Stie cineva ceva?!
Astept raspunsurile voastre....
Va multumesc!

Matusa mea a facut bebe cu jumatate de ovar (deci a avut scos un ovar jumate) si acum are un vlajgan de 17 ani (1,89m) notworthy.gif
Capul sus...se poate!
crystyna
Buna am si eu o prietena care a fost diagnosticata cu cancer la ovar a fost operata si a ramas doar cu un ovar.Afacut tratament cam 3 sau 4 ani si anul acesta a ramas insarcinata.Trebuie sa fii obtimista si sa ai incredere in Dumnezeu(a facut tratament in Italia)
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.