Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: A Facut Cineva Triplu Test?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
Claudia Elena
Doctorita mea mi-a spus ca este o analiza ce detecteaza in proportie de 60% defecte cromozomiale. Oare sa il fac? Daca vreuna din voi a facut acest test, as vrea mai multe informatii, va pup sarcina usoara!
iubita_tiana
QUOTE(Claudia Elena @ Jan 31 2008, 04:11 PM) *
Doctorita mea mi-a spus ca este o analiza ce detecteaza in proportie de 60% defecte cromozomiale. Oare sa il fac? Daca vreuna din voi a facut acest test, as vrea mai multe informatii, va pup sarcina usoara!

eu l-am facut in sapt 17,dar a iesit risc mic la toti indicatorii aia,prea multe nu am priceput eu,banuiesc ca daca era ceva de rau imi explica dr mai multe....merita sa il faci.......
liliana2u
este indicat, se poate depista sindromul Down datorita lui si nu numai, dar trebuie facut dupa sapt. 15-17 de sarcina, ma uit in documentatia mea maine si iti spun exact ... daca e facut inainte de vreme, nu da rezultate palpabile, pt ca desi se ia sange, se si bazeaza pe statistica.. sper sa nu uit si verific, sa iti ofer informatii corecte (eu l-am facut si inainte de sapt 12, cand nu erau rezultatele potrivite pt a fi interpretate... a doua oara l-am facut in perioada indicata de doctora mea si a iesit negativ, oricum am nascut un copil perfect din punctul meu de vedere..
mumu74
Da, am facut triplu test si, asa cum zice si Mallina, se face intr-o anumita perioda a sarcinii, pentru a iesi concludent.
Optim, triplul test se efectueaza in saptamana 16 de sarcina si urmareste detectia unei malformatii sau boli genetice.
Avantajul acestui test (in comparatie cu amniocenteza) este acela ca poate oferi informatii privind starea de sanatate al bebelusului intr-un mod neinvaziv. Dezavantajul ar fi ca acest test poate oferi rezultate fals-pozitive (adica rezulta un test anormal).
Sper ca ti-au folosit aceste informatii. Daca vrei mai multe detalii, incearca sa faci o cautare pe Google cu cheia "triplu test" si vei vedea ce multe informatii gasesti!
Pupici si multa sanatate!
ericutza
buna!
da si noi am facuttriplu test! este indicat sa il faci pt a sta linistita daca sti ca bb este oki. noi l-am facut la Genetic Lab si a iesit negativ..............
sarcina usoara si un bb sanatos
sinziana cu erica maria biberon.gif (1 luna si 3 saptamani)
Claudia Elena
multumesc fetelor, doctorita mea mi-a spus sa il fac la 14 saptamani, am sa mai astept 1 saptamana tzuc.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.