Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cereale La Bb De 3 Luni
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
cristina67
Al meu nu se mai satura cu lapte simpluHumana1), asa ca i-am cumparat cereale, desi are 3 luni si 5 zile. O prietena mi-a spus ca si ea a dat mai repede cereale baiatelului ei care acum are 5 ani si n-a avut nimic. Pana acum i-am mai pus faina de orez de la Bessau, dar s-a plictisit si-mi refuza biberonul. Ii dau cereale de la Humana. Cele cu banane. Nu manaca atat cat zice cartea, dar pe fata de 11 ani jumate am crescut-o dupa carte si m-am chinuit pana la 7 ani cu mancatul si cu racelile. Deocamdata dupa masa de la 12, (chiar daca mananca la 10 seara, la 12 ii mai dau putin, dormind ca sa nu ma trezeasca pana mai spre dimineata) se mai trezeste la 6 sau 6 jumate. Bineinteles ca la 12 noaptea nu manaca decat putin. Iar in greutate a luat intr-o sapt. 300 grame. Nu va mai spun ce mult ii place sucul de morcov combinat cu mar. Am inceput sa-i dau cam de o luna. Acum am ajuns la 50 de ml, rareori in 2 prize. De regula il bea tot odata.
Depinde insa de copil. Cert este ca putem incerca din experientele mamicilor care scriu pe forum si asta este mare lucru.
cp_ciprian
QUOTE(cristina67 @ Oct 30 2007, 03:10 AM) *
Al meu nu se mai satura cu lapte simpluHumana1), asa ca i-am cumparat cereale, desi are 3 luni si 5 zile. O prietena mi-a spus ca si ea a dat mai repede cereale baiatelului ei care acum are 5 ani si n-a avut nimic. Pana acum i-am mai pus faina de orez de la Bessau, dar s-a plictisit si-mi refuza biberonul. Ii dau cereale de la Humana. Cele cu banane. Nu manaca atat cat zice cartea, dar pe fata de 11 ani jumate am crescut-o dupa carte si m-am chinuit pana la 7 ani cu mancatul si cu racelile. Deocamdata dupa masa de la 12, (chiar daca mananca la 10 seara, la 12 ii mai dau putin, dormind ca sa nu ma trezeasca pana mai spre dimineata) se mai trezeste la 6 sau 6 jumate. Bineinteles ca la 12 noaptea nu manaca decat putin. Iar in greutate a luat intr-o sapt. 300 grame. Nu va mai spun ce mult ii place sucul de morcov combinat cu mar. Am inceput sa-i dau cam de o luna. Acum am ajuns la 50 de ml, rareori in 2 prize. De regula il bea tot odata.
Depinde insa de copil. Cert este ca putem incerca din experientele mamicilor care scriu pe forum si asta este mare lucru.

Sincer, parerea mea e ca te-ai cam grabit cu diversificarea si cu suculetul de morcov de la 2 luni?
parerea mea e ca e cam devreme. eating.gif
Nyuu
Mie mi-a spus dr. pediatru sa-i dau suc de portocale, gref, lamie indulcita si morcov trecut prin tifon de la 3 luni, iar de la 4 luni o sa incep sa-i dau si cereala Milupa "Vise placute". Pana acum i-am bagat numai sucurile.
Nu vreau sa ma grabesc sa nu ii dau peste cap stomacelul. iar cu Nan 1 se satura, nu am probleme cu papica...
katy85
eu i-am dat suc de la 2 luni de mar , portocala, si cereale de la 4 luni mi-a fost frica sa ii dau mai devreme,acum e sanatoasa nu are nimic, ca si in carti scrie ca sucul trebuie dat de la 6-8 saptamani,fiecare face cum vrea, daca bb e ok atunci nu e nici o problema, pupici
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.