Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Sarcina Si Vopseaua De Par
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
giulia_0319
fetelor, voi v-ati vopsit sau va vopsiti parul in timpul sarcinii?
eu mi l-am vopsit si cu primul copil, si cu al doilea, ce-i drept mi-am luat vopsea fara amoniac.
voi ce parere aveti???


julia 9+ si alex-raoul(5 anisori)
Theo
Draga Giulia sa sti ca si eu imi vopsesc parul pe timpul sarcinii,cred ca trebuie sa ramanem tot timpul frumoase si ingrijite si am folosit o vopsea de par pe baza de produse naturale.Asa din cate am citit e recomandat ca vopsitul parulului sa se evite pe perioada celor 9 luni de sarcina sau cel putin in primul trimestru de sarcina.Dar,eu cred ca daca folosim vopsele de par naturale pe baza de plante va fi totul bine pentru bebelusul nostru si noi de asemenea frumoase si foarte chic. cool.gif
gravida.gif gravida.gif gravida.gif
simina
QUOTE(giulia_0319 @ Jan 17 2008, 03:32 PM) *
fetelor, voi v-ati vopsit sau va vopsiti parul in timpul sarcinii?
eu mi l-am vopsit si cu primul copil, si cu al doilea, ce-i drept mi-am luat vopsea fara amoniac.
voi ce parere aveti???
julia 9+ si alex-raoul(5 anisori)

Mie mi-a interzis medicul cu desavarsire sa ma vopsesc in timpul sarcinii,indiferent de felul vopselei...naturala sau nu.
iubita_tiana
QUOTE(simina @ Jan 21 2008, 09:07 PM) *
Mie mi-a interzis medicul cu desavarsire sa ma vopsesc in timpul sarcinii,indiferent de felul vopselei...naturala sau nu.

eu am ales sa nu ma mai vopsesc deloc pentru binele meu si al bebelului in special...... mi l-am doreit enorm asa cred ca dauneaza evit...numai stresul nu-l pot evita si suparariile crybaby.gif
ruxy
QUOTE(taniutzaa @ Jan 22 2008, 12:13 AM) *
eu am ales sa nu ma mai vopsesc deloc pentru binele meu si al bebelului in special...... mi l-am doreit enorm asa cred ca dauneaza evit...numai stresul nu-l pot evita si suparariile crybaby.gif

Te-ai gandit vreodata Taniutza...sa-l tii pe Dumnezeu in brate??? Imagineaza-ti doar si iti trece supararea... smile.gif tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif cand am ramas insarcinata...de ambele dati m-am rugat in felul urmator: " Te rog Doamne, fa ca acest copil pe care mi l-ai daruit, sa fie dupa sufletul si chipul Maicii Domnului"...nici nu iti imaginez ce efect are o asemenea rugaciune...incearca si vei vedea...nimic nu-ti va mai intuneca aceasta perioada frumoasa!!! Stresul nu are ce cauta in ea!!! Ai grija de tine...vorbeste cu bebe...el stie deja totul despre tine tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif te simte iti simte trairile...sa fii iubita si sa dea Dumnezeu sa ai un bebe de vis tzuc.gif
iulia84
fetelor eu m-am vopsit in cele din urma! am stat primele luni cu frica ( citisem ca nu ar fi bine ) ....dar mi-am luat inima in dinti si am intrebat-o pe dr. Si spre marea mea surpriza mi-a zis : sarcina este o stare naturala ....poatra-te normal ( mananca ce-ti place . fa ce-ti place asta cat iti permite organismul ) nu trebuie sa intelegi sarcina ca pe o boala.
si ca sa stau si mai linistita mi-am luat vopsea fara amoniac ( care pe deasupra miroase si bine , nu mai are mirosul ala intepator )

acum depinde de voi....este alegerea fiecaruia!
isabella2007
Buna seara.Sarcina este intr-adevar o stare normala.Insa vopsea fara amoniac! Si eu m-am vopsit in sarcina o singura data. rolleyes.gif
littel dancer
Buna fetelor,
Am citit atatea pareri pro si contra vopsirii parului in timpul sarcinii incat nu mai stiu ce sa cred. Eu ma decolorez de vreo 5 ani, dar de cand sunt insarcinata nu am avut curaj sa-l mai decolorez biberon.gif acum am 3 culori: blon, saten, si fire albe numai pe o parte(de pe la 20 de ani ) crybaby.gif . Am tot incercat sa-mi prind parul in asa fel incat sa nu se observe prea tare dar deja ma streseaza ... doh.gif Am incercat toate culorile posibile, in timp, dar cel mai bine imi vin culorile foarte deschise si n-as vrea sa schimb culoarea. Mai am 5 luni jumate de sarcina si freza mea devine din ce in ce mai ciudata...o sa ajung sa-mi fac noduri din par ca sa nu se vada firele albe
rolleyes.gif liwlol.gif

tzuc.gif
danna68
eu am renuntat la vopsirea parului pe perioada sarcinii desi nu mi-a interzis nimeni si am par alb destul... dar am asteptat si dupa nastere m-am vopsit smile.gif
iulia84
ca-l vopsesti in timpul sarcinii sau dupa (cand alaptezi )este acelasi lucru! PAREREA MEA!

LITTLE DANCER : VOPSEAUA DE PAR ARE UN EFECT UN PIC MAI BLAND ( DECAT PUDRA DECOLORANTA ) ATAT ASUPRA ORGANISMULUI TAU CAT SI A PARULUI! NU AI INCERCAT O VOPSEA CAT MAI APROAPE DE CULOAREA TA NATURALA ?
Theo
Din cate m-am documentat si am citit,nu exista dovezi clare care sa garanteze ca vopsitul parului cu chimicale pe perioada sarcinii este sau nu sigura;sunt tot timpul argumente pro si contra.Cea mai recomandata e totusi vopseaua vegetala ca o alternativa sanatoasa la vopseaua sintetica.
Dar de ce nu incerci o alta solutie care ar putea fi nuantarea sau colorarea suvitelor,mai ales ca produsii chimici sunt absorbiti in organism prin pielea capului si nu prin firele de par;pt.ca orice procedeu care reduce contactul vopselei cu pielea capului reduce in acelasi timp si riscul expunerii la diversi agenti chimici ai vopselei.
Incearca metoda asta si sarcina usoara in continuare !
maria26
eu m-am vopsit la 3 luni si jumatate (am am 5 luni), cu vopsea normala. Nu exista nici o dovada ca ar dauna sarcinii, si in plus, in perioada asta chiar am nevoie sa ma simt frumoasa...
littel dancer
QUOTE(iulia84 @ Jan 30 2008, 08:21 AM) *
ca-l vopsesti in timpul sarcinii sau dupa (cand alaptezi )este acelasi lucru! PAREREA MEA!

LITTLE DANCER : VOPSEAUA DE PAR ARE UN EFECT UN PIC MAI BLAND ( DECAT PUDRA DECOLORANTA ) ATAT ASUPRA ORGANISMULUI TAU CAT SI A PARULUI! NU AI INCERCAT O VOPSEA CAT MAI APROAPE DE CULOAREA TA NATURALA ?


culoarea mea naturala e destul de inchisa si ma face palida crybaby.gif doh.gif mi-a vazut sotul o poza de cand eram cu parul inchis la culoare si m-a intrebat de ce plang in poza asta???... ohmy.gif doh.gif era poza de pe permisul de conducere blush.gif ma mai gandesc poate-mi fac niste suvite biggrin.gif astfel bebe nu e afectat gravida.gif bananab.gif tzuc.gif
iubita_tiana
QUOTE(littel dancer @ Feb 7 2008, 07:50 PM) *
culoarea mea naturala e destul de inchisa si ma face palida crybaby.gif doh.gif mi-a vazut sotul o poza de cand eram cu parul inchis la culoare si m-a intrebat de ce plang in poza asta???... ohmy.gif doh.gif era poza de pe permisul de conducere blush.gif ma mai gandesc poate-mi fac niste suvite biggrin.gif astfel bebe nu e afectat gravida.gif bananab.gif tzuc.gif

cred ca suvitele dauneaza si mai mult ca vopseaua,insa probabil nu intr aatat incat sa ii faca rau...mama mea e coafeza de 30 ani si eu am rneuntat de buna voie pe perioada sarcinii la vopsit chiar m-am tuns si desi par palida si stearsa e mai bine zic eu sa stopezi decat sa vindeci hi.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.