Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Bebelusul Nu Mananca
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
roxy
am o fetita de 6 luni si 2 saptamani si nu prea vrea sa manance cu toate ca plange de foame.ce sa fac?
limona
vezi aici roxy poate te ajuta
nu mananca si nu accepta carnea si legumele

eu zic ca ar trebui sa mergi la medic. poate plange din alte motive
Diana
da roxy. de ce nu mergi la medic. cred ca e cel mai indicat. e posibil sa fie bolnavior. bafta multa.
Daca nu vrea sa manance nu-l forta atata timp cat ia in greutate. Cand i se va face foame va manca:)
buzaadina
vezi ce iti zice doctorul.au perioade copii cand nu vor sa manince. la fetitele mele le dau suc de lamaie stoarsa proaspat.le creste imunitatea si au si pofta de mancare. mai sunt si niste picaturi- bonisan- care sunt sunt pentru pofta de mancare,pentru reglarea tractului intestinal si pentru colici la bebelusi. e un ulei din plante nu are nici o reactie adversa.incearca.sa ne auzim de bine. rolleyes.gif biggrin.gif
clondaclau
nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi,baietelul meu de zece luni jumate face cam la fel.Dar trebuie sa stii ca intotdeauna exista o cauza pt care nu mananca,poate dintiii sau poate rosu in gat,oricum ei nu mananca atunci cand ii deranjeaza ceva.Oricum nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi ci doar sa-l urmaresti.incearca cate putin,dar niciodata nu-l forta.incearca doar ceea ce-i place atunci cand nu vrea si pe parcurs mai introduci si celelalte.Stai linistita,asa suntem noi mamicile,ne panicam pt orice.
Beatrice
Pai vezi sa nu o deranjeze ceva. Sa fie racita sau cum au zis si fetele.. rosu in gat sau altceva. oricum e bine de consultat medicul!
simina
QUOTE(roxy @ Nov 13 2006, 12:52 AM) *
am o fetita de 6 luni si 2 saptamani si nu prea vrea sa manance cu toate ca plange de foame.ce sa fac?

Poate nu-i plce ceea ce primeste sau cum primeste.Unii bebelusi pot ajunge chiar la anorexie din cauza nervozitatii celor din jur...
roxy07
Nu te ingrijora, o sa manance. Asa am patit si eu si era din cauza dintilor. Copii mananaca atat cat le trebuie. Intreaba doctorita daca ii poti da Revital appetit. Eu i-am dat 2 saptamani si acum imi cere ea singurica "Papa".

Eu iti recomand sa nu ii dai suc de lamanie, pentru ca ii afecteaza stomacelul si poate sa aiba probleme.

smile.gif
simina
QUOTE(roxy07 @ Jan 14 2007, 03:43 PM) *
Eu iti recomand sa nu ii dai suc de lamanie, pentru ca ii afecteaza stomacelul si poate sa aiba probleme.
smile.gif

Sucul de lamaie se da in cantitate foarte mica...cateva picaturi,asa ca nu pot afecta.Cantitatea mare,insa,afecteaza stomacelul copilului.Mie mi-a recomandat medicul sa-i pun cam 1 lingurita,chiar doua la 50-100 ml ceai...
Beatrice
Uite asta cu lamaie nici nu o stiam ca se recomanda!
gabri
Andrei are 1 an si 8 luni si nu vrea sa manance supa daca nu este mixata. De legume ce sa mai zic ca nu mananca decat morcov crud si cartofi prajiti sad.gif .Daca ii dau snitel de pui/vita il mananca singur cu furculita dar daca incerc sa-i dau supa nici nu vrea sa vada. Cum sa procedez sa-l determin sa manace si supa nemixata? sad.gif
Beatrice
QUOTE(gabri @ Jan 15 2007, 08:43 AM) *
Andrei are 1 an si 8 luni si nu vrea sa manance supa daca nu este mixata. De legume ce sa mai zic ca nu mananca decat morcov crud si cartofi prajiti sad.gif .Daca ii dau snitel de pui/vita il mananca singur cu furculita dar daca incerc sa-i dau supa nici nu vrea sa vada. Cum sa procedez sa-l determin sa manace si supa nemixata? sad.gif

Pai e bine ca mananca morcov crud. Probabil ca are el o perioada mai nasola... Cred ca tu l-ai obisnuit prost pasandu-i mancarea. De regula la varsta asta se considera ca are si dinti si masele si ar trebui sa pape el... Inceraca sa-i dai mancare pe care o faci pentru voi, o sa-i placa... Si usor usor o sa manance si mai mare... Eu am incetat cu pasarea de pe la 9 luni cand nu a mai vrut...
gabri
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar a fost vina mea ca i-am tot dat pasat ca tot refuza sa manance altceva si mie imi era teama ca ramane flamand si ii dadeam supa pasata sad.gif. Acum in fiecare zi fac cate 2-3 feluri de mancare ca poate poate mananca. Am ramas fara idei sad.gif
Beatrice
QUOTE(gabri @ Jan 16 2007, 08:01 AM) *
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar a fost vina mea ca i-am tot dat pasat ca tot refuza sa manance altceva si mie imi era teama ca ramane flamand si ii dadeam supa pasata sad.gif. Acum in fiecare zi fac cate 2-3 feluri de mancare ca poate poate mananca. Am ramas fara idei sad.gif

Gabri, lasa-mi mailul sau cauta-ma pe mess la: rotaru_beatrice ca sa-ti trimit cartea cu retete pentru bebei!
VALERIA OANA
Ne facem atatea probleme ca nu mananca, ca mananca prea putin...oare noi chiar mancam tot timpul? Chiar nu simtim niciodata nevoia sa mai lasam stomacul sa flamanzeasca?
kim
QUOTE(VALERIA OANA @ Feb 2 2007, 01:33 PM) *
Ne facem atatea probleme ca nu mananca, ca mananca prea putin...oare noi chiar mancam tot timpul? Chiar nu simtim niciodata nevoia sa mai lasam stomacul sa flamanzeasca?

Ai dreptate. Dar aşa sīntem noi, ne panicăm din orice, mai ales cīnd e vorba de bebeii noştri.
Beatrice
QUOTE(gabri @ Jan 15 2007, 08:43 AM) *

In orice caz vreau sa-ti zic ca deja nu mai este un bebelus, ci deja este copil... Ca ziceai ca are 1 an si 8 luni. La varsta asta trebuie sa pape cam orice!
simina
QUOTE(gabri @ Jan 15 2007, 09:43 AM) *
Cum sa procedez sa-l determin sa manace si supa nemixata? sad.gif

Dar de ce e obligatorie supa?Lasa-l pe copil sa aleaga ce-i place,fa-i meniul mai divers si pune-l cu toata familia la masa,sa vezi ca o sa inceapa sa manance vazandu-va pe voi.
Numai sa nu-l bateti la cap,ca nu reusiti asa...nu-i mai spuneti nimic,puneti mancarea pe masa si ...asteptati reactia.Cu timpul se va obisnui.
VALERIA OANA
jucaus.gif Eu ii faceam lui Claudiu in fiecare zi mancare pentru el, dar lui ii placeau foarte mult mancarurile gatite, mai ales cele cu sos rosu notworthy.gif
simina
Daca lui Mihai ii e foame si eu nu sunt pe faza,se duce singur la sertarul cu paine,isi ia o paine si se apuca de mancat...sau orice gaseste de mancare la indemana.Sigur nu moare de foame,copilul asta... eating.gif
kim
Azi i-am dat un pic de borş cu pīine, na!
Să nu credeţi că nu i-a plăcut...
Beatrice
Noi cateodata papam bine, alteori nu! Sau chiar deloc.. Insa acuma de cand ii dau vitamine, ma mananca si pe mine! liwlol.gif
raulet
ce vitamine ii dai?
raulet
QUOTE(gabri @ Jan 15 2007, 09:43 AM) *
si al meu bebe tot asa maninca,numai pasat sad.gif si daca din greseala mai gaseste o bucatica mai mare scuipa.are un an si trei luni si peste tot pe unde mergem luam si blenderu cu noi.
simina
QUOTE(raulet @ Feb 5 2007, 10:08 PM) *
si al meu bebe tot asa maninca,numai pasat sad.gif si daca din greseala mai gaseste o bucatica mai mare scuipa.are un an si trei luni si peste tot pe unde mergem luam si blenderu cu noi.

Da,pentru ca asa e obisnuit.Dar,ar trebui sa i se ofere si mancaruri bucati:cartof,mar,paine,chiar prajiturica,biscuite,etc si sa vezi ca va incepe sa manance si altfel.
shama
Buna seara! Eu am avut probleme cu baietelul meu de cind l-am nascut. La inceput minca putin si adormea aproape imediat. Cind a trebuit sa plec la servici si sa incepem alimentarea la biberon ne-am chinuit trei luni sa-l facem sa accepte biberonul sau canuta - urla cit il tinea gura cind simtea tetina. Dar, s-a invatat si minca 30 ml la o masa. Va dati seama ca eram disperati - sa manince cite 30 ml la fiecare masa la 3, 4 luni.

Suzeta nici in ruptul capului nu a acceptat. Nici acum nu stie cum se foloseste, desi initial am tot incercat. Nici macar degetul nu si l-a supt vreodata.

Cind am inceput diversificarea, sa te tii... doar sucul de fructe i-a placut. In rest - aruncam mincarea asa cum o faceam (o mai dadeam si la catelm ce-i drept).

Acum avem 1 an si 3 luni si mincam mincare cind vrem noi si nu cind ni se da. Maninca foarte bine totusi galustile din supa de gaina. Supa o vrea doar limpede, sa nu fie pasata si ii punem o 1/2 de cupa de lapte praf si cereale in supa. Uneori o maninca toata, alteori se gindeste bine si ne da una peste mina de ne zboara lingurita sau biberonul din miina.

Ii place mult sa manince cite un coltuc de piine sau baton. Cu carnea, in schimb e tragedie. O mesteca pina se face pasta si o scuipa. Dar cind intr-adevar ii este foame, atunci maninca de rupe aproape orice. Si asta se intimpla daca il las citeva ore nemincat. Oricum, pentru al meu copil, tot laptele e inca baza. Chiar daca imi maninca mincare la o masa, la o ora dupa aceea plinge dupa laptic.

Voi le dati lapte de vaca? Stiti cumva cind si cum se introduce in meniul lor?

Sincera sa fiu, cind avea al meu 8 luni, mi-am propus sa ma resemnez si sa nu ma lupt cu el sa manince. Ii pregatesc diferite feluri ca sa vad ce i-ar placea, dar daca incepe cu scandalul, il las pina i se face lui foame.
Am incerca si cu vitamine dar nu am vazut vreo schimbare in pofta de mincare.
simina
Pai,se pare Shama,ca ai gasit singura rezolvarea problemei.Copilul,daca nu e bolnav,mananca cand ii e foame...nu trebuie sa stam dupa el cu rugaminti ca ne stresam si noi si el.

Laptele de vaca se poate introduce in alimentatia copilului dupa varsta de 6 luni.Poti sa-i dai linistita lapte la varsta lui...dar sa fie de vaca,nu la cutie,ca ala e apa cu gust de lapte,si in loc sa creasca,mai mult da inapoi.
shama
Multumesc, Simina. De-abia astept sa incerc. Ce zici, ii dau direct o canita de lapte sau testez sa vad ce reactie are la el, sau il combin cu lapte praf?

Eu am intrebat-o pe doctorita lui daca sa-i dau lapte de vaca si mi-a spus ca inca nu, sa mai astept. Din cauza asta nici nu am incercat, desi mi se pare aiurea sa nu-i dau la virsta asta laptic natural practic, ca asta praf stiu bine ca e articial.
Inca o intrebare, mierea e indicata la virsta asta de 1 an si 3 luni. Am luat niste miere de salcim si vreau sa incerc sa-i dau. Inca nu stiu cum, poate chiar asa, simpla doar sa guste la inceput.

S
simina
Poti sa incerci asa cum bea de obicei,cu biberonul sau cana,indulcit putin sau chiar cu cacao sau nesquiq...sa vezi intai reactia.Nu-i nevoie sa pui lapte praf...nu are rost.
Unii medici nu recomanda lapte de vaca,ca au ei insisi probleme cu igiena exagerata.Trebuie sa mai ceri si parerea altui medic...
Cu mierea,poti sa incerci un pic,dar ai grija,ca poate face urticarie sau diaree.Probezi si tu,sa vezi daca ii place simpla,sau pe paine.
adriana26
QUOTE(simina @ Feb 5 2007, 08:42 PM) *
Daca lui Mihai ii e foame si eu nu sunt pe faza,se duce singur la sertarul cu paine,isi ia o paine si se apuca de mancat...sau orice gaseste de mancare la indemana.Sigur nu moare de foame,copilul asta... eating.gif

Salutare mamicilor.Esti norocoasa Simina ca puiul tau mananca>Baietelul meu are un an jumate dar ca sa manance trebuie sa aliniem toate jucariile si sa le dau cate o lingurita la fiecare apoi mananca si el.Dar ce ma bucura pe mine este ca cum deschide ochisorii el cere bos (adica bors acrisor) VA pup jucaus.gif
adriana26
QUOTE(Beatrice @ Feb 5 2007, 09:55 PM) *
Noi cateodata papam bine, alteori nu! Sau chiar deloc.. Insa acuma de cand ii dau vitamine, ma mananca si pe mine! liwlol.gif

Buna Beatrice. Ce vitamine ii dai puiului tau?As vrea sa incerc si eu poate mananca mai bine Andrei
simina
Eu ii dau vitamina C cu aroma de capsuni lui Mihai si nu are probleme cu mancarea.
Lui Andrei ii mai dadeam Picovit pastile,uneori sirop si se mai remedia problema.Cand a fost foarte grav,am gasit la farmacie vitamina C pliculete...bea un plic pe zi dizolvat in apa,pe post de limonada si in cateva zile ma manca si pe mine. eating.gif
cerasela72
noi avem 8 luni si luam visol dar nu mancam exagerat de mult dupa ce il luam .credeti ca ar trebiu sa il schimbam?
mihaella
Teodora mea are acum 12 luni.Am avut si eu o problema asemanatoare...am incercat diverse si ea saracuta avea o afta in cerul gurii care o impiedica sa inghita.Ma consider o mama grijulie si nu m-am gandit sa o controlez mai ales ca am grija de igiena personala .Dar copii sunt copii baga tot felul de chestii in gura si aftele sunt inevitabile.Poti incerca si cu BONISAN e probat.succes
kim
Visol nu e siropel cu Calciu?
Bonisan ce e, tot vitamine pentru copii? De la ce vīrstă daţi voi bebeilor vitamine?
Anca74
QUOTE(kim @ Feb 8 2007, 06:36 PM) *
Visol nu e siropel cu Calciu?
Bonisan ce e, tot vitamine pentru copii? De la ce vīrstă daţi voi bebeilor vitamine?

Visol e un siropel care are Ca si alte vitamine, luni iti trimit prospectul, daca nu e prea tarziu. Iar Bonisan ii dadeam lui Radu de colici, dar din cate tin eu minte de atunci, si a trecut, ceva timp, parca crestea si apetitul. Daca gasesc prospectul si alte informatii, te ajut, dar tocmai luni, pentru ca ele sunt acasa si eu la serviciu. Te pup!
Mona75
QUOTE(roxy @ Nov 12 2006, 02:52 PM) *

Teste pt.intoleranta la lactoza si la gluten,i-ai facut.Regurciteaza des,varsa?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.