Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Jurnalul Amintirilor Mele
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bloguri. Pagini Personale > Bloguri > Blog VALERIA OANA
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
VALERIA OANA
Cineva m-a indemnat sa deschid acest topic. Nu stiu daca am procedat corect sau nu..... Unele lucruri nu pot fi rostite cu sinceritate in fata celorlalti, altele isi pierd din intensitate sau devin banale....
Unele amintiri nu pot fi traite cu aceeasi intensitate de cei care citesc ceva in care nu se regasesc, dar, sper ca daca eu voi impartasi din momentele ce mi-au schimbat, macar in parte viata, si cineva va reusi macar o data sa zambeasca, nu este chiar totul in zadar
liliana2u
Astept cu nerabdare franturi din amintirile tale, sunt convinsa ca vor fi invataturi pentru noi... floare2.gif
max
pupici si imbratisari pentru o prietena draga trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
georgeta23
VALERIA OANA
“Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita” dar „oricum ai taia, orice lucru are doua fete” deci si eu asa ca „Restul ... depinde de ceilalti”. Un lucru in care m-am luptat sa cred e ca ”trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea. Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii”. depinde ce contine acel trecut pentru ca unele fapte nu pot fi ignorate si unele consecinte nu pot fi surmontate. Esti omul trecutului tau. Candva, acel TU nu era definit, era in
formare si s-a schitat ca raspuns la stimulii actuali in acel timp. De atunci iti faci idee despre cum ai vrea sa nu fie desi habar n-ai care e alternativa. Important e sa fie ALTFEL! Esti optimist, nu esti prost, ai expectante mari de la tine si de la ei, le oferi sinceritate, respect, apoi refuzi sa o mai faci, le intorci spatele, le arati ca nimeni nu e de neinlocuit, incerci sa te convingi si pe tine de asta, urli, te intrebi cand ai avut timp sa gresesti atat de mult ca instantele alea mai mari ca vointa si creierul tau sa-ti aplice acest tratament. Si atunci inveti ca „indiferent cat de mult suferi, lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta”. Iti propui sa pedepsesti orice urma de slabiciune care apare in tine pentru ca „doi
oameni pot privi acelasi lucru si pot vedea ceva total diferit”. Si alegi ca ce vezi tu e corect incercand sa stabilesti niste certitudini. Slabiciunea (sentimentul) pentru cineva iti creste disponibilitatea catre ascultarea cu atentie a parerii lui si asta ar darama edificiul tau. Apoi mai cresti un pic si, da, vezi ca nu esti
centrul universului si ca lumea merge linistita inainte fara participarea ta activa la ceva, la orice. Te vezi iar mic intre elefanti care fie ca se apropie cu afectiune sau cu agresiune de tine, te calca in picioare pentru ca nu-ti banuiesc fragilitatea. Te repliezi, iti redefinesti parametrii si cred ca atunci inveti ca „cei care sunt
cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata”. Te uiti in urma si vezi ca mai mult de jumatate din alegerile care ti-au trasat drumul nu au fost ale tale si din restul mare parte au fost facute prin excludere mai degraba decat prin afinitati reale... Pentru ca acea prima idee a ramas: asa nu! dar cum? Te sperii de tine, te urasti, te condamni si te blamezi. te refugiezi intr-o noua idee : „nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii. Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti"” Dar (ca sa vezi!!!) nu esti omul care dea vina pe altii.
Si ei au avut motivatiile lor, si ei sunt oamenii trecutului lor. Nu poti sa te ierti pentru ca dintr-un punct puteai schimba ceva. Puteai sa schimbi macazul si sa intri in alta lupta. Aici e mai delicat pentru ca, vezi tu, e ca intr-un sistem opresiv.. Ani de zile scopul tau e
sa-l subminezi, iar cand el se surpa te trezesti fara obiectul urii, fara dusman. Esti liber... Dar prea tarziu. E un decalaj pe care trebuie sa-l recuperezi rapid si te darama spatiul asta nou din jur. In toata acea perioada de izolare sperai in lucruri de genul „sunt
oameni care te iubesc dar nu stiu s-o arate”. Revelatia de dupa razboi e tocmai confirmarea! Te bucuri dar nu mai poti sa te dedici lor cum ai fi facut-o daca nu te-ar fi tarat prin suparari. Devii circumspect dar constiinta iti spune ca atunci ”cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat. Dar nu am dreptul sa fiu si RAU”. Nu vrei sa-i dezamagesti dar diferentele sunt deja prea mari si orice fapta a ta pare o rautate. Ei te-au pierdut undeva pe drum si nu te mai cunosc pentru ca au fost absenti la schimbarile petrecute in tine in toti anii astia”. Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile”. Ca un lait-motiv, consideri ca vina iti apartine si te macina cum sa faci ca sa pastrezi echilibrul intre ce vrei tu si ce vor ei. Fugi dintr-o extrema in alta: te izolezi sau te dedici cu frenezie anturajului. Cauti mereu varianta aia care sa contrasteze cu asa nu-ul. Mai inveti cu dezamagire ca asa nu-urile sunt inca multe altele decat ala initial de care fugeai. Si apoi...”viata iti poate fi schimbata in cateva ore de catre oameni care nici nu te cunosc”. Pentru ca iti ilumineaza toate lucrurile pe care le-ai invatat si tu nu stiai ca le stii.
VALERIA OANA
Sunt lucruri in viata pe care ne dorim sa nu le pierdem niciodata....Sunt momente pe care vrem sa le traim permanent......Sunt parfumuri ce ne amintesc de anumite clipe, de anumite persoane dragi noua, de locuri unde ne intoarcem mereu pentru a ne reincarca bateriile.
Imi amintesc cu drag de bunicii mei, de locurile copilariei mele, de zambetul iubitei mele mamaite care a plecat prea devereme intr-o lume prea indepartata pentru noi.
Incerc sa-i povestesc copilului meu franturi din amintirile dragi sufletului meu, sa-l fac partas la bucuriile si supararile pe care le-am avut cand aveam varsta lui.... E greu, pentru ca sunt alte timpuri, totul a evoluat.....
VALERIA OANA
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA
ruxy
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA

partners.gif Doamne m-a trecut un fior....Doamne ce spui trandafir.gif partners.gif minunat Oana tzuc.gif hug.gif hug.gif hug.gif
Claudia Elena
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA

Nu-mi vine sa cred...felicitari din suflet...hmmm...deci cu asta te-ai ocupat in ultima vreme de nu ai prea dat pe forum, sa-ti dea DD cel mai frumos si cuminte copilas, multa sanatate tie si la bebe, pup dulce tzuc.gif eusa_clap.gif
gordunel
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA


Nu imi vine sa cred ca este adevarat. Astazi chiar ca am citit cea mai buna veste si sincer ma bucur din toata inima. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
Miha79
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA

felicitari Oana eusa_clap.gif iti doresc din toata inima sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif tzuc.gif
Dana75
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA

Felicitari inca o data Oana! Iti doresc o sarcina usoara, fara probleme si un bb sanatos! eusa_clap.gif fetita.gif gravida.gif
mary83
jan200on
Felicitari, iti doresc multa sanatate si o sarcina usoara! trandafir.gif
VALERIA OANA
Va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase. A trecut foarte mult timp de la prima sarcina, iar bebelul asta vrea sa-si faca simtita prezenta inca de la inceput. Nu-i place mai nimic, vrea sa dorm toata ziua, dar ...se pare ca are o mare pasiune pentru ....vinul rosu
gordunel
INSEAMNA CA ESTE BINE DISPUS SI SE GANDESTE SI LA TINE CAND TE PUNE SA DORMI. SANATATE SI SA AVETI GRIJA DE VOI
VALERIA OANA
Dupa un pahar de vin rosu...cred si eu ca este bine dispus....
gordunel
Samana un pic cu mama lui sau mama ei pt. ca inca nu stii ce este.
georgeta23
olelei ce veste minunata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! felicitari Oana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!vreau poze can vei avea burtik mare!!!!!!!!!
Simona25
bananab.gif bananab.gif oauuuuuu...felicitari oana...sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
VALERIA OANA
Deocamdata, bebe face nazuri mari de tot. Nu ma lasa sa mananc NIMIC dulce, nu ii plac bananele si nici cafeaua, nu ma lasa sa dorm decat pe partea stanga si, desi mi se pare extrem de ciudat, in fiecare dimineata, desi nu sunt racita, stranut foarte mult
ruxy
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 29 2008, 10:36 AM) *
Deocamdata, bebe face nazuri mari de tot. Nu ma lasa sa mananc NIMIC dulce, nu ii plac bananele si nici cafeaua, nu ma lasa sa dorm decat pe partea stanga si, desi mi se pare extrem de ciudat, in fieare domineata, desi nu sunt racita, stranut foarte multe

partners.gif alergie la bebe...nu exista rolleyes.gif ....ai grija de tine trandafir.gif ...e confirmarea deplina a unei sarcini minunate partners.gif tzuc.gif hug.gif sunt fericita pentru tine Oana hug.gif tzuc.gif
Simona25
si eu ma bucur tare mult pt tine oana...am un motiv in plus sa planific o vizita in bucuresti floare2.gif
alexandra81
Si noi ne bucuram pt tine Oana. Sa ai sarcina usoara si sa ai un bebe sanatos si jucaus.gif
VALERIA OANA
Ce fete dragute sunteti voi!
gordunel
Este bine ca nu ii place cafeaua si pt. tine si pt. el
VALERIA OANA
Pentru mine nu este bine, pentru ca mie imi place mult de tot, dar daca el este mofturos....ma conformez si eu....
Simona25
in cate saptamni esti? floare2.gif
laguna.blue
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 29 2008, 11:24 AM) *
Pentru mine nu este bine, pentru ca mie imi place mult de tot, dar daca el este mofturos....ma conformez si eu....

IMI PLACEA, iubita, asa se spune liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Nici eu nu am suferit in timpul sarcinii cafeaua si parfumul meu preferat .....cafeaua a revenit in top, dar parfumul...NU blush.gif blush.gif
gordunel
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 29 2008, 11:24 AM) *
Pentru mine nu este bine, pentru ca mie imi place mult de tot, dar daca el este mofturos....ma conformez si eu....


Asta este situatia si trebuie sa ta conformezi ca altfel el reactioneaza si te face sa vrei
Dana81
bananab.gif gravida.gif oana... multi tzuc.gif si multa mult bafta!!! sarcina usoara si un bebe sanatos tun!!! bananab.gif trandafir.gif jucaus.gif hug.gif hug.gif hug.gif bb.gif
Anca74
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA



Draga mea...azi am citit postarea ta! E cea mai buna veste pe care am primit-o in ultima vreme! Sa fiti bine amandoi, pui drag! Claudiu? ce zice?
Anca74
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 29 2008, 08:10 AM) *
Va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase. A trecut foarte mult timp de la prima sarcina, iar bebelul asta vrea sa-si faca simtita prezenta inca de la inceput. Nu-i place mai nimic, vrea sa dorm toata ziua, dar ...se pare ca are o mare pasiune pentru ....vinul rosu


E semn bun iubita! Eu pe la 2 luni am cumparat zilnic cate o sticla de vin, alb! De pofta! Iti dai seama ce fericiti erau sotul si tatal meu? Ca eu abia de imi umezeam buzele....
Anca74
Iar acum, ca am aflat, o sa am zilnic grija de tine!
Of, cat as vrea sa iti impartasesc starea...dar ce sa fac cu tati asta al meu care doarme mereu inaintea lui Radu! mad.gif

of...Acum mi-a fugit si bruma de somn care o mai aveam! DE FERICIRE!
O sa avem un bebelus! O sa avem un bebelus! O sa avem un bebelus! O sa avem un bebelus! O sa avem un bebelus!
Ce sa fie? Ce sa fie?
fetita.gif barza.gif
georgeta23
GEMENI!!!!!!!
Anca74
QUOTE(georgeta23 @ Apr 30 2008, 01:25 AM) *
GEMENI!!!!!!!



carut.gif carut.gif
georgeta23
QUOTE(Anca74 @ Apr 30 2008, 01:38 AM) *
carut.gif carut.gif
liwlol.gif liwlol.gif baby1.gif baby1.gif
ne omoara Oana!
nalya
Oana o sa aiba un bebe?Am inteles eu bine?Super,felicitarile mele,chiar ieri seara eram pe topicul de poze cu mamici,tatici,bebici,si i-am citit postarile Oanei,in care spunea ca,,,,,,,,,,,,Claudiu isi doreste un fratior/surioara!!!!!!!!Felicitari si sarcina usoara gravida.gif trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif
VALERIA OANA
Georgeto, daca fac gemeni, TE OMOR!
Lui Claudiu nu i-am spus inca de bebe, vreau sa ma asigur ca totul este OK si abia dupa aceea. Eu am RH negativ si AB4, la prima sarcina am mers in fiecare luna la Institutul de Hematologie. Cat despre ce mi-ar place sa fie....nu stiu, nu are importanta, desi mi-ar place sa fie fetita. Imi doresc doar sa fie sanatos si sa se nasca la termen. Atat.
Claudia Elena
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 30 2008, 11:15 AM) *
Georgeto, daca fac gemeni, TE OMOR!

Pey...si daca faci tripleti ce-i faci Getutei? oFloare.gif
georgeta23
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 30 2008, 11:15 AM) *
Georgeto, daca fac gemeni, TE OMOR!
Lui Claudiu nu i-am spus inca de bebe, vreau sa ma asigur ca totul este OK si abia dupa aceea. Eu am RH negativ si AB4, la prima sarcina am mers in fiecare luna la Institutul de Hematologie. Cat despre ce mi-ar place sa fie....nu stiu, nu are importanta, desi mi-ar place sa fie fetita. Imi doresc doar sa fie sanatos si sa se nasca la termen. Atat.
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif


QUOTE(Claudia Elena @ Apr 30 2008, 03:45 PM) *
Pey...si daca faci tripleti ce-i faci Getutei? oFloare.gif
te pup Claudia tzuc.gif tzuc.gif
Anca74
tzuc.gif Oana! Sa dea DD sa fie totul bine!

Dar cum ai reusit tusa ai si RH negativ si AB 4...? rolleyes.gif Ai grija de tine si nu iti face griji, ai sa vezi ce bubulina draguta ai sa ai! trandafir.gif
Anca74
Pupam si azi, bubulina si asteptam vesti bune! fetita.gif fetita.gif tzuc.gif tzuc.gif
danna68
tzuc.gif tzuc.gif hug.gif hug.gif iubita mea, nu pot sa spun ca imi vine sa cant de fericire pentru tine... sa ai grija de voi doi si abea astept sa te vad cu burtica... pup de 1000 de ori ... o sarcina usoara iti doresc si un bebe sanatos si frumos ca tine tzuc.gif hug.gif
Anca74
trandafir.gif pt tine, mamico!
Mona75
trandafir.gif Oana,iubita mea,felicitari pt.bebe. floare2.gif Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos.DD sa aiba grija de voi,sa treceti cu bine peste aceasta perioada. tzuc.gif
Cum ar fi sa ai doi?Iti mai aduci aminte ce vorbeam anul trecut despre asta,nu!!! rolleyes.gif
Mih@ela
Oana,in sfarsit vine bebe!!!!Sa iti dea DD o fetita sanatosa,frumoasa ca..si desteapta ..ca... biggrin.gif tzuc.gif hug.gif Sanatate muuulta! hug.gif
VALERIA OANA
Astazi suntem bine dispusi, desi am revenit la serviciu. Bebe creste ca Fat Frumos, eu la fel....bine ca vine vara, aruncam un cearceaf pe noi si gata
Mona75
Pt.o burtica draga. tzuc.gif
cristinamocica
QUOTE(VALERIA OANA @ Apr 24 2008, 11:34 AM) *
Astazi, in Joia mare, am aflat si vreau sa va impartasesc si voua secretul meu: SUNT INSARCINATA

Felicitari, felicitari, felicitari!!!
Ma bucur sincer pentru viitorul bb si pentru parintii lui.
barza.gif fetita.gif ?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.