Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Placinta Mea Cu Branza
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Diverse > Bucatarie - idei de la mamici la mamici
anusk 83
FOARTE USOR DE PREPARAT:
aluatu de foi:200 gr.margarina,500gr.faina,1 praf de copt,200 gr.zahar ==se amesteca toate si se fac doua foi

umplutura: 100 gr.zahar, 500 gr.branza(telemea),4 galbenusuri,100 gr.stafide,1 zahar vanilat,100 gr.smantanica,50 gr.margarina,30 gr.gris nefiert din pachet

unge si tapeteaza tava cu margarina si gris,se aseaza prima foaie,apoi umplutura,albusurile batute spuma deasupra,si cealalta foaie,se bate rau de tot un ou si se unge toata tava

eu o coc cate 20min.la 180grade,15 min la 200 grade,15 min.la 220 grade,si 10 min la 230 grade
iese o bunatate daca va place branzica in general biggrin.gif
VALERIA OANA
Dar de a mea ce spui?

adryane
QUOTE(anusk 83 @ Jun 30 2007, 07:10 AM) *
FOARTE USOR DE PREPARAT:
aluatu de foi:200 gr.margarina,500gr.faina,1 praf de copt,200 gr.zahar ==se amesteca toate si se fac doua foi

umplutura: 100 gr.zahar, 500 gr.branza(telemea),4 galbenusuri,100 gr.stafide,1 zahar vanilat,100 gr.smantanica,50 gr.margarina,30 gr.gris nefiert din pachet

unge si tapeteaza tava cu margarina si gris,se aseaza prima foaie,apoi umplutura,albusurile batute spuma deasupra,si cealalta foaie,se bate rau de tot un ou si se unge toata tava

eu o coc cate 20min.la 180grade,15 min la 200 grade,15 min.la 220 grade,si 10 min la 230 grade
iese o bunatate daca va place branzica in general biggrin.gif



Suna super bine am sa o incerc si eu la sfarsit de saptamana!Sa vedem ce o sa imi iasa! biggrin.gif
claudiaaa
eating.gif eating.gif eating.gif numai asta visez.nu mai postati asemanea poze ca imi curg balele.
mumu74
QUOTE(claudiaaa @ Jul 4 2007, 12:53 AM) *
eating.gif eating.gif eating.gif numai asta visez.nu mai postati asemanea poze ca imi curg balele.

Si mie... bine ca nu stau la bloc, ca-mi inundam vecinii! biggrin.gif
VALERIA OANA
QUOTE(claudiaaa @ Jul 4 2007, 12:53 AM) *
eating.gif eating.gif eating.gif numai asta visez.nu mai postati asemanea poze ca imi curg balele.



Chiftelutele iti plac?
Anca74
Oana, puiule, fie-ti mila de mine! Sunt la serviciu!
VALERIA OANA
QUOTE(Anca74 @ Jul 4 2007, 10:01 AM) *
Oana, puiule, fie-ti mila de mine! Sunt la serviciu!



Si crezi cumva ca eu sunt la petrecere?
Anca74
QUOTE(VALERIA OANA @ Jul 4 2007, 11:06 AM) *
Si crezi cumva ca eu sunt la petrecere?

N-ai idee cat m-ai facut sa rad! Uitasem ca suntem colege! Am mai zis eu undeva ca suntem colege si Danuta saracuta , dupa ceva vreme, ce-i drept, se intreba cu groaza, cum de ea nu stie inca? Suntem colege, dar de suferinta, suntem la serviciu in acelasi timp!
mumu74
QUOTE(Anca74 @ Jul 4 2007, 11:50 AM) *
... Suntem colege, dar de suferinta, suntem la serviciu in acelasi timp!

Adica la petrecere...
claudiaaa
mai valeria,cred ca tu vrei sa ling monitorul asta nonstop.trimite-mi macar si bere.gif
mumu74
QUOTE(claudiaaa @ Jul 5 2007, 01:09 AM) *
mai valeria,cred ca tu vrei sa ling monitorul asta nonstop.trimite-mi macar si bere.gif

Daca n-ai monitor FLAT sau LCD probabil ca Oana s-a gandit sa-l "subtiezi" cumva! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
anusk 83
QUOTE(mumu74 @ Jul 5 2007, 12:40 PM) *
Daca n-ai monitor FLAT sau LCD probabil ca Oana s-a gandit sa-l "subtiezi" cumva! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


imagineaza=ti ca eu am laptop ce trebuie sa fac?il pot rontai ca pe o felie de cozonac eating.gif
claudiaaa
culmea e ca e ULTRA deci nu mai am ce subtia.totusi sper sa primesc macar o bere ca prea ma ustura in gat de la atata inghitit in sec.
anusk 83
eu vreu
cine mai doreste?nimeni?ce bine abia imi ajunge mie toata liwlol.gif
flori de camp
placinta turceasca

1 pachet foi de placinta, 300 g branza de vaci (consistenta, sa nu fie zemoasa), cca 200 g de telemea (sa nu fie foarte sarata), 1 legatura patrunjel, 3 oua, 1 kg iaurt (de preferat gras), 2-3 linguri ulei de masline.

se lasa foile la dezghetat. se incinge cuptorul.
se amesteca branza de vaci cu telemeaua data pe razatoare si patrunjelul tocat marunt. separat se amesteca jumatate din iaurt cu ouale si uleiul de masline. daca iese o compozitie foarte consistenta, se pune putina apa (daca iaurtul e foarte gras).
in tava se pune o coala de hartie de copt si apoi o foaie de placinta care se unge cu compozitia de iaurt (de preferat cu o pensula). se pun 3-4 foi unse intre ele si apoi jumatate din compozitia de branza (fara a mai unge foaia). deasupra se pun iar 3-4 foi de placinta unse intre ele si branza ramasa. se pun restul de foi de placinta unse intre ele si compozitia de iaurt ramasa se toarna peste ultima foaie de placinta. se da la cuptor 30-40 de minute pana se rumeneste, la foc potrivit sau mare (in functie de cuptor).
se serveste calda cu "ayran". acesta se prepara din iaurtul ramas cu putina sare si apa plata cat sa devina un lichid mai consistent (gen sucul de rosii).
pofta buna trandafir.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.