Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Anemie
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Madalina Jilaveanu
Buna sunt Madalina,am un baietel de 1 an si 10 luni ,care este anemic am incercat cateva tratamente ,nu au dat rezultate prea bune.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Anca74
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Feb 26 2008, 05:59 PM) *
Buna sunt Madalina,am un baietel de 1 an si 10 luni ,care este anemic am incercat cateva tratamente ,nu au dat rezultate prea bune.
Ce ma sfatuiti sa fac?


Cat este de anemic? Cum i-au iesit analizele? Cat timp a facut tratamentul? Cu ce?

Important e sa incerci sa ii oferi so o alimentatie bogata in fier dar si vit. C care ajuta foare mult la asimilare, dar daca deficitul de fier e mai mare se apeleaza si la administrarea de medicamente, Ferrum haussman se zice ca e cel mai bun pentru copii, ca s-ar asimila cel mai bine!
Sanatate multa!
cristina67
Baietelul meu are doar 7 luni si pentru ca i-am facut analize si este anemic, la recomandarea medicului, ii dau Ferrum haussman. L-ai incercat?
Madalina Jilaveanu
Va Multumesc pentru sfaturi ,problema lui nu este de fier ci de calciu o are inca de la 6 luni i-am dat Calciu PHARCO +5 picaturi de Vigantol pe perioada tratamentului ,analiza de fier a iesit buna(12.6) medicul mi-a spus ca lipsa de calciu este vizibila desi a facut tratament.Sa fiu sincera nu stiu cu ce sa mai incerc ce sa putea sa ii mai dau .Cineva mi-a recomandat remedii homeopate.Ce parere aveti ?
mariana panca
david de la o luna lua ferrum haussman si la 3 luni i-am facut analize si era anemic ...asa ca ...
mariana panca
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Feb 27 2008, 10:23 AM) *
Va Multumesc pentru sfaturi ,problema lui nu este de fier ci de calciu o are inca de la 6 luni i-am dat Calciu PHARCO +5 picaturi de Vigantol pe perioada tratamentului ,analiza de fier a iesit buna(12.6) medicul mi-a spus ca lipsa de calciu este vizibila desi a facut tratament.Sa fiu sincera nu stiu cu ce sa mai incerc ce sa putea sa ii mai dau .Cineva mi-a recomandat remedii homeopate.Ce parere aveti ?

nu am incercat dar sa stii ca am auzit f multe mamici care folosesc si au folosit ptr copii lor si au dat rezultate f.bune..mai degraba intreaba intreaba pediatrul!bafta si sanatate
Madalina Jilaveanu
Multumesc pt. sfat o sa consult un medic pediatru.
ralukamihai
de ce nu incerci si cu fiole de gluconat de calciu?se dau 5ml \zi timp de 10-15 zile.
multa sanatate!
cristina67
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Feb 27 2008, 12:23 PM) *
Va Multumesc pentru sfaturi ,problema lui nu este de fier ci de calciu o are inca de la 6 luni i-am dat Calciu PHARCO +5 picaturi de Vigantol pe perioada tratamentului ,analiza de fier a iesit buna(12.6) medicul mi-a spus ca lipsa de calciu este vizibila desi a facut tratament.Sa fiu sincera nu stiu cu ce sa mai incerc ce sa putea sa ii mai dau .Cineva mi-a recomandat remedii homeopate.Ce parere aveti ?


Eu ii dau in plus, pe langa picaturile de Vigantol, fiole de Gluconat de Calciu, 1 pe zi timp de 10 zile din luna. Luna trecuta, pe 22 ian am inceput, iar acum, din 22 februarie, ii dau a doua priza de 10 fiole. Tot la recomandarea medicului pediatru.
Madalina Jilaveanu
Mersi mult o sa incerc si cu fiole nu are cum sa ii faca rau .Daca mai stiti si alte tratamente spuneti-mi .Va pup si sanatate multa.
mariana panca
si mi-e mi-a recomandat pediatra in fiecare luna care contine litera r (ianuarie,martie..etc)cate 5 ml de calciu.dar trebuie facute analizele bebelului ptr ca nici f mult calciu nu e bine..!
Madalina Jilaveanu
Asta nu stiam ,mersi mult
mariana panca
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Mar 2 2008, 02:28 PM) *
Asta nu stiam ,mersi mult

tzuc.gif pentru putin
simona4mihaela
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Feb 27 2008, 10:23 AM) *
Va Multumesc pentru sfaturi ,problema lui nu este de fier ci de calciu o are inca de la 6 luni i-am dat Calciu PHARCO +5 picaturi de Vigantol pe perioada tratamentului ,analiza de fier a iesit buna(12.6) medicul mi-a spus ca lipsa de calciu este vizibila desi a facut tratament.Sa fiu sincera nu stiu cu ce sa mai incerc ce sa putea sa ii mai dau .Cineva mi-a recomandat remedii homeopate.Ce parere aveti ?

Eu ii dau fetitei mele odata la 2 luni , timp de 10 zile cate 5 ml de gluconat de calciu/zi (jum. de fiola) la recomandarea medicului pediatru. La analize , calciul i-a iesit bun. Incearca-l pt. ca nu are ce rau sa-i faca!
cameliapanci
QUOTE(simona4mihaela @ Mar 12 2008, 10:12 PM) *
Eu ii dau fetitei mele odata la 2 luni , timp de 10 zile cate 5 ml de gluconat de calciu/zi (jum. de fiola) la recomandarea medicului pediatru. La analize , calciul i-a iesit bun. Incearca-l pt. ca nu are ce rau sa-i faca!

si mie mi-a prescris doctorita de la doua luni gluconat de calciu si fier. acum are sase luni si i-am facut analizele si este totul ok. mai are rost sa ii dau calciu si fier daca analizele sunt bune? pai nu isi ia calciul si fierul din alimentatie din ce moment am inceput diversificarea?
raludacu
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Feb 26 2008, 05:59 PM) *
Buna sunt Madalina,am un baietel de 1 an si 10 luni ,care este anemic am incercat cateva tratamente ,nu au dat rezultate prea bune.
Ce ma sfatuiti sa fac?

salut...iti scriu din bistrita...sper ca te pot ajuta cu un sfat:da-i cat de mult ceai de catina si marar in mancare...cat de mult
aurelia_hadarau
QUOTE(raludacu @ Mar 17 2008, 03:26 PM) *
salut...iti scriu din bistrita...sper ca te pot ajuta cu un sfat:da-i cat de mult ceai de catina si marar in mancare...cat de mult

Buna,bistriteanco!Da e bun ceaiul de catina,dar e foarte bun si morcovul,spanacul,salata verde pt fier si cat de multe lactate(lapte,iaurt,branzica de vaci)si oua daca le tolereaza.Si noi am avut probleme cu anemia,pe cand avea Andeea 4 luni,dar la ea era lipsa de fier,si cu Ferrum haussman si Debridat am tratat-o cam pana la un an.De atunci nu am mai avut probleme cu ea.Va doresc sanatate multa!
Madalina Jilaveanu
Buna fetelor ,acum o luna am fost la medic si mi-a recomandat pt. anemie(lipsa de calciu )tratament homeopat si au inceput sa se vada o imbunatatire ,miercuri mergem la analize sper sa iasa bine.Va pup tzuc.gif Va
Va multumesc pt. sfaturi
ana91
buna si baietelul meu are anemie cam maricika are 2 luni si 4 zile doctorita mia spus sai dau fier cate 10 picaturi p zi da cred k nui place puiului meu k iam dat si de atunci plange k pur si simplu nu stiu c sa mai fak
ruxy
QUOTE(ana91 @ Jun 12 2008, 12:30 AM) *
buna si baietelul meu are anemie cam maricika are 2 luni si 4 zile doctorita mia spus sai dau fier cate 10 picaturi p zi da cred k nui place puiului meu k iam dat si de atunci plange k pur si simplu nu stiu c sa mai fak

De unde stii ca are anemie? i-ai facut analiza? sau? oFloare1.gif
ruxy
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Mar 17 2008, 06:45 PM) *
Buna fetelor ,acum o luna am fost la medic si mi-a recomandat pt. anemie(lipsa de calciu )tratament homeopat si au inceput sa se vada o imbunatatire ,miercuri mergem la analize sper sa iasa bine.Va pup tzuc.gif Va
Va multumesc pt. sfaturi

Mada...anemie...nu e tot una cu lipsa de calciu....sunt total diferite oFloare1.gif acestea se pot vedea numai in urma analizelor...nu credeti nimic pana nu le repetati in doua locuri (laboratoare)diferite...
Madalina Jilaveanu
QUOTE(rux25 @ Jun 11 2008, 11:37 PM) *
Mada...anemie...nu e tot una cu lipsa de calciu....sunt total diferite oFloare1.gif acestea se pot vedea numai in urma analizelor...nu credeti nimic pana nu le repetati in doua locuri (laboratoare)diferite...

da asa e ......anemia e lipsa de fier ,iar el are hemoglobina buna si nu i-am dat fier decat o dat restul la luat din alimentatie .....lipsa de calciu se numeste alf fel .....si asta ma nelamurit ..........asa sa exp.e anemic are lipsa de calciu .....la inceput m-am speriat dar acum tind sa cred ca nu el bea in jur de 1 kg.de lapte pe zi oare chiar nu asimileaza nimic
ruxy
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Jun 12 2008, 12:48 AM) *
da asa e ......anemia e lipsa de fier ,iar el are hemoglobina buna si nu i-am dat fier decat o dat restul la luat din alimentatie .....lipsa de calciu se numeste alf fel .....si asta ma nelamurit ..........asa sa exp.e anemic are lipsa de calciu .....la inceput m-am speriat dar acum tind sa cred ca nu el bea in jur de 1 kg.de lapte pe zi oare chiar nu asimileaza nimic

Ok...dar de unde lipsa de Ca? a iesit la analize...sau?
Madalina Jilaveanu
QUOTE(rux25 @ Jun 11 2008, 11:50 PM) *
Ok...dar de unde lipsa de Ca? a iesit la analize...sau?

la analize nu a mai iesit nimic ca a facut tratament homeopat ...............CALCAREEA COMPUSA SI SILICEA 5-7-9-30 cam 1 an si cred ca in toamna reluam
ruxy
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Jun 12 2008, 12:54 AM) *
la analize nu a mai iesit nimic ca a facut tratament homeopat ...............CALCAREEA COMPUSA SI SILICEA 5-7-9-30 cam 1 an si cred ca in toamna reluam

asta am inteles...si e ok...dar ce te-a determinat sa crezi ca are lipsa de Ca?
mioarabraila
madlina i ai dat vigantol?
Madalina Jilaveanu
QUOTE(rux25 @ Jun 11 2008, 11:56 PM) *
asta am inteles...si e ok...dar ce te-a determinat sa crezi ca are lipsa de Ca?

spusele doctoritei ......cand la vazut a zis ceva de genul .........oooooo e vizibila lipsa de calciu ......si am luat-o de buna si mi-am facut grij ca orice mama si am luat masuri ........i-am facut trat.homeopat ca am zis ca e mai bun asta tot la rec.med. oFloare1.gif
ruxy
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Jun 12 2008, 01:01 AM) *
spusele doctoritei ......cand la vazut a zis ceva de genul .........oooooo e vizibila lipsa de calciu ......si am luat-o de buna si mi-am facut grij ca orice mama si am luat masuri ........i-am facut trat.homeopat ca am zis ca e mai bun asta tot la rec.med. oFloare1.gif

Da ma rog...eu nu am incredere in asa ceva...gen exclamatii gratuite... oFloare1.gif sunt prea trecuta prin multe...si urate...asa ca am rezerve...cu ochiul atotstiutor...fa-i o analiza din degetel...si vezi si Ca si Hemoglobina....si dupa discutam...pana atunci....da-mi voie sa am retineri rolleyes.gif
Madalina Jilaveanu
QUOTE(mioarabraila @ Jun 11 2008, 11:59 PM) *
madlina i ai dat vigantol?

DA I-AM DAT PANA LA 2 ANI NEINTRERUPE .........SI CRED CA IN TOAMNA INCEP IAR PE SEZONUL RECA
Madalina Jilaveanu
QUOTE(rux25 @ Jun 12 2008, 12:07 AM) *
Da ma rog...eu nu am incredere in asa ceva...gen exclamatii gratuite... oFloare1.gif sunt prea trecuta prin multe...si urate...asa ca am rezerve...cu ochiul atotstiutor...fa-i o analiza din degetel...si vezi si Ca si Hemoglobina....si dupa discutam...pana atunci....da-mi voie sa am retineri rolleyes.gif

o sa fac ,dar la un lab. buun ca la grtuite nu am incredere oFloare1.gif
ruxy
QUOTE(Madalina Jilaveanu @ Jun 12 2008, 01:14 AM) *
o sa fac ,dar la un lab. buun ca la grtuite nu am incredere oFloare1.gif

ok...dar fa la doua nu la unul....si dupa zic da...e ok...altfel nu cred oFloare1.gif
Danutza_rge
BB meu s-a nascut cu anemie severa si are hemoglobina 9.2. A uitat dct sa ne de-a fier in timpul sarcinii ,iar eu nu am stiut ca trebuie sa-l iau si acum sufera BB, am fost cu el la Hematologie si ia-u pus diagnosticul eoziofilie.
Madalina Jilaveanu
QUOTE(Danutza_rge @ Jun 15 2008, 10:41 PM) *
BB meu s-a nascut cu anemie severa si are hemoglobina 9.2. A uitat dct sa ne de-a fier in timpul sarcinii ,iar eu nu am stiut ca trebuie sa-l iau si acum sufera BB, am fost cu el la Hematologie si ia-u pus diagnosticul eoziofilie.

imi pare rau pt.BB tau nu stiu ce sa te sfstuiesc sa faci ...........cel mai bine este sa-l vada un doctor bun .....sanatate multa oFloare1.gif
Danutza_rge
mersi madalina .........asa o sa fac , ne trebuie un dct bun pediatru pt el ,inca il mai caut
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.