Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sarcina Si Marea
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
iubita_tiana
buna,ma gandeam zilele acestea sa mi programez concediul, pana acuma imi era programat sa merg in septembrie in spania cu tot cu bebe cu avionul,bebe care ar fi avut aproape 4 luni in septembrie, dar fiindca lucrurile s-au schimbat ma intrebam in cazul in care raman din nou insarcinata, voi avea voie la 2-3 luni sa merg cu avionul la mare, in alta tara? face rau apa de mare la sarcina? voi merge in septembrie cred si temperaturile vor fi mai scazute(binenteles ca anul trecut tot asa in septembrie am prins si 38 grade, DA, nu va speriati 38 -40 grade erau).
rog pe cele mai ales din tarile calde,stabilite in spania,italia,franta care traiesc acolo si au avut tot timpul acces la plaja si mare,sa povesteasca daca medicul le-a interzis plaja si baia in ocean sau mare.
alexandra20
QUOTE(taniutzaa @ Mar 29 2008, 03:24 PM) *
buna,ma gandeam zilele acestea sa mi programez concediul, pana acuma imi era programat sa merg in septembrie in spania cu tot cu bebe cu avionul,bebe care ar fi avut aproape 4 luni in septembrie, dar fiindca lucrurile s-au schimbat ma intrebam in cazul in care raman din nou insarcinata, voi avea voie la 2-3 luni sa merg cu avionul la mare, in alta tara? face rau apa de mare la sarcina? voi merge in septembrie cred si temperaturile vor fi mai scazute(binenteles ca anul trecut tot asa in septembrie am prins si 38 grade, DA, nu va speriati 38 -40 grade erau).
rog pe cele mai ales din tarile calde,stabilite in spania,italia,franta care traiesc acolo si au avut tot timpul acces la plaja si mare,sa povesteasca daca medicul le-a interzis plaja si baia in ocean sau mare.



Buna,eu sincer stiu ca nu e foarte bine sa stai expusa la soare pe perioada sarcinii,iti ies asa zisele pete de care nu mai scapi.Eu asa stiu ca trebuie sa evitam soare,pentru acele pete si nu numai,ci si pentru radiatiile ultraviolete care sant foarte daunatoare.Nu e bine sa stam sa soare..acum daca te duci si te protejezi nu cred ca e nici o problema dar cel mai bine ar fi sa iti consulti medicul ginecolog,el cred ca te poate lamuri mai bine smile.gif
pissy18kat
[quote name='taniutzaa' date='Mar 29 2008, 11:24 PM' post='153704']
buna,ma gandeam zilele acestea sa mi programez concediul, pana acuma imi era programat sa merg in septembrie in spania cu tot cu bebe cu avionul,bebe care ar fi avut aproape 4 luni in septembrie, dar fiindca lucrurile s-au schimbat ma intrebam in cazul in care raman din nou insarcinata, voi avea voie la 2-3 luni sa merg cu avionul la mare, in alta tara? face rau apa de mare la sarcina? voi merge in septembrie cred si temperaturile vor fi mai scazute(binenteles ca anul trecut tot asa in septembrie am prins si 38 grade, DA, nu va speriati 38 -40 grade erau).
rog pe cele mai ales din tarile calde,stabilite in spania,italia,franta care traiesc acolo si au avut tot timpul acces la plaja si mare,sa povesteasca daca medicul le-a interzis plaja
taniutza felicitari pt sarcina in primul rand si eu am mers cu avionul de 3 ori in primul trimestru de sarcina dr mia zis ca am voie la plaja am mers ca na doar locuiesc la catziva metri de mare dar nu am stat prea mult sincera sa fiu in apa nu prea am intrat ca miera frica dar nu stiu daca dauneaza sau nu in orice caz in caz de te duci la plaja ai grija sa fii cat mai hidratata sa bei multe lichide pt bebe sa stai la umbra mai mult ca si burtik se incalzeste kla soare si itzi dai seama la cate grade e supusa si burtik si sa ai grija de tine partners.gif partners.gif
july nicol
AICI,IN iTALIA, E NORMAL SA VEZI PE PLAJA BURTICI! EU AM FOST LA MARE DE CATE ORI AM PUTUT,AM STAT LA SOARE,DAR MAI ALES AM STAT IN APA...LUCRU PE CARE MEDICII TI-L RECOMANDA EFECTIV!!! LA SOARE TREBUIE SAITI PUI O PROTECTIE DE CALITATE,CA SA TE PROTEJEZI DE ULTRAVIOLETE,CARE FAC RAU ORICAND, NU DOAR IN SARCINA,DAR SI PTR ACELE PETE, CARE POT APAREA! MIE NU MI-AU APARUT, DE EXEMPLU! DAR...ATENTIE! EU STATEAM DOAR PANA LA ORA 11.30 DIMINEATA, IAR DUPA AMIAZA,DE LA 16.00 PANA SEARA!
MERGI LA MARE PROTEJATA SI NU ARE CUM SA ITI FACA RAU!!! PUPICI
daniela2880
taniutza nu vreau sa te sperii... anul trecut, cand eram insarcinata in 7 saptamani am fost la mare avand si consimtamantul medicului ginecolog care ma supraveghea... Desi nu am abuzat de soare si de apa, la o saptamana de cand m-am intors de la mare am pierdut bebelu ( avort spontan ). Nu stiu daca neaparat asta a fost motivul, pentru ca nimeni nu iti da o explicatie clara, dar ma gandesc ca din moment ce totul era ok pana atunci, sa fi fost doar o coincidenta? Acum am din nou un bebel in burtica ( 8 saptamani bananab.gif ), dar eu una nu as mai risca... Stiu ca la o sarcina mai inaintata ( 5 luni + ) nu afecteaza, dar cu aceleasi conditii... nici un fel de abuz... nici de soare, nici de apa... Multa sanatate si bebei frumosi si sanatosi pe viitor.
oanad23
QUOTE(taniutzaa @ Mar 29 2008, 02:24 PM) *
buna,ma gandeam zilele acestea sa mi programez concediul, pana acuma imi era programat sa merg in septembrie in spania cu tot cu bebe cu avionul,bebe care ar fi avut aproape 4 luni in septembrie, dar fiindca lucrurile s-au schimbat ma intrebam in cazul in care raman din nou insarcinata, voi avea voie la 2-3 luni sa merg cu avionul la mare, in alta tara? face rau apa de mare la sarcina? voi merge in septembrie cred si temperaturile vor fi mai scazute(binenteles ca anul trecut tot asa in septembrie am prins si 38 grade, DA, nu va speriati 38 -40 grade erau).
rog pe cele mai ales din tarile calde,stabilite in spania,italia,franta care traiesc acolo si au avut tot timpul acces la plaja si mare,sa povesteasca daca medicul le-a interzis plaja si baia in ocean sau mare.

E chiar recomandat sa mergi la mare sa stai cu picioarele in apa de mare si sa respiri aerul curat. Eu am fost in martie anul trecut la mare in egipt (30 de grade si vreo 26 in piscina incalzita, in mare ieau mai putin vreo 23). Eram gravida in luna a 5-a si nu am patit nimic, am mers cu avionul ,am stat la soare,(mai mult sub umbrela)si am fost chiar si cu vaporul. Inainte m-am documentat serios. Unele companii nu permit gravide in ultimele 2 luni in avion. Anuntati doctorul ginecolog si cereiun ecograf parafat si semnat de elin care sa scrie in ce luna esti ,asa de siguranta, eu nu am avut nevoie de el. In hotel mai erau vreo 3 gravide din germania si inca vreo 4 bebelusi sub un an. Asa ca anul acesta tot in martie am fost si cu fetita noastra de 8 luni. Bafta multa si calatorie placuta
CRYSTYNUTZA
QUOTE(taniutzaa @ Mar 29 2008, 02:24 PM) *
buna,ma gandeam zilele acestea sa mi programez concediul, pana acuma imi era programat sa merg in septembrie in spania cu tot cu bebe cu avionul,bebe care ar fi avut aproape 4 luni in septembrie, dar fiindca lucrurile s-au schimbat ma intrebam in cazul in care raman din nou insarcinata, voi avea voie la 2-3 luni sa merg cu avionul la mare, in alta tara? face rau apa de mare la sarcina? voi merge in septembrie cred si temperaturile vor fi mai scazute(binenteles ca anul trecut tot asa in septembrie am prins si 38 grade, DA, nu va speriati 38 -40 grade erau).
rog pe cele mai ales din tarile calde,stabilite in spania,italia,franta care traiesc acolo si au avut tot timpul acces la plaja si mare,sa povesteasca daca medicul le-a interzis plaja si baia in ocean sau mare.

taniutzaa sa te bucuri de bebelul tau si sa fii sanatoasa.
eu am fost anul trecut la mare, in luna august. din cate stiu eu este recomandat sa mergi la mare, sa respiri aer curat, e bine pentru sanatatea ta si pentru bebelus.eu am cerut sfatul doctorului si mi-a spus ca pot merge dar sa stau la soare dimineata pana in ora 11 si seara dupa orele 4-5. mie nu mi-a daunat chiar mi-a prins bine, am facut si multa miscare, am stat chiar si in apa.
pupici tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
CRYSTYNUTZA
QUOTE(taniutzaa @ Mar 29 2008, 02:24 PM) *
buna,ma gandeam zilele acestea sa mi programez concediul, pana acuma imi era programat sa merg in septembrie in spania cu tot cu bebe cu avionul,bebe care ar fi avut aproape 4 luni in septembrie, dar fiindca lucrurile s-au schimbat ma intrebam in cazul in care raman din nou insarcinata, voi avea voie la 2-3 luni sa merg cu avionul la mare, in alta tara? face rau apa de mare la sarcina? voi merge in septembrie cred si temperaturile vor fi mai scazute(binenteles ca anul trecut tot asa in septembrie am prins si 38 grade, DA, nu va speriati 38 -40 grade erau).
rog pe cele mai ales din tarile calde,stabilite in spania,italia,franta care traiesc acolo si au avut tot timpul acces la plaja si mare,sa povesteasca daca medicul le-a interzis plaja si baia in ocean sau mare.

am uitat sa-ti spun ca aveam 6luni jumatate. smile.gif smile.gif
iubita_tiana
QUOTE(CRYSTYNUTZA @ Mar 31 2008, 01:59 PM) *
taniutzaa sa te bucuri de bebelul tau si sa fii sanatoasa.
eu am fost anul trecut la mare, in luna august. din cate stiu eu este recomandat sa mergi la mare, sa respiri aer curat, e bine pentru sanatatea ta si pentru bebelus.eu am cerut sfatul doctorului si mi-a spus ca pot merge dar sa stau la soare dimineata pana in ora 11 si seara dupa orele 4-5. mie nu mi-a daunat chiar mi-a prins bine, am facut si multa miscare, am stat chiar si in apa.
pupici tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif

de ce ati inteles ca as fi insarcinata....nu sunt,am nascut un bebe mort acum 6 sapt.....ma pregatesc informativ pt vacanta din toamna in cazul in care pe atunci voi fi din nou gravida......va multumesc din suflet pt pareri,ma ajuta mult....
Theo
QUOTE(taniutzaa @ Mar 31 2008, 10:08 PM) *
de ce ati inteles ca as fi insarcinata....nu sunt,am nascut un bebe mort acum 6 sapt.....ma pregatesc informativ pt vacanta din toamna in cazul in care pe atunci voi fi din nou gravida......va multumesc din suflet pt pareri,ma ajuta mult....

Succes mult Taniutzaa, sa dea D-zeu sa vina bebe cat mai repede trandafir.gif

Si eu ma gandesc sa merg la mare,la soare peste o luna sau chiar mai repede,aici in Italia vezi tot timpul burtici la soare,nu la orele de varf,dar dupa ora 4 este perfect pt.soare si balaceala in apa,mai ales ca apa si inotul fac bine femeii insarcinate;oricum eu abia astept sa stau ca soparlele la soare... biggrin.gif
exel
buna tuturor,
din cate vad, mersul la plaja este bun ptr gravidute, insa eu la ultimele intalniri cu dr meu( sunt insarcinata 14 sapt) mi-a zis sa nu stau la plaja,,,stau chiar la cativa metri de plaja,,mi-a zis ca este daunator soarele si nu am voie sa ma expun,,doar plimbari pe plaja dupa ora 6 sera si atunci imracata cu o haina care sa-mi acopere butica. acum nici nu stiu ce sa cred, e bine sau unsure.gif
oanad23
QUOTE(exel @ May 28 2008, 07:39 PM) *
buna tuturor,
din cate vad, mersul la plaja este bun ptr gravidute, insa eu la ultimele intalniri cu dr meu( sunt insarcinata 14 sapt) mi-a zis sa nu stau la plaja,,,stau chiar la cativa metri de plaja,,mi-a zis ca este daunator soarele si nu am voie sa ma expun,,doar plimbari pe plaja dupa ora 6 sera si atunci imracata cu o haina care sa-mi acopere butica. acum nici nu stiu ce sa cred, e bine sau unsure.gif

ce pot sa-ti spun e ca eu am fost la mare, am stat la soare, adevarat cu burta acoperita ( nu pt ca mi-ar fi zisa cineva),mai mult sub umbrela ,dar si acolo te bronzezi, toate astea cu acceptul doctorului
alinusch
salut fetelor,e primul mesaj pe care-l postez dar va urmaresc demult.si eu m-am hotarat sa fac un bb dar tocmai ne-am luat bilete in Turcia in sept si nu stiu daca e bine sau nu sa plec daca cumva raman pana atunci gravida.gif .Daca vreuna din voi are mai multe informatii legate de acest subiect va rog sa-mi raspundeti sa stiu daca ma apuc sau nu serios de treaba bb.gif Astept orice sfat.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.