Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Uscaciune :(
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Familie, casnicie, viata in cuplu > Intre noi, femeile
sara.blueish
Buna fetelor,
Ma confrunt cu o problema de ceva timp...si sper sa aveti vreo solutie incercata de voi...
Am inceput sa iau anticonceptionale acum aprox 2 ani...fara nicio problema pana acum vreo 2 luni. Se pare, insa, ca a aparut un efect secundar care nu era scris in prospect...si anume o uscaciune vaginala - lipsa lubrifierii. Personal, mi se pare ca-n legile lui Murphy...sa iei anticonceptionale ca sa poti sa faci sex "liber"...dar sa nu mai poti face sex pentru ca iei anticonceptionale sad.gif
Ma rog...ideea e ca as vreo o alta solutie in afara de lubrifianti cu care, sincer, nu ma impac prea bine. As vrea un tratament...ceva care sa imi refaca functia de lubrifiere asa cum era inainte...si sa ma pot bucura de sex din nou...
Stiti ceva despre asta?
pavoneitza
QUOTE(sara.blueish @ Mar 22 2012, 04:54 PM) *
Buna fetelor,
Ma confrunt cu o problema de ceva timp...si sper sa aveti vreo solutie incercata de voi...
Am inceput sa iau anticonceptionale acum aprox 2 ani...fara nicio problema pana acum vreo 2 luni. Se pare, insa, ca a aparut un efect secundar care nu era scris in prospect...si anume o uscaciune vaginala - lipsa lubrifierii. Personal, mi se pare ca-n legile lui Murphy...sa iei anticonceptionale ca sa poti sa faci sex "liber"...dar sa nu mai poti face sex pentru ca iei anticonceptionale sad.gif
Ma rog...ideea e ca as vreo o alta solutie in afara de lubrifianti cu care, sincer, nu ma impac prea bine. As vrea un tratament...ceva care sa imi refaca functia de lubrifiere asa cum era inainte...si sa ma pot bucura de sex din nou...
Stiti ceva despre asta?

Mai bn mergi la ginecolog sa vezi care e prob! sincer nu cred ca e din cauza anticonceptionalelor!daca u esti convinsa de asta schimba! sunt si alte variante in afara de pastile! oFloare1.gif
gogosica
Eu am luat anticonceptionale multi ani continuu. Cand am facut pauza am remarcat o diferenta majora in privinta apetitului si a uscaciunii... Nu stiu daca pastilele sunt cauza, dar eu am decis sa trec la sterilet.
giulia_0319
si eu am avut aceasta problema cat timp am luat anticonceptionale plus lipsa apetitului pentru blush.gif asa ca am trecut la sterilet...alta viata!!! nanner.gif nanner.gif nanner.gif
poate ar fi indicat sa te consulti cu ginecologul tau si sa schimbi metoda de contraceptie floare2.gif
Mih@ela
QUOTE(giulia_0319 @ Mar 30 2012, 09:23 AM) *
si eu am avut aceasta problema cat timp am luat anticonceptionale plus lipsa apetitului pentru blush.gif asa ca am trecut la sterilet...alta viata!!! nanner.gif nanner.gif nanner.gif
poate ar fi indicat sa te consulti cu ginecologul tau si sa schimbi metoda de contraceptie floare2.gif

alta viata liwlol.gif liwlol.gif
giulia_0319
QUOTE(Mih@ela @ Apr 2 2012, 10:58 PM) *
alta viata liwlol.gif liwlol.gif


razi, tu, razi, harap alb! guitar.gif
Mih@ela
QUOTE(giulia_0319 @ Apr 3 2012, 08:57 AM) *
razi, tu, razi, harap alb! guitar.gif

bananab.gif bananab.gif
elisa_i
Sigur poate sa fie de la anticonceptionale, multe ne plangem de asta smile.gif vezi daca poti sa le schimbi, de cand le iei?
sara.blueish
va multumesc mult pentru raspunsuri...
am fost oricum la medic (nici nu ma gandeam sa nu ma duc) si mi-a confirmat ca este un efect secundar al anticonceptionalelor care apare la 1 din 1000 femei, deci e destul de rar. dar eu am fost "norocoasa" sad.gif
in orice caz, nu e vorba ca n-ar fi anticonceptionalele bune sau ceva de genul...doar ca asa reactioneaza organismul meu la ele dupa un timp mai lung de folosire sad.gif
oricum...solutia lui mi se pare foarte ok si ma impac super bine cu ea: ovule Feminella Hyalosoft - tratament de 10 zile cu cate un ovul pe zi. Momentan sunt inca in acest interval de 10 zile (mai exact am luat 8), dar rezultatele se vad si e super. practic...a revenit totul la normal din nou smile.gif
medicul mi-a zis ca daca e sa mai apara aceasta uscaciune dupa tratament...cat timp iau anticonceptionale sa iau (de intretinere) cate 2 ovule pe saptamana, ca sa nu mai am probleme.
asa ca...s-a rezolvat smile.gif
giulia_0319
ma bucur pe tine sara.blueish! multa sanatate! trandafir.gif
conveyor01
Stainless Steel Spray Nozzles
Numerous work websites which declare to possess a free of charge work research service are in fact faking this (absolutely no pun meant)! Not every, however the majority of this kind of "free" websites tend to be ineffective with regards to supplying great work. Just about all they offer the first is along with free Corner Track of charge part-time work or even free of charge internship queries! Internships tend to be since it can be obtained very easily on the internet; why make use of a devoted work website for your? It doesn't help to make any kind of feeling really! However a few of the best free of charge work websites provide a good sufficient work associated with assisting you obtain a work.
Tube Ends for Square Tube
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.