Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Soacra
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Viata de cuplu
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ari05
QUOTE(otelita2002 @ Mar 16 2009, 03:26 PM) *
soacra mea sta la 2 scari de mine si nu a trecut sa isi vada nepotul de la botez adica de aproape o luna. eu nu tin partea nimanui. dar ii mai spune sotului meu ca a trecut pe la noi dar eu nu am vrut sa ii deschid usa. ca ea a auzit galagie in casa ca nu e surda. sa creasca matei putin mai mare ca ma duc io si o intreb de sanatate spada.gif . daca nu o sa imi zica sa ma duc sa ma internez la spital. wife.gif

tu te superi ca nu vine sa isi vada nepotu ??? ohmy.gif eu ma rog sa nu mai vina in veci, pray.gif sa nu ii mai vad moaca !!! mad.gif spada.gif
oricum la ce varza e la capitolul copii.. habar nu are sa aiba grija de el, nu stie sa se joace cu el, numa sta si miorlaie la bietu copil si ma scoate pe mine din sarite... cand a fost ultima data la noi,adik vineri... asa bine l-a supravegheat ca mi-a picat copilu in freza , pe gresie mad.gif crybaby.gif noroc ca nu si-a spart capul mad.gif i s-a facut ditamai vanataia si cucuiu mad.gif si cu mine cade, normal, dar macar eu am grija sa nu dea cu capu nono.gif proasta drq !!! bine ca sta calare pe el ,cand e pe covor... mad.gif aaa...si il mai lasa sa ii manance si jegurile de cosmetice de pe fata ... turb cand vad ce idioata e !!!!! spada.gif
mia22_ro
buna fetelor capra de soacramea e departe de noi bananab.gif ,nu tinem legatura si nici nu stie ca fiusu are jucaus.gif .am stat cu ea 9 luni -in localitate si ne-a distrus cred ca sotu o uraste si el.Este in makedonia si o sa vina in Romania cand o sa fiu iar virgina............. guitar.gif
tanyaloch
Fetelor dupa ce am citit aici se pare ca eu sunt norocoasa. Am o soacra tare buna, dar totusi bine ca nu locuim impreuna. wink.gif Mai vine in vizita si sta cate 2 saptamani. Ma mai enerveaza din cand in cand dar cu timpul m-am convins ca nu face nimic cu rautate. Mai greseste, ca toti gresim. Eu am obisnuit-o de la inceput sa ii spun ce ma doare. La inceput nu i-a convenit dar acum s-a obisnuit cu nebuna, adica subsemnata. Imi iubeste fetita la nebunie si ar face orice pentru noi. Mereu a spus ca ea nu se baga, si daca noi suntem fericiti si ne este bine atunci e si ea multumita. Nu o intereseaza daca e praful de 2 degete pe mobila etc. A spus ca si ea a avut soacra si nu miscat in fata ei si mereu ii controla prin cratite si prin dulapuri si ea a tacut ca fraiera. Dupa 20 de ani si-a dat seama ca nu trebuie sa taca. Hmmm, putin cam tarziu. Oricum ideea e "Tie ce nu-ti place, altuia nu face". La noi functioneaza. Cred ca la noi sunt putin invers rolurile biggrin.gif nanner.gif Chestia e ca multe gresesc ca se lingusesc la inceput pe langa soacra, nu de alta, dar ca sa fie totul bine, ceea ce nu e de condamnat, si cand te trezesti ca ai si tu o parere o sa zica ca nu o respecti. Asta e! Va doresc multa putere oFloare1.gif Si inca ceva. Voi v-ati casatorit cu el, nu cu tot familionul lui. Nu sunteti obligate sa va iubiti soacrele sau cumnatele!
Tania_25
QUOTE(tanyaloch @ Mar 24 2009, 10:48 AM) *
Fetelor dupa ce am citit aici se pare ca eu sunt norocoasa. Am o soacra tare buna, dar totusi bine ca nu locuim impreuna. wink.gif Mai vine in vizita si sta cate 2 saptamani. Ma mai enerveaza din cand in cand dar cu timpul m-am convins ca nu face nimic cu rautate. Mai greseste, ca toti gresim. Eu am obisnuit-o de la inceput sa ii spun ce ma doare. La inceput nu i-a convenit dar acum s-a obisnuit cu nebuna, adica subsemnata. Imi iubeste fetita la nebunie si ar face orice pentru noi. Mereu a spus ca ea nu se baga, si daca noi suntem fericiti si ne este bine atunci e si ea multumita. Nu o intereseaza daca e praful de 2 degete pe mobila etc. A spus ca si ea a avut soacra si nu miscat in fata ei si mereu ii controla prin cratite si prin dulapuri si ea a tacut ca fraiera. Dupa 20 de ani si-a dat seama ca nu trebuie sa taca. Hmmm, putin cam tarziu. Oricum ideea e "Tie ce nu-ti place, altuia nu face". La noi functioneaza. Cred ca la noi sunt putin invers rolurile biggrin.gif nanner.gif Chestia e ca multe gresesc ca se lingusesc la inceput pe langa soacra, nu de alta, dar ca sa fie totul bine, ceea ce nu e de condamnat, si cand te trezesti ca ai si tu o parere o sa zica ca nu o respecti. Asta e! Va doresc multa putere oFloare1.gif Si inca ceva. Voi v-ati casatorit cu el, nu cu tot familionul lui. Nu sunteti obligate sa va iubiti soacrele sau cumnatele!




Soacra mea tot e ca a ta, ca soacrasa a batut-o la cap pe ea si ea a tacut.....si acum nici ea nu ma bate la cap pe mine,dar de fapt nici nu are de ce, ca fac mereu curat si mancare si am grija de baiatul ei sa fie hainele spalate si curate,calcate, ea vede singura cum e acum in casa si cum era cand nu eram eu inca aici...uneori zice ca sunt prea sensibila, adica fac curat si ar trebui sa mai las si asa....
ari05
QUOTE(mia22_ro @ Mar 24 2009, 11:03 AM) *
buna fetelor capra de soacramea e departe de noi bananab.gif ,nu tinem legatura si nici nu stie ca fiusu are jucaus.gif .am stat cu ea 9 luni -in localitate si ne-a distrus cred ca sotu o uraste si el.Este in makedonia si o sa vina in Romania cand o sa fiu iar virgina............. guitar.gif


ohmy.gif imi pare rau... dar bine ca ati scapat de ea nanner.gif

QUOTE(tanyaloch @ Mar 24 2009, 11:48 AM) *
Fetelor dupa ce am citit aici se pare ca eu sunt norocoasa. Am o soacra tare buna, dar totusi bine ca nu locuim impreuna. wink.gif Mai vine in vizita si sta cate 2 saptamani. Ma mai enerveaza din cand in cand dar cu timpul m-am convins ca nu face nimic cu rautate. Mai greseste, ca toti gresim. Eu am obisnuit-o de la inceput sa ii spun ce ma doare. La inceput nu i-a convenit dar acum s-a obisnuit cu nebuna, adica subsemnata. Imi iubeste fetita la nebunie si ar face orice pentru noi. Mereu a spus ca ea nu se baga, si daca noi suntem fericiti si ne este bine atunci e si ea multumita. Nu o intereseaza daca e praful de 2 degete pe mobila etc. A spus ca si ea a avut soacra si nu miscat in fata ei si mereu ii controla prin cratite si prin dulapuri si ea a tacut ca fraiera. Dupa 20 de ani si-a dat seama ca nu trebuie sa taca. Hmmm, putin cam tarziu. Oricum ideea e "Tie ce nu-ti place, altuia nu face". La noi functioneaza. Cred ca la noi sunt putin invers rolurile biggrin.gif nanner.gif Chestia e ca multe gresesc ca se lingusesc la inceput pe langa soacra, nu de alta, dar ca sa fie totul bine, ceea ce nu e de condamnat, si cand te trezesti ca ai si tu o parere o sa zica ca nu o respecti. Asta e! Va doresc multa putere oFloare1.gif Si inca ceva. Voi v-ati casatorit cu el, nu cu tot familionul lui. Nu sunteti obligate sa va iubiti soacrele sau cumnatele!

la cat timp vine in vizita? laugh.gif ca daca vine o data pe luna, si sta cate 2 sapt... doh.gif
eu n-as putea sta nici o zi cu a mea in casa ! nono.gif
herbertmaria54
QUOTE(Tania_25 @ Mar 24 2009, 05:24 PM) *
Soacra mea tot e ca a ta, ca soacrasa a batut-o la cap pe ea si ea a tacut.....si acum nici ea nu ma bate la cap pe mine,dar de fapt nici nu are de ce, ca fac mereu curat si mancare si am grija de baiatul ei sa fie hainele spalate si curate,calcate, ea vede singura cum e acum in casa si cum era cand nu eram eu inca aici...uneori zice ca sunt prea sensibila, adica fac curat si ar trebui sa mai las si asa....



Draga Tania sa fii sigura ca si restul fetelor au grija de casa si de copii, doar ca soacra e soacra, si daca vroia sa iti gaseasca nod in papura iti gasea. Presupun ca e o femeie de treaba pt care conteaza cel mai mult intelegerea din casa, si prin asta demonstreaza ca tine la fiul ei. Nu le inteleg pe soacrele astea nebune. Mie nu mi se pare ca certandu-se toata ziua cu nurorile dovedesc fiilor lor cat de mult sunt iubiti. E chiar invers dupa parerea mea.
Tania_25
QUOTE(herbertmaria54 @ Mar 24 2009, 05:20 PM) *
Draga Tania sa fii sigura ca si restul fetelor au grija de casa si de copii, doar ca soacra e soacra, si daca vroia sa iti gaseasca nod in papura iti gasea. Presupun ca e o femeie de treaba pt care conteaza cel mai mult intelegerea din casa, si prin asta demonstreaza ca tine la fiul ei. Nu le inteleg pe soacrele astea nebune. Mie nu mi se pare ca certandu-se toata ziua cu nurorile dovedesc fiilor lor cat de mult sunt iubiti. E chiar invers dupa parerea mea.



Scuze, dar nu am zis eu nimic de nimeni...... unsure.gif m-am referit la mine si la relatia mea cu soacra si atat. Chiar le compatimesc pe fetele care au soacre rele si isi baga nasul aiurea unde nu le fierbe oala.....
herbertmaria54
QUOTE(Tania_25 @ Mar 25 2009, 04:36 AM) *
Scuze, dar nu am zis eu nimic de nimeni...... unsure.gif m-am referit la mine si la relatia mea cu soacra si atat. Chiar le compatimesc pe fetele care au soacre rele si isi baga nasul aiurea unde nu le fierbe oala.....


Sper ca nu ai inteles gresit. Nu am spus ca ai fi zis ceva rau. Vroiam doar sa scot in evidenta ca soacra ta e o femeie cumsecade si ca alta daca era si vroia sa it gaseasca hibe, iti gasea, ca asa sunt construite ele. oFloare.gif
Tania_25
QUOTE(herbertmaria54 @ Mar 25 2009, 08:19 AM) *
Sper ca nu ai inteles gresit. Nu am spus ca ai fi zis ceva rau. Vroiam doar sa scot in evidenta ca soacra ta e o femeie cumsecade si ca alta daca era si vroia sa it gaseasca hibe, iti gasea, ca asa sunt construite ele. oFloare.gif



Credeam ca te-ai referit la altceva... ca as fi ofensat pe cineva... oFloare.gif
Da, soacra mea e de treaba nu ma plang, bine ca orice om mai are si defecte dar nu am probleme cu ea cum au alte fete...saracele unsure.gif
VALERIA OANA
Locuiesc cu soacra mea de 13 ani. In 13 ani nu ne-am certat nici macar o singura data. Ma respecta, tine cont de deciziile mele si nici nu trece peste ceea ce spun eu. O respect, imi este draga si nu cred ca mi-ar place o alta soacra
ari05
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 25 2009, 10:09 PM) *
Locuiesc cu soacra mea de 13 ani. In 13 ani nu ne-am certat nici macar o singura data. Ma respecta, tine cont de deciziile mele si nici nu trece peste ceea ce spun eu. O respect, imi este draga si nu cred ca mi-ar place o alta soacra

ohmy.gif sincer... toata stima si respectul ... eusa_clap.gif
simina_ana
Eu nu am soacra....a murit la un an dupa ce ne-am casatorit noi.....Dumnezeu sa o odihneasca in pace....ca a fost o femeie tare buna.
Eu am ce am cu socru-miu....nu e rau la inima....dar are o hiba...se plange toata ziua ca nu are bani. Si chestia asta ma dispera. Suna diminata pe fix, ca sa vb cu sotul meu si sa se planga ....Ieri dimineata am crezut ca turbez. A sunat la 10. Piticul meu dormea si l-a trezit. Si m-am enervat si am scos telefonul din furca...cine vrea sa vb cu mine sa ma sune pe mobil ...oricum e pe silentios. Nu am vrut sa raspund initial dar a insistat , ca stie ca stau acasa cu piticul.
Si apropo de bani....acum o luna am avut o discutie mai aprinsa cu al meu sot pe tema asta. Cumnatul meu ( fratele sotului) are un baietel de 3 ani aproape. Pana la 2 ani, i-au dat bunicii cate 50 de lei in fiecare luna pe data de 21, cand e ziua lui. Ii dadeau 50 de lei pt lapte, pampersi, jucarii ....ca ii cheltuiau parintii pe ei e partea e altceva. Cand eram eu insarcinata sotul meu m-a anuntat cumandrie ca si baietelul nostru va avea parte de acelasi "tratament". Am nascut in 8 decembrie...a venit....8 ianuarie...a venit si 8 februarie ....si nimic.....si nu m-am putut abtine si i-am spus sotului. Sincer.....nu mi-e de cei 50 de lei, ca avem de toate, slava Domnului....dar nu vreau ca piticul meu sa fie discriminat. Ce ....al meu nu-i tot nepotul lui? Si ce daca noi avem bani.....pur si simplu din principiu.....La inceput sotul meu a spus ca sunt rea....dar pana la urma a inteles de ce am reactionata asa. Si i-a atras atentia lui taica-su. Bineinteles ca s-a plans....dar pana la urma a dat banii....Acum astept sa vina 8 aprilie...sa vad daca da la timp.....
In rest nu-i rau om deloc....chiar ma inteleg f bine cu el...si imi place sa stam la povesti cand vine la noi sau mergem noi la el....

In afara de hiba de care spuneam....ma consider ca facand parte din categoria norocoaselor in cee ce priveste socrii
gabytoma
QUOTE(AuraN @ Mar 17 2008, 06:34 PM) *
Ferice de tine, numai ca nu totul este lapte si miere.
Din pacate eu si sotul nu mai avem decat mamicile, eu pe mama mea o iubesc foarte mult dar, daca greseste eu am curajul sa-i spun ca nu este bine, sotului nici prin cap nu-i trece. Si in plus ca sa nu o lungesc mie nu-mi plac oamenii prefacuti, ce pot face? Am fost crescuta acasa ca sa fiu corecta si sa spun omului in fata ce ma deranjeaza......




nu este vorba doar de spus in fata ci de felul in care spui lucrurile care te deranjeaza
ruxy
Ari...ma tot gandeam la tine si la supararile prin care treci si sincer imi pare tare rau ...si la voi fetelor...si as vrea sa va intreb ceva....si e bine de stiut si pentru cele ce vor fi soacre...dar si pentru cele ce citesc si sunt deja smile.gif sa aflam parerile nurorilor...despre cum ar trebui sa se poarte soacrele...si cum ar trebui sa fie relatia soacra- nora...si nora- familia sotului...as vrea parerile voastre...Ari...tu cum ti-ai dori sa arate aceasta relatie?...Cum o vezi tu ideala?...Ce ar trebui sa faca soacra?...Cum ar trebui sa se poarte cu nora? Si desigur si cum ar trebui sa te porti tu in consecinta cu felul de a fi al soacrei ideale........La modul cel mai serios...si fara ceva de gen...sa stea departe si sa isi vada de ale ei wife.gif ....ma refer la o relatie ideala rolleyes.gif ....va astept cu pareri....cum ar dori inimioara voastra ?..... smile.gif
miniraton
QUOTE(rux25 @ Mar 27 2009, 06:51 PM) *
Ari...ma tot gandeam la tine si la supararile prin care treci si sincer imi pare tare rau ...si la voi fetelor...si as vrea sa va intreb ceva....si e bine de stiut si pentru cele ce vor fi soacre...dar si pentru cele ce citesc si sunt deja smile.gif sa aflam parerile nurorilor...despre cum ar trebui sa se poarte soacrele...si cum ar trebui sa fie relatia soacra- nora...si nora- familia sotului...as vrea parerile voastre...Ari...tu cum ti-ai dori sa arate aceasta relatie?...Cum o vezi tu ideala?...Ce ar trebui sa faca soacra?...Cum ar trebui sa se poarte cu nora? Si desigur si cum ar trebui sa te porti tu in consecinta cu felul de a fi al soacrei ideale........La modul cel mai serios...si fara ceva de gen...sa stea departe si sa isi vada de ale ei wife.gif ....ma refer la o relatie ideala rolleyes.gif ....va astept cu pareri....cum ar dori inimioara voastra ?..... smile.gif

rux ... vrei sa te pregatesti din timp sa fi soacra model ? rolleyes.gif
soacramea este la 50 km distanta...deci ne intelegem bine. Lasand gluma la o parte..soacra mea chiar este ok, este o femeie muncitoare, puternica, saritoare si nu ar zice niciodata nimik rau de nurorile ei (cum fac multe altele), nu se baga in casnicia noastra , nici nu ar avea de ce, ne ajuta cand si cum poate.
RalucaCornelia
QUOTE(nalya @ Mar 27 2008, 01:17 AM) *
Eu tot ce pot sa spun,este ca am o soacra notworthy.gif ,painea lui D-zeu!!!Nu credeam ca relatiile soacre-nurori,pot fii si altfel,dupa toate cele auzite.Cu mana pe inima spun ca ii doresc multa sanatate si zile multe,pentru mine,inseamna la fel de mult ca si mama mea.Norcul meu cu o asa soacra bananab.gif !Imi pare rau pentru cele ce au o relatie mai"distanta"cu soacrele...Fetelor,nu l-e acordati atentie,e mult mai bine pentru voi,de ce sa va stresati pentru neantelegerile cu soacra?La urma urmei,si noi o sa fim soacre...se spune ca la batranete,dam in mintea copiilor!



Esti un caz fericit. Soacra mea este insuportabila. Pana si sotul meu recunoaste ca e o femeie dusmanoasa,barfitoare, invidioasa si rea. E mereu in competitie cu mine si cu ce mi-am facut eu prin casa (termopane, usa metalica etc.) pentru ca la tinerete cand era in putere nu a facut nimic, prefera concediile si excursii in aer liber iar acum vrea de toate. De cand am nascut-o pe Raisa e tot mai rau. Am stabilit de cand eram gravida ca mama o sa se ocupe de fata in lipsa mea si soacra-mea e ofticata de moare din cauza asta. Joaca un teatru in fata lui fiu-su si el chiar o crede dar de fapt ea e acum in competitie cu mama. De cate ori am avut o urgenta si nici mama nu a fost diponibila sa stea cu fata am incercat sa apelam la ea, bineinteles ca avea alt program si nu ne putea ajuta. Dar in rest o apuca dorul de fata numai cand ii vine ei bine. E adevarat ca nici eu nu am lasat-o sa se apropie prea mult de fata pentru ca e cam inculta si de la tara (chiar daca de 35 de ani sta in oras) si nu am nevoie de asa ceva in educatia copilului meu.
Daca ar fi fost sa stau cu ea sigur as fi divortat pana acum.

ari05
QUOTE(rux25 @ Mar 27 2009, 08:06 AM) *
Ari...ma tot gandeam la tine si la supararile prin care treci si sincer imi pare tare rau ...si la voi fetelor...si as vrea sa va intreb ceva....si e bine de stiut si pentru cele ce vor fi soacre...dar si pentru cele ce citesc si sunt deja smile.gif sa aflam parerile nurorilor...despre cum ar trebui sa se poarte soacrele...si cum ar trebui sa fie relatia soacra- nora...si nora- familia sotului...as vrea parerile voastre...Ari...tu cum ti-ai dori sa arate aceasta relatie?...Cum o vezi tu ideala?...Ce ar trebui sa faca soacra?...Cum ar trebui sa se poarte cu nora? Si desigur si cum ar trebui sa te porti tu in consecinta cu felul de a fi al soacrei ideale........La modul cel mai serios...si fara ceva de gen...sa stea departe si sa isi vada de ale ei wife.gif ....ma refer la o relatie ideala rolleyes.gif ....va astept cu pareri....cum ar dori inimioara voastra ?..... smile.gif

rux... suntem pe calea cea buna... ma refer la mine si la sotul meu laugh.gif
poate ca ti-am mai zis si tie, oricum am mai scris pe forum... eu m-am inteles f bine cu soacra inainte sa nasc... apoi ... spada.gif din prea mare avant , in dorinta de a ajuta si de a le rezolva ea pe toate , a stricat tot ... nu a inteles ca vroiam sa fiu lasata in pace... in fine... nu mai repet ce a facut...
porcaria e ca nu va mai fi ca inainte niciodata... asta e... mi s-a pus pata si eu nu sunt o persoana care iarta prea usor, si daca iert, oricum nu uit... oFloare1.gif
acum ce vreau de la ea? da... vreau sa stea in banca ei, ca sunt capabila sa imi cresc eu copilul... e copilul meu, nu al ei , asta in primul rand...
poate sa vin in vizita, dar rar, si vizite scurte... si oricum nu in viitorul apropiat... am nevoie de liniste acum, sa imi rezolv si eu problemele...
deocamdata asta e... acum trebuie sa imi vad de familie, ca si asa relatia cu sotul s-a stricat f mult din cauza certurilor interminabile ... abia aseara a recunoscut al meu sotior ca au gresit f mult dupa ce am nascut, atat ma-sa prin faptul ca m-a sufocat, cat si el prin faptul ca ii lua apararea si se certa cu mine din cauza ei...
asta e.. .faptul e consumat, nu se mai poate da timpul inapoi, eu nu pot uita tot ce a fost, pot incerca doar sa ii suport vizitele...

relatia ideala cu soacra? greu de spus... depinde de la om la om... eu una as putea zice ca am avut o relatie ideala inainte de a naste, vb la telefon destul de des, ne vizitam, duminica mergeam la ei la masa, mergeam in excursii... era bine... dar pe de alta parte... din cauza ca am obisnuit-o sa o tinem aproape, cand am avut nevoie de un pic de distanta, pur si simplu nu a inteles ...
asa ca ideal ar fi sa existe doar respect intre soacra si nora, vizite mai rare, si fiecare sa isi vada de viata si familia ei... daca are careva nevoie e ajutor, il cere... pt ca la un moment dat, poate interveni ceva(in cazul meu nasterea, depresia postnatala) si se duce totul pe apa sambetei... sau chiar mai rau... cum am ajus eu sa nu o suport, sa o urasc chiar... sad.gif
miniraton
stiu ari, asa simteam si eu nevoia de liniste dupa ce am nascut . maicamea a fost suepr, mi-a zis din start sa-i cer ajutorul cand am nevoie pt ca nu vrea sa ma streseze. Sormea era prezenta zilnic si cu sfaturi, fa asa, aia nu e bine,nu te duce cu copilu acolo,....etc, etc...si ma enerva la culmea. plus ca eu am avut o chestie...nu puteam sa alaptez copilul la san in prezenta altcuiva...simteam un gol imens in stomac si aveam stare de nervi.
ruxy
QUOTE(ari05 @ Mar 27 2009, 01:47 PM) *
rux... suntem pe calea cea buna... ma refer la mine si la sotul meu laugh.gif
poate ca ti-am mai zis si tie, oricum am mai scris pe forum... eu m-am inteles f bine cu soacra inainte sa nasc... apoi ... spada.gif din prea mare avant , in dorinta de a ajuta si de a le rezolva ea pe toate , a stricat tot ... nu a inteles ca vroiam sa fiu lasata in pace... in fine... nu mai repet ce a facut...
porcaria e ca nu va mai fi ca inainte niciodata... asta e... mi s-a pus pata si eu nu sunt o persoana care iarta prea usor, si daca iert, oricum nu uit... oFloare1.gif
acum ce vreau de la ea? da... vreau sa stea in banca ei, ca sunt capabila sa imi cresc eu copilul... e copilul meu, nu al ei , asta in primul rand...
poate sa vin in vizita, dar rar, si vizite scurte... si oricum nu in viitorul apropiat... am nevoie de liniste acum, sa imi rezolv si eu problemele...
deocamdata asta e... acum trebuie sa imi vad de familie, ca si asa relatia cu sotul s-a stricat f mult din cauza certurilor interminabile ... abia aseara a recunoscut al meu sotior ca au gresit f mult dupa ce am nascut, atat ma-sa prin faptul ca m-a sufocat, cat si el prin faptul ca ii lua apararea si se certa cu mine din cauza ei...
asta e.. .faptul e consumat, nu se mai poate da timpul inapoi, eu nu pot uita tot ce a fost, pot incerca doar sa ii suport vizitele...

relatia ideala cu soacra? greu de spus... depinde de la om la om... eu una as putea zice ca am avut o relatie ideala inainte de a naste, vb la telefon destul de des, ne vizitam, duminica mergeam la ei la masa, mergeam in excursii... era bine... dar pe de alta parte... din cauza ca am obisnuit-o sa o tinem aproape, cand am avut nevoie de un pic de distanta, pur si simplu nu a inteles ...
asa ca ideal ar fi sa existe doar respect intre soacra si nora, vizite mai rare, si fiecare sa isi vada de viata si familia ei... daca are careva nevoie e ajutor, il cere... pt ca la un moment dat, poate interveni ceva(in cazul meu nasterea, depresia postnatala) si se duce totul pe apa sambetei... sau chiar mai rau... cum am ajus eu sa nu o suport, sa o urasc chiar... sad.gif

Da Ari...te inteleg perfect....si-ti multumesc...cam asa vad si eu relatia ideala...asa cum ai descris-o....
ari05
QUOTE(miniraton @ Mar 27 2009, 02:15 PM) *
stiu ari, asa simteam si eu nevoia de liniste dupa ce am nascut . maicamea a fost suepr, mi-a zis din start sa-i cer ajutorul cand am nevoie pt ca nu vrea sa ma streseze. Sormea era prezenta zilnic si cu sfaturi, fa asa, aia nu e bine,nu te duce cu copilu acolo,....etc, etc...si ma enerva la culmea. plus ca eu am avut o chestie...nu puteam sa alaptez copilul la san in prezenta altcuiva...simteam un gol imens in stomac si aveam stare de nervi.

nici mama si sora mea nu se bagau, pt ca stiu si ele ce inseamna o nastere, si mai ales ce stare de spirit are o proaspata mamica...
si cu alaptatul... dc crezi ca am pierdut eu laptele ? sad.gif daca ai mai citit postarile mele , am mai scris ca venea soacra cu vizitatori, si mi-i trimitea peste noi in camera sa vizioneze ... de parca erau la spectacol mad.gif nah... in fine... nici nu vreau sa imi amintesc, ca incerc sa uit toate clipele alea de cosmar...
miniraton
QUOTE(ari05 @ Mar 28 2009, 01:04 AM) *
nici mama si sora mea nu se bagau, pt ca stiu si ele ce inseamna o nastere, si mai ales ce stare de spirit are o proaspata mamica...
si cu alaptatul... dc crezi ca am pierdut eu laptele ? sad.gif daca ai mai citit postarile mele , am mai scris ca venea soacra cu vizitatori, si mi-i trimitea peste noi in camera sa vizioneze ... de parca erau la spectacol mad.gif nah... in fine... nici nu vreau sa imi amintesc, ca incerc sa uit toate clipele alea de cosmar...

doh.gif pai si eu tot din acelasi motiv l-am pierdut. Dupa ce ca nu prea avem......
mada.angel
QUOTE(RalucaCornelia @ Mar 27 2009, 12:05 PM) *
Esti un caz fericit. Soacra mea este insuportabila. Pana si sotul meu recunoaste ca e o femeie dusmanoasa,barfitoare, invidioasa si rea. E mereu in competitie cu mine si cu ce mi-am facut eu prin casa (termopane, usa metalica etc.) pentru ca la tinerete cand era in putere nu a facut nimic, prefera concediile si excursii in aer liber iar acum vrea de toate. De cand am nascut-o pe Raisa e tot mai rau. Am stabilit de cand eram gravida ca mama o sa se ocupe de fata in lipsa mea si soacra-mea e ofticata de moare din cauza asta. Joaca un teatru in fata lui fiu-su si el chiar o crede dar de fapt ea e acum in competitie cu mama. De cate ori am avut o urgenta si nici mama nu a fost diponibila sa stea cu fata am incercat sa apelam la ea, bineinteles ca avea alt program si nu ne putea ajuta. Dar in rest o apuca dorul de fata numai cand ii vine ei bine. E adevarat ca nici eu nu am lasat-o sa se apropie prea mult de fata pentru ca e cam inculta si de la tara (chiar daca de 35 de ani sta in oras) si nu am nevoie de asa ceva in educatia copilului meu.
Daca ar fi fost sa stau cu ea sigur as fi divortat pana acum.


vai ca bine spui raluca, E mereu in competitie cu mine si cu ce mi-am facut eu prin casa (termopane, usa metalica etc.) pentru ca la tinerete cand era in putere nu a facut nimic,mor pe oamenii astia..........
Anca1985
buna ziua tuturor. biggrin.gif
am citit de la inceputul topicului si in unele cazuri mi'am pus mainile'n cap.nu pot sa cred ca exista soacre de gen.deci pur si simplu nu pot sa inteleg cum naiba nu'si dau seama cat gresesc doh.gif in loc sa te tina aproape ele te indeparteaza,incredibil!
eu inca nu sunt casatorita cu prietenul meu dar stam de la inceputul relatiei impreuna,deci pot spune ca un fel de "soacra" am laugh.gif
o data,de 2 ori pe saptamana mergem la pranz la ea.inainte ne vedeam mai des da' cu cat o vad mai des cu atat ma enerveaza mai mult..nu as putea spune DE CE si CU CE.cred ca pur si simplu felul ei de a fi si gata.
am si o bafta imensa ca prietenul meu de la inceput i'a impus niste limite "nu se baga nimeni in relatia cu Anca" si cam asta a fost.la fel si cu taik'su.
cu soacra ne vedem si e totul bine,radem intr'una,planuim mereu,etc ... dar nu vreau s'o vad prea des pt ca simt ca nu pot!si oricum si ea e destul de "de treaba",nu insista,nu duce o parere pana'n panzele albe.desi e bolnava de scleroza multipla este impreuna cu un domn de vreo 2 ani si pur si simplu isi vede de viata ei.e destul de optimsta.TINE'O TOT ASA laugh.gif
katy85
EU AM O SOACRA DESTUL DE BUNA, E BINE CA NU STAM IN ACEEASI CASA DAR STAM LA UN BOLC DISTANTA, M-A MAI AJUTAT SI CU FATA CATEODATA, DAR ACUM E IN ITALIA!
livya
buna seara!aici la capitolul asta m-ati nimerit si pe mine.soacra mea ,o femeie mai enervanta nu cred ca este pe pamant,si mai mandra.noi doua nu suntem prietene deloc,mai ales ca imi da sfaturi cum sa fac, si ce sa fac in privinta copilului,crede ca are dreptate cu multe lucruri,dar se inseala.
alesia2008
Cum e soacra mea?Pai nu-i nici ca mierea dar nici ca fierea!Hai sa spunem ca e acceptabila!In primul rand, pentru ca nu locuim impreuna si ne vedem in general o data pe saptamana.Asta a fost dorinta mea dupa nunta sa stam singuri asa ca ne-am cumparat un apartament, in rate pe 30 de ani.Dar se merita daca vrei liniste.In al doilea rand, as putea spune despre ea ca- i acceptabila deoarece nu se prea implica in viata noastra aproape deloc.Iar mie imi convine de minune acest lucru.E rau sa nu te ajute nimeni dar e si mai rau sa te ajute si sa te critice ori sa-ti reproseze mai apoi.Asa ca eu prefer sa ma descurc singura cum pot.De fapt nu singura.Ma ajuta sotul.Asta e un alt motiv pentru care nu am vrut nici mama nici soacra.Am vrut sa se implice el mai mult, sa simta ca mine si bucuriile si necazurile.Sa trecem impreuna prin toate noi doi si fetita.Si pot spune ca functioneaza si suntem mai uniti ca niciodata.Ma intelege si ma ajuta.Asa ca eu din proprie experienta va pot da un singur sfat:nu mai apelati la ajutorul mamicilor sau soacrelor, ci la soti.E important sa fiti o echipa de la inceput si sa nu lasati pe nimeni sa se amestece prea mult in viata voastra.Evident, veti munci mai mult, dar veti avea si mai multa liniste si sa nu uitam de respectul si pretuirea celorlalti.Si va mai pot da un sfat: daca e posibil, financiar vorbind, stati singuri, nu cu parintii.Lucrul amestecat...nu miroase bine, sa zicem asa!De aici pornesc cele mai multe discutii si neplaceri.Si daca mai tarziu se intampla sa nu functioneze relatia voastra cel putin nu mai dati vina pe altii, si admiteti ca nu ati functionat voi ca si cuplu sau mai stiu eu ce altceva n-a mers.In nici un caz nu s-au amestecat altii sau vreunul dintre voi a fost influentat negativ.Numai bine va doresc tuturor! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
eli82
QUOTE(alesia2008 @ May 19 2009, 03:41 PM) *
Cum e soacra mea?Pai nu-i nici ca mierea dar nici ca fierea!Hai sa spunem ca e acceptabila!In primul rand, pentru ca nu locuim impreuna si ne vedem in general o data pe saptamana.Asta a fost dorinta mea dupa nunta sa stam singuri asa ca ne-am cumparat un apartament, in rate pe 30 de ani.Dar se merita daca vrei liniste.In al doilea rand, as putea spune despre ea ca- i acceptabila deoarece nu se prea implica in viata noastra aproape deloc.Iar mie imi convine de minune acest lucru.E rau sa nu te ajute nimeni dar e si mai rau sa te ajute si sa te critice ori sa-ti reproseze mai apoi.Asa ca eu prefer sa ma descurc singura cum pot.De fapt nu singura.Ma ajuta sotul.Asta e un alt motiv pentru care nu am vrut nici mama nici soacra.Am vrut sa se implice el mai mult, sa simta ca mine si bucuriile si necazurile.Sa trecem impreuna prin toate noi doi si fetita.Si pot spune ca functioneaza si suntem mai uniti ca niciodata.Ma intelege si ma ajuta.Asa ca eu din proprie experienta va pot da un singur sfat:nu mai apelati la ajutorul mamicilor sau soacrelor, ci la soti.E important sa fiti o echipa de la inceput si sa nu lasati pe nimeni sa se amestece prea mult in viata voastra.Evident, veti munci mai mult, dar veti avea si mai multa liniste si sa nu uitam de respectul si pretuirea celorlalti.Si va mai pot da un sfat: daca e posibil, financiar vorbind, stati singuri, nu cu parintii.Lucrul amestecat...nu miroase bine, sa zicem asa!De aici pornesc cele mai multe discutii si neplaceri.Si daca mai tarziu se intampla sa nu functioneze relatia voastra cel putin nu mai dati vina pe altii, si admiteti ca nu ati functionat voi ca si cuplu sau mai stiu eu ce altceva n-a mers.In nici un caz nu s-au amestecat altii sau vreunul dintre voi a fost influentat negativ.Numai bine va doresc tuturor! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Sunt total de acord cu tine si ma regasesc in ce ai spus de minune! oFloare1.gif
flori-de-cimp
nu sint nici prima nici ultima care spune ca daca se poate e cel mai bine sa stai, sa locuiesti, separat de parinti,mai ales de socrii.
soacra mea e cit de cit de acceptat, dar socru....mai altceva decit de" soacra", la el e subiect de discutie si ora la care ma/ne sculam....,
si sa nu va inchipuiti ca ora de trezire de dimineata era tirzie... poate era mai tirzie cu 10-15 minute de cind suna ceasul....
asta un mic exemplu.si eu ma intreb de multe ori cum de nu accepta ca , copii lor au crescut si au o familie si traiesc asa cum isi
croiesc drumul lor in viata, cu decizii bune sau rele, pe placul lor sau pe neplacul lor.
nu locuiesc cu ei, au fost in vizita la noi de curind si au stat o luna si ceva , dar spun sincer ca nu vreau sa ii mai am in vizita pentru
urmatorii 10 ani., sa -mi fie cu iertare, .















Sara1
Mierea...Fierea...cale de mijloc nu e? Rezonabila?! unsure.gif
roxanne
QUOTE(Sara1 @ May 21 2009, 06:57 AM) *
Mierea...Fierea...cale de mijloc nu e? Rezonabila?! unsure.gif


Ba da! Sa-si cumpere bilet numai dus...nu si intors... bere.gif

Sau la 5 cm de perete si sa stranute.... biggrin.gif
bratilove_a


Sau la 5 cm de perete si sa stranute.... biggrin.gif
[/quote]

nervi.gif liwlol.gif


Fetelor, noi nu am stat cu soacra decat la inceput, dupa casatorie, doar 7 luni si am plecat de la ea cu scandal mare.
Chiar daca nu mai stam cu ea tot a reusit sa ne desparta, cu tot felul de tertipuri.....................asa ca daca soacra e dusa psihic si fiul ii joaca cum canta ea poti sa locuiesti si in Australia ca tot iti face rau.......
gabytoma
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 20 2009, 01:36 AM) *
[size=4]pai da frate niciodata nu am suportat genul asta de femei ...........le-as pupa cu ranga pe dinti non-stop[/size]





liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif super tare expresia liwlol.gif liwlol.gif
gabytoma
soacra mea nu e nici ca mierea nici ca fierea .......era doar bagacioasa dar s-a vindecat......daca taci esti prost si suporti consecintele ,asa ca nu am mai tacut si am constatat ca o vorba caustica spusa la timpul ei o pune la punct ...... .Acum nu pot spune ca m-am certat cu ea vreo data dar au fost momente cand imi venea sa o strang de gat .Nu am stat cu ea si i-am zis in fata sotului meu ca acest lucru nu se va intampla niciodata . Dar trebuie sa recunosc ca daca cineva deschidea un topic despre mame.....eeeee.....aici sa te tii.....ca am o mama de imi vine sa o pup cu ranga in dinti cateodata.
marionicola
Buna dimineata hai sa va spun si eu povestea cu soacra-mea care odata era ca mierea si de vreo 2 ani este ca fierea,a fost ca mierea vreo 11 ani de zile tot sperand "saraca"femeie ca fiu-su nu se va casatori cu mine,ar fii vrut pt fiu-su o fata de ""oameni mari""adica vreo fiica de politisti ca de doar si el se trage dintr-un neam de ""militieni""femeia ar fi vrut si bani si renume si eu aveam doar bani.si intre noi pe vremea aia adica cu vro 8-9 ani in urma lucrurile nu erau prea roz dat si fiindca el era un pic mai mamos si asculta de ea, asta pana cand eu am plecat la facultate la Bucuresti unde nici eu nu am fost vreo usa de biserica dar am avut grija ca el sa stie acest lucru si dupa nici un an a venit si el dupa mine si a inceput sa spun greul cu toate ca ea in fata mea se purta foarte frumos cand mi-am dat seama ca eu trebuie sa il modelez si sa il fac asa cum vreau eu sa fie.dupa vreo 2 ani de locuit in bucuresti eu m-am hotarat sa plec in italia ca ma saturasem ca tot timpul sa imi de-a ai mei vroiam sa fiu pe picioarele mele,si asa el s-a intors acasa ca nu putea sa traiasca cu ce castiga el ca de acum nu mai era nimeni care sa plateasca chirie si toate cele,dar nu sa mai intors in casa parinteasca ci in casa mea pe care parinti mei au avut grija sa mi-o faca si bineinteles posibilitate si atunci saracu meu sot si-a dat seama de fapt cum este maica-sa asta dupa ce i-a ia spus ca a plecat din "luxul "ei si a venit in jegul meu si aici fac o paranteza sa intelegeti ca luxul ei insemna un apartament vechi mobilat cu doar un boiler si un coltar la bucatarie noi si" jegul " insemna tot un apartament dar mobilat dupa revista cu toate electrocasnicele de ultima generatie cu mobila comandata in italia ceea ce acum 6 ani nu multi auzisera de plasma ,home cinema si altelepoate asa o sa intelegeti ce poama de soacra am.De 4 ani l-am adus si pe el in Italia ne-am casatorit asa cum trebuie acum doi ani la insistentele lui si ale parintilor mei dar suntem pe "picioarele noastre' si foarte rar se intampla sa cerem ceva alor mei dar ea soacra-mea continua cu ce a invatat si am reusit dar diferenta e ca acum de multe ori incerc sa ii mai iau eu apararea in fata lui si sa ii spun sa o lase in pace sa mai aplanez din conflicte vazand ca nu mai are cum sa "dicteze"imi spune mie poate poate o reusi ceva.Sfatul meu pt voi este sa incercati sa ii modelati pe ei si pe ele sa le lasati in pace ca oricum ar fii nu o dati pe brazda cu ele
robi_mama
soacra mea nu e nici miere nici fiere, nu ne prea cunoastem asa in detaliu pentru ca stam departe si nu ne consultam in nici o privinta. stiu ca are foarte mare influenta asupra sotului meu, dar inca nu m-a calcat asa de rau pe coada ca sa fac ceva
intre noi e ceva de genul ma fac ca te iubesc daca te faci ca ma iubesti
meke

[color="#0000FF"]nici eu nu am probleme cu soacra...ne intelegem destul de bine si nu se baga peste noi trandafir.gif
roxanne
QUOTE(meke @ May 26 2009, 01:05 PM) *
nici eu nu am probleme cu soacra...ne intelegem destul de bine si nu se baga peste noi trandafir.gif


Fericito!
natsandrea
nici eu nu am probleme cu soacra...ne intelegem chiar bine, in schimb am divergente cu bunica sotului meu, intotdeauna treb sa avem pareri diferite, dar soacra e chiar ok
Tania_25
QUOTE(roxanne @ May 26 2009, 01:10 PM) *
Fericito!



oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif tzuc.gif
Tania_25
Soacra mea tot ne zice......de ce nu ne-am mutat usa in usa cu ea.......... rolleyes.gif notworthy.gif wacko.gif
roxanne
QUOTE(Tania_25 @ May 27 2009, 01:56 AM) *
Soacra mea tot ne zice......de ce nu ne-am mutat usa in usa cu ea.......... rolleyes.gif notworthy.gif wacko.gif


Fereasca D-zeu! ohmy.gif
mia22_ro
QUOTE(roxanne @ May 27 2009, 10:44 AM) *
Fereasca D-zeu! ohmy.gif

yes.gif yes.gif yes.gif
Tania_25
QUOTE(roxanne @ May 27 2009, 09:44 AM) *
Fereasca D-zeu! ohmy.gif




biggrin.gif Cine s-ar muta...... rolleyes.gif floare2.gif
roxanne
QUOTE(Tania_25 @ May 27 2009, 01:35 PM) *
biggrin.gif Cine s-ar muta...... rolleyes.gif floare2.gif


nono.gif nono.gif nono.gif nono.gif
Tania_25
QUOTE(roxanne @ May 27 2009, 01:50 PM) *
nono.gif nono.gif nono.gif nono.gif



bere.gif
lucyen
Buna tuturor mamicilor,viitoarelor mamici! dar si pe cele care inca nu sunt biggrin.gif oFloare.gif m si eu o mare, foarte mare problema: Soacra!
mada.angel
QUOTE(lucyen @ May 27 2009, 04:33 PM) *
Buna tuturor mamicilor,viitoarelor mamici! dar si pe cele care inca nu sunt biggrin.gif oFloare.gif m si eu o mare, foarte mare problema: Soacra!

felicitari celor care nu au aceasta mare problema: soacra
mada.angel
QUOTE(natsandrea @ May 26 2009, 04:45 PM) *
nici eu nu am probleme cu soacra...ne intelegem chiar bine, in schimb am divergente cu bunica sotului meu, intotdeauna treb sa avem pareri diferite, dar soacra e chiar ok

dar ce legatura are bunica sotului tau cu tine?din punctul meu de vedere nu ar trebui sa aibe nici o legatura, pt mine bunica sotului meu este decat o baba de 80 ani ca oricare alta, nimik altceva
lucyen
Voi deveni mamicaluna viitoare gravida.gif si nu am avut parte sa ma bucur de evenimentul numit Sarcina, a reusit sa ma inerveze timp de 8 luni mad.gif si cum nu a fost deajuns s-a autoinvitat sa ma ajute dupa ce nasc. Ingrozitor
roxanne
QUOTE(lucyen @ May 27 2009, 02:33 PM) *
Buna tuturor mamicilor,viitoarelor mamici! dar si pe cele care inca nu sunt biggrin.gif oFloare.gif m si eu o mare, foarte mare problema: Soacra!


Cine nu are?! Si ce-ti face tie soacra?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.