Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cele Mai Sanatoase Diete De Vacanta
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Calatorii si vacante
toia
Bucataria tipic greceasca conduce detasat in topul celor mai sanatoase diete alese in timpul vacantelor, potrivit unui studiu realizat in Marea Britanie de revista economica Somerfield.
Persoanele care au mare grija de silueta lor ar trebui sa aleaga ca destinatie turistica Grecia, pentru ca mancarea traditionala greceasca contine cele mai putine calorii.
Salatele proaspete, frigaruile din miel si frunzele de vita de vie umplute (un fel de sarmale) sunt hipocalorice si sanatoase. O masa tipic greceasca, fara alcool, contine aproximativ 1.130 de calorii.
Spania se situeaza pe locul al doilea in topul bucatariilor sanatoase, cu o medie de 1.170 de calorii la o masa tipica, si este urmata de Franta cu, in medie, 1.355 de calorii la o masa.
Italia, cu felurile de pizza si paste cu sosuri cremoase, se situeaza pe locul al patrulea, cu un total de 1.430 de calorii la o masa.
Studiul a scos la iveala faptul ca 25% dintre britanici aleg in prezent destinatia de vacanta tinand cont de cat de sanatoasa este bucataria locala.
60% dintre persoanele cu varste de peste 45 de ani sunt de parere ca in timpul vacantelor in strainatate trebuie sa se consume hrana sanatoasa.
Totusi, 67% dintre britanici se ingrasa in timpul vacantelor, 5% dintre acestia avand la intoarcere, in medie, cinci kilograme in plus.

C.R.
mumu74
QUOTE(toia @ Jul 1 2007, 08:11 PM) *
...
Totusi, 67% dintre britanici se ingrasa in timpul vacantelor, 5% dintre acestia avand la intoarcere, in medie, cinci kilograme in plus.

C.R.

Wow! 5 KG??? De fapt, ce ma mai mir! Ca doar si eu de Paste m-am intors acasa cu un kg in plus... si am stat doar 4 zile in Bulgaria! doh.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.