Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Ajutor Bebe A Inghitit Ceva
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
m.dana43
trandafir.gif FETITA MEA DE 8 LUNI CRED CA A INGHITIT NISTE BUCATELE MICI DE PLASTIC,MAI EXACT UN FEL DE ABTIPILD CE ERA PUS PE CLAPELE UNEI PIANINE DE JUCARIE.NU SUNT FOARTE SIGURA CA SA INTAMPLAT ,NUMAI CA AM VAZUT CA NU MAI SUNT LA LOCUL LOR,SI AM VAZUT VREO 2 CAZUTE PE COVOR ,BUCATELE AU CAM 1 CM SI SANT DINTR-UN PLASTIC SUBTIRE .CE CREDETI CA AR TREBUI SA FAC,SA MERG CU EA LA UN CONSULT,NU STIU CE SA FAC SUNT SPERIATA PT CA NU STIU SIGUR CE SA CRED CA SA INTAMPLAT CU CELELALTE ABTIPILDE.?JUCARIA O ARE DE CEVA TIMP ,CAM DE 3 LUNI ,NICI NU MI-A TRECUT PRI GAND CA POATE EA DEZLIPI ACELE APTIPILDE.
ella14
nu cred ca e nevoie de consult
si fetita mea a papt servetel,ziar dar nu am dus-o la doctor
Alynna
Eu zic sa fi linistita ca o sa elimine.Poate s-au lipit de hainute si nu ai vazut tu.Fi putin atenta cand face caca.
m.dana43
trandafir.gif multumesc pt sfaturi,am sa fiu atenta cand va face caca.asa sunt eu ma panichez repede si uneori fara motiv.da ce sa fac ....? notworthy.gif floare2.gif
ruxy
aveti mare grija cu inghititul fetelor...si cea mai mare grija sa o aveti cu asa ceva ....folii, in special cea de la pachetul de tigari care se lipeste ingrozitor, stiu un caz care a fost operat de urgenta fiind la un pas de...nu va spun....cu mare mare grija....cu ochii in sapte partners.gif
m.dana43
trandafir.gif ruxi ma sperii,ce ai vrut sa spui despre acel caz,ce sa intamplat?eu nu stiu sigur daca a inghitit.
ruxy
QUOTE(m.dana43 @ Mar 26 2008, 11:59 AM) *
trandafir.gif ruxi ma sperii,ce ai vrut sa spui despre acel caz,ce sa intamplat?eu nu stiu sigur daca a inghitit.

eu nu vreau sa te sperii...e un semnal de alarma doar pentru mamici, era sa nu mai fie unsure.gif ....dar Dumnezeu a vrut sa se termine cu bine, a fost operat acel copilas si a scapat...nu e cazul sa-ti faci griji daca e bine, mananca, se joaca...stai linistita tzuc.gif
m.dana43
trandafir.gif MERSI RUXI ,EU DE FELU MEU SUNT FOARTE SPERIEGOASA,IMI FAC GRIJI DIN ORICE,SI CAND AI ZIS DE ACEL CAZ MA-M GANDIT LA CE E MAI RAU?TU CREZI CA E OK .CA NU AR TRB SA-MI FAC GRIJI .EA SE COMPORTA NORMAL,SE JOACA,MANANCA NORMAL,NU E NICI O SCHIMBARE.CRED CA E SI UN DEFECT PROFESIONAL ,IN A LUA LUCRURILE ASA IN TRAGIC ,EU SUNT ASIST MED DAR LUCREZ CU ADULTI ,LA CAPITOLUL COPII NU STIU PREA MULTE . unsure.gif ...MULTUMESC INCA ODATA PT SFAT. notworthy.gif
ruxy
QUOTE(m.dana43 @ Mar 26 2008, 03:27 PM) *
trandafir.gif MERSI RUXI ,EU DE FELU MEU SUNT FOARTE SPERIEGOASA,IMI FAC GRIJI DIN ORICE,SI CAND AI ZIS DE ACEL CAZ MA-M GANDIT LA CE E MAI RAU?TU CREZI CA E OK .CA NU AR TRB SA-MI FAC GRIJI .EA SE COMPORTA NORMAL,SE JOACA,MANANCA NORMAL,NU E NICI O SCHIMBARE.CRED CA E SI UN DEFECT PROFESIONAL ,IN A LUA LUCRURILE ASA IN TRAGIC ,EU SUNT ASIST MED DAR LUCREZ CU ADULTI ,LA CAPITOLUL COPII NU STIU PREA MULTE . unsure.gif ...MULTUMESC INCA ODATA PT SFAT. notworthy.gif

Stai linistita daca nu are nici un fel de simptome, e linistita se joaca mananca, e de bine, insa cu grija pe data viitoare, e clar ca e tentata sa bage in gurita, sa stii ca si eu am fost exact la fel ca tine de panicoasa, si de aceea am stat numai si numai cu ochii pe ei, non stop...si in cercul nostru de prieteni mereu eram catalogata drept exagerata, dar am zis ma bine asa, n-au decat...si crede-ma ca a fost bine smile.gif asa ca te inteleg, cand ne invitau la petreceri unde evident erau si o gramada de copilasi, printre care si ai mei, toti stateau la masa fara grija iar eu normal printre bebei...sa am grija de ei...nu-i lasam deloc, imi era ca-si prind mana in usi, ca baga cine stie ce in gurita, etc...si dupa ce crescusera copiii mei, stateam cu grija pentru ai altora...insa din ce vedeam ei,parintii, erau mai detasati....insa e mai bine sa prevezi si mai usor in acelasi timp... wub.gif tzuc.gif aveti grija de voi tzuc.gif
mary83
STAI LINISTISTA CA LE VA ELIMINA.CUNOSC UN BEBE DE 9 LUNI CARE A INGHITIT DOUA BATERII (DE CEAS)DE LA O JUCARIE SI LE-A ELIMINAT. tzuc.gif hug.gif
m.dana43
trandafir.gif Multumesc pt incurajari,eu de regula sunt cu ochi pe ea,dar se mai intampla sa nu o pot supraveghea non-stop,mai ales cand ii pregatesc mancarea.Voi cum procedati,cum faceti sa -i supravegheati,cand aveti traba doh.gif .poate imi dati si mie sfaturi legate de problema asta. tzuc.gif Mersi mult hug.gif
danna68
QUOTE(ella14 @ Mar 26 2008, 08:37 AM) *
nu cred ca e nevoie de consult
si fetita mea a papt servetel,ziar dar nu am dus-o la doctor

sad.gif si Deny idem, papa cam tot ce prinde, reviste, ziare, servetele si etichete... nu o pot dezvata deloc sad.gif
Mih@ela
QUOTE(danna68 @ Mar 27 2008, 01:10 AM) *
sad.gif si Deny idem, papa cam tot ce prinde, reviste, ziare, servetele si etichete... nu o pot dezvata deloc sad.gif

Asta e perioada,cand nu le scapa nimic...Si Sebi,la fel,a papat mai toate felurile de hartii,pana pe la 1 an si vreo 8 luni,pana cand ,la insistentele mele cu vorbe,si pana la a-si da el seama ca nu erau bune la gust...a renuntat.Nici nu mi-am dat seama CAND renuntase sa le inghita..,de mestecat,mai mesteca si acum bureti de pe la animale de plus(pe care ii roade) doh.gif ,uneoi servetele.Asta e unul din modurile de cunoastere a consistentei anumitor lucruri.Sunt la inceputul vietii!Sunt ca niste animalute in jungla... laugh.gif Dragii de ei!
pissy18kat
si bibi cand mai citesc ceva imi ia acel ceva din mana azi a rupt prima revista sunt asa mandra de ea bananab.gif bananab.gif bananab.gif a gustat din ea dar am fost langa ea sa o supraveghez
Mih@ela
QUOTE(pissy18kat @ Mar 27 2008, 01:40 AM) *
si bibi cand mai citesc ceva imi ia acel ceva din mana azi a rupt prima revista sunt asa mandra de ea bananab.gif bananab.gif bananab.gif a gustat din ea dar am fost langa ea sa o supraveghez

DRAGELE DE VOI!PUPAM SUPERBA MICA SI PE MAMI! tzuc.gif
pissy18kat
QUOTE(Mih@ela @ Mar 27 2008, 09:52 AM) *
DRAGELE DE VOI!PUPAM SUPERBA MICA SI PE MAMI! tzuc.gif


bananab.gif si noi pupam o mami frumoasa si o scumpete de baietzel partners.gif hug.gif
ionita nicolae
fetelor si puiu meu papa din ziar si cam ce gaseste cand nu sant atenta odata am fost pana la baie si cand mam intors mancase din tigari mam speriat lam luat si fortat am scos ce mai ramasese an gurita odata a luat o rotita de la jucarie si tot am vazut ca mesteca si nu stiam ce a plans sai dau tata sa pape am vazut ca nu mai mesteca si am crezut ca il durea gingia si asi mesteca limba iam dat tatica linistita ca am zis ca nu are nimic si dupa ce sa saturat sia reluat joaca am vazut ca ancepe sa mestece iar iam deschit gurita fortat am vazut rotita am aduso la margine ancet ancet ca nici nu ma lasa ma muscade deget si antrun final am reusit sa o scotsi am rasuflat linistita nui putem supraveghea tot timpu dar sa fim cu ochi an patru ca sunt mici si poate inghiti orice
danna68
QUOTE(ionita nicolae @ Apr 1 2008, 02:09 AM) *
fetelor si puiu meu papa din ziar si cam ce gaseste cand nu sant atenta odata am fost pana la baie si cand mam intors mancase din tigari mam speriat lam luat si fortat am scos ce mai ramasese an gurita odata a luat o rotita de la jucarie si tot am vazut ca mesteca si nu stiam ce a plans sai dau tata sa pape am vazut ca nu mai mesteca si am crezut ca il durea gingia si asi mesteca limba iam dat tatica linistita ca am zis ca nu are nimic si dupa ce sa saturat sia reluat joaca am vazut ca ancepe sa mestece iar iam deschit gurita fortat am vazut rotita am aduso la margine ancet ancet ca nici nu ma lasa ma muscade deget si antrun final am reusit sa o scotsi am rasuflat linistita nui putem supraveghea tot timpu dar sa fim cu ochi an patru ca sunt mici si poate inghiti orice

offf asa este, mare grija, este varsta periculoasa ... si Deny ar baga in gura aproape orice doh.gif
shanty
stiu ca, in general, obiectele de mici dimensiuni pe care le inghit din greseala se scot afara in scaun. cele mai periculoase sunt foliile, mai ales daca sunt ff subtiri.
pentru cele de dimensiuni mai mari, exista pericolul sa ramana in gat. eu am inghitit o data o moneda (cred ca aveam vreo 2 - 4 ani) si am ajuns la urgenta, ca imi blocase traheea si nu puteam respira decat daca imi tinea cineva degetul pe gat si tinea banul intr-o parte. a fost tare nasol, ca moneda era din aluminiu si nu a putut sa o scoata cu magnetul si a trebuit sa bage o pensa....bineinteles ca l-am muscat pe doctor pana la os...a zis ca ma tine minte....
mariana panca
nu e cazul dar as vrea sa-mi permiteti sa va povestesc ceva :am fost intr-o sambata seara la o petrecere si cu copilul (ptr ca nu avem cu cine sa-l lasam) si nu ne-am distrat deloc ,desi nu am stat f mult ,ptr a trebuit sa-l tin pe david tot timpul in brate..etc!a doua zi dimineata cand s-a trezit copilul a cerut olita si a facut treba mare. cand duc olita sa o spal vad ceva mic portocaliu f.ffff.aprins mi-am pus o manusa chirurgicala in mana,i-au acel ceva nu parea sa fie plastic ci mai degraba o scama nu intelegeam ce este!m-am chinuit vreo 2 zile pana mi-am adus aminte ca la petrecere pe masa erau servetele fffffffffffff portocalii ,dar cum a mancat copilul servetel daca era la mine-n brate?asa ca trebuie sa avem mare ,mare grija de copii nostri!cunosc un caz: un baietel de 1 an si luni a inghitit un capac de bere din acela cu zimti pe margine , era cu tatal lui acasa care era fffffff beat si noroc ca acesta i-a bagat degetele pe gat copilului si i-a scos capacul ,dar din pacate l-a super zgariat pe gat si vreo 2 luni l-au hranit numai cu perfuzie!
m.dana43
QUOTE(mariana panca @ Apr 16 2008, 12:01 PM) *
nu e cazul dar as vrea sa-mi permiteti sa va povestesc ceva :am fost intr-o sambata seara la o petrecere si cu copilul (ptr ca nu avem cu cine sa-l lasam) si nu ne-am distrat deloc ,desi nu am stat f mult ,ptr a trebuit sa-l tin pe david tot timpul in brate..etc!a doua zi dimineata cand s-a trezit copilul a cerut olita si a facut treba mare. cand duc olita sa o spal vad ceva mic portocaliu f.ffff.aprins mi-am pus o manusa chirurgicala in mana,i-au acel ceva nu parea sa fie plastic ci mai degraba o scama nu intelegeam ce este!m-am chinuit vreo 2 zile pana mi-am adus aminte ca la petrecere pe masa erau servetele fffffffffffff portocalii ,dar cum a mancat copilul servetel daca era la mine-n brate?asa ca trebuie sa avem mare ,mare grija de copii nostri!cunosc un caz: un baietel de 1 an si luni a inghitit un capac de bere din acela cu zimti pe margine , era cu tatal lui acasa care era fffffff beat si noroc ca acesta i-a bagat degetele pe gat copilului si i-a scos capacul ,dar din pacate l-a super zgariat pe gat si vreo 2 luni l-au hranit numai cu perfuzie!

trandafir.gif ASA E ,MARE ATENTIE,FEREASCA BUNUL DUMNEZEU ,INTR-O FRACTIUNE DE SECUNDA SE POATE PRODUCE O TRAGEDIE .
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.