Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Copii Intre 1 Si 3 Ani, Febra, Febra Ajutor
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 1 si 3 ani
Pagini: 1, 2
Myra Tatu
sad.gif Of, sunt mamica lui Mihai un baietel de 2.2 ani, care e cam bolnavior de vreo 2 luni.Povestea suna cam asa : I-am facut analizele de sange pe la sfarsitul lunii mai si i-a gasit o lipsa de fier si putina anemie(asa s-a eprimat) spunandu-mi ca s-ar putea sa aiba o infectie pe undeva.A facut o amigdalita pe la inceputul lui iunie , cu febra mare, 39,2-39,5 ,i-a trecut cam dupa 8 zile cu Bioparox spray , nurofen si supozitoare cu paracetamol.Am fost la mare unde s-a comportat perfect. A fost vioi, nu a facut febra si a avut si pofta de mancare. Eram bucuroasa credeam ca s-a facut bine, dar.... Acum de vreo 4 zile face iar febra, am fost la pediatru si mi-a zis sa-i dau antitermice , ca Novocalmin si Panadol si nimic altceva ca poate a luat o viroza. dar dupa doua zile febra a crescut la 39.5-40.2 . Am fost iar si mi-a mai dat Zinat la 12 ore si in continuare aceleasi antitermice pe care eu le-am alternat cu Nurofen si cu Supozitoare cu paracetamol, pentru ca nu i-au fost prea de cu folos. Azi dimineata la 6 avea 40.2 . M-am speriat foarte tare. I-am facut o impachetare de urgenta cu apa si cu otet si i-am administrat Nurofen si 1/2 fiola de algocalmin si la o ora mai tarziu un supozitor cu paracetamol ca nu-i cedase deloc febra.Dupa 1 ora i-a scazut . Acum stau cu tema ca incepe iar. Voi ati patit asa ceva? Dati-mi si mie cateva sfaturi! Va multumesc! sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
toia
QUOTE(Myra Tatu @ Jun 24 2007, 10:55 AM) *
sad.gif Of, sunt mamica lui Mihai un baietel de 2.2 ani, care e cam bolnavior de vreo 2 luni.Povestea suna cam asa : I-am facut analizele de sange pe la sfarsitul lunii mai si i-a gasit o lipsa de fier si putina anemie(asa s-a eprimat) spunandu-mi ca s-ar putea sa aiba o infectie pe undeva.A facut o amigdalita pe la inceputul lui iunie , cu febra mare, 39,2-39,5 ,i-a trecut cam dupa 8 zile cu Bioparox spray , nurofen si supozitoare cu paracetamol.Am fost la mare unde s-a comportat perfect. A fost vioi, nu a facut febra si a avut si pofta de mancare. Eram bucuroasa credeam ca s-a facut bine, dar.... Acum de vreo 4 zile face iar febra, am fost la pediatru si mi-a zis sa-i dau antitermice , ca Novocalmin si Panadol si nimic altceva ca poate a luat o viroza. dar dupa doua zile febra a crescut la 39.5-40.2 . Am fost iar si mi-a mai dat Zinat la 12 ore si in continuare aceleasi antitermice pe care eu le-am alternat cu Nurofen si cu Supozitoare cu paracetamol, pentru ca nu i-au fost prea de cu folos. Azi dimineata la 6 avea 40.2 . M-am speriat foarte tare. I-am facut o impachetare de urgenta cu apa si cu otet si i-am administrat Nurofen si 1/2 fiola de algocalmin si la o ora mai tarziu un supozitor cu paracetamol ca nu-i cedase deloc febra.Dupa 1 ora i-a scazut . Acum stau cu tema ca incepe iar. Voi ati patit asa ceva? Dati-mi si mie cateva sfaturi! Va multumesc! sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif

Buna ziua, Myra,
La febra asta eu iti recomand sa mergi cu copilul la spital,
Noi va dorim sanatate si sa tinem legatura
Mary78
Si eu zic la fel,du-te cu el la spital,pentru ca e prea mare febra si nu e de joaca sad.gif imi pare rau,dar mai bine sa fie supravegheat de medic.Sanatate multa tzuc.gif
max
Myra, imi pare rau ca e bolnavior copilul tau. si noi am patit asa ceva, acum vreo 2 sapt. tratamentul facut acasa, n-a fost bun si la febra 40.2, ne-am dus la spital. ne-a internat. copilul facuse pneumonie. si eu te sfatuiesc sa mergi cu el la spital. si sa-l hidratezi. copiii se deshidrateaza foarte repede.
sanatate multa si sa ne tii la curent.
CLAU_DITZA23
Eu sunt in aceiasi situatie ca tine,aseara am fost iar la spital dar doctori astia sunt si un pic cam prosti,nici nu stiu ce sa mai spun.
Myra Tatu
Ce ti-au spus la spital?
cristinamocica
Myra, ai fost la spital, cum mai e copilul? Sunteti bine?

Claudita, ce au patit acum micutii tai? Raceala, sau altceva?
denifasie@yahoo.com
buna Myra eu am patit cu al meu exact asa,i-amdat Zinnat 3 zile si nu a scazut febra,apoi am trecut la injectii.Al meu face foarte des rosu in gat cu febra mare.39-40,si nu ii trece decat injectabil.Acum ii dau Bronchovacsom pentru imunitate.Atentie,sa nu faca alergie la Zinnat,al meu s-a umplut de bubite.
Dana75
Gabriela a facut febra 38.5 azi noapte, i-am dat un supozitor de paracetamol si acum are iar febra, cred 38.7 cred ca nu prea ma lasa sa-i iau temperatura. Daca e cineva as avea nevoie de un sfat, ce sa fac si ce sa-i dau.
simina
QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 08:32 AM) *
Gabriela a facut febra 38.5 azi noapte, i-am dat un supozitor de paracetamol si acum are iar febra, cred 38.7 cred ca nu prea ma lasa sa-i iau temperatura. Daca e cineva as avea nevoie de un sfat, ce sa fac si ce sa-i dau.

Tot supozitorul e cel mai bun,pentru ca poti sa il administrezi fara scandal,daca nu-i plac siropurile.Daca sta,pune-i in ciorapi cartof ras cu otet cand doarme,sau macar otetul.E posibil sa-i iasa maselute?Noi am patit asa de cateva ori si febra trecea de la sine dupa o zi,doua.Sa ai grija sa bea lichide suficiente.
Pupam Gabitu mic si asteptam vesti tzuc.gif
Dana75
I-am pus un supozitor de paracetamol si acum a adormit si parca nu mai arde asa tare. I-am luat temp. acum jumatate de ora si avea 37.7. Nu stiu de la ce a facut febra ca ieri a fost vioaie si n-a avut nimic si masele i-au iesit demult. Mersi mult de sfaturi Simina. tzuc.gif
simina
QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 09:51 AM) *
I-am pus un supozitor de paracetamol si acum a adormit si parca nu mai arde asa tare. I-am luat temp. acum jumatate de ora si avea 37.7. Nu stiu de la ce a facut febra ca ieri a fost vioaie si n-a avut nimic si masele i-au iesit demult. Mersi mult de sfaturi Simina. tzuc.gif

Copiii mai fac febra fara vreun motiv aparent...poate fi orice.Cu bolile copilariei cum sta?A inceput sa le faca?Pentru ca asta e manifestarea...febra si in cateva zile apare eruptia pe piele.Preventiv,tine-o numai in casa.
Dana75
QUOTE(simina @ Dec 29 2007, 09:57 AM) *
Copiii mai fac febra fara vreun motiv aparent...poate fi orice.Cu bolile copilariei cum sta?A inceput sa le faca?Pentru ca asta e manifestarea...febra si in cateva zile apare eruptia pe piele.Preventiv,tine-o numai in casa.

Nu a facut nici o boala a copilariei, dar cum poate sa faca asa ceva daca de cateva zile nu a mai intrat in contact cu nici un copil? sad.gif
Dana75
QUOTE(simina @ Dec 29 2007, 09:57 AM) *

Si cam ce boala s-ar putea manifesta asa? sad.gif
simina
QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 10:07 AM) *
Si cam ce boala s-ar putea manifesta asa? sad.gif

Nu stiu cum se mai numeste...dar la noi in popor se cheama cor...apar pe corp niste bubite mici,ca si cum ar fi piscatura de urzica.Ai mei au facut toti la varsta mica.
Dana75
QUOTE(simina @ Dec 29 2007, 10:21 AM) *
Nu stiu cum se mai numeste...dar la noi in popor se cheama cor...apar pe corp niste bubite mici,ca si cum ar fi piscatura de urzica.Ai mei au facut toti la varsta mica.

Si ce tratament ai folosit? Intreb si eu preventiv, sper sa nu aibe nimic si sa nu mai faca febra.
simina
QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 10:30 AM) *
Si ce tratament ai folosit? Intreb si eu preventiv, sper sa nu aibe nimic si sa nu mai faca febra.

Doar supozitoare cu paracetamol,stat in casa la caldura...aerisesti cand e copilul in alta camera si mancat multe fructe si legume...mai putin mancare normala.Oricum,in perioada bolii nu prea au chef de mancare.Si lichide suficiente.

daca a facut acum cor,e mai bine, ca oricum sta in casa...Ce te faci vara cand vrea sa fuga la joaca si tu o tii inchisa in casa?
AdeDia
QUOTE(simina @ Dec 29 2007, 10:21 AM) *

Nu este RUBEOLA??(sau i se mai spune Pojarel)tot asa se manifesta.Nu este grav deloc,doar ca 2 sapt trebuie sa stea in casa,fara baita si in primele zile face febra(nu foarte mare)Se face si fara sa intri in contact cu alte persoane.Din aer pur si simplu.Si ai mei au facut pana la 1 an,toti 3.

Dana,sanatate multa Gabitei tzuc.gif
Dana75
Iar a facut febra, acum 38.7 si i-am dat Panadol baby. Oare pot sa-i pun comprese cu apa cu otet acum cand doarme ca altfel nu sta?
Mary78
QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 01:48 PM) *
Iar a facut febra, acum 38.7 si i-am dat Panadol baby. Oare pot sa-i pun comprese cu apa cu otet acum cand doarme ca altfel nu sta?

sad.gif imi pare rau ca sunteti bolnavioare,pupam tare,tare tzuc.gif sa treaca repede.
In legatura cu compresele,eu zic ca poti sa-i pui ca rau nu o sa-i faca....si sa ai grija sa bea multe lichide.
Mih@ela
QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 02:48 PM) *

Cand Sebicu mai facea febra fara ,otiv,il frecam usor la incheieturile mainilor si picioarelor cu apa cu otet,cum zici si tu!Si comprese pe fruntica!Pupici si sanatate! smile.gif
Dana75
Iar am facut febra si bineinteles doctorita e plecata.I-am pus un paracetamol si iar i-a scazut. Oare pot dupa 4 ore sa-i dau Panadol?
Dr. a zis sa mergem la urgenta si sa zicem ca nu vrem internare, dar sper sa nu fie nevoie ca mi-i groaza de medicii de aici de la urgenta. sad.gif
liliana2u
gatuletul cum e, Dana? fetita mea a facut in vara rosu in gat cu febra mare, i-au dat de la Urgenta terapie soc pt 3 zile: nurofen sirop la 8 ore combinat cu Paracetamol sirop, la alte 8 ore, la cate 4 ore aveam ceva sa-i dau.. si mi-au mai prescris si supozitoare Novocalmin, cred, dar nu i-am dat (stiu ca se dau cand e febra mare si au niste reactii adverse).
la noi, de cate ori are febra cauzata de dintisori, ii dau Nurofen si ii bag un Efferalgan supozitor, isi revine repede, sper ca si puiuta ta sa se insanatoseasca repede.
ruxy
Dana, cand ai mei erau micuti si aveau febra, primul lucru pe care-l faceam era sa le pun supozitor cu algocalmin( novocalmin), este minunat scade imediat febra, il poti pune fara grija de trei ori pe zi, apoi tot de trei ori pe zi, nurofen sirop, combinat, daca nu scadea repede cu efferalgan siropel( are gust bun) acum vad ca e mai la moda panadolul( care este tot paracetamol), apoi tot in febra mare sosetute cu otet, si comprese reci pe frunte cu apa( acum se gaseste in farmacii o pungulita speciala, pentru aplicatii pe frunte)...nu stiu de ce se fereste lumea de acest novocalmin, nu are nici o reactie adversa, si crede-ma am avut atatea probleme de sanatate cu ei, cat zece mame la un loc, la 6 luni baietelul mi-a facut dubla pneumonie...apoi, in urmatorii doi, trei ani, a fost internat cu crize grave de laringita, cam de 11 ori... si cand terminam cu unul, o luam cu celalat...deci stiu ce vorbesc, o spun in cunostinta de cauza...
Nu uita de ceiuturi multe, cel de soc scade bine febra...va imbratisez pe amandoua, si vezi ca daca e viroza sau rosu in gat, e nevoie de antibiotic siropel, cred ca trebuie sa o vada medicul, sanatate multa Dana tzuc.gif
danna68
QUOTE(Dana75 @ Dec 29 2007, 07:48 PM) *
Iar am facut febra si bineinteles doctorita e plecata.I-am pus un paracetamol si iar i-a scazut. Oare pot dupa 4 ore sa-i dau Panadol?
Dr. a zis sa mergem la urgenta si sa zicem ca nu vrem internare, dar sper sa nu fie nevoie ca mi-i groaza de medicii de aici de la urgenta. sad.gif

sad.gif vai Danuta imi pare tare rau ca sunteti bolnavioare... eu i-am dat alternativ asa cum a zis si mallina la 4 ore panadol si nurofen , iar la spital am dat declaratie pe proprie raspundere ca refuz internarea si nu am internat-o ... pupam printesa mica sa treaca repede tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
simina
QUOTE(mallina2u @ Dec 29 2007, 08:07 PM) *
de cate ori are febra cauzata de dintisori, ii dau Nurofen si ii bag un Efferalgan supozitor, isi revine repede, sper ca si puiuta ta sa se insanatoseasca repede.

Mallina,ai grila la combinatia asta...da-i ori Nurofen,ori \Eferalgan,nu in combinatie si nu in acelasi timp.
AdeDia
E bine de stiut ce substanta activa contine fiecare denumire de sirop sau supozitor si astfel se poate alterna pe rand medicamentul.
-Supozitoarele Novocalmin contin Metamizol,sunt fff eficiente in febra mare.Noi am folosit(nu exagerat)Si am fost fff multumita de rezultate.
-Panadol,Efferalgan contine Paracetamol
-Nurofen contine Ibuprofen(actioneaza cam la fel cu aspirina)

La noi a mers mai bine Nurofen decat Panadol.Depinde de organism.

Deci sunt 3 substante diferite care pot alterna intre ele astfel incat sa nu primeasca aceeasi substanta mai repede de 8 ore,iar la bbi sub un an aceeasi substanta se repeta la 12 ore.
Cand au fost copiii mei mici dr.pediatru imi scria pastilute Fenobarbital cand aveau febra mare,ptr ca ii linisteste si ajuta la evitarea convulsiilor.Si se stie ca febra agita copiii,iar organismul prin somn se reface.

Dana,multa sanatate Gabitei si pupici sa treaca repede tzuc.gif tzuc.gif hug.gif
Dana75
Multumesc fetelor pentru sprijin. Astazi suntem bine, nu am mai facut febra si avem chef de joaca. Am mai facut aseara febra si dupa inca o doza de panadol ne-a trecut si am dormit cat de cat azi noapte. Oare mai trebuie sa-i mai dau panadol sau nu mai e nevoie daca azi nu a mai facut febra deloc si nu are nici un alt simptom: nu tuseste si nici nu-i curge nasul? sad.gif
AdeDia
QUOTE(Dana75 @ Dec 30 2007, 12:36 PM) *
Multumesc fetelor pentru sprijin. Astazi suntem bine, nu am mai facut febra si avem chef de joaca. Am mai facut aseara febra si dupa inca o doza de panadol ne-a trecut si am dormit cat de cat azi noapte. Oare mai trebuie sa-i mai dau panadol sau nu mai e nevoie daca azi nu a mai facut febra deloc si nu are nici un alt simptom: nu tuseste si nici nu-i curge nasul? sad.gif

Parerea mea este ca-i mai bine sa-i dai 3 zile,cam cat tine de obicei un tratament scurt.Doar dimineata si seara.
Ma bucur ca sunteti mai bine tzuc.gif hug.gif
liliana2u
QUOTE(simina @ Dec 30 2007, 02:26 AM) *
Mallina,ai grila la combinatia asta...da-i ori Nurofen,ori \Eferalgan,nu in combinatie si nu in acelasi timp.

Multumesc, i-am dat o singura data, cand sarise de 38 grade, ma consult de fiecare data cu pediatra si pana acum nu am avut probleme. iar supozitorul nu e asa periculos, altfel nu ni-l recomanda... novocalminul e mai dur, asa ca ma feresc sa-i dau fetii..
simina
QUOTE(AdeDia @ Dec 30 2007, 01:25 PM) *
Parerea mea este ca-i mai bine sa-i dai 3 zile,cam cat tine de obicei un tratament scurt.Doar dimineata si seara.
Ma bucur ca sunteti mai bine tzuc.gif hug.gif

Si eu zic la fel,sa-i dai tratament 3 zile,conform prospectului.Daca e sa apara o eruptie o sa vezi mai ales pe partile de corp care stau la caldutra mai mare.
Andrei a facut eruptia foarte ciudat...era primavara inspre vara si era mai cald afara decat in casa...primele bubite i-au iesit pe umeri,unde il batea soarele mai tare.
alex2006
buna mamicilor
sunt mai noua pe site

eu am un bebe de 1 an si 3 luni..

si imi face febra numai din cauza dintilor...2 luni de la 5 la 7 luni a avut febra in continuu datorita dintilor...si nu i-a scazut decat cu supozitoare de novocalmin...
dupa ce i-am facut analizele am vazut ca avea lipsa de calciu..i-am administrat calciu...au iesit o multime de dintisori si maselute..si apoi iarasi febra..si tot asa...
dar ii dau numai novoclamin...chiar dc imi face 38 grade..desi mi-a factu si 40 ..
si impachetari cu otet ( sosetele cu otet in picioare ) masaj cu spirt numai pe talpi ...si comprese cu apa rece pe frunte...
si uite asa ne descurcam ...cu febra...
Dana75
Buna seara, sunt tare necajita... Gabriela are de azi dimineata febra si nu stiu cauza, caci alt simptom nu are. I-am dat Panadol Baby si i-am pus sosetute cu apa cu otet si i-a scazut iar acum i-a crescut iara. Bine febra nu e chiar asa mare 38, dar ieri n-a avut nimic. Sper sa nu fie ceva mai serios si sa treaca. Oare ce mai pot sa-i dau?
Alondra
QUOTE(Dana75 @ Jul 31 2008, 07:11 PM) *
Buna seara, sunt tare necajita... Gabriela are de azi dimineata febra si nu stiu cauza, caci alt simptom nu are. I-am dat Panadol Baby si i-am pus sosetute cu apa cu otet si i-a scazut iar acum i-a crescut iara. Bine febra nu e chiar asa mare 38, dar ieri n-a avut nimic. Sper sa nu fie ceva mai serios si sa treaca. Oare ce mai pot sa-i dau?

Offf..poate a stat in curent.. unsure.gif Sanatate multa lui Gabitza, sa se faca bine repede!Eu nu ma pricep cu sfaturi, dar poate e Rux pe aici cu sfaturi! oFloare1.gif tzuc.gif
ruxy

Nurofen de trei ori pe zi, algocalmin supozitor...iar panadolul numai de trei ori pe zi...alterneaza-le pe toate....imi pare rau...sa nu fie rosu in gatut oFloare1.gif tzuc.gif sanatate multa tzuc.gif
ruxy
Fa-i ceiut cu lamaie si daca ai osccilo in casa ii poti da un tubulet la sase ore...si vezi pana maine...daca nu e ok...mergi la medic... tzuc.gif
ruxy
Cand ai mei incepeau cu febra procedam asa...
Le dadeam Nurofen, puneam supozitorul cu algocalmin, osccilo...si asteptam sa scada, timp in care puneam sosetute cu otet...si le dadeam muult ceiut cu lamaie, la temperatura camerei...peste vreo doua ore, dadeam efferalgan( in cazul tau panadol)...pe care-l repetam exact dupa patru ore a doua doza...si apoi a doua doza de nurofen plus algocalmin asta in caz de febra mare....fiecare din medicamente le poti da de trei ori pe zi, alternativ...ideea e ca trebuie sa le administrezi si noaptea astfel incat imi pastram si doza de noapte....daca febra nu e mare merge numai nurofen...si alternezi cu supozitorul la patru ore... tzuc.gif
ruxy
S-ar putea sa fie cazul si de antibiotic, asa ca ar fi ideal sa o vada un medic in gatut...sau poate o viroza...mai usoara altfel debuta cu febra mai mare si cu varsaturi oFloare1.gif
lia maria71

daca alte simptome nu mai are s-ar putea sa fie nevoie de antibiotic,o fi vreun virus ceva,mie doctorita asa mi-a spus ca ferba este semn sigur ca e un virus undeva.........mergi totusi la un medic!daca nu trece pana maine..........sanatate multa!
ruxy
Dana...ce face Gabitza mea iubita oFloare1.gif
Dana75
QUOTE(rux25 @ Jul 31 2008, 09:45 PM) *
Dana...ce face Gabitza mea iubita oFloare1.gif

Mersi de sfaturi Rux. oFloare1.gif tzuc.gif Cand ii creste febra cand ii scade. I-am cumparat si nurofen si ossccilo si i-am dat si vitamina C. si sosetute cu otet.Inca nu doarme, acum i-a scazut are 36,9. Am cumparat si supozitoare paracetamol pt. la noapte, sper sa-i treaca pana maine.
Dana75
Oricum multumesc fetelor pentru sfaturi. oFloare1.gif
ruxy
QUOTE(Dana75 @ Jul 31 2008, 11:41 PM) *
Mersi de sfaturi Rux. oFloare1.gif tzuc.gif Cand ii creste febra cand ii scade. I-am cumparat si nurofen si ossccilo si i-am dat si vitamina C. si sosetute cu otet.Inca nu doarme, acum i-a scazut are 36,9. Am cumparat si supozitoare paracetamol pt. la noapte, sper sa-i treaca pana maine.

Danaaaaaaaaaa...sa nu-i pui supozitoare cu paracetamol!!!!!!!!!...Panadolul e deja paracetamol...si banuiesc ca i-ai dat deja doza oFloare1.gif
ruxy
Pune-i novocalmin...banuiesc ca ai in casa...nu paracetamol.... oFloare1.gif
ruxy
Ma intreb cat panadol i-ai dat?
ruxy
Ai plecat deja??? oFloare1.gif ...
danna68

sanatate multa, pupam papusa sa se faca bine repede floare2.gif
Dana75
Nu te speria Rux ... nu i-am pus supozitoare cu paracetamol, iar panadol i-am dat doar dimineata si la ora 18 iar la 22 i-am dat nurofen. Sper sa fi depasit momentul, astept sa se trezeasca sa vad daca mai are temperatura.
lia maria71
sanatate multa la puiut..........
cristina lita
Dragele mele,

Poate parea acum o inttrebare stupida de ce fugiti de eferalgan ??? este de o mie de ori mai bun decat panadolul si eu si mai multe mamici precum si medicul pediatru al lui sebi mi-au spus ca panadolul nu mai este ce era iare eferaganul este mult mai eficieint . L-am testat sub panadol sebi a facut febra avea 38,5 iar la o jumatate de ora dupa panadol i-a crescut la 40 i-am dat novocalmin iar la 8 ore i-am dat eferalgan si am alternat la 4 ore cu nurofen, novocalmin sau nevralgin picaturi in cazul in care incepe si diarea sau are scaun moale si eferalgan am aruncat panadolul e o porcarie nu va cer sa ma crede-ti incercati si o sa vedeti.
La sebi cand a avut un abces a fost o nebunie a tinut circa 3 luni eruptai ultimei maselute si nu stiam de ce face febra continuu si mare antibiotice si tot ritualul prescrise de medic evident, acum 1 luna am descoperit tot la medic ca avea un abces la acea maseluta am luat antibiotic si am dat o cura de calciu a pocnit si gata am flacau cu toti dinti si fara febra.
pupam
uneori sunt chetii banale dar care datorita faptului ca sunt asa sunt mai greu de descoperit.
va pup si multa sanatate
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.