Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: A Mai Avut Cineva Probleme Cu Tensiunea Pe Timpul Sarcinii?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
crisstina
A mai avut cineva probleme cu tensiunea pe timpul sarcinii????
liliana2u
la mine, a fost f. scazuta, sub 9... dar faceam si tratament litic... pe la 6 luni ma obligau doctorii sa beau o cafea pe zi, sa se mai ridice un pic, dar nu dadea rezultate... nu sunt sigura, cred ca vitaminele puse in perfuzii parca au mai ajutat un pic
AdeDia
Eu am avut probleme cu tensiunea,la toate cele 3 sarcini.
La prima sarcina,mi-a crescut tensiunea din luna a-V-a,pe fondul oboselii si stresului.In decurs de 3 luni jumate mi-au murit socrii si fiecare a stat la pat ca te o luna.
La a doua sarcina,pana in luna a-VI-a am avut subtensiune si pe urma a sarit pana la 180/120(enorm).Din acest motiv fetita nu a mai crescut;a cantarit 2600 gr.Am fost monitorizata de medic,mergeam la controale tot la 2 sapt.,am luat tratament si repaus total.Mi s-a prescris jum de aspirina in fiecare dimineata si ceva ptr tensiune,dar nu imi vine in minte denumirea.Dar trebuie avut grija,intre pastila de tensiune si aspirina trebuie sa fie un decalaj de minim 2 ore.Mie la acea vreme nu mi-a zis nimeni,dar ulterior am aflat ca impreuna poate provoca hemoragie.In ultima luna am ajuns sa iau Dopegyt,ptr ca celelalte nu-si mai faceau efect.
Cu a-3-a sarcina nu-mi amintesc sa fi avut probleme deosebite.
Trebuie avut mare grija,fara stres,mancare nesarata,multa odihna si tratamentul prescris de medic.
Tensiunea in timpul sarcinii este destul de riscanta si ptr.mama si ptr.copil.
Sper ca ti-am fost putin de ajutor.Daca mai intrebari,pune-le.
O sarcina usoara si un bb sanatos tzuc.gif hug.gif
Anca74
QUOTE(mallina2u @ Jan 24 2008, 07:10 PM) *
la mine, a fost f. scazuta, sub 9... dar faceam si tratament litic... pe la 6 luni ma obligau doctorii sa beau o cafea pe zi, sa se mai ridice un pic, dar nu dadea rezultate... nu sunt sigura, cred ca vitaminele puse in perfuzii parca au mai ajutat un pic


Cam la fel si la mine! M-am dus la un control obisnuit odata, pe la 5 luni..imi ia mediul tensiunea, 9 cu 5, ma intreaba cu ce am venit, cu tramvaiul, ii raspund, mai mai sa ma trimita cu salvarea acasa! laugh.gif Numai mie putea sa mi se intample asta! laugh.gif Sa ma duc cu tramvaiul la spital si sa ma intorc cu salvarea!
Am baut Cola, la indicatia medicului, ca nu suportam cafeaua si nici nu isi facea efectul! In schimb un pahar de cola ma revigora imediat! Au trecut toate!
aryana
Si eu am avut tensiunea mica si la prima si acum am la fel, de obicei 9 cu 6, in cel mai bun caz 10 cu 6, dar nu cred ca ma afectat acest lucru, doar ca uneori te ia cu ameteli. Acum nu stiu exact de la ce e, ca am si glicemia mica poate fi si de la asta. Dar din cate stiu eu, e mai periculos sa ai tensiunea mare decat mica.
crisstina
nici nu stiu ce sa mai cred eu acum doua saptamani aveam 14,7 saptamana trecuta 9,5 si nu mi s-a dat nici un tratament,mi s-a spus doar sa-mi iau tensiunea saptamanal si dak o mai sare de 14 tot ce mananc sa nu mai contina sare






danna68
QUOTE(crisstina @ Jan 27 2008, 10:06 PM) *
nici nu stiu ce sa mai cred eu acum doua saptamani aveam 14,7 saptamana trecuta 9,5 si nu mi s-a dat nici un tratament,mi s-a spus doar sa-mi iau tensiunea saptamanal si dak o mai sare de 14 tot ce mananc sa nu mai contina sare

nu te ingrijora, exista probabil ceva care iti creste tensiunea, mie imi crestea cand vedeam doctori ... si asa am scapat de vizitele foarte dese la medic... poate este si la tine ceva de genul asta ... sarcina usoara in continuare
sofica
Buna, fetelor!si eu am problme cu tensiunea si trebuie sa mi-o iau pe fiecare zi.Acum o saptamana am observat ca ceva nu e in regula cu mine si am banuit ca era de la tensiune asa ca am pus-o pe mama mea sa mi-o ia era ba 14/9 ba 12/8.Nu aveam ameteli dar ma simtem obosita. Saptamana asta am fost la medicul de familie si mi-a gasit tensiunea 15/10si a intrat in panica de voia sa imi cheme ambulanta sa ma duca la spital.M-am dus singura a doua zi de dimineata si m-au internat. Sunt in 32 de saptamani. Aveam tensiunea la internare 16/10, cred ca si de emotii.Mi s-a prescris nifedipin diazepam si dopegyt(1/2). In aceeasi zi am facut ekg, examen la ochi si acidul uric. Mi-au iesit bine ex la ochi si acidul uric, dar cardologul mi-a prescris tertensif 1 pe zi si nifedipin 1/2 la 8 ore.Tensiunea inca imi oscileaza dar dr. ginecolog mi-a zi sa-mi iau mreutensiunea si daca este mai mare de sau egala cu 14/9 sa iau tratamentul daca nu sa nu-l iau. De doua zile sunt acasa si nu mi-a crescut decit o data peste 14 dar cred ca m-am agitat putin si nu le-am mai luat. Din cite stiu nu sunt bune pentru copil asa ca incerc sa stau mai mult n pat sa beau ceai si sa maninc mai nesarat. De frica nici nu prea ma maninc. Nu stiu care sunt urmarile pentru copildaca mie imi creste tensiunea si nu stiu de ce variaza asa de mult poate e pe sistem nervos. Pe timpul sarcinii mi-au murit 2 bunici ai sotului, unul chiar saptamana asta iar celalalt dupa ce a suferit de cancer a murit in decembrie.La ce riscuri ma supun daca nu iau pastilelele stie cineva ?
ioana adriana
Sofica nu vreau sa te sperii dar e mai bine sa faci cum zice medicul ...pt ca intr-un puseu mare de tensiune se poate sa moara si mama si copilu...e o boala care apare in sarcina se cheama eclamsie da search pe google sa citesti mai multe poate asa te hotarasti ce sa faci
bia1908
QUOTE(sofica @ Feb 10 2008, 10:12 AM) *
Buna, fetelor!si eu am problme cu tensiunea si trebuie sa mi-o iau pe fiecare zi.Acum o saptamana am observat ca ceva nu e in regula cu mine si am banuit ca era de la tensiune asa ca am pus-o pe mama mea sa mi-o ia era ba 14/9 ba 12/8.Nu aveam ameteli dar ma simtem obosita. Saptamana asta am fost la medicul de familie si mi-a gasit tensiunea 15/10si a intrat in panica de voia sa imi cheme ambulanta sa ma duca la spital.M-am dus singura a doua zi de dimineata si m-au internat. Sunt in 32 de saptamani. Aveam tensiunea la internare 16/10, cred ca si de emotii.Mi s-a prescris nifedipin diazepam si dopegyt(1/2). In aceeasi zi am facut ekg, examen la ochi si acidul uric. Mi-au iesit bine ex la ochi si acidul uric, dar cardologul mi-a prescris tertensif 1 pe zi si nifedipin 1/2 la 8 ore.Tensiunea inca imi oscileaza dar dr. ginecolog mi-a zi sa-mi iau mreutensiunea si daca este mai mare de sau egala cu 14/9 sa iau tratamentul daca nu sa nu-l iau. De doua zile sunt acasa si nu mi-a crescut decit o data peste 14 dar cred ca m-am agitat putin si nu le-am mai luat. Din cite stiu nu sunt bune pentru copil asa ca incerc sa stau mai mult n pat sa beau ceai si sa maninc mai nesarat. De frica nici nu prea ma maninc. Nu stiu care sunt urmarile pentru copildaca mie imi creste tensiunea si nu stiu de ce variaza asa de mult poate e pe sistem nervos. Pe timpul sarcinii mi-au murit 2 bunici ai sotului, unul chiar saptamana asta iar celalalt dupa ce a suferit de cancer a murit in decembrie.La ce riscuri ma supun daca nu iau pastilelele stie cineva ?

sofica stai linistita ca nu ti se va intampla nimic rau, prietena mea a lua Dopegyt din luna a cincea si a nascut si nu a avut nici o problema, diazepamul e foarte bun pentru ca te si linisteste, dar si relaxeaza musculatura. nu te mai agita ca-ti faci rau si tie si bebelusului. te pup si-ti doresc o nastere usoarasi sa fiti amandoi sanatosi
danna68
QUOTE(sofica @ Feb 10 2008, 10:12 AM) *
Buna, fetelor!si eu am problme cu tensiunea si trebuie sa mi-o iau pe fiecare zi.Acum o saptamana am observat ca ceva nu e in regula cu mine si am banuit ca era de la tensiune asa ca am pus-o pe mama mea sa mi-o ia era ba 14/9 ba 12/8.Nu aveam ameteli dar ma simtem obosita. Saptamana asta am fost la medicul de familie si mi-a gasit tensiunea 15/10si a intrat in panica de voia sa imi cheme ambulanta sa ma duca la spital.M-am dus singura a doua zi de dimineata si m-au internat. Sunt in 32 de saptamani. Aveam tensiunea la internare 16/10, cred ca si de emotii.Mi s-a prescris nifedipin diazepam si dopegyt(1/2). In aceeasi zi am facut ekg, examen la ochi si acidul uric. Mi-au iesit bine ex la ochi si acidul uric, dar cardologul mi-a prescris tertensif 1 pe zi si nifedipin 1/2 la 8 ore.Tensiunea inca imi oscileaza dar dr. ginecolog mi-a zi sa-mi iau mreutensiunea si daca este mai mare de sau egala cu 14/9 sa iau tratamentul daca nu sa nu-l iau. De doua zile sunt acasa si nu mi-a crescut decit o data peste 14 dar cred ca m-am agitat putin si nu le-am mai luat. Din cite stiu nu sunt bune pentru copil asa ca incerc sa stau mai mult n pat sa beau ceai si sa maninc mai nesarat. De frica nici nu prea ma maninc. Nu stiu care sunt urmarile pentru copildaca mie imi creste tensiunea si nu stiu de ce variaza asa de mult poate e pe sistem nervos. Pe timpul sarcinii mi-au murit 2 bunici ai sotului, unul chiar saptamana asta iar celalalt dupa ce a suferit de cancer a murit in decembrie.La ce riscuri ma supun daca nu iau pastilelele stie cineva ?

parerea mea este sa urmezi sfatul medicului cu tensiunea nu te joci, nu pune in pericol si viata ta si pe a bebelusului fara rost... sanatate multa si un bebe sanatos oFloare1.gif
violetapetre
Buna fetelor!si eu am avut probleme cu tensiunea in timpul sarcini si trebuia sa mi-o iau mai tot timpul. eu am nascut la spitalul Elias si am avut acolo si un medic cardiolog care mi-a prescris Dopegit si sa mananc nesaratsi sa beau multe lichide,eu aveam tensiunea numai14/9,15/10am avut chiar si 16.Puteti sa luati Dopegit fara frica nu face nici un rau la copilas ,fetita mea are acum un 1an si 4 luni si este sanatoasa multumesc lui Dumnezeu .am nascuto pe cale naturala si cu tensiunea 9 deci un miracol . CURAJ CELOR CARE SUNT SPERIATE SI NASTERE USOARA SI SA URMEZE SFATUL MEDICULUI. PUPICI trandafir.gif
MariaMmm
Bună ziua! Am avut probleme cu tensiunea arterială crescută și după sarcină. Sunt diagnosticată cu hipertensiune de peste 20 de ani. În prezent, iau capsulele Kardisel, sunt foarte eficiente și mă ajută să controlez tensiunea. De asemenea, acest remediu m-a ajutat să scad nivelul de colesterol, care era foarte ridicat. Nu știu dacă poate fi utilizat de femei gravide, vă sfătuiesc să verificați această informație, dar pentru toți ceilalți hipertensivi este un remediu minunat.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.