Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: A Doua Luna De Sarcina
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Viitoare mamica, viitor tatic > Sarcina
Pagini: 1, 2
Deea
Buna fetelor. Care sunt simptomele lunii a doua de sarcina. Cam de puteti sa-mi spuneti pentru a-mi fi de folos.
Va multumesc:)
Crisa
Deea, sunt cateva simptome in a doua luna prin care trece o femeia. In primul rand in a doua luna te asiguri ca esti insarcinata, daca pana acum mai aveai dubii, in luna 2 doctorul iti spune sigur daca da sau nu. In plus testele te vor asigura si ele.

Simptome sunt greturi, sanii se maresc si vor fi foarte sensibili, se si inchid la culoare uneori. Se pregatesc de alaptare smile.gif . Greturile sunt din ce in ce mai dese si mai intense. Mergi la doctor totusi daca ti se pare ceva ciudat.
O sa te simti obosita, parca nu mai ai energia pe care o aveai.

Mai exista simptome: secretii vaginale, setea, constipatia, balonarea etc.
Poate mai completeaza si alte mamici smile.gif
Diana
isi fac aparitia niste mici vinisoare pe toata suprafata sanului.
Seta de care zicea Crisa vine de la urinarea frecventa. Se formeaza si lichidul amniotic si din cauza asta deshidratarea este mai mare.

Inima puiului la sfarsitul lunii a doua este aproape complet formata. ea batea deja de la sfarsitul primei luni
mugurii viitoarelor membre se formeaza la inceputl aceste luni (2)
Deea
Va multumesc mult crisa si diana. smile.gif smile.gif
daliia
salut ,va mai dau si eu niste simptome asa de la mine care le am eu dar va doresc ca sarcina voastra sa fie usoara ca un flg sa nu simiti :
mai sunt mirosurile ,la unele femeii devin sensibile la mirosuri :eu de exemplu simteam toate mirosurile oribile ,si cele frumoase nu le simteam nu simteam parfumul.simteam ca casa mea miroase oribil si orice in ea pat perne ,barbat biggrin.gif ,.
sunt alte mamici care sunt senbsibile la parfumuri nu le suporta ,.
Pofta de mincare crescuta si pofte de anumite mincaruri sau greata de ele ,sunt femei care nu pot bea lapte eu de exemplu nici nu pot vedea cutia cu lapte .
MIROSUL DE TIGARA CARE NUL POT SUFERII DELOC SI E JALNIC PT CA TOATA LUMEA CARE O CUNOSC FUMEAZA SI TOTI CARE VIN LA MINE II TRIMIT AFARA SA FUMEZE CA NU POT SUPORTA DELOC . tongue.gif
IN FIECARE ZI VEI EXPERIMENTA CEVA NOU.daca esti norocoasa sa nu ai acele simptome ar fi super iti doresc numai bine si sarcina cit mai usoara.pup
Deea
multumim daliia. de super ajutor:). sa-ti traiasca puiutul sanatos si sa nu mai ai probleme
rut
QUOTE(Deea @ Oct 24 2006, 01:38 PM) *
Buna fetelor. Care sunt simptomele lunii a doua de sarcina. Cam de puteti sa-mi spuneti pentru a-mi fi de folos.
Va multumesc:)

eu sunt insarcinata in doua luni,am greturi in deosebi cand deschid frigiderul,si greturile sunt diferite fata de prima sarcina,incep incet sa ma ia carcei la burta si sa mi se umfle putin mainile dar fiecare are sarcina diferita.succes in continuare si ai grija sa nu ridici nimic greu,asa am facut eu la prima sarcina si am ajuns la spital.
maryalicia
Buna fetele eu pot sa va spun ca nu am simtit nici o diferenta cit am fost gravida nu aveam greturi suportam orice miros atit ca mincam mult ca o lasasem mai moale cu tigarile si de aceea imi era foame,caram greutati,dansam etc.Toata lumea imi zicea sa am o nastere usoara cum am avut sarcina .....dar a fost invers nu am nascut chiar usor probabil DD a zis na sa simti si tu ca ai fost gravida.
alinare
buna sunt alina dupa calcule ar trebui sa fiu insarcinata 4- 5 sapt dar eco nu se vede nimic doar sacul gestativ.Oare am sanse sa tin aceasta sarcina? va multumesc fetelor
AdeDia
QUOTE(alinare @ Mar 27 2007, 03:01 PM) *
buna sunt alina dupa calcule ar trebui sa fiu insarcinata 4- 5 sapt dar eco nu se vede nimic doar sacul gestativ.Oare am sanse sa tin aceasta sarcina? va multumesc fetelor

De obicei nu se vede f. clar ce este decit dupa 6 sapt.Mai asteapta vreo sapt.chiar 2 si pe urma mai faci un eco.Oricum daca este sa se duca se va duce de la sine e mai bine sa astepti mai ales daca iti doresti mult acest bb.Cumnata mea are 2 fetite si cea mica are 6 luni.La inceputul sarcinii cu cea mica cred ca si-a facut vreo 4 teste si nici odata nu a iesit clar.S-a dus la medic ,a trimis-o sa-si faca o gramada de analize si dupa rezultate medicul i-a zis ca este suspecta de extrauterina si a internat-o in spital unde i-a mai facut alte analize si eco vaginal si de toate.Medicii cind spuneau ca e extrauterina cind sarcina oprita in evolutie si la un moment dat i-au zis ca are si extrauterina si normala si nu se stie sigur daca cel din uter este viu ca nu se vad bataile inimii.Cumnata mea era disperata plingea intr-una.Si de la atitea controale a inceput sa singereze.Dr.a vrut sa-i faca chiuretaj dar ea nu a fost de acord si s-a cerut acasa.A zis ca o lasa dar oricum in cel mult 1 sapt. se v-a intoarce singura cu hemoragie provocata de pierderea sarcinii.A venit acasa si a 2a zi a sunat la o clinica particulara din Timisoara unde a luat-o de urgenta.S-a dus si medicul de acolo i-a facut si el eco si vaginal si abdominal si i-a dat si poze cu un bb.gif de 8-9 sapt perfect sanatos i-a aratat si cum bate inimioara doar ca placenta era putin dezlipita de la atitea eco si controale.A trebuit o perioada sa nu faca efort ca sa se prinda bine la loc.Si acum am o minunatie de nepotica ca-ti vine s-o pupacesti toata ziua si ff cuminte,doarme toata noaptea.Si cind te gindesti ca medicul care a vrut sa-i faca chiuretaj era directorul spitalului.Nici nu mai sti la cine sa te duci.Iti doresc mult succes D-zeu sa-ti ajute si sper sa ai un bb.gif sanatos si cuminte partners.gif
simina
QUOTE(alinare @ Mar 27 2007, 03:01 PM) *
buna sunt alina dupa calcule ar trebui sa fiu insarcinata 4- 5 sapt dar eco nu se vede nimic doar sacul gestativ.Oare am sanse sa tin aceasta sarcina? va multumesc fetelor


Cauta un ecograf performant si un medic destept.Eu,cand inca nu stiam ca sunt insarcinata cu Andrei,am mers la un control si medicul mi-a zis ca vede un chist si ca nu o sa pot face copii,decat cu tratamente cu hormoni,etc...In cateva zile mi-am facut test si eram gravida...Asa ca vezi pe mana cui te dai...

Iti doresc sarcina usoara si nastere fara probleme! tzuc.gif
Mary78
QUOTE(simina @ Mar 28 2007, 07:54 AM) *
Cauta un ecograf performant si un medic destept.Eu,cand inca nu stiam ca sunt insarcinata cu Andrei,am mers la un control si medicul mi-a zis ca vede un chist si ca nu o sa pot face copii,decat cu tratamente cu hormoni,etc...In cateva zile mi-am facut test si eram gravida...Asa ca vezi pe mana cui te dai...

Iti doresc sarcina usoara si nastere fara probleme! tzuc.gif

Deci mai sunt tampiti(la medici ma refer),care vad in loc de bebe chist.
V-am povestit ce-am patit eu. doh.gif
Du-te si la alt medic,sau chiar la mai multi,ca mai sunt si din astia care au lipsit la orele de obstretica.
alinare
deci testele au iesit pozitive dar acuma sunt bine a crescut nivelul bhcg si astept sa fac eco mai incolo sa mi vad puiutul meu drag
alinare
QUOTE(alinare @ Mar 27 2007, 03:01 PM) *
buna sunt alina dupa calcule ar trebui sa fiu insarcinata 4- 5 sapt dar eco nu se vede nimic doar sacul gestativ.Oare am sanse sa tin aceasta sarcina? va multumesc fetelor
alinare
merci pt sfat acum sunt bine s a vazut la eco bb.gif de 6 sapt numai ca acum nu ma pot obisnui cu simptomele sper sa trec si peste asta
kid_sim
buna!
eu am avut UM pe 14.02, dar (cred eu) data conceptiei pe 11.03 (am ciclon neregulat tongue.gif)
deci, cam cate sapt are sarcina mea? (sigur este, pt ca am simptome, iar testele au inceput sa iasa pozitive, desi a doua liniuta e mai neclara)

pupici!
Alexandrina
QUOTE(alinare @ Mar 27 2007, 03:01 PM) *
buna sunt alina dupa calcule ar trebui sa fiu insarcinata 4- 5 sapt dar eco nu se vede nimic doar sacul gestativ.Oare am sanse sa tin aceasta sarcina? va multumesc fetelor



eu cred ca e oarecum normal sa se vada doar saculetul gestational...nu ai motive de ingrijorare...
eu la primul eco (cand calcului doctorului indica 7 saptamani, desi eu eram sigura ca e mai putin..) se vedea tot numai saculetul getational..
chiar incepuse medicul sa isi faca griji...sa ma intrebe daca avusesem sangerari, chestii dn astea...si nu avusem nimic.
dar nu a fost nici o problema...ideea e ca nu prea coincid calculele lor cu ale noastre...
stai linistita, ai sa vezi ca la urmatorul eco o sa se vada cel mic..


alinare
crybaby.gif ai avut dreptate sunt insarcinata am 8 saptamani.ceea ce ma framinta acum sunt simptomele care nu mi dau pace tot ce pap dau afara iar asta imi da o stare de agitatie si nervozitate sper sa trec si peste asta
kid_sim
QUOTE(alinare @ Apr 22 2007, 12:56 PM) *
crybaby.gif ai avut dreptate sunt insarcinata am 8 saptamani.ceea ce ma framinta acum sunt simptomele care nu mi dau pace tot ce pap dau afara iar asta imi da o stare de agitatie si nervozitate sper sa trec si peste asta


uf, incearca sa papi 1-2 biscuiti sarati sau covrigei inainte sa te ridici din pat si cand te ridici fa-o incet, nu brusc, dupa cca 15-20 min. am auzit ca ajuta!

calculele nu se potrivesc deloc. bb al meu are 8 sapt dupa prima eco si 8 sapt si 2 zile dupa a doua eco, dar daca era sa calculez de la UM... era cu vreo luna mai mare.. asa ca.. nu se potrivesc.

sarcina usoara!
alinare
bb.gif
QUOTE(AdeDia @ Mar 27 2007, 10:48 PM) *
De obicei nu se vede f. clar ce este decit dupa 6 sapt.Mai asteapta vreo sapt.chiar 2 si pe urma mai faci un eco.Oricum daca este sa se duca se va duce de la sine e mai bine sa astepti mai ales daca iti doresti mult acest bb.Cumnata mea are 2 fetite si cea mica are 6 luni.La inceputul sarcinii cu cea mica cred ca si-a facut vreo 4 teste si nici odata nu a iesit clar.S-a dus la medic ,a trimis-o sa-si faca o gramada de analize si dupa rezultate medicul i-a zis ca este suspecta de extrauterina si a internat-o in spital unde i-a mai facut alte analize si eco vaginal si de toate.Medicii cind spuneau ca e extrauterina cind sarcina oprita in evolutie si la un moment dat i-au zis ca are si extrauterina si normala si nu se stie sigur daca cel din uter este viu ca nu se vad bataile inimii.Cumnata mea era disperata plingea intr-una.Si de la atitea controale a inceput sa singereze.Dr.a vrut sa-i faca chiuretaj dar ea nu a fost de acord si s-a cerut acasa.A zis ca o lasa dar oricum in cel mult 1 sapt. se v-a intoarce singura cu hemoragie provocata de pierderea sarcinii.A venit acasa si a 2a zi a sunat la o clinica particulara din Timisoara unde a luat-o de urgenta.S-a dus si medicul de acolo i-a facut si el eco si vaginal si abdominal si i-a dat si poze cu un bb.gif de 8-9 sapt perfect sanatos i-a aratat si cum bate inimioara doar ca placenta era putin dezlipita de la atitea eco si controale.A trebuit o perioada sa nu faca efort ca sa se prinda bine la loc.Si acum am o minunatie de nepotica ca-ti vine s-o pupacesti toata ziua si ff cuminte,doarme toata noaptea.Si cind te gindesti ca medicul care a vrut sa-i faca chiuretaj era directorul spitalului.Nici nu mai sti la cine sa te duci.Iti doresc mult succes D-zeu sa-ti ajute si sper sa ai un bb.gif sanatos si cuminte partners.gif

ai avut dreptate sunt insarcinata am aproape 11 sapt sunt in evidenta la dr Galearschi sper sa fie bine in continuare sper ca am ales un medic bun oricum eu as dori sa fac cezariana .Am facut eco si i am ascultat si inimiora acu astept sa creasca trece asa de greu timpul cand esti insarcinata...dar o sa fie bine atunci cand voi tine pe bebe in brate
danna68
QUOTE(alinare @ Mar 27 2007, 03:01 PM) *
buna sunt alina dupa calcule ar trebui sa fiu insarcinata 4- 5 sapt dar eco nu se vede nimic doar sacul gestativ.Oare am sanse sa tin aceasta sarcina? va multumesc fetelor

si la mine la fel a vazut prima doctora la care m-am dus...si acum am un bb de 7 luni...zicea ca nu se vede decat sacul ... vei reusi sa duci sarcina la capat nu te stresa, sa fi calma , sanatate multa ...succes smile.gif
paula c
buna fetelor. e oribil cat de incompetenti pot fi unii medici. oarecum sunt si eu in aceeasi situatie. am fost la eco si nu s-a vazut nimic. ar fi trebuit (zicea dr) sa se vada ca o mingiuca langa sau pe ovar. dar nimic. un alt dr spunea ca dupa calcule as avea max 4 saptamani si nimeni nu vede acum ceva. am facut 2 teste si amandoua au iesit pozitiv. pe cine sa mai cred? peste 2 - 3 saptamani ma voi lamuri exact. pana atunci ma bazez pe intuitie (care e optimista). poate e autosugestie, dar cred k am ceva simptome: urinez mai des, ma simt balonata si azi noapte m-am trezit uda leoarca (transpirata), iar iubitul mi-a zis ca nu a fost chiar atat de cald in camera. ce poate fi?
felicitari pt discutii. si multumiri pt incurajari. va pup pe toate. biggrin.gif
danna68
QUOTE(paula c @ May 9 2007, 02:10 PM) *
buna fetelor. e oribil cat de incompetenti pot fi unii medici. oarecum sunt si eu in aceeasi situatie. am fost la eco si nu s-a vazut nimic. ar fi trebuit (zicea dr) sa se vada ca o mingiuca langa sau pe ovar. dar nimic. un alt dr spunea ca dupa calcule as avea max 4 saptamani si nimeni nu vede acum ceva. am facut 2 teste si amandoua au iesit pozitiv. pe cine sa mai cred? peste 2 - 3 saptamani ma voi lamuri exact. pana atunci ma bazez pe intuitie (care e optimista). poate e autosugestie, dar cred k am ceva simptome: urinez mai des, ma simt balonata si azi noapte m-am trezit uda leoarca (transpirata), iar iubitul mi-a zis ca nu a fost chiar atat de cald in camera. ce poate fi?
felicitari pt discutii. si multumiri pt incurajari. va pup pe toate. biggrin.gif

smile.gif SIMPTOMELE INDICA fetita.gif ...ASA CA...SUCCES biggrin.gif
paula c
QUOTE(danna68 @ May 9 2007, 02:18 PM) *
smile.gif SIMPTOMELE INDICA fetita.gif ...ASA CA...SUCCES biggrin.gif

multumesc. sa te auda Dumnezeu. eu ma rog in continuare
inelus
Eu mi-am facut o ecografie cand aveam 5 saptamani, desi dupa calcul trebuia sa am 9,si dr mi-a zis ca este bine copilul,dar am ovarul bicorn. unsure.gif Alta problema a fost ca,atunci cand m-a controlat,mi-a curs un pic de sange.Am luat acid folic si duphaston, dar uneori mai am unele dungulite maronii pe lenjeria intima. crybaby.gif Peste cateva zile am programare la Tm,sper sa fie bine!!!
Dana81
QUOTE(AdeDia @ Mar 27 2007, 10:48 PM) *
De obicei nu se vede f. clar ce este decit dupa 6 sapt.Mai asteapta vreo sapt.chiar 2 si pe urma mai faci un eco.Oricum daca este sa se duca se va duce de la sine e mai bine sa astepti mai ales daca iti doresti mult acest bb.Cumnata mea are 2 fetite si cea mica are 6 luni.La inceputul sarcinii cu cea mica cred ca si-a facut vreo 4 teste si nici odata nu a iesit clar.S-a dus la medic ,a trimis-o sa-si faca o gramada de analize si dupa rezultate medicul i-a zis ca este suspecta de extrauterina si a internat-o in spital unde i-a mai facut alte analize si eco vaginal si de toate.Medicii cind spuneau ca e extrauterina cind sarcina oprita in evolutie si la un moment dat i-au zis ca are si extrauterina si normala si nu se stie sigur daca cel din uter este viu ca nu se vad bataile inimii.Cumnata mea era disperata plingea intr-una.Si de la atitea controale a inceput sa singereze.Dr.a vrut sa-i faca chiuretaj dar ea nu a fost de acord si s-a cerut acasa.A zis ca o lasa dar oricum in cel mult 1 sapt. se v-a intoarce singura cu hemoragie provocata de pierderea sarcinii.A venit acasa si a 2a zi a sunat la o clinica particulara din Timisoara unde a luat-o de urgenta.S-a dus si medicul de acolo i-a facut si el eco si vaginal si abdominal si i-a dat si poze cu un bb.gif de 8-9 sapt perfect sanatos i-a aratat si cum bate inimioara doar ca placenta era putin dezlipita de la atitea eco si controale.A trebuit o perioada sa nu faca efort ca sa se prinda bine la loc.Si acum am o minunatie de nepotica ca-ti vine s-o pupacesti toata ziua si ff cuminte,doarme toata noaptea.Si cind te gindesti ca medicul care a vrut sa-i faca chiuretaj era directorul spitalului.Nici nu mai sti la cine sa te duci.Iti doresc mult succes D-zeu sa-ti ajute si sper sa ai un bb.gif sanatos si cuminte partners.gif

imi pare sincer rau k sora ta a trecut prin toate astea si imi pare rau si pt k avem asa doctori...DAR ma bucur k acum va bucuratzi si va mandritzi cu o nepotzica si respectiv o fiica!!!! FELICITARI
AdeDia
QUOTE(Dana81 @ Oct 8 2007, 12:56 AM) *
imi pare sincer rau k sora ta a trecut prin toate astea si imi pare rau si pt k avem asa doctori...DAR ma bucur k acum va bucuratzi si va mandritzi cu o nepotzica si respectiv o fiica!!!! FELICITARI

Multumesc Dana!!! tzuc.gif Esti draguta.Dar e vorba de cumnata mea biggrin.gif Nu am surori,decat 5 frati,baieti biggrin.gif
Dana81
QUOTE(AdeDia @ Nov 3 2007, 07:23 PM) *
Multumesc Dana!!! tzuc.gif Esti draguta.Dar e vorba de cumnata mea biggrin.gif Nu am surori,decat 5 frati,baieti biggrin.gif

AdeDia scuze de gafa mea dar eu cum nu am fratzi ...si ultimul cuvant ramas in mintea mea a fost "nepotzica" ... blush.gif ... scuze!
nepotzica m-a dus cu gandul repede la fetzitza surorii mele ...ce tuta sunt!!! doh.gif liwlol.gif
scuze dar sa-ti traiasca si sa-i dea DD sanatate!!! tzuc.gif
AdeDia
QUOTE(Dana81 @ Nov 4 2007, 02:58 AM) *
AdeDia scuze de gafa mea dar eu cum nu am fratzi ...si ultimul cuvant ramas in mintea mea a fost "nepotzica" ... blush.gif ... scuze!
nepotzica m-a dus cu gandul repede la fetzitza surorii mele ...ce tuta sunt!!! doh.gif liwlol.gif
scuze dar sa-ti traiasca si sa-i dea DD sanatate!!! tzuc.gif

No problem!!!N-am de ce sa ma supar tzuc.gif Sanatate sa aveti si voi!!! tzuc.gif
andra21
buna fetelor..sunt si eu insarcinata,dupa calculele mele 8 sapt.Cand aveam 6-7 sapt am fost la ginecolog si mi'a facut eco abdominala dar mi'a zis ca nu se vede nimik,nici chist nici sac nici sarcina nici nimik.Mi'a mai zis ca se poate sa fie extrauterina,dar nu cred deoarece nu am si nici nu am avut nici o stare ciudata cu sangerari sau mai stiu eu ce.
Ce parere aveti? Azi ma duc din nou,dar nu mai am rabdare pana ajung akolo.Mi'am mai facut si un test de sarcina azi si a iesit pozitiv,dar foarte clar,nu ca primele teste(cu a doua liniuta mai vag colorata).
Deci ceva tot este,acum ramane de vazut daca o sa fie bine(sper din tot sufletul pt ca imi doresc enorm acest bb).
Am mai intrebat si pe alte topicuri cam la cate sapt se vede bb la eco,mi s'a zis ca de la 6-7-8 sapt.Ce sa cred??
ajutati'ma si incurajati'ma,am nevoie de asta ca de aer..
Satamanile de sarcina se numara din prima zi a ultimei menstruatii,nu?
azi este luni,deci asta ar fi a9a sapt.......
Am luat si tratament:acid folic 3pe zi,vitamina e 1pe zi,utrogestan 2pe zi.
Va poop si astept sfaturile voastre..
aryana
Buna Andra! Din cate stiu eu si la prima sarcina si la a doua (am cam 7 saptamani) medicul nu mi-a facut niciodata eco abdominala la varsta asta a sarcinii tocmai pentru ca nu se vede mare lucru. Ar fi trebuit sa iti faca intravaginala pentru ca asa se vede mult mai bine. In ce priveste saptamanile de sarcina eu stiu ca se aduna 10 zile la data cand ti-a venit ultima menstra si de atunci se numara ca asa e si logic doar nu ai fi putut ramane insarcinata in timpul menstruatiei. Probabil ai mai putine saptamani si cum era de asteptat la eco abdominala nu s-a vazut nimic. Ar fi bine sa faci o eco intravaginala desi si asa la o varsta asa de mica a sarcinii e posibil sa nu se vada mare lucru. Eu am facut prima eco la 6 sapt si inca nu se vedea embrionul era numai sacul. Asa ca parerea mea e sa mai ai un pic de rabdare si sa nu iti faci griji pentru ca in putin timp vei vedea ca se va vedea si la eco. Succes! Sper ca ti-am fost de folos. biggrin.gif
liliana2u
QUOTE(andra21 @ Nov 5 2007, 06:04 AM) *
buna fetelor..sunt si eu insarcinata,dupa calculele mele 8 sapt.
Satamanile de sarcina se numara din prima zi a ultimei menstruatii,nu?
azi este luni,deci asta ar fi a9a sapt.......
Am luat si tratament:acid folic 3pe zi,vitamina e 1pe zi,utrogestan 2pe zi.
Va poop si astept sfaturile voastre..

Da, sarcina incepe de la prima zi a ultimei menstruatii, asa se calculeaza acum, sa fie 40 sapt. (si 38 de la conceptie).
Utrogestanul ti-a fost recomandat de medicul obstretician? ca stiam ca nu se ia oricum.. mie mi s-a dat pt ca aveam o sarcina cu probleme.. intreaba medicul, nici vit E nu e indicata oricand, iar acidul folic se ia doar in primul trimestru, dupa aceea se regasesc multe in vitaminele prenatale
aryana
Nu stiam ca se calculeaza asa... unsure.gif si nici nu mi se pare corect pentru ca o luna are mai mult de patru saptamani oricum. Si eu iau utrogestan dar la fel ca si mallina doar pentru ca am probleme. Tie de ce ti l-a prescris? Ai avut probleme in trecut? Acid folic iau si eu tot trei pe zi dar la fel de vitamine stiam ca nu e bine sa le iei acum. Totusi as vrea sa stiu cat utrogestan vi s-a prescris pe zi? Cat de eficient vi se pare?
liliana2u
QUOTE(aryana @ Nov 5 2007, 09:39 AM) *
Nu stiam ca se calculeaza asa... unsure.gif si nici nu mi se pare corect pentru ca o luna are mai mult de patru saptamani oricum. Si eu iau utrogestan dar la fel ca si mallina doar pentru ca am probleme. Tie de ce ti l-a prescris? Ai avut probleme in trecut? Acid folic iau si eu tot trei pe zi dar la fel de vitamine stiam ca nu e bine sa le iei acum. Totusi as vrea sa stiu cat utrogestan vi s-a prescris pe zi? Cat de eficient vi se pare?

mie mi s-a prescris cate 1 cp la 12 ore (eficient cred ca a fost, azi minunea mea are aproape 11 luni).. si l-am luat cateva luni, impreuna cu No-spa si Scopantil, asta pt ca am avut iminenta de avort de la inceput, contractiile trebuiau domolite cumva, de-asta am luat si antispasticele, dar probleme au fost in continuare, la sapt. 18 am ajuns de urgenta la spital, cu sangerari, pierderea cunostintei etc.. diagnosticul pus a fost: placenta praevia si am fost nevoita de-atunci sa stau numai in repaus si cu tratament litic pana am nascut, exact la o zi dupa cele 40 sapt.
sa nu iei nimic de capul tau, sa ceri mereu parerea medicului specialist, chiar si pt o nimica toata!
sarcina lina si nastere usoara!
aryana
In nici un caz nu iau dupa capul meu. Voiam sa stiu pt ca mie mi s-a prescris f mult. Iau 6 capsule de 3 ori pe zi, cate 2 odata si sincer ametesc si mi-e f greata si nu tin minte la prima sarcina sa fi fost asa de rau. Eram curioasa daca e un efect al utrogestanului sau e doar sarcina, pentru ca oricum nici o sarcina nu seamana cu alta.
liliana2u
QUOTE(aryana @ Nov 5 2007, 11:08 AM) *
In nici un caz nu iau dupa capul meu. Voiam sa stiu pt ca mie mi s-a prescris f mult. Iau 6 capsule de 3 ori pe zi, cate 2 odata si sincer ametesc si mi-e f greata si nu tin minte la prima sarcina sa fi fost asa de rau. Eram curioasa daca e un efect al utrogestanului sau e doar sarcina, pentru ca oricum nici o sarcina nu seamana cu alta.

Cred ca a gresit doctorul tau, nu se dau mai mult de 3cp/zi, doza recomandata e de 2/zi si numai pana in sapt.12 de sarcina, dupa aceea nu mai ai voie. cred ca gasesti informatii si pe prospect. cauta si pe net... sa nu cumva sa iti faca rau in loc de bine..
aryana
Nu a gresit sigur. La inceput mi-a recomandat 4 pe zi (doua dim si doua seara), dar cum am inceput sa sangerez acum o saptamana mi-a crescut doza. Am citit si eu prospectul si am vazut ca doza maxima e de 6 pe zi. Acuma ce sa zic eu nu sunt medic ei stiu mai bine ce au de facut, plus ca imi stie toate problemele de la prima sarcina cand m-am dus cu hemoragie la spital. Cand ai povestit tu ce ti s-a intamplat m-au trecut fiorii pentru ca mi-am amintit cat de greu este sa treci prin asa ceva. Desi toti medicii mi-au recomandat atunci sa fac avort pentru ca nu mai sunt sanse sa duc sarcina la capat am reusit doar datorita acestui medic. Bine atunci am facut un alt tratament cu injectii care cred eu ca e mai puternic (gravibinon). Ma rog, m-am lungit un pic, ideea e ca am incredere deplina in medic, probabil ca si ei adapteaza medicamentele si dozele in functie de pacient.
liliana2u
QUOTE(aryana @ Nov 5 2007, 12:16 PM) *
Nu a gresit sigur. La inceput mi-a recomandat 4 pe zi (doua dim si doua seara), dar cum am inceput sa sangerez acum o saptamana mi-a crescut doza. Am citit si eu prospectul si am vazut ca doza maxima e de 6 pe zi. Acuma ce sa zic eu nu sunt medic ei stiu mai bine ce au de facut, plus ca imi stie toate problemele de la prima sarcina cand m-am dus cu hemoragie la spital. Cand ai povestit tu ce ti s-a intamplat m-au trecut fiorii pentru ca mi-am amintit cat de greu este sa treci prin asa ceva. Desi toti medicii mi-au recomandat atunci sa fac avort pentru ca nu mai sunt sanse sa duc sarcina la capat am reusit doar datorita acestui medic. Bine atunci am facut un alt tratament cu injectii care cred eu ca e mai puternic (gravibinon). Ma rog, m-am lungit un pic, ideea e ca am incredere deplina in medic, probabil ca si ei adapteaza medicamentele si dozele in functie de pacient.

sa dea Dumnezeu sa aiba dreptate. Iar Gravibinon-ul, mie mi-a fost administrat din sapt 18 (cea cu probleme), 1 injectie/sapt, timp de 3 sapt, sa nu treaca de sapt 21, daca mai retin eu ceva, am si ramas cu cateva injectii (mi-au ramas o multime de medicamente de atunci), daca esti interesata, ti le daruiesc, ca nu am ce face cu ele, am si No-spa fiole, vitamine b-uri fiole, diazepam, tot fiole.. mai am si 2 fiole de Cefort, antibiotic...
aryana
Multumesc mallina. Sper sa nu am nevoie. Daca o fi mai vorbim atunci.
andra21
Buna fetelor..Am fost ieri la medic..si..........S-a vazut la ecograf!!! este doar unul(ma asteptam sa fie 2,stiti voi ca am ramas in prima luna dupa anticonceptionale).Sarcina este de 6 sapt,mi-a dat in continuare sa urmez acelasi tratament si mi-a dat o trimitere la medicul de familie pt a-mi face analizele de sarcina..CARE SUNT ACESTE ANALEZE DE SARCINA??
Sunt foarte fericita,in foarte scurt timp cred ca o s-o punem si de nunta,dar numai la primarie.Oare ce acte or fi necesare?am inteles ca trebuie facute si pt asta nu stiu ce analize..Hmm..
va poop fetelor!!
aryana
Felicitari! Ai vazut ca iti faceai griji degeaba? Pot sa-ti spun ce nalize am facut eu: hemoleucograma, sumar urina, glicemie, calciu, magneziu, fier, tgp, tgo si inafara de astea am mai facut pt toxoplasmoza, hiv, sifilis, hepatita b si inca una pentru CMV. Cam asta am facut eu.
andra21
merci frumos aryana pt raspuns!! tzuc.gif hug.gif
andra21
Cam cat te-au costat toate astea?Si cam cat timp ti-a luat sa le faci?Eu am la dispozitie 2 sapt,pana ma duc din nou la control.
te poop,merci inca o data
aryana
Am platit numai pentru toxoplasmoza-35 lei, CMV-70 de lei, ambele (35 lei-igg si 35 lei-igm) si HIV+hepatita B-20 lei (am facut in acelasi loc si pt sifilis dar am inteles ca se face gratuit si nu a trebuit sa platesc) restul le-am facut gratuit cu trimitere de la medicul de familie. Nu stiu sigur daca nu e posibil sa le faci gratuit pe toate, trebuie sa intrebi medicul de familie. Eu le-am facut pe toate cele pe care le-am platit intr-o singura dimineata, e bine sa le faci cat mai repede pt ca dureaza pana iti da rezultatul (la toxo si la CMV la mine a durat 10 zile), la cele gratuite rezultatul mi l-a dat a doua zi.
andra21
Astazi imi iau si eu trimitere de la medicul de familie si spre sf saptamanii cred ca le si fac la targoviste,unde nu prea am eu incredere nu ca nu ar fi medici buni ci pt ca nu prea au aparatura performanta..Am pe cineva care lucreaza la maternitatea giulesti,recomandare f buna din partea medicului de familie,dar nu m-am hotarat ink unde sa raman,cred ca ar fi cam dificil,e distanta destul de mare pana la bucuresti.
Tu de unde esti Aryana??
aryana
Eu sunt din Iasi. Poate daca faci la Bucuresti dureaza mai putin. Din cate stiu eu cel putin pt CMV, au asteptat sa vina rezultatele de la Bucuresti. Nu stiu daca e cazul sa mergi pana acolo pentru niste analize, se pare ca tot acolo se ajunge pana la urma, fara ca sa fie nevoie sa te deplasezi tu. laugh.gif
aryana
Andra tu cand o sa nasti? Eu in iunie, daca da DD si e totul bine. Ma gandeam sa deschidem un topic cu mamici de iunie 2008, in care sa ne expunem toate problemele si sa gasim solutii la ele, pe masura ce vor aparea, pentru ca eu cel putin mai am un pic si intru in luna a treia. Ce zici? Poate mai sunt si alte mamici care vor naste in iunie...
andra21
eu sunt in a6a saptamana acum,deci am sa nasc..pe la sfarsitul lui iunie,inceputul lui iulie.Da,mi se pare o idee foarte buna,asa ca "mamici de iunie 2008" smile.gif
Probleme eu nu prea am,nu mi-e rau,nu am greturi,nu am pofte exagerate(sunt la fel de pofticioasa ca si inainte),in schimb sanii mi-au devenit putin durerosi si cred ca incep si sa creasca(as vrea eu sa ramana asa mari cool.gif ) si din cand in cand mai am senzatia aceea 'de dinainte sa-mi vina menstruatia'.
Singurele probleme pe care le am sunt la cap..adik ma napadesc cateodata atat de multe ganduri incat..ma sperii cateodata ori devin melancolica..pesimista niciodata(am pe cineva langa mine care are grija de asta..si tare mult imi place ca ma rasfata mai ceva ca oricand).
Eu nu lucrez,dar le am si eu pe ale mele,stam la curte(ne-am mutat de curand) si am profitat de asta din plin..mi-am umplut timpul,nu gluma.Avem 4 caini si 6 pisici de care crede-ma ca sunt wub.gif indragostita.Asa ca activitatile mele sunt aceleasi,nu obosesc,ba chiar am cateodata excese de energie.
Si ca sa fie povestea incheiata,iti mai spun ca sunt mai fericita ca niciodata si las timpul sa treaca,nu ma gandesc de pe acum la ce si cum va fi....... Glumesc,mi-am facut liste cu tot ce-mi trebuie pt nastere,pt mine,pt bebe,hainutze,mancare,medicamente...si tot tacamul !!
toata ziua stau pe internet si 1_3ani.gif
Te pup si mai vb!!
Multa sanatate pt tine si burica ta!
andra21
am incercat sa-mi pun si eu ticker,am reusit??
aryana
Nu se vede nimic. Incerc sa deschid topic sper sa reusesc si mai vb acolo.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.