Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Somnul Bebelusului
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
karina_maria
Buna, din nou am mare ajutor de voi mamicilor. Bebelusa mea in varsta de 2 luni darme foarte putin. vreau sa stiu daca este ceva normal si sa imi oferiti cateva sfaturi pentru a o adormi si linistii. seara se culca in jur de ora 11(mai devreme nu vrea sub nici o forma) se trezeste la 5, cateodata se mai culca pana pe la 7, iar la pranz se vede ca ii este foarte somn dar nu vrea sa se culce. atipeste cate 30 min apoi iar se trezeste. somnul odihnitor este cam de la 3 la 5 dupa-amiaza, iar apoi mai doarme cate o ora cand iesim pe afara. este foarte nervoasa si agitata in timpul pranzului.
si o alta problema pe care o am cred eu tot din cauza oboselii este ca uneori cand ii dau sa manance la san, suge putin iar apoi incepe un plans foarte nervos si da din picioare si nu mai vrea sa manance.
ce pot face pentru a o ajuta?
lidia dinco
QUOTE(karina_maria @ Jul 10 2012, 03:37 PM) *
Buna, din nou am mare ajutor de voi mamicilor. Bebelusa mea in varsta de 2 luni darme foarte putin. vreau sa stiu daca este ceva normal si sa imi oferiti cateva sfaturi pentru a o adormi si linistii. seara se culca in jur de ora 11(mai devreme nu vrea sub nici o forma) se trezeste la 5, cateodata se mai culca pana pe la 7, iar la pranz se vede ca ii este foarte somn dar nu vrea sa se culce. atipeste cate 30 min apoi iar se trezeste. somnul odihnitor este cam de la 3 la 5 dupa-amiaza, iar apoi mai doarme cate o ora cand iesim pe afara. este foarte nervoasa si agitata in timpul pranzului.
si o alta problema pe care o am cred eu tot din cauza oboselii este ca uneori cand ii dau sa manance la san, suge putin iar apoi incepe un plans foarte nervos si da din picioare si nu mai vrea sa manance.
ce pot face pentru a o ajuta?



Bună, mami!

1. Referitor la "problema" cu somnul este foarte important să înțelegi că nu este vorba de nimic altceva decât un comportament ABSOLUT NORMAL al bebeceilor care poate dura, cu întreruperi, până la vârsta grădiniței. Atât eu cât și multe alte mămici am avut aceste probleme cu puiuții noștrii și am reușit să le facem față doar cu ajutorul bunului Dumnezeu. Nu poți să faci nimic să schimbi comportamentul fetiței tale, ea va avea, cu siguranță, îmbunătățiri în programul de somnic, după care, iarăși te vei confrunta cu multe alte schimbări și nu doar la partea cu nănița.
2. Referitor la cealaltă "problemă" cu păpica este foarte posibil să nu îi mai placă așa de mult lăpticul tău sau să nu se sature. Oricum, ia legătura cu medicul pediatru, dacă este nevoie să introduci formula de lapte în alimentația îngerașului trebuie să decidă medicul.
Multă sănătate și multă putere să îți crești puiuța!
karina_maria
CITAT(lidia dinco @ Jul 11 2012, 08:06 AM) *
Bună, mami!

1. Referitor la "problema" cu somnul este foarte important să înțelegi că nu este vorba de nimic altceva decât un comportament ABSOLUT NORMAL al bebeceilor care poate dura, cu întreruperi, până la vârsta grădiniței. Atât eu cât și multe alte mămici am avut aceste probleme cu puiuții noștrii și am reușit să le facem față doar cu ajutorul bunului Dumnezeu. Nu poți să faci nimic să schimbi comportamentul fetiței tale, ea va avea, cu siguranță, îmbunătățiri în programul de somnic, după care, iarăși te vei confrunta cu multe alte schimbări și nu doar la partea cu nănița.
2. Referitor la cealaltă "problemă" cu păpica este foarte posibil să nu îi mai placă așa de mult lăpticul tău sau să nu se sature. Oricum, ia legătura cu medicul pediatru, dacă este nevoie să introduci formula de lapte în alimentația îngerașului trebuie să decidă medicul.
Multă sănătate și multă putere să îți crești puiuța!



daca a luat normal in greutate tot poate fi o problema cu laptele meu? atunci cand nu mai vrea san am incercat sa ii dau lapte praf dar nu vrea nici din acela. am vb cu pediatra si nu prea m-a lamurit. mi-a zis ca atata timp cat ia in greutate sa nu imi fac griji. dar am vb si cu alte mamici si ele le-au facut bebeilor lor un proram la 2 sau 3 ore.
mersi mult pt raspunsul dat
lidia dinco
QUOTE(karina_maria @ Jul 13 2012, 01:24 PM) *
daca a luat normal in greutate tot poate fi o problema cu laptele meu? atunci cand nu mai vrea san am incercat sa ii dau lapte praf dar nu vrea nici din acela. am vb cu pediatra si nu prea m-a lamurit. mi-a zis ca atata timp cat ia in greutate sa nu imi fac griji. dar am vb si cu alte mamici si ele le-au facut bebeilor lor un proram la 2 sau 3 ore.
mersi mult pt raspunsul dat


Buna, mami!

Dacă ia normal în greutate si medicul pediatru ti-a spus sa nu iti faci griji, atunci, cine stie, poate de vina sant gazele acumulate. Fetita mea a avut probleme cu gazele de la varsta de 2 luni si jumatate pana la 4 luni fara o saptamana. Deci ... nu e neaparat sa aiba probleme cu colicii imediat dupa venirea pe lume a puiutului. Am incercat toate acele picaturi existente pe piata (bonisan, sabsimplex sa). La recomndarea doctoritei i-am dat debridat siropel, explicatiile administrarii se regasesc in prospect, de citit cu mare grija. Arata ca un praf pulbere peste care se pune apa. Oricum, neaparat sa ceri sfatul medicului daca doresti sa ii dai acest sirop, si asta mai ales pentru linistea ta, sa stii ca ceea ce ii dai ai acordul doctoritei. Sanatate multa!
lyana
Buna, probabil ca din cauza colicilor se supara.. in afara de picaturi si laptic pe saturate, e important sa scoata gazele afara dupa fiecare masa; eu il tineam pe bebe in brate, vertical, pana ragaia si apoi il culcam; una din metodele noastre de linistit si adormit seara sau in timpul noptii ( in afara de suzi sau biberoane cu lapte) era sa il plimb putin cu caruciorul in casa, aveam unul de la Peg Perego in care ii placea sa doarma lui bebe. Nopti linistite va doresc! :-)
elatudose
De aproape doua saptamani micuta mea doarme foarte putin si de trezeste plangand. Ii apare primul dintisor, doctorul ne-a dar un sirop, dar isi face efectul pe moment si apoi se reapuca de plans. Nu stiu ce sa ii mai fac.

Nici dupa amiaza nu doarme, am noroc ca am primit cadou un aparat de monitorizare, e de la Tommee Tippee- eu am mai luat produse de la ei, si o aud cand se trezeste ca altfel eu imi vedeam de curatenie prin casa si ea era toata urcata pe patut, sa plece la plimbare.

Sper sa ii treaca cat mai curand, saracuta, ca e foarte obosita de la plans si nesomn.
lyana
pentru ca am vazut pe aici ca muzica este importanta in dezvoltarea copilului, mi-am amintit ca am avut un carusel de la Tiny Love care i-a placut tare mult lui bebe; ii placeau melodiile si zambea atat de frumos cat se uita la jucarioarele de deasupra lui! a fost una dintre cele mai bune achizitii din perioada aceea.
conveyor01
Company accounts receivable funding. Banking institutions will frequently give cash in your Small Hinges company accounts receivable when they tend to be pledged because security. You have to spend the financial institution when the company accounts pledged aren't compensated promptly. You'd nevertheless personal the actual receivables as well as might your self pursue the client with regard to selection. This kind of funding is generally utilized by little list as well as support companies with regard to buying extra working stock or even working materials.
Other forms associated with funding. Industrial banking institutions may give cash with regard to creating building Fixed Feet or even enhancement as well as with regard to purchasing property. The actual mortgage is generally long-term and it is usually guaranteed through the resource that the actual financial loans had been created.
Banking institutions supply useful providers that will help increase your company. They are able to carry out Tube Ends for Round Tube with regard to dimension upward possible big clients. The financial institution will help you create a monetarily seem item renting intend to provide clients should you marketplace funds gear. Bigger banking institutions possess worldwide sections to assist within item conveying or even adding. Banking institutions progressively provide their own industrial clients payroll sales as well as information digesting providers from aggressive prices.
2bbi
Un patut ales bine, asigura un somn linistit copilului tau.
Patuturi copii
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.