Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: De Ce Vomeaza Bebelusii?
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
ioy
Problema mea este urmatoarea: cand era de vreo luna si ceva , pana pe la 2 luni jumate, Alex voma des. Nu vorbesc despre regurgitare.
Am fost la medic si ne-a spus sa facem un tratament de 5 zile cu picaturiMETOCLOPRAMID(3*5 pe zi).Am citit intr-o carte ca e bine ca patutul sa fie inclinat cu 30 de grade. Am inclinat putin, punand o perna sub saltea. Incet, incet, problema a disparut. Se mai intampla, dar f rar. Dr ne-a spus ca mai putem sa-i dam din cand in cand picaturi, daca obs ca apare pb din nou.
Dar, de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif
Alexandrina
QUOTE(ioy @ May 4 2007, 01:39 PM) *
Problema mea este urmatoarea: cand era de vreo luna si ceva , pana pe la 2 luni jumate, Alex voma des. Nu vorbesc despre regurgitare.
Am fost la medic si ne-a spus sa facem un tratament de 5 zile cu picaturiMETOCLOPRAMID(3*5 pe zi).Am citit intr-o carte ca e bine ca patutul sa fie inclinat cu 30 de grade. Am inclinat putin, punand o perna sub saltea. Incet, incet, problema a disparut. Se mai intampla, dar f rar. Dr ne-a spus ca mai putem sa-i dam din cand in cand picaturi, daca obs ca apare pb din nou.
Dar, de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif

si fetita mea vomita mult in primele luni, bine numai laptic de san ...abia pe la 6 luni am inceput sa ii dau mancarica.
mi-am dat seama ca problema era urmatoarea ..o data ce copilasul mananca bine, i se umfla oarecum burtica...
eu luand-o cu fata spre mine si punand-o pe umar ca sa ii scot aerul, ii apasam pe stomac si ea vomita automat..chiar in jet.
ne speriaseream si eu si sotul meu.
pe urma i-am schimbat pozitia, o tineam cu spatele la mine si cumva in sezut si nu am maai avut probleme.
si sigur, inclinarea patutului functioneaza...
poate fi vorba si de un aliment nou care nu e tolerat de stomacel

aveti grija de voi, pupici smile.gif

Mih@ela

Iubita mea,ii mai da la bb metoclopramid ''cate una,doua picaturi'',deoarece stomacelul bblului e foarte sensibil si nu tolereaza unele alimente,cum ar fi marul,de ex.,si,metoclopramidul, administrat incorect,poate provoca convulsii puternice!!!Eu am patit-o cu o nepotica de-a mea ,si avea si 3 ani,deci era mai maricica.3-5 picaturi pe zi,e cam mult!Cat are bb?Diversificarea la bb alaptati natural se incepe pe la5 luni,iar cei nealaptati,un pic mai devreme.Nu cumva ai inceput diversificarea mai devreme?
ioy
QUOTE(Mih@ela @ May 4 2007, 04:15 PM) *
Iubita mea,ii mai da la bb metoclopramid ''cate una,doua picaturi'',deoarece stomacelul bblului e foarte sensibil si nu tolereaza unele alimente,cum ar fi marul,de ex.,si,metoclopramidul, administrat incorect,poate provoca convulsii puternice!!!Eu am patit-o cu o nepotica de-a mea ,si avea si 3 ani,deci era mai maricica.3-5 picaturi pe zi,e cam mult!Cat are bb?Diversificarea la bb alaptati natural se incepe pe la5 luni,iar cei nealaptati,un pic mai devreme.Nu cumva ai inceput diversificarea mai devreme?

Alex are 3luni jumate si din pacate papa sticluta, nu mai am san. Medicamentul nu l-am dat de capul meu, ci cum a zis medicul si dupa ce am citit si prospectul. M-ai speriat cu convulsiile. sad.gif
ioy

Ma gandesc ca a inceput si perioada in care baga in gurita tot ce prinde. Evident ca ma streseaza si am grija de ce are in patut, dar nu pot sa-i scot manutele din gurita incontinuu.Poate uneori isi provoaca singur voma????????!!!!!!!!!!!!1
Alexandrina
QUOTE(ioy @ May 4 2007, 04:50 PM) *
Ma gandesc ca a inceput si perioada in care baga in gurita tot ce prinde. Evident ca ma streseaza si am grija de ce are in patut, dar nu pot sa-i scot manutele din gurita incontinuu.Poate uneori isi provoaca singur voma????????!!!!!!!!!!!!1

da, e posibil si asta, dar nu stiu daca atat de mic...
fetita mea si la 1 an isi provoca voma, bagandu-si in gura tot felul de traznai.. biggrin.gif
mumu74
... de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif

Eu am si acum probleme cu domnisoara mea de 5 luni careia ii dau numai lapte praf, dar regurgiteaza uneori sau vomita dupa vreo ora de la masa din cauza ca nu accepta stomacelul ori laptele prea cald ori prea rece, sau am observat ca vomita dupa ce ii dau picaturile de fer si apoi mananca... Pot fi alte motive in cazul tau, dar daca e vesel eu cred ca e ok deocamdata. Dar intreaba neaparat doctorul!!!
Despre Metoclopramid am citit ca e destul de toxic pt BB.... Ai grija ca nici prospectul nu e prea clar. Eu am decis sa nu-i dau picaturile astea, chiar daca mi le-a recomandat un pediatru...
Aveti grija de voi si multa sanatate! Pupici! tzuc.gif
Mih@ela
QUOTE(ioy @ May 4 2007, 04:32 PM) *
Alex are 3luni jumate si din pacate papa sticluta, nu mai am san. Medicamentul nu l-am dat de capul meu, ci cum a zis medicul si dupa ce am citit si prospectul. M-ai speriat cu convulsiile. sad.gif

Draga,eu nu am mai auzit sa se administreze la copii asa mici metocl.Sincer,cred ca te-ai precipitat cu acest medicament,care se administreaza in cazuri extreme,vand bb vomita intr-una,scade in greutate,in fine...Nu te-ai gandit sa-i dai cate o picatura doua de lamaie?De vomitat,vomita toti bbii.Poti sa ii dai cate un pic de ceai de musetel.Cat despre convulsii,crede-ma,am patit-o!
ioy
QUOTE(Mih@ela @ May 4 2007, 08:06 PM) *
Draga,eu nu am mai auzit sa se administreze la copii asa mici metocl.Sincer,cred ca te-ai precipitat cu acest medicament,care se administreaza in cazuri extreme,vand bb vomita intr-una,scade in greutate,in fine...Nu te-ai gandit sa-i dai cate o picatura doua de lamaie?De vomitat,vomita toti bbii.Poti sa ii dai cate un pic de ceai de musetel.Cat despre convulsii,crede-ma,am patit-o!

Nu scade in greutate, dimpotriva. Am mai zis, depinde de medici.Fiecare cu sfaturile lui. Dar ce sa-i faci? Omul cat traieste invata! Insa nu am chef sa fac asta pe pielea copilasului meu. doh.gif
danna68
noi am patit foarte rau de la laptele praf...daca bebe bea sticluta poti sa intrebi doctorul ,nu toti copii suporta acelasi fel de lapte si atunci ar fi ok sa il schimbi, daca papa san...ar trebui sa vezi de la ce vomita...vomatul in jet nu este ok...acolo se intampla ceva si trebuie sa afli cauza...cel putin noi asa am patit, dupa ce am schimbat laptele nu am mai avut probleme...sanatate multa lui bebe hug.gif hug.gif
ioy
QUOTE(danna68 @ May 4 2007, 08:39 PM) *
noi am patit foarte rau de la laptele praf...daca bebe bea sticluta poti sa intrebi doctorul ,nu toti copii suporta acelasi fel de lapte si atunci ar fi ok sa il schimbi, daca papa san...ar trebui sa vezi de la ce vomita...vomatul in jet nu este ok...acolo se intampla ceva si trebuie sa afli cauza...cel putin noi asa am patit, dupa ce am schimbat laptele nu am mai avut probleme...sanatate multa lui bebe hug.gif hug.gif

din pacate nu mai am san, papa sticluta. Milumil de la inceput. Asa mi s-a recomandat. Nu vomeaza in jet, si nu o face zilnic.
danna68
QUOTE(ioy @ May 4 2007, 09:00 PM) *
din pacate nu mai am san, papa sticluta. Milumil de la inceput. Asa mi s-a recomandat. Nu vomeaza in jet, si nu o face zilnic.

a mea de la milumil a avut probleme...prima oara putin apoi din ce in ce mai mult pana a facut alergie...era prea gras pentru ea...pe la 3 luni l-am schimbat, dar a fost tare greu si voma destul de mult chiar daca nu in fiecare zi...dar arunca laptele din ea fara sa fie branzica asa cum fac toti bb cand regurgiteaza...si doctorul nici nu a observat, eu i-am atras atentia mereu dar pana nu sa umplut de bubite nu a zis nimic de schimbat ca lua bine in greutate...succes... hug.gif
alice76
Poate laptele nu-i prieste.Poate sa fie si asta o cauza.Medicii se grabesc sa prescrie medicamente nu tocmai bune ptr bebei,fara sa gandeasca prea mult(unii dintre ei).Asa cum am mai scris si pe forum ,eu nu le urmez mereu sfatul ptr ca am patit multe din cauza lor si m-am lecuit (nu ptr ca am o impresie prea buna despre mine),dar cateodata mi se par exagerati, in fond sunt si ei niste oamenii si fiecare vede intr-un fel,daca mergi la 3 medici,cu siguranta iti vor pune 3 diagnostice.Pe mine ma punea sa-i dau novocalmin de la o luna si alte minuni de medicamente.Stau ,reflectez,mai intreb in stanga si in dreapta si ii dau copilului daca e stricta nevoie.Cand am venit cu el din maternitate un bot de om si apoi a venit medicul de familie si mi-a prescris o lista luuuuuuuuunga de medicamente ,m-am oripilat.Si nu i-am dat decat ce am crezut eu.Nu va spun ,ca am fost la doua doctorita si daca era dupa ele,Fe se administra din prima luna 20 de zile,Ca la fel iar diversificarea incepea de la doua luni, in conditiile in care bebele meu era alaptat la san.Concluzia:Fe i-am dat la 6 luni,pe jumatate, iar diversificarea am inceput-o la 4 luni jum ,ptr ca nu mai alaptam,ca altfel o incepeam la 6,cu siguranta. smile.gif
ioy
Multumesc tuturor mamicilor pentru sfaturi. Sper sa fie din ce in ce mai bine si la noi.
ioy
QUOTE(danna68 @ May 4 2007, 09:51 PM) *
a mea de la milumil a avut probleme...prima oara putin apoi din ce in ce mai mult pana a facut alergie...era prea gras pentru ea...pe la 3 luni l-am schimbat, dar a fost tare greu si voma destul de mult chiar daca nu in fiecare zi...dar arunca laptele din ea fara sa fie branzica asa cum fac toti bb cand regurgiteaza...si doctorul nici nu a observat, eu i-am atras atentia mereu dar pana nu sa umplut de bubite nu a zis nimic de schimbat ca lua bine in greutate...succes... hug.gif

Ce fel de bubite si pe unde i-au aparut? si lui Alex ii mai apar uneori bubite pe fatuca, mai ales ininte sa faca caca , dar apoi trec. Sau cand ii e prea cald, dar si acelea trec. Ce fel de lapte ii dai acum? Si de unde a stiut (oare)medicul ce lapte sa iti recomande?Asta ca fapt divers...
danna68
QUOTE(ioy @ May 5 2007, 12:48 PM) *
Ce fel de bubite si pe unde i-au aparut? si lui Alex ii mai apar uneori bubite pe fatuca, mai ales ininte sa faca caca , dar apoi trec. Sau cand ii e prea cald, dar si acelea trec. Ce fel de lapte ii dai acum? Si de unde a stiut (oare)medicul ce lapte sa iti recomande?Asta ca fapt divers...

bubite mici si rosii prima data pe fata...apoi intr-o noapte pe tot spatele...atunci abea am renuntat la Milumil...de regula apareau cateva si dispareau...nu a stiut doctorul ...eu am zis ce lapte cumpar pentru ca este cel care se dadea gratuit si era acceptat de foarte multi copii si nu este asa de gras...deci am schimbat cu Bebelac si merge foarte bine...nici nu a mai varsat si nici cu bubitele nu am mai avut probleme... tzuc.gif tzuc.gif sanatate la pitic
Anca74
QUOTE(danna68 @ May 8 2007, 01:26 PM) *
bubite mici si rosii prima data pe fata...apoi intr-o noapte pe tot spatele...atunci abea am renuntat la Milumil...de regula apareau cateva si dispareau...nu a stiut doctorul ...eu am zis ce lapte cumpar pentru ca este cel care se dadea gratuit si era acceptat de foarte multi copii si nu este asa de gras...deci am schimbat cu Bebelac si merge foarte bine...nici nu a mai varsat si nici cu bubitele nu am mai avut probleme... tzuc.gif tzuc.gif sanatate la pitic

Nu se mai da Bebelacul gratuit, se da altceva? ca pe vremea mea.... biggrin.gif
danna68
QUOTE(Anca74 @ May 8 2007, 04:03 PM) *
Nu se mai da Bebelacul gratuit, se da altceva? ca pe vremea mea.... biggrin.gif

smile.gif nu se mai da lapte gratuit...deloc...asa scrie pe usa la policlinica...dar la primarie spun altceva... doh.gif doh.gif
getix_vip
noi avem o mica problema cu vomatul,ca o face la 1/2-1ora dupa ce a manbcat,din cand in cand.Nu e indigestie,am testat alimentele.Avomat de exemplu dupa lapte.Nu-l fortez cu papa si nu i-am introdus ceva nou.Bebe are 11luni si mi se pare suspect sa mai aiba deranjamente stomacale.Ar ute a avea viermisori?Care sunt simptomele?Pofta de mancare are normal
simina
QUOTE(getix_vip @ May 13 2007, 04:02 PM) *
noi avem o mica problema cu vomatul,ca o face la 1/2-1ora dupa ce a manbcat,din cand in cand.Nu e indigestie,am testat alimentele.Avomat de exemplu dupa lapte.Nu-l fortez cu papa si nu i-am introdus ceva nou.Bebe are 11luni si mi se pare suspect sa mai aiba deranjamente stomacale.Ar ute a avea viermisori?Care sunt simptomele?Pofta de mancare are normal

E posibil sa-si provoace singur voma cand baga degetele in gura sau jucarii.Sau,o fi prea agitat dupa masa:alearga,se rostogoleste,chestii de bebe?Ai verificat?

Nu stiu daca viermii intestinali care provoaca voma...sunt alte simptome .
kim
Hai să-ţi spun şi eu ceva: Aris voma de fiecare dată după ce beam EU lapte de vacă şi apoi īl alăptam. Nu-i pria ce beam sau mīncam eu. Asta ar fi o explicaţie. Cealaltă ar fi cu stomăcelul sensibil. Dar tot nu mi se pare normal să i se administreze atīta Metoclopramid doh.gif
getix_vip
am citit in revista mami ca vomitatul poate fi simptom al viermisorilor.Vomita si cand se agita,dar uneori vomita pur si simplu fara sens.Voi vedea eu
ioy
[Am renuntat la Metroclopramid!!!!!!!!!!!!!!!!! De mult! hi.gif
Mona75
Tin minte ca si eu aveam probleme de genul asta cu Tzutzu si tot Metoclopramid i-am dat,chiar o buna perioada de timp.Si acum este sensibil,mare fiind.Cum nu-i prieste ceva sau daca il forteaza la gradinita sa manance,varsa imediat.
danna68
incercati sa descoperiti cauza vomatului...de cele mai multe ori medicul nu stie decat ce-i spune mama asa ca nu are de unde sa stie cam ce nu-i prieste...in cazul asta recurge la medicamente...incearca sa vezi daca vomita dupa ce mananca ceva anume sau dupa toata mancarea...ex: Denissa voma doar dupa lapte...si acum la fel dar nu in acelasi fel...in schimb orice i-am dat sa manance nu am avut probleme...inclusiv cremwusti si carnita... sanatate lui bebe GETIX... tzuc.gif
ionelanicol
Buna mamici! Sunt noua pe aici si problema cu vomatul o are si fetita mea. De la 14 zile a inceput sa vomite, acum are 4 luni jumate si tot vomita dar nu asa rau ca inainte. Pediatrul ei mi-a spus ca daca ia in greutate nu este nici o problema, dar eu tot imi fac griji (de, ca orice mamica). Si nu este de la lapte, pt ca ea vomita si cand ii dau apica sau san, sau cereale. Asta este, ne-om face noi mari...
mumu74
QUOTE(ionelanicol @ May 23 2007, 10:29 PM) *
Buna mamici! Sunt noua pe aici si problema cu vomatul o are si fetita mea. De la 14 zile a inceput sa vomite, acum are 4 luni jumate si tot vomita dar nu asa rau ca inainte. Pediatrul ei mi-a spus ca daca ia in greutate nu este nici o problema, dar eu tot imi fac griji (de, ca orice mamica). Si nu este de la lapte, pt ca ea vomita si cand ii dau apica sau san, sau cereale. Asta este, ne-om face noi mari...

Bine ai venit Ionela!
Si eu am avut aceeasi problema. Accentuata si de disperarea mea ca nu mananca atat cat scrie pe cutia de lapte - doza de 60, 90, 120 si tot asa ... in functie de cresterea copilului! Griji de mama!
Acum pot spune ca au fost doar griji neintemeiate pt ca a luat foarte bine in greutate, cam 700 - 800 gr pe luna si am hranit-o de la 1 luna numai cu lapte praf, fara cereale, fara afructe, fara nimic altceva.
In legatura cu voma, prima data (si cred ca mai mult din cauza insistentelor mele) dr mi-a dat Metoclopramid picaturi, dar dupa ce am citit prospectul am renuntat la istericale si am lasat-o asa. Nu vomita des si nici in jet si nici cantitate mare... dar eu vedeam o problema! doh.gif
ioy

Bine ai venit!
Te intreb...cum reactioneaza la caldura? Oare nu si din cauza asta? Sau nu-si baga degetelul in gurita, sau tot felul de jucarii?
CLAU_DITZA23
QUOTE(danna68 @ May 8 2007, 04:06 PM) *
smile.gif nu se mai da lapte gratuit...deloc...asa scrie pe usa la policlinica...dar la primarie spun altceva... doh.gif doh.gif

Eu nu mai iau lapte de cand avea bebei 3 luni mia zis ca nu se mai da.
CLAU_DITZA23

Si eu am avut problema asta dar la fel a fost si la mine a zis ca daca ia in greutate nui nici o problema si chiar luau mai mult de cat trebuia.
ionelanicol
Nu este sigur de la caldura; acum are perioade: de ex sapt trecuta nu a vomitat deloc acum iar a inceput; nu stiu ce sa-i mai fac; sper sa scapam in curand; oricum multumesc mult ca mi-ati raspuns.
danna68
QUOTE(CLAU_DITZA23 @ May 24 2007, 01:35 PM) *
Eu nu mai iau lapte de cand avea bebei 3 luni mia zis ca nu se mai da.

smile.gif eu nu am luat deloc iubita dar am aflat de la primarie ca de fapt se da...si culmea depinde doar de medicul de familie sa iti de-a reteta si inca ceva eu cumpar lapte putin mai ieftin de la o tipa care alapteaza dar primeste lapte praf gratuit , de asta ce zici?...ptr unii muma ... doh.gif doh.gif doh.gif smile.gif noi sa fim sanatosi ... e vb doar de principiu nu de bani daca tot se da, corect ar fi sa il primeasca toti copii nu? smile.gif
dana82
Si mie mi-a zis medicul de familie ca nu se mai da lapte praf gratis. Am avut noroc ca am avut eu lapte, ca altfel... te usca la buzunar.
max
nu stiu cum e in alte judete, dar la Cluj e jale mare. eu am luat laptele gratuit de cel mult 4 ori sad.gif la noi s-a dat Bebelac.( lapte f. bun, pe care Patrick l-a acceptat fara probleme si am mers cu el pana la 1 an.)
apoi am vaz la cabinet un afis(asta cam acum 1 an), cum ca nu se mai da reteta pt. lapte decat in anumite conditii, f. stricte.era vb de mame cu boli ff grave, gen sida, tbc, cancer si alte grozavii d-astea. Doamne fereste, decat sa ai asa ceva, te lipsesti de tot laptele praf de pe planeta sad.gif
danna68
QUOTE(max @ May 24 2007, 11:18 PM) *
nu stiu cum e in alte judete, dar la Cluj e jale mare. eu am luat laptele gratuit de cel mult 4 ori sad.gif la noi s-a dat Bebelac.( lapte f. bun, pe care Patrick l-a acceptat fara probleme si am mers cu el pana la 1 an.)
apoi am vaz la cabinet un afis(asta cam acum 1 an), cum ca nu se mai da reteta pt. lapte decat in anumite conditii, f. stricte.era vb de mame cu boli ff grave, gen sida, tbc, cancer si alte grozavii d-astea. Doamne fereste, decat sa ai asa ceva, te lipsesti de tot laptele praf de pe planeta sad.gif

si eu tot asa am crezut pana am gasit-o pe tipa asta care i-a lapte gratuit desi nu ii trebuie si il vinde...asa am ajuns si m-am interesat la primarie ...unde surpriza am aflat ca dr. de fam. trebuie sa faca o scrisoare catre CASMB la noi si sa-ti de-a reteta... doh.gif doh.gif doh.gif
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.