Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Soacra
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Viata de cuplu
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
danna68
QUOTE(rux25 @ Jul 27 2008, 01:12 AM) *
si....nu ti-e dor? rolleyes.gif

rolleyes.gif sincer?... da, dar nu vreau sa fac eu primul pas, nu eu am gresit si nici greseala nu este de iertat prea usor, pot ierta multe, dar nu cand este vorba de deny mad.gif
ruxy
QUOTE(danna68 @ Jul 27 2008, 01:16 AM) *
rolleyes.gif sincer?... da, dar nu vreau sa fac eu primul pas, nu eu am gresit si nici greseala nu este de iertat prea usor, pot ierta multe, dar nu cand este vorba de deny mad.gif

Corect oFloare1.gif denny...pe primul plan rolleyes.gif
danna68
QUOTE(rux25 @ Jul 27 2008, 01:16 AM) *
Corect oFloare1.gif denny...pe primul plan rolleyes.gif

floare2.gif floare2.gif floare2.gif partners.gif
raisa
QUOTE(adelastefaroi @ Mar 22 2008, 02:02 PM) *
HM!HM!HM!Atunci eu ce sa mai zic.Am o soacra de iti vine sa o tai si sa ai pui sare pe rani.Este o femeie cum nu va inchipuitzi in primul rand o micinoasa minte cu nerusinare.Dar hade-ti sa incepu cu inceputul.Inaninte de a fi maritata cu sotul meu locuiam impreuna la mine in oras(acum fiind mutata)asta era asa ca o perioada de acomodare sa vedem daca ne intelegem si in vremuri mai grele.Din surse numai de soacra stiute a aflat ca stam impreuna si a venit buluc peste sotul meu la apartamentul unde locuiam cu chirie si sa te tii frate de scandal pe capul lui si urla frate de se auzea tot orasul ala.Eu nu eram acasa eram la munca si cand am urcat scarile si am dat sa intru in acasa am auzit-o urland...In seara aia am plecat si am dormit la parintzi mei.Bun a doua zi pleaca....si und ecredetzi sa dus la bucuresti la ministrul armatei in audienta(sotul fiind cadru militar)si sa plans ca sotul este singurul intretinator de familie si ca ea este grav bolnava si ca are facute vreo trei pre infarturi(si ia are inima de elefant) nu a fost nicioadata bolnava, si sa il mute pe sotul meu in orasul in care locuim acum.In doua saptamani sotul meu a fost mutat cu serviciul binenteles fara mine.Dupa ceva timp am aflat ca defapt ia avea alte planuri pt el nu sa il insoare cu o oraseanca ci cu o taranca de la ei din sat.Asa a venit timpul sa facem nunta dupa un an de la mutarea lui in ziua nuntii ghinion mi-a venit menstruatia(eu neavand-o regulat) mi-a zis sa nu zic nimic la popa ca imi face molifta si a zice babele din sat ca sunt gravida.E hai ca va mai povestesc si alta data ca sunt multe de povestit.Cred ca pot scrie un roman.

Deci vreau sa zic ca parca ai vb de soacra mea:)) cazu e similar...si iubitu meu(nu suntem inca casatoriti legal) e tot in cadrul armatei si tot asa mama lui suna la unitate si baga la minciuni si tot zice ca se duce la ministru si ii zice ca ma tine pe mine din banii de chirie pe care ii primesc ei si cate si mai cate...eu slava cerului acum m-am mutat la brasov si sunt la350km de ea deci nu ne vedem...dar ne strica zilele cu telefoanele zilnice in care ne face in toate felurile pe amandoi si ne strica ziua...a ajuns sa zica ca o sa sune la unitate sa zica ca baiatu ei e nebun si trebuie internat la nebuni...deci va imaginati...nu stiu cum poate o mama sa ii spuna asta propiului fiu!de la prima vizita pe care i-am facut-o acu2ani cand m-a cunoscut numai insulte la adresa mea,ca-s urata,ca....nu pot sa zic cuvintele pe care le foloseste ca sunt jalnice...dar na in fine...a reusit sa ne desparta de 2ori la inceputu relatiei dar ne-am impacat dupa2zile iar acum stie si iubitu meu ce mama are,s-a convins si pastreaza distanta!sunt multe de spus dar nu vreau sa va plictisesc...
Alynna
Fetelor eu am o soacra painea lui D-zeu.Ma inteleg foarte bine cu ea , ne ajuta si imi i-a mereu apararea.Daca as avea o soacra cm povestiti voi si cum mai au cunostintele mele cred ca as matura cu ea pe jos liwlol.gif si nu glumesc cand spun asta.Deodata ce fiecare e la casa lui nu tre sa isi bage nasul nimeni nici parintii nici socrii.Eu le-am taiat macaroana de la inceput si le-am zis:Cand veniti la mine ma anuntati cu o zi inainte , sunati la usa nu intrati ca la voi acasa , nu umblati si nu cotrobaiti peste tot , beti cafeaua si plecati acasa si daca am nevoie de ajutor il cer eu.Asa mi se pare corect si asa fac si eu si la mama si la soacra.
Va pup!!!
alinutza_872000
QUOTE(Miha79 @ Apr 7 2008, 02:11 PM) *
sa va pun o poza cu soacra mea la botez

asa statea ea dupa ce au plecat invitatii din partea ei...cu ai mei nu prea avea povesti asa e ea mai sucita...cand a plecat acasa nici macar nu ia salutat pe parintii mei eu nici nu am stiut ca pleaca acasa deci va dati seama ce frumos din partea ei

nu ti-e frica,k ar putea da cineva cunoscut ei de poza asta?vai si amar ce ar putea iesi!
si soacra mea este la fel de acra k si a ta!si a my face la fel.nu prea are c vb cu ai my asta pt k nu o prea duce kpul... spada.gif
mada.angel
QUOTE(alinutza_872000 @ Aug 28 2008, 02:31 PM) *
nu ti-e frica,k ar putea da cineva cunoscut ei de poza asta?vai si amar ce ar putea iesi!
si soacra mea este la fel de acra k si a ta!si a my face la fel.nu prea are c vb cu ai my asta pt k nu o prea duce kpul... spada.gif

fetelor eu zic ca e cazul sa le cam punem la respect pe soacre, eu am fost fata buna pana la un moment dat dar acum nu mai tine bananab.gif bananab.gif bananab.gif daca nu ii convine ii dau imediat replica '' fac ce vreau si stiu ce fac ''pupiki
ari05
QUOTE(mada.angel @ Aug 28 2008, 03:58 PM) *
fetelor eu zic ca e cazul sa le cam punem la respect pe soacre, eu am fost fata buna pana la un moment dat dar acum nu mai tine bananab.gif bananab.gif bananab.gif daca nu ii convine ii dau imediat replica '' fac ce vreau si stiu ce fac ''pupiki

eu am pus-o pe a mea la respect !!! spada.gif doamne bine mai poate fi acum cand nu ma mai suna de 10 ori pe zi, nu ma mai cicaleste si nu se mai baga in viata mea !!!
ruxy
QUOTE(ari05 @ Aug 28 2008, 09:17 PM) *
eu am pus-o pe a mea la respect !!! spada.gif doamne bine mai poate fi acum cand nu ma mai suna de 10 ori pe zi, nu ma mai cicaleste si nu se mai baga in viata mea !!!

Ari ai ales o metoda buna, si e bine ca iti confera linistea de care ai nevoie, smile.gif sa nu uiti insa sa o respecti ca fiind mama sotului tau... wub.gif
Andymar
QUOTE(raisa @ Aug 28 2008, 11:40 AM) *
Deci vreau sa zic ca parca ai vb de soacra mea:)) cazu e similar...si iubitu meu(nu suntem inca casatoriti legal) e tot in cadrul armatei si tot asa mama lui suna la unitate si baga la minciuni si tot zice ca se duce la ministru si ii zice ca ma tine pe mine din banii de chirie pe care ii primesc ei si cate si mai cate...eu slava cerului acum m-am mutat la brasov si sunt la350km de ea deci nu ne vedem...dar ne strica zilele cu telefoanele zilnice in care ne face in toate felurile pe amandoi si ne strica ziua...a ajuns sa zica ca o sa sune la unitate sa zica ca baiatu ei e nebun si trebuie internat la nebuni...deci va imaginati...nu stiu cum poate o mama sa ii spuna asta propiului fiu!de la prima vizita pe care i-am facut-o acu2ani cand m-a cunoscut numai insulte la adresa mea,ca-s urata,ca....nu pot sa zic cuvintele pe care le foloseste ca sunt jalnice...dar na in fine...a reusit sa ne desparta de 2ori la inceputu relatiei dar ne-am impacat dupa2zile iar acum stie si iubitu meu ce mama are,s-a convins si pastreaza distanta!sunt multe de spus dar nu vreau sa va plictisesc...


Nici a mea nu e mai prejos. Suntem casatoriti de mai bine de un an si nu se duce la sot la servici, face altceva mai grav. Inainte de casatorie sotul meu le-a scos socrilor ceva in rate pe adeverinta lui de salariu. Si de atunci pana in ziua de azi ce credeti ca face scumpa mea soacra? Cum eu n-am vrut nici in ruptul capului sa stam la ei (ne-au cerut banii de la nunta sa-si infrumuseteze casa si sa ne mutam la ei), nu si-a platit ratele intentionat ca sa nu ne putem face credit pt apartament. Si stie nemernica ca urmeaza sa avem un copil (in decembrie) dar tot nu se lasa. De barfe despre mine nici nu mai vorbesc, toti cunoscutii aud minciuni ca imi comand sotul si nu-l las sa-si vada parintii. El n-are decat sa-i viziteze cand vrea insa eu nu mai calc pe acolo dupa tot ce mi-au facut! Si-i spune sotului ca la ce ne trebuie noua apartament, ca ei nu au casa?! Daca au e a lor, problema ei este ca nu-l mai poate controla pe sotul meu, ea trebuie sa stie in fiecare zi si de cate ori merge la toaleta, si cati bani castigam si pe ce-i stricam? Dar ce-mi trebuie mie controale, am ales sa stau in chirie pana ne putem lua casa noastra. Iar ei i-am zis ca daca nu plateste ratele, ma duc si-i iau produsele si le vand, ca oi scoate atatia bani pe ele cat sa platesc ce-a mai ramas...
Offf Doamne, am ajuns sa n-o mai suport pe femeia asta!!!
In schimb am un socru atat de bland si de milos... bland ca deh! nici o tigara nu poate fuma fara acordu lu' nevasta-sa!

ari05
QUOTE(rux25 @ Aug 28 2008, 09:36 PM) *
Ari ai ales o metoda buna, si e bine ca iti confera linistea de care ai nevoie, smile.gif sa nu uiti insa sa o respecti ca fiind mama sotului tau... wub.gif

mda... tot asta imi zice si mama ... dar eu o respect .. .atata doar ca nu o suport langa mine, din mai multe motive...
Miha79
QUOTE(alinutza_872000 @ Aug 28 2008, 02:31 PM) *
nu ti-e frica,k ar putea da cineva cunoscut ei de poza asta?vai si amar ce ar putea iesi!
si soacra mea este la fel de acra k si a ta!si a my face la fel.nu prea are c vb cu ai my asta pt k nu o prea duce kpul... spada.gif


sincer nu .............si daca o vede cineva cunoscut ei si ii spune nu cred ca mi-ar zice ceva si nu cred ca ar mai vrea un alt scandal ca risca sa nu-si mai vada nepotii ca dupa prima cearta ..........acum se poarta cu mine foarte bine si incearca sa nu-mi greseasca cu nimic si ma duc la ea mai des acuma ca-i mai las pe pitici la ea cand mai am eu treaba dar nu face niciodata figuri ca nu sta cu ei cu toate ca e bolnava si operata si nu-i poate lua in brate sta cu ei prin curte si are grija de ei ca sunt singurii nepoti ................incerc sa ma inteleg bine cu ea si sa ignor unele chesti care ma supara si uneori cred ca le spune fara sa gandeasca ............cu toate ca stau cu chirie si platesc foarte mult nu m-as mai duce sa locuiesc cu ea niciodata ...........dar asta e si noi vom fi soacre la randul nostru dar eu sper sa nu fiu asa ca si ea sper sa fiu o soacra buna
ruxy
QUOTE(ari05 @ Aug 28 2008, 11:16 PM) *
mda... tot asta imi zice si mama ... dar eu o respect .. .atata doar ca nu o suport langa mine, din mai multe motive...

E foarte bine...respect-o...si-n rest fa cum stii tu ca e mai bine, chiar daca asta inseamna tinut la distanta...va vedeti rar si asta e bine, putin si rar oFloare1.gif
ari05
QUOTE(rux25 @ Aug 28 2008, 11:50 PM) *
E foarte bine...respect-o...si-n rest fa cum stii tu ca e mai bine, chiar daca asta inseamna tinut la distanta...va vedeti rar si asta e bine, putin si rar oFloare1.gif

da eu o tin la distanta, nu gluma... sad.gif intr-un fel mi-e mila de ea, ca ar vrea si ea, normal, sa isi vada nepotul, singurul nepot de fapt... cred ca au trecut deja 3 sapt, daca nu o luna de cand l-a vazut ultima data, si sotul meu ma tot intreaba daca nu vreau sa mergem la ai lui, dar eu ma tot fofilez... nu e vorba ca nu vreau sa o las langa Darius, dar mi se ridica tensiunea numai la gandul de a sta in aceeasi incapere cu ea... nu stiu cum sa fac, ca de lasat nu pot sa il las pe piciulica singur cu taica-sau sa mearga la socrii, ca nu is in stare nici sa-l schimbe nici sa-i dea sa pape... si atunci, ce alternativa am? intre timp sunt acuzata din toate partile ca o privez pe soacra-mea de nepot...
ruxy
QUOTE(ari05 @ Aug 29 2008, 01:49 PM) *
da eu o tin la distanta, nu gluma... sad.gif intr-un fel mi-e mila de ea, ca ar vrea si ea, normal, sa isi vada nepotul, singurul nepot de fapt... cred ca au trecut deja 3 sapt, daca nu o luna de cand l-a vazut ultima data, si sotul meu ma tot intreaba daca nu vreau sa mergem la ai lui, dar eu ma tot fofilez... nu e vorba ca nu vreau sa o las langa Darius, dar mi se ridica tensiunea numai la gandul de a sta in aceeasi incapere cu ea... nu stiu cum sa fac, ca de lasat nu pot sa il las pe piciulica singur cu taica-sau sa mearga la socrii, ca nu is in stare nici sa-l schimbe nici sa-i dea sa pape... si atunci, ce alternativa am? intre timp sunt acuzata din toate partile ca o privez pe soacra-mea de nepot...

Offf may Ari te inteleg perfect stiu ca e greu oFloare1.gif
geocoto
Cred ca daca nu mi-as fi cunoscut socrii as fi avut ceva lipsa.Nu sunt perfecti dar cu timpul am invatat sa ne respectam unii pe ceilalti.Socrul este Dr si soacra profesoara de liceu.Atunci cand i-am cunoscut la 17 ani nu m-au bagat in seama si mult timp nu m-au luat in serios.Tatal meu fiind cadru militar ne-a crescut ca pe niste mici soldatei si pe mine si pe sora mea si am invatat sa nu cerem ce nu ni se cuvine.Atunci mi-am dat seama ca trebuie sa-mi castig respectul socrilor si am facut-o plecand din tara.La inceput nu au inteles ei pasul pe care l-am facut dar acum vin si stau cate 2 luni la noi iarna(mergem la ski impreuna) si vara;Cred ca ma apreciaza in sfarsit.

Mai nasol ca nu ma mai inteleg cu parintii mei mama te imbolnaveste cu insistentele ei iar tata este un caz aparte(cand esti la el in casa face ce vrea chiar daca asta inseamna ca te jigneste).Am fost in tara 10 zile in vara si am stat la socrii iar pe la parinti abea daca am fost.Cand voi naste va veni soacra sa stea la noi 3 luni.Mama nu era f sigura ce va face si stiind-o cum m-ar dispera cu fixatiile ei am preferat asa.
Am avut mare noroc de o soacra care isi vede de terburile ei desi sotul meu este ff mamos.Isi suna parintii de cateva ori pe zi si nu este chiar ieftin sa suni de aici.
Va pup si va doresc multa intelepciune sa puteti trece peste orice neplacere creata de soacra,
Georgiana trandafir.gif
Dana81
QUOTE(pissy18kat @ Mar 8 2008, 11:51 PM) *
eu mias bate soacra non stop smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif

EU NUMAI IN GURA I-AS DA!!! Tu??? liwlol.gif
Dana81
QUOTE(simina @ Mar 17 2008, 05:49 PM) *
Pot sa fiu si eu un pic rea?...In viata,avem parte de oamenii pe care-i meritam.Dar e mult mai usor de vazut cum e altul,decat sa ne vedem pe noi insine.

... trandafir.gif

te contrazic categoric!!!! pot?
Dana81
QUOTE(simina @ Mar 17 2008, 09:51 PM) *
Nu te supara pe mine,dar nu-i obligata.Pe mine ma refuza mama,de soacra nu mai spun nimic si prefer sa ma descurc cum pot.Faptul ca suntem rude nu le obliga cu nimic sa-mi creasca mie copiii...de fapt,nici nu-mi place sa apelez,pentru ca bunicile ,,strica' copiii.
Stiu ca suna dur ce spun,dar eu asa gandesc...eu mi-am facut copii,eu mi-i cresc.

ok f f f deacord cu tine!
DAR SA NU-SI DEA NICI MACAR CU PAREREA IN CAZUL ASTA!!!!!!!!!!!!
Dana81
QUOTE(pissy18kat @ Mar 27 2008, 02:18 PM) *
tot pentru soacrele ca fierea
fetelor care e asemanarea dintre o soacra rea si o sticla de bere
pe amandoua le vrei reci,pe masa si cu spume la gura liwlol.gif liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
HAI TU...!!! Parca nici chiar asa! ...desi.... liwlol.gif liwlol.gif
Dana81
QUOTE(pissy18kat @ Mar 27 2008, 02:18 PM) *
tot pentru soacrele ca fierea
fetelor care e asemanarea dintre o soacra rea si o sticla de bere
pe amandoua le vrei reci,pe masa si cu spume la gura liwlol.gif liwlol.gif

pana la urma berea e buna si calda....soacra tot rece o preferi! liwlol.gif
Dana81
QUOTE(roxana_hribat @ Apr 3 2008, 09:20 AM) *
offffffffffffffffffff interminabila discutie despre soacre. am vb si eu mult despre >draga> mea soacra pe acest forum, pe scurt este insuportabila, si pt cele care ma cunosc ............. fetelor mi se anunta intr-o luna o vizita din partea dansei, normal impreuna cu socrul, si se pare ca vor sta iarasi 3 luni, ca doar daca li se da viza pe 3 luni, sa profite , nu? sa-mi toace mie nervii crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif

fericita rau ai fost cand ai auzit vestea nu???? liwlol.gif
ari05
QUOTE(Dana81 @ Aug 29 2008, 05:10 PM) *
fericita rau ai fost cand ai auzit vestea nu???? liwlol.gif

poi iti dai seama dana ca a fost in al 9-lea cer !!!
Dana81
QUOTE(ari05 @ Aug 29 2008, 07:22 PM) *
poi iti dai seama dana ca a fost in al 9-lea cer !!!

CREDDDD!!! liwlol.gif
ari05
eu azi mi-am vazut soacra, dupa aproape o luna... ca a trebuit sa facem o iesire, ca sa isi vada nepotu... dar fetelor... nu o suport nici acum !!! spada.gif spada.gif spada.gif ce ma fac ??? ca tot va trebui sa ne mai intalnim, sa isi vada nepotu, si ce ma fac daca de fiecare data mi se ridica tensiunea??? ooofff.... crybaby.gif
Mih@ela
QUOTE(ari05 @ Aug 30 2008, 10:58 PM) *
eu azi mi-am vazut soacra, dupa aproape o luna... ca a trebuit sa facem o iesire, ca sa isi vada nepotu... dar fetelor... nu o suport nici acum !!! spada.gif spada.gif spada.gif ce ma fac ??? ca tot va trebui sa ne mai intalnim, sa isi vada nepotu, si ce ma fac daca de fiecare data mi se ridica tensiunea??? ooofff.... crybaby.gif

Dar ce ti-a facut??? ohmy.gif oFloare1.gif
Dana81
QUOTE(ari05 @ Aug 30 2008, 11:58 PM) *
eu azi mi-am vazut soacra, dupa aproape o luna... ca a trebuit sa facem o iesire, ca sa isi vada nepotu... dar fetelor... nu o suport nici acum !!! spada.gif spada.gif spada.gif ce ma fac ??? ca tot va trebui sa ne mai intalnim, sa isi vada nepotu, si ce ma fac daca de fiecare data mi se ridica tensiunea??? ooofff.... crybaby.gif

si eu patzesc la fel ... si spun sincer k am momente in care ma duc la ea pt k vreau si cand intru pe poarta simt k ceva in mine se schimba si ma apuca o stare de nervi de in maxim o jum de ora plec! uneori nu reusesc sa stau atat si am momente in care intru si ies!!! offfffff mama ma-si soacra!!!
anamarianegrii
Am o propunere! Imaginati-va ca azi, acum sunteti soacra si ca nora voastra simte la fel pentru voi! Cum va simtiti?
Sunt multe mame care cred ca fiul/fiica lor merita ceva mai bun sau ca nimeni nu este atat de bun pe cat merita copilul ei! Dar copilul si-a luat pe cine i-a placut fie ca-i place sau nu si mamei. Asta nu inseamna ca vor trai in "dusmanie" pana la sfarsitul vietii.
In opinia mea sa pui un barbat sa "aleaga" intre mama si sotie este cea mai mare greseala diplomatica intr-o casnicie! De cele mai multe ori va alege sotia - caci cu ea va trai pana la sfarsitul vietii dar inima lui va fi sfasiata pe dinauntru!
Si inca un lucru- cei mai multi barbati isi aleg sotiile dupa portretul mamei - asa ca va invit la introspectie!
Mih@ela
QUOTE(Dana81 @ Aug 31 2008, 01:29 AM) *
si eu patzesc la fel ... si spun sincer k am momente in care ma duc la ea pt k vreau si cand intru pe poarta simt k ceva in mine se schimba si ma apuca o stare de nervi de in maxim o jum de ora plec! uneori nu reusesc sa stau atat si am momente in care intru si ies!!! offfffff mama ma-si soacra!!!

Eu..cand merg la soacra-mea,uit sa plec de la ea... wink.gif
Dana81
QUOTE(Mih@ela @ Aug 31 2008, 09:41 AM) *
Eu..cand merg la soacra-mea,uit sa plec de la ea... wink.gif

si eu as uita sa mai plec daca nu l-as avea pe Darius cu mine! ma dispera cu igiena ei si mai ales cu "parerile" ei legate de el!!!!
giulia_0319
QUOTE(anamarianegrii @ Aug 31 2008, 05:49 AM) *
Am o propunere! Imaginati-va ca azi, acum sunteti soacra si ca nora voastra simte la fel pentru voi! Cum va simtiti?
Sunt multe mame care cred ca fiul/fiica lor merita ceva mai bun sau ca nimeni nu este atat de bun pe cat merita copilul ei! Dar copilul si-a luat pe cine i-a placut fie ca-i place sau nu si mamei. Asta nu inseamna ca vor trai in "dusmanie" pana la sfarsitul vietii.
In opinia mea sa pui un barbat sa "aleaga" intre mama si sotie este cea mai mare greseala diplomatica intr-o casnicie! De cele mai multe ori va alege sotia - caci cu ea va trai pana la sfarsitul vietii dar inima lui va fi sfasiata pe dinauntru!
Si inca un lucru- cei mai multi barbati isi aleg sotiile dupa portretul mamei - asa ca va invit la introspectie!



mi-a placut cum ai pus problema. hi.gif
eu nu ma pot plange de soacra mea, e o femeie buna sa ii dea Dzeu sanatate si putere!
ari05
QUOTE(Mih@ela @ Aug 31 2008, 01:58 AM) *
Dar ce ti-a facut??? ohmy.gif oFloare1.gif

multe... nu are rost sa le povestesc ca nu termin pana maine... pe scurt: mi-a violat intimitatea (asta m-a scos din minti), e cicalitoare, se baga in viata mea, si in general peste tot ca musca in lapte, fara sa ii ceara nimeni, si e incorecta in sensul ca il ajuta numai pe cumnatu-meu si pe sotul meu nu, de la noi numai sa ceara stie. si nu mi se pare corect !!! si in plus nu suport oamenii care se pang intr-una si care fac pe victimele !!!
ari05
QUOTE(Dana81 @ Aug 31 2008, 02:29 AM) *
si eu patzesc la fel ... si spun sincer k am momente in care ma duc la ea pt k vreau si cand intru pe poarta simt k ceva in mine se schimba si ma apuca o stare de nervi de in maxim o jum de ora plec! uneori nu reusesc sa stau atat si am momente in care intru si ies!!! offfffff mama ma-si soacra!!!

poi asa am patit si eu ieri, eu am vent cu ideea sa ne intalnim, dar cand am vazut-o ... m-am enervat instant, mai ales cand a inceput sa se miorlaie langa Darius... si in plus m-am mai enervat pt ca sotiorul meu era in extaz ca ne intalnim cu ma-sa, dar cand ne intalnim cu parintii mei, el are dreptul sa se oftice din orice, si sa faca si vizibil acest lucru, de au zis ai mei ca nu mai ies cu noi niciunde, asa prost s-au simtit. dar asta nu-i problema !!! bine ca eu a trebuit sa fiu tot timpul diplomata cand a fost vorba de socri, desi mi-au facut nervi aproape de cand i-am cunoscut ! dar s-a terminat cu diplomatia !!! fiecare va primi ce merita !
ari05
QUOTE(anamarianegrii @ Aug 31 2008, 07:49 AM) *
Am o propunere! Imaginati-va ca azi, acum sunteti soacra si ca nora voastra simte la fel pentru voi! Cum va simtiti?
Sunt multe mame care cred ca fiul/fiica lor merita ceva mai bun sau ca nimeni nu este atat de bun pe cat merita copilul ei! Dar copilul si-a luat pe cine i-a placut fie ca-i place sau nu si mamei. Asta nu inseamna ca vor trai in "dusmanie" pana la sfarsitul vietii.
In opinia mea sa pui un barbat sa "aleaga" intre mama si sotie este cea mai mare greseala diplomatica intr-o casnicie! De cele mai multe ori va alege sotia - caci cu ea va trai pana la sfarsitul vietii dar inima lui va fi sfasiata pe dinauntru!
Si inca un lucru- cei mai multi barbati isi aleg sotiile dupa portretul mamei - asa ca va invit la introspectie!

da-mi voie sa te contrazic la ultima afirmatie.. poate ca o fi asa in alte cazuri, dar la noi sigur nu e asa !!! adik eu nu seaman deloc cu soacra-mea !!! suntem total opuse ! eu nu ma voi lasa niciodata umilita de un barbat! eu nu sunt genul care se miorlaie tot timpul si care isi plange de mila, ma pot descurca in viata si fara sa am un barbat langa mine; eu sunt sigura ca daca voi avea 2 copii, nu voi face niciodata diferente intre ei, ce va primi unul, va primi si celalalt, ca nu aibe nimeni ce comenta si ce sa-mi reproseze. si cel mai important, eu am respect pt persoana mea !!! pt ca e o vorba, daca tu nu te respecti, atunci nici altii n-o sa o faca! si nu mai dau alte exemple ca numai ma enervez iar cand mi le amintesc.
iar cu alesul intre mine si soacra, mi s-a parut ceva normal, atata timp cat mamosu de sotu-meu era toata ziua cu ea la telefon (de ne venea cateva milioane factura), si atata timp cat a pus-o pe ea inaintea mea! mie mi se pare normal si logic ca el sa considere ca fiind familia lui nevasta si copilul, nu pe ma-sa ! i-am si zis la vremea respectiva ca vreau sa divortez, si sa mearga el sa stea cu ma-sa, daca ii mai importanta decat mine. pt ca era !!! credeti-ma !!! ea era sfanta si eu eram dobitoaca ! de cate ori incepeam o discutie, asa o apara si o ridica in slavi si pe mine si pe familia mea ne facea troaca de porci ! asta in conditiile in care ai mei ne-au ajutat si ne ajuta tot timpul, iar ai lui numai probleme ne fac! asa ca nu e de mirare ca nu imi mai suport soacra ! are si sotul meu o parte din vina aici !
iar daca nora n-o sa ma suporte... asta este ! prefer sa se inteleaga ea cu fiu-meu si sa nu existe certurile care exista untre mine si barbatu-meu ...
Dana81
QUOTE(ari05 @ Aug 31 2008, 03:26 PM) *
da-mi voie sa te contrazic la ultima afirmatie.. poate ca o fi asa in alte cazuri, dar la noi sigur nu e asa !!! adik eu nu seaman deloc cu soacra-mea !!! suntem total opuse ! eu nu ma voi lasa niciodata umilita de un barbat! eu nu sunt genul care se miorlaie tot timpul si care isi plange de mila, ma pot descurca in viata si fara sa am un barbat langa mine; eu sunt sigura ca daca voi avea 2 copii, nu voi face niciodata diferente intre ei, ce va primi unul, va primi si celalalt, ca nu aibe nimeni ce comenta si ce sa-mi reproseze. si cel mai important, eu am respect pt persoana mea !!! pt ca e o vorba, daca tu nu te respecti, atunci nici altii n-o sa o faca! si nu mai dau alte exemple ca numai ma enervez iar cand mi le amintesc.
iar cu alesul intre mine si soacra, mi s-a parut ceva normal, atata timp cat mamosu de sotu-meu era toata ziua cu ea la telefon (de ne venea cateva milioane factura), si atata timp cat a pus-o pe ea inaintea mea! mie mi se pare normal si logic ca el sa considere ca fiind familia lui nevasta si copilul, nu pe ma-sa ! i-am si zis la vremea respectiva ca vreau sa divortez, si sa mearga el sa stea cu ma-sa, daca ii mai importanta decat mine. pt ca era !!! credeti-ma !!! ea era sfanta si eu eram dobitoaca ! de cate ori incepeam o discutie, asa o apara si o ridica in slavi si pe mine si pe familia mea ne facea troaca de porci ! asta in conditiile in care ai mei ne-au ajutat si ne ajuta tot timpul, iar ai lui numai probleme ne fac! asa ca nu e de mirare ca nu imi mai suport soacra ! are si sotul meu o parte din vina aici !
iar daca nora n-o sa ma suporte... asta este ! prefer sa se inteleaga ea cu fiu-meu si sa nu existe certurile care exista untre mine si barbatu-meu ...

eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Mih@ela
SOACRA MEA NU I-A DAT NICI UN FIR DE ATA,DE CARE SA SE ATARNE LA INCEPUTUL CASNICIEI ,SOTULUI MEU!CELORLALTI 3 COPII LE-A DAT: FIICEI SALE UN APARTAMENT,IAR CELORLALTI 2 CATE O GARSONIERA!!!DE CE?E PROBLEMA EI,EU UNA NU O CONDAMN,DUMNEZEU ARE GRIJA DE FIECARE...
ari05
QUOTE(Mih@ela @ Aug 31 2008, 04:40 PM) *
SOACRA MEA NU I-A DAT NICI UN FIR DE ATA,DE CARE SA SE ATARNE LA INCEPUTUL CASNICIEI ,SOTULUI MEU!CELORLALTI 3 COPII LE-A DAT: FIICEI SALE UN APARTAMENT,IAR CELORLALTI 2 CATE O GARSONIERA!!!DE CE?E PROBLEMA EI,EU UNA NU O CONDAMN,DUMNEZEU ARE GRIJA DE FIECARE...

f urat din partea ei !!! sotului meu i-a dat ( a trebuit !!! ) in primul rand pt ca celalat fiu primise un apartament si i se facuse nunta, si in al doilea rand, ai mei au contribuit jumate la cumpararea apart nostru si mi-a platit jumate de nunta... ori atata timp cat eu ca fata am venit cu ceva in casnicie, era absurd ca el sa nu vina cu nimic, si nici nu as fi acceptat sa fi fost altfel. dar cam atat a fost ajutorul soacrei... acum se intampla in felul urmator: ai mei ne ajuta si acum , inclusiv financiar (al meu sot e incantat bineinteles de cate ori primim cate un "cadou") , socrii in schimb nu fac altceva decat sa ne tot ceara, si apoi dau mai departe celuilalt baiat (de multe ori) care saracu e un mutalau si nu e in stare sa se descurce singur in viata (desi el are aproape 30 ani) si asta auzim mereu de la soacra-mea, ca saracu trebe ajutat ca el n-are norocu nostru ... auziti la ea !!! da ce noroc avem noi? ca suntem capabili sa ne gasim un job bine platit? poi de-asta am facut atatea scoli !!! ca stim sa ne facem pile/relatii ? (ca asta e in ziua de azi...) ca ne facem tot ce ne facem cu credite din banci ? ... dar de-aia tot el e ala care trebe ajutat, el care nu are rate la banci, el care nu are ipoteca pe apartament, el care nu are copil de crescut... deci tot el trebuie ajutat, nu noi, care cica suntem plini de bani ... probabil au impresia, ca si multi altii, ca noi daca lucram in banca, ne luam salarul direct din tezaur mad.gif mad.gif mad.gif ei, acuma chiar ca m-am aprins.... mad.gif mad.gif mad.gif
alinutza_872000
QUOTE(Miha79 @ Aug 28 2008, 11:50 PM) *
sincer nu .............si daca o vede cineva cunoscut ei si ii spune nu cred ca mi-ar zice ceva si nu cred ca ar mai vrea un alt scandal ca risca sa nu-si mai vada nepotii ca dupa prima cearta ..........acum se poarta cu mine foarte bine si incearca sa nu-mi greseasca cu nimic si ma duc la ea mai des acuma ca-i mai las pe pitici la ea cand mai am eu treaba dar nu face niciodata figuri ca nu sta cu ei cu toate ca e bolnava si operata si nu-i poate lua in brate sta cu ei prin curte si are grija de ei ca sunt singurii nepoti ................incerc sa ma inteleg bine cu ea si sa ignor unele chesti care ma supara si uneori cred ca le spune fara sa gandeasca ............cu toate ca stau cu chirie si platesc foarte mult nu m-as mai duce sa locuiesc cu ea niciodata ...........dar asta e si noi vom fi soacre la randul nostru dar eu sper sa nu fiu asa ca si ea sper sa fiu o soacra buna

intotdeauna m-am gandit ce m-oi face eu cand voi fi soacra?
oare io fi la fel k a mea?in fata sa-ti zic c frumoasa esti,descteapta,devreme acasa...si in spate dupa c inchizi usa s auzi cu urechile tale cum t face scarba,proasta,curva...
mi-as dori k eu s fiu o soacra asa cum mi-am dorit s fie a my...
iar la capitolul stat impreuna....eu nu am rezistat decat 2 luni cu ea...si gata..i-am zis sotului...ori eu...ori ma-ta!si evident...m-a ales p my!
ari05
QUOTE(alinutza_872000 @ Sep 1 2008, 11:10 AM) *
intotdeauna m-am gandit ce m-oi face eu cand voi fi soacra?
oare io fi la fel k a mea?in fata sa-ti zic c frumoasa esti,descteapta,devreme acasa...si in spate dupa c inchizi usa s auzi cu urechile tale cum t face scarba,proasta,curva...
mi-as dori k eu s fiu o soacra asa cum mi-am dorit s fie a my...
iar la capitolul stat impreuna....eu nu am rezistat decat 2 luni cu ea...si gata..i-am zis sotului...ori eu...ori ma-ta!si evident...m-a ales p my!

alinutza, si cand te face soacra cum te face... nu ii zici nik? hhmmmm ce scandal as face eu in locul tau... bine... eu sunt si certareata de felul meu (asa mi se spune...) liwlol.gif
anamarianegrii
QUOTE(ari05 @ Sep 1 2008, 12:56 PM) *
alinutza, si cand te face soacra cum te face... nu ii zici nik? hhmmmm ce scandal as face eu in locul tau... bine... eu sunt si certareata de felul meu (asa mi se spune...) liwlol.gif



O sa fiu cruda dar vreau sa marturisesc ceva! Acum aproape 2 luni l-am vazut pe bunicul meu stand drept ca scandura pe nasalie! Si atunci m-am intrebat - i-a folosit la ceva ca a injurat de cand il stiu, i-a folosit la ceva ca s-a certat o viata cu bunica-mea, i-a folosit ca avea o gramada de vecini cu care se certa mereu? Cred ca atunci, in momentul acela nimic din toate acestea nu-i foloseau la nimic. In fata mortii cred ca regreti toate ocaziile ratate de a trai frumos si in liniste - dar la ce ne mai foloseste atunci regretul?

Avem o viata si ca rasplata pentru acest dar suntem datori sa o traim frumos! De ce sa ne certam cand sunt atatea mii, sute de mii de alte lucruri mai frumoase de facut???? Cand vom sta in fata lui Dumnezeu ce-i vom marturisi? Ca am semanat scandal atunci cand ne-am intalnit cu scandalul?

Imi cer iertare daca v-am deranjat!
geocoto
Dragelor sincer va spun ca daca "veti sadi cearta veti culege cearta".Sunt convinsa ca fiecare ar gasi un mic prilej de scandal daca ne chinuim dar este mai bine sa mai lasam de la noi cateodata si sa ne vedem de vietile noastre.
Intotdeauna am multumit lui D-zeu ca sotul meu este sanatos si nu are diabet insulino dependent ca fratele lui.Fratele lui desi este mai mic a primit mereu ce si-a dorit.Si la ce il ajuta partea materiala daca in sufletul lui este tare suparat datorita bolii.Soacra mea ma apreciaza ca am inteles situatia si de aceea incercam sa ne intelegem cat de bine putem.
Mama mea mi-a dat o suma de bani la nunta si sorei mele i-a dat de 3 ori mai mult cand si-a cumparat apartamentul.Sincer m-am bucurat ca a putut sa o ajute pentru ca ea este singura si nu-i usor iar eu il am pe sotul meu.Cand ma duc la sora mea acasa sunt ca si la mine acasa si nu m-am gandit o secunda cu rautate ca uite ce a fost.
Atata timp cat ceea ce aveti va este suficient incercati sa va bucurati de acest lucru si nu va mai uitati in curtea vecinului ca e drept intotdeauna este loc de mai bine.Aveti un cap intre umeri, 2 maini atunci veti putea mai mult cu timpul.
Va doresc liniste in suflet si iubire pentru semenii vostrii,
Georgiana trandafir.gif
ari05
QUOTE(anamarianegrii @ Sep 1 2008, 01:12 PM) *
Avem o viata si ca rasplata pentru acest dar suntem datori sa o traim frumos! De ce sa ne certam cand sunt atatea mii, sute de mii de alte lucruri mai frumoase de facut???? Cand vom sta in fata lui Dumnezeu ce-i vom marturisi? Ca am semanat scandal atunci cand ne-am intalnit cu scandalul?

Imi cer iertare daca v-am deranjat!

nu ai de ce sa iti ceri iertare ca iti spui parerea, dar .. .DAR !!! eu nu sunt genul care intoarce si celalalt obraz ! am fost buna pana nu demult, si la ce mi-a folosit? numai la faptul ca am fost luata de fraiera ! asa ca sincer, eu una prefer sa dau cu pumnu decat sa stau sa plang pe la colturi... dar... asta sunt eu... si DA, eu fac scandal daca sunt provocata... notworthy.gif
mada.angel
QUOTE(Dana81 @ Aug 31 2008, 02:29 AM) *
si eu patzesc la fel ... si spun sincer k am momente in care ma duc la ea pt k vreau si cand intru pe poarta simt k ceva in mine se schimba si ma apuca o stare de nervi de in maxim o jum de ora plec! uneori nu reusesc sa stau atat si am momente in care intru si ies!!! offfffff mama ma-si soacra!!!

acelasi lucru mi se intampla si mie dana nu atat din cauza soacrei cat a cumnatei , sincer nu o suport nu o pot inghiti nici cu un kg de lamaie e o nesuferita de prima mana crybaby.gif
mada.angel
rolleyes.gif
QUOTE(ari05 @ Aug 31 2008, 02:57 PM) *
multe... nu are rost sa le povestesc ca nu termin pana maine... pe scurt: mi-a violat intimitatea (asta m-a scos din minti), e cicalitoare, se baga in viata mea, si in general peste tot ca musca in lapte, fara sa ii ceara nimeni, si e incorecta in sensul ca il ajuta numai pe cumnatu-meu si pe sotul meu nu, de la noi numai sa ceara stie. si nu mi se pare corect !!! si in plus nu suport oamenii care se pang intr-una si care fac pe victimele !!!

ari in descrierea ta o vad pe soacramea
mada.angel
QUOTE(Mih@ela @ Aug 31 2008, 04:40 PM) *
SOACRA MEA NU I-A DAT NICI UN FIR DE ATA,DE CARE SA SE ATARNE LA INCEPUTUL CASNICIEI ,SOTULUI MEU!CELORLALTI 3 COPII LE-A DAT: FIICEI SALE UN APARTAMENT,IAR CELORLALTI 2 CATE O GARSONIERA!!!DE CE?E PROBLEMA EI,EU UNA NU O CONDAMN,DUMNEZEU ARE GRIJA DE FIECARE...

se mai intampla si din astea mihaela rolleyes.gif
ari05
QUOTE(mada.angel @ Sep 1 2008, 04:08 PM) *
rolleyes.gif
ari in descrierea ta o vad pe soacramea

si ? nu te scoate din minti? liwlol.gif
Dana81
QUOTE(mada.angel @ Sep 1 2008, 04:03 PM) *
acelasi lucru mi se intampla si mie dana nu atat din cauza soacrei cat a cumnatei , sincer nu o suport nu o pot inghiti nici cu un kg de lamaie e o nesuferita de prima mana crybaby.gif

desi sunt constienta k nici eu nu sunt suferita de toata lumea, poate chiar de nimeni ... nu reusesc sa ma abtin cand e vb de o persoana ce imi e antipatica!!! sad.gif mi-ar fi mult mai usor daca nu as baga in seama toate prostiile dar cum sa fac???
Eu nu sunt fatzarnica si deci nu pot ascunde sentimentele mele chiar de uneori in fatza lu soacra-mea mai joc teatru! Cand sunt in preajma ei , ma port asa de frumos cu fiu-su pe care il urasc tot mai tare incat pt ea va ramane o enigma motivul pt care nu stam impreuna!!! sti dc??? EA M-A INVATZAT SA FAC ASA!!! Iti dai seama cum se simte si el .... DAR CE MA BUCUR EU K POT bananab.gif bananab.gif bananab.gif Sincer am momente in care as vrea sa fiu asa mereu ( deci cu toata lumea) as avea mai mult de castigat!
Dana81
QUOTE(ari05 @ Sep 1 2008, 04:16 PM) *
si ? nu te scoate din minti? liwlol.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif parca ai fi EU !! esti belea!!! liwlol.gif liwlol.gif sper k nu te-am scos din minti! wink.gif smile.gif tzuc.gif
mada.angel
quote name='ari05' date='Sep 1 2008, 04:16 PM' post='266819']
si ? nu te scoate din minti? liwlol.gif
[/quote]
ba da mi se face parul maciuca in cap rolleyes.gif
mada.angel
QUOTE(Dana81 @ Sep 1 2008, 11:09 PM) *
desi sunt constienta k nici eu nu sunt suferita de toata lumea, poate chiar de nimeni ... nu reusesc sa ma abtin cand e vb de o persoana ce imi e antipatica!!! sad.gif mi-ar fi mult mai usor daca nu as baga in seama toate prostiile dar cum sa fac???
Eu nu sunt fatzarnica si deci nu pot ascunde sentimentele mele chiar de uneori in fatza lu soacra-mea mai joc teatru! Cand sunt in preajma ei , ma port asa de frumos cu fiu-su pe care il urasc tot mai tare incat pt ea va ramane o enigma motivul pt care nu stam impreuna!!! sti dc??? EA M-A INVATZAT SA FAC ASA!!! Iti dai seama cum se simte si el .... DAR CE MA BUCUR EU K POT bananab.gif bananab.gif bananab.gif Sincer am momente in care as vrea sa fiu asa mereu ( deci cu toata lumea) as avea mai mult de castigat!

asa este Dana si eu m-as bucura sa fiu fatarnica dar nu pot toata lumea stie k nu o inghit pe cumnatamea, nu am suferit-o de prima data nu mi-a facut rau ''prea mulr'' dar sincer de cand am vazut-o prima data nu mi-a placut , mi se intampla sa cunosc unele persoane si sa imi fie antipatice de la prima intalnire, asa s-a intamplat si cu cumnata si sunt sigura k sentimentul este reciproc. bananab.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.