Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Floricele Mele Se Usuca In Fiecare Iarna
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Casa si gradina
Claudia Elena
Fetelor dati-mi un sfat, am avut o gramada de floricele de camera vara asta si cum a venit iarna mi s-au uscat imediat si au murit. Nu le tin in frig, lumina au , apa le pun dar nu inteleg de ce imi mor. Mama la fel tine flori ca mine si nu ii mor asa deodata. Nu au nici un fel de gandaci sau insecte dintr-alea de flori. Am patit la fel acum 2 ani cand am mutat toate florile pe un suport mai inalt unde mi se parea ca vor avea mai multa lumina si in mai putin de o saptamana au murit toate. Poate nu le ofer suficienta afectiune. Tin sa mentionez ca le-am pus pamant de la florarie si le pun apa de izvor, am noroc de un izvor langa casa.
max
Claudia, nu-s cumva flori de sezon? ca si eu mi-am umplut casa vara trecuta cu toate natiile de flori. am avut in casa o gradina superba toata vara, care spre toamna s-a transf. in iarba uscata sad.gif am suferit ca un caine, ca n-am stiut unde am gresit cu ele. am mers la floraria de unde le-am luat si am spus ce am patit. ele m-au luminat ca atat a trebuit sa ma tina.... sad.gif doh.gif
Claudia Elena
Nu floricelele mele erau de toate felurile si asta e prima iarna cand patesc asa ceva iarna trecuta am avut aceleasi flori si au supravietuit sad.gif
simina
Claudia,ori sunt flori care iarna ,,hiberneaza" si dau iar in primavara lastari noi ,ori ceva in casa nu le prieste...te las pe tine sa descoperi ce.De multe ori plantele ce ne inconjoara ,,,simt" inaintea noastra...
lia maria71
QUOTE(Claudia Elena @ Jan 25 2008, 10:19 AM) *
Fetelor dati-mi un sfat, am avut o gramada de floricele de camera vara asta si cum a venit iarna mi s-au uscat imediat si au murit. Nu le tin in frig, lumina au , apa le pun dar nu inteleg de ce imi mor. Mama la fel tine flori ca mine si nu ii mor asa deodata. Nu au nici un fel de gandaci sau insecte dintr-alea de flori. Am patit la fel acum 2 ani cand am mutat toate florile pe un suport mai inalt unde mi se parea ca vor avea mai multa lumina si in mai putin de o saptamana au murit toate. Poate nu le ofer suficienta afectiune. Tin sa mentionez ca le-am pus pamant de la florarie si le pun apa de izvor, am noroc de un izvor langa casa.

nici eu nu am noroc cu florile....am tot incercat fel de fel dar nu au vrut sa creasca sau sa reziste..............le-am dat.......sa vezi ce frumoase-s acolo in curte...............
floare_albastra
Claudelu, daca le-ai schimbat pamantul cand au flori nu e tocmai bine....

Posibil si asta sa fie o cauza. Se spune ca o planta cu flori este intocmai unei femei gravide tongue.gif

Eu de exemplu, le 'adap'. Adica pun ghivecele intr-un vas cu apa si le las 6 ore sa isi traga cata apa au ele nevoie.
Iar urmatoarea 'adapare' este cand ghiveciul este usor.

Desigur, ti-am dat un pont. smile.gif

Claudia Elena
QUOTE(floare_albastra @ Jun 2 2009, 09:37 AM) *
Claudelu, daca le-ai schimbat pamantul cand au flori nu e tocmai bine....

Posibil si asta sa fie o cauza. Se spune ca o planta cu flori este intocmai unei femei gravide tongue.gif

Eu de exemplu, le 'adap'. Adica pun ghivecele intr-un vas cu apa si le las 6 ore sa isi traga cata apa au ele nevoie.
Iar urmatoarea 'adapare' este cand ghiveciul este usor.

Desigur, ti-am dat un pont. smile.gif

Cat esti de dragutza Floricico...dar de atunci de cand am postat eu acest topic am scapat de problema...le-am anihilat pe cele vechi, care oricum au murit si am achizitionat altele...si acum vad ca nu au nimic...traiesc bine merci...si sunt chiar foarte frumoase...acu sa vad pe la iarna, ca iarna trecuta am stat in Cluj.....
floare_albastra
QUOTE(Claudia Elena @ Jun 2 2009, 10:15 AM) *
Cat esti de dragutza Floricico...dar de atunci de cand am postat eu acest topic am scapat de problema...le-am anihilat pe cele vechi, care oricum au murit si am achizitionat altele...si acum vad ca nu au nimic...traiesc bine merci...si sunt chiar foarte frumoase...acu sa vad pe la iarna, ca iarna trecuta am stat in Cluj.....


love1.gif

Amu nah, pentru viitor, sa mai elimini din cauze tongue.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.