Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Rolul De Moasa
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Discutii generale > Traditii. Mirese, nasi, moase...
georgeta23
Fetelor sunt pt prima data pusa si eu moasa...si habar nu am cam ce trebiue facut, nu stiu decat f putin de la moasa lui EDy dar as vrea sa imi spunti si voi care sunt traditiile, la noi pt ca Moasa e sora mea si nici ea nu e foarte documentata nu am avut pretentii la ei sa se tina cont de traditii, asa ca nu prea stiu ce am de facut.... ma puteti ajuta?
maryalicia
La sotul la Pitesti se pun moase Alicia are 5 moase.Cind se naste copilul a 3 zi se fac pachete pentru fiecare moasa cu alimente plus o sticla de vin ,una de suc ,una de tuica plus un cadou ce vrea mamica sa ia.Aici exact nu prea stiu sa zic ce mai trebuie pentru ca soacra mea le-a facut acolo si mi le-a trimis aici, dar stiu ca apa care se pune pe masa cind faci pachetele se sfinteste si apoi o pui in apa in care ii faci baita la bebelus, pui putin sa ajunga pina la botezul copilului.La botez o mosica imbraca copilul din cap pina in picioare si il duce la biserica,dupa ce il boteaza il imbraca nasa.La anul nou se da copilul de grinda(se face o cruce in tavan cu miere si acolo se da copilul de grinda). Mama cumpara cadori pentru fiecare moasa ce vrea ea iar fiecare mosica ii cumpara de imbracat din cap pina in picioare si ridica copilul in sus cu tot ce a cumparat si ii ureaza sa aiba parte de bani,sanatate,masini,vile....etc ce vrea fiecare. Acum ai sa vezi poate mai multe pareri ca....vorba ceea cite bordee atitea obicee.
maryalicia
Sa vezi ce frumos o sa fie cind copilul este mai mare si te striga mosica in sus,mosica in jos.Eu sint moasa la o fetita care acum are 7 ani si zice ca vine la mosica la Brasov si la mosu Vasilica liwlol.gif
shama
QUOTE(maryalicia @ Dec 9 2007, 04:38 PM) *
La sotul la Pitesti se pun moase Alicia are 5 moase.


Astia, la Pitesti au harem de moase, sa-nteleg. bananab.gif bananab.gif liwlol.gif
Sa va traiasca si sa va foloseasca!
maryalicia
QUOTE(shama @ Dec 9 2007, 11:12 PM) *
Astia, la Pitesti au harem de moase, sa-nteleg. bananab.gif bananab.gif liwlol.gif
Sa va traiasca si sa va foloseasca!

doh.gif Nu neaparat se pune cite vrei,am pus 2 de acolo si 3 din Brasov.
simina
QUOTE(maryalicia @ Dec 9 2007, 04:38 PM) *
La sotul la Pitesti se pun moase Alicia are 5 moase.
...
Acum ai sa vezi poate mai multe pareri ca....vorba ceea cite bordee atitea obicee.


Daca e cu cadouri vreau si eu sa fiu moasa din asta,ca la voi?Eu pe aici nu am auzit de asa ceva... doh.gif
max
QUOTE(simina @ Dec 10 2007, 09:00 AM) *
Daca e cu cadouri vreau si eu sa fiu moasa din asta,ca la voi?Eu pe aici nu am auzit de asa ceva... doh.gif


nicio eu n-am auzit de asa ceva. la noi, moasa e tanti din spital, din sala de nasteri care e responsabila cu clismele tongue.gif si cu nascutul laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mih@ela
Eu am fost moasa la nepotica mea,si a trebuit sa ajut nasa la scaldat ,urmand la finalul baitei sa strang eu banii din baliuta! wink.gif Si sa arunc eu apa la un pom.Atat! laugh.gif
maryalicia
QUOTE(simina @ Dec 10 2007, 09:00 AM) *
Daca e cu cadouri vreau si eu sa fiu moasa din asta,ca la voi?Eu pe aici nu am auzit de asa ceva... doh.gif

Da Simina vezi ca si mama face cadou (plocon)a 3 zi dupa ce se naste copilul si mai face cind moasele dau copilul de grinda.Deci primesti ....da si dai.
Milic@
QUOTE(georgeta23 @ Dec 9 2007, 04:54 PM) *
Fetelor sunt pt prima data pusa si eu moasa...si habar nu am cam ce trebiue facut, nu stiu decat f putin de la moasa lui EDy dar as vrea sa imi spunti si voi care sunt traditiile, la noi pt ca Moasa e sora mea si nici ea nu e foarte documentata nu am avut pretentii la ei sa se tina cont de traditii, asa ca nu prea stiu ce am de facut.... ma puteti ajuta?

Buna Georgeta!Eu sunt din Teleorman,deci aproape de Craiova.La noi mamica da moasei,imediat dupa nasterea copilului,un cadou(ce vrea ea - ex:o bluza),un prosop,o paine si o gaina(taiata).Moasa pregateste trusoul cu care vafi imbracat bb la iesirea din spital si tot ea va fi cea care va merge sa il ia acasa.La 1 ianuarie bb se da de grinda.Moasa face un colac impletit pe care prinde busuioc si bani,imbraca copilul cu toate cele necesare(de la lenjerie intima pana la combinezon gros de iarna).Mosul ridica copilul de trei ori pana la tavan si spune "sa traiasca...X..."Mamica face cadouri mosilor si le da si "plocon" - mancare si bautura.Apoi se pun pe chefuit! bere.gif guitar.gif
Distractie placuta!
danna68
QUOTE(Milic@ @ Dec 11 2007, 09:53 AM) *
Buna Georgeta!Eu sunt din Teleorman,deci aproape de Craiova.La noi mamica da moasei,imediat dupa nasterea copilului,un cadou(ce vrea ea - ex:o bluza),un prosop,o paine si o gaina(taiata).Moasa pregateste trusoul cu care vafi imbracat bb la iesirea din spital si tot ea va fi cea care va merge sa il ia acasa.La 1 ianuarie bb se da de grinda.Moasa face un colac impletit pe care prinde busuioc si bani,imbraca copilul cu toate cele necesare(de la lenjerie intima pana la combinezon gros de iarna).Mosul ridica copilul de trei ori pana la tavan si spune "sa traiasca...X..."Mamica face cadouri mosilor si le da si "plocon" - mancare si bautura.Apoi se pun pe chefuit! bere.gif guitar.gif
Distractie placuta!

laugh.gif la fel stiu si eu ... wink.gif
cristina67
ce de moase pe metru patrat!
sa fiti sanatoase si sa tot mositi ca vad ca obiceiuri sunt cat china! si-s chiar interesante!
georgeta23
oooo multumesc pt sfaturi.... acum tot ce trebuie e sa asteptam venirea bebelusului pe lume, si sa speram ca o va face dupa ce luam salariul.......biggrin.gif
Milic@
QUOTE(danna68 @ Dec 12 2007, 04:31 AM) *
laugh.gif la fel stiu si eu ... wink.gif

La fel si tu ... ce?Esti din Teleorman sau esti moasa? biggrin.gif
georgeta23
ura!!!!!!!!!!!!!!! sunt Moase!!!!!!!!!!!!!!!! in aceadta dimineata am primit vestea ca prietena mea a nascut un baietel de 2800g.....sunt atat de emotionata! Abia astept sa ma duc la Spital sa vad ce face....spuneti-mi daca a nascut in aceasta dimineata ii pun masa de ursitori sambata seara?
AndrEEyaa
In primul rand,maine dimineata mergi la popa sa faca molifda(sa nu faci prostioare cu sotul deseara).Apa pe care ti-o da popa o duci mamei sa bea din ea,apoi pana la 6 sapt sa-i puna bebelui din ea la baita.Sambata seara se pune masa de ursitori acasa la copil.Trebuie sa-i faci turta.Sa puneti 3 pahare de apa si 3 de vin pt ursitori si sa legati un fir de busuioc cu ata rosie la turta.La turta se pun hainute,carte,oglinda,bani,icoana si ce mai vreti voi sa aiba bebe parte de ele.Indicat ar fi sa dormi acolo peste noapte si sa tii minte ce ai visat....se spune ca asa va fi destinul copilului.Dimineata,rupi turta si beti paharele cu vin si apa,apoi mergi la spital cu set complet de haine pt a-l aduce pe bebe acasa.Felicitari mosico,felicitari mamicii eusa_clap.gif hug.gif bere.gif bb.gif
georgeta23
Multumesc Andreea mi-ai raspuns exact la ce eram in dilema, chiar astazi am fost si a comandat turta... si chiar nu mai stiam cate pahare se pun si ce se pun in ele pe masa de ursitori dar se pare ca mai avem de asteptat pana iese din spital pt ca bebee s-a nascut inainte de termen si e considerat prematur, dar oricum maine voi merge sa ii cumpr hainute.... bb.gif
AndrEEyaa
Cu multa placere....sper sa fie totul bine si bebe sa nu aiba probleme! partners.gif
georgeta23
Da din cate se pare sunt bine amandoi....sa speram ca va papa bine ca sa ia in greutate si sa vina acasa..
maryalicia
QUOTE(georgeta23 @ Dec 13 2007, 10:11 AM) *
ura!!!!!!!!!!!!!!! sunt Moase!!!!!!!!!!!!!!!! in aceadta dimineata am primit vestea ca prietena mea a nascut un baietel de 2800g.....sunt atat de emotionata! Abia astept sa ma duc la Spital sa vad ce face....spuneti-mi daca a nascut in aceasta dimineata ii pun masa de ursitori sambata seara?

Felicitari mosico sa iti traiasca sa aibe parte numai de bucurii,sanatate si mult noroc hug.gif hug.gif hug.gif
Anca74
Clar ca Pitestiul e campon la moase! Eu, ca si Max, stiam ca moasa e la spital.... dar de la o "colega" de nastere din Pitesti am aflat si eu de chestia asta cu moasele... ce sa zic, nam descurcat si fara moasa si ne-am facut mari!
Dar daca o faceti din inima si vreti sa ajutati copilasul....la treaba cu voi!
lia maria71
la noi in Banat moasa se alege dupa nasterea copilului............si ea e cea care duce copilul la biserica si-l tine pana mama merge la preot.......sa faca slujba pe ea,apoi da copilul la nasi,care se ocupa de restul,deci moasa nu prea are indatoriri.....ca ea vrea sa faca un cadou mamicii,asta e altceva.dar,cum spunea cineva pe aici ,cate bordeie,atatea obiceiuri........
liliana2u
si in zona Munteniei, de unde ma trag si eu (desi tata e moldovean), moasa duce copilul la biserica pt a fi botezat si il preda nasei.. iar la scosul din mir, ea e cea care arunca apa in care s-a imbaiat pruncul la un pom roditor si cam atat..
georgeta23



acesta este nepotul meu..cel nascut prematur si pe care il vom boteza pe 30 august...e o dulceata!
Milic@
QUOTE(georgeta23 @ Jul 29 2008, 10:39 PM) *
acesta este nepotul meu..cel nascut prematur si pe care il vom boteza pe 30 august...e o dulceata!

Frumusel foc! Sa-ti traiasca! Parca seamana putin cu Edy. partners.gif
lia maria71
QUOTE(georgeta23 @ Jul 29 2008, 10:39 PM) *



acesta este nepotul meu..cel nascut prematur si pe care il vom boteza pe 30 august...e o dulceata!

doamne ,ce scump e iti vine sa-l mananci..............sa-ti traiasca sanatos......
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.