Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cat Mai Costa O Nastere..
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Nastere
Pagini: 1, 2, 3
BeatriceRautu
QUOTE(OAna22 @ Jul 30 2009, 04:12 PM) *
Buna,mamici,burtici!Aveti idee cat costa nasterea la Elias?Cu dr Tutunaru a nascut cineva?

Buna! O colega de servici a nascut pe 9 decembrie 2008 cu Dr Tutunaru si a zis ca el a ajuns cu cateva minute inainte sa nasca , au ajutat-o in schimb foarte mult infirmierele care au fost foarte dragutze. Dar stai linistita am auzit ca Elias au personal foarte bun si toti sunt cumsecade.
bety_dumy
QUOTE(OAna22 @ Jul 30 2009, 04:19 PM) *
Buna,Floare albastra!Poate imi povestesti si mie cum a fost nasterea cu dl Tutunaru!Si eu sunt pacienta dnealui!Problema e ca nasc intre Craciun si Revelion si nu stiu exact daca vine sau nasc cu cine apuc! gravida.gif 17+

ar trebui sa discuti asta dinainte cu doctorul,sa nu te trezesti ca nu vine la nastere.....
OAna22
QUOTE(BeatriceRautu @ Aug 5 2009, 12:54 PM) *
Buna! O colega de servici a nascut pe 9 decembrie 2008 cu Dr Tutunaru si a zis ca el a ajuns cu cateva minute inainte sa nasca , au ajutat-o in schimb foarte mult infirmierele care au fost foarte dragutze. Dar stai linistita am auzit ca Elias au personal foarte bun si toti sunt cumsecade.

Sper sa ai dreptate!Si eu am vazut numai paciente multimite ale dnului dr Tutunaru!Mersi mult pt informatie!Referitor la cat a costat-o nasterea ai idee?Ma gandeam ca poate si dr practica tarife ..de criza,,wink.gif notworthy.gif wink.gif
OAna22
QUOTE(bety_dumy @ Aug 5 2009, 02:57 PM) *
ar trebui sa discuti asta dinainte cu doctorul,sa nu te trezesti ca nu vine la nastere.....

In principiu e vorba ca vine..eu sper numai sa nu am parte de surprize!Asa or fi toate gravidutzele,panicoase? !:crybaby: Parca prea mi-e teama de orice..
bebitz
eu am nascut natural acum o luna in maternitatea bega din timisoara...am fost f multumita si de cum s-a desfasurat nasterea...desi sotului nu i-a fost permis sa fie langa mine nici macar in timpul travaliului (04 - 14.20) chiar am simtit ca am fost sustinuta de personalul de acolo...f dragute asistentele... 1500 lei m-a costat (dr, anestezist, neonatolog)...e adevarat ca conditiile in sine din spital lasa de dorit, dar....
georgianacovit
aveti idee cat mai costa o nastere naturala in iasi va rog sa mi spuneti gravida.gif
elena-koller
Eu am nascut in Seeattle la o clinica particulara si am platit in banii romanesti 3.450 Ron. Am nascut natural si am avut o sarcina usoara, un bebe sanatos si de nota 10. Totusi a fost de platit mult, dar si o prietena a nascut la ea un bebe prematur si a zis ca este foarte buna doctorita.
Tot cate 2 stateam in salon. Si era curateni luna. Si erau si foarte punctuali nu intarziuau cand aveau ceva de facut si erau si tare amuzanti. A fost foarte frumos !
monica4mai
oFloare1.gif salut sun Monia si eu am nacut in Ungaria desi aici locuiesc in Romania...........acolo mi-a fost si monitorizata sarcina.......nu am platit spitalizarea pt ca am folosit cardul european.......am dat la medic onorariu500 euro........in spital nu am dat nimic ........doar am platit rezerva cu insotitor(asta o platesc chiar si unguri care au asigurare pt ca e obtionala)........rezerva a fost 200 roni /noapte.....am stat 5 zile in spital si am platit doar 3 nopti(600 ron).........conditiile nu se compara fata de tara noastr din pacate.....asa ar trebui sa fie si la noi........iar despre cadrele medicale numai cuvinte de lauda..........Va pup
BeatriceRautu
QUOTE(OAna22 @ Aug 5 2009, 05:28 PM) *
Sper sa ai dreptate!Si eu am vazut numai paciente multimite ale dnului dr Tutunaru!Mersi mult pt informatie!Referitor la cat a costat-o nasterea ai idee?Ma gandeam ca poate si dr practica tarife ..de criza,,wink.gif notworthy.gif wink.gif

Ai sa ramai uimita! Nu a vrut sa-i ia nici un ban,nimic nimic! Este forte dragut. Pe ea in schimb a costat-o fiecare vizita la medioc inainte sa nasca cam cate 200 ron. A zis ca a mai dat pe la asistente pe acolo cate 10 ron de fiecare,la moase in rest la dr. Tutunaru nimic-nimic. Am ramas si eu uimita ca mai exista astfel de doctori.
BeatriceRautu
QUOTE(monica4mai @ Aug 21 2009, 12:47 PM) *
oFloare1.gif salut sun Monia si eu am nacut in Ungaria desi aici locuiesc in Romania...........acolo mi-a fost si monitorizata sarcina.......nu am platit spitalizarea pt ca am folosit cardul european.......am dat la medic onorariu500 euro........in spital nu am dat nimic ........doar am platit rezerva cu insotitor(asta o platesc chiar si unguri care au asigurare pt ca e obtionala)........rezerva a fost 200 roni /noapte.....am stat 5 zile in spital si am platit doar 3 nopti(600 ron).........conditiile nu se compara fata de tara noastr din pacate.....asa ar trebui sa fie si la noi........iar despre cadrele medicale numai cuvinte de lauda..........Va pup

Buna! Dar tu esti de origine maghiara sau romana? Ca din cate stiu ungurii nu prea se comporta asa frumos cu romanii! Mai sunt si exceptii bineinteles!
gabitza5600
Eu am nascut in Bacau la maternitate, in august. Per total m-a costat ~1600 ron din care 1000 ron operatia, ca am facut cezariana. Am mai dat 150 lei anestezistului, cate 40 lei asistentelor din sala de operatii si 100 lei medicului neonatolog. In rest, asistentelor cate 5 lei pt injectii sau perfuzii. Am stat intr-o rezerva fara plata, am avut acces non-stop la bebe, a fost totul foarte bine. Conditiile au fost excelente chiar dak e vorba de un spital de stat. Si, fetelor, nu aruncati cu banii ca nu e nevoie. La cate asistente se perinda prin salon , sa le dai cate 10 lei de fiecare data mi se pare prea mult. Eu le-am dat cate 5 si nu m-au tratat diferit fata de altele care au dat mai mult.
musetel
Buna mamici si burtici!

Eu sunt din Ploiesti si as fi interesata sa aflu cam cat se mai da pentru o nastere normala la maternitatea din oras. Prin iunie tarifele urcau cam pe la 1000 lei (?) - voi ce stiti?
barza2.gif
stefyangro
QUOTE(OAna22 @ Aug 5 2009, 05:28 PM) *
Sper sa ai dreptate!Si eu am vazut numai paciente multimite ale dnului dr Tutunaru!Mersi mult pt informatie!Referitor la cat a costat-o nasterea ai idee?Ma gandeam ca poate si dr practica tarife ..de criza,,wink.gif notworthy.gif wink.gif

Eu am nascut la Elias in iulie, dar nu cu dl Tutunaru. Colega mea de salon a nascut cu dansul. Stiu ca nu a vrut niciun ban, i-a dat un nr de cont
de la clinica de fertilizare, sa depuna acolo cat crede.
ingerul_alb
Buna buna...fetelor ajutati-ma si pe mine cu niste tarife practicate la maternitatea bucur plz...mai am putin si vine momentul mult asteptat si o sa nasc prin cezariana...daca stie cineva cat costa cezariana si cam cat se da la dr sa ma jute si pe mine...va poop
anku
QUOTE(BeatriceRautu @ Aug 21 2009, 12:08 PM) *
Buna! Dar tu esti de origine maghiara sau romana? Ca din cate stiu ungurii nu prea se comporta asa frumos cu romanii! Mai sunt si exceptii bineinteles!

am auzit muuuuuuuuuuulte femei care prefera sa nasca in Ungaria...se poarta frumos din cate am auzit...mai greu este cu lb.. rolleyes.gif
Lusha&Zbenguica
QUOTE(Lusha&Zbenguica @ Oct 28 2009, 10:17 PM) *
FETELOR IATA O ALTA IDEE ... POATE ASA MERGE TREABA
CE SPUNETI ?
trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif



misonique
Eu am nascut normal o fetita de 4.300 kg, la Spitalul Caritas din Bucuresti si toata treaba m-a costat cam 3000 RON...Asta cu 6 zile de spitalizare si bani aruncati pe asistentele care nici nu se uitau la mine sau la bebel...fara sa le bag ceva in buzunar! :-S Plus ca am avut si niste complicatii amandoua... crybaby.gif Dar acum e totul ok notworthy.gif
monel
dragele mele...
din cate vad eu vorbiti de foarte multi bani pentru o nastere...

eu am nascut pe 11 august 2009 in Reghin, prin cezariana si am dat asa: 100 eur doctorului ginecolog, 100 RON, doctoritei cu care m-a operat, 50 RON, anestezistului, iar asistenta principala nu a vrut sa imi ia banii, si i-am dat o carte...conditiile din spital sunt bune insa mai lasa de dorit capitoul curatenie, iar despre medicul meu ce sa va spun...om cu chip de inger cred ca e putin spus, il recomad cu tota inima celor din zona Muresului, dr.Pintea Dorin.

felicitari celor care au devenit mamici si mult curaj celor in devenire!
Karmin
am nascut la Clica Eva Brasov, in martie 2009, a fost 2000 de lei, nu am dat nimic la asistente, medic, la absolut nimeni, conditii super, mancare si mai si. am nascut in decembrie 2007 la maternitatea Brasov, am dat cadou la medic, am imprastiat gramada de bani la asistente, si am mai si stat in conditii mizere.
trageti voi o concluzie. Unde nu-i cap vai de picioare, imi pare rau ca nu m-am dus din prima sa nasc in curatenie, civilizatie si omenie.
iubita_tiana
QUOTE(monel @ Nov 2 2009, 02:50 PM) *
dragele mele...
din cate vad eu vorbiti de foarte multi bani pentru o nastere...

eu am nascut pe 11 august 2009 in Reghin, prin cezariana si am dat asa: 100 eur doctorului ginecolog, 100 RON, doctoritei cu care m-a operat, 50 RON, anestezistului, iar asistenta principala nu a vrut sa imi ia banii, si i-am dat o carte...conditiile din spital sunt bune insa mai lasa de dorit capitoul curatenie, iar despre medicul meu ce sa va spun...om cu chip de inger cred ca e putin spus, il recomad cu tota inima celor din zona Muresului, dr.Pintea Dorin.

felicitari celor care au devenit mamici si mult curaj celor in devenire!

buna draga mea, daca mai intri, te astept sa mai discutam, si eu sunt din ReGHIN, dar am nascut in Tg Mures...in 4 iunie 2009
sebu&ank
salutare tuturor,


Seb's al meu s-a nascut in data de 1 iulie 2008 la spitalul Odobescu din Timisoara...costurile au fost urmatoarele:
- 500euro medicul ginecolog (dr. Grigoras)
-100 euro anestezia totala
-150 de euro neonatalogul
- si cate 10 ron pt fiecare asistenta sau infirmiera in fiecare tura

mult! dar pentru baiata meritat, nu am fost pacienta dr. Grigoras si am fost nevoita sa fac cezariana, la 40 de saptamani nu eram dilatata deloc iar copilul cantarea 5.450g ( nici in X daca ma taia nu avea pe unde sa iasa...)
L-am intrebat pe dr. cat ma costa cezariana si mi-a spus NIMIC, m-am si mirat fiindca e cunoscut drept BAU BAU! nu am vrut sa raman datoare...
cat despre asistente, ooooooooooffffffffffffff era una pe care am vrut sa o omor, era vesnic ofticata si se tot lua de mine ca am gel pe unghi si afecteza copilul, ma si chinuia cu alaptatul ( spunea ca nu vreau sa alaptez) dar m-am chinuit de am crezut ca ma ia naiba, acasa incepusem deja sa intru in depresie din cauza lipsei laptelui...am sanii mari dar nu am avut lapte, am baut toate ceaiurile pt stimulare dar degeaba...

la Odobescu infirmierele si portarii sunt sefii... hi.gif

marina_m
eu as vrea sa nasc la elias, am gasit acolo o doctorita despre acre am auzit lucruri bune. se numeste Aneta Andrei, iar daca ma poate ajuta cineva cu ceva inf despre ea ar fi minunat. si niste preturi mi-ar fi de ajutor
multumesc
elenaalex
ieri a nascut cineva la sp.Regina Maria" din capitala si a costat-o 2200 euro nervi.gif nervi.gif nervi.gif imens de mult, cezariana cu epidurala.
bune conditii, dar totusi....
elenaalex
cum spunea si hellena nasterea azi e grtuita si doar in spitalele particulare se plateste.
eu am multumit dr cu un plic in care avea 400 ROn, iar 100 la moase si asistente. ATAT m-a costat nasterea normala, cei drept, la maternitatea din Campina.

sunt surprinsa da tarifele practicate in capitala
ruxy80
Am nascut pe 4 ianuarie la o clinica privata de la noi din oras (eu locuiesc in Sf. Gheorghe)..am fost ff multumita de doctor, asistente...de toata lumea..s-au comportat minunta si cu mine si cu fetita...cu toata familia de altfel. Plus ca membrii familiei au avut acces aproape non stop la mine. Cat am stat acolo (am facut cezariana) pentru fetita nu a trebuit sa aduc nimic de acasa..scutece, hainute...tot era de la ei...doar hainutele la externare. Nasterea prin cezariana a costat 2650RON..si sincer, a meritat.. yes.gif
unombun
20milioane la mina1,4 milioane anestezist in oct.2009 pe cezariana cu rahianestezie.Mi-am revenit imediat.Am strins banii greu dar,dupa cum a decurs,nu regret.
maria26
QUOTE(elenaalex @ Jan 21 2010, 04:18 PM) *
cum spunea si hellena nasterea azi e grtuita si doar in spitalele particulare se plateste.
eu am multumit dr cu un plic in care avea 400 ROn, iar 100 la moase si asistente. ATAT m-a costat nasterea normala, cei drept, la maternitatea din Campina.

sunt surprinsa da tarifele practicate in capitala


si eu tot asa am dat.. ma ingrozesc cand citesc ce tarife se practica sad.gif .. e drept ca nasterea normala e mult mai ieftina, dar totusi... eu am platit 300 lei rezerva, unde am stat cu sotul.. dar macar mi-au dat chitanta si am avut conditii de 4 stele
manu1981
QUOTE(elenaalex @ Jan 21 2010, 04:11 PM) *
ieri a nascut cineva la sp.Regina Maria" din capitala si a costat-o 2200 euro nervi.gif nervi.gif nervi.gif imens de mult, cezariana cu epidurala.
bune conditii, dar totusi....

Asta e spital particular sau de stat? Daca e de stat e o suma uriasa care nu se justifica. La Medlife, unde ai conditii de 5 stele, o cezariana cu tot ce presupune costa undeva la 4500 ron, adica aprox 1000 euro.

Eu am nascut la Spitalul Universitar in Bucuresti. Nimeni nu mi-a cerut niciun ban si toata lumea s-a purtat foarte frumos. Am stat intr-o rezerva de 2 persoane fara sa dau vreo spaga cuiva. Pentru cum s-a purtat, i-am dat dr cu care am nascut prin cezarina 500 ron si 150 ron anestezistului. Alti bani nu am mai dat. Asa ca depinde de fiecare cat da, si, contrar opiniei genrale, nici in Bucuresti nu se practica nu stiu ce sume decat daca vrei tu sa dai.
anastasia80
Aveti dreptate fetelor, sunt niste preturi enorm de mari dar pe undeva e si vina noastra. Am cunoscut multe persoane care nu au dat nici un ban si au fost tratate la fel, chiar mai bine. Si de dai bani, durerea nu ti-o ia nimeni, parerea mea. Asta e greseala noastra,noi i-am invatat asa, desi sunt platiti ca oricare angajat, au salariu sa isi faca meseria.Dar pentru ei, din pacate a devenit o afacere aducerea pe lume a unui bebelus. mad.gif
roxi_si_gabitza
buna mamici si mai degraba viitoare mamici(cred ca sunt mai interesate)

eu am nascut natural si fara anestezie in februarie 2010 la spital de stat, fara doctorul meu, doar cu moasa si asistenta. eram pregatita cu 1000 ron, am dat de toti 180 ron bananab.gif . exact inainte sa nasc a venit o asistenta pe care o cunostea mama (de la o alta sectie) si ea mi-a zis sa dau atat. si nici n-am insistat sa dau mai mult liwlol.gif . daca as fi avut anestezia sigur trebuia sa-i dau si anestezistului 100, 200 de ron. Pot spune ca restul banilor mi-au trebuit cand am ajuns cu bebe acasa. Cu toate ca era totul pregatit dinaintea nasterii (camera, hainute ), cand am inceput sa dau banii pe creme, medicamente si ce a mai trebuit s-au dus si restul banilor. Deci viitoare mamici nu va mai stresati sa aruncati cu banii ca tot la fel o sa-si faca treaba. daca ar fi fost doctorul meu cu mine sigur as mai fi dat 500 ron, dar nu mai mult. 68.gif
Mihaela_Bebe
sincer...eu personal nu ma gandesc cati bani sa dau..ceea ce ma preocupa pe mine este ca am tot auzit ca in spitale oricati bani ai da si la doctor si la asistente tot cu curul te trateaza si mi-ar fii greu sa accept asa ceva....cred ca m-ar scoate din minti
carinutza
Eu am nascut la spitalul Filantropia pe 10 feb. 2010. M-a costat cu totul aproape 2.000 lei si am stat in spital cu fiicamea 3 saptamani pentru ca s-a nascut prematur - la 34 saptamani- 1,6 kg. Doctoreasa (sa ii dea Dumnezeu sanatate si tot ce-i mai bun pe la lumea asta la cum s-a purtat cu mine) a primit plicul dupa ce mi-a scos si firele si ne-a vazut pe amandoua sanatoase - 1200lei- asa am vrut eu i-a meritat! Anestezistul nu a vrut sa primeasca nimic, m-a ushuit de nu m-am vazut. Primul neonatolog cu greu a primt 200 lei si astia aruncati din viteza in buzunar de 8 martie (cu siguranta ca nu o sa ma pot revansa fata de dansa vreodata, a fost ca o adoua mama pentru copilul meu). Al doilea neonatolog bomboane si flori si ulterior la consultatie (la o luna si la doua luni) cate 100lei, dar sa zicem ca nu se pune pentru ca eram deja externata. Si la asistente in jur de 500 lei, ca sunt 4 ture de cate 2 fete si in 3 saptamani se intampla multe doh.gif
ohana
QUOTE(carmen31 @ Apr 18 2008, 05:30 PM) *
Fetelor eu am nascut acum 2 luni normal ,sant din Constanta si ma costat toata distractia 150 de euro crybaby.gif ..dar cezariana este 300 de euro insa daca nu dai nimeni nu se uita la tine..

asa este, ajungi sa mori de inima daca stai sa te gandesti ca in tot sistemul sanitar este aceeasi poveste....bani, bani, bani
mihaela85
salutare mamici si burtici.stie careva ce "scoruri" sunt la polizu sau la bucur(bucuresti)?multumesc in avans pt eventualele info:)
iulianasosu
Maternitatea Botoșani este singurul spital din Moldova unde se pot face nașterile subacvatice. Taxa pentru o astfel de naștere este de 500 de euro întrucât aceste servicii nu sunt decontate de Casa de Sănătate. Tariful este mai mic decât cel practicat în Capitală (2000-3000 Euro), singurul loc unde se mai poate naste astfel in Romania.
Mai multe despre nasterea in apa pe http://www.pernegravide.ro/cms/index.php/n...rea-in-apa.html
allexia55
Eu am avut noroc pot sa zic.Am nascut anul trecut in decembrie la maternitatea Arad si chiar am fost multumita.Am nascut cu Dr.Serban,care ma asistat pe toata perioada sarcini.Ma internat dimineata pe la 10,nu aveam dureri,dar eram dilatata de 3 cm si a vrut sa ma tina in supraveghere,deoarece nasterea era aproape.Venea in salon la mine frecvent sa vada cum sunt.A stat in matern pana pe la 16 si a revenit pe la 19-20.Eu am nascut noaptea la 0:05 si a stat cu mine pana la 3 dimineata.Binenteles ca apoi la 7 dimineata a revenit in matern.Banii i-am dat dupa ce am nascut (ia dat sotul),pentru ca am vrut eu,nu ca ar fi cerut ea.I-am dat deoarece am fost multumita de tot.A fost o suma modica,chiar poate prea putin pentru cate a facut pentru mine.Am de gand sa mai fac un copil si nici nu ma gandesc sa nasc cu altcineva. jucaus.gif notworthy.gif
ella90
eu am nascut in italia si nu am platit nici macar 1 euro.am avut conditi bune.
dana_z01
Buna.A nascut cineva la Giulesti?cam care sunt costurile pentru cezariana?multumesc
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.