Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Compromisuri
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Discutii generale > Party Chat
Pagini: 1, 2
VALERIA OANA
In viata, fiecare dintre noi am facut macar o data un compromis. Care a fost compromisul pe care l-ati facut si pe care acum il regretati?
pissy18kat
mmmmmmmmmm asta i grea sa ma mai gandesc!!!
VALERIA OANA
Daca este greu.....probabil ca sunt multe.....
Claudia Elena
Am facut o gramada de compromisuri, mai ales pentru a-mi pastra relatia, insa nu-mi pare rau deloc, din contra sunt fericita, daca nu faceam compromisuri azi nu il aveam pe sotul meu langa mine si nici un bebe in burtica, nu-mi inchipui viata fara ei. Pentru mine compromisul este o alegere facuta intre orgoliu si dragoste, eu am ales tot timpul dragostea si DD m-a rasplatit. Sper sa nu ajung sa fac compromisuri in defavoarea mea sau a bebelului
adelastefaroi
MMMMMMMMMMMMMMMMM EXACT CUM A SPUS SI PISSY E GREA INTREBAREA...........CEL MAI MARE COMPROMIS A FOST CAND AM RENUNTAT LA TOT BANI.... DISTRACTIE..... PRIETENI PT SOTUL MEU.DAR NU REGRET PT CA IL IUBESC ENORM ASA CUM ESTE EL.
VALERIA OANA
Cat de nesuferite sunteti! De ce considerati voi ca ati facut un compromis atunci cand ati decis sa va traiti tot rstul vitii de un anumit barbat? Asta nu se numea dragoste candva?
Claudia Elena
Ba da Valeria dar nu la 17 ani(cazul meu). De atunci nu am mai avut voie nici sa merg la plimbare in parc cu altcineva. Dar ce sa-i faci, dragostea e mare, nu?
VALERIA OANA
17 ani???? Pai nici n-ai avut timp sa copilaresti draga mea! Si....cum adica "nu ai voie"? Te-ai casatorit sau ai arest la domiciliu?
pissy18kat
dar la 16 ani cand mam maritat eu ca acum am 18 si imi pare tare rau !!
cu toate ca imi iubesc mult familia acum regret ca nu am ales alt drum acesta este compromisul meu care iil regret!!
ella14
io nu le inteleg pe fetele astea care fac ce spun iubitii/sotii ce-or fi ei .dragele mele,fi-ti demne,independente,marete nu lasati pe nimeni sa va calce in picioare,fi-ti tot timpul cu fruntea sus,mandre...
pissy18kat
QUOTE(Claudia Elena @ Feb 13 2008, 11:34 PM) *
Ba da Valeria dar nu la 17 ani(cazul meu). De atunci nu am mai avut voie nici sa merg la plimbare in parc cu altcineva. Dar ce sa-i faci, dragostea e mare, nu?



QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 14 2008, 12:01 AM) *
17 ani???? Pai nici n-ai avut timp sa copilaresti draga mea! Si....cum adica "nu ai voie"? Te-ai casatorit sau ai arest la domiciliu?



pai vezi tu valeria cand te mariti asa tanara si mai ales daca barbatul pe care il iei de sot e mai in varsta fata de tine acesta are o impresie gresita ca cu prima ocazie poate sa te piarda dar nui asa si al meu face la fel nu prea ma lasa sa ies din casa mergem numai cu masina daca vreau sa ma duc undeva dar nu ma iau eu dupa el!!iam explicat ca nu sunt prizonier si ori o lasa mai moale ori ne lasam .
Claudia Elena
Eram doar prieteni, dar cum eu am fost tinuta in casa si nu mai avusesem iubiti inaintea lui( eram si foarte indragostita), il credeam tot ce imi spunea.Un an de zile cat a fost plecat in Portugalia ( eram in clasa a 12-a) nu mi-am sarbatorit nici macar majoratul, ma gandeam ca poate se supara daca ies cand nu e el acasa. Dupa care a venit, ne-am casatorit, acum facem bebe si eu nici nu stiu cum erau discotecile pe vremea mea...
pissy18kat
hai ca i prea de tot si al meu mai face urat dar nici chiar asa .si am plecat impreuna in italia chiar daca aveam 16 ani ca iam zios ca fara mine nu se duce daca pleaca dus sa fie .dar sa nu mi fac ziua sa nu ies din casa deloc daoincolo de treaba.
pissy18kat
nasol; claudia elena eu stateam numai in disco ca acolo am lucrat vara lucram ca barman la why not in neptun de la 14 ani lucrez si stateam de la 10 cand incepea programul pana la 4 dimineataza seara de seara toata vara !!!
Claudia Elena
Si eu am lucrat in fiecare vara pe timpul liceului, mie insa nu-mi pare rau ca am stat cuminte si n-am iesit din casa cat a fost plecat, pentru ca e un baiat super, ne mai certam, insa nu l-as da pe nimic in lume. Ma gandesc ca daca nu l-as fi ascultat cine stie peste ce fel de om as fi dat. Toti din familia lui ma iubesc si pot sa zic ca e mai bine decat la mama acasa.
adelastefaroi
QUOTE(Claudia Elena @ Feb 13 2008, 05:08 PM) *
Eram doar prieteni, dar cum eu am fost tinuta in casa si nu mai avusesem iubiti inaintea lui( eram si foarte indragostita), il credeam tot ce imi spunea.Un an de zile cat a fost plecat in Portugalia ( eram in clasa a 12-a) nu mi-am sarbatorit nici macar majoratul, ma gandeam ca poate se supara daca ies cand nu e el acasa. Dupa care a venit, ne-am casatorit, acum facem bebe si eu nici nu stiu cum erau discotecile pe vremea mea...


claudia esti din vatra dornei?pai suntem foarte aproape una de alta eu sunt casatorita in falticeni dar orasul meu nanatl este campulung moldovenesc
adelastefaroi
nici eu nu am iesit din casa tongue.gif atunci cand sotul meu a fost detasat cu serviciul........Aveam o prietena care avea masina si toate discotecile erau ale noastre.Din dorna claudia aia de peste drum de gara din sadova din gura humorului am ajuns si pana la pascani intr-o seara.I-am zis pe atunci eram prieteni sa nu comenteze ceva ca nu se stie.Eu nu stau prizionera in casa atata timp cat nici el nu sta.
Claudia Elena
Draga Adela, am citit pe undeva un post de-al tau in care ziceai ca esti de prin zona Mestecanisului, si te-am confundat cu Mallina4U. O intrebam pe saraca fata daca e de prin zona si ea e din Bucuresti. Sunt din Dorna, pup la bebe si tie tzuc.gif
Ancussa
Si eu ma pregatesc de un compromis pentru BBlacul meu.
Refuz sa ma duc la o nunta cu sotul meu, pentru ca nu vreau sa las Sufletelul acasa. Chiar daca el ar sta cu una dintre bunici.
Are 3 luni jumate, si mi-am propus sa fiu alaturi de el pana cand se va face mai mare.
Sotul meu refuza sa renunte la nunta, asa ca... Sambata seara vom avea program diferit.
Totusi, ma gandeam ca si noi doi (eu cu BB) trebuie sa ne distram cumva. Am putea sa mergem la film impreuna. Pe asta nu am incercat-o pana acum rolleyes.gif
ruxy
QUOTE(Ancussa @ Feb 15 2008, 01:47 PM) *
Si eu ma pregatesc de un compromis pentru BBlacul meu.
Refuz sa ma duc la o nunta cu sotul meu, pentru ca nu vreau sa las Sufletelul acasa. Chiar daca el ar sta cu una dintre bunici.
Are 3 luni jumate, si mi-am propus sa fiu alaturi de el pana cand se va face mai mare.
Sotul meu refuza sa renunte la nunta, asa ca... Sambata seara vom avea program diferit.
Totusi, ma gandeam ca si noi doi (eu cu BB) trebuie sa ne distram cumva. Am putea sa mergem la film impreuna. Pe asta nu am incercat-o pana acum rolleyes.gif

Te rog din suflet sa ma ierti ca intervin, poate asa acum pe moment nu o sa ti se para ok...du-te cu sotul tau la nunta....nu-l lasa singur, daca vrei sa pastrezi o relatie armonioasa, cu el, cu copilul stai tot timpul, a nu-l lasa o data singur e gresit, va creste si va trebui sa te obisnuiesti cu asta...nu-ti refuza sotul, nu e bine, si-ti spun din experienta nu numai a mea, ci si a celor din jurul meu...fii langa el, nu mergi in fiecare zi la nunti...mai gandeste-te...chiar daca iti iubesti atat de mult sufletelul ai si sot...ti-as sugera sa revii asupra deciziei partners.gif
VALERIA OANA
Sunt de aceeasi parere cu Rux. Nu este nimic rau ca tu si sotul tau sa mai aveti si mici escapade, fara bebel. Asta nu inseamna ca iti iubesti copilul mai putin. Marile greseli pe care le facem noi mamele, cand vine pe lume un copil, sunt acelea ca refuzam sa le mai acordam aceeasi atentie sotului. Copilul ne ocupa tot timpul. Nu suntem mame denaturate daca ne petrecem cateva ore departe de copil, doar cu sotul nostru. Nu devenim dintr-o data straine pentru copil.
E sotul tau si are nevoie de tine, are nevoie sa ii fii alaturi nu sa il indepartezi de tine pentru ca bebe este mic si ar avea mai multa nevoie.....
Claudia Elena
Sunt total de acord cu Rux, fii mereu langa el pentru ca daca il refuzi prea des s-ar putea sa iti gaseasca inlocuitoare...
Claudia Elena
Draga Valeria Oana daca tot ai deschis subiectul spune-ne si tu un compromis, asteptam si sfaturi( astea ma tinerele)...
VALERIA OANA
Pentru sotul meu si doar de dragul lui, am mancat mamaliga cu smantana.....
danna68
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 18 2008, 10:58 AM) *
Pentru sotul meu si doar de dragul lui, am mancat mamaliga cu smantana.....

rolleyes.gif si regreti??????????? ... pai este super buna !!! eating.gif eating.gif eating.gif data viitoare promit sa ma sacrific eu ... rolleyes.gif floare2.gif partners.gif
VALERIA OANA
Nu mi-a placut niciodata mamaliga. O URASC!!!!!! Mamaliga si ciorba de peste
Ancussa
La nunta nu m-am dus. Weekendul urmator, conform sfaturilor voastre, am lasat BB cu mama mea, si am iesit cu sotul la o alta ocazie. Am stat ca pe ghimpi dar ne-am simtit bine.

Eu pentru mamicile tinere am numai admiratie: voi aveti toata viata inainte. Voi puteti realiza tot ce am realizat noi pana acum si inca cu mai mare succes.

Ma gandesc la o cariera sau un business personal, nu ma gandesc la distractie. Pentru mine cluburile si discotecile nu aduc un mare plus. Sunt o cale de a-ti umple timpul cand esti singur si vrei sa fugi de gandurile-ti proprii. In fiecare dintre noptile in care fugeam in locuri aglomerate singura, nu cautam decat sa ma imbat cu fericirea din jur, sa imi ametesc singuratatea. Iar fiecare noapte in care am iesit cu partenerul mi s-a parut minunata.

Dar eu consider ca adevarata valoare si implicit satisfactia vin din realizarile pe care fiecare le are: o familie (e mare lucru sa reusesti sa mentii una), un copil (nu e usor sa ai rabdarea si intelepciunea sa il cresti) si profesia (sa fii bun in ceea ce faci si pasional).

Voi, mamici tinere, sunteti minunate!
liliana2u
QUOTE(Ancussa @ Feb 27 2008, 04:20 AM) *
Ma gandesc la o cariera sau un business personal, nu ma gandesc la distractie. Pentru mine cluburile si discotecile nu aduc un mare plus. Sunt o cale de a-ti umple timpul cand esti singur si vrei sa fugi de gandurile-ti proprii. In fiecare dintre noptile in care fugeam in locuri aglomerate singura, nu cautam decat sa ma imbat cu fericirea din jur, sa imi ametesc singuratatea. Iar fiecare noapte in care am iesit cu partenerul mi s-a parut minunata.

Dar eu consider ca adevarata valoare si implicit satisfactia vin din realizarile pe care fiecare le are: o familie (e mare lucru sa reusesti sa mentii una), un copil (nu e usor sa ai rabdarea si intelepciunea sa il cresti) si profesia (sa fii bun in ceea ce faci si pasional).

Voi, mamici tinere, sunteti minunate!

Imi place ca pui pret pe adevaratele valori... si ai dreptate, pierdutul noptilor prin cluburi nu aduce nimic bun, decat riduri si oboseala.. pacat ca multi realizeaza asta mult prea tarziu, irosindu-se aiurea... familia ar trebui sa fie cea mai importanta, dar nu toti sunt facuti pt asta ... iar cand se vad singuri, nu mai pot recupera...
Adina
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 18 2008, 10:58 AM) *
Pentru sotul meu si doar de dragul lui, am mancat mamaliga cu smantana.....



Eu pentru prietenul meu am mancat o scoica cruda, luata direct de pe niste stanci din apropiere de ocean, pe care cresc astfel de exemplare... tongue.gif
Claudia Elena
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 18 2008, 10:58 AM) *
Pentru sotul meu si doar de dragul lui, am mancat mamaliga cu smantana.....

Mie mereu mi-a placut mamaliga, acum de cand sunt gravida mananc in fiecare seara mamaliga cu branza si cu lapte... eating.gif
giulia_0319
eu mi-am parasit logodnicul pt actualul sot. partners.gif
Adina
QUOTE(giulia_0319 @ Feb 28 2008, 09:29 PM) *
eu mi-am parasit logodnicul pt actualul sot. partners.gif



ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif Cum asa?
giulia_0319
asa s-a nimerit...eram logodita cu un tip cu care eram impreuna de 3 ani, si intr-o zi l-am cunoscut pe actualul sot...si uite asa am ramas cu el,parasindu-l pe logodnic.muuuult timp a fost suparat pe mine, dar acum,dupa 8 ani, tinem legatura, suntem prieteni de familie (intre timp s-a insurat si el) etc.
si nu,nu regret nici o clipa alegerea facuta, desi uneori imi venea sa dau cu capul in pereti...dar nu regret...e ok...
Adina
QUOTE(giulia_0319 @ Mar 1 2008, 02:22 PM) *
asa s-a nimerit...eram logodita cu un tip cu care eram impreuna de 3 ani, si intr-o zi l-am cunoscut pe actualul sot...si uite asa am ramas cu el,parasindu-l pe logodnic.muuuult timp a fost suparat pe mine, dar acum,dupa 8 ani, tinem legatura, suntem prieteni de familie (intre timp s-a insurat si el) etc.
si nu,nu regret nici o clipa alegerea facuta, desi uneori imi venea sa dau cu capul in pereti...dar nu regret...e ok...



Totul e bine cand se termina cu bine! rolleyes.gif Inseamna ca asa a fost sa fie, asa ai simtit tu ca trebuie sa faci, si cel mai important e ca acum esti fericita si implinita! floare2.gif floare2.gif floare2.gif
giulia_0319
QUOTE(Adina @ Mar 2 2008, 11:54 AM) *
Totul e bine cand se termina cu bine! rolleyes.gif Inseamna ca asa a fost sa fie, asa ai simtit tu ca trebuie sa faci, si cel mai important e ca acum esti fericita si implinita! floare2.gif floare2.gif floare2.gif



exact. bananab.gif
Mona75
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 8 2008, 01:41 AM) *
In viata, fiecare dintre noi am facut macar o data un compromis. Care a fost compromisul pe care l-ati facut si pe care acum il regretati?

Regret enorm ca mi-am pierdut 10 ani din viata,alaturi de fostul sot.
VALERIA OANA
10 ani inseamna foarte mult, dar minunea ta mica de 6 ani si jumatate inseamna enorm
pissy18kat
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 19 2008, 08:10 PM) *
Nu mi-a placut niciodata mamaliga. O URASC!!!!!! Mamaliga si ciorba de peste



nici mie nu imi place mamaliga sau ciorba de peste si nu am mancat deloc am fost odata la soacramea si facuse ciorba de peste si ma rugat sa iau loc la masa phui credeam cami vine rau doar mirosul de peste ma da pe spate dapoi ciorba le am spus ca nu mananc si pace sau suparat pe mine si deasta nu mai pot eu bananab.gif bananab.gif in schimb sotul meu a trebuit sa manace sarmalute de la mama cu toate ca au iesit delicioase lui nu iau placut parca lqatura lu masa era mai buna mad.gif a trebuit sa pape ca de nu iesea urat
giulia_0319
un compromis pe care sa il regret...faptul ca am ascultat de o doctoritza tampita si am renuntat la bebelusul meu...pt asta nu ma voi ierta niciodata...NICIODATA!!!!!! crybaby.gif
VALERIA OANA
QUOTE(giulia_0319 @ Mar 15 2008, 05:59 PM) *
un compromis pe care sa il regret...faptul ca am ascultat de o doctoritza tampita si am renuntat la bebelusul meu...pt asta nu ma voi ierta niciodata...NICIODATA!!!!!! crybaby.gif



Iubita mea..... trandafir.gif
giulia_0319
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 17 2008, 08:18 AM) *
Iubita mea..... trandafir.gif



floare2.gif
nalya
[color="#00BFFF"][/color] nu stiu daca il pot numi un compromis...dar nu il regret.eu am plecat in Austria sa lucrez,imediat ce am terminat liceeul,mama lucra acolo de vreo2ani.Am lucrat o lunga perioada intr-o cafenea,unde l-am cunoscut pe prietenul meu.Intrucat nu aveam o locuinta sigura,a trebuit sa gasesc un alt apartament pentru mine si mama mea.Ne-am mutat amandoua la prietenul meu,si asa ne-am legat mai mult unul de altul...Nu aveam de gand sa ma marit la18ani,dar este genul de om ce t-i se baga in suflet.Acum,suntem impreuna de aprope 2 ani,si sunt insarcinata in opt saptamani barza.gif .ne iubim partners.gif ,in ciuda a8ani,diferenta dintre noi,si nu regret"compromisul"!!!
pissy18kat
QUOTE(nalya @ Mar 26 2008, 06:50 AM) *
[color="#00BFFF"][/color] nu stiu daca il pot numi un compromis...dar nu il regret.eu am plecat in Austria sa lucrez,imediat ce am terminat liceeul,mama lucra acolo de vreo2ani.Am lucrat o lunga perioada intr-o cafenea,unde l-am cunoscut pe prietenul meu.Intrucat nu aveam o locuinta sigura,a trebuit sa gasesc un alt apartament pentru mine si mama mea.Ne-am mutat amandoua la prietenul meu,si asa ne-am legat mai mult unul de altul...Nu aveam de gand sa ma marit la18ani,dar este genul de om ce t-i se baga in suflet.Acum,suntem impreuna de aprope 2 ani,si sunt insarcinata in opt saptamani barza.gif .ne iubim partners.gif ,in ciuda a8ani,diferenta dintre noi,si nu regret"compromisul"!!!


stai linistita nalya ca nu esti singura care sa maritat devreme sdau are sotul de o varsta mai inaintata eu mam maritat la 16 si dif intre mine si sotul este de 11 ani
VALERIA OANA
La 16 ani????? Pai tu vei copilari odata cu Alexandra.... Ii vei lua papusile fetei tale...
pissy18kat
QUOTE(VALERIA OANA @ Mar 26 2008, 08:17 PM) *
La 16 ani????? Pai tu vei copilari odata cu Alexandra.... Ii vei lua papusile fetei tale...


oFloare.gif blush.gif blush.gif
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 26 2008, 11:18 AM) *
oFloare.gif blush.gif blush.gif

vai pissy tu te-ai maritat la aproape varsta fetitei mele...oauuu...sa fii sanatoasa, si tu si Bibi minunata partners.gif
ioana.s
buna ! ma numesc ioana si indraznesc sa intervin si eu cu povestea mea! rolleyes.gif sper sa nu fac rau!?
eu nu m-am maritat chiar devreme(24 ani) dar in nici un caz nu pot numi asta un compromis .... nici faptul ca am acum 30 ani si doi copii (5 ani baiatul si 3 ani jumate fetita)! pt mine un compromis a fost atunci cand am plecat din tara , insarcinata in 7 luni lasand in urma toate persoanele dragi(mai putin sotul).... a fost foarte greu ..... si este...
pissy18kat
QUOTE(rux25 @ Mar 26 2008, 08:21 PM) *
vai pissy tu te-ai maritat la aproape varsta fetitei mele...oauuu...sa fii sanatoasa, si tu si Bibi minunata partners.gif



crybaby.gif stiu din pacate am facut o mare greseala ca mam maritat dar asta este ma bucur ca macar o am pe bibi ea e fericirea mea
jan200on
De ce pissy,daca esti fericita alaturi de familia ta din cate vad eu ai o familie reusita si un bb minunat, bucura-te de ce ti-a dat Dumnezeu. Mai bine ca ai stiut ce vrei de la viata, cand ma uit in jurul meu la fetele de 15-16 ani si vad cum isi distrug viata umbland azi intr-un pat maine in altul ca sa nu mai vb de alcool ma ingrozesc. Si eu m-am casatorit tanara la 18 ani, iar la 20 am nascut-o pe ruxandra, acum am 22 si sunt bucuroasa ca sunt o mamica tanara, abia astept sa mergem impreuna pe terase la suc, la plaja, cumparaturi..........
ruxy
QUOTE(pissy18kat @ Mar 26 2008, 04:47 PM) *
crybaby.gif stiu din pacate am facut o mare greseala ca mam maritat dar asta este ma bucur ca macar o am pe bibi ea e fericirea mea

NU e greseala pissy unsure.gif ....pay Bibi? e comoara vietii tale....daca nu te maritai asa devreme, poate nu o aveai...nu te mai gandi asa partners.gif tzuc.gif tzuc.gif sa fiti sanatoase amanodua tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.