Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cum E Cu Prenatalul Fetelor?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
Danutza_rge
Dragi mamci .........lamuriti-ma si pe mine de cand se da prenatalul? De la 7 luni? sau 7 luni si 10 zile?
Merci oFloare.gif
liliana2u
QUOTE(Danutza_rge @ Feb 12 2008, 04:55 AM) *
Dragi mamci .........lamuriti-ma si pe mine de cand se da prenatalul? De la 7 luni? sau 7 luni si 10 zile?
Merci oFloare.gif

Cand implinesti 31 de sapt. de atunci curge prenatalul. Doctorul tau trebuie sa te sfatuiasca exact... la mine asa a fost.. eu fiind in medical 100% pana aproape de 7 luni, apoi mi-am luat concediul de odihna ramas, ca sa ajung exact imediat dupa sapt 31.
cristina321711
Eu am prenatal din 4 februarie (27 sapt si 5 zile),banuiesc ca depinde de problemele pe care le ai si de doctorul tau.
liliana2u
QUOTE(cristina321711 @ Feb 12 2008, 12:07 PM) *
Eu am prenatal din 4 februarie (27 sapt si 5 zile),banuiesc ca depinde de problemele pe care le ai si de doctorul tau.


in Romania asa e, din sapt. 31. Nu stiu cum e legea in Spania, dar cred ca mamica interesata e de aici.
cristina321711
QUOTE(mallina2u @ Feb 12 2008, 10:33 PM) *
in Romania asa e, din sapt. 31. Nu stiu cum e legea in Spania, dar cred ca mamica interesata e de aici.


Pai si daca nu te simti bine si nu mai poti merge la munca cum faci?Nu iti poate da un medical sau trebuie sa mergi la munca chiar daca nu mai esti in stare sa muncesti?
Imi pare absurd.
liliana2u
QUOTE(cristina321711 @ Feb 13 2008, 09:32 AM) *
Pai si daca nu te simti bine si nu mai poti merge la munca cum faci?Nu iti poate da un medical sau trebuie sa mergi la munca chiar daca nu mai esti in stare sa muncesti?
Imi pare absurd.


daca nu te simti bine, iti iei medical, primesti de la medicul curant... dar sa nu depasesti 90 zile, asta pana in cele legale de prenatal... eu am avut probleme grave din sapt 18, cu dese spitalizari, am ramas numai in concediu medical 100%, concediu de odihna ... mai exista varianta medicalului de risc prenatal, dar acela e platit doar 75% si se face cu comisie de medicina muncii...
aryana
Deci cu prenatalul asa stiu eu. Prenatalul si cu postnatalul trebuie sa cumuleze impreuna 120 de zile. Acum trebuie sa iti iei obilgatoriu 40 de zile de postnatal si restul poti sa ti-l iei prenatal adica in total 80 de zile, deci cam la 10 zile dupa ce ai implinit sapte luni poti sa iti iei si prenatal. Am citit si legea si cam asta stiu eu. Eu nu mi-as lua totusi la limita prenatalul ca bebe poate sa se nasca si dupa data la care ar trebui (adica 41, 42 sapt)
Danutza_rge
QUOTE(mallina2u @ Feb 14 2008, 02:02 PM) *
daca nu te simti bine, iti iei medical, primesti de la medicul curant... dar sa nu depasesti 90 zile, asta pana in cele legale de prenatal... eu am avut probleme grave din sapt 18, cu dese spitalizari, am ramas numai in concediu medical 100%, concediu de odihna ... mai exista varianta medicalului de risc prenatal, dar acela e platit doar 75% si se face cu comisie de medicina muncii...



Da dar stii care e ironia sortii? Ca in Februarie anul asta am avut un accident de munca si deja medicalele (cel cu accidentul si cu ce am mai avut pe sarcina) ar cam fii la limita ( cele 90 de zile). Eu acum sunt in conc de odihna. Il termin pe 25 si pana la prenatal ar trebuii sa ma mai duc 9 zile lucratoare la munca dar dct a zis sa nu mai muncesc. Cum e cu comisia de medicina muncii? Cine te trimite acolo? Angajatorul?

MERCI MULT
cristina321711
Aici e mai rau dupa natere pt ca nu ai decat 4 luni de postnatal si 14 zile pt alaptare(e o jumatate de ora pe zi pana bebelul implineste 9 luni dar se poate acumula in 14 zile)plus 1 luna de concediu care iti corespunde pe an. Eu in total o sa am 5 luni si 14 zile apoi NIMIC.
Danutza_rge
QUOTE(cristina321711 @ Feb 14 2008, 05:36 PM) *
Aici e mai rau dupa natere pt ca nu ai decat 4 luni de postnatal si 14 zile pt alaptare(e o jumatate de ora pe zi pana bebelul implineste 9 luni dar se poate acumula in 14 zile)plus 1 luna de concediu care iti corespunde pe an. Eu in total o sa am 5 luni si 14 zile apoi NIMIC.


Da ramane sa ma lamuresc daca se acumuleaza zilele de medical de la acident cu cele dupa sarcina.
Si cine trimite angajatul spre comisia muncii
crybaby.gif
aryana
danutza vorbeste cu medicul tau ginecolog, dar nu e asa o mare tragedie cu comisia. Daca ai probleme, mai ales cand e vorba de sarcina, se prelungeste medicalul fara nici o problema. Doar nu o sa te oblige sa muncesti si sa-ti pui copilasul in pericol. Si eu trebuia sa imi iau medical mai mult dar m-am simtit bine si am putut sa ma intorc la munca. Stiu ca atunci medicul meu ginecolog mi-a spus ca nu e nici o problema, iti iei medical cat ai nevoie si daca depasesti te iti iei mai departe prin comisie. Cred ca la comisie te duci cu o recomandare ceva de la medicul care iti urmareste sarcina.
ina2879
in cazul in care doctorul de familie nu iti mai poate da concediu medical, atunci poti vorbi cu ginecologul tau si iti poate face internare in spita de doua zile, pe baza caruia iti poate da fara probleme concediu medical. Sper sa te ajute acest lucru
Danutza_rge
QUOTE(ina2879 @ Feb 18 2008, 04:52 PM) *
in cazul in care doctorul de familie nu iti mai poate da concediu medical, atunci poti vorbi cu ginecologul tau si iti poate face internare in spita de doua zile, pe baza caruia iti poate da fara probleme concediu medical. Sper sa te ajute acest lucru


merci muuuuult pt ajutor. oFloare.gif
Deci totul depinde si de doctorul ginecolog nu-i asa?
Oricum deja am aflat ca indiferent cu internare sau nu, daca depasesti alea 90 de zile tot te trimit spre comisie.
Danutza_rge
QUOTE(aryana @ Feb 15 2008, 11:39 AM) *
danutza vorbeste cu medicul tau ginecolog, dar nu e asa o mare tragedie cu comisia. Daca ai probleme, mai ales cand e vorba de sarcina, se prelungeste medicalul fara nici o problema. Doar nu o sa te oblige sa muncesti si sa-ti pui copilasul in pericol. Si eu trebuia sa imi iau medical mai mult dar m-am simtit bine si am putut sa ma intorc la munca. Stiu ca atunci medicul meu ginecolog mi-a spus ca nu e nici o problema, iti iei medical cat ai nevoie si daca depasesti te iti iei mai departe prin comisie. Cred ca la comisie te duci cu o recomandare ceva de la medicul care iti urmareste sarcina.


Draga Aryana.......iti multumesc pt sfaturi .La mine e nasol ca am depasit 90de zile de medical . Sa-u acumulat cu zile de medical de la un accident de munca de la inceputul anului.Se pare ca vor sa ma trimita in comisie. Cineva mi-a zis ca nu ar trebuii sa se acumuleze zilele de la accident cu cele dupa sarcina.

Poate stiti voi fetelor mai multe
Help
notworthy.gif
baby_boy
[color="#008000"]Buna fetelor. oFloare1.gif Si eu eram curioasa cum este cu concediul prenatal si postnatal si asa ca am inceput sa citesc forumurile .Acolo pareri impartite...ba ca amindoua au 120 de zile, ba 124 ...ba ca sunt platite 75%, ba 85%..nu stiam ce sa mai cred...eu momentan fiind in concediu medical..dupa care urmeaza sa intru in prenatal...asa ca nu stiam ce sa mai cred...si pana la urma cea ce m-a lamurit a fost legea.
IN CONCLUZIE: e diferenta intre concediul medical si prenatal sau postnatal.....asta ca unele fete le confunda
_ concediul medical..se da de catre med de fam. sau de med. ginecolog (in majoritatea cazurilor cu internare) -acesta e de maxim 90 de zile care se dau fractionat..daca depasesti in total cele 90 de zile..treci printr-o comisie..Concediul acesta se plateste in functie de codul care il are pe el...adica
daca are 06 -100% din media ultimelor 6 salarii brute (e foarte important brut...si nu net- si aici se fac confuzii multe ), 01 parca 75% ..toate aceste coduri sunt scrise pe spatele concediului medical .
_ prenatalul si postnatalul au amindoua maxim 126 de zile..pe care poti sa le iei cum vrei cu o conditie...sa ai minim 42 de zile in postnatal. Acetse zile se pot compensa intre ele, poti s ale iei pe toate 126 sau doar cele 42 dupa nastere. De exemplu eu vreu sa-mi iau 63 inainte si 63 dupa nastere..dar fiecare cum vrea... Acesta se plateste asa. 85% din media ultimelor 6 salarii brute..ceea ce inseamna la cele care au salariul mai mare...pot sa ia mult mai mult decat ia in mina in mod normal....pentru ca acesta nu e impozabil...nu se deduce nici o cotizatie. Sper ca m-am facut inteleasa si am ajutat pe cine avea nevoie de aceste informatii. VA pup fetelor si sarcina usoara. Daca vrei sa mai vorbim pe tema asta intrebati-ma smile.gif
katya_ro
In sfarsit mi-a raspuns si mie cineva la o intrebare care imi dadea inca mari dureri de cap... asta inseamna ca daca imi iau mai putine zile de prenatal acum, de restul beneficiez automat postnatal, si abia apoi intra acei 2 ani pt cresterea copilului? Scuze, baby boy, daca sunt mai grea de cap, dar apelez tot la cunostintele tale!
Noi avem deja 27 de sapt. si inca nu mi-am luat nici concediul de odihna pe anul acesta, deci asta ar insemna, din cate am inteles eu, ca as cam putea incepe sa uit de serviciu... laugh.gif iar prenatalul ziceai ca se plateste cu 85% parca...
baby_boy


buna Katya , stai linistita ca si eu cat am cautat si am intrebat pana sa ma lamuresc.... da ai dreptate daca iei mai putine in prenatal ..restul poti sa le iei in postnatal..ideea e sa faca 126 toate..ceea ce e obligatoriu e 42 posnatal..restul le iei daca vrei sau crezi ca te avantajeaza smile.gif si dupa intri in cei 2 ani. Sa stii ca eu asa am facut ..intai mi-am luat concediul de odihna aferent...apoi mi-am luat medical..iar in august intru in prenatal...deci am cam uitat de serviciu bananab.gif ..si da..prenatalul si postnatalul se plateste 85% din media ultimelor 6 salarii brute si nu se impoziteaza cu nimic...adica...de ex. daca ai pe cartea de munca sa zicem vreo 1200 ron ..si ar venii ca iei in mina vreo 800...in pre sau posnatal intr-o luna ai lua asa 1200* 85%=1020 adica mai mult decat luai normal in mina . smile.gif Daca vrei sa ma mai intrebi ceva..intreaba linistita...iti raspund cu mare placere. oFloare.gif
[size="4"][/size]
Claudia Elena
QUOTE(baby_boy @ Jun 23 2008, 10:04 AM) *


buna Katya , stai linistita ca si eu cat am cautat si am intrebat pana sa ma lamuresc.... da ai dreptate daca iei mai putine in prenatal ..restul poti sa le iei in postnatal..ideea e sa faca 126 toate..ceea ce e obligatoriu e 42 posnatal..restul le iei daca vrei sau crezi ca te avantajeaza smile.gif si dupa intri in cei 2 ani. Sa stii ca eu asa am facut ..intai mi-am luat concediul de odihna aferent...apoi mi-am luat medical..iar in august intru in prenatal...deci am cam uitat de serviciu bananab.gif ..si da..prenatalul si postnatalul se plateste 85% din media ultimelor 6 salarii brute si nu se impoziteaza cu nimic...adica...de ex. daca ai pe cartea de munca sa zicem vreo 1200 ron ..si ar venii ca iei in mina vreo 800...in pre sau posnatal intr-o luna ai lua asa 1200* 85%=1020 adica mai mult decat luai normal in mina . smile.gif Daca vrei sa ma mai intrebi ceva..intreaba linistita...iti raspund cu mare placere. oFloare.gif
[size="4"][/size]

Cele 126 de zile indiferent cum le iei le plateste statul nu-i asa?
alexandra81
QUOTE(Claudia Elena @ Jun 22 2008, 11:09 PM) *
Cele 126 de zile indiferent cum le iei le plateste statul nu-i asa?


Cele 126 de zile sunt platite de firma la care lucrezi...Statul iti plateste indemnizatia de 6 milioane si alocatia de 2 milioane a copilului....pana la 2 ani... oFloare1.gif
katya_ro
QUOTE(baby_boy @ Jun 23 2008, 10:04 AM) *


buna Katya , stai linistita ca si eu cat am cautat si am intrebat pana sa ma lamuresc.... da ai dreptate daca iei mai putine in prenatal ..restul poti sa le iei in postnatal..ideea e sa faca 126 toate..ceea ce e obligatoriu e 42 posnatal..restul le iei daca vrei sau crezi ca te avantajeaza smile.gif si dupa intri in cei 2 ani. Sa stii ca eu asa am facut ..intai mi-am luat concediul de odihna aferent...apoi mi-am luat medical..iar in august intru in prenatal...deci am cam uitat de serviciu bananab.gif ..si da..prenatalul si postnatalul se plateste 85% din media ultimelor 6 salarii brute si nu se impoziteaza cu nimic...adica...de ex. daca ai pe cartea de munca sa zicem vreo 1200 ron ..si ar venii ca iei in mina vreo 800...in pre sau posnatal intr-o luna ai lua asa 1200* 85%=1020 adica mai mult decat luai normal in mina . smile.gif Daca vrei sa ma mai intrebi ceva..intreaba linistita...iti raspund cu mare placere. oFloare.gif
[size="4"][/size]



Multumesc mult, acum chiar ca ma declar lamurita, esti o draguta trandafir.gif
Eu totusi am hotarat sa mai merg si in luna iulie la serviciu, sa-mi iau concediul de odihna in august, iar din septembrie sa imi iau prenatalul pana...vine cocuta. Din cate mi-am dat seama, vom cam naste in aceeasi perioada. Eu voi avea o fetita, tu?
iubita_tiana
QUOTE(baby_boy @ Jun 23 2008, 10:04 AM) *


buna Katya , stai linistita ca si eu cat am cautat si am intrebat pana sa ma lamuresc.... da ai dreptate daca iei mai putine in prenatal ..restul poti sa le iei in postnatal..ideea e sa faca 126 toate..ceea ce e obligatoriu e 42 posnatal..restul le iei daca vrei sau crezi ca te avantajeaza smile.gif si dupa intri in cei 2 ani. Sa stii ca eu asa am facut ..intai mi-am luat concediul de odihna aferent...apoi mi-am luat medical..iar in august intru in prenatal...deci am cam uitat de serviciu bananab.gif ..si da..prenatalul si postnatalul se plateste 85% din media ultimelor 6 salarii brute si nu se impoziteaza cu nimic...adica...de ex. daca ai pe cartea de munca sa zicem vreo 1200 ron ..si ar venii ca iei in mina vreo 800...in pre sau posnatal intr-o luna ai lua asa 1200* 85%=1020 adica mai mult decat luai normal in mina . smile.gif Daca vrei sa ma mai intrebi ceva..intreaba linistita...iti raspund cu mare placere. oFloare.gif
[size="4"][/size]

INTELEG ca zici ca se platesc presi post natalul procent din salar brut, ca nu se mai calc impozite, insa contributiile nu se platesc???cele aferente angajatului nu se mai retin, si totusi angajatorul le plateste.....sunt f nelamurita in privinta asta caci sunt angajator si am 2 gravidutze care de la 24 sapt sunt in concediu risc si medical.....
iubita_tiana
da mi o lege unde zica ca in pre si post natal se plateste 85% din salarul brut, caci eu sunt nevoita sa platesc in totalitate contributiile aferente ...in legatura cu comisia fetelor, nu va faceti griji, angajata mea a fost in comisie fara ca eu sa stiu, a venit direct cu concediu de risc, si cand am vb cu cei de la protectia munci...mi-au zis;" se da fara nici o treaba de medicul ginecolog trimiterea pt risc, chiar si fara a avea ceva.......e dreptul abgajatei se pare...chiar daca nu exista risc..."
baby_boy


Ma bucur ca te-am putut ajuta smile.gif eu o sa am un baietel barza.gif Mie mi-a zis doctora dpn 15 octombrie dar la eco 4d mi s-a zis 8-10 oct....acum o sa vedem....cat o fii de lenes sau grabit :)daca vrei sa vb. mai mult iti las adresa mea de mess stoica_cristina28@yahoo.com. pupici floare2.gif
baby_boy
QUOTE(iubita_tiana @ Jun 23 2008, 11:21 AM) *
da mi o lege unde zica ca in pre si post natal se plateste 85% din salarul brut, caci eu sunt nevoita sa platesc in totalitate contributiile aferente ...in legatura cu comisia fetelor, nu va faceti griji, angajata mea a fost in comisie fara ca eu sa stiu, a venit direct cu concediu de risc, si cand am vb cu cei de la protectia munci...mi-au zis;" se da fara nici o treaba de medicul ginecolog trimiterea pt risc, chiar si fara a avea ceva.......e dreptul abgajatei se pare...chiar daca nu exista risc..."



eu ma refeream ca angajat ..ce primeste...Conform articolului 120 din Legea nr. 19/2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.
de angajator nu m-am interesat..nu stiu ce plateste el..iar cu comisia ai dreptate..e o formalitate doar
baby_boy
QUOTE(baby_boy @ Jun 23 2008, 02:12 PM) *


Ma bucur ca te-am putut ajuta smile.gif eu o sa am un baietel barza.gif Mie mi-a zis doctora dpn 15 octombrie dar la eco 4d mi s-a zis 8-10 oct....acum o sa vedem....cat o fii de lenes sau grabit :)daca vrei sa vb. mai mult iti las adresa mea de mess stoica_cristina28@yahoo.com. pupici floare2.gif

baby_boy
QUOTE(iubita_tiana @ Jun 23 2008, 11:21 AM) *
da mi o lege unde zica ca in pre si post natal se plateste 85% din salarul brut, caci eu sunt nevoita sa platesc in totalitate contributiile aferente ...in legatura cu comisia fetelor, nu va faceti griji, angajata mea a fost in comisie fara ca eu sa stiu, a venit direct cu concediu de risc, si cand am vb cu cei de la protectia munci...mi-au zis;" se da fara nici o treaba de medicul ginecolog trimiterea pt risc, chiar si fara a avea ceva.......e dreptul abgajatei se pare...chiar daca nu exista risc..."


Concediul prenatal si postnatal este platit din asigurarile sociale de stat, conform Legii nr. 19/2000, publicata in Monitorul Oficial nr. 140 din 1 aprilie 2000, privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

Potrivit articolului 118 alin. 1 din aceasta lege, asiguratele au dreptul, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, la concediu pentru sarcina si lauzie, perioada in care beneficiaza de indemnizatia de maternitate. Prin asigurate se intelege persoanele fizice asigurate in conditiile Legii 19/2000 si care pot fi cetateni romani, ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au, conform legii, domiciliul sau resedinta in Romania. Asiguratii au obligatia sa plateasca contributiile de asigurari sociale.

Alineatul 2 al articolului 118 precizeaza ca femeile beneficiaza de aceleasi drepturi, 126 de zile calendaristice concediu pentru sarcina si lauzie, daca au incetat plata contributiei de asigurari sociale, dar care nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat.

Potrivit articolul 119 din Legea 19/2000, concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere. Concediile pentru sarcina si lauzie se compenseaza intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare.

Conform articolului 120 din Legea nr. 19/2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.