Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Joc Matematica Pentru Copii 5-10 Ani, Gratuit
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Copii intre 3 si 7 ani
ericvlad
Pentru toti copii intre 5 si 10 ani, am dezvoltat un Joc Matematic foarte util.

Practic este un "meditator virtual" pentru Matematica pentru clasele 1-3. Adica are toate elementele importante ale programei scolare, iar copilul FARA A FI NEVOIE SA FIE SUPRAVEGHEAT, poate exersa, repeta si in final memoriza mult mai usor si placut materia predata la scoala.

Povestea acestui joc e simpla si previzibila. Initial a fost creat pentru baiatul nostru care acum este in clasa a 2a. Vazand cat de repede a invatat - folosind acest joc - lucruri pe care initial nu le intelegea, iar eu i le explicam fara succes, m-am gandit sa fac o versiune online pe care sa o poata accesa toti copii.

"Secretul" succesului acestui joc il constituie - bineinteles - recompensele, premiile. Altfel nu cred ca e eficient smile.gif

Deci, inainte de a incepe jocul trebuie sa hotarati ce premiu veti oferi copilului daca reuseste sa dea raspunsurile corecte. Pragul "de exigenta" il hotarati tot voi. De exemplu pentru copii mai buni la matematica puteti alege 90% raspunsuri bune. Pentru cei care mai au dificultati se poate alege 70%..

In orice caz, dupa cateva zile, veti vedea ca - indiferent de nivelul initial - in mod miraculos, nu mai are probleme cu matematica smile.gif

Dar nu uitati: premierea este secretul reusitei. Sunt suficiente premii mici: o ciococolata, un pachet de napolitane, un hamburger sau ce mai e "la moda" printre copii. Veti vedea ca foarte repede va va intreba singur daca poate sa mai joace, evident pentru a mai lua inca un premiu smile.gif

Dupa cum am spus in titlu, jocul este gratuit.

Adresa siteului este: www.MathGame5-10.com/ro

Pentru orice informatie suplimentara sau sugestie va rog sa ma contactati.
mihaela_2011
Interesant site-ul.
Daca ai posibilitatea sa adaugi comentarii in limba germana sau italiana ar fi minunat!
ericvlad
Te referi probabil la traducerea siteului si in alte limbi. Da, vrem sa traducem siteul si in alte limbi printre care si italiana ai germana. Doar ca am avea nvoie de cineva vorbitor curent al acestor limbi. Daca cunosti pe cineva care ar putea corecta/inbunatati textele noastre te rugam sa ne spui.
mihaela_2011
Da la interfata site-ului in alte limbi ma refeream.
Pentru ambele limbi va ajut cu mare placere. Locuiesc in Germania de 5 ani si cunosc bine limba acum, insa pentru corectitudinea traducerii voi apela la buna mea prietena din Ro care este profesor de limba germana.
ericvlad
Multumesc. In cateva zile iti voi trimite textele. Ar fi ideal ca prietena ta sa fi locuit o vreme in Germania, pentru ca parerea mea este ca un profesor chiar, poate sa traduca ceva perfect gramatical, insa ii poate lipsi acea culoare pe care o are doar limbajul localnicilor. Dar aici cu siguranta ne ajuti tu smile.gif

Pregatesc textele si incerc sa le trimit prin PM.
mihaela_2011
A locuit in Germania peste 15 ani insa s-a intors in Romania sa faca facultatea si a ramas acolo.
ericvlad
Am incercat sa iti trimit textele prin PM dar imi spune ca nu pot folosi serviciul asta.

Poate imi spui tu ce fac gresit smile.gif

Sau alta metoda prin care ti le pot trimite.

Multumesc.
math-dan
Matematica pentru copii
Poti invata gratis matematica fara profesor si fara a cheltuii bani pe culegeri.
ericvlad
CITAT(math-dan @ Mar 6 2014, 11:04 AM) *
Matematica pentru copii
Poti invata gratis matematica fara profesor si fara a cheltuii bani pe culegeri.


E foarte bine ca mai vin niste rataciti si fac spam cu postari de genul celei de mai sus. Ma ajuta foarte mult, pentru ca puteti face si voi diferenta intre jocul pe care vi-l propun eu si chestia dezlanata si plina de greseli de mai sus smile.gif

Pe deasupra observati cum scrie "cheltuii" analfabetul asta smile.gif
matematica
Matematicã distractivã și interactivã

http://matematicadistractiva.net/
dananews
Multumim de recomandare!








http://activenews.ro/finlanda-este-locul-c...ia_1835063.html
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.