Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Inceputul Scolii
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Discutii generale: copii si adolescenti
Matei

Cum mai sunt doar cateva zile pana la primul clopotel, parintii, bunicii si elevii au inceput colindatul prin magazine, in cautarea celor mai potrivite si mai accesibile rechizite. La inceputul anului scolar, toti copiii trebuie sa paseasca pragul unitatilor de invatamant inzestrati cu ghiozdane, caiete, uniforme, culori, penare, pixuri si alte accesorii. Oferta este generoasa, nimic de zis, pentru ca supermarketurile si librariile s-au aprovizionat din timp pentru acest moment, insa preturile nu sunt chiar pentru toate buzunarele. “Fiul meu merge in clasa I-a. Doar eu muncesc si aduc in casa un salariu de 800 de lei. Pe langa rechizite, trebuie sa ii iau copilului imbracaminte noua si pantofi de scoala. Am fost pana acum la vreo trei magazine (nr- hipermarket –uri). M-am uitat de trei ori la pretul unui pix pentru ca nu imi permit sa arunc banii pe fereastra”, spune un tatic, care este muncitor.

Hainute pentru scoala, de la bazar
Pentru multi dintre cei care nu isi permit sa dea milioane pe uniformele pentru scoala, bazarele raman intotdeauna o solutie. Aici preturile sunt convenabile, chiar daca materialele din care sunt facute hainele lasa de dorit. Dar multi parinti nu au de ales. Daca luam in calcul cheltuielile lunare ale unei familii cu un venit de 2000 de lei (in cazurile cele mai fericite), vedem ca ar trebui ca acestia sa renunte la mancare o luna pentru a putea cumpara cele necesare unui copil la inceput de an scolar.
Asa ca, din bazare se pot cumpara cele mai convenabile uniforme si haine. Vanzatorii spun ca preturile nu le depasesc pe cele de anul trecut. De exemplu, uniformele pentru fete nu depasesc 25 de lei, iar pentru baieti nu trec de 30 de lei. Produse similare, poate dintr-un material mai bun, ajung in marile magazine la 80 de lei! Ca sa nu mai vorbim de scolile care impun uniforme pentru elevii lor. Pentru o astfel de uniforma, parintii trebuie sa scoata din buzunare in jur de 200 de lei pentru fetite si 250 de lei pentru baieti.

Rechizitele, de la supermarket-uri
In ceea ce priveste rechizitele, marile magazine par sa fie solutia, pentru multi parinti. Un caiet de tip A5, de 48 de file costa 0,8 lei, un caiet de 60 de file – 1,38 lei, pixurile flexibile cu figurine costa 2,49 lei, un set de pixuri cu gel - 2,29 lei, o trusa de geometrie - 5,99 lei, acuarelele Tempera - 2,49 lei, un caiet studentesc - 2,29. Pentru un bloc de desen A3 se scot din buzunar 1,29 lei, pentru coperta de caiet - 0,55 lei, pentru setul de razboi de tesut -12,99 lei. Un set de 24 de carioci costa 1,99 lei, plastilina - 1,99 lei, iar un penar - 1,19 lei. Dar sa nu uitam de orele de educatie fizica, unde cei mici au nevoie de treninguri si pantofi de sport. Cei fara prea multe pretentii si fara prea multi bani pot gasi echipamentele respective la aproximativ 100 de lei. “Nu sunt scumpe, dar nici de calitate. Totusi, prefer sa cumpar asa decit sa ma duc la o mare firma, unde numai treningul costa peste 150 de lei”, spune o mamica.

Tragem linie si adunam
Dupa mai multe zile de umblat prin magazine, tragem linie si facem socoteala. Un necesar pentru un copil care incepe scoala peste numai cateva zile ii lasa mai saraci pe parinti cu vreo 500 de lei. Asta daca fac economii pe ici pe colo si nu cumpara toate cele necesare de buna calitate. Mai greu este atunci cand trebuie sa faci astfel de cumparaturi de inceput de an pentru mai multi copii. “Am cheltuit mai bine de doua milioane numai pe caiete, creioane, ascutitori, radiere, penare, acuarele. Le cumparam, pentru ca nu avem incotro. Facem economii in alta parte, ne mai neglijam. Copilul nu trebuie sa se simta prost la scoala fata de alti copii”, spune tatal unei scolarite de clasa a VI-a. Dar sa nu ne imaginam ca asta este tot. Bugetul familiei va fi subtiat si dupa data de 15 septembrie, cand la fiecare scoala, fiecare diriginte sau fiecare profesor va avea pretentiile lui, la care se adauga si costurile pentru manualele necesare fiecarei discipline.

Sursa: Cronica Romana
AdeDia
Offff Matei,ce topic ai deschis sad.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif Pe mine una ma doare sufletul.Nu am decat 3 scolarei.Si unde mai pui ca salariile noastre(eu si sotul)cumulate+alocatia copiiilor nu ajunge la 2000 de lei doh.gif Nu am cumparat decat ghiozdane pana acum.Mai folosim din rechizitele de anul trecut(cele care nu s-au deteriorat)iar caiete nu cumparam inca,avem cu ce incepe scoala si asteptam sedintele cu parintii unde fiecare invatator ne comunica ce fel de caiete avem nevoie.La clasele 1-4 se folosesc mai mult caiete tip care pana acum au costat in jur de 40 RON pe un an+alte carti literare si culegeri.De anul acesta am si elev in clasa a-V-a si inca nu stiu cam ce trebuie.DE aceea cumparaturile majore le voi face dupa,in functie de cerinte.Nu are rost sa cheltui banii aiurea.Dar adidasi,trening si uniforme ne trebuie.Scoala noastra face la comanda uniforme speciale,la toti copiii la fel care ma costa ptr un copil minim 65 RON.O vestuta-45 RON+1 tricou cu maneca scurta si unul cu maneca lunga(cu datele scolii imprimate pe fiecare)20 RON.Si cum trebuie cel putin 2 de-un fel la fiecare,la o simpla socoteala doar ptr uniforme imi trebuie 255 RON.Sper sa ne ajute D-zeu sa trecem cu bine notworthy.gif
AdeDia
Ce sa mai spun??In raport cu articolul de mai sus pot sa spun ca am iesit destul de ieftin la 3 scolari.In raport cu buzunarul meu,s-a dus salarul meu pe o luna de zile.Am calculat in mare cheltuielile si pana acum am ajuns cam la 600 RON+100 RON ghiozdanele=700 RON.Dar inca mai trebuie;bani ptr uniforme si fondul scolii(50 RON pe an),care se plateste doar ptr un singur copil,cel mai mare;indiferent cati frati sunt la scoala respectiva.Cu sedintele am incheiat ptr inceput.Dar nu am cumparat treninguri,ca le aveam.Adidasi am luat destul de ieftini,de la chinezi;am ajuns la concluzia ca nu are rost sa iau scumpi ptr ca piciorul copiiilor creste fff repede si raman mici;asa ii schimbam mai des(cam 2 perechi intr-un an scolar).
gordunel
Noi in aceasta toamna incepem scoala si deja ma gandesc cu groaza cat trebuie sa cheltuiesc si la bugetul nostru cred ca o sa il subtieze rau de tot
cristina67
QUOTE(gordunel @ Jan 5 2008, 08:15 PM) *
Noi in aceasta toamna incepem scoala si deja ma gandesc cu groaza cat trebuie sa cheltuiesc si la bugetul nostru cred ca o sa il subtieze rau de tot


Sfatul meu ete sa astepti sedinta cu parintii, care de regula la clasa I are loc in primele zile, cand d-na/d-nul invatator va va spune ce anume va trebuie. Nu are rost sa cumperi inainte mai nimic, exceptand ghiozdanul, treningul, adidasii, eventual. Sa va ajute bunul D-zeu sa treceti cat mai usor si peste aceasta etapa.
Anca74
QUOTE(gordunel @ Jan 5 2008, 06:15 PM) *
Noi in aceasta toamna incepem scoala si deja ma gandesc cu groaza cat trebuie sa cheltuiesc si la bugetul nostru cred ca o sa il subtieze rau de tot



Cum e la scoala?
gordunel
Cristina 67 multumesc de sfat am sa tin cont de el si am sa pun banii la pusculita pt. sedinta cu parintii.







Anca 74 nu mai inteles bine; din toamna 2008 incepem noi scoala nu am inceput-o inca
Anca74
QUOTE(gordunel @ Jan 7 2008, 09:51 PM) *
....
Anca 74 nu mai inteles bine; din toamna 2008 incepem noi scoala nu am inceput-o inca


Scuze!
gordunel
Scuzele sunt acceptate.
ruxy
QUOTE(gordunel @ Jan 5 2008, 06:15 PM) *
Noi in aceasta toamna incepem scoala si deja ma gandesc cu groaza cat trebuie sa cheltuiesc si la bugetul nostru cred ca o sa il subtieze rau de tot

Cred ca trebuie cumva privita fata frumoasa a lucrurilor rolleyes.gif cine va avea copilas de scoala!!! o mamica fericita smile.gif sunt atat de frumosi in prima zi...iti vine sa-i mananci cu emotii cu tot...si totusi acum nu mai e atat de rau...cu cheltuielile...pentru ca sunt multe variante de caiete si mai ieftine si mai scumpe...ai de unde alege...ghiozdanele la fel...se gasesc incepand de la 20 de lei pana...dar nu e important ca oricum se rup si cele mai ieftine si cele mai scumpe...cat despre carti. cat sunt mici primesc de la scoala...vor mai fi cateva caiete de lucru care se cumpara, plastelina culori, carioci, si stilou, ...insa nu sunt exagerat de scumpe...uniforma tine de scoala....fiecare ce adopta acum vad ca nu se mai cere... in multe scoli, sunt la moda blugi si tricouri...si-n rest s-auzim de bine gordunel, daca mai ai intrebari legate de scoala...cu mare placere iti raspund!!!
lia maria71
eu tocmai voiam sa aflu astfel de informatii pentru ca si chris incepe scoala in toamna.dar am citit aici ca trebuie in jur de 500ron si asta facand cumparaturile mai ieftin.ma cuprinde groaza!saptamana viitoare merg sa fac cumparaturile sa scap de o grija.......sper sa gasesc uniforma in magazine............
dyana
QUOTE(lia maria71 @ Aug 7 2008, 12:45 AM) *
...dar am citit aici ca trebuie in jur de 500ron...

dar sper ca ai observat ca e de anul trecut! sau o patesti si tu ca mine, dincolo...? liwlol.gif

iar referitor la articol: intr-adevar, exista si solutii de a scapa mai ieftin, dar...copilul tot va suferi sad.gif . Eu una imi amintesc, din periaoada asta, ca aveam cele mai urate si proaste lucruri, imi amintesc de culoarea maro care-mi domina cel mai urat ghizdan, care era si mic si ma chinuiam cu el sa il inchid o gramada (si pe care, odata,nereusind sa il inchid, am hotarat sa il pun in spate asa cum era. Dar din pacate tocmai atunci l-am pus invers!) si desigur, de unica mea uniforma care era facuta dintr-un material f prost si se scamosase in exces dar, mai ales, care nu avea volane la sortulet sad.gif ! Toate fetitele din clasa aveau si uniforma de vara, din material subtire, cu volane, cu exceptia mea!!! sad.gif( Si nu eram la o scoala de fitosi...pe vremea aia nici nu prea erau asa de multi tongue.gif ; singurii copii de bani gata din clasa mea erau gemenii Vasile (pe unde or fi acuma! laugh.gif ) pe care, daca ii intrebai ce meserie are tatal lor spuneau mandri "tata e director!"
alexa21
buna,fetelor!eu nu sunt mamica inca,dar sunt invatatoare.aveti mare dreptate cand spuneti ca inceputul anului scolar e costisitor si intr-adevar e greu sa faci fata cheltuielilor mai ales daca ai mai multi scolarei.
eu sunt de aceeasi parere cu cristina care sfatuieste parintii boboceilor sau pe cei a caror invatatoare se schimba sa astepte sedinta de la scoala pt a nu cheltui banii degeaba.eu mereu discut cu parintii in septembrie,ma sfatuiesc cu ei si incercam sa gasim calea cea mai buna si mai usoara pt a face fata cerintelor.
eu piticilor mei nu le-am cerut uniforma pt ca nu au posibilitate.bineinteles avem niste reguli pe care le respectam dar nu le impun uniforma ,mai ales ca unii au frati mai mari de la care mai au hainute si altele.
cumparam si noi caiete speciale la unele materii dar am ales o firma cu care lucram constant si care are preturi accesibile +reduceri ca suntem clienti fideli.in ceea ce priveste cartile de lectura nu le-am impus niciodata sa le cumpere daca nu pot.ii indrum catre biblioteca scolii sau a orasului unde gasesc toate povestile necesare.
si nu doar copiii asteapta cu emotie noul an,ci si eu.anul acesta suntem in clasa a III-a si e un an destul de greu.abia astept sa-i vad cat au mai crescut.
mult succes in noul an scolar tuturor scolareilor! tzuc.gif
AdeDia
Din pacate anul acesta am cheltuit deja o groaza de bani.....nu stiu de ce,dar mi se pare mult mai greu ca anii trecuti.....si nici macar nu am fost nevoita(inca) sa cumpar incaltaminte sau treninguri.
Si pe langa toate cheltuielile cu rechizite si alte cele,mai trebuie renovate si salile de clasa mad.gif Deocamdata doar la o clasa costa in jur de 200 ron....astept sa vad ce idei au si ptr celelate 2 clase sad.gif
...ne ajuta D-zeu,sa trecem cumva si peste situatia asta notworthy.gif
Doraminodora
Si pentru mine a inceput scoala cu destule cheltuieli, dar ce putem face absolut nimic mergem mai departe asa cum am mers si pina acum, eu am fetita la gradinita ultimul an iar baietelul este in clasa 9, este destul de dificil, dar eu sint imvatata sa accept absolut totul ceace imi ofera Dumnezeu, bananab.gif floare2.gif
Doraminodora
QUOTE(AdeDia @ Sep 16 2008, 11:30 PM) *
Din pacate anul acesta am cheltuit deja o groaza de bani.....nu stiu de ce,dar mi se pare mult mai greu ca anii trecuti.....si nici macar nu am fost nevoita(inca) sa cumpar incaltaminte sau treninguri.
Si pe langa toate cheltuielile cu rechizite si alte cele,mai trebuie renovate si salile de clasa mad.gif Deocamdata doar la o clasa costa in jur de 200 ron....astept sa vad ce idei au si ptr celelate 2 clase sad.gif
...ne ajuta D-zeu,sa trecem cumva si peste situatia asta notworthy.gif

Asa este ceace spui tu este foarte greu dar cu ajutorul lui Dumnezeu reusim a face foarte multe sacrificii hug.gif
claranurca
Ai dreptate Ruxy! Sunt foarte frumosi in prima zi de scoala! Eu am gasit un concurs foto si am inscris-o pe Ana. Trebuie sa ii faci o poza copilului tau in prima zi de scoala, cat mai creativa si inspiratoare si poate castiga un set complet de rechizite. Vezi aici: http://www.papetarie.ro/article--concursfoto--1936.html

Oana99
Bunaa! eu il pregatesc pe al meu pentru scoala cumparandu-i snacks-uri sanatoase pe care sa le rontaie in pauze,in loc sa isi cumpere cine stie ce de la bufet.. am descoperit un site Republica Bio de unde am cumparat biscuitei de la MOGLI care nu contin decat zaharuri naturale ceea ce m-a incantat foarte mult si au si o forma atractiva.de asemenea am mai gasit niste napolitane integrale care contin vitamine si minerale si sunt cu crema de lapte si alune de padure.preturile sunt mai mult decat accesibile avand in vedere ca sunt bio si nu am avut nicio problema cu transportul. trandafir.gif
Simi_89
CITAT(Oana99 @ Sep 12 2015, 11:13 AM) *
Bunaa! eu il pregatesc pe al meu pentru scoala cumparandu-i snacks-uri sanatoase pe care sa le rontaie in pauze,in loc sa isi cumpere cine stie ce de la bufet.. am descoperit un site Republica Bio de unde am cumparat biscuitei de la MOGLI care nu contin decat zaharuri naturale ceea ce m-a incantat foarte mult si au si o forma atractiva.de asemenea am mai gasit niste napolitane integrale care contin vitamine si minerale si sunt cu crema de lapte si alune de padure.preturile sunt mai mult decat accesibile avand in vedere ca sunt bio si nu am avut nicio problema cu transportul. trandafir.gif

oFloare1.gif Si eu am luat cateva produse de pe Republica Bio, am ales sa iau de aici pentru ca au o varietate de produse numai bune de dat copiilor mei la scoala. Am luat crema de cacao bio si apa de cocos pentru inceput si au fost pe placul lor. Sunt foarte multumita si inca descopar produse noi, recomand.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.